Kamer legt zich neer bij verbod prijsbinding IJUNGHANS %de mooiste tijd! I m iddensta n dswoni ng Voorlopig vijf jaar Pleidooi voor links voorrang Boer Koekoek wegens laster aangeklaagd Weer een prijsvraag voor nieuw stadhuis Wij HEROPENEN onze gemoderniseerde winke! Banketbakkerij VAN DAM - Steenstraat 47 - Leiden W.C.A.v. Kerkhof kamer Staatssecretaris drs. Bakker kan kamercommissie toch overtuigen DAGBLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 m f (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer zal in prin cipe akkoord gaan met het ver bod, dat minister Andriessen en staatssecretaris Bakker per 1 de cember hebben uitgevaardigd om in een aantal branches (auto's, tv-toestellen, radio's, koelkasten ctc.) de detailhandel vaste win kelprijzen voor te schrijven. Hoewel niet erg gelukkig met de wijze, waarop de maatregelen tot stand zijn gekomen, heeft de vaste Kamercommissie van Eco nomische Zaken zijn aanvanke lijk verzet gisteren toch weer grotendeels laten varen. Van de frontale &an7al, die vorige week zelfs door de regeringspartijen op het verbod werd ingezet, was gis termiddag na het antwoord van staatssecretaris Bakker niet zo veel meer over. Vooral, nadat de bewinds man had verklaard, dat het voorlopig bij een verbod van individuele prijs verbinding in de sector van de duur zame gebruiksartikelen blijft, bleven er slechts wat theoretische bezwaren bestaan. Alleen van liberale zijde werd nog wat nagesputterd, maar de indruk ontstond toch wel, dat de Kamer er straks bjj de behandeling van de begroting in plenaire zitting geen punt meer van zal maken. Structureel Staatssecretaris Bakker zei, dat het vraagstuk van de verticale prijs binding structureel is benaderd en dat de regering zich de gevolgen van de ingreep heel goed heeft gereali seerd De maatregelen hebben ten doel de belemmerende werking van de prijsbinding op de prijsconcurren tie weg te nemen en de consument meer keuze te bieden. Vooral in de sector van de duurzame verbruiks- goederen is een meer werkzame me dedinging van de ingreep te ver wachten. Het gaat hier met name om branches, waarvoor de vooruit zichten niet slecht zijn. Op dit ogenblik zijn geen verdere maatregelen ter aantasting van de individuele prijsbinding te verwach ten, zei drs. Bakker. Zou het ver bod in de toekomst verder worden uitgebreid, dan gebeurt dat niet dan na overleg met het bedrijfsleven en onder advies van de Commissie Eco nomische Mededinging. De bezwaren uit de Kamer tegen de datum van 1 december deelde de bewindsman niet. Er is dan een grote koopdrukte aan de gang, zodat er niet al te snel een scherpe prijsconcurrentie zal ontstaan. Van een kopersstaking ls tot dusver nog niet gebleken. Chroesjtsjoiv en de muur Ex-premier Nikita Chroesjtsjow gelastte de oprichting van de Muur in Berlijn in augustus 1961, r was er zelf niet erg mee in zijn schik. Dit schrijft de vroegere hoofd tolk van de Westduitse ambassade in Moskou, Nikolaus Ehlert, in het gisteren verschenen nummer van het Westduitse tijdschrift Der Spiegel. In het artikel heeft Ehlert het over geheime gesprekken tussen Chroesjt sjow en de toenmalige Westduitse ambassadeur Hans Kroll, drie m; den na de bouw van de Muur. Kroll, wiens verhouding tot Chroesjtsjow bijzonder goed werd in 1962 teruggeroepen, omdat zijn eigenmachtige onderhande lingen met de Russische premier niet met de toenmalige officiële politiek van de Westduitse regering overeen kwam. De gewezen ambassadeur, die zijn land viereneenhalf jaar in MoS' kou heeft vertegenwoordigd, is var mening dat Bonn tijdens de zesja rige ambtstijd van Chroesjtsjow de gelegenheid heeft laten voorbijgaan, met Rusland tot een goede verstand houding te komen, zo schrijft Der Spiegel in een inleiding tot het arti kel van Ehlert. Op 7 november 1961 was het volgens Fhlert op de ontvangst in het Krem lin ter gelegenheid van de viering van de oktober-revolutie tot een langdurig gesprek gekomen tussen Chroesjtsjow en de ambassadeur. De Russische leider had op een vraag van Kroll met nadruk geantwoord, dat de Muur op Russische wens was opgericht. Letterlijk nad Chroesjt sjow verklaard, dat hij zich in deze aangelegenheid niet achter de rug van ülbricht wilde verschuilen, die daarvoor niet breed genoeg was. Toen Kroll er bij hem op aan drong de Muur toch te laten ver wijderen, had Chroesjtsjow gezegd: „Het is erg vervelend. Dat geef ik toe", maar hij voegde eraan toe dat de Muur pas geslecht zou kunnen worden wanneer de Bondsrepubliek „haar betrekkingen met de DDR ge normaliseerd" had. Zolang dat niet het geval werd, zou de Muur nog groter worden. Wel zorgvuldig De staatssecretaris verwierp de be schuldiging, dat de zorgvuldigheid onvoldoende in acht zou zijn geno men. De maatregelen zijn na ryp beraad getroffen en er is zoveel mo gelijk overleg gepleegd met het be drijfsleven. Ontheffingsmogelijkhe den zijn bij het verbod van indi viduele prijsbinding niet geschapen, omdat daardoor discriminatie zou ontstaan. Dat het lokartikel nu weer de kop zou opsteken, geloofde de bewindsman niet zo erg, maar hij verklaarde zich bereid bij optredende moeilijkheden met een minimum- prijsregeling te komen. Voor de branches, die onder het verbod vallen blijft het prijsbeleid onverkort gehandhaafd, ook al is dif ferentiatie in de prijszetting (afhan kelijk van bijvoorbeeld de servicever lening) denkbaar, aldus drs. Bakker. De overheid zal de eerste tyd echter scepel optreden. Aangezien de prijsbinding in de levensmiddelensector niet wordt aan getast, is de gijzeling van de Am sterdamse koopman, die koffie ver kocht beneden de vastgestelde prys, niet een zaak die het departement aangaat. De bewindsman vond ech ter wel, dat de betrokken fabrikant de zaak zwaar speelt. Spoed Drs. Bakker gaf toe, dat het ver bod van prijsbinding bij stofzuigers en grammofoonplaten moeilijk per 1 decemberr zal zijn te realiseren. Praktisch gaat het bij deze artike len om individuele prijsbinding, maar juridisch heeft die prijsbinding een collectieve vorm. Aangezien de betrokken branches om ontheffing hebben gevraagd (alleen mogelijk bij collectieve prijsbinding) moet eerst het advies van de Commissie Eco nomische Mededinging worden afge wacht. De commissie zal de be treffende aanvragen echter met spoed behandelen. Over het algemeen was de kri tiek in de tweede termijn duidelijk beperkt. De commissie nam genoe gen met de toezegging van de staats secretaris dat er een uitvoerig on derzoek zal worden ingesteld naai de gevolgen van de ingreep. Dc maatregelen gelden voorlopig voor een periode van vyf jaar. Pas na dat de resultaten bekend zyn kan worden bekeken of zij daarna i ten worden verlengd of weer inge trokken, zo deelde de bewindsman tenslotte mee. Ruiniteplaiinen van Frankrijk Frankrijk heeft speciale regelingen getroffen met de Verenigde Staten voor de lancering van de eerste Franse ruimtesatelliet in 1965, heeft de Franse ambassadeur bij de Verenigde Naties verklaard. Ambassadeur Rober Seydoux klaarde tegenover de V.N.-i over het vreedzaam gebruik ruimte dat er later met een Franse raket andere satellieten zullen den gelanceerd. Hy verklaarde dat Frankrijk ook regelingen menwerking bij de ruimtevaart heeft getroffen met Argentinië, Algerije, India en andere landen. Hoewel hij verklaarde dat Frank rijk hoopt dat de internationale sa menwerking op ruimtevaartgebied groter zal worden, maakte Seydoux duidelijk dat Frankrijk ook zijn eigen programma's zal uitwerken. Kwestie-Botlekbrug BRUGWACHTER GAAT VRIJ UIT De brugwachter van de Botlekbrug heeft geen strafbaar feit gepleegd, toen hij vrijdagmiddag 23 oktober geen gehoor gaf aan een aantal (luid ruchtige) verzoeken zyn brug dicht te houden om een ambulancewagen met een ernstig gewonde door te la ten ryden. Tot deze conclusie is mr. I. H. van de Roemer, officier van Justitie bij de rechtbank in Rotter dam, gekomen na een ingesteld on derzoek. De heer Van de Roemer is er zeker van dat de brugwachter geen dood door schuld verweten kan worden, omdat het overlijden van de gewonde die in de ambulancewagen werd ver- d korte tijd later in een zieken huis, geen direct verband houdt met eventuele nalatigheid. Het slacht offer was door de doktoren al op gegeven, toen hij op weg ging naar het ziekenhuis. De tien minuten ver traging, die de wagen bij de gesloten brug opliep heeft het overlijden van de man niet tot gevolg gehad. Bo vendien is de brugwachter niet tele fonisch op de hoogte gebracht van de komst van een ambulancewagen- met-haast. In verband met het scheepvaartverkeer op de oude-Maas was het hem onmogelijk de brug dicht te laten. De officier van Justitie was echter van oordeel dat een her haling hoe dan ook moest worden voorkomen. De burgemeester van Spijkenisse heeft Inmiddels bekend gemaakt, dat een alarmsysteem is ontwikkeld, waardoor zo'n ongelukkig voorval inderdaad onmogelijk is ge worden. Een wiskundeleraar in Delft, pater Ed. Krekelberg S.J. heeft de vaste commissie van Verkeer en Water staat in de Tweede Kamer het ad vies gegeven om bij de behandeling van de begroting met kracht aan te dringen op een wetenschappelijk onderzoek naar de juiste methode van het voorrang in het verkeer. Pater Krekelberg is na diepgaande en intensieve studie tot de stellige overtuiging gekomen, dat voorrang van links aanzienlijk minder ver keersongelukken en een veel beter benutten van onze kostbare ver keerswegen ten gevolge zou heb ben. Tegen de (logische) veronderstelling van velen in, dat de omschakeling van het ene systeem naar het an dere in het verkeer wel eens grote moeilijkheden zou kunnen opleve ren, meent pater Krekelberg, dat dit geenzins het geval is en dat van linkskomend verkeer voorrang ge ven onmiddellijk zowel de veilig heid als de doorstroming van het verkeer zal bevorderen. Hij baseert zijn stelling onder meer op ervaringen in landen als Ier land, Australië, India, Nieuw-Zee- land en de Philippynen. Daar wordt links gereden en rechts voorrang gegeven. Dat is dus het spiegelbeeld van de betere situatie, die volgens pater Krekelbergs over tuiging eens ook in Europa een feit zal zyn. Erhard wekt op tot eenheid Bondskanselier Erhard heeft giste- n tijdens een bijeenkomst van de parlementsfracties van de CDU en CSU tot eenheid aangespoord. Na de felle kritiek die oud-Bondskanselier Adenauer zondag op de regering-Er - hard leverde, zei deze thans dat het tijd werd de rijen te sluiten. Hij meende als hoofd der regering te mogen verlangen dat de christen-de mocraten hem hun steun verlenen. vas bereid tot nauwe samenwer king met de partijleiders en de frac tievoorzitter. Dit achtte hy van be lang in verband met de komende verkiezingen. Door oud-secretaris Boerenpartij De heer M. Faber In Den Haag, die op 24 juli op staande voet is ont slagen als secretaris-administrateur van de Boerenpartij, heeft bij de of ficier van Justitie in Arnhem een aanklacht ingediend wegens laster tegen de voorzitter van die partij, de heer H. Koekoek uit Bennekom. Zijn bezwaren gaan tegen drie pu- blikaties in het blad „De vrije boer", die volgens hem door de heer Koe koek zijn geschreven. In het num mer van 10 oktober stond, dat de heer Faber in dienst zou staan van de heer Voortman (die onlangs een „Nationale Boerenbond" heeft opge richt) en deze met achtergehouden ledenlijsten van de Boerenpartij zou helpen tegen de heer Koekoek. In hetzelfde nummer werd gesugge reerd dat de heer Faber zich aan het schrijven van een anonieme brief zou hebben schuldig gemaakt en in het nummer van 24 oktober werd hem opnieuw het achterhouden van stukken verweten. Dit alles is volgens de heer Faber laster. Hij heeft de officier van Justi tie meegedeeld, dat op 24 juli de datum van zyn ontslag de postbus Marihuana-hasidel: vele arrestaties in Duitsland By na honderd personen, onder wie 33 Amerikaanse militaire, zyn ver dacht van handel in verdovende middelen dit weekeinde in verschei dene grote Amerikaanse garnizoens plaatsen in West-Duitsland gearres teerd. Vierentwintig leden van de land macht en negen van de luchtmacht werden gearresteerd bij razzia's in Kaiserslautern, Baumhc)der en Ha- u, waar circa 50.000 Amerikaan militairen gelegerd zijn. De West duitse politie heeft verder ongeveer niet-Amerikanen onder wie Duitsers, Zwitsers, Nederlanders gearresteerd. Het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Europa hier heeft niet meegedeeld of verdovende mid delen gevonden zijn, maar Duitse re chercheurs hebben verklaard dat duizenden marihuana-sigaretten en kleine hoeveelheden heroine in be slag genomen zijn. In totaal hebben 300 leden van de Amerikaanse militaire politie sa- met ongeveer 600 Westduitse politiemannen de overvallen op ka- is, clubs en bij militairen ge liefde café's uitgevoerd. Volgens het leger had de M.P. de Duitse politie geholpen, maar vol gens de Westduitse federale recher- was het juist andersom. Wel is het er over eens dat dit een de grootste razzia's ter bestrij ding van de handel in verdovende middelen in West-Duitsland is ge weest. Veel arrestaties zijn zondag ver richt aan de hand van inlichtin gen verzameld bij de razzia's van zaterdagavond, aldus het leger. ter beschikking stond van de heer Koekoek, zodat aan de Boerenpartij gerichte brieven of stukken hem toen niet meer konden bereiken. Brief schrijvers die tussen 24 juli en 24 oktober geen antwoord kregen, moe ten dit dus niet bij hem, maar by de heer Koekoek zoeken. Ook de heer Voortman heeft een aanklacht tegen de heer Koekoek in gediend, terwijl de heer Faber bij de kantonrechter in Den Haag in ver zet is gekomen tegen zijn ontslag. Rijksweg 12 bij Doorn verzakt (Van onze Utrechtse correspondent) Het verkeer op Rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht-Arnhem) is sinds gis teren ter hoogte van de grens Maarn Doorn gestremd. Tijdens het leggen van de aardgasleiding onder de weg zijn verzakkingen ontstaan, waar door het wegdek onberijdbaar is ge worden. Het verkeer moet nu de Rijksweg bij de aftakking naar Utrecht verlaten en wordt omgeleid via Leersum en Maarsbergen. Hoe lang deze maatregel zal duren is nog niet bekend. Van de aanleg van de pijpleiding had het verkeer tot nu toe geen last, omdat de buizen onder de grond worden doorgeboord. Er komt dus geen graafwerk bij te pas. Giste ren vertoonde het betonnen wegdek echter steeds groter wordende ver zakkingen. Bij het verwijderen van de betonnen wegdekplaten bleek, dat de grond tijdens het boren van de buis onder de weg door op vele plaatsen was ingestort. Nieuwe uitgavee De drie liefdes van Lucy Moore, door dr. A. J. Cronin. Uitg.: A. W. Sijthoff, Leiden. Gesprekken achter het ijzeren gor dijn, door P. Terpstra. Uitg.: J. H. Kok N.V., Kampen. De ark. Van mensen, dieren en dingen, door Annie M. G. Schmidt. Uitg.: Em. Querido, Amsterdam. Het beeld der vad'ren. Een docu mentaire over het leven van het pro testants-christelijke volksdeel in de twintiger en dertiger jaren, samen gesteld door A. C. de Gooyer. Uitg.: De Fontein, Utrecht. Monografieën over Vlaamse Letterkunde In de voor het Belgische ministe rie van Nationale Opvoeding en Cul tuur door A. Manteau N.V. in Brus sel uitgegeven reeks Monografieën Vlaamse Letterkunde zijn thans verschenen die over Stijn Streuvels door G. Knuvelder, Karei Jonck- heere door Marnix Gijsen en Louis Paul Boon door Hugo Claus. Be halve een instructieve en lezens waardige inhoud bevatten zij inte ressante foto's. Conflicten in bouw op laag pitje (Van onze A'damse correspondent). De conflicten ln de Amsterdamse bouwwereld staan op een laag pitje. De afgelopen dagen is de situatie weinig veranderd: op het werk van de Rotterdamse bouwfirma Van de Vorm zyn nog steeds de open plaat sen van de 90 stakende bouwvakkers, die inmiddels al voor zesmaal 25 gul den aan dwangsommen per man bij hun werkgever in het kryt staan. De bouwmaatschappij Texel N.V. heeft ondanks het aanbod 200 van de 430 ontslagen werknemers terug te willen nemen, nog geen aanmelding gekregen. In de diverse zaaltjes van het ver enigingsgebouw „Marco Polo" waren gisteren de leiders van de acties weer byeen. Het is wel duidelijk, dat de conflicten in een impasse zyn ge raakt. Wat de staking bij V. d. Vorm betreft, zijn de dwangsommen nog niet opgeëist. Volgens het actiecomi té zouden de juridische raadslieden van Van de Vorm en de stakers thans overleggen op welke wijze een compromis kan worden bereikt. Daar bij zou ook de vraag worden bespro ken in hoeverre degenen, die voor het eind van de week hun maximum tarieflonn hebben berekt alsnog, dcch binnen het raam van de C.A.O. een prestatiebeloning kunnen krijgen. Nu de samenwerkende patroons verenigingen de boycot van de door Texel N.V. ontslagen bouwvakkers heeft opgeheven, zijn de meesten van hen bij andere aannemers aan het werk gegaan. Ongeveer 200 arbei ders wachten nog af en krijgen een uitkering uit het solidariteitsfonds van het Amsterdams bouwvakcomité. Personele belasting is verouderd De personele belasting moet als verouderd worden beschouwd. Deze reeds herhaaldelijk naar voren ge brachte mening is opnieuw onder de aandacht van de regering gebracht. De vaste commissie voor Financiën van de Tweede Kamer deelt in haar verslag over de voorgestelde wijziging van de personele belasting mee, dat men van verschillende zijden in de Tweede Kamer de regering wederom op het verouderd zijn van deze be lasting attent wenst te maken. In dit verband wensen vele leden te weten, op welk bedrag de opbrengst van de personele belasting en op welk bedrag de perceptiekos ten voor 1965 zyn geraamd. Ook de Italiaanse communis tische partij heeft een delegatit naar Moskou gezonden om ovet de afzetting van Chroesjtsjow te spreken. Gistermiddag arriveerde de delegatie op de terugreis op Schiphol, waar een korte pers conferentie werd gehouden. Van links naar rechts E. Berlinger. P. Bufalini en E. Sereni tijdens hun uiteenzettingen. Franz Olah uit partij gestoten Franz Olah, oud-minister van Binnenlandse Zaken, is gisteren uit de socialistische party gestoten. Dit is de climax van een dramati sche strijd om de macht in de par ty, welke twee maanden geleden be gon nadat het partijbestuur hem uit de regering had gewerkt. Hem werd toen ten laste gelegd de partijdisci pline verbroken te hebben door een onafhankelijk standpunt in te ne men in belangrijke politieke kwes ties en door meningsverschillen bin nen de partij naar buiten gebracht te hebben. Zyn ontslag als minister leidde tot een golf proteststakingen. Vorige week hebben enkele honderden vak verenigingsmensen de voorzitter van, de socialistische partij, Bruno Pitter- mann, en andere socialistische mi nisters omsingeld toen zij in het centrum een bestuursvergadering verlieten waarop de kwestie-Olah was besproken. Na de speciale vergadering van het partijbestuur van gisteren werd een verklaring uitgegeven, waarin Olah beschuldigd werd zonder toestem ming vakverenigingsgelden aan een Weens blad en de rechtse Party van de Vrijheid verstrekt te hebben. Volgens de verklaring had Olah, zonder het hoofdbestuur van het vakverbond in te lichten, een le ning van vier miljoen schilling (150.000 dollar) aan het blad en een van een miljoen aan de vrijheids partij verleend. Hy werd verder be schuldigd zonder toestemming een lening verstrekt te hebben een particuliere onderneming om deze voor een bankroet te redden. Een zeer teneergeslagen Olah zei na de vergadering dat hij nog niet wist of hij tegen het besluit in be roep zou gaan. In de jaren dertig trad Olah tot de socialistische partij toe. Hij klom snel omhoog in de vakbeweging. Tij dens de bezetting bracht hij zeven jaar door in nazi-concentratiekam pen Na de oorlog hielp Olah de communistische infiltratie in de vak beweging te beteugelen en speelde en zijn vakverbond een belang rijke rol om een communistische machtsgreep te verijdelen. Geschiedenis herhaalt zich in Amsterdam De geschiedenis herhaalt zich. Opnieuw zal er een prijsvraag worden uitgeschreven voor een nieuw stadhuis in de hoofdstad. B. en W. van Am lide), wonende in centrum van Leiden, zoekt voor zo spoedig mogelijk hulp in de huishouding extern of intern. Bij inwoning j kan over eigen kamer worden beschikt. Condities nader over een te komen. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 49505. De STICHTING VREDESOPBOUW vraagt voor een aantal uren per week een dame of heer voor licht administratief werk, correspondentie, notulen e.d. Belangstelling voor het vredeswerk, kennis van moderne talen en bezit van rijbewijs gewenst. Brieven aan het bur. der Stichting Willinklaan 5, Oegstgeest. Komt U ook even kijken Bij aankoop van f2,50 geven wij een VERKADE REEP CADEAU. Bij aankoop van f5.geven wij een VERKADE'S BLOKJE en bij aankoop van f7.50 geven wij een REUZEN-REEP van 80 ct. Bovendien ontvangt IEDERE 25STE KLANT een DIK STUK SPECULAAS EN IEDERE 100STE KLANT EEN TAART CADEAU. AUTORIJSCHOOL leert U beter autorijden. NARMSTRAAT IA - LEIDEN Telefoon 01710—25555 Tevens autoverhuur zonder chauffeur. Aangeboden in VOORSCHOTEN: 2 kamers, keuken, 3 slaapkamers, grote zolder. In december geheel vrij te aanvaarden. KOOPPRIJS 127.500.— k.k. Inlichtingen telefoon 017519944 toestel 4. j JONGEMAN b.b.h.h., week einden afwezig, zoekt gestoff. of gedeeltelijk gemeubileerde liefst met verwarming. Omge ving Oegstgeest. Brieven bur. van dit blad onder no. 49515. sterdam hebben een voorstel daartoe aan de raad toege zonden en als hij ermee ak koord gaat, kunnen zowel bin nen- als buitenlandse archi tecten (weer) gaan broeden op een ontwerp. Op deze wijze hoopt het Amsterdam se gemeentebestuur een ontwerp te verkrijgen, „dat beantwoordt aan de huidige denkbeelden over de plaats van een stadhuis in een ge meenschap, in zyn relatie van bur ger tot overheid en als centrum van maatschappelijke en culturele acti viteiten". In hun voorstel aan de raad verzoe ken B. en W. tevens de in 1956 door de raad gedane aanwijzingen van de architectencombinatie prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. Vegters (de winnaars van de eerste stad huisprijsvraag, wier ontwerp echter in de loop der jaren zozeer is ver ouderd en zoveel kritiek heeft uit gelokt, dat het uiteindelijk is ver worpen) voor de bouw van het nieuwe stadhuis te beëindigen en de verleende machtiging voor het bestedingsklaarmaken van het de finitieve ontwerp in te trekken. (Het is nu maar te hopen, dat er met de nieuwe prijsvraag niet evenveel tijd gemoeid zal zijn als met de vo rige. Dan komt er wellicht weer een ontwerp, dat verouderd zal blij ken, als het het stadium van uit voering heeft bereiktRed.).

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4