Alma Materkoor onder nieuwe leiding: Wini Wakelkamp Rus Stepanow schreef boek over Oostenrijk kunst kaleiöosQgqp TWEE „WINNERS" UIT DE □TRIESTER STAL RITMEESfER Weer groot succes met Van der moïlenfeeste HIJ GING VAN HETVOLK HOUDEN Enorme prijzen veer werken oude meesters OOK ROMANTICI GRIF VERKOCHT Bij de IwsB is het goed sparen. Beeld van Picasso voor Amsterdam Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 november 1964 Derde blad no. 31307 JSfog niet alles even geslaagd Dirigentenwijziging bij het gerenommeerde ..Alma Materkoor": voor de nieuwe man aan de lessenaar, in casu Wim Wakelkamp, die reeds elders als koordirigent routine opdeed, geen gemakkelijke opgaaf. Hij presenteerde zich in een stijlvol samengesteld programma, met werken van Purcell, Mozart, Campra, Strategier en Cimarosa, waarmee hij in het verloop van de avond na aanvankelijke teleurstelling toch een overwinning wist te behalen, waartoe ook de volgorde der nummers bijdroeg. In het bijzonder sohonk hij een en in alle opzichten het feestelijke overtuigende indruk met de meesle- karakter te waarborgen, dat hier dui- pende, geestdriftige en voortvarende delijk tot uiting moet komen. Cimarosa's „Te vertolking Deum". Cimarosa (1749—1801), die behalve talrijke missen, oratoria, cantates en sonates, toch in de eerste plaats de aandacht op zich vestigde met zijn niet minder dan 75 opera's, waarvan „II matrimonio segreto" („Het ge heime huwelijk") de meeste roem ge oogst heeft. In dit „Te Deum" ver loochent Ciramosa zijn opera-instel ling niet: het juichende werk werd, behoudens enkele onzekere inzetten, bezield en beschaafd van klank en voortreffelijk van dictie gezongen. Wij hadden een dergelijke sugges tieve en welopgebouwde climax nau welijks verwacht, toen voor de pauze opvallende onzekerheid en te geringe eenheid heerste in het „Parige Lin gua" van de 18e eeuwse barokcompo- nlst André Campra (16601744), eer tijds dirigent te Aries en in 1723 be noemd tot koninklijk kapelmeester, van wie o.a. de opera's Tancrède (1702) en „Les festes Vénitiennes" (]710> b: mdheid genieten. De 3r geslaagde uitvoering van dit aantr. kkelyke werkje was in hoofdzaak het gevolg van een sle pende en onduidelijke directie te lange sir gen met wankele inzet ten tot gevolg. In het bijzonder leek de sopraan soliste Annette de la Bije, die bo vendien haar partij onvoldoende be heerste, daardoor getroffen. Later, in het vermaarde motet „Exsultate, ju bilate" van Mozart herstelde zij zich gelukkig volkomen, hoewel af en toe een te vrijmoedige toongeving niet in overeenstemming was met het ideaal beeld, dat opgeroepen kan worden. Intussen imponeerden haar stralend resonansvolle, evenwel niet in alle registers gelijkelijk geëgaliseerde stem en genuanceerde voordracht, welke stellig van een originele visie ge tuigde. Reeds eerder vele jaren geleden introduceerde het „Alma Mater koor", naar wij menen onder leiding van Willem Mizee, kort na het ont staan van het werk Strategiers „Van der moïlenfeeste", dat, in typische Strategierstijl geschreven, zo dwin gend de specifiek middeleeuwse sfeer oproept en waarbij men zich verlus tigen kan in de vele geestige inval len, clie Strategier in overeenstem ming met de tekst meesterlijk heeft uitgebuit. Het geheel draagt een burlesk ka rakter en vereist voor alles een uitermate luchtige, welhaast boertige vertolkingstrant, waaraan nog niet genoegzaam voldaan werd. De aan pak was helaas te log en te zwaar, om voldoende te kunnen bevredigen Niettemin het vreugde weer eens een der knapste, meest suscesvolle en boeiende composities van Strategier te horen uitdragen, in goede samenwerking met het Re sidentie-Kamerorkest, dat ook in de andere werken uitnemend voor de dag kwam. Een der voornaamste medewerkers aan deze avond bewaarden wij voor het Laatst: dat was de bas Max van Egmond. Hij imponeerde al onmid dellijk met zijn glanzende, sonore stem in Purcells' „Ujvto thee will i cry" (Psalm 28, vers 1), waarmee hij opnieuw getuigenis aflegde van zijn grote technische vorderingen, welke hem ook in staat stellen tot de weer gave van een steeds diepere beleving. Zijn andere soli bewogen zich tevens op hoog niveau. Een hechtere samenwerking met de nieuwe dirigent, wiens verdere groei wjj met belangstelling tegemoet zien, zal, naar wij hopen, onze gekoesterde bedenkingen ongedaan kunnen ma- Er zijn mogelijkheden en beloften! Hierboven het „Alma Mater koor" tijdens de uitvoering van gisteravond met de solisten An nette de la Bije en Max van Eg- mond. (Foto L.D./Holvaat) Nieuwe directie schouwburg Eindhoven Het bestuur van de Stadsschouw burg In Eindhoven heeft de heer B. J. C. Culling* (50), benoemd tot waarnemend directeur van de Schouwburg als opvolger van drs. J. Boumans, die naar zijn eigenlijke functie van hoofd afdeling perso neelszaken ter gemeentesecretarie terugkeert. Voorts heeft het bestuur de heer J. W. Goossens benoemd tot adjunct-directeur. De benoeming van de heer Ullings geldt voorlopig tot 1 Juli 1965. Hij is directeur van de Kunststichting Eind hoven en blijft in dienst van deze instelling, welke hem echter 'tijde lijk afstaat aan de stadsschouwburg om daar de heer Boumans af te los sen die sinds 1 juni JL directeur G. Metzelaar heeft vervangen, die ziek is. De taak van de heer Ullings zal voornamelijk de in- en verkoop om vatten, alsmede alles wat met pu bliciteit over de schouwburg te ma ken heeft. De taak van adjunct-directeur Goossens, die in vaste dienst is be noemd, zal voornamelijk het orga nisatorische werk omvatten. Het bestuur van de Eindhovense Stadsschouwburg is van mening, zo deelde zijn voorzitter wethouder T. Eupen op een persconferentie dat de kinderziekten van de schouwburg nu vrijwel achter de rug zijn. Hij prees drs. Boumans voor enorme werk door hem en zijn medewerkers onder abnormale om standigheden verricht. Het bestuur zal zich nu beraden over wat te doen staat om uit de Impasse te geraken weike ontstaan is door de ziekte van directeur Metzelaar. wiens terugkeer minstens twijfelachtig lijkt te zijn geworden. De heer Van Eupen deelde nog mee gegronde hoop te hebben dat in de loop van '66 kan worden begon nen met de bouw van een restaurant bij do schouwburg. „In de spiegel van de blauwe Donau Het Alma Materkoor, mede op be trouwbare wijze aan het orgel door Pieter Jansen gesecundeerd, heeft opnieuw zijn reputatie van een der beste Leldse koren weten te hand- zaïneld over arbeiders, boeren, haven, ondanks onze crltisohe be- ployees, ambtenaren en studenten in merkingen. Oostenrijk. Ook beschrijft hij ta- (Van onze Weense correspondent) Eerlijk gezegd had ik niet verwacht dat Leonid Stepanow zo'n sympathiek boek over Oostenrijk zou schrijven, als nu onder de titel „In de spiegel van de blauwe Donau" in Moskou,is versche nen. Nog gedeeltelijk in de z.g. „Russentijd"tijdens de Russische bezetting .was Stepanow correspondent van het Tass-bureau in Wenen en wel van 1954 tot 1960. Hij maakte dus de ondertekening van het Staatsverdrag in 1955 mee en wij ontmoetten hem herhaal delijk in de persclub. In tegenstelling tot zijn andere Rus sische collega's was hij niet een- zij'dig en fel. Dat bemerkten wy Westerse correspondenten tijdens de pers-reizen, die door de regerings voorlichtingsdienst werden georgani seerd .Op deze en andere excursies heeft Stepanow zijn indrukken ver- Op de eerste dag van de t/m 9 november durende kunstveiling bij Paul Brandt in Amsterdam zijn voor schilderijen van oude meesters naar de mening van insiders .enorme" bedragen betaald. De belangstelling was zov zijde, bijzonder groot. Nederlandse als buitenlandse Het eerste veilingstuk, een uit 1786 daterend stilleven van W. van Aelst, bracht f 10.500 op en een schilderij van Ludolf Backhuizen, „Marine", f 15.000. Beide werken werden door Nederlandse verzamelaars gekocht. Eveneens een zeer hoge prijs bracht „Oogstmaand" van Lucas van Val- Ad' U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! kenbosch op, dat voor f 14.000 van de hand ging. Ook op de kleinere stukken werd zeer hoog geboden en tot ver boven de geschatte waarde afgemijnd. Een zeldzaam stuk van Gerrit Heda. een klein stilleven, noteerde f 5800. Twee werken van Isaac van Ostade gin gen resp. voor f 7400 en f 8200 in andere handen over. Ook een verza meling ikonen vond grage kopers. Voor de afzonderlijke stukken wer den prijzen betaald tot ver boven de drie mille. De belangstelling voor romantische schilderijen bleek die van de oude meesters te evenaren. Een paneeltje van 19x15 cm van A. H. Bakker Korff „La marchande de bric a brac" kocht een Nederlandse parti culiere verzamelaar voor f 17.200. Een werk van dezelfde schilder „De keukenmeid" haalde een prijs van f 2800. Opmerkelijk hoge prijzen brachten voorts op een werk van David Bles: f 5200 een landschap van Fr. Hengsbach f 3000, een vruchten stilleven van Maria Vos f 2200, een landschap van J. H. Weissenbruch f 5200, een aquarel van G. H. Breit- ner f 3600, een doek van de Franse schilder G. Fouace f J900, een por tretstudie van Isaac Israels f 3600, een werk van Ed. Karsen-Bocht van de Herengracht in Amsterdam, f 2200, een rivierlandschap van Wil lem Roelofs f 3200 en van Willem Witsen de aquarel „London bridge" f 3500. melijk uitvoerig en meestal zon der communistische commentaar de paleizen, musea, kerken en mo numenten in Wenen. Geen „Baedeker" Toch is zijn boek geen ..Baedeker" geworden, maar een goed en leven dig geschreven schets van het vroe- en huidige Oostenrijk, waarin h i ook de nodige aandacht besteedt het muziekleven, aan de Opera, burgtheater en vooral ook aan de kleine kelder-theatertjes waar j:n;e talenten worden ontdekt. Al les komt aan de beurt: de industrie, maar ook de sport, vcocnamelijk ski- wedstrijden, het dagelijkse leven van de Oostenrijkers, hce het Carnaval er verloopt, hoe de Oostenrijker zijn vrije tijd besteedt, hoe en waar hij op vakantie gaat, hoe hij urenlang in een koffiehuis de kranten uit pluist, of de avond met vrienden doorbrengt in een Heuriger-lo- kaal bij een goed glas wijn. Stepanow blijft een overtuig de communist en schryft daarom veel te uitvoerig over do communis tische party en haar persorganen in Oostenrijk. Men merkt echter dat de schrijver zelf van het land en vin het volk is gaan houden. Toen hy nog in Wenen was, hebben wy herhaaldeiyk over de Oostenrykse neutraliteit gediscussieerd, waarin Stepanow niet al te veel vertrouwen scheen te hebben. Maar intussen is er veel tyd voorby gegaan en heeft Stepanow in het vaarwater van Chroesjtsjow de feitelüke neutra liteit van Oostenrijk leren waarde- Sympathieke objectiviteit De distantie en de mooie herin neringen zijn waarschijnlijk de oor zaak waarom Stepanow veel sympa thieker schrijft dan wy hadden ver wacht. Maar ook wij hebben veel geleerd en zyn tot de ontdekking ge komen dat men een verschil moet maken tussen de eerste generatie Russische correspondenten en de tweede. De eerste was fel en bijna vyandelijk gezind, de tweede ver toonde een streven naar objectivi teit en daartoe behoort ook de schrij ver. Deze huidige generatie van Rus sische correspondenten treedt dan ook veel tactischer en men kan ge rust zeggen veel handiger op. Er wor den tegenwoordig in Oostenrijk regelmatig door katholieke ontwik kelingsclubs debatavonden georgani seerd. waaraan ook Russen deelne men. En terwijl de Westerse corres pondenten soms een woord van kri tiek laten horen, delen de Russen heel handig alleen maar pluimpj uit met het gevolg dat zij de enigen zijn die van de Oostenrijkse toehoor ders een applausje krijgen. Grote oplaag Het boek heeft het voordeel dat het voor weinig geld grote oplaag wordt verspreid. Onze Russische collega's hadden or tyd verteld dat de schrijvers in hun land een onbezorgd bestaan hebben, omdat de oplagen van hun boeken zo hoog zijn. Ook by Stepanow is dit zo. De eerste druk van zyn boek heeft een oplage van 40.000 exempla ren. En ofschoon het boek 310 blad zijden en een groot aantal illustra ties telt, kost het slechts drie gul den. Deze lage prys kon alleen be reikt worden ten koste van een min der goede verzorging, want het pa pier is niet goed en de illustraties beantwoorden in 't geheel niet aan de Westerse Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Italiaanse onderscheiding voor mevr. Heinen-Grigioni Mevrouw E. Heinen-Grigioni uit Den Haag, voorzitster van de Ne derlandse afdeling van „Vereniging Dante-Alighieri", die zich de ver spreiding van de Italiaanse cultuur ten doel stelt, is door het te Rome gevestigde hoofdbestuur van deze in ternationale organisatie voor haar „onvergelijkelyke verdiensten" on- scheiden met een gouden me daille Na Rotterdam krygt ook Amster dam een sculptuur van Picasso. Het wordt een zes meter hoog in beton gegoten en grafisch versierd beeld dat een plaats zal krijgen in het Vondelpark. Het werk zal deel uitmaken van een internationale beeldententoon stelling die volgend jaar ter gele genheid van het honderdjarig be staan van dit park wordt gehouden. Picasso vraagt voor het beeld geen honorarium. De kosten van het gie ten en plaatsen komen voor rekening van de hoofdstad. 'n Den llaag ariïveerde een i Indonesische dansgroep voor uit zeventig personen bestaande een tournee door ons land. Links met zonnebril1 de leidstei j de groep. mevr. Oka Djelantik. In memoriam Haakon Stotijn (Van kunstredactie) Het vroegtijdig overlijden van de solo-hoboïst bij het Concertge bouworkest Haakon Stotijn (49) heeft in muzikale kringen diepe indruk gemaakt. Een „grote" zoon van een .groot" vader de hoboïst Jaap Stotijn is met hem heenge gaan. Hij was een der meest vooraan staande instrumentalisten, een waar sieraad voor het orkest, waaraan hij sinds 1 september 1940 verbonden was. Zijn volle warme toon, zijn intense muzika liteit, zij blijven voor ons onver getelijk. In het bijzonder herin neren ivij ons de sublieme wijze, waarop hij met zijn vader het concert voor twee hobo's van Alexander Voormolen speelde, een interpretatie, welke tot een open baring werd. Hij behoorde werke lijk tot de uitverkorenen! Haakon Stotijn, die de hobo be genadigd liet „zingen", heeft ge lukkig school gemaakt Hij heeft talrijke leerlingen, die thans een eervolle plaats in onze orkesten bekleden, opgeleid, zodat hij ook door middel van hen zal blijven voortleven. Zijn roem reikte tot ver buiten onze landsgrenzen en hoewel men hem de laatste jaren, in verband met zijn gezondheidstoestand nog slechts zelden hoorde, bleef de door hem geproduceerde wonder baarlijke klank ons bij. Dit zal ook na zijn dood het ge val blijven. Zijn toon moge dan voorgoed verstomd zijn, in onze herinne ring blijft deze voortleven als een uniek voorbeeld voor allen, die in de toekomst zich aan Haakon Stotijn zullen spiegelen. Of de hoboïsten, die na hem komen, Haakon Stotijn ooit zullen evenaren, is aan twijfel onder hevig Karei Appel exposeert in 's Hertogenbosch Van 24 november tot en met 3 januari wordt in het Brabants mu seum in Den Bosch een tentoonstel ling gehoud van werk van Karei Appel. De expositie omvat 25 schil deryen, 20 gouaches. 8 beelden en verder tekeningen, grafiek en door Appel geillustreerde boeken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5