vitamol Kwestie van smaak TRUI-JURK Als u een trui kunt breien maakt u ook een Voedings-allerlei Na een heerlijke zo mer van veel buiten spelen kijken de kin- ders nu steeds maar te gen regenruiten aan. En dan is het al gauw: mam, wat zal ik nou es doen? Plaatjes uit dag en weekbladen kleuren bijvoorbeeld. Geef ze een verfdoos, water en penselen en laat ze lek ker knoeien. Wel zelf alles schoonmaken na afloop. Hebt u dochters van een jaar of zes, geef haar dan een doosje papieren zakdoekjes, waarvan ze kostelijke poppenkleertjes kan maken. Petticoats van tissues staan mooi wijd uit en kunnen gemak kelijk worden vastge speld. Met een schaar tje kunnen er broderie motieven en franje worden in en aan ge knipt. Als u iets lekkers maakt in de keuken laat de kinderen dan servetten maken door patronen in gevouwen tissues te knippen. Zaterdag 31 oktober 1964 Pagina 3 Advertentie Vitaminen...'n weldaad! Medici bevestigendat voor de gezondheid en het aanzien van de huid vitaminen onmisbaar zijn. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen en voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen. Vitamol houdt uw huid jong en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene tube), herstelt en verzorgt de huid 's nachts Dagcrème (1blauwe tube), ter bescherming van de huid overdag Vitamol - vitamine-huidverzorging - tuben en flacons 4.75 tot 6.75 (W)ETE NS WAARD Op het gebied van de voeding kunt u onmo gelijk alles weten. We geven u daarom graag een paar punten die uw aandacht wel even waard zijn. Wist u bijvoorbeeld: dat u gerust rauwkost kunt eten nadat u de groente of het fruit goed gewassen en/of schoonge maakt hebt. Tegen de tijd, dat groenten en fruit in de handel worden gebracht is er van be strijd ingsmiddeln weinig of niets meer over. Aangetoond is dat resten van bepaalde bestrijdings middelen in kleine hoeveelheid niet schadelik zijn. dat u aardappelen en groenten wel een tijdje voor het gebruik kunt schoonmaken en desge- i wenst snijden. Vooral wanneer de groente met een flink scherp mes is gesneden en op een koele plaats, niet in water wordt be waard, gaat in een paar uur niet veel van de voedingswaarde ver loren. dat u, wanneer uw gasfornuis of komfoor voor aardgas omge bouwd wordt, geen nieuwe pan nen behoeft te kopen en dat de vlam zoals hij uit de gasleiding van het kooktoestel komt niet beter is dan die van het vroegere gas? U behoeft uw kookmetho- den er niet voor te veranderen. „Vrouwen," zei de echtgenoot van mijn vriendin," zijn ordeloze wezens. Altijd klagen ze, dat ze zulke lange werkdagen maken en nooit klaar zijn, maar hoe komt dat? Ze delen hun werk niet in. Wij mannen zien toch ook kans om in negen uren daags onze arbeid klaar te krij gen? En wat niet gereed komt, wordt de volgende dag aange pakt. Gewoon een kwestie van inzicht, overzicht, je tijd met verstand indelen. Vrouwen kun nen dat niet. Ze doen het ene uur dit, het andere uur dat, houden er plotseling mee op, lo pen naar buiten, kletsen een poosje met de buurvrouw, ver knoeien hun tijd met etalages bekijken, stellen van alles uit en lopen dan 's avonds om elf uur steen en been te klagen omdat ze nog altijd niet zijn klaarge komen met hun werk". Moederlijke j „Dus jij vindt, dat n bepaald aantal i ken en er onherroepelijk mee moet ophouden wanneer de klok vijf uur slaat?" vroeg ik. „Ja, als ze met verstand haar werk indeelt, kan dat best". „Doen Els", riep ik uit en gaf de vriendin een knipoog. Ze begreep het. „Ik begin er morgen al mee", zei ze lachend. „Zet Je maar schrap, Karei". Arme Karei! Toen hij de vol gende avond om half zes thuis kwam vond hij zijn vrouw in een keurig opgeruimde kamer, met een boek op haar schoot. Hij kuste haar, greep de krant en zei: „Ik heb honger". Els verroerde zich niet. „Waarom is de tafel nog niet ge dekt?" vroeg Karei. Els glimlachte. „De kinderen en ik hebben vóór vijf urn- gegeten, de vaten kon ik nog juist omwassen, al leen de pannen moest ik laten staan, want het was tijd om af te nokken. Jouw prakje staat in de oven". „Maaranders eten we toch allemaal tegelijk om half zes"? Els knikte. „Nu niet meer, nu moet ik zor gen dat ik vóór vijf uur met het huishoudelijke werk klaar ben. Dat kan best, heb ik ontdekt. Bedankt voor de tip, Karei". „Krijg ik geen koffie?" „Koffiezetten en inschenken be hoort onder de afdeling: huishou delijk werk. En het is al na vijven". „Geef me dan mijn prakje „De echtgenoot bedienen valt ook onder het hoofdstuk: arbeid. Daar van is na vijf uur geen sprake meer. Morgenochtend, om half ne gen precies begin ik weer. Tot dót moment ben ik niet verplicht een hand uit te steken. Ik heb tot vijf uur vanmiddag aan één stuk door gezwoegd: de bedden opgemaakt, de ontbijtboel gewassen, de badka mer gesopt, de ramen gezeemd, een stapel wasgoed gestreken, bood schappen gedaan, eten gekookt, de hond geborsteld. Mar iet je gehol pen met haar sommen en weet ik. hoeveel karweitjes nog meer. Ik heb niet met buurvrouwen gepraat, geen etalages bewonderd, niet aan de radio zitten draaien en g een tijd vermorst met eendjes in het park te voeren. Ik ben moe en heb mijn rust verdiend". Karei staarde haar aan, wilde kwaad worden, zag zijn ongelijk in en ging zijn uitgedroogde prakje uit de oven halen. Hij dronk er een glas water bij. De hele avond zat hij mokkend te genover zijn rustende vrouw, snakte naar koffie, begreep in tussen dat hij de volgende och tend geen ontbijt-op-bed zou krijgen, zoals hij twaalf jaar lang had gehad en voelde zich diep ongélukkig. Om half negen zei hfj: „Waar zijn de kinderen toch?" „Huh? O, dat weet ik niet, bui ten denk ik". „Ze moeten toch naar bed Ga ze eens opzoeken". „Ik?" vroeg Els verontwaardigd. Karei stond op, vond de kinderen een straat verder bezig een heg te slopen en Joeg ze naar huis. Ze klaagden over dorst, over honger, over een gebroken veter en een ka potte knie. „Morgenochtend, na half negen", zei Els vriendelijk, „zal ik een nieuwe veter voor Kees opzoeken en een pleister op Mar ie tj es knie plak ken. Nu mag het niet, het is al lang vijf uur geweest". De kinderen protesteerden, dron ken uit pure opstandigheid de melkfles leeg en gingen lawaaiig naar bed. Karei viel uitgeput in een stoel neer. „Bevalt mijn nieuwe daginde ling je niet?" vroeg Els liefjes. „Ik ben toch heel efficiënt ge weest en met overleg te werk ge- gaan". „Dat haal je de koekoek", schreeuwde Karei, greep zijn hoed en ging woedend een glaasje bier kopen. De volgende dag was alles weer normaal. Els was teruggekeerd tot haar eigen ritme en dagindeling. Karei kreeg om half acht ontbijt- op-bed, en 's avonds om half zes warm eten in de familiekring, ge volgd door koffie. De kinderen werden ook né, vijven ge woon oggevoed en op tijd naar bed gebracht. Nooit heeft Karei zijn vrouw meer een verwijt gemaakt over haar werkindeling of getracht haar inefficiëncy te vergelijken met de superieure taakverdeling van de werkende man. HU keek wel uit! THEA BECKMAN De Londense modiste Simone Mirman bracht deze hoed in haar wintercollectie. Hij is gemaakt van gevlochten blauwe smyrna-wol en heet "The Rope". De trui-jurk is het winterse broertje van de hemdjurk, even comfortabel en even flatteus voor de niet te grote maten. Hij is kant en klaar te koop in de winkels van Vrouw Mode, maar de breister die over vol doende geduld en tijd be schikt kan hèm evengoed (en goedkoper) zelf maken. Wie een trui kan breien, kan een trui-jurk maken: het verschil zit hem uitsluitend in de lengte. De trui-jurk is in principe niets anders dan een rechte trui die tot de knieën reikt. Bijge volg kan menig breipatroon van een trui als uitgangspunt dienen: u heeft er alleen maar een recht-toe-recht-aan rokdeel aan te breien. De trui-jurk is Dit cocktailensemble van kant met handgeborduurd bovenstuk ¥an da Indiër Pra[ul Patel is een creatie van Ferry 0[[ermant BROOD In "de tijd, waarin „patat" het meest gevraagde jeugdvoedsel vormt, ls de zeker net zo smakelijke broodcrouton, in goed Hollands in baUkjesvorm „soldaatje" genoemd, In de vergetelheid verzonken. Spi nazie met soldaatjes, hetzelfde ge bakken brood vierkant in peul vruchten- en andere soepen, we zijn ze gewoonweg vergeten. Tooh kan gebakken brood een kleine vlees portie goed aanvullen. Ook bij ra- goüt smaken in aardige vorm ge sneden stukjes brood, even goud bruin gebakken in boter, heerlijk. Onze grootmoeders gooiden oud brood nooit weg. ZU hadden heer lijke toetjes waarin zU het oude brood verwerkten. Daar was de warme broodpudding met krenten en rozijnen, het broodschoteltje gemaakt van oud wittebrood, met sukade of gember, appelmoes, abri- kozenmoes of rabarber. Van het oude brood werd een broodpap gekookt. Daar gingen dan een paar eierdooiers door, waarna de gewenste andere ingrediënten daaraan werden togevoegd. Het ge heel ging in een goed beboterde vuurvaste schotel en de oven deed de rest. Of ze maakten wentelteef jes. Het brood bruin of wit wordt even geweekt in een mengsel van geklopte eieren, citroenschil, kaneel, vanille, suiker en melk. Het brood, niet te dim gesneden, mag niet uit elkaar vallen. De sneetjes dan snel bakken totdat belde kan ten lichtbruin zijn. Opdienen met suiker en kaneel. Als u de citroen weglaat en deze vervangt door sherry, heten onze wentelteefjes in Engeland: de arme ridders van Windsor» Twee hoeden van Jean Pa- tou uit de collectie voor deze winter. Boven een combinatie van zand- en resedakleurig vilt. Onder een zwierige creatie van hemelsblauw velours. 3. Een model dat, op de kraag na, geheel in tricotsteek is ge breid, terwijl voor de kraag een één-recht-één-averecht rib dient. De garnering van dit mo del zijn twee ingebreide strepen van contrasterende kleur, die net onder de buste, net boven de taille, ofwel ter hoogte van de heup of lager nog in de rok kunnen worden aangebracht. Zet de strepen hoger naarmate u kortere benen hebt, lager naarmate u het accent op een lang bovenlichaam wilt leggen. Maak ze van een lichtere tint dan de jurk zelf indien u slank bent, donkerder dan de jurk in dien een meer afkledend effect wordt nagestreefd. Enkele sug gesties voor kleurencombinaties uit de vele die mogelijk en mooi zijn)zwart met bruin en linde bloesem, bleu met zachtbruin en wit, gold met wit en marine blauw. 4. Tricotsteek is ook voor het vierde model de aangewezen brei- steek. De mouwen die van contras- Is de hoofdkleur van de Jurk bij voorbeeld rood. dan kan wit en zwart voor de ruit. en zwart voor de mouwen worden gebruikt Is de hoofdkleur middel- of donkerblauw, dan zijn bruin en lindebloesem mooi voor de ruit, terwijl de mou wen blauw worden gehouden. Een ruit in wit en zwart (of antra ciet) doet het goed bij een bruin fond: de mouwen kunnen in dit geval zwart, respectievelijk antra ciet) zijn ofwel bruin. Bij flesse- groen zijn donkerblauw en zwart goed voor de ruit (met mouwen in zwart, groen of blauw) en bij beige kunneh lichtgrijs en middel- grijs voor het dessin worden ge bruikt (met beige voor de mouwen). 5. Het vijfde model is gebreid in kantpatroon, van zephyrwol of een iets dikkere, zachte wolsoort. De mouwen kunnen of in kantpatroon voor, ofwel tweedwoL Ook boucléwol kan dienen. Combineer de overgooi- er met een dun truitje, zwart of gekleurd. Aparter nog ls het resul taat wanneer dit model niet als overgooier, maar als Jurk wordt ge breid, waarbij de mouwen en een vestje dat de V-hals opvult, van trasterepde kleur worden gebreid en in t model worden genaaid. Bei ge, met grijs voor mouwen en vest geeft een modem effect. Licht blauw met oudgoud kan prachtig zijn en blauw met groen hoogst modem, mits de tinten van een weloverwogen keuze getuigen. J.V, of to tricoteteek worden gebreid. Brei de rokeoom in een één-recht één-averecht ribbel (2 cm hoog! en pers deze goed uit. Zwart of een heel donkere tint is voor deze trui-jurk bijzonder geschikt. De kraag van dit model wordt in tri cotsteek of patentsteek gebreid. 6. Het laatste model is een over gooier, een tot Jurk verlengde slip over als het ware. Hij is, op het ribboordje langs de hals na, geheel in tricotsteek gebreid. Gebruik er zachte, effen of gechineerde wol geheel recht en kan met of zon der ceintuurtje worden gedra gen. Knoop die ceintuur om de taille ofwel iets onder de taille. De kleuren voor de moderne trui jurk zijn deze winter bij voorkeur gedekt van toon en samen te vat ten onder de benaming herfst kleuren. De zes modellen hier geïl lustreerd geven een goed overzicht van wat de moderne trui-jurk aan- varlatie in model, kleur en breisel biedt. 1. Trui-jurk van zachte wol (shet- landwol), in de meest populaire van alle breisteken, tricotsteek, ge breid. De kraag echter en de mou wen zijn geribd en hiervoor kan een één recht-één averecht ofwel een patentsteek worden gebruikt. Ook zephyrwol (brei voor een dik kere jurk twee draden tegelijk) kan voor dit model dienen. Een andere mogelijkheid is: zachte wol voor de jurk, mohair van precies dezelfde tint voor mouwen en kraag. Resul taat: een prachtjurk. 2. Een trui-jurk die van zoom tot pas in tricotsteek is gebreid, maar waarvan het overige gedeelte, pas en mouwen, in fantasiesteek is ge maakt. Die fantasiesteek kan een eenvoudige gerstekorrel, een gewone rechte ribbel, een diagonaalsteek of een andere decoratieve reliëfsteek zijn. Gebruik voor dit model gewo ne vierdraadswol, effen of gechi- neerd. Ook tweedwol en boucléwol komen ervoor in aanmerking. En ook kunnen twee draden dunne wol van niet sterk contrasterende kleur worden saamgebreid, zodat een ge- chineerd effect ontstaat. In dit laatste geval gaan bijvoorbeeld moe rood en zachtcerise heel goed sa men. evenals bleu en reseda, bruin en antraciet (inplaats van zwart), donkerblauw en donkergroen, lila en lavendel, twee tinten grijs, mos groen en bronsgroen, om maar en kele te noemen. De ingezette mou wen kunnen in dit model door rag- lanmouwen worden vervangen. terende kleur zijn, kunnen of in tri cotsteek of in een ribsteek worden gebreid. De Japon zelf heeft een ingebreid of ingebreid en deels opgemaasd ruitpatroon, dat recht of diagonaal kan worden aangebracht. De mouwen worden bij voorkeur in de donkerste van de drie gebruikte kleuren gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9