LEIDSCH DAGBLAD Vietcong valt onverhoeds Vietnamees vliegveld aan BARRY GOLDWATER NOG OPTIMISTISCH DRIE SOLDATEN IN DUITSLAND VERONGELUKT Weggooiverpakking werkt prijsverhogend Moskou 's standpunt tegenover CHINA blijft ongeivijzigd Zware slag voor de luchtmacht van VS; Johnson confereert „Ernstig maar geen crisis" Maar nu reeds debat over toekomst GOP na de nederlaag Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 NOVEMBER 1964 No. 31303 Directeur: A. EL van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Drie dienstplichtige soldaten, die tijdens 'n oefening in Duitsland ver bleven zijn zaterdagavond nabij Sei singen even ten noorden van Seedorf, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De soldaten, die links van de weg liepen, werden door 'n Duitse auto, die juist een andere auto wilde passeren geschept. Zy waren vrijwel op slag dood. Het zijn de soldaten A. van der Waal van Dijk, uit Slie- drecht, A. H. Bartels uit Maastricht, en H J. Passies uit Aalsmeer, allen 20 jaar. Nu de weggooiverpakking er steeds meer in begint te komen als vervanger van flessen en glazen potten, waarvoor statiegeld moest worden terugbetaald, hebben de Nederlandse Consumentenbond en het Consumenten Contact Orgaan de prijzen vergeleken van een aantal artikelen in statiegeldverpakking en in eenmalige em- ballage. In de meeste gevallen is de conclusie, dat de toepassing van weggooiverpakking tot aanzienlijke prijsverhoging heeft ge leid. De Consumentenbond berekende.statiegeld-fles, limonade-in-blik 22 k dac bier-in-blik voor diverse merken 26 procent duurder, een bleekmiddel 35 tot 76 procent duurder is dan in in plastic fles 27 procent duurder. spiritus in plastic fles 47 procent Guerrillastrijders van de communistische Vietcong hebben gis teren de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam een zware slag toegebracht. Zij deden zondagochtend vroeg onverwachts een aanval met mortieren op de belangrijke luchtmachtbasis Bien Hoa, op ongeveer 20 km van de hoofdstad Saigon. Deze aanval, die samenviel met de herdenking van de val van de regering- Djem (een jaar geleden), heeft 28 vliegtuigen vernietigd of zwaar beschadigd. Vijf lichte tweemotorige straalbommenwerpers van het type-Canberra werden volkomen vernield, acht van deze toe stellen zijn zwaar beschadigd. De beschieting, die een half uur duurde (er werden honderd granaten afgevuurd) heeft vier Ame rikaanse militairen en twee Vietnamezen het leven gekost. Twin tig manschappen werden gewond. De materiële schade wordt ge schat op 54 miljoen gulden. President Johnson heeft gisteren dadelijk met zyn ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie, Rusk en McNamara, „alle aspecten van de situatie" bezien, temeer daar de com munistische guerrillastrijders het niet bij één aanval hebben gelaten: zij deden een tweede aanval op het mili taire terrein van Tan Oeyen, een stad op slechts 9 km van Saigon. Hier sneuvelde één Amerikaanse offcier en werden vijftien Zuidvietnamese sol daten gewond. Ongeveer dertig ge vechtsvliegtuigen van de Vietnamese luchtmacht en 25 Amerikaanse heli kopters stegen na de eerste aanval op om terug te slaan. Of de vele bom men, raketten en machinegeweerko gels, die bij deze tegenactie werden afgevuurd, enig resultaat hebben ge had, is niet bekend. Drie bataljons, waaronder een groot aantal mari uiers, hebben een achtervolging in gezet, maar er is geen melding ge maakt van enig vuurcontact met de Vietcong. De Amerikaanse B-57-bommen- werpers, die zondagochtend werden vernietigd zijn intussen op last van president Johnson reeds vervangen, wat overigens niet betekent, dat op het getroffen vliegveld Bien Hoa nieuwe toestellen zijn gestationeerd. Wel betekent dit, dat andere vliegtui gen beschikbaar zijn voor opdrachten, waarvoor de vernielde toestellen be schikbaar waren. Hoewel president Johnson en zijn adviseurs de aanval als ernstig be schouwen, heeft die toch geen crisis sfeer geschapen en wordt zy niet be schouwd als „een belangrijk keerpunt WEERBERICHT KOUDERE NACHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen en slechts op enkele plaatsen een bui, in hoofdzaak in de kustgebieden. Koudere nacht, mor gen ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. Matige, aan de kust aanvankelijk nu en dan krachtige wind ruimend van noord west naar noord tot noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 NOVEMBER Zon op: 7.38 u.; onder: 17.09 uur. Maan op: 6.19 uur; onder: 17.13 u. Hoogwater te Katwijk te 2.32 en 14.49 uur. Laagwater te 10.43 en 22.58 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's in de guerrilla". Men denkt dan ook niet aan uitbreiding van de oorlog tot Noord-Vietnam. Volgens de Ameri kaanse autoriteiten in Washington hangt de wending, die de corlog in de komende weken eventueel kan ne men, voornamelijk af van de beslis singen van Noord-Vietnam en Rood- China. Als de communisten beslissen meer steun aan de Vietcong te ver lenen, bestaat de kans op ernstige moeilijkheden. Mochten zij echter be sluiten hun inspanningen niet inten siever te maken, dan zullen de Ver. Staten in grote trekken dezelfde poli tiek als in het verleden blijven vol gen, namelijk1 steun verlenen aan de Zuidvietnamese leiders in de strijd om binnen de grenzen van Zuid-Viet nam een overwinning te behalen op de Vietcong. Zuid-Vietnam heeft de internatio nale controlecommissie, gevormd op grond van de Geneefse overeenkomst van 1954, verzocht een onderzoek in te stellen naar beweerde vorming van een vlootmacht door communistisch Noord-Vietnam, met behulp van China, in de Golf van Tonking. Vol gens een persbericht uit Hongkong, aldus de Zuidvietnamezen, heeft China onlangs 20 kanonneerboten en torpedoboten aan Noord-Vietnam verschaft en helpen Chinese technici de Noordvietnamezen by het inrich ten van vlootbases. Dit zou in stryd zyn met de overeenkomst van 1954. Nixon: Washington was gewaarschuwd Oud-vlce-president Richard Nixon heeft gisteravond in een toespraak te Milwaukee, ter ondersteuning van Goldwaters kandidatuur, verklaard dat het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging twee dagen voor de actie tegen Bien Hoa was gewaar schuwd dat een aanval dreigde. „Niets wijst er echter op dat men toen voorzorgsmaatregelen heeft ge- )men", aldus Nixon. Nixon stelde de minister van De fensie Robert McNamara verantwoor delijk voor het gebeurde. „De minis- ■an Defensie hecht geen enkele waarde aan het oordeel der legerlei ding. Er is teveel burgerlijke invloed op zyn ministerie", verklaarde hij. Nixon verklaarde verder dat de Sowjet-Unie en de Chinese volksre publiek „op het punt staan hun ge schil bij te leggen". Hij besloot: „Het wordt hoog tyd dat de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam een krach tige politiek gaan voeren". Senator Barry Goldwater verklaar de gisteren in een verkiezingsrede voering te Phoenix, dat de commu nisten doodsbenauwd zjjn dat hjj tot president verkozen wordt. Hjj zin speelde erop, dat dit een van de rede- is gewees^ die geleid hebben tot de aanval op het vliegveld in Zuid- Vietnam. Een beeld van de verwoestin gen. welke de Vietcong heeft aangericht op de Amerikaanse vliegbais Bien Hoa bij Saigon. Van een van de B-57 straal bommenwerpers bleefzoals deze foto laat zien. slechts een deel van een straalmotor over. Beloften van Hoeong Tran Van-hoeong, de aangewezen maar nog niet in functie getreden premier van-Zuid-Vietnam, heeft za terdag beloofd maatregelen te nemen tegen de ontaarding van de Vietna mese jeugd, de gehele regering te zullen zuiveren en het land tot nieuw leven te zullen brengen door een to tale oorlog tegen het communisme. Hij deed dit in zijn eerste openbare rede, waarin hy het program uiteen zette, dat hij van plan is uit te voe ren zodra hij in zijn ambt is beves tigd door de Hoge Nationale Raad. Hij betoogde, dat het moreel van het volk moet worden hersteld, in het bijzonder onder de jeugd en ver klaarde, dat de regering niet zal aar zelen de noodzakelijke maatregelen te nemen, hoe krachtig die ook moeten zijn ,om de jongemannen bewust te maken van hun verantwoordelijkheid met betrekking tot deelneming aan de algemene strijd tegen neutralisten en communisten. Hoeong beloofde de bloeiende zwar te handel te zullen uitroeien en een einde te zullen maken aan de on rechtvaardigheden van plaatselijke functionarissen. Terzelfdertijd eiste hij de absolute trouw van de bevol king aan hun plaatselijke autoritei ten. Hij beloofde „de politiek uit de school" te zullen halen en met be trekking tot de godsdienst zei hy, dat godsdienst en politiek volkomen ge scheiden moeten zijn en dat hij voor een directoraat-generaal de godsdienst in het leven te roepen om een einde te maken aan misbruiken, welke voortkomen uit de vermenging van godsdienst met poli tiek. FEISAL volgt SAOED op In Saoedi-Arabië heeft kroon prins Feisal de macht overge nomen van zijn broer, koning Saoed. Feisal heeft het bewind al in handen sedert de zieke Saoed in 1962 gedwongen werd de macht op te geven. Thans zou hij definitief het koningschap hebben aanvaard, ofschoon hij zich geruime tijd verzet heeft tegen opvolging van zijn steeds zieker wordende broer! Maar de andere leden van de koninklijke familie en de gëestelijke leiders hebben er zó sterk op aangedrongen, dat hij thans blijkbaar voor die druk is gezwicht. Saoed was blijkbaar niet in staat zich te verzetten te gen deze troonswisseling. Er zijn zelfs geruchten, dat hij niet lang meer zal kunnen leven. Veertig doden treinongeluk By een spoorwegongeluk, dat zich gisteravond naby het station Langhagen, aan de spoorlyn tussen Berlijn en Rostock in Oost-Duitsland heeft voorgedaan, zyn veertig per sonen om het levengekomen, terwyl een honderdtal werd gewond. Een sneltrein kwam hier in bot sing met de locomotief van een goe derentrein, doordat de machinist door een stopsein was gereden. Als gevolg van de botsing ontspoorden vyf rij tuigen van de passagierstrein. nieuwe Russische machtheb bers hebben gisteren bevestigd, dat er na het afzetten van Chroesjtsjow geen wijziging is gekomen in het Sowjetrussische standpunt in 't ideo logische geschil met Peking. Voor het eerste sinds Chroesjtsjow afgezet werd deed het partyorgaan „Prawda" een aanval „op het chau vinisme en het kleinburgerlijke avon-- turisme, het opportunisme en de dog matische of revisionistische verdraai ing van de Theorie" .Dit zyn uit spraken die de leiders in Peking naar het hoofd geslingerd werden toen het geschil op zyn hoogtepunt was. In een hoofdartikel op de voorpogi- na wordt verder herhaald, dat de Sowjet-Unie vastbesloten is aan te dringen op een internationale con ferentie van communistische party en, een plan van Chroesjtsjow waar tegen de Chinezen zich heftig gekant hebben. Het partijorgaan herhaalde in dui delijke termen het Russische stand punt in belangrijke kwesties waar over de Chinezen en Russen elkaar nu reeds enige jaren in de haren zit ten. Enige uren nadat de krant in de kiosken verkrijgbaar was, heeft het persbureau Tass reeds een sa menvatting verspreid. De onverbloemde verdediging van het ideologische standpunt der Sow jet-Unie, waarbij de Chinezen niet met name genoemd werden, zal hoogstwaarschijnlijk tot verscherping van het ideologische conflict leiden. Hierin was een bestand gekomen na dat Chroesjtsjow op 14 oktober ten val was gebracht. „Wanneer ik hoest, maakt de Wes telijke pers daar onweer van", aldus verklaarde de 62-jarige Soeslow za terdag naar aanleiding van de be richten dat hij wegens een nieuwe tb-aanval en een nierontsteking in het ziekenhuis was opgenomen. Vol gens de Indiase ambassadeur Kaul had Soeslow dit gezegd tijdens het onderhoud, dat hy aan mevr. Indira Gandhi, de Indiase minister van Voorlichting heeft toegestaan. Mevrouw Gandhi, een klein dochter van de Indiase vrijheidsheld, zei dat Soeslow er ongeveer net zo uitzag als toen zy hem voor het laatst ongeveer 16 maanden geleden gezien had. duurder, en een bepaald merk le vertraan in weggooifles 30 procent duurder. Het Consumenten Contact Orgaan zette de prijzen van talryke merken azijn naast elkaar en zag tussen verpakking in statiegeld-fles en plastic wegwerpverpakking prijs verhogingen van 41 tot 70 procent. Dit betekent, Vlat het soms goedko per is een lage statiegeldfles weg te werpen dan een plastic „wegwerp" verpakking Vreemd genoeg ligt het blijkbaar toch niet aan de extra emballage- kosten, dat artikelen in eenmalige emballage zoveel duurder zijn. Dat zou men althans veronderstellen als men ziet dat één bepaald merk bier in weggooifles 4 procent goedkoper kan zijn, dat één merk mosterd in plastic iets goedkoper werd, één bleekmiddel vrijwel gelijk in prijs bleef, en één afwasmiddel, gecon centreerd in plastic-weggooifles, voor een naar verhouding 13 procent la gere prijs in de winkel kon staan. Geesink komt vrijdag terug Anton Geesink komt vrijdagmor gen om 7.20 uur op Schiphol aan. Eerder dan verwacht werd, keert de Nederlandse judoreus, over wie de laatste week nogal tegenstrijdige be richten de ronde hebben gedaan, uit Japan terug. Het bericht over zijn thuiskomst, afkomstig van de Neder landse ambassade in Tokio, is door de KLM bevestigd. (Van onze correspondent in Washington) De laatste zondag voor de verkie zingen hebben de twee kandidaten voor het Witte Huis in betrekkelijke rust doorgebracht. Johnson wai Ter gelegenheid van de ope- plaar ning van de kinderboekenweek heeft de ..blauwe boekanier" hoofdpersoon uit een kinderboek aan prinses Margriet een exem- van dit boek geboden. De blauwe boekanier" toont de prinses de tekst van het aan hem gewijde lied. Zij was in Rotter- j dam ter gelegenheid van het 75-1 jarig bestaan van de gemeente lijke filiaalinrichting van het K.N.M.I. Zij reikte een groot aantal onderscheidingen uit. Washington en Goldwater in Phoenix (Arizona), waar zij uitbliezen van de vermoeiende massademonstraties in staten, die dit jaar hoogst belangryk voor de overwinning worden geacht. De president stelde zich bloot aan het getoeter en gejoel van honderd duizenden, vaak gekostumeerde aan hangers in de miljoenensteden Chi cago (Illinois) en New York. Gold water zette zijn beste beentje voor in Californië, waar de Republikeinen een meerderheid moeten behalen, willen ze ook maar de kleinste kans op een overwinning hebben. Op het programma van vandaag, de laatste dag voor de verkiezingen, staat nog een aantal radio, en tele visieprogramma's, waarin de partijen op de valreep Amerika's 70.000.000 kiezers nog eens op het hart drukken toch vooral hun kandidaten te kie zen. Of deze propaganda nog veel in druk zal maken is echter de vraag De meeste kiezers lijken hun keuze al gemaakt te hebben en wil men de opinipeilingen geloven, die bijna da gelijks een gouden regen van resul taten op het Witte Huis laten neder- halen, dan is die keuze voor de over grote meerderheid op de Democraten gevallen. Senator Barry zelf denkt echter, dat hij zal winnen en ook oud-vice- president Richard Nixon, die actief aan de Republikeinse verkiezings campagne heeft meegedaan, liet het afgelopen weekeinde optimistische klanken horen. Hy bleek die te base ren op de goede lokale Republikeinse kandidaten, redenerend dat attrac tiviteit van plaatselijke Republikei nen onverwacht de party kandidaat voor het Witte Huis aan een over winning zou kunnen helpen. Nixon denkt daarbij kennelijk aan figuren als Keating in New York, Scott in Penssylvania en Murphy in Califor nië. allemaal kandidaten voor de se naat, die een grote persoonlijke aan hang blijken te hebben en wel eens tienduizenden zouden kunnen beke- tot stemmen op de Republikeinse party van Goldwater. En met even veel recht zou hij kunnen denken aan de kandidaten voor het gouverneur schap in Michigan en Illinois, resp. de Mormoon Rommey en het indus triële wonderkind Percy, die ook vol gens opiniepeilingen veel meer popu lariteit hebben dan de witharige se nator uit Arizona, die een gooi naar het Witte Huis doet. Typerend echter voor de algemeen bestaande overtuiging, dat Johnson de verkiezingen gaat winnen is het gepraat dat men nu al kan horen over de toekomst van de Republi keinse party (GOP, „Grand old par ty) na Goldwaters nederlaag. Krygt Barry met een overweldigende meer derheid de kous op de kop, dan zul len, zo verwacht iedereen, gematig den als Scranton en Romney binnen afzienbare tyd de partyteugels weer in handen nemen. Verliest hy daar entegen met een kleine marche, dan biyven de Goldwater conservatieven zonder twyfel aan de macht en gaat de Republikeinse party een toekomst tegemoet van radicale behoudenheid. Advertentie Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver teuws Uit het Leidsch Dagblad van 3 November 1864: (Advertentie) Vermist. De student uit het le, 3e of 4e- jaars, die hij vergissing den esprit de corps van het Leid- sche Studentencorps in zijn zak heeft gestoken, wordt verzocht dien terug te bezor gen bij den Hooggeboren Heer Willem van Oostervant te Zierikzee. De Fransche predikant Besier deelde te 's Hage bij een lezing mede dat van de zes millioen kinderen op het platteland slechts één mil lioen de scholen bezoekt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1