LEIDSCH DAGBLAD WEER EEN „BRES" IN GEHATE MUUR Schande voor grootste haven Geen grote drukte op eerste dag 'EVA' BEZORGD OVER ENGELSE MAATREGELEN SATURNE GEEN HAZARDSPEL Opstand in Bolivië van mijnwerkers Jhr. mr. Ridder F. H. van Kinschot l Leeuw KASTEN INDONESISCHE INFILTRATIE MISLUKT VOGELVOER alles Vlieland Jpgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 No. 31403 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Westberlijners naar Oostelijk stadsdeel Voor de tweede maal in zijn ruim driejarig bestaan is een ..bres" geslagen in de gehate Berlijnse Muur. Om zeven uur vanochtend verwijderden Oostduitse grenswachten de slagbomen en hekken voor de spaarzame toegangen in de betonnen wal. Binnen een uur verdwenen duizend Westberlijners door deze tijdelijke openingen om bij familie in het Oostelijk stadsdeel op bezoek te gaan. Overi gens verwachtte men niet. dat het vandaag erg druk zou worden. Verleden jaar gingen op de eerste dag drieduizend Westberlijners naar Oost-Berlijn. de eerste keer bleef de Muur per jaar de Muur te passeren. Voor tien maanden „dicht". Op 24 septem ber j.l. kwam een akkoord tot stand, dat de bewoners van het Westelijke stadsdeel in staat stelt vier maal De deelgenoten van Engeland in de EVA hebben gisteren scherpe kritiek geleverd op de bezuinigingsmaatre gelen van de Britse regering en aan gedrongen op „een zo snel mogelijke herziening ervan". Zij besloten tevens snelle studie te maken van de economische toestand van Engeland ia te gaan of de maatregelen gerechtvaardigd zijn. De EVA-raad, waarin Engeland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Portugal, Zwitserland en Oostenrijk zitting hebben plus het geassocieerde lid Finland, is voor de derde achter- eenvolgde dag in speciale zitting in Genève bijeen geweest om de Britse maatregelen te bestuderen. Engeland is verreweg het belangrijkste handels- land van de groep en de verstrek kende Britse handelsbeperkingen worden door alle andere leden be- sohouwd als een ernstige bedreiging van hun buitenlandse handel. Rechtbank Haarlem: De Haarlemse rechtbank is van oordeel dat het saturnespel, dat se dert 1 augustus in het Badhotel in Zandvoort wordt gespeeld, een be hendigheidsspel is en geen hazard spel. Vanmorgen is de 55-jarige di recteur van dit hotel, vrijgesproken. Deze heeft zich te verantwoorden gehad wegens overtreding van artikel 154 bis van het Wetboek van Straf recht: het gelegenheid geven tot ha zardspel. Justitie was van hazardspel sprake boete van f 25, De officier mening dat ei had geëist. De officier van Justitie by de rechtbank in Haarlem, mr. G. W. F. ran der Valk Bouman, heeft bij het Gerechtshof in Amsterdam appèl aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank. de eerste twee perioden, van heden tot 12 november en gedurende Kerst mis en de jaarwisseling werden tot dusver ongeveer 964.000 doorgangs- bewijzen verstrekt. De passen gel den slechts voor één dag. De bezoe kers moeten voor middernacht te rug zijn in West-Berlijn. Geruime tyd voordat de wegver sperringen bij de doorlaatposten weiden weggehaald stonden vanoch tend de Westberlijners al in de ry, by de controlepost Oberbaumbrücke zelfs reeds om vyf uur. Het was koud en mistig. Het Rode Kruis had by alle doorlaatposten een EHBO- depot ingericht. De Vopo's kyken meestal zuur naar het Westen, maar van ochtend waren zy en en al glimlach en gedroegen zy zich zeer beleefd. De meeste bezoekers van vandaag (een gewone werkdag) waren oudere men sen en kinderen. De Westberlijners hadden grote tassen vol pakjes bij zich, waarvan de inhoud vooral bestond uit boter, kotfie, cacao en vers fruit Onderne mende Westberlijnse zakenlieden hadden bij diverse posten fruitstal- leties geplaatst en deden goede za- Mevrouw Kennedy bedreigd Mevrouw Kennedy heeft gister avond haar woning in New York moeten verlaten, nadat een onbe kende haar met een bomaanslag had gedreigd! Politie, brandweer, ge heime dienst en FBI (federaal re cherchebureau) doorzochten het pand, maar vonden niets. Dezelfde man belde tot tweemaal toe op en verklaarde, dat 's avonds om tien voor zeven een bom in haar woning, op de 15de verdieping van een flatgebouw, zou ontploffen. „Ik bel, omdat ik wil dat de kinderen het huis verlaten", zei hij. Op de genoemde tijd gebeurde echter niets. De huiszoeking was toen nog in vol le gang. Rotterdamse loodsen werken met gebrekkige communicatie (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het is een schande, dat de loodsen in de grootste haven van de wereld zo onvoldoende worden geinformeerd. Het scheepvaart verkeer neemt er van jaar tot jaar toe. Rotterdam zal zich ernstig moeten bezinnen op een centrale regeling voor de sleep- en loods- diensten". Op deze felle wijze reageerde de inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. van Doorn tijdens de zitting van de raad voor de scheepvaart in Amsterdam, waar de voortgezette be handeling plaats had van de aanva ring tussen de Duitse schepen „Eil- bek" en „Arcturus" op 22 november 1963 op de Nieuwe Maas. De „Eilbek" is gekanteld en gezonken en kon eerst kortgeleden worden gelicht. De aanvaring ontstond door een onver wachte beweging van een derde zee schip, de „Tristan", die bij de Mer- wehaven voor anker ging in afwach ting van sleepboothulp. „De loodsen kunnen hun taak al leen volledig en goed volbrengen als ze zijn geïnformeerd omtrent wacht tijden bij sleepboothulp en omtrent ae bewegingen van andere schepen. Onaanvaardbaar „De huidige situatie in Rotterdam is onaanvaardbaar", aldus de inspec teur voor de scheepvaart. „Het is te gek om los te lopen, dat als een schip geen sleepboothulp kan kragen dit wordt meegedeeld door een man netje op de wal, die met een mega foon op een muurtje klimt om zijn boodschap over het water te roepen. Met de huidige technische mogelijk heden is een goed communicatie systeem ook mogelijk. Dit is te meer noodzakelijk als er by het opheffen van het tijdelyk staken van sleep- en loodsdiensten spitsuren ontstaan". Bij het onderzoek door de raad voor de scheepvaart naar de onder gang van de „Eilbek" is de schuld vraag niet aan de orde gekomen. ken. De communisten hebben bij al le doorlaatposten reusachtige borden met politieke slagzinnen neergezet. Tweeling overleden De tweeling Breure, die woensdag tien weken te vroeg aan boord van het Noorse schip „Roland" werd geboren, is in het ziekenhuis van Southend overleden. Gisteren stierf het eerste kindje, vannacht ook het tweede. Hun moeder maakt het goed. De 24-jarige mevrouw T. Breure, echtgenote van de radiotelegrafist van de „Roland" was woensdag na de geboorte, die plaats had met as sistentie van de echtgenote van de kapitein, met de tweeling naar het ziekenhuis vervoerd, waar de kinde- Troepen van het Boliviaanse leger zijn gisteren de opstandige stad Oruro, 230 km ten zuiden van de hoofdstad La Paz, bin nengetrokken. Bij een hevig tref fen tussen militairen en arbei ders op de weg naar Oruro zou den vijftig doden zijn gevallen. Met een list naar het Stadhuis gelokt: „het maken van een staatsiefoto"keek jhr. mr. F. H. van Kinschot, die vandaag en morgen afscheid neemt als bur gemeester van de Sleutelstad, zeer verrast toen hij heden ochtend in de kamer van B. en W. met het voltdftlige College ook de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en diens kabinetschef, mr. J. Dinger, aanwezig zag. Mr. Klaasesz liet de burgemeester niet lang in het onzekere en deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Oud-SS'ers veroordeeld Vier voormalige SS-ers zijn gisteren in Hannover wegens medeplichtigheid aan moord op joden tot tuchthuis straffen van twee tot vyf jaar ver oordeeld. Zij waren in twee tot zes gevallen hieraan schuldig bevonden. De veroordeelden hebben hun mis drijven in de afgelopen oorlog in de omgeving van de Poolse stad Wloda- wa bedreven, waar ruim 7.500 joden om het leven zijn gebracht. Anton Müller (56) kreeg vijf jaar en Josef Schmidt, politiefunctionaris, 2Vi jaar. De voormalige luitenant van politie Luitpold Fuhrmann (66) en Adolf Schaub, 51, kregen ieder twee jaar. Een andere beklaagde pleegde zelfmoord kort voordat het proces begon. Ontgroening in Tweede Kamer De recente groentijd is, naar de mening van minister Schol ten (Jus titie), niet van dien aard geweest, dat er voor hem aanleiding bestaat om in te grijpen. „Er is voor mij in dit opzicht geen speciale taak", aldus de bewindsman. De groentijd kwam gisteravond ter sprake in de openbare vergadering van de commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer. By de bespreking van o.m. de onderwerpen jeugdcrimi naliteit en de zedenverwildering was het de socialist Daams die wees op enkele misstanden by de laatste ont groeningsperiode. Hy stelde de vraag of deze ontsporingen niet al te ge- makkelyk worden getolereerd. De minister achtte maatregelen niet nodig. „De studentenmaatschap- py reinigt zichzelf door eigen maat regelen en eigen tegen-maatregelen" aldus de bewindsman. Hogewoerd 99 - Telef. 22536 nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' WEERBERICHT Rustisr herfstweer O KNMI verwacht van heden- tot morgenavond overwegend droog weer veel bewolking en op de meeste plaatsen mist. Zwakke wind en Veinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 OKTOBER Zon op: 7.33 uur; onder: 17.15 uur. Haan op: 2.36 uur; onder: 16.24 uur. te Katwyk te 0.06 en laagwater te 8.21 en 20.36 (Dit nummer bestaat uit 30 pagina's) Leeuw. Spreker had grote waar dering voor de wijze waarop jhr. mr. Van Kinschot gedurende 35 jaar het ambt van burgemeester heeft bekleed. Eerst Zuidlaren, daarna Alkmaar en ruim 18 jaar Leiden, een gemeente, welke zich momenteel in een periode van zeer snelle ontwikkeling bevindt. De Commissaris somde een groot aantal nevenfuncties van de scheidende burgemeester op, waaruit z.i. de veelzijdige belang stelling van jhr. mr. Van Kin schot op maatschappelijk en cul tureel terrein duidelijk blijkt. In dit woord van waardering betrok mr. Klaasesz ook de echtgenote van de burgemeester. Na een dankwoord van de burgemeester bood wethouder S. Menken na mens het College van B. en W. de bij de onderscheiding beho rende draagmedaille aan. (Foto L.D./Holvast) Dit werd gemeld door radiosta tions die zich tegen de regering hebben gekeerd. Nadat zich al enkele weken in heel Bolivië ongeregeldheden hadden voorgedaan, kwam het woensdag in het mijngebied van Oruro tot een ge welddadige uitbarsting. Bij een de monstratie tegen de regering verloren tien personen het leven. De bond van mijnwerkers kondigde daarop een „gewapende mobilisatie" van zyn le den aan. Vakbondsleden namen ge wapenderhand het radiostation en andere openbare gebouwen in bezit. In alle genationaliseerde tinmUnen is een algemene staking voor onbe paalde duur ingegaan. Ook in Santa Cruz is het onrustig. Trouwens: in het gehele land is de spanning groot. Studenten voeren protestacties tegen „het gebrek aan burgerlyke vrijheden". Inmiddels heeft de Boliviaanse rege ring besloten de betrekkingen met Tsjecho-Slowakye te verbreken „we gens inmenging in de Boliviaanse binnenlandse aangelegenheden door de Tsjechoslowaakse missie". Deze missie zou de opstandige arbeiders Tsjechische wapens en een radio zender hebben verschaft. Politie in Delft ten strijde te^en (erwten) pistool De politie in Delft trekt ten strijde tegen een imitatiepistool van Ja pans makelij, dat sinds kort in de winkels te koop is en een grote aantrekkingskracht op de jeugd blijkt uit te oefenen. Met dit wa pen kan een grote hoeveelheid erwten snel achter elkaar worden weggeschoten. De politie heeft geconstateerd, dat de veer van het speelgoed zeer sterk is en daarom vindt zy dit speelgoed gevaarlyk. Reeds tien pistolen en twee zakken erwten zyn in beslag genomen. De com missaris van politie, de heer W. Bakker, overweegt de bepalingen van de wapenwet op het pistooltje to verklaren. Er zyn al verschei dene processenverbaal opgemaakt wegens ermee gepleegde baldadig heid. Als het pistooltje onder de wapen wet valt, zal het in het bezit heb ben ervan op de openbare weg reeds strafbaar zyn. Maatregelen zullen op korte termijn worden ge nomen, aldus de heer Bakker. Men wil niet wachten tot er ongelukken zyn gebeurd. Op de zakenmensen zal een beroep worden gedaan het speelgoed uit de handel te nemen. Een groep Indonesische guerrilla strijders op Malakka heeft zich van ochtend overgegeven aan een sterke Gemenebeststrydmacht. Daarmee is definitief een einde gekomen aan de jongste Indonesische infiltratie op Maleisiës vasteland. Uit het moerassige oerwoud waar zij dc nacht hadden doorgebracht, kwamen 25 guerrillos te voorschyn die zich overgaven aan Australische en Nieuwzeelandse troepen. Met deze overgave is het aantal gemaakte gevangenen gestegen tot vyftig. De Indonesiërs waren 36 uur tevoren bij het kustdorp Soengei Rambai in Malakka geland. Verondersteld wordt, dat een zes tal guerrillos nog op vrye voeten is. Op deze mannen wordt thans nog gejaagd. De infiltranten hebben 's nachts herhaald gepoogd door het kordon heen te breken, waardoor zy in een klein gebied van mangroves en diepe modder vast kwamen te zitten. Tot driemaal toe hadden de Indonesiërs met een mortier een schot gelost. Niemand werd echter gewond. liiiiiiiiiniifiiiaain VOLAUTOMATISCHE De brand op het Indone- I noto" in de Amsterdamse haven i lading kopra blijkt zeer moeilijk I sische vrachtschip „Tjokroami- woedt onverminderd voort. De te blussen. Het schip moet als erloren worden beschouwd. (Men zie ook elders). TANZANIA De verenigde republiek Tanganji- ka- Zanzibar zal voortaan Tanzania heten. Dit heeft president Njerere gisteren bekendgemaakt. vol levenslust Ja, vol levenslust. Waarom? Het beste mengsel. Kersvers. Extra geschoond. Voor kanarie, parkiet en papegaai, tropische vogels, tortelduiven, enzAls kracht voer en vooral tijdens het opfokken van de jongen: TOVO. U zult het merkenl Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) teutvs Uit het Leidsch Dagblad van 1 1 November 1864: (Advertentie) Men vraagt tegen genot van 50 gulden (per jaar), kost inwoning en bewasschingeen fatsoenlijk burger meisje van de R.C. i Godsdienst, niet beneden de i 18 jaren. Adres Bur. v. d. Dagblad, i Uit Scheveningen wordt berigt dat de op onze kust 1 gevangen haring slechts f 14 het duizendtal heeft gegol den.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1