OUD-H.B.S. -ers HALEN IN ,EIDEN HERINNERINGEN OP I Rijdende kliniek voor schooltandverzorging „Militaire promenade" LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 NOVEMBB* 1*M Feest van de herkenning Lessen uit het verlenen in propvolle klaslokalen IN OPTOCHT NAAR SCHOOL Met een glunderend gezicht stond dr. J. W. Blom zaterdag nacht op het podium van de Leidse Schouwburg. De rector van het Rembrandt- lyceum had alle reden om tevre den te zijn, want de grote reünis tendag. georganiseerd ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de school, kan als bijzonder geslaagd worden ge boekstaafd. Het eeuwfeest, dat na de laatste opvoering van de musical „De Zwarte Tulp" met een luisterrijk bal in de Stadsge hoorzaal werd besloten, bleek een manifestatie van verbonden heid met de voormalige hogere burgerschool. Vele honderden oud-leerlingen de één wat meer in de maatschappij ge slaagd dan de ander gaven op deze jubileumdag van hun be langstelling en voor de school en voor elkaar blijk. Tezamen vormden al deze reünisten een levend eerbetoon voor het onder wijsinstituut. waaraan zij zoveel hebben te danken. De gelukwensen, 's-morgens op de officiële herdenkingsbijeenkomst en 's middags op de receptie uitgespro ken, waren even welgemeend als de woorden van waardering, die de rec tor aan het slot van de klank- en Koplampen vertonen gebreken Acht van de tien auto's ver tonen gebreken aan de verlich ting. Dit bleek weer uit de resul taten van het verlichtingsonder- zoek, dat de ANWB vorige week in Alphen aan den Rijn en Leiden heeft verricht. In Leiden daar de ANWB met twee mobiele keuringssta tions werkte werd 1171 wa gens onderzocht. Daarvan wa ren er 967 niet in orde. Dat is ruim 82%. In Alphen aan den Rijn waar één keuringsstation werkzaam was werden 622 keu ringen verricht. Hier vertoonden de koplampen van 517 wagens gebreken, hetgeen neerkomt op ruim 83%, kleurrijke Schouwburgavond tot alle musical-medewerkers richtte. Mej. drs. H. van der Vliet, insp-ectrice van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, die, zoals wij in cm blad van zaterdag al schreven, ds her denkingsbijeenkomst in de Stadsge hoorzaal bijwoonde, bood haar ge lukwensen mede namens de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. H. Gros heide, aan. Zij stelde er prijs op te verklaren, dat er op de jubilerende school degelijk en goed onderwijs wordt gegeven. De inspectrice was het met de Leidse wethouder van Onderwijs, de heer S. Cannee, en de rector van het Rembrandtlycjum, dr. J. W. Blom. eens, dat een nieuw schoolgebouw geen overbodige luxe De oud-rector van het lyceum, dr. J. D. T. Boks zei, dat de school on danks haar honderd jaren nog springlevend Is. Het aantal einddi ploma's, dat in de afgelopen eeuw kon worden uitgereikt bedraagt 2863, zo rekende hij voor. Vele van deze geslaagde leerlingen bekle(ed)den vooraanstaande posities in de maat schappij, aldus dr. Boks. Mevrouw J. W. Vogelenzang-6mit, die de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs vertegenwoor digde, merkte in haar felicitatietoe spraak op, dat de school heeft bewe zen een grote taak in de maatschap pij te kunnen vervullen. „Uw school heeft van heel wat kinderen zelfstandig denkende men sen gemaakt". Mej. dr. A. M. M. Smit, rectrix van het Sted. Gymnasium, feliciteer- De reünistenstoet trekt langs het oude HBS-gebouw aan de Pieterskerk gr acht. (Foto LJ3./Holvast) de da schoolgemeenschap namens alle middelbare scholen in Leiden en Ocgstgeeet met het jubileum, zy uitte tevens haar grote bewondering voer do organisatie van al deze festi viteiten. Het deed haar overigens veel plezier, dat hidr leerlingen en die van het Rembrandtlyceum op het ogenblik minder rancuneus tegenover elkaar staan dan in het recente ver leden nog wel eens is gebleken. Na mens hot oudercontact fcocd de heer S. W. Hagedoom zijn gelukwensen aan en namens de schoolvereniging MTGS Jaap Temminek. Behalve gelukwensen werden er op deze herdenkingsochtend ook bloe- BMB en geschenken aangeboden. De Stichting Cene (Cultuur en Ont spanning) bijvoorbeeld verraste de sch-^eraeensehap met een comple te geluidsinstallatie. Optocht Na een „lopende lunch" In de kof fiekamers van de Stadsgehoorzaal stelden de relinisiten zich op voor de optocht naar het schoolgebouw aan de Burggravenlaan. Deze met me- derwerking van K. en G. optocht werd gekarakteriseerd als een de monstratie van vreugde over de vie ring van het eeuwfeest. Voorop gingen de docenten van de jubilerende school en een verte genwoordiging van de leerlingen met het vaandel van MTGS. De oud leerlingen liepen in groepjes achter de bordjes, die het betreffende eind examenjaar aangaven. De oudste reünisten enkele van hen behaal den het HBS-diploma al in de vorige eeuw konden gebruik maken van drie open rijtuigen, die voor deze ge legenheid waren afgehuurd. De rou te leidde langs het oude schoolge bouw aan de Pieterskerkgracht, waar men de vlag had uitgestoken. Les' Éénmaal in de school aan de Burg gravenlaan aangekomen begon voor de reünisten het feest van de her kenning pas goed. Het behoeft geen betoog, dat men elkaar in deze oude, vertrouwde omgeving veelvuldig op de schouders klopte en aanmoedigde om bij een volgend jubileum weer terug te komen. Zelfs de in 1951 ge pensioneerde oud-docent Nederlands, B. M. Noach riep zijn wat ouder ge worden Jongens en meisjes na de „les", waarin hij het onderwerp ..hu mor" behandelde, een enthousiast „tot over vijf en twin tug jaar" toe. Be halve de heer Noach gaven ook en kele andere oud-leraren ter gelegen heid van het jubileum een extra les. De klaslokalen puilden aan alle kan ten uit, zo groot was de belangstel ling voor deze „lessen uit het verle den". En ongetwijfeld ln tegenstelling tot vroeger, vend men het Jammer toen de bel het einde van een lesuur aankondigde. Gelukkig waren er n-g de oude klassefcto's en foto's van de school, die bij de reünisten herinne ringen aan hun schooltijd opriepen. De uitroepen van verbazing als men zich zelf op één van de foto's terug vond, waren dan ook niet van de lucht. Dank zij de welwillende me dewerking van de gemeente-archiva ris, mej. mr. A. Versprille, lagen er voorts vele foto's van Leiden ter be zichtiging uitgestald. De reünisten konden hierdoor zien, welke grete veranderingen zich in de loop der jaren in de oude Sleutelstad hebben voltrokken. Receptie Intussen hielden de ree lor en z.'jn twsa conrectoren, de heren L. Kcr- relboom en Hoppe, een ontvangst ln de leraarskamer. Aan het einde van deze ontvangst bevatten de twee re ceptie-boeken in totaal ruim duizend namen. Daaruit blijkt wel hoe druk het is geweest. Sommige receptiegan- gers moesten langer dan een half uur ln de rij staan, voordat zij de heer Blom de hand konden drukken. Men had, het er graag voor overl Na het diner fai de Stadsgeheer- zaal begaven dc reünisten zich naar de Sehouwburg. waar zy zich tot ver na het middemaehteiyke uur lieten onderdompelen in de stroom van meeslepende musical-melodieën. Deze extra feestelijke voorstelling werd ook bygewoond door de wet houders S. Sannes en S. Menken. „Blijde" Blom Een „blijde" Blom beklom na de finale van „De Zwarte Tulp", waar van het geheim tenslotte toch werd onthuld, het toneel om de ongeveer zeventig medewerkers (sters) te dan ken voor alle zorg, molite, tijd en energie aan de musical besteed. De geest van Rembrandt zou, als hij deze voorstelling had gezien, niet hebben durven beweren, dat er op de middelbare scholen te weinig aan kunst wordt gedaan. Het koor bij voorbeeld heeft een jaar lang ge studeerd om dit succes te kunnen bereiken, aldus de heer Blom. Bij zondere waardering had hij voor Harm Bmedes, Bob Hageman, Dzjobs Ising en Wim Langenberg, die de algehele leiding van dit spektakel op zich hadden genomen. De drie eerst- genoemden kregen een album met musicalfoto's, die door de fotoclub van de school zijn gemaakt. Pia nist - regisseur - leraar Langenberg werd verrast met een langspeelplaat. Voor de hoofdrolspelers waren er bloemen en bonbons. Behalve de na men van Henk Fuchs (Cornells van Baerle) en Louky Crama (Rosa Gryphus) werden die van Hanneke van der Spek (Katrijn Boxtel) en Watze Tiesema (Dirk Boxtel) met ere genoemd. Oud-leraar B. M. Noach geeft nog eens les. (Foto L.D./Holvast) De heer S. W. H aged oom deelde als voorzitter van het oudercontact dozen bonbons op het toneel uit en hoofdrolspeler Henk Fuchs bood als blijk van erkentelijkheid attenties aan de vier regisseurs aan. Regisseur-componist Harm Sme- des tenslotte richtte zich in het bij zonder tot het publiek om te getuigen van zijn grote bewondering voor de Leidse schooljeugd. „Ik heb gezien, gehoord en ervaren, dat er hier een Jeugd is, die bereid is om zich te onderwerpen aan discipline, zich on dergeschikt te maken aan de geest van d© muziek, van het gesproken woord en van de kunst in het ai- gemee" ~'t enthcu~: iTer gelegenheid van het eeuwfeest van de Gem. H.B.S. Is een gedenkboek uitgegeven, dat op de zaterdag gehouden reünistendag grote aftrek vond. Er staat om. een artikel in van de oud-rector van het tegenwoordige Rembrandt-lyceum, dr. J. D. A. Boks, over 4 de groei van de school. Wy lezen daarin dat op 17 februari 1868 4 de toenmalige directeur, dr. D. de Loos, een brief aan de minister f van Oorlog richtte met het verzoek een vyftigtal geweren af te staan, daar hy het onderwys in gymnastiek wenste te doen afwis selen met dat in het exerceren. Op aUe ryks- en vele gemeente lijke hogere burgerscholen werd in die tyd nameiyk les in exercitie gegeven. Uit het verslag van de toestand van het onderwys over 1868 biykt, dat er inderdaad enkele geweren zijn aangeschaft. „In het laatst van het vorige jaar werd met de drie klassen te zamen een militaire promenade gemaakt. Zowel op de promenade als op de lessen heeft steeds goede orde geheerscht, het exerceer en heeft op de gymnastieklessen een gunstlgen Invloed uitgeoefend", aldus het verslag. Dr. Boks merkt ln zijn artikel nog op, dat deze „militaire promenade" later nog enkele malen Is herhaald. verwarmend en belooft veel voor de toekomst. Teveel nog twijfelen wij ouderen aan het goede ln de jeugd. Met deze jeugd kan men genist de komende honderd jaar tegemoet gaan", zo luidde de lof van Harm Smedes. Voordat het doek vrceg de bron van alle energie, „onze beate blijde Blom". Het werd een donderende ovatie! Met een bol in de Stadsgehoorzaal, waaraan „The Fascinators" uit Am sterdam en „The Woodchoppers" uit Den Haag medewerkten, werden de feesteiykheden van de oude Leids© 'S -"ndagmorgen vToeg besloten. Oud-leerling H. J. de Koster, j Ver van Werkgevers, i de school, de heer W. Blom thans voorzitter van d> Ned. biedt de rector van de jubileren-\ gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvaot) Bestemd voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond BEHANDELING BEGINT VOLGENDE WEEK De schoolkinderen van Oegst geest. Warmond en Rijnsburg hebben hun tandartsauto. Van morgen is de wagen overgedra gen aan tandarts Ort. Deze week zal de auto worden inge ruimd en reeds volgende week hoopt tandarts Ort met de be handeling te beginnen. De School met den Bijbel in Warmond krijgt de primeur. De tandartsauto is gebouwd door de firma gebr. Visser in Leeuwar den, die er al meer dan honderd heeft afgeleverd. Opdrachtgeefster was de Stichting Schooltandverzor- ging Oegstgeest, Rynsburg en War mond. De voorzitter van deze stich ting, Oegstgeest© wethouder van On derwys M. van der Voet, heette van morgen burgemeester drs. F. K. Lan- gemeyer van Warmond, gemeen tesecretaris Jae. de Visser van Oegst geest en een aantaJ genodigden wel kom. De gemeente Rynsburg liet ver stek gaan. De heer v. d. Voet zei, dat ln au gustus 1963 de eerste oriënterende vergadering over deze tandartsauto gehouden. Nu, Iets meer dan een jaar later, staat de glanzende, licht grijze wagen kant en klaar ln de gemeentegarage in Oegstgeest. Teleurstelling By de diverse Instanties, die hierby rijn betrokken, heerst wel een gevoel van teleurstelling over de deelneming. Men was uitgegaan van 490 kinde ren. Het biyken er nu slechts 255 te zyn. De heer v.d. Voet meende hieruit te mogen concluderen, dat er by verscheidene ouders niet vol doende begrip voor het belang van de verzorging van het gebit van hun kinderen bestaat. Tandarts Ort vertelde ons, dat hy volgende week begint met leerlingen van de eerste klassen van de scho len ln de drie gemeenten te behan delen. Tweemaal per jaar zal hy met rijn nieuwe auto de scholen be zoeken. Met Ingang van volgende week krygen dus de kinderen, die nu in de eerste klas zitten, gedurende gehele school tyd een halfjaariykse Een beeld van het interieur van de nieuwe tandartsauto. Achter de behandelingsstoel tandarts Ort. Naast hem burgemeester drs. F. K. Langemeijer van Warmond en onder de ..boorarm" de voor zitter van de Stichting Schooltandverzorging. wethouder M. van der Voet. (Foto Leidsch Dagblad) controle. Het volgend jaar komen daar de kinderen by, die dan ln de eerste klas zitten enzovoort. Inventaris In de wagen staat een complete behandelingsstoeL De grote ramen zorgen voor voldoende daglicht. Bo vendien is er een T.L.-verllchting aan gebracht. Voorts ls er een bank voor twee of drie kinderen, een bureautje voor een tandartsenassitente, een fonteintje enz. De wagen kan volledig worden verwarmd. Een tank, die 89 liter water kan bevatten, ls voldoende voor 'n gehele behandellngsdag. Elke triclteit moet via een lange kabel van de school worden betrokken. De wagen heeft met de inventaris 45.000 gulden gekost. Verdacht van diefstal Amsterdammer in Leidse cel De Leidse politie heeft ln samen werking met de Amsterdamse politie ln de hoofdstad een 25-jarige anten nebouwer aangehouden. Deze wordt verdacht van diefstal van twee transistors, een kyker en een foto toestel, welke goederen na afloop van de Leldato werden ontvreemd. De Amsterdammer, die nog meer op zljm kerfstok bleek te hebben, zit nu opgesloten in het politiebureau to Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5