r I BEDDEN Hulshoff Verstopte neus*? CONCILIEVADERS BESPREKENlKerkelijk Leve" GEBOORTEREGELING 1 Kernbewapening- kerk en overheid Reserveer ien stukje lente! „Deur voorgoed dicht voor spijtoptanten" Glimlacli-offensief van Moskou tegen Parijs TAPIJTEN Hulshoff Eind december begint proces-Rajakowitsj MEUBELEN Hulshoff Een sterk staaltje 59.75 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 Liefde - geen voortplanting - voornaamste element huwelijk (Van onze correspondent) Tijdens het concilie is gisteren een zeer belangrijk onderwerp n de orde gekomen: het huwelijk en de geboorteregeling. Het spreekt vanzelf dat de concilievaders deze kwestie vanuit een ge heel andere gezichtshoek behandelen dan medici of sociologen, maar hun mening is daarom voor rooms-katholieken van niet min der belang. te hy op, „te spreken over de ver schillende handelingen in het huwe lijksleven dan over de huwelijkse staat in het algemeen". Met kardinaal Leger stelden ook kardinaal Suenens van België en pa triarch Mazios Sigh van de Melchi- tische kerk, zich op het standpunt, dat niet de voortplanting de eerste Man en vrouw beslissen over kindertal De aartsbisschop van Detroit, mgr.- Dearden, zei, dat man en vrouw samen moeten beslissen hoeveel kinderen zij willen heb ben, maar „het staat hen niet vrij le middelen te kiezen waarmee :ij hun doel willen bereiken. Dit is geen persoonlijke zaak. Men moet zich onderwerpen aan de leringen en de geest der kerk". De Paus heeft zich voorbehouden een uitspraak te doen over de zede lijke toelaatbaarheid van bepaalde produkten, zaken die, zoals mgr. Dearden het zei: „zich niet lenen op vruchtbare wijze tijdens een gemene congregatie te worden be sproken". Niettemin vroeg hij toch liet oordeel der concilievaders, op dat de richtlijnen konden worden vast gesteld voor een nieuwe, noodza kelijk gebleken redactie van de têkst het schema. Kardinaal Ruffini, die aartsbisschop van Palermo op Si- is en van wie men dan ook geen al te moderne ideeën mocht verwachten, bleek het wat de ge boorteregeling betreft met het sche ma volslagen oneens te zijn. „De leerstellingen van de heilige Augus- tinus zijn nog altijd geldig, omdat de toestanden in de wereld van he den niet wezenlijk verschillen van die in zijn tijd", betoogde hij. Kar dinaal Ruffini meent dat de kerk zich moet laten leiden door de ency cliek Casti Connubii van Pius XI door een toespraak die Pius XII tot de vroedvrouwen heeft gehouden. Liefde is beslissend De aartsbisschop van Montreal, kardinaal Leger, méende bij sommi ge concilievaders een zekere vrees te men om de theologische grond slagen van het huwelijk dieper te bestuderen. Toch is dit volgens hem nodig om de bezorgdheid van tal rijke gelovigen weg te kunnen ne- die een bevrijdend antwoord verwachten. „Het is beter", zo merk en overheersende doelstelling huwelijk is, maar dat het ste element van het huwelijk de wederzijdse liefde is. Egoïsme van man en vrouw Uiterst conservatieve geluiden kwamen uit de mond van de bis schop van Santander in Spanje, mgr. Beitia. „Men moet hulde brengen aan de kinderrijke gezinnen omdat zij bijzonder nuttig zijn voor de kerk, want uit grote gezinnen komen de meeste priesterroepingen voort", be toogde hij. „Zij zijn ook nuttig voor de maatschappij door het goede voorbeeld dat zij geven door een sobere levenswijze en armoede". Mgr. Beitia veroordeelde met gro te kracht „het egoisme van echtlie den die weinig of geen kinderen wil len hebben teneinde een gemakke lijk leven te kunnen leiden". Advertentie Christen-officieren hebben kritiek op geestelijke verzorgers „De overheid dient er op toe te zien dat ten aanzien van het vraagstuk van de kernbewapening haar beleidslijn niet wordt doorkruist door de koers, die sommige geestelijke verzorgers in overeenstemming met in enkele kerke lijke denominaties heersende stromingen willen varen". Conclusies scherp trekken Dit zei de voorzitter van de na tionale Christen Officierenvereni gingen (NCOV), kolonel J. C. Zuide- ma. tijdens de gisteren in Utrecht gehouden algemene vergadering van zijn organisatie. Als deze geestelijke verzorgers op grond van hun evan gelische overtuiging en roeping me nen. tegen de politiek-militaire be leidslijn van de overheid in haar gezagsinstituut par excellence de krijgsmacht te moeten getuigen, dan moeten deze verzorgers hun conclusies scherp trekken en de krijgsmacht verlaten, zo stelde hij. Hun politieke inzichten, gegrond op hun evangelische overtuiging wor den ten zeerste gerespecteerd, maar kunnen binnenin de krijgsmacht in hun verdere propagering niet wor den geduld. De overheid heeft in haar krijgsmacht een volmaakt on afhankelijke zelfstandige taak te vol- en. Zy dient acht te geven op de roepstemmen, tot haar gericht door de kerk, die echter niet mede re geert. Rebellen vallen Oevira aan Kongolese opstandelingen, gewa pend met speren, hakmessen en ge weren, hebben gisteren een aanval ondernomen op de troepen van de centrale Kongolese regering in Oe vira, een havenstad aan de meest noorderlijke kant van het Meer van Tanganjika, eens de rebellenhoofd- stad in het land. Volgens radioberichten houdt de bezetting van Oevira, een compag nie van het 18de Kongolese com mando-bataljon, nog steeds stand. Grote concentraties opstandelingen vallen aan vanuit de bergen ten wes ten van de stad. Oevira werd begin oktober door regeringstroepen heroverd. Bij deze herovering deden blanke huurlingen dienst als stoottroepen. De stad was toen vijf maanden lang in handen van de opstandelingen geweest. De rebellen hadden de stad in mei in genomen. Gemeld werd dat de opstandelin genleider, Louis Bidalira, die zich zelf „kolonel" heeft gemaakt, de aan val leidde. Actieve bende in Aken opgerold De recherche van de Westduitse stad Aken heeft een bende safe-kra kers en inbrekers opgerold. Acht le den van de bende zitten al in tie cel, terwijl naar drie mannen nog wordt gezocht. De elf gangsters hebben al leen al dertien brandkasten openge broken en daarbij ruim 30.000 gul den buitgemaakt. Kennelijk voor een weekeindhuisje voor hun leider roofden zij in de buurt van Düsseldorf twee complete geprefabriceerde huizen, betonmo lens en radiatoren. Ook plunderde ze café's en pompstations. Hun rooftochten maakten ze vaak met gestolen auto's. Tien wagens verkochten ze als „kreukels" naar Nederland Acht helers, die even eens konden worden gearresteerd, haalden de gestolen goederen met vrachtwagens af. De politie kwam de bende op het spoor met de arrestatie van drie jon gemannen na een roofoverval op een spaarbank. Het is de dure plicht van de kerk de overheid in het voeren van haar „zwaardmacht" door middel van de krijgsmacht te steunen en zich hier bij niet afzijdig te houden, laat staan tegen te werken, aldus kolo nel Zuidema. In zijn rede schonk hij voorts aandacht aan de pogingen van de minister van Defensie om uitzicht te scheppen op een meer evenwich tige opbouw van het korps beroeps officieren. Aangezien er door een snelle uitbreiding van het aantal lui tenants. die plaatsvond in de jaren vlak voorafgaande aan het oorlogs jaar 1940, thans een aanzienlijk overcompleet bestaat in de rangen van luitenant-kolonel en majoors, tracht de minister hierin soulaas te brengen door maatregelen, die door de vereniging ten zeerste op prijs worden gesteld, aldus kolonel Zuide- GOLDWATER ZOEKT JOODSE STEUN De Republikeinse kandidaat voor het ambt van president der V.S., Barry Goldwater, heeft in een te legram aan opperrabijn Levi I. Ho rowitz van Brooklyn beloofd „een volledige en openhartige discussie" van het lot der joden in de Sowjet- Unie te zullen bevorderen als hij gekozen wordt. In zijn telegram kondigde hij te vens aan, dat hij als president „een methodische campagne" zal voeren „om de immense macht, die de cen trale regering sinds de jaren -'30 heeft verworven, te decentraliseren". „Als kinderen of verwanten van Europese joden, die gedurende de tweede wereldoorlog het slachtoffer zijn geweest van de onderdrukking door de gecentraliseerde nazistaat, deelt gij met mij, ik ben er zeker de vastbeslotenheid ervoor te 2orgen, dat een overeenkomstig menselijk drama in ons land nooit zal kunnen plaatsvinden", aldus Goldwater. Hij liet hierop volgen: „Er bestaat geen groter gevaar voor de vrijheid Roodkerk, die Rotterdam- F. Oberman) dr. G. Hartdorff e Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Amersfoort (5e pred.pl.) Boechout (België) P. Rlemersma te Leeuwarden-West. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Axel-Temeuzen H. Lig- f Hon- tenberg te Oudemlrdum koop te Goes. Beroepen te Bode), H. Llgtenberg te Oudemlrdum Nleuw-Beijerland A. Hofman te Zei! die bedankte voor Kampen. Bedankt voor Rotterdam-Zuldwljk-Pendrecht- Lombardyen H. Ryksen te Gouda. BETOGINGEN PRO OLAH (Van correspondent in Wenen) Nadat de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Olah kortgeis- den ook afstand had gedaan van zijn functies in het algemeen vakver bond, hebben ongeveer 500 van zijn aanhangers woensdag tegen het socialistische partijbestuur gedemon streerd. in het bijzonder tegen de voorzitter van de partij, dr. Pitter- man, de minister van Justitie, Bro- da, en de voorzitter van het alge meen vakverbond, Benya, De demonstranten eisten dat de ze drie functionarissen zouden af treden en dat Olah weer in zijn functies zou worden hersteld. Daar bij werden enige demonstranten handtastelijk en mishandelden zij de minister van Justitie, Broda, om dat zij in hem de voornaamste te genstander van Olah zien. De mis handelingen waren niet van ernsti ge aard en werden onmiddellijk on derbroken door het optreden van de politie. Het socialistische partijbestuur heeft deze demonstraties streng ver oordeeld en tevens verklaard dat het zich daardoor niet zal laten weer houden om de eenheid, de orde en do onaantastbaarheid van de partij te handhaven. Ofschoon de demon stranten te kennen hadden gegeven dat zy Olah zullen blijven ondersteu nen, schijnt hun actie toch veel te zwak te zijn. Bovendien heeft Olah zich op de achtergrond gehouden en niets wijst erop dat hij op een scheu ring in de socialistische partij aan stuurt. De socialisten in het alge meen sluiten zich in Oostenrijk wel iswaar aan bij het beleid van de partij, maar het bestuur heeft toch enigszins aan gezag ingeboet. Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neut. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht - maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó In zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. Verlicht verstopte neus snel Minister Scholten in de tweede-kamercommissie: (Van onze parlementaire redactie) Minister Scholten (Justitie) voelt er niets voor thans nog nieuwe aanvragen van spijtop tanten uit Indonesië om toelating tot ons land in behandeling te nemen. Met nadruk stelde hij dit gistermiddag in de Tweede- Kamercommissie van Justitie, waar zijn begroting werd bespro ken. De aanvraagtermijn is op 1 april van dit jaar gesloten. Met name mr. Daams (P.v.d.A) had erop aangedrongen om in be paalde gevallen een uitzondering hierop toe te staan. De minister ant woordde: „het spijt me, maar het kan niet". In de eindtermijn zat geen ontsnappingsclausule. De deur weer op een kier zetten is buitengewoon gevaarlijk. Immers, welk bewijs kan men vragen van mensen, die zeg gen dat ze niet wisten, dat op 1 april de aanmeldingstermijn afliep? De minister deelde nog mee, dat Uitbreiding Brits- Russische handel het de bedoeling is op 1 januari geheel met de behandeling van de nog liggende aanvragen gereed te zijn. Gevangenissen De belangrijke nota van minister Scholten over het gevangenisbeleid in de komende jaren werd door de ver schillende sprekers en spreeksters zeer positief beoordeeld. De minis ter herinnerde er nog eens aan, dat het gevangeniswezen momenteel dusdanig is discussie is, dat het thans niet mogelijk is precies te zeg gen welke richting men uit moet gaan. Daarom heeft hij bepaald geen revolutie in het strafrecht wil len veroorzaken. Ontgroeningen Mr. Daams vestigde by de bespre king van het onderwerp jeugdcri minaliteit de aandacht op bepaalde gebruiken in de studentenwereld. Ook bij de laatste ontgroeningen zijn misstanden aan de dag gelreden, zei hij. Verder meende hij, dat in de studentenmaatschappij al te gemak kelijk wordt getolereerd wat ande ren een ontsporing zouden noemen. Hij had een sprekend voorbeeld: het De Britse minister van Handel. 11""' kle,n ''"a" van d' Douglas Jay heeft gisteravond in &enin&se Moskou verklaard, sociëteit door Nijmeegse Ruslands I studenten. P,r6m w iSSlgin' h°°tPt riP 6" "StSmL De^sUidenten hebben ptere het.rekkineen met de Der s veel geleerd van de gebeurtenissen van een aantal jaren geleden, meen de hii. Dit merkt men uit het verloop van de groentijden van de afgelo pen jaren. De studentenmaatschap pij reinigt zichzelf door eigen maat regelen en tegenmaatregelen. Voor zichzelf zag mr. Scholten dan ook geen speciale taak weggelegd. nog betere betrekkingen met Britse Labour-regering. Na zijn ge sprek met Kosigin en Russische han delsfunctionarissen meende hij te kunnen zeggen, dat er een opwaart se tendens in het Brits-Russische handelsverkeer in beide richtingen zal komen. Jay reisde vandaag door naar Pe king om een Britse industrietentoon- stelling te openen. Hij vond de Brit- handel met China „belachelijk klein". Vreedzame samenwerking zou de handel aanzienlijk uitbreiden. (Van correspondent in Parijs) De veertigste verjaardag van de diplomatieke erkenning van de Sow- jet-Unie door de Franse republiek is aanleiding geworden tot een plot selinge vloedgolf van hartelykheids- betuigingen. De president van de Sowjet-Unie, Mikojan, heeft in een telegram aan generaal De Gaulle Dr. Erich Rajakowitsj, die als me- tie nadat nazi-speurder Simon Wie- dewerker van Adolf Eichmann In de oorlogsjaren in Nederland als joden- vervolger op grote schaal werkzaam is geweest, zal zich van 28 december tot 7 januari in Wenen moeten ver antwoorden voor een reeks oorlogs misdaden. De uitgebreide dagvaar ding tegen hem is voorbereid door de officier van Justitie, dr. Kovacs. dan het onheilig bond tussen een gecentraliseerde re gering en een geconcentreerde eco nomische macht". Vakbonden willen ook compensatie AOW-premic I Het. overlegorgaan van de drie vakcentralen, heeft zich in een adres aan de leden van de Tweede Ka mer uitgesproken tegen een compen- salie voor de verhoging van de A.O.W.-premies alleen aan de zelf standigen. Niet alleen de zelfstandigen, maar alle werknemers krijgen de lasten te dragen van de voorgenomen ver hoging van de A.O.W.- en A.W.W. uitkeringen, aldus het adres. De drie vakcentralen hebben zich j tot de Tweede Kamer gewend naar i aanleiding van een adres van de zes centrale organisaties van landbouw en middenstand, eveneens aan de Tweede Kamer. In dit adres stelden de zes organisaties, dat een com pensatie voor de zelfstandigen nood zakelijk is. De drie vakcentralen zUn van me ning. dat de bijzondere zorg, die uit het adres van de zes organisaties spreekt voor de minst draagkrachti- gen ondev de zelfstandigen, gelden moet voor alle lagen inkomstentrek kers. ongeacht of zij zelfstandige of werknemer zijn. Hoeong premier Zuid-Vietnam In de Zuidvietnamese hoofdstad, Saigon. Is gisteren officieel bekend gemaakt, dat de burgemeester van deze stad, Tran Van Hoeong, is be noemd tot premier. Hoeong zal een nieuwe regering vormen. Generaal Ngoejen Khan is maan dag afgetreden om de vorming van een burgerlijke regering mogelijk te maken. senthal zijn schuilplaats in Milaan had ontdekt. Rajakowitsj heeft een grote rol gespeeld bij de Jodenver volgingen In ons land. Veel processtukken zyn uit Neder land afkomstig. Het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie heeft daar voor gezorgd en de rijksrecherche in Amsterdam onder leiding van com missaris Taconis heeft ook nog veel materiaal kunnen verzamelen. Er zijn geen Nederlandse getuigen voor dit proces gedagvaard. Het ligt in de bedoeling, dat de heren Taconis en Sijes van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie het proces als toehoorder zullen by wonen. uiting gegeven aan de „gloeiende vriendschap" die beide landen altyd heeft verenigd. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko, heeft een gelijkluidende duit in het zakje ge worpen. Voorts heeft het officiële partyblad Izwestia een uitvoerige be schouwing aan de Franse buiten landse politiek gewyd, om vooral De Gaulles initiatieven in Zuidoost-Azië toe te juichen, initiatieven die niette min nog geen week geleden ln die zelfde kolommen a Is vuig imperialis me aan de kaak waren gesteld. Men weet, dat Parys ook de eerste hoofdstad was die sedert Chroesjt- sjows val, vereerd werd met een offi cieel bezoek van een Russische mi nister. Het Frans-Russische handels verdrag, dat de aanleiding tot dat bezoek was, zal vermoedelijk morgen in Parys worden getekend. En ten slotte is het in Parijs opgevallen dat de deputatie van de Franse commu nistische party die in Moskou opheldering over de verwydering van Chroesjtsjow ging vragen, dezer dagen met byzonder égards door de nieuwe machthebbers voor een lang onderhoud werd ontvangen. Al die symptomen tezamen ïyken er inderdaad nu wel op te wijzen dat de nieuwe leiders ln, het Krem- lim in Parys een waardevolle pion zien voor het schaakspel dat thans is begonnen. In de boodschap van Mikojan, die het diplomatieke offen sief persooniyk leidt, is sprake van het „grote Europa, waartoe Frank rijk en Rusland alle twee behoren". En ln Parys heeft men in die for mulering de echo menen te verstaan van het „Europa dat van de Middel landse Zee tot de Oeral reikt" en waarover generaal De Gaulle ook zo graag mag mediteren. Bekeuringen De bewindsman heeft voorts toe gezegd te zullen nagaan of de be dragen van de transacties by be keuringen moeten worden verhoogd. Thans bestaat de mogeiykheid om by bepaalde overtredingen, die een boete tussen f2.50 en f7.50 zouden opleveren, het verschuldigde bedrag meteen aan de verbaliserende politie agent te betalen. Enkele kamerle den hadden erop gewezen, dat deze bedragen te laag zyn. Het bedrag wekt soms de spotlust op van het publiek. Advertentie ORLON DEKEN l-PERSOONS Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alleen voor textiel) MIDZA Bij een botsing op de straat-' weg in Maarssen kwamen twee autobestuurders om het leven. De wrakken van de beide auto's. De linker auto was ge stolen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9