ACCU manusje-van-alles, dat veel MARTIN 'JLuAl altijd al de sigaar voor moderne mannen N ieu we V auxhali Y ictor geeft voor weinig aandacht JODIUMLAMPEN VOOR AUTO'S non run Nog kans op nieuwe Borgward TZ3C Spaak polst Parijs over politieke unie Opgericht 1 maart I860 Donderdag 29 oktober 1964 Vierde blad no. 31408 l'ft h n'pgeii. u-atjU'Êts. tvieU'ii en wat - er - zo - bij - komt 1g| Kastje kijken" is voor velen een vaak beoefende bezigheid geworden. Jammer genoeg niet voor alle automobilisten. Sommigen kijken niet genoeg naar dat zwarte kastje in de machinekamer van hun wagen: de accu. Ze geven niet voldoende aandacht aan dit ma- nusje-van-alles. dat meer dankbaarheid verdient voor zijn vele taken. Het brengt immers niet alleen de motor op gang. Het fun" geert als taamopsteker. Het port de kachel op. Het doet de clignote j nipogen. Het zorgt voor muziek tijdens het ritje en het zet de ruitenwissers aan tot hun ritmische oefening. Voor een goede vervulling van deze veelzijdige taken vraagt de accu niet veel, maar toch wel wat verzorging. achter elkaar te starten. Vertikt de motor het om terstond aan te slaan, wacht dan even voor u het nog eens probeert. Deze tussenpozen stellen de in staat wat nieuwe krachten te verzamelen. Men dient trouwens voor uitputting van de accu te waken, want er is niets zo schadelijk voor sn accu als de ongeladen toestand. Wanneer de auto ongeregeld in be drijf is, of een tijdlang in het geheel Zijn spaarzame aard stelt de accu tot al deze werkzaamheden In staat. De dynamo is de producent van de elektrische energie, maar die leeft zo van de hand in de tand, dat hy niets meer over heeft zodra hij met werken ophoudt. Gelukkig heeft deze van nature verkwistende dy namo een voortreffelijke rentmees ter, die al die overtollige energie, waarmee de dynamo tijdens het rij den zo royaal omspringt. Keurig verzamelt en opbergt in zijn zwarte schatkist (accumuleert). Aan deze naarmate de eigenschap heeft hij dan ook zijn <^ien te- naam te danken. (drie of zes in totaal al naar ge lang het een 6 of 12 volts accu is) staan, wat de vloeistof betreft, niet met elkaar in verbinding. Komen de platen namelijk droog te staan dan is er alle kans, dat ze blijvend verminkt worden. Op het lood vormt zich nameliik gemakke lijk een oxydehuid die het lood be let aan de verdere chemische reacties deel te nemen, ook als later de vloei stof weer wordt aangevuld. Dit sul- gesdhiedft sneller minder goed gela- Ach we vinden het eigenlijk heel normaal, dat de accu al zijn taken zonder hapering verricht. Velen gun nen hem dan ook nauwelijks een blik. Veel aandacht heeft hij trou wens niet nodig, maar verwaarlozen, mag u hem toch ook niet. Vooral niet in het winterseizoen, want dan moet hij dubbel hard werken. De lichten gaan eerder op. De ruiten wissers worden vaker gebruikt. Het kacheltle is dom-looend in actie. De koude start doet te extra grote greep uit de elektrische schatkist. Al deze dingen vergen zo veel energie, dat de accu geheel wat meer moeite heeft dan in de zomer om zijn kastje weer vol te krijgen. De dvnamo heeft im mers de handen all vol om al die apparaten te doen werken. Er kan de worden In de kou Daarbjj komt. dat de koude aller minst bevorderlijk te voor de activi teit van de accu. Hoe dieper het kwik beneden het nulpunt daalt, hoe minder hy uitvoert. Bij zo'n 15 gra den onder nul bedraagt de capaciteit nog maar de helft van die bil een twintig graden boven de rode streep. Hieruit volgt dus, dat als de zwarte Blaaf het zomerse werk nog ruim schoots aankan, hij u bij het zware winterse werk wel eens in de steek kan laten. En dan staat u letterlijk en figuurlijk in de kou. De leeftijdsduur van een accu is sterk afhankelijk van de wijze, waar op hij onderhouden wordt. Wie er helemaal niet naar omkijkt, moet niet verbaasd zijn als de accu er al na een paar jaar de brul aan geeft. Bij goed onderhoud en normaal ge bruik moet hij echter wel een jaar of drie vier kunnen meegaan. Vloeistof Eerste vereiste vootr een goed func tioneren en verlenging van de le vensduur van de accu is geregelde controle van het vloeistofniveau. Dit moet steeds op peil worden gehou den. Als regel 1 k 1% cm boven de platen. Het is niet voldoende om één cel te controleren, want deze cellen Advertentie Droog staan van de platen kan dus leiden tot een blijvend verminderde capaciteit van de accu. Het vloeistofniveau kan dalen door normale verdamping of door chemi sche reacties. Aanvulling van de vloeistof dient uitsluitend te geschie den met gedistilleerd water. Dus niet met regen- of leidingwater! Dit moet met de nodige omzichtig heid geschieden. Het gebruik van een schenkschult of ander schenkgerei een juiste dosering, zoals een pipet met gummibal, is daarbij haast onontbeerlijk. Niet te veel Er mag namelijk ook weer niet te veel vloeistof worden bijgevuld. Dit heeft weliswaar geen schadelijke in vloed op de platen, maar de kans op uitspatten of omhoogkruipen van de vloeistof wordt er door vergroot. Daar mee verdwijnt niet alleen een deel van het water, maar ook van het zwavelzuur. Met het gevolg, dat de Juiste concentratie van de vloeistof is verstoord. Alleen door het te hoog bijvullen met water wordt trouwens de zuur- concentratie al te laag. En het nare te, dat een te hoog vloeistofniveau zich eigenlijk niet meer laat corri geren, want haalt men er weer wat uit dat neemt men gelijktijdig ook wat zwavelzuur mee. Verder moet de bovenkant vai accu steeds schoon en droog worden gehouden. Het beste doet men dit met een dot poetskatoen, dat ver volgens direct naar de vuilnisbak dient te verhuizen. Er is namelijk alle kans, dat zich bij het vocht op die accu ook sporen van zwavelzuur bevinden. Door een vochtige bovenkant van de accu kan namelijk een stroom tussen de plus- en de minpool ont staan, wat oorzaak kan zijn van de groene afzettingen op de pookklem- Der gelijke aan groeisels belemme ren de stroomlevering van de accu en het verdient daarom aanbeveling deze klemmen voor aantasting te be hoeden door accuvet of een siliconen compound. Starten We wezen er reeds op, dat het koud starten, vooral van auto's, die 's ters buiten staan, veel energie de accu onttrekt. Het is daarom zeer nadelig lang Lantaarn pendule van geslepen messing met „zilvertoon" slag. magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 Utrecht niet wordt gebruikt, moet de accu eens in de 5 weken worden bijgeladen. Dat geldt niet alleen voor oude, maar ook voor nieuwe accu's. Dit bijladen moet ook geschieden als u per abuis na het rijden in de mist vergeten hebt uw koplampen uit te doen en dientengevolge de accu na enige uren te uitgeput. Uit het bovenstaande volgt dus wel, dat er af en toe wel aanleiding is om dit vitale onderdeel van uw au to enige aandacht te schenken. Voor al, omdat hij nooit met veel misbaar protesteert tegen verwaarlozing. Maar als hij dan tenslotte de geest geeft, is hij vaak al onherstelbaar ver knoeid. Laat het niet zo ver komen. Kijk ook eens even naar dat zwarte kast je in uw auto. Niet alleen naar dat „kastje" in de huiskamer. Italiaanse versie van Ford Anglia De Italiaanse Fordfabrieken heb ben bekendgemaakt, dat er een ak koord is gesloten met een Italiaanse automobielcarosseriefabriek voo produktie van een nieuwe auto, .Ford Anglia Torino". De wagen zal worden gemaakt in de Italiaanse in dustriestad Turijn. De wagen van 1.000 cc zal de ver beterde standaard uitvoering van de Engelse Ford Anglia krijgen. De wagen, die is ontworpen door do Italiaanse automobielontwer per Giovanni Michelotti, komt het voorjaar in de handel. De verkoop prijs is niet bekendgemaakt. Advertentie MARTINEZ maakt sublieme Senoritas voor de moderne mannen van vandaag t PERLAS een voortreffelijke, lichte en geurige Senoritas! MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! Nieuwe Autobianchi Ar.tobianehl, welke totnutoe alleen 500 cc wagens gebouwd heeft; heeft dezer dagen een nieuwe L221 cc driedeurs stationscar geïntroduceerd. De prijs van de viercylinder met voorwielaandrijving zal later be kendgemaakt worden. De maximum snelheid is 135 km/uur. Van de Vauxhall Victor is de der de serie onder de type-aanduiding 10! verschenen. Het opvallendst aan de geheel nieuwe carrosserie zijn de bolle portieren en zijruiten en de naar binnen gebogen achterruit. De nieuwe Citroën Pallas, de luxe versie van de DS 19, is als eerste auto voorzien van jodiumlampen. Het ziet er wel naar uit, dat dit nieuwe soort lamp met een veel grotere lichtsterkte een snelle opmars in de automobielwereld zal maken. Alwéér geen ladder... dank- zij Libelle Non Run, gebreid jj volgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk laddervrij. U herkent ze aan het Runex ME embleem op <5 de verpakking. Koop dus voortaan 4xsterker f2.95 Bij diverse grote gloeilampenfa brieken bevindt zich de produktie van jodiumlampen als voertuig-ver lichting nog in een experimenteel stadium. Zo ook bij Philips. Maar het monteren van Cibiè-jodiumlam pen op de Pallas duldt erop, dat een nieuwe evolutie van de koplamp is begonnen. De eerste door Edison in 1879 ge maakte gloeilamp had een kool- draadlamp, waarvan de levensduur aar zeer beperkt was. Pas in 1910 deed men na tal van proefnemingen een flinke stap voor uit door het gebruik /an wolfraam- d. dat een groter lichtrendement en een veel langere levensduur had. Beter materiaal heeft men sinds dien niet kunnen vinden, al betekent dit niet, dat de gloeilampen in al die jaren niet meer zijn geëvolueerd. Door de lampen met diverse soorten gas te vullen kreeg men opnieuw aan zienlijke verbeteringen. Wel trachtte men door het invoe ren van a-symmetriscne verlichting en dubbele koplampen nog wat va riatie in de autoverlichting aan te brengen, maar dit veranderde toch niets aan het gevestigde principe van de gloeilamp. Mijlpaal De lamp met Jodiumvulllng kan echter weer een belangrijke mijlpaal in de historie van de gloeilamp be' tekenen. De jodiumlamp is in feite normale gloeilamp, waarvan de gasvulling echter een kleine hoeveel heid jodium bevat. Dit jodium zorgt or, dat de bij het verdampen het wolfraam vrijgekomen mo leculen zich niet op de ballonwan- den vastzetten, maar weer naar de gloeiaraad worden teruggevoerd. Daar dus geen af zwarting van de ballonwanden meer optreedt, kun de ballonafmetingen van de jo diumlamp zeer klein worden gehou den Deze ballon moet echter van speciaal glas of kwarts worden gemaakt, omdat hij een hitte van circa 600 graden C moet kunnen doorstaan. Meer licht hebben de automobilis ten vooral nodig als ze met dimlicht rijden. De felle koplampen van bij na alle auto's verspreiden voldoende licht, zodat krachtiger lichtbundels nauwelijks nodig zijn. De moeilijk heid is alleen, dat men dit onge- dimde licht bijna nooit kan gebrui ken door tegenliggers of door het inhalen van voorliggers. By de Pal- las nu kunnen deze inderdaad veel mee* licht verspreidende jodiumlam pen alleen maar ingeschakeld wor den by groot licht. By dimlicht wer ken ze dns niet. We wachten daar om maar af, of de verdere experi menten ook een jodiumlamp ople veren om by gedimd licht te ge bruiken. Want die Is in de eerste plaats nodig. De binnenruimte is meer vergroot dan de slechts met enkele centime ters toegenomen lengte en breedte zouden doen vermoeden. Op schou derhoogte zelfs met een decimeter, dank zy de gebogen zijkanten. Het nieuwe koetswerk van de Vic tor 101 dient nu ook als opbouw van Vauxhall's sportieve sedan in de 1.5 liter klasse, de VX 4/90. De 70 pk viercilinder motor van 1594 cc bleef vrijwel gelijk aan die van zijn voor ganger. In de opgevoerde versie van de VX levert hij echter 87 pk. Het interieur is luxer ingericht. Om de wagen „stiller" te maken werden tal van geluiddempende con structies aangebracht. -de VicLo.-.-:oüeiiti. ..ogen grote re. zelf-afstellende, bekrachtigde, trommelremmen. Alleen de Vx 4/90 heeft schijfremmen op de voorwie len. Het koetswerk is zodanig ont worpen, dat nergens water kan biy- ven staan. Doorsmeren behoeft nog slechts om de 50.000 km te geschieden en dan nog maar voor vier overgebleven smeerpunten. Evenals van de vorige series, waar van ei nu byna driekwart miljoen zyii gemaakt, zijn er rijf modellen, drie sedans en twee combinatiewa gens. Op de foto de vierdeurs Vauxhall Victor 101. Na het faillissement van de Borg- ward-fabrieken in Bremen werd de hele fabrieksinventarte opge kocht door een aantal onderne mende zakenlieden in Mexico, die in hun land de Borgward opnieuw in produktie wilden brengen. De enorme verhuizing van alle kost bare machines werd grondig aan gepakt. Speciale kisten van aller lei formaat werden ter plaatse ln elkaar, getimmerd. Vakkundig ver- pakkingspersoneel werd uit diver se landen aangetrokken, o.a. uit Nederland, om de machines, die grondig tegen corrosie werden in gevet, de lange zeereis zonder schade te doen overleven. In de plaats Monterey ln Mexico werd lege fabrieksruimte gehuurd en geleidehjk aan werden de ma chines naar hun verre bestemming getransporteerd. De overbrenging had echter heel wat meer weten ln aarde dan de organisatoren hadden verwacht. Zo kwam de nieuwe Borg ward-onderneming evenals de oude ln financiële moeilijkhe den. Eerst werd haar de huur van het fa brieksgebouw in Mexico opgezegd, zodat de kostbare machines in de open lucht kwamen te staan. Daarna kwamen er moeilijkheden met de betaling van de verhuizers in Bremen, die beslag lieten leg gen op de nog niet verzonden ma chines, totaal 4000 ton. Grote geldschieters hebben nu door opkoping van het gros der aande len de financiële baste van de on derneming versterkt en de schul den in Duitsland betaald, zo dat het restant der machines nog in de loop van dit jaar naar Me xico kan worden verscheept Maar het zal, als alles verder goed gaal, nog minstens een Jaar du ren voor de produktie ln Mexico kan worden hervat Begonnen zal echter worden met de aan maak van onderdelen voor de nog ln gebruik zynde Borgwards, die in Bremen werden geproduceerd. Snuif en wrijf, Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met (Van onze Parijse correspondent) Minder spectaculair dan zyn styi hem gemeenlijk voorschrijft, heeft Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul-Henri Spaak, dinsdag zyn opwachting in Parijs gemaakt. Pas gisteren sy pelde het nieuws van zyn aanwezigheid door Franse pers. De Paryse agenda van de heer Spaak vermeldde: een zitting van de permanente NAVO-raad, waar hy de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken Cleveland ontmoette; bezoek aan een grote uitgeverij een contract voor de publikatie zyn memoires te ondertekenen; lunah met zyn Franse ambt genoot, Couve de Murville en ver- moedeiyke audiëntie by generaal De Gaulle in het Elysée. Vanmiddag heeft de heer Spaak Parys weer verlaten om vanavond Brussel samen met de vice-presl- ddent van het Sowjetrussische presidium, Roednew, te kunnen dl- Zonder dat er van officiële Franse zyde enige toelichting op het bezoek de Belgische minister is gegeven, mag men toch wel aannemen dat de heer Spaak in Parijs by de be trouwbaarste bronnen heeft willen informeren welke gevolgen men even tueel nog denkt te zullen geven aan het plan voor een politieke unie op half-gaullistische grondslag, dat hij de vorige maand zo onverwachts uit zyn brede mouw had geschud. Tempelruïne bij Sichem gevonden Zoals men zich herinnert, leek dit plan. na eerst nogal wat deining te hebben veroorzaakt, een snelle dood te zyn gestorven. En het lag dus wel de hand dat zyn geesteiyke vader zich over dat lot bekommerd heeft. Er zyn echter weinig aanwy- zigingen die de veronderstelling kun- wettigen, dat generaal De Gaulle de Franse regering het plan- Spaak als diplomatieke vondeling verder onder hun eigen voogdy zou den willen plaatsen. Franse gangster gearresteerd De 37-Jartge Franst gangster Jean- Jacques Casanova, die gezocht werd als leider van de bende, die mevr. Marcel Dassault ln mei heeft ont voerd, is gisteravond in Parijs ge arresteerd, toen hy een metrostation verliet. Verscheidene politiemannen grepen hem beet. zodat het hem on mogelijk was verzet te bieden. Kort nadat mevr. Dassault in een leegstaand boerenhuis werd gevon den, werden drie andere mannen aangehouden Zy verklaarden, dat Casanova de man was, die de ont voering georganiseerd en het boe renhuis gehuurd had. Casanova maakte zich met een gestolen auto uit de voeten, toen de omsingeling van het huis begon. Hy stond vroe ger by de politie bekend als een kleine onderwereldfiguur, die in ver band met een gewapende roofover val gezocht werd. BONN VERLEENT MILITAIRE HULP, AAN ISRAËL Een oudheidkundige expeditie heeft in Jordanië een Romeinse tem pel ontdekt, die door keizer Hadria- nus werd gebouwd in de eerste helft van de tweede eeuw, aldus een kendmaking van de universiteit Harvard in Cambridge, Massachu setts. De overbiyfselen van deze tempel werden ontdekt op de top van de berg Gerizim nabü de stad West-Duitsland verleent Israël mi- Nabloes en de plek waar de oude litaire hulp. ofschoon het bedrag stad Sichem was gelegen, een van de van meer dan 200 miljoen mark (50 eerste steden die in de bfjbel worden miljoen dollar) dat in de Duitse bla- vermeld. I den genoemd is, overdreven is, aldus In de bekendmaking van de uni- verklaarde een welingelichte zegs- versitelt werd verder gezegd dat de man S^teren in Bonn. De Westduit- expeditie, die onder leiding stond P61"8 heeft °°k gemeld, dat Irsaë- professor G. Ernest Wright de faculteit van de godgeleerdheid van Harvard, niet alleen deze tem pel had gevonden maar tevens onder de ruïne van de tempel een Iets grotere ruïne van een nog ouder bouwwerk had aangetroffen dat da teerde uit de vierde eeuw voor Christus. Het voorlopige onderzoek heeft uitgewezen, dat dit oudere gebouw waarschyniyk een Samaritaanse tempel was. die ln het jaar 128 werd verwoest door de Joodse hogepriester Johannes Hyrcanus. De Romeinse tempel komt volgens de bekendmaking voor op een aan tal munten, die werden geslagen ta de Romeinse stad Nabloes tn de tweede en derde eeuw. Britse minister in Peking Douglas Jay. de Britse minister van Handel, is gisteren, na een kort verbiyf in Moskou naar Peking ver trokken om daar de mogeiykheden voor de Britse handel te onderzoe ken. Hy is de eerste minister die lische militairen in West-Duitsland worden opgeleid in het gebruik van Westduits materieel. Volgens „Die Welt" heeft West-Duitsland wapens, vliegtuigen en schepen gekocht en deze naar Israël gezonden. Een deel van deze wapens zou uit Amerika afkomstig zyn. Van zyn kant heeft Israël ook wapens voor de Bundes- wehr geleverd. De Westduitse egering zwygt ra alle talen, omdat zy beducht is dat de Arabische landen Oost-Duitsland zullen erkennen indien zou biyken dat West-Duitsland inderdaad mi litaire hulp aan Israël verleent. Bonn verlaagt de defensieuitgaven De regering van de Westduitse Bondsrepubliek zal de militaire uit gaven dit Jaar met 1,6 miljard mark verlagen tot 18,7 miljard mark. De minister van Financiën Rolf Dahl- grün zei, dat deze verlaging van de defensiebegroting een gevolg is van vertraging ln de aflevering van wa- China bezoekt sinds de communis- pens. Het totaal van de defensi"be ten aan de macht gekomen zyn. De ?roting-1965 is onveranderd 20,3 minister zal voorts op 2 november te miljard mark, d.i de som, die oor- Britse handelstentoonstelling in Pe- I spronkeiyk ook voor dit Jaar was king openen. vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7