LEIDEN nam afscheid van zijn burgemeester „In kleinigheden was echtpaar Van Kinschot groot" DS. L. KIEVIT DEED INTREDE ALS LEIDS HERV. PREDIKANT .Door Oefening Beter*' speelde Heijermans HET HERDERSCHAP GODS Druk bezochte receptie Plaquette K. en 0. LEIDEN DEFILEERT Rectificatie Familieberichten „Ahasverus-Buren-Kamerschut,, „OPERATIE WATERGEUS" GAAT DOOR Nieuwe Fiat Opgericht 1 maart 1860 Maandag 2 november 1964 Tweede blad no. 31303 Ontslagen van alle representatieve verplich tingen en niet meer geroepen tot het besturen van een stad van bijna honderdduizend ingezete nen, is jhr. mr. F. H. van Kinschot sinds gisteren burgemeester-af. Ambtelijke beslissingen behoe ven nu niet meer door hem genomen te worden, een tijd van welverdiende rust breekt thans voor hem en diens echtgenote aan. Voorlopig nog aan de Witte Singel en straks in de verzorgingsflat aan de Lammenschansweg. Een stad, welke hij achttien jaar als burgemeester mocht dienen, heeft hem als burger in haar midden opgenomen. stoet. Maar ook de plaatselijke ver enigingen, w.o. de 3 October-vereeni- ging en studentencorpora, lieten deze middag geen verstek gaan. Alle wa- gekomen om de burgemeester laatste vaarwel toe te roepen. Een vaarwel, dat deze middag wel het best werd uitgedrukt door enkele meegevoerde schilden, waarop te le zen stond: „Wy danken U, wij wen sen U een blijde avondzon". Een bijzondere groep in dit défilé, waartoe ook de Brandweer met groot materiaal was uitgerukt, vormde de dienst van Gemeentewerken, die op een tweetal wagens de burgerij een inzicht gaf van een werk in voorbe reiding en in uitvoering. Begrijpelijk vermoeid van het vele afscheid nemen heeft het echtpaar Van Kinschot zich thans enkele da gen teruggetrokken in het landelijke Nunspeet. De voorzitter van het BurgeriJ* I comité, mr. Ph. de Ruyter d9 I Wildt, biedt het echtpaar Van Kinschot het geschenk van de burgerij aan. (Foto L.D./Holvast) Na een vacature-tijd van enkele Jaren en het vele malen te vergeefs uit brengen van een beroep, heeft de hervormde wijkgemeente „Marewijk" thans i de hervormde gemeente in Put- Leidse burgerij biedt uit dank reis naar Griekenland aan Eer het echter zover was, heeft diezelfde stad hem een hartelijk en vele malen ook spontaan afscheid bereid. Dit begon reeds zaterdagochtend in de Burgerzaal van het Stadhuis. Het was tijdens een afscheidsreceptie, waar voor geen uitnodigingen waren rondgezonden. Een ieder was welkom. Leiden heeft dit begrepen. Slechts een enkele aankondiging in de pers, was vol doende om de Burgerzaal vol te doen lopen. zich steeds één hebben gevoeld met de burgerij. „Wij hebben ons gege- voor zover dit mogelijk was en daarin hebben wij ons gelukkig ge- Ruim anderhalf uur heeft het echtpaar Van Kinschot hier han den staan te schudden en ge schenken in ontvangst genomen. Er was slechts één officieel woord en dat kwam uit de mond van de voorzitter van het Burgerij comité, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. In de afgelopen dagen, aldus spre ker hebben U en Uw vrouw niets anders gedaan dan afscheid nemen van iets, dat U lief en dierbaar was. En thans is het dan de beurt aan de Leidse burgerij. Hoe geheel an ders liggen daar veelal de verhou dingen dan op ambtelijk niveau. Het accent ligt hier veel meer in het menselijke vlak. En in dit vlak zijn het veelal de kleine dingen, wel ke o zo belangrijk kunnen zijn. Welnu juist in de kleine zaken, aldus spreker, is het echtpaar Van Kinschot groot geweest. Uw eenvoud, speciaal tegenover hen, die maar een eenvoudige plaats op de maatschap pelijke ladder innemen, was kenmer kend voor geheel uw wezen. Op uw tochten door de stad maakte U beiden bij voorkeur gebruik van de fiets. Er kon dan eens even wor den afgestapt en een praatje ge maakt. In de achttien jaren van uw burgemeestersambt, aldus mr. De Ruyter de Wildt, hebt U zich als een echte vader temidden van uw be woners bewogen. Daarnaast was uw echtgenote een burgerrooeder in de ware betekenis van het woord. Nu U in Leiden blijft wonen, betekent dit gelukkig niet een afscheid uw vele vrienden en kennissen van de stad, welke U zo lief is worden. God geve, dat U nog lang in ons midden mag wonen. Namens de burgerij „uit alle ge ledingen" bood mr. De Ruyter de Wildt het echtpaar Van Kinschot een enveloppe met inhoud aan voor het maken van een reis naar Grie kenland, waarmede een reeds lang gekoesterde wens in' vervulling zal gaan. In zijn dankwoord zeide de burge meester, dat hij en zijn echtgenote Tijdens deze receptie wachtte bur gemeester Van Kinschot ook nog een andere verrassing. Het was de vlce-voorzitter van K. en O., de heer Herman Stenz, die hem *n plaquette van deze vereniging overhandigde. Een plaquette, welke wordt uitgereikt aan hen, die zich voor het culturele leven van de Sleutelstad verdienste lijk hebben gemaakt. Na Litterus Sacrum, Eduard Flipse en oud-wethouder Van Schaik, werd deze plaquette thans voor de vierde maal uitgereikt. Voor een originele verrassing zorgde deze ochtend het Studentengezelschap „Transisalania" uit Twente. Men kwam met een le vende kip aandragen Voor de soep werd er nadrukkelijk bij gezegd Bij zo grote belangstelling en ook om de nauwkeurigheid niet uit het oog te verliezen zullen wij geen namen noemen van hen, die ter receptie verschenen. Er waren afge vaardigden van politieke, sociale, charitatieve, culturele en kerkelijke instellingen en organisaties, van on derwijsinstellingen, middenstandsor ganisaties, woningbouwverenigingen, tal van bedrijven, sport- en jeugd verenigingen, van L.S.C. en V.V.S.L Jeugd- en sportverenigingen defileren voor de scheidende burgemeester. (Foto L.D./Holvast) Het echtpaar Van Kinschot temidden van zijn vier zonen en echtgenoten. Op de voorgrond de negen kleinkinderen. *Foto L.D./Holvast) studentencorpora, predikanten en geestelijken en voorts tal van personen, die een vooraanstaande functie in het plaatselijke leven be kleden of bekleed hebben, van de plaatselijke pers, Expogé, L.C.O.V., Koninginnedag, 3 October-veree- niging, Ver. van Huisvrouwen, een deputatie uit de zangers van de Ko- raalmuziek, winkeliersverenigingen etc. etc. Kortom een zeer lange rij van stadgenoten, die hier hun bur gemeester de hand ten afscheid drukte. En als altijd: voor een ieder hadden de heer en mevrouw Van Kinschot een vriendelijk woord. Aan taptoes vooravond van drie oktober is Leiden wel wat gewend. Duizenden zien dan duizenden langs trekken. Zaterdagmiddag beleefde Leiden een taptoe by daglicht. Het was het défilé, dat ontelbare Leidse verenigingen de burgemeester by diens afscheid brachten. En niet alleen de burgemeester, doch ook diens echtgenote, kinderen en negen kleinkinderen, in leeftijd variërend van twee tot negen jaar. Allen sloegen dit défilé, dat circa drie kwartier duurde, vanaf een voor het stadhuis geplaatst podium gade. Tij dens het voorbijtrekken was het de familie Van Kinschot de burge meester en diens echtgenote voor op die steeds weer deze klank en kleurrijke stoet enthousiast dankte voor dit huldebetoon. Geest driftig handgeklap ontlokte het voor bij marcheren in langzame para depas van oud en jong K. en G. Voortreffelijk de discipline van deze jongens! Al wat Leiden aan muziekkorpsen kon opbrengen liep mee in deze door I een ere-wacht te paard geopende Ds. Kievit (46), die in Leiden de plaats inneemt van de emeritus predikant ds. M. Ottevanger, werd gisterochtend in de Pieterskerk be vestigd door zijn vriend en collega, ds. J. J. van de Krift uit Ermelo, met een predikatie over Hebr. 12 25 „Ziet dan toe, dat gij Hem, die spreekt, niet afwijst. Want als genen niet ontkomen zijn, toen zij Hem af wezen, die zijn godsspraak op aarde deed horen, hoewel te meer wij, als wij ons afwenden van Hem, die uit de hemelen spreekt". 's Avonds deed ds. Kievit in de vrijwel geheel bezette Pieterskerk zijn intrede. Met zijn voorganger, ds. Ottevanger, waren hier o.m. aanwe zig wethouder P. S. Harmsen namens het gemeentebestuur, een deputatie gemeentelede^ «uit Puten en Woer den, welke laatste gemeente ds. Kie vit eveneens als predikant diende en vertegenwoordigers van diverse ker- „Ik ben de goede herder" Met een predikatie over Joh. 10:14 „Ik ben de goede herder en Ik ken de müne en de mijne kennen Mij" aanvaardde ds. Kievit zjjn ambt als Leids hervormd predikant. Het „Ik ben de goede herder", al dus spreker, is maar niet een ver klaring, het is een openbaring. Met dit woord te spreken onthult Chris tus iets van het Koninkrijk der hemelen. De Herder is hier een man van de daad, die dag in, dag uit met Zijn kudde in de weer is. In Mij, zegt Jezus, ziet God naar Zijn volk om. In het „Ik ben de goede herder", waarschuwt Christus voor de huur lingen, die zich voorgeven herder te zijn en dit niet zijn. „Goed betekent hier de ware. rechte Herder, die zijn aanstelling van God heeft ontvangen. In tegen stelling met de goede herder, heeft de huurling geen hart voor de scha pen. Het gaat deze huurling enkel om het loon. Wordt er schade gele den, dan komt deze voor rekening „van de baas". In Christus' woord „Ik ben de goede herder", valt geen enkele pretentie te bespeuren, het is de stille en klare weerspiegeling van het herderschap Gods. „Die Mij ge zien heeft, heeft de Vader gezien". Christus zet zijn leven voor de scha pen in. De opperste herdersdaad daarin was het moment, dat de Her Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ruime keuze in alle prijzen. Ds. L. KIEVIT der zelf als een lam tea: slachting werd geleid. Zonder Hem zijn wy schapen zonder herder. Aan Hem ligt geheel ons behoud. Niemand in de wijde wereld kan het voor ons opne- Vervolgens schonk ds. Kievit aan dacht aan het „Ik ken de mijne" uit zijn tekstwoord. De mijne, die Ik van mijn Vader heb ontvangen en die Ik kocht voor de dure prijs van mijn bloed. Niemand kan ze uit zijn hand rukken. In dit kennen ligt het ge hele herderschap van Christus opge sloten. In heel zijn werk klopt zy'n herderlijk hart. In dit kennen krijgt ook de stem van het roepen een klank. Christus waarlijk kennen be tekent Hem houden voor wat Hy is. Geloven is kennen, aanvankelijk veelal nog aarzelend. Christus als herder kennen, betekent ook het weten waarom. Hij gekomen is: het zoeken en zaligmaken van verlore nen. Tenslotte wees ds. Kievit op het en de mijne kermen Mij". De realiteit van dit woord is, dat herder en schapen zo aan elkaar gehecht, zijn, dat zij een eenheid vormen. Terloops wees spreker er op, dat' gisteren (31 oktober) bij de herden king der hervorming het herderschap van Christus in het geding Luther heeft daar in heilige veront waardiging op gewezen. Hij zag, dat het herderschap der R.-K. Kerk het uitzicht op de goede herder benam. De hervorming was indertijd een stuk herkenning van Christus als de goede herder. Op het tweede Vati caans concilie zal het volgens ds. Kiezit eerst dan ernst worden als het herderschap van Christus opnieuw in het geding komt. Nu spreker gereed staat om Leiden de herderstaf op te nei verwacht hij van God kracht deze taak te verrichten. Nadat Psalm 95 4 gezongen richtte ds. Kievit zich in een soonlijk woord tot enkele personen en vertegenwoordigers van kerkelijke colleges en kerken. De gemeente zong haar nieuwe predikant Psalm 119 9 toe. Na afloop van de dienst volgde nog een begroeting in de i sistorie van de Pieterskerk. In het verslag van de Minjon-ta- lentenjacht, dat wij vrijdag publi ceerden. werd vermeld, dat de eerste prijs werd gewonnen door het duo Peter en Donald de Jong uit Voor schoten. Dit ls echter niet juist. De begeleider van Peter de Jong is de Leidenaar Donald ten Hooven. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Renée Louisse, dr. v Bicker Caarten-Wiersum, Beverwijk; Marcel Nicole, dr. v. Vuursteen Pronk, Arnhem. Overleden: P. H. Brugmans, 9( Zandvoort; ir. J. H. Ledeboer, IJmuiden; C. J. C. Verheul. 54 jr., Nijmegen; M. L. WeberHoutzager, 83 jr., Rotterdam. Tec herdenking van de 100 ste geboortedag van Herman Heg er- mans (3 december a.s.) hebben vele beroeps- en amateurtoneelge zelschappen thans een stuk of een aantal éénacters van deze grote toneelschrijver op hun repertoire staan. Zo ook de toneelvereniging „Door Oefening Beter", die zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" een goede beurt heeft gemaakt met de opvoering van „Ahasverus"„Buren" en „Kamerschut". Heyermans schetst in „Ahasverus" de jodenvervolging in het Tsaristi sche Rusland waar in een klein ge hucht tijdens een progrom de in boedel van een jood totaal wordt vernield. Zijn zoon laat zich uit angst voor de hem achtervolgende menigte in een kerk door een pope tot een Christen dopen en redt zich daardoor het leven. Thuisgekomen wordt hij hierom door zijn vader, al vorens deze door de kozakken wordt weggevoerd, voor eeuwig vervloekt. De rol van de jood werd uitstekend gespeeld door David Vijlbrief, die ook de regie in handen had. Naast hem trad eveneens weer bijzonder op de voorgrond Cor Coster, die met de rol van de moeder opvallend weinig moeite had. De overige rollen waren in goede handen bij Sam Fuchs, Bep Kling, Riet Wassink, Han Gijzenij, Sjaak Coster en Gijs Mulder. Daar de DOB-leden zowel in „Buren" als in .Kamerschut" blijk gaven ook een humoristisch getinte schets te kunnen brengen volstaan wij met de rolverdelingen: (Buren): Nico de Graaf (Piet Brandsma), Bep de Graaf (Johanna), Sams Fuchs (Barend). Chris de Graaf sr. (huis heer), Gijs Mulder (de heer op ka mers), Jan Gijzenfj (benedenbuur), Rie Winter (bovenbuurvrouw), David Vijlbrief (de overbuurman), Riet Wassink (dienstmeisje), Sjaak C< ter (een knecht); (Kamerschut-: gie Nico De Graaf)Gijs Mulder (de vader), Aafje Coster (de moeder), Chris de Graaf sr. (de grootvader). Rie Winter (de grootmoeder), Sam Fuchs (de vriend» en Riet Wassink (de dienstbode). Afscheid Daar zowel Cor Coster als Rie Winter (beiden behoren reeds enige jaren tot de vaste DOB-kern) zater dagavond voor de laatste maal „op de planken stonden" richtte de heer Vijlbrief na afloop van de voorstel ling een afscheidswoord tot de belde dames. Nadat de heer Vijlbrief de dames een bloemenhulde had ge bracht bracht de DOB-aanhang hun een langdurige ovatie. De botendienst voor langparkeer- ders van de buitenkant van de hoofd stad naar 't centrum en terug, bekend als de „operatie watergeus", zal wor den voortgezet. De als „T. tien" samen werkende Amsterdamse textielgros- siers hebben zich bij de Vereniging Amsterdamse rondvaartrederijen ga rant gesteld voor een mogelijk tekort bij de exploitatie van de botendienst, die alleen nog van de Stadionkade naar de Raadhuisstraat wordt on derhouden. Volgens de heer W. J. Simons, secretaris van de „T. tien", zijn de initiatiefnemers en de gebrui kers zó enthousiast, dat zij geloven dat het aantal, langparkeerders dat de boot zal nemen, in de komende maanden steeds groter zal worden. Na de eerste teleurstellende er varingen de eerste dag boekten de vier ingelegde boten nog geen tien passagiers en dit aantal is sedert 1 oktober niet groter geworden ziet het er naar de mening van de heer Simons toch naar uit, dat de boot diensten het zullen halen, te meer omdat het contingent plaatsen voor langparkeerders in Amsterdam in de komende maanden meer zal worden beperkt. De Fiat fabrieken in Turijn heb ben vlak voor de opening van de autotentoonstelling in Turijn zater dag nog een nieuw model onthuld, de „Fiat 600 Familiare'. Zoals de naam al aanduidt, is het een gewijzigde versie van de FIAT 600, die een bekende verschijning is geworden op de Europese wegen. Het nieuwe model kan tweemaal zoveel personen vervoeren als de normale Fiat 600. Officiële publikatie RECTIFICATIE Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat ln de huls aan huls verspreide folder Helpt mee Lelden schoon te houden" een storende fout ls geslopen. lezen als volgt: „Tussen 7.00 's avonds en 6.00 's morgens mogen geen vuil nisemmers aan de openbare weg wor- geplaatst. Overdag mag dit pas ge- ONTEIGENING Ms,0 elgening hulsvesting begrepen in het goedgekeurde 1 dingsplan „Lelden-De Waard 1962". LEIDEN, 2 november 1964. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, wj ridag 16 no- het bepaalds ïnlng op we- n wateringen plaatshebben nden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens d® daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zijn en zonder verhindering door of vanwege r die bijzonder eigen de Burgemeester,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3