Neem eens wat nieuwe bloemetjes in uw tuin PA Si ROB DE NIJS-SHOW: AARDIG spons erover! Redder in vlammen gedood VANAVOND LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 NOVEMBER 1961 LD. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. LD. ÖVER RADIO EN T.V. Rob de Nijs mocht zaterdagavond zijn eerste officiële show to nen. Deze mocht er best zijn. De beide tekstschrijvers Hans Peters en Harry Geelen bleken weliswaar geen grootse ideeën te hebben ontwikkeld, maar er zaten toch wel enkele kleine ideetjes in die het aardig deden, met name de tekengrapjes en enkele andere. Er was een bruikbaar verhaaltje, wat de zangers en zangeressen overigens noodzaakte ook te acteren. In volgorde van waardering ging dat het beste af aan Marijke Merckens, Trea Dobbs, Rob de Nijs en Ria Valk, al mag niet verheeld worden dat juist dat acteren af en toe iets onbeholpens had, zonder dat dit overigens de pret bedierf. „Theater thuis" onschuldig Deze tweede aflevering bleek, tegenstelling tot de eerste, melijk bestemd voor de highbrows onder de kijkers. Zoals Danny Kaye afwisselend o Nederland-1 en Neder- land-2 komt, zo schijnt „Theater thuis" afwisselend vermaak te willen bieden aan kijkers met alleen lagere school en universitair gevormden. De helft van deze aflevering werd, in on berispelijk Frans, maar zonder on dertitels, gespeeld door Arnold Gel derman, die dat bijzonder goed af ging zowel het Frans als de rol. Helaas was de situatie in zijn ge heel toch weer bestemd voor ja voor wie eigenlijk? Laten we mild zijn en „theater thuis" betitelen als onschuldig vermaak. Zo is het: minder onschuldig Heel wat minder onschuldig „Zo is het toevallig ook nog een: keer", dat met een van zijn beste af leveringen sinds zijn ontstaan Tragische vergissing Een noodlottige misverstand heeft zaterdagavond in Muntendam de 33 jarige Heino de Vries het leven ge kost. Toen er door totnutoe onbekende oorzaak brand was uitgebroken in cai'ti de Vries bevond hij zich onder de toeschouwers. Het vuur greep snel om zich heen. In een oogwenk stond de gehele bovenverdieping in lich terlaaie. Toen ging het gerucht door de menigte, dat zich nog een acht jarig meisje in het gebouw bevond. Heino de Vries bedacht zich geen ogenblik en klom door een raam naar binnen. Het meisje was echter reeds in veiligheid gebracht. Toen een ogenblik later naar de terug komst van de Vries werd geinfor- meerd, werd tot overmaat van ramp geantwoord, dat deze zich weer tus sen het publiek bevond. Het bleek een tragische vergissing. Want toen de brand was geblust, trof de brand weer zijn verkoolde lichaam op de totaal uitverbrande bovenverdieping van het gebouw aan. Ruimtevaarder verongelukt De Amerikaanse astronaut in op leiding kapt. Theodore C. Freeman is zaterdag by de start met zijn T38 straaljager verongelukt. Het toestel stortte anderhalve km. ten westen van de luchtmachtbasis Ellington neer. Ellington ligt 16 km. ten oosten van het centrum voor bemande ruim tevoertuigen. Freeman (34 jaar) behoorde tot de derde groep van 14 astronauten die op 18 okt. 1963 uitgekozen werd. Hij was op 1 februari aan de opleiding li', bet ruimtevaartcentrum begonnen. Hij was invlieger bij de luchtmacht. Hij had meer dan 3000 vlieguren op eyn naam staan, waarvan ruim 2000 in straalvliegtuigen. Ooggetuigen hebben verteld dat Freeman op ongeveer 100 m. hoogte uit zijn toestel was gesprongen. Zijn parachute ging echter niet open. De 34-jarige Amerikaanse ruimtevaarder-in-opleiding Th. C. Freeman, die bij een vlieg tuigongeluk om het leven is ge komen. ruim een jaar geleden) voor de dag kwam. Enkele ijzersterke" lachnum- mers (Virginia Woolf, Geesink, En gelse les» gingen vergezeld van een aardig Chroesjtsjow-nummer en een daverende montage van advertentie teksten op het thema „Antwoord '64". Nieuw was het idee van de drie keer terugkerende documentaires, met steeds een andere, vage tekst, met als enig bezwaar dat de laatste van Ferdinandusse met een wat al te los se hand was samengesteld. Er waren drie „wenkbrauwfronsers": het mild- ironische liedje op monseigneur Bek kers, de parodie op de uitspraak van VVD-voorzitter Geertsema, dat een boekje als „slaags met de politie" het gezag van de politie ondermijnt: „dat is de hoge prijs, die wij voor de persvrijheid moeten betalen", en het Concilie-nummer, waarin Cohen wordt gelukgewenst omdat op het Concilie eindelijk bewezen wordt geacht dat de joden geen Godsmoord in de schoenen geschoven kan worden. Het lijkt niet waarschijnlijk dat nog veel mensen zich boos zullen tonen over deze drie Op tijd zijn Spaak in Amerika De Belgische minister van Buiten landse Zaken Paul Henri Spaak is zondagavond uit Brussel in New York aangekomen voor conferenties met secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. Spaak zei, dat de besprekingen met Thant zullen gaan over de Belgische schadevergoedingseisen uit hoofde van de actie der V.N./troepen in Ka- tanga. Met Rusk zal hij spreken over alle kwesties ter zake van Europa en de NAVO. punctueel op tijd gewerkt moet wor den. De VARA hamert er binnen de NTS, dus tegenover de andere om roepverenigingen, steeds het felst op dat er stipt op tijd moet worden ge werkt, met als gevolg dat zij er niet meer onderuit kwam ook te schrap pen uit de Ampex-opnamen van ,.Zo is het", toen deze drie minuten te lang bleek. Het is een goed prin cipe: de televisie moet leren even exact op tyd te werken als de radio. Vele soorten zijn bij publiek onbekend Nu is liet tijd om bloembollen te planten De temperaturen dalen en daarmee de levenskansen van d( bloemen in de tuin. Eén nacht vorstje en we hebben tuinen vol met ruïnes. De enige schoonheid daarvan kan zijn, dat spinnen hun web spannen en de mist de regelmaat versterkt door er zicht bare druppeltjes aan te hangen Op dat moment wordt het wel tijd om bloembollen te planten. Hyacinten, tulpen en narcis sen kent men wel, maar dat er nog vele andere bolgewasjes zijn, weten zeer veel mensen niet. Dat is jammer, want deze dik wijls prachtige bloemetjes bloei en soms heel vroeg en de bol letjes zijn over het algemeen niet duur. Tenminste, nog niet. Hierin kan verandering ko men, daar we de laatste maan den steeds artikelen over dit zgn. .bijgoed" in Duitse vakbladen hebben gevonden. Ieder heeft zo zijn hobby of voor keur. Wü zijn op een gegeven ogen blik gepakt door de miniatuuriris- jes, die luisteren naar de deftige namen danfordiae, een gele soort en reticulata, die mooi blauw is. Ze bleoen vroeg in maart, daarom staan ze niet in de „Keukenhof", en worden niet hoger dan tien cen timeter. Danfordiae is geel, maar heeft op de buitenste slippen groene vlekjes. Reticulata, waarvan enke le variëteiten zijn, is overwegend blauw- Deze draagt fel aftekenende gele of oranje vlekjes. Een paar bij elkaar in een border trekken al de aandacht. Ook in huis' Men kan ze ook in huls huis in bloei trekken, ongeveer op de wijze als tulpen. Men graaft de kistjes zo in, dat de neuzen van de bollen drie centimeter onder de oppervlakte ko- Half januari kan men ze in huis halen, in het volle licht in een wat koele kamer zetten en na een dag of tien kijkt men tegen prach tige bloemetjes aan. Zo is het tot nu toe. Er bestaan kansen, dat ook deze op water in te trekken zyn, maar dat al les bevindt zich nog in het experi mentele stadium Iris danfordiae. Geel met groene puntjes. Een stuk of vijf of tien bij elkaar is genoeg. Men behoeft beslist niet alleen sneeuwklokjes of crocussen te kopen om vroeg bloemen te hebben. Scilla': bijvoorbeeld kunnen al in februari bloeien. Ze worden ook wel sterhya- cinter. genoemd. De kleur hiervan is prachtig blauw en de bicemet; hangen mooi regelmatig aan e stengeltje. Het is allemaal even rank en elegant. Narcisjes Het is eigenaardig, dat men cissen altijd vereenzelvigt met grote trompetten. Maar er zijn miniatuur vormen, die uiterst elegant zyn. Wy hebben ons hart verloren aan de cy clamineus-narcisjes. Een daarvan is „February Gold". Dlze heeft mooi lang en rank trompetje, dat nog meer vaart krjjgt, doordat de dekbiaadjes naar achteren zyn ge bogen. Ze worden zo'n twintig cen timeter of iets meer hoog en heb ben een prachtig gele kleur. Kleir is ook de bulbocodium. Het trompetje hiervan loopt wijd uit en de blaadjes zijn zeer smal. Vijftien centimeter is al een hele hoogte hiervoor. Dan zyn er de zilver achtige triandrus-narcisjes, die vijf tot zes klokvormige bloempjes aan een ranke stengel geven. Men behoeft zich de kleuren maar voor te stellen om te zien, dat er mooie combinaties te maken zijn. Er is nog het blauw van bijvoorbeeld de Sneeuwroem. Een prachtige kleur, die nog wordt geaccentueerd door het witte hart. Deze kan ook in maart bloeien. De witte en rose va riëteiten daarvan zijn niet zo opval lend. Chionodoxa is de vaknaam. De winteraconietjes, met de defti gs namen Eranthis Hyemalis, kunnen begin februari al geel in de tuin brengen. Ook deze zijn niet duur Ze lyken wat op boterbloemetjes. Mussen Voor ons hebben al deze bloeme tjes het voordeel, dat de mussen er niet gek op zijn. Het is zo'n triest gezicht je crocussen zielloos te zien liggen op het grasveld. Men zou het niet geloven, maar zelfs van cro cussen bestaan nog miniatuurvor men, de zgn. species-crocussen, met als bekendsten chysanthus en tima- sinianus. Een stelletje hiervan tegen :n muurtje of een rotssteentje is :n plaatje op zichzelf. Dan zijn er de blauwe druifjes, die nog steeds in de catalogus „Mus- cari armeniacum" worden genoemd. Daarvan bestaan ook witte vormen. Er zijn sieruien, die weer later blcaiea poêls bijvoorbeeld AJUusa I moly, een boeketje gele bloempjes op een steel. Het is bijzonder jammer, dat te v/einig mensen, ook veel bloemisten, te weinig weten van de allervroegste schoonheden van het bloembollen sortiment. Er wordt binnenkort nog al wat in dag- en weekbladen gead- veibeerd. Als u bloembollen wilt ko pen, vergeet dan niet, dat dit kwets bare levende wezens zijn Over het geheel genomen zijn de leveranciers betrouwbare mensen, die helemaal niet van plan zijn om van de wind te leven. Ze moeten goede prijzen vragen, omdat zij er voor zorgen, dat FRANKRIJK DREIGT MET T0100RL0G i i i ui ii ii i i i m tui uit Parijse medewerker) (Van Parijs is niet van het Engelse saneringsplan der tegenmaatregelen te Woensdag beraadt de Franse rege ring zioh in tweede instantie en on der de persoonlijke leiding van gene raal De Gaulle over de toekomst van het Concorde-reuzenvliegtuig, dat zonder de Engelse medewerking nu plotseling doch helaas slechts fi guurlijk in de lucht is komen te hangen. Parijs heeft intussen cok al af- weermaa-tregelen ontworpen om zich verder te verdedigen tegen de La- bourregering diie het pond, zoals de Fransen zeggen, op kosten van het buitenland hoopt te kunnen redden. De extra-15 pet invoerrechten, die door Londen op buitenlandse artike len. wordt geheven, zal vooral de Franse autoindustrie, die todh al middenin de crisis zit, een nieuwe knauw toebrengen. Frankrijk heeft vorig jaar drie maal meer auto's van Engeland ge kocht dan aan dat land verkocht werden. Om dat voordeel voor de Engelsen nu op te heffen, of dras tisch te verminderen, wil -Frankrijk de import van Britse vrachtauto's en auto-onderdelen bepreken. Voor al met de beperking der auto-onder delen hoopt Parys de animo en het snobisme der Fransen om Engelse auto's te kopen, gevoelig af te kun nen remmen. De eenzijdige beslissing der Labourregering de invoerrech ten met 15 procent te verhogen dreigt nu dus een nieuwe toloorlog te ontketenen. de ondeugdelijke bolletjes niet in uw tuin komen. Iedere -» bol namelijk kan er veel in zijn om geving besmetten. Zeker als ue koper ze niet direct uitpakt. Enorm goed kope aanbiedingen kunnen wèl ge vaarlijk zijn. Het kepen van bloem bollen is een zaak van vertrouwen! Ifcoop ze nu, en wacht niet met planten. EERSTE NET NTS j 19.30 uur Het hulpje van de loodgieter, Comedy Caper 19.45 uur Openbaar kunstbezit 20.00 uur NTS-journaa! g 20.20 uur Politieke uitzending PvdA 20.30 uur Geld is macht, speelfilm 22.00 uur Vrijwilligers in de politiek, documentaire 22.30 uur Beelden van de presidentsverkiezingen in de V.S. 3 TWEEDE NET VARA 1 20.00 uur NTS-journaal 20.01 uur De Baileys, Amerikaans filmpje 20.25 uur The New Christy Minstrels, Amerikaanse zanggroep 20.45 uur De vrljgezellenfuif, televisiespel s 21.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten jE TV NOORDZEE 18.30 1 18.58 i 19.05 i 19.19 i 22.00 1 Supercar, voor de jeugd Mr. Magoo, tekenfilm Wist u dat?, wetenschappelijk programma Danger Man: „De val" 87th Preclnt: „Die naam Is dodelijk". lillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllillllllllllll illllllllliüllllllllllllll 3 NOVEMBER 1964 KRO: 7.00 Nws., 7.10 Het levende woord, 7.15 Ouvertureradio nsen (7.55 Overweging), 8.15 Voor de Jeugd, 8.20 850 Voor de hulsvrouw. 9.35 Waterstanden, 9.40 grammof oonmuzlek. 50 Volaan.vooruit, praatje, 12.00 gelus, 12.04 Volksliederen uit ver- ullende landen, 12.30 Med. t.b boeren, 12.45 2.33 Voor de plattelandsvrouwen, 14.10 gevarieerd muzikaal pro- opn.), 14.50 Lichtbaken, lez. 15,CO Rlëleksen.amusementspro gramma (herh. v. zaterdag Jl.)16.00 Voor de zieken, 16,30 Onderweg: Gods dienstig progr., 17.00 Voor de jeugd, ERANTHIS HYEMALIS. naam eer aan. Het kan al in fe- Het winteraconietje doet zijn bruari bloeien. KRO: 18.00 Licht tholieke Volkspartij. Kaarten op tafel, Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Rad i o - Volks - U ni verslteltSchijnwerper Verkiezing in Amerika Woensdagochtend uitslag op t.v. Behalve de reeds voor vanavond, morgen- en woensdagavond aange kondigde reportages over de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, die via de satelliet Relay II naar Europa worden gezonden, heeft ook woens dagochtend nog een Relay-uitzen- ding plaats. In deze reportage, die eveneens door de N.T.S. wordt uitgezonden (van 10.00 tot 10.20 uur), zal onder meer de einduitslag van de verkie zingen zijn verwerkt. Alle uitzendin gen worden door Henk Neuman van commentaar Voor 37 mille Juwelen gestolen uit Badhotel Uit het Badhotel in Zandvoort zijn gistermorgen juwelen gestolen, waar van de waarde wordt geschat op 37.000 gulden. Van de daders ont breekt nog elk spoor. De juwelen, diamanten en hals snoeren, lagen in een vitrine. De die ven hebben het glas van de vitrine kapot geslagen. Zij lijn er daarna kennelyk overhaast met hun buit vandoor gegaan, want in de omge ving werden nog enkele kostbare rin gen gevonden. MET EEN ENKEL WOORL raadslid D. W. Dettmeijer heeft i Den Haag schriftelijk gevraagd Haag wordt gevestigd. Dakloos door brand Tengevolge van het spelen met vuur door enkele kinderen, gingen ln het Brabantse plaatsje Lieshout twee woningen ver loren en werden twee gezlnen (elf per sonen) dakloos. Het waren twee zeer oude huisjes, die de naam van woning nauwelijks verdienden. De schade ls Frazer gedood Een arbeldsongeluk bij de N.V, Jutphaas. De arbeider tegen de s trapte kw soort grljphaken) „kammen" (een afvoeren van blokken aluminium. Eén van de haken kwam naar beneden en smakte de fra de machine, waar h(J met de beklemd raakte. Toen men erin gesfaagd was de man te bevrijden, de bedrijfsarts de dood. Organisatie voor HTS-'ers Voor at eerst ln de geschiedenis van het hoger technisch onderwijs zijn ln Den Haag besturen van alle HTS-corpora bijeengeweest. Onder auspiciën van de Stichting „Het landelijke HTS-orgaan" hebben afgevaardigden zich beraden op werking toegezegd nlsch scholen. Advocaten Hoge Raad Mr. IJ. H. M. Nijgh ls tij.' gehouden jaarvt tijdens de ln BUITENLAND nlstlsch-Chlna zal door de premier van Malawi, Hastings Banda, wordt gezocht, ls volgens Radio- Malawi over de grens naar Tanzania (Tanganjlka-Zanzlbar) ontkomen. Vol- bekendmaklng van de radio 3en auto langs'de douane post te Fort Hill gereden. De wagen de hoofdstad, Dar i kleine capaciteit (minder dan de wapenfabricage Vluchtelingen Drie Bulgaren zijn Bij Jackson ;rd als „stemlokaal" om te laten 2 in het kiesregister weruen mgesenreven door vuur ver woest. Volgens de politie ls de oorzaak van de brand niet bekend, volgens ne gers was de brand het antwoord van de tegenstanders van rassengelijkheid. buschauffeur van Formosa, ls ter dood ver omdat hij drie voetgangers leven heeft n zijn bus door de stad r heeft verklaard dat de n zich had bewapend zelfmoord plegen veroorzaakt waaronder ven kwamen en 14 personen verwon dingen opliepen. Op vele plaatsen be droeg het zicht bij het vallen van de avond 15 2.0 meter. China - Zambia Communistisch- China en de nieuwe Afrikaanse staat Zambia zijn overeengekomen officiële diplomatieke betrekkingen aan te kno pen en ambassadeurs uit te wisselen. Auto-ongeluk: 7 doden Bij een 5 traject, waardoor ■an Milaan met el- ullen worden verbonden, is in de spoorwegstations op het toneel, door drs. G. J. de V 19.00 Nws., 19.10 Actualiteiten. A Condliejournaal, 19.35 Lichte or muziek en zangsol., 20.0 Stereof. (opn.), 21.30 bloemlezing uit het Gregorlai repertoire, 22.25 De Amerika kiezingen, 22.30 Nieuws, 22.4 22.45 Vreemd.een keuze i zang en dans van elders en anders, 23.15 Lichte gr.muz., 23.25 Am. Ver kiezingen, 23.55-24.00 Nws. Hilversum II De groenteman, 9.05 Klass. gr.n Lloht Instrumentaal Nws.. 13.15 Med., 14.40 Voor de kinderen, 15.00 Radio- philharmonlsch jeugd, 17.30 New York calling, 17.35 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel aotueel, 18.20 Promenade- elf provincies, 2i.20 Gehoord, gezien, gelezen, veertiendaagse gedachten wis- sellng over film. toneel en literatuur, muziekbegrip, mu- lez., 22.05 Hobo 22.30 Nieuws, ded'ellngen, 22.40 Actualiteiten, 23.00 Gesproken brief, 23.05 Bulgaars-Rus sische kamermuziek, 23.55 Nieuws, 24.004.00 De Amerikaanse verkiezin gen. Televisieprogramma's Nederland I 19.00 (NTS): Weekjournaal voor ge hoorgestoorden, 19.30 Walter and Con nie: Engelse les. Les 4 (herh.); en les 5. 20.00 Journaal, AVRO: 20.20 AVRO's Televtzler. NTS: 20.45 Theater Domi no. zangsollste met instrumentale be geleiding. AVRO: 21.35 Man tegen Journaal, 22.30-22.60 Presidentsverkie zingen in de USA. Televisieprogramma's Nederland II NTS: 20.00 Nieuws ln het kort, 20.01 Een parel in de woestijn (Pearl ■ÏN-the desert), natuurfilm. KRO: 20.25 De Bill Diana Show, 20.50 Licht en donker (Licht und Schatten), do- n®"""0 de toekomst van de neger, 21.30 Duo voor viool: klassieke en mod. muziek, 21.45-22.10 Onze in Parijs Verpleegster neergeschoten Een onverhoede uitval naar twee gemaskerde rovers heeft de 22-jarig» verpleegster Mietje Baans uit Kin rooi (Belgie) moeten bekopen met enige kogels in het lichaam. Levens gevaarlijk gewond ls zij in een zie kenhuis opgenomen. Twee gemaskerde en gewapende mannen drongen zaterdagavond één van de gebouwen van een tehuis voor gehandicapte kinderen in Rekem, in de Belgische provincie Limburg, vlak bij de Nederlandse grens binnen. Zij kwamen echter tegenover Mietje Baans en een hoofdverpleegster te staan. De mannen dreigden met hun pistolen, maar Mietje Baans sprong onverwacht naar één van de overval lers, die vuurde. Mietje werd ernstig gewond. De indringers sloegen direct op de vlucht, na eerst nog de tele foonverbinding te hebben doorgesne den. Waarschijnlijk hadden de overval lers, van wie elk spoor tot op heden ontbreekt, het op het geld (enkele duizenden guldens) in het kantoor voorzien. WERKRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) Amsterdam geh. bew. Den Helder licht oew geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen zwaar I onbewolkt Eindhoven Zuid-Llmb. Helsinki Aberdeen Londen Luxemburg geh. bew. h. bew. Parijs w. xi o Bordeaux onbewolkt I\7 i Grenoble *- 1 Frankfort Münch Zürich München geh bew' Genève motregen 9 Locarno mist 13 Wenen mist 10 Innsbruck geh bew 13 Belgrado regen 12 Athene half bew. Rome geh bew. 16 Barcelona onbewolkt 19 Madrid onbewolkt 19 Mallorca licht bew. 20

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2