EEN STAP VERDER! IN LOONOVERLEG EIDSCH DAGBLAD Kanselier Erliard gaai in januari naar Parijs Met regering praten Vrijheid van handelen Zuivering in Franse departementen van lauwe gaullisten" J. Brouwer 40 jaar journalist aan het Leidsch Dagblad Tien Surinamers in Duitsland gepakt bij mariliuana-smokkelen HoogeHuys Stichting van de Arbeid verdeeld gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 No. 31410 ERKGEVERS: ERKNEMERS: correspondent) erkgevers- en werknemerspartijen uit de Stich- ig van de Arbeid gaan volgende week zaterdag Dp verzoek van de werkgevers met de regering Bten over het loon- en prijsbeleid voor volgend ir. Pas daarna zullen zij hun onderhandelingen de stichting voortzetten. Bij hun overleg van (teren zijn zij geen stap verder gekomen. vakcentrales stuurden aan op een loonstrijd in de bedrijfstakken, uit nog de meeste winst valt te halen. De werkgevers bleven staan het recente S.E.R.-rapport neergelegde mening: slechts zoveel verhoging, dat het reële inkomen hetzelfde blijft als dit jaar. En ir algemene loonronde. hun eis, dat dan ook de prijzen moe ten meegaan. De vakcentrales zijn daar niet radicaal tegen. Zij hebben in de S.E.R. de deur op een kier gelaten met hun verklaring, dat zij handha ving van de algemene beginselen van het prijsbeleid in 1965 wenselijk ach ten. Maar zij realiseren zich, dat de verdere aanpassing aan de buiten landse loonstructuur gevolgen heeft voor het niveau en de structuur van de binnenlandse prijzen. Tenslotte zullen de werkgevers de ontmoeting met de regering benut ten om de door hun voorgestelde maar door werknemers niet aan- VS-OP-DE-PLAATS willen de regering verantwoordelijk- .1 vorming betrekken. de middenstand hoopt steun te vinden op-de-plaats-standpunt, dat ruime meerderheid ir kreeg. Anderzijds willen de als de regering voor een loonsverhoging zou voelen, ook klaarheid hebben over ÊPTEIN MOBYLETTE meest VEILIGE BETROUWBARE en GOEDKOPE BROMFIETS f 369.- lebr. Huisman GRIEKSE VORSTIN VERWACHT BABY Koning Constantijn van Grie kenland heeft gisteravond op 'n receptie in Fiorina, west-Mace- donië, gezegd te geloven dat hij en zijn 18-jarige echtgenote ,,een blijde gebeurtenis verwachten" Het Koninklijk paar reist door west-Macedonië om de nieuwe Koningin (de voormalige Deense prinses Anne-Marie) aan het volk voor te stellen. Hun huwe lijk werd op 18 september van dit jaar voltrokken. De Koning was niet van de Konin gin vergezeld, toen hij met de pers sprak. De Koning deelde mee, dat hij premier George Papandreou kort de receptie van de te verwach ten heuglijke gebeurtenis op de hoog te had gesteld. In Athene is geen be kendmaking gevolgd. vaarde uitwijkmogelijkheid een gedeeltelij kê belastingverlaging per 1 januari ter tafel te brengen. Aan het beraad zullen vermoede lijk de ministers Andriessen (Econo mische Zaken), Veldkamp (Sociale Zaken), Witteveen (Financiën), Bo- gaers (Bouwnijverheid), Biesheuvel (Landbouw) en Toxopeus (Binnen landse Zaken) deelnemen. GEEN PERCENTAGE Het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid heeft dus gisteren niets opgeleverd. De vakcentrales hebben geen percentages loonsver hoging geëist en dat zullen zü ver moedelijk voorlopig ook niet doen. Wel stelden zij: meer vrijheid van onderhandeling in de bedrijfstak ken, óók voor het geval de 3 procent algemene loonronde van de werkge vers (waarvan dan nog de A.O.W.- premiecompensatie moet worden af getrokken), doorgaat. De werkgevers vonden dit een der mate onaanvaardbaar uitgangspunt, dat er geen discussie mogelijk was over de verlangens voor de loon- hoogte, noch over de verhoging van de minimum-lonen, de vakantietoe slag en de vermogensaanwasdeling, die de werknemersvertegenwoordigers o.m. op hun verlanglijst hadden. SNEEUWBAL Ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter van het stichtingsbestuur, zei na af loop: „Met meer onderhandelings vrijheid in de bedrijfstakken krijgen wij wellicht dezelfde uitkomst als na de loonoperatie van vorig jaar. De ervaring leert, dat men bij deze ge spannen arbeidsmarkt toch geen matiging van de bedrijven mag ver wachten. De bedrijfsdirecties zouden een groep tegenover zich vinden die zich ook niet laat matigen door hoofdbestuurders en die liever met 10 dan met 6 procent van de onderhan delingen thuis komen". Op die ma nier, aldus de heer Bosma, gaat de sneeuwbal aan het rollen. Dan komt men elders noodgedwongen tot zwarte lonen en worden onderne mingen slachtoffers van te hoog op gelopen loonkosten. Slot pag. 2 De beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag. Links ir. J. Bosma, werk geversvoorzitter en rechts werk nemersvoorzitter drs. D. Roe mers. 9? De Gaulle laat de gelederen sluiten De Westduitse bondskanselier Er- hard, heeft in een onderhoud met de „Kölnische Rundschau" gezegd, dat hü begin januari naar Parijs zal gaan om generaal De Gaulle te ont moeten. Erhard zei verder dat dr. Adenauer, die maandag naar Parijs gaat, geen diplomatieke opdracht heeft. „Hü neemt ook geen bood schap voor president De Gaulle ee", aldus verklaarde Erhard. De Westduitse minister van De fensie Kai Uwe von Hassel, zal van 10 tot 17 november op uitnodiging van minister McNamara een bezoek aan de Ver. Staten brengen, aldus is gisteren door het Amerikaanse mi nisterie van Defensie meegedeeld. Tot de onderwerpen welke de minis ters zullen bespreken behoren de defensie-vraagstukken van de NAVO, de plannen voor een Amerikaans- Duitse tank en de multilaterale NAVO-kernvIoot (MLF). De Westduitse voorstellen om streven naar Europese eenheid n leven in te blazen zijn gisteren in Bonn bekendgemaakt. Zij zijn ge ïnspireerd door het tweede plan Fouchet, door aanbevelingen van di Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak en door de resoluties van het Europese parle ment. Voorgesteld wordt een samenwer king op het gebied van de buiten landse politiek, bij de verdediging op onderwijsgebied. Voorts wordt gepleit voor ontmoetingen tussen de regeringsleiders van de „Zes" er voor de instelling van een secretari aat dat geen boven-nationaal karak ter heeft. Op economisch terrein wenst de Westduitse regering snelde opheffing van de tariefmu ren binnen de gemeenschap. West-Duitsland wil de Europese eenheid in twee fasen voltrokken zien. De tweede fase heeft betrek king op de economische en de sociale politiek. Reeds in de eerste fase moet het Europese parlement bü de politieke Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2de programma, v.a. f 728.—. Weerbericht MEER ZON Koude en aanzienlijk drogere lucht teit uit de poolstreken ons land Mien, welke de mist gaat verdrij- In verband hiermee wordt voor >rgen op vele plaatsen zonnig weer fwacht. Door de sterke afkoeling C vannacht de temperatuur tot Kele graden beneden het vriespunt fen. Overdag bereiken ze waarden 0 5 tot 7 graden, aldus het weer- erzicht van het K.N.M.I. van 10 8 NOVEMBER D op: 7.47 uur; onder: 17.00 uur. tón op: 12.00 uur; onder: 19.30 uur. togwater in Katwijk om 5.25 en laagwater om 1.16 en 13.25 u. /II. Hoogwater om 6.00 en 18.12 jwater om 1.44 en 13.56 uur). U nummer bestaat alt 14 pagina's) en een btyvoegseS Koning Boudewijn heeft gis teren de naar hem genoemde autosnelweg van Antwerpen naar de Duitse grens officieel geopend. Aan de grens begroette en die 580 miljoen gulden heeft hij de Westduitse presidentl gekost, geeft aansluiting op het Lübke. De nieuwe weg van 160 Duitse wegennet, km, waaraan acht jaar is gewerkt I samenwerking betrokken worden. De belangrijkste taak van een in de eer ste fase te vormen studiecommissie zal moeten zijn de tweede fase voor de politieke unie voor te bereiden. De regeringen moeten volgens de Duitse voorstellen in de eerste fase overleg plegen teneinde zo spoedig mogelijk een gemeenschappelijke houding te bepalen ten aanzien van alle belangrijke vraagstukken en van gemeenschappelijke' vraagstukken in het bijzonder. Ook de voorwaarden voor de toetreding van andere leden zullen moeten worden vastgesteld. 9 Slot pag. 2 Caracas breekt met Bolivia Venezuela heeft gisteren de diplo matieke betrekkingen met Bolivia verbroken. Zoals bekend, heeft en kele dagen geleden een militaire junta in laatstgenoemd land de macht in handen genomen. Het is de politiek van de regering in Caracas, geen regeringen te er kennen, die door middel van een staatsgreep aan de macht zijn ge komen. Venezuela onderhoudt daar om geen diplomatieke betrekkingen met Brazilië, Haïti, de Dominicaanse Republiek, Ecuador, Honduras en thans Bolivia. 99 Er is dinsdag a.s. feest bij het Leidsch Dagblad: hoofdredac- teur J. Brouwer is dan veertig jaar aan het Leidsch Dagblad verbonden, eerst bijna een kwart eeuw als stadsredacteur en sinds 1 juli 1946 in zijn tegenwoordige functie, welke hij aanvankelijk samen met de heer B. W. Menk- horst vervulde en na diens pen sionering op 1 oktober 1954 alleen. Na zijn h.b.s.-tijd in Leeuwar den was het zijn bedoeling de In dische posterijen te dienen. Hij volgde daartoe de hier ter stede gevestigde Indische Postschool. Maar onze stad en de journalis tiek wenkten hem en thans, na veertig jaren, kent hij Leiden als weinigen en Leiden kent hèm. Wars van sensatie streefde hij als stadsverslaggever naar betrouw bare berichtgeving en paste hoor en wederhoor toe. Deze beginselen is hij later, als hoofdredacteur, ten volle trouw gebleven en hij houdt ze de jongeren steeds voor ogen. Naast zijn behoedzaam oor deel moet ook zijn geloof in de vrijheid worden genoemd. Van die vrijheid profiteren zijn dagelijkse medewerkers, aan wie hij zeer veel ruimte laat om hun werk te doen op een wijze, zoals zij die als de beste zien. Zelf openhartig en eerlijk, schenkt hij gaarne ver trouwen, een eigenschap, welke aan de sfeer op de redactie en aan de inhoud van de courant dagelijks ten goede komt. Naast de veelomvattende taak aan een steeds groeiend kranten- bedrijf toont hij zijn belangstel ling voor het openbare leven door deel te nemen aan allerlei arbeid op vak- en maatschappelijk ge bied. Wat het eerste aangaat, mogen o.m. zijn voorzitterschap (sinds 1955) van de plaatselijke afdeling van de Ned. Journalis tenkring en zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van deze organisatie worden genoemd. Hier ter stede is hij sinds 1950 be stuurslid van de 3-October-ver- eeniging, speciaal belast met de uitdeling van haring en witte brood. Reeds dertien jaar dient hij de Openbare Leeszaal Leu vens" als bestuurslid, sinds 194S is hij lid van het Comité Doden herdenking en voorts is hij lid van het Collectecomité Gezamen lijke Militairen Fondsen, regent van het Jan de Latere hofje en lid en het laatste jaar voorzitter van de ouder commissie Louise de Coligny-h.b.s. Ook de vereniging Veilig Verkeer heeft hij als be stuurslid gediend en dat hij spor tieve belangstelling bezit blijkt uit zijn ere-lidmaatschap van de voetbalvereniging A.S.C., waarvan hij vele jaren bestuurslid en lid j van de elftalcommissie is geweest. m De Westduitse politie heeft in sa menwerking met Amerikaanse mili taire politiemannen de afgelopen da- een bende van tien Surinaamse marihuanasmokkelaars opgerold. De 21-jarige Eugene Moi Thuk Shung, oornaamste leverancier in Hes- is in Frankfurt gearresteerd. Vier andere Surinamers werden in Stuttgart, drie in Kaiscrslautern en in München aangehouden, een aan de Belgische grens gevan gen genomen. Donderdagavond werd nog een 25- jarige Algerijn, Laid Cheraga, in Bonn gearresteerd omdat hü in het bezit was van 1.6 kg marihuana. De bende werkte voornamelijk in Rijn land-Palts. De Surinamers hadden voornamelük Rotterdam en Amster dam als werkbasis. Een woordvoerder van de recht bank in Kaiserslautem had be gin deze week geschat, dat 260 en bij de organisatie betrokken zijn. Het hoofdkwartier bevindt zich waarschynlijk in Nederland. Leden van de misdadige bende hadden Duitse schoolkinderen gratis marihuanasigaretten aangeboden. De politie kwam dit aan de weet bü een onderzoek, dat het gevolg is van de grootscheepse razzia's en huiszoe kingen in Frankfort en omliggende steden. De politie in New York heeft in twee woningen een hoeveelheid rihuana ter waarde van 635.000 dol lar in beslag genomen. Vermoed wordt, dat dit verdovende middel uit Mexico afkomstig is. In één woning werd 69 kg aangetroffen, twee n nen werden gearresteerd. Even later werd in een andere woning, niet ver daar vandaan, nog 13.5 kg aangetrof- gen. Daarbij werd één man gearres teerd. De politie meent, dat de ma rihuana uit Mexico in New York sterk in trek is nu, na grote over vallen in Europese en Canadese ha- de heroine in New York bui tengewoon schaars is geworden. LEVENSVERZEKERING J. Brou Trouw, plichtsbetrachting en kameraadschap zijn de kenmer ken van zijn veertigjarige arbeid in de journalistiek. Mogen zijn gezin, het Leidsch Dagblad en de vele organisaties waaraan hij zijn krachten geeft nog geruime tijd van zijn energie profiteren! De heer Brouwer recipieert dinsdagmiddag van 4 tot 6 uur in „In den Vergulden Turk" aan de Steenstraat. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 9 November 1864: f Dezer dagen werd door t den heer M. graaf van Lim- iburg Stirum in de zeeduinen onder Wassenaar een vreem de vogel geschoten. Het bleek een Rotspelikaan te zijn. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat de ha- j ring zich zo digt bij de kust f van Scheveningen ophoudt, f dat men er enkelen levend op i het strand heeft zien aan- i spoelen. De prijs van die soort is f 11 per duizend. pcteur: E. A. E. van Dtsboec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratis: 25041; Redactie: 21507 ifdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1