als het om sparen gaat p41om voldoening over "folinsons overwinning Britse Troonrede bevat Labours bekende eisen BOSCH Italiaanse CF niet tevreden Lor£ ll. w MARS-SCHOT EEN ETMAAL UITGESTELD Kamer stemt in met regionale industrialisatie Spoedige naasting staalindustrie wasautomaten Fierprijs blijft één gulden IN SEPTEMBER 8.600 HUIZEN DINQ te Uil* LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht nbut"Bedachtzaamheid en vastbeslotenheid voorlt acmmi y^lle Nederlandse minister IIÉHudent Marijnen zei vanmorgen BmK- aanleiding van de overweldigen- fl^jltneerderheid voor president John- het Amerikaanse volk, zowel als Nederlandse volk geluk te wensen deze overwinning. Johnson ver- MMA)t de bewondering van de hele lilVeld voor de wijze waarop hij het ddentschap van wijlen president it lentjnedy overnam. Tijdens de Ameri- k d?elnse landbouwtentoonstelling in ^tr^jSterdam zei Johnson destijds, dat Atlantische gemeenschap berust het fundament van onderlinge iautooden> aspiraties en waarde. Zijns ,ens moet de weg naar de vrede ADI alle middelen worden bevorderd, Al\[) voor stap en jaar na jaar. Jlt, aldus de heer Marijnen, ge- p. van de grote werkelijkheidszin m een man, die bedachtzaamheid jrt aan vastbeslotenheid. >e fractievoorzitters van de vijf te politieke partijen in ons parie nt, die vanmorgen vroeg reeds hun it lieten schijnen over de Ameri- singsuitslagen, verschil- nauwelijks in hun waardering. Nederland heeft de overwln- ïten van J°hnson tot gevolg dat er vry korte termijn een nieuwe 'r nuïerikaanse ambassadeur zal wor- 1 benoemd. De vorige ambassadeur »n S. Rice, verliet begin juni ons td. In Den Haag wordt in de Ame- aanse buitenlandse dienst vooral iéss&SWen als een geschikte post voor een sff^Tltleke benoeming, dus als een post U; ^arop by voorkeur een politieke fl- nr van de overwinnende partij in ^Televizier" wil Omroepvereniging oprichten [Van onze rtv-medewerkster) Bet weekblad „televizier" wil een «fhankelijke omroepvereniging op- ten, die naast de bestaande om- spverenigingen op officiële wtfze idtyd voor radio en televisie toe wezen krygt. Hoofdredacteur Pie- f de Ruwe bereidt plannen voor n ledenwerfactie voor, een actie 5 tot doel heeft „het verstarde om- epbestel in ons land open te bre- Zoals bekend hebben de zuilen geen awaar tegen toelating van nieuwe i j\ Indtijdgegadigden, mits er sprake 11 v van een groot ledental dat zich |hter die gegadigden stelt. Televi- er heeft niet het vooropgezette plan )lclame in de ether te brengen, doch p zich uitsluitend met de program la's bezighouden, hoewel de moge- Ikheid voor reclame niet bij voor- iat de pas wordt afgesneden. IjnEovendien zijn er tekenen die er Ipb wjjzen dat in de kring van de 11 roeperingen der concessies wensen «oor televisie, gestreefd wordt naar imenwerking. De Onafhankelijke Televisie Mij. D.T.E.M.) waarin verschillende ranten en banken vertegenwoordigd tin, de Stichting Televisie Neder- pmd (T.V.N.-T.E.R.), waarin o.m. apitaal van dhr Zwolsman zit en de i zouden hierbij betrokken zijn. I f Het beraad hierover gaat uiterst Moeizaam, omdat er tal van princi piële verschillen bestaan. tol.h de verkiezingsstrijd wordt benoemd en geen diplomaat met een langjarige diplomatieke ervaring. Dat de opvol ger van Rice van Democratische sig natuur zal zyn is derhalve vrywel ze ker, maar ook in de Amerikaanse ambassade heeft men er nog geen idee van welke democraat Johnson naar Den Haag zal zenden. Ook uit de Sowjet Unie is reeds enig commentaar bekend: Radio-Moskou maakte de uitslag be kend en verklaarde verder: „De Ame rikaanse kiezers hebben dus een keu ze gemaakt. Zij kozen de meer gema tigde en nuchtere politiek welke door de Democratische partij werd voor gesteld. Dit commentaar werd gege ven in 'n uitzending voor 't binnen land welke in Londen werd beluis terd. Radio-Moskou vervolgde„De over grote meerderheid van de Amerika nen heeft het programma van sena tor Goldwater, de leider van de ultra rechtse machten, resoluut afgewezen. De toepassing van dit programma zou talrijke uiterst gevaarlijke gevol gen met zich kunnen meebrengen". In een bericht dat het persbureau Tass voor het buitenland uitzond, staat dat de overwinning van John son indrukwekkend is. Verder com mentaar werd echter niet gegeven. Voldoening in Londen Onze Londense correspondent tele foneerde. vanochtend: In Engeland heerst intense voldoening over Johnsons grote zege. Goldwater zou, zowel als persoon als om zijn extreme denkbeelden, onaan vaardbaar zijn geweest voor het Brit se denken. Amerika is niet alleen En- gelands grootste bondgenoot, maar ook die waarmee het zich het nauwst verbonden voelt. Dit bondgenoot schap is thans in aanzienlijke mate versterkt, nu het gevaar van Gold- waters avonturen bedwongen is. De grootste voldoening is misschien wel, dat Johnsons zege een overwinning is voor het Atlantische bondgenoot schap en de groei van een Atlan tische Unie zal bevorderen. Vooral omdat de nieuwe La- bour-regering meer dan de conserva tieve afhankelijk zal zyn van Ame rikaanse nucleaire wapens, achten velen het van groot belang dat er in de Verenigde Staten thans definitief een rationeel denkend man aan het roer staat. Parijs niet verrast Onze Parijse correspondent telefo neerde vanochtend: De overwinning van president Johnson is voor Frankrijk geen verrassing ge weest. In tegenstelling met de recente aflossing van de Engelse wacht zal op het eerste oog het resultaat der Ame rikaanse verkiezingen daarom dus geen ingrijpende gevolgen voor de in ternationale politiek behoeven te hebben. In werkelijkheid is de positie van Lyndon Johnson als president van het machtigste land ter wereld, nu, door de massale instemming van het Amerikaanse kiezersvolk, natuur lijk nog sterker geworden. En door die toeneming van zijn politieke aan zien en gewicht verwacht men in Pa rijs, dat speciaal de Amerikaans- Franse relaties in een ander en feller licht zullen worden gesteld. Een licht, waardoor met name de Frans-Ameri kaanse controversen over de Atlan tische militaire samenwerking en de intercontinentale economische rela ties in het kader'van de Kennedy - ronde met scherpe kanten nog wat onbarmhartiger beschenen zullen worden. De overwinning van Johnson zal de perspectieven van De Gaulle's we reldomvattende staatkunde ongetwij feld toch verder vernauwen. En de vrees lijkt daarom helaas gewettigd, dat, gezien zijn karakter, de generaal in zijn verhoudingen met Washington dientengevolge nog wat moeilijker te hanteren zal worden. Bonn verheugd Bondskanselier Erhard van West- Duitsland aarzelde vanochtend niet, te zeggen dat hij verheugd was om de overwinning van president Johnson en dat hij verwachtte, hem spoedig te zullen ontmoeten. „De voorwaarden zijn geschapen voor een Amerikaanse politiek die steunt op een brede basis onder het volk", aldus Erhard. „Ik ben er zeker van, dat president Johnson in de nabije toe komst contact zal zoeken met de bondgenoten van de V.S. om met hen een gemeenschappelijke gedragslijn voor de politiek der vrije volken te bespreken." Tokio tevreden Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken juicht de verkie zing van Johnson toe en gaf uiting aan de overtuiging, dat zijn overwin ning een verdere verbetering van de AmerikaansJ apanse betrekkingen zal waarborgen. In een korte verklaring merkt het ministerie op, dat de verkiezing van Johnson „het bewijs (is) van de steun van het Amerikaanse volk voor de politiek, die de president heeft ge voerd zowel in het binnenland als op internationaal terrein en in het bij zonder voor zijn pogingen tot hand having van de wereldvrede". „Wij hopen, dat president Johnson in deze periode van snelle verande- De lancering van een Amerikaan se Mariner naar de directe omge ving van Mars is een etmaal uit gesteld. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen, dit ruimtevaar tuig hedenmiddag om 18.47 uur Ne derlandse tyd te lanceren voor een reis van achteneenhalve maand over 560.000.000. kilomeier om dan gedu rende een half uur enkele gehei men van de Rode Planeet te ontslui- Er is echter een technische sto ring opgetreden in het elektronisch systeem van de Atlas-Agena-D-ra- ket. Daardoor kon de oorspronkelijk vastgestelde tijd van lancering niet gehandhaafd worden. Nu rekent men er op, de lancering morgen om 19.22 uur Nederlandse tijd te kun nen doen doorgaan. Enige tijd later zal een tweede Mariner naar Mars worden gelan ceerd. De datum van deze start hangt nog af van de eerste stadia van de vlucht van het eerste ruimtevoer tuig. (Van onze parlementaire redactie) De staatssecretaris van Economi sche Zaken, drs. J. A. Bakker, heeft gisteren bij de voortgezette parle mentaire behandeling van zijn in dustrialisatienota onaanks de grote kuiiek op zijn beleid net pleit in de Tweede Kamer gewonnen. Na een scherp en soms venijnig debat, waar in hij niet werd gespaard, wist de AR-onderminister de vaste Kamer commissie toch in meerderheid ach ter zijn spreidingsbeleid te krijgen. Daarmee was het lot van een groot aantal kleinere gemeenten, die over vier jaar van de kernlijst zullen wor den afgevoerd, bêzegeld. Onder de regeringspartijen bleek de brede kritiek, die de bewindsman enkele weken geleden ten deel was gevallen, grotendeels weggeibd. Dat was het gevolg van de concessies, die drs. Balcker de Kamer intussen per brief had gedaan en die, vooral na een toelichting zijnerzijds, een goed onthaal vonden. Alleen onder de op positie was men met die concesseis niet tevreden. Pogingen om de staatssectretaris tot verder toezeggin gen te verleiden mislukten en ook een motie van socialistische zijde om meer geld uit te trekken voor de ver betering van de infrastructuur haal de de eindstreep niet. ringen in de internationale toestand op deze hernieuwde bevestiging van steun zal antwoorden door zijn werk voor de wereldvrede met kracht voort te zetten". f. Irene naar Duits. j journalistenfeest Prinses Irene en haar echtgenoot lebben een uitnodiging aanvaard om rrydag in Bonn als speciale gasten ...diet grote jaarlijkse feest van de ^Duitse journalisten, het Bundes- tosftesse-Ball bij te wonen, ton' Het het tneest representatieve feest, dat Bonn kent. Het wordt jaar- nailyks georganiseerd door de ver- lanBn'8ing van binnenlandse parlemen taire journalisten. Behalve de pers- indvertegenwoord igerswordt het bal, dat wordt voorafgegaan door een di- ^ter, bezocht door hoge functionaris sen uit het politieke, culturele en economische leven. F"' dansfestyn begint vrijdag- av om 8 uur, in de aan de Rijn ge Beethoven-Halle. Er worden 2.0r mensen verwacht, onder wie de bondspresident Lübke met zijn echtgenote en tal van ministers. Jj J Naar wij van het bestuur van de vereniging vernemen is het contact /Vimet Prinses Irene en haar echtge- ?«/noot Belegd door een journalist uit Bonn, die zelf tot de adel behoort. Ieder jaar worden vertegenwoor- 'it[ digers uit de hoge adel voor het feest uitgenodigd. Vrijdag zullen be halve Prinses Irene en haar gemaal o.a. aanwezig zijn Prins Louis Fer dinand, de chef van het huis Hohen- zollern en een Welffen-Prins. De Westduitse televisie zal een rechtstreekse reportage uitzenden van het feest, waar alle bezoekers in gala worden verwacht. In de Britse troonrede, die gisteren door Koningin Elizabeth is voorgelezen, wordt een spoedige nationalisatie van de staalindus trie aangekondigd. Er zal ook zo spoedig mogelijk een commissie worden ingesteld voor de nationalisatie van de bouwgrond. Er zal een vrije parlementaire stemming worden gehouden over afschaf fing van de doodstraf. De medische verzorging wordt weer geheel gratis. Er komt weer controle op de huren. De wetgeving aangaan de de sociale verzekering wordt herzien. De uitkeringen worden verhoogd. Engeland blijft de NAVO trouw en zal voorstellen doen betreffende het gemeenschappelijke gebruik van kernwapens. Engeland blijft zijn rol spelen in de Europese organisaties waarvan het deel uitmaakt en zal bovendien een nauwere Europese sa menwerking nastreven. De regering zal alle pogingen in het werk stel len ter verdediging van het pond sterling. Zij zal vakverenigingen en werkgeversorganisaties verzoeken sa men te werken bij de afschaffing Onze correspondent in Londen te kent hierbij het volgende aan. De Britse troonrede kwam eigen lijk als anti-climax omdat zjj, zoals algemeen verwacht was, Labours be- belangrijkste uit den treure uitge spelde verkiezingseisen bevatte, met inbegrip van spoedige her-nationa lisatie van de Britse staalindusrie. Wilson durft dit ondanks zijn mini- BOSCH wasautomatc-n bieden u het unieke voordeel dat de machine zich geheel automatisch aanpast aan uw eigen wasgoed. "Sk Veel of weinig water; meer of minder spoelenkorter of langer draaien. Dit alles door de BOSCH Programmakiezer, de denk- schijf waarmede u kunt kiezen uit 15 verschillende wasmogelijk- "heden dus voor elke soort wasgoed de enige juiste behandeling. Vraag bij de handelaar de uitgebreide folder aan of bij N.V. Willem van Rijn, Haarlemmerweg 475, Amsterdam-W., Tel. 020-18 52.22. Postbus 8005. NA REIS NAAR MOSKOE Ongeveer zestig man zijn van nacht in de weer geweest om een gezamenlijk radioprogramma over de verkiezingen in Amerika te verzorgen, dat werd uitgezon den uit de VARA-studio. Op de voorgrond de spil van het team. Kees Buurman aan een van de vele telefoons, die hem op de hoogte hielden van de gang van zaken. De delegatie van de Italiaanse communistische partij die naar Moskou is geweest voor bespre kingen over Chroesjtsjows val en gisteravond in Rome terug keerde, heeft verklaard niet te vreden te zijn met de uitleg die de nieuwe leiders in het Kremlin hebben gegeven. Eerlinguer, lid van het Italiaanse partijsecretcriaa:, ze:, dat de leiding van de Italiaanse CP „het antwoord van de Russische kameraden zal be studeren. Wat wij nu kunnen zeggen is, dat dit antwoord niet voldoende lykt om ons te laten afzien van de reserve waaraan onze partij uitdruk king heeft gegeven in verband met de manier waarop het publiek werd in gelicht". Hij zei, dat de Italianen een volledige openbare verklaring hadden geëist over het verdwijnen van Tien jaar in „moordzaak Nes" De rechtbank in Leeuwarden heeft de 28-jarige hoofdverdachte in de „moordzaak Nes" veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. Veer tien dagen geleden had de officier van Justitie veertien jaar gevan genisstraf geëist. De president van de rechtbank, mr. B Dorhout, deelde mee, dat de rechtbank poging tot diefstal, dood slag en brandstichting bewezen acht te, echter niet de bedreiging met ge weldpleging. Bij het vonnis werd re kening gehouden met een verminder de toerekeningsvatbaarheid op grond van het uitgebracht psychiatrisch rapport. De tweede verdachte in deze zaak, een 25-jarige purser, is reeds twee dogen na de zitting vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. De officier van Justitie heeft hoger beroep tegen deze vrijspraak aangetekend. Chroesjtsjow. „Wij stelden ons op het standpunt, dat het een politieke eis was dat de openbare mening in de wereld volledig zou worden ingelicht". Op de terugweg naar Rome verble ven de drie Italianen nog een uur op Schiphol. Daar verklaarden zij tegen over journalisten, dat zich tijdens de gesprekken met Kosigin en Brezjnew meningsverschillen hadden voorge daan over de methode, waarop in de Russische pers over Chroesjtsjows val in lange artikelen was «-eschreven zonder dat diens naam werd genoemd Voorts was de delegatie van me ning (en die had zij in Moskou ken baar gemaakt), dat de vorm en het ritme waarin de democratie van het Russische socialisme zich ontwikkel de, resp. voor verbetering en voor versnelling in aanmerking kwamen. Het Kremlin heeft China en alle andere communistische landen uitge nodigd delegaties naar Moskou te zenden voor de vierring van de 47ste verjaardag van de oktoberrevolutie, zo meldt de Russische radio. Alle landen hebben de uitnodiging aan- male meerderheid aan, omdat hjj gelooft in een overrompelingspolitiek. Verwacht wordt echter, dat deze algemeen verzet uitlokkende maat regel niet voor het voorjaar, wan neer de conservatieven zich moreel zullen hebben hersteld, aan de orde zal komen en dan vermoedelijk niet in de vorm van een kwetsbaar ein deloos gedetailleerd en ingewikkeld wetsontwerp, zoals in 1950 bij La bours eerste geslaagde poging het geval was. Een jaar later hieven de conservatieven de maatregel weer op. De staalindustrie, zo belangrijk voor de wankele Britse economie, is in derdaad de voetbal van de Engelse politiek. De verwachting is dat de regering thans de her-nationalisatie zal trachten door te zetten door een kort wetje (met de minste kans op strui kelen) waarbij ongeveer twaalf van de grootste staalfirma's door een staatscorporatie zullen worden over genomen, uitgaande van de stelling, dat de staalindustrie een kartel is zonder werkelijke concurrentie en te kort schiet in haar nationale taak. Ook de conservatieven en libera len willen de staalindustrie verbeteren maar niet door nationa- satie. Deze ligt echter in de lyn van Labours vastgeroeste denkbeelden hierover. Labour is wel afgestapt van het verouderde socialistische denkbeeld van nationalisatie van de gehele Britse industrie en gaat nu uit van een „gemengde economie" met een particuliere en publieke sec tor, welke laatste echter ondenkbaar wordt geacht zonder staal. Maar de kiezersmassa is helemaal niet geinteresseerd in staal, doch voornamelijk in woningbouw en de door Labour voorgestelde nationa lisatie van de gemeentelijke bouw gronden ter bestrijding van de fan tastische grondspeculaties. Een maatregel welke echter technisch veel voeten in aarde heeft en moei lijk door dit parlement met een kleine regeringsmeerderheid is door te zetten. De E.M.S. heeft bij monde van dr. J. Goudsmit verklaard, dat het arrest van de Hoge Raad geen aan leiding is om de huidige pierprijs van één gulden terug te brengen tot 55 cent, zoals minister Andries- sen in zijn individuele pryzenbe- sehikking bepaalde. De officier van Justitie in Den Haag, mr. J. H. Maan zei daaren tegen, dat het hem onverstandig lijkt van de E.M.S. om de toegangsprijs van de pier niet ts verlagen. De of ficier kon zich evenwel nog geen oordeel vormen, over wat thans gaat gebeuren. Hij moet het arrest van de Hoge Raad eerst grondig bestu deren. Wel meent mr. Maan, dat het in theorie mogelijk zal kunnen zyn, opnieuw een voorlopige maatregel te treffen, wanneer een overtreding van de prijzenwet zou worden geconsta teerd. Overigens komt het hem ver standig voor, de behandeling van het beroep van de heer R. Zwols- man bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven af te wachten, vóór de rechtbank de ?aak behandelt. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand september 8 600 nieuwe woningen opgeleverd. Dit is het hoogste aantal, dat ooit in een sep tembermaand werd bereikt. In sep tember 1963 kwamen 8.234 woningen gereed en in de jaren 1958 t/m 1962 in september gemiddeld 7.381 wo ningen. In de periode januari t/m sep tember werden 66.029 nieuwe wonin gen opgeleverd, tegen 51.602 in de overeenkomstige periode van 1963. Gemiddeld kwamen in de overeen komstige periode van de jaren 1958 t/m 1962 58.551 woningen gereed. BESCHERM UW GEZIN! Het gevaarlijke jaargetijde is aan gebroken. Verkoudheid en griep lig gen weer op de loer. Haal dus direct een 'ASPRO'-GEZINSDOOS in huis: 1C0 tabletten voor f2AQ. Een veilig gevoel: nu altijd 'AS PRO' bij de hand. Dag en nacht. Ook als apotheek en drogist gesloten zijn. 'ASPRO' - de betrouwbare pijn stiller met snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP vertrouw op 'ASPRO'GEZINSDOGt: v wdt een voordeel

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13