LEIDSCH DAGBLAD Bij Republikeinen broeit onenigheid na nederlaag Bergers als plunderaars Erhard komt met plan voor politieke unie Johnson richt zijn belangstelling op de buitenlandse politiek VEELZEGGENDE CIJFERS TWINTIG ARRESTATIES Weer arrestatie in Zandvoort Will of MOEI 0 Spoorkaartje wordt binnenkort duurder BOLIVIAANSE PRESIDENT GEVLUCHT «opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG S NOVEMBER 1964 No. 81308 X)ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, 1.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Senator Barry Goldwater, de verslagen Republikeinse kandi- laat-voor-het-presidentschap in Amerika, heeft gisteren alsnog ip een persconferentie in Phoenix, Arizona, zijn nederlaag toege- [even. Hij verklaarde geen bitterheid of rancune te voelen. Aan ►resident Johnson had hij een telegram van gelukwens gezonden, lie dat omgaand beantwoordde. (Zie voor de inhoud hieronder). Goldwater, die niet heeft meegedaan aan de verkiezingen voor le Senaat (waarin hij Arizona vertegenwoordigde), zal dus in anuari ambteloos burger worden. „Dan zal ik", zo verklaarde hij Ji Phoenix, „alle tijd hebben mij volledig te wijden aan de Repu blikeinse partij". Met deze woorden sloeg hij de hoop van ge matigde en vooruitstrevende Rpublikeinen, die de leiding van de lartij aan de (ultra-)conservatieven willen ontworstelen, de fbodem in. Het is dus allerminst ondenkbaar, dat er binnenkort een ncftige strijd tussen beide groepen in de Republikeinse partij zal hplaaien, die de worsteling pro en contra de kandidatuur-Gold- pater in hevigheid verre zal overtreffen. Toch nog gelukwensen van Goldwater Talrijke staatshoofden, regerings- iders en politieke leiders over de ihele wereld hebben president John- in gelukgewenst. President Mikojan de Sowjet-Unie zond een tele- n, waarin hy verklaart, dat John- wat de Sowjet-Unie betreft kan ekenen op de goede wil om de be- rekkingen tussen beide landen in jet belang van de volkeren en de ■ersteviging van de vrede te ontwik- elen. Dit telegram was tevens on- ertekend door premier Kosigin. De owjetrussische minister van Buiten- indse Zaken, Gromiko, wenste op receptie in Moskou de Ameri- se ambassadeur geluk met de erkiezing van de president. In zyn gelukwens aan Johnson (zie uoven) verklaarde Goldwater bereid te zijn de president te helpen een beter Amerika en een veilige en ^aardige vrede tot stand te brengen. „Er staat veel te doen met betrek king tot Vietman, Cuba en het vraag stuk van recht en orde in eigen land Het communisme blyft de belang rijkste hinderpaal voor de vrede en ik ben er zeker van, dat het gehele land u zal bijstaan in het zoeken van een oprechte oplossing voor deze kwesties". Johnson antwoordde hierop, dat hy Goldwater dankt voor diens aanbod., tot samenwerking. Hij spreekt nog maals de wens uit, dat alle Ameri kanen hun meningsverschillen ter zijde schuiven om te werken voor een beter land en voor de vrijheid van de gehele wereld. „Ik zal", aldus John son, „al uw initiatieven en pogingen op dit gebied op prijs stellen en ik geloof, dat al uw medeburgers dit ook zullen doen". In zyn verklaring in Phoenix zei Goldwater niet te geloven, dat zijn nederlaag het einde van het conser vatisme betekent. „Vijfentwintig mil joen stemmen is heel veel", zei hij. „Zuivering van de partijleiding" Onze correspondent in Washington telefoneerde ons hedenochtend: Intussen heeft John Martin, de voorzitter van de Republikleinse party in de staat Michigan, een „zui- I vering van de partijleiding" geëist. Maar het is de vraag of de conser- I vatieven zich zonder slag of stoot zullen laten verdringen. Normaal zou zijn, indien de gematigd vooruitstre- venden het Republikeinse roer weer in handen, zouden nemen. Op lokaal niveau zagen namelijk alleen die Re publikeinse kandidaten kans over winningen te boeken, die zich verre hielden van de opvattingen van Goldwater. Zo bijv. gouverneur Rom- ney van Michigan, senator Scott in Pennsylvania en ook George Murphy, voormalig topdanser en revuester, die kans zag in Californië de senaatszetel te winnen en Kennedy's vroegere perschef Pierre Salinger. Deze poli tici zullen in de komende maanden, samen met gouverneur Seranton van Pennsylvania, Rockefeller en Javits van New York en de vcirmalige am bassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, zonder twyfel proberen de partijleiding weer in handen te krygen. Terwyl in het Republikeinse kamp de onenigheid broeit was er gisteren bij de Democraten alleen maar vreugde. President Johnson vierde zijn overwinning, samen met zijn mede-kandidaat senator Hubert Humphrey uit Minnesota, met een barbecue-party (braadfeest in de open lucht) op zijn boerderij in Texas. In het partij-hoofdkwartier in Washington wist men zich van vreugde bijna geen raad. Uit de ana lyses van de resultaten is inmiddels gebleken, dat de Democraten ditmaal populair waren by alle bevolkings groepen, behalve bij de blanken op het land in een aantal zuidelijke staten. Opmerkelijk populair bleek Johnson bij de traditioneel-Republi- keinse middenstand. Hiermee was duidelijk, dat Johnsons enorme over winning vooral te danken is geweest aan de geringe populairiteit van zijn tegenstander. Kennelijk zijn Gold- waters denkbeelden over het beper ken van de federale macht, het hard aanpakken van de communisten en het sneller opbouwen van de mili taire uitrusting, nergens genoeg aan geslagen om de Republikeinen ook maar in de buurt van de overwinning te brengen. Voorlopig lijkt het kabinet te zullen blijven en nieuwe gen zijn nauwelijks te verwachten. Wel zal de president zich in de ko mende weken sterk met de buiten landse politiek bezig moeten houden en als belangrijkste thema's op dat gebied staat de oorlog in Vietnam en de eenheid van de NAVO op het pro gramma. Verwacht wordt dat John son alle aandacht zal geven aan het project van de multilaterale kern strijdmacht (MLF), aan de Britse amendementen daarop, zowel als aan de gaullistische antipathie er tegen. Tot zover onze correspondent in Washington. De Amerikaanse instituten, die zich vóór de verkiezingen aan peilingen over de politieke opinie gewaagd heb ben zijn bijzonder gelukkig met de verpletterende nederlaag, die presi dent Lyndon B. Johnson aan de Re publikein Barry Goldwater heeft toe gebracht. Zowel Gallup als Harris hadden de verwachting uitgesproken, dat John son 64 pet van de stemmen zou krij gen en Goldwater 36 pet. Johnson sloeg het record van Warren G. Har ding in 1920 en van Franklin D. Roo sevelt in 1936. Harding won met 60,4 pot., Roosevelt met 60,8 pet. en John son met bijna 62 pet. De prestatie van de instituten voor opinie-onderzoek was overigens heel wat beter dan in 1948, toen president Harry S. Truman gouverneur Tho- E. Dewey versloeg met 50 tegen 45,6 pet. van de stemmen. In dat jaar had Gallup voorspeld, dat Dewey 49.6 pet. van de stemmen zou krijgen en Truman 44,6. Crossley gaf Dewey 49.9 en Truman 44,9. Volgens Roper zou de uitslag worden: Dewey 52,2 en Truman 37,3. Gallup en Harris zijn niet de enige instituten geweest, die Johnsons zege juist voorspeld hebben. Samuel Lu- bell verwachtte een aardverschuving voor Johnson. Dit instituut had geen percentages genoemd. Het bekende weekblad „Time" sprak de verwach ting uit, dat Johnson Goldwater zou verslaan met 495 tegen 43 kiesman nen. Het weekblad „Newsweek" had een onderzoek ingesteld bij 50 pondenten in Washington. Daarvan verwachtten 49 een zege voor John son. De verhoudingen bij de verdeling van de kiesmanstemmen zou volgens I met 35" Newsweek 454 tegen 84 zijn. President Johnson heeft ln 44 sta ten èn in het district Columbia (waarin Washington is gelegen) ge wonnen, waardoor hij op 486 kies mannen kan rekenen. Goldwater, die tenslotte in Arizona bleek te hebben gewonnen, kreeg zes staten met slechts 52 kiesmannen achter zich. De uitslag voor de Senaat is thans volledig bekend. In dit college, waar van een derde van de zetels werd vernieuwd, zullen 67 Democraten en 33 Republikeinen zitting hebben. In de oude Senaat waren deze cijfers resp. 66 en 34, zodat de Democraten één zetel op de Republikeinen heb ben veroverd. In het nieuwe Huis van Afgevaar digden zullen 293 Democraten en 138 Republikeinen zitting hebben. De be zetting van vier zetels is echter nog niet bekend. Voor het oude Huis wa ren deze cijfers resp. 257 en 178, zo dat de Democratische meerderheid gestegen. „ZEEROVERS" OP UITGEBRAND SCHIP Enkele tientallen personen, die betrokken zijn bij de berging van het in de Amsterdamse haven uitgebrande Indonesische schip ..Tjokra - aminoto" blijken zich te hebben vergrepen aan tal van goederen. Reeds twintig mannen hebben bekend zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek, dat nog voortduurt, belooft nog meer plunderaars te ontmaskeren. Reeds op de eerste dag van de brand patrouilleerden twee boten van de Rijkspolitie te water bij het aan de Vijf fractievoorzitters hebben gisteren in het Haagse Nieuws poort hun oordeel gegeven over de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen. Van links naar rechts rond de tafel drs. W. K. K. Schmelzer (KVP). mr. H. van Riel (VVD), dr. ir. A. Vondeling (PvdA), mr. H. K. J. Beernink (CHU), radioverslag gever Van Stipriaan, en de heer Smallenbroek (AR). In Zandvoort is vanochtend een 22-jarige inwoner van deze plaats aangehouden in verband met de ju- welendiefstal. Het is de tweede ar restatie in deze zaak. De man heeft een bekentenis afgelegd en de rest van de buit is in de tuin van zyn woning gevonden. buitenshuis eten. Probeert U het dan eens in restaurant (lste etage) Snackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. Dagschotels, vanaf 2.25 Menu's vanaf 5.75 Ook voor partijen tot 45 personen, 's Zondags geopend van 1224 1 Vijf Westeuropese regeringen hebben vandaag het hoofd ge bogen over een plan van Bondskanselier Erhard voor een nieuwe stap op de lange weg naar een Verenigde Staten van Europa. De Westduitse ambassadeurs hebben gistermiddag Erhards voor stellen voor een Europese politieke samenwerking overhandigd aan de regeringen van de andere EEG-landen. Bijzonderheden over het Duitse initiatief zouden pas morgen in Bonn worden bekend gemaakt. De strekking stellen is, dat ei nisatie komt va an de Duitse voor een politieke orga- 1 de zes EEG-lan- den en dat voor Engeland de moge lijkheid wordt opengelaten om op een nader te bepalen datum toe te treden, indien de Zes daarover al thans overeenstemming bereiken. Niemand verwacht, dat dit ogenblik zal aanbreken zolang De Gaulle in Frankrijk aan de macht blijft. Het plan is nog geheim, maar vol gens berichten die in Bonn de ronde doen, ziet het er in grote trekken als volgt uit. De kern Is een stelsel van regel matige bijeenkomsten van de pre miers van de lid-staten en hun ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Onderwijs. Het doel van deze bijeenkomsten zal de vorming van een gemeenschappelijke politiek zijn. WEERBERICHT NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: droog weer met tijde lijke bewolking of mist. maar ook plaatselijk opklaringen. Overwegend zwakke wind, vannacht plaatselijk nachtvorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 NOVEMBER Zon op: 7.44 uur; onder: 17.03 uur. Maan op: 9.53 u.; onder: 18.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.18 en 16.32 uur. Laagwater te 0.11 en 12.25 uur. Het werk van deze groep zal wor den gecoördineerd door een klein bureau van permanente functiona rissen, het „secretariaat", waarin de zes landen vertegenwoordigd zullen zijn, maar dat weinig of geen macht van zichzelf bezit. De politiek zal vervolgens bespro ken worden in het reeds bestaande Europees Parlement. Dit parlement zal er alleen over discussiëren. Het zal niet de bevoegdheid hebben gel den toe te wijzen of te weigeren, ministers te ontslaan, wetten goed te keuren of andere taken van een nationale wetgevende vergadering op zich te nemen. De leden van het Europese Parlement worden gerecru- teerd uit de gelederen van de leden der nationale parlementen en zullen niet rechtstreeks worden gekozen. Hoop Vele Europeanen hopen in hun hart, dat de organisatie de een of andere dag, wanneer Frankrijk min der nationalistische leiders dan thans heeft, versterkt kan worden. Op het ogenblik is het zelfs nog niet zeker of deze losse organisatie voor De Gaulle aanvaardbaar zal zijn. Kanselier Erhard heeft dit poli tieke voorstel vergezeld doen gaan van enkele economische voorstellen. De autoriteiten in Bonn hebben daarover tot dusverre het stilzwijgen bewaard. Het is nog niet duidelijk in hoeverre in deze laatste voorstellen het voornaamste problemen tussen West-Duitsland en de andere lid staten van de EEG aangepakt wordt, namelijk de vraag wat er moet ge beuren met de hoge Westduitse graanprijzen. (Van onze parlementaire redactie) Het ziet er naar uit, dat volgend jaar nieuwe tariefsverhogingen by N.S. te verwachten zyn. Staatssecre taris M. J. Keijzer kondigde giste ren in de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Tweede Kamer althans aan, dat wordt on derzocht hoe de N.S. in 1965 tot een sluitende exploitatie kan komen. Hy deelde mee daarover met minister Andriessen (Economische Zaken) te zullen gaan praten. Hoewel reeds over 1964 verlies wordt gewacht bleek de staatssecre taris niet geporteerd voor tariefsver hogingen op korte termijn. Uit zijn betoog viel af te leiden, dat het beleid er op is gericht juist tot ver mindering van het autovervoer te komen om de wegen te ontlasten en Op de spoorlijn ParijsLe Havre liepen niet minder dan drie treinen op elkaar, waarbij een enorme ravage ontstond. Vijf spoorwegmannen werden gedoodzes gewond in dat beleid past een tariefsverho ging niet zo heel goed. Aan de ande re kant dient de N.S. te streven naar een rendabele exploitatie. Hetgeen echter niet betekent dat mocht wor den afgezien van nieuwe spoorlij nen. die bedrijfseconomisch niet ren dabel maar uit algemeen belang wel wenselijk zijn. De staatssecretaris deelde voorts o.m. nog mede, dat de Schiphollijn, waarvan de kosten op f 345 000 000. worden geschat, nog in studie Is bij een werkgroep, die inmiddels over het tracé advies heeft uigebracht. Dat tracé loopt van Amsterdam-Mu seumplein via Schiphol over Abbenes naar Leiden en vandaar over de be staande lijn naar Den Haag. Minis ter Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwny verheid) is inmiddels ver zocht met dit tracé rekening te hou den bij de toetsing van streekplan nen. De aanleg van een nieuwe startbaan op Schiphol over dit tracé heeft de N.S. op eigen risico doen besluiten tot de aanleg van een tun nel. Amsterdam heeft al negen mil joen uitgetrokken als hoofdstedelijk aandeel in het plan. grond gezette schip, om te voor komen dat er dieven aan boord zouden komen. In een later sta dium van de berging werd het toe zicht bemoeilijkt, doordat tal van employé's van de rederijen Wijs muller en Goedkoop werkzaamhe den op het schip kregen. Gister morgen deed de cargadoor van de Djakarta Lloyd, rederij Vinke en Co., aangifte van enkele diefstallen. De Rijkspolitie te water ontdekte toen, dat de bergers op bescha mende wijze hadden huisgehouden. Twee politieboten waren nodig om alle gestolen goederen te vervoe ren. De arbeiders vergrepen zich aan technische apparatuur, nauti sche instrumenten, dekens, dran ken en levensmiddelen. Het onder zoek gebeurde op grote schaal. De Rijkspolitie kreeg medewerking van de Amsterdamse recherche. Er werden huiszoekingen verricht bij personeelsleden van rederij Wijs muller in Velsen en IJmuiden en bij employé's van Goedkoop in Amsterdam. De vaart van Indonesië op Amster dam is nauwelijks goed op gang gekomen. Het plunderen van het schip zal stellig grote verontwaar diging in Indonesië wekken en mo gelijk de handelsbetrekkingen on gunstig beïnvloeden. Het Boliviaanse leger heeft giste ren een einde gemaakt aan het twaalfjarige bewind van president Estenssoro. Deze is overhaast met zyn gezin en zyn naaste medewer kers naar Peru gevlucht. Het gezag is overgenomen door een militaire junta. In de hoofdstad La Paz kwam het tot bloedige botsingen, toen het leger begon de orde met ge weld te herstellen. De militaire raakten eerst slaags met politie-eenheden die Estenssoro ook na diens vlucht trouw bleven. Vliegtuigen beschoten gebouwen die door de politie bezet werden gehou den. Een ander doelwit was de mili tie van Estenssoro, die zich op een heuvel bij La Paz had verzameld. Zeven personen werden gedood en ongeveer vijftig gewond. Vervolgens kvam het tot botsin gen met linkse betogers (arbeiders en studenten), die op grond van hun aandeel in He strijd tegen het regime-Estenssoro hun rechten wil den laten gelden en vertegenwoordi gers wensten in de door de militai ren ingestelde bestuursraad. Bij deze gevechten kwamen vier personen om het leven. De betogers droegen Juan Lechin, voormalig vice-president en een voorman van de mijnwerkers, naar het regeringspaleis. Maar toen Le chin, die het gebouw was binnenge leid, niet meer verscheen, begonnen de betogers generaal Ovanda, leider van de strijdkrachten, uit te jouwen, die op een balkon het woord trachtte te nemen. De militairen openden toen het vuur op de menigte. Generaal Ovanda heeft het voorzit terschap van de junta op zich geno men. Vice-president generaal Bar- rientos, die vanuit Cochabamba de opstand heeft geleid, heeft de leiding van het militaire bewind geweigerd. teuws Het prov. gerechtshof van Noord-Brabant heeft Corne lia van Luxemburg schuldig verklaard aan moord van het kind van hare nicht en ver oordeeld tot de straffe des doods. De arbeidersvereenigingen in Wurtemberg hebben aan de kamer aldaar een verzoek schrift ingediend ten behoeve van de opheffing der wet, i houdende dat geen werkman huwen mag zonder toestem- l ming der politie van het be- stuur. (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1