Ballet van Béj art op Beethovens „Negende" kunst kalei öoscoqp HUNTER, mèt en zonder filterecht een lekkere Amerikaan Ondanks alles toch geen „gebeurtenis „Stedenspieger: BENDER ELS BOLKESTEIN OOGSTTE TRIOMF IN R lof ziens in Marina Den Haag is bezorgd over de operaplaniien Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 oktober 1964 Derde blad no. 31402 Vele boeiende vondsten 99 (Van onze Brusselse correspondent) Het jongste ballet van Maurice Béjart, geïnspireerd op en be geleid door of zo men wil: ter begeleiding van Beethovens onverwoestbare Negende" is geen choreografische gebeurtenis geworden, dat het anders meestal met de creaties van de directeur van het ballet van de XXe eeuw het geval is. Het kan zijn dat de aanwezigheid van het Belgische Koningspaar kalmerend op moge lijk verhitte balletomaangemoederen heeft gewerkt, maar in ieder geval is er onder de 2.000 toeschouwers die het Brusselse circus gebouw bij de première tot de nok toe vulden, niemand geweest die zoals anders wel haast gebruikelijk luid van zijn afkeuring blijk gaf. De schandaaltjes van het ..Vrolijke weeuwtje" en van andere „totale spectacles" van Béjart schijnen lang geleden Bejart deelt in het programma mee, dat het bü zijn „Wegende" alleen gaat om een „choreografische trans- ponentie" van Beethovens werk en dat deze geen andere gedachten, geen ander deel, geen ander argu ment heeft dan de muziek. „De dans", zo heeft hij geschre ven, doet niets anders dan de gang van de componist volgen, die van de vertwijfeling naar de vreugde leidt en van de schemering naar het licht". Voortreffelijk vakwerk Men kan niet anders dan geboeid zijn en grote waardering opbrengen voor een schouwspel dat zo ongeveer een uur en tien minuten duurt en dat zonder een ogenblik de aan dacht van de toeschouwer los te la ten, voortreffelijk vakwerk te zien geeft. "Iet is wellicht ook wat ondank baar om dam te zeggen, dat deze cho reografische „Negende" geen gebeur tenis kan worden genoemd, omdat juist in het huidige Europese ballet dat vakwerk maar al te vaak wordt verwaarloosd. Béjart heeft ons ech ter in de loop der jaren verwend. Men weet dat zijn ballet van de XXe eeuw een welgetradmd en jong korps is waarvoor technische moei- Iffkftiedlen vrijwel niet schijnen te bestaam. Met dat materiaal kan hij grote taken aan zoals hij ook deze keer weer heeft laten zien, maar daarmee is dan ook alles gezegd. al op het ballet dat in simpele mail lots is gekleed met af en toe heel weinig kleur. 23 nationaliteiten Uit allerlei landen heeft men voor deze „Negende" dansers en dansc- n naar Brussel doen komen. Men heeft ons verteld dat er 23 na tionaliteiten zijn vertegenwoordigd, Toevoeging Béjart zou Béjart niet zijn wan neer hij toch nog niet iets aam Beet hoven zou hebben toegevoegd. Zo be gint dan zijn voorstelling met een soort duo voor Europees en Afri kaans slagwerk dat een via de luid sprekers opgeroepen citaat van Nietzsche begelei'dlt. Daarna komt Beethoven met orkest, koor en bal let. Het orkest van de Muntschouw burg is in de hoogte opgesteld te gen de ene toneelwand, die het cir cus heeft. Omdat het zo de achter grond moet vormen voor het schouw spel oordeelde Béjart het blijkbaar nodig de orkestleden in bruine pak ken met dito overhemden te steken. Het geheel heeft er het aanzien door gekregen van een clubje dwangar beiders. Het koor werd terzijde op gesteld. Zolang het z'n mond houdt is het in dezelfde bruine pijen ge huld, zodra het begint te zingen laat het deze vallen, om in een soort Oranje nachthemden te verschynen. Mooi is het niet, maar gelukkig val len de schijnwerperlichten toch voor- Halve ton voor een Jan Steen Op de gisteren voortgezette kunst veiling bij Mak van Waay te Am sterdam is een Jan Steen, „Markt scène bij een brug te Warmond", voor f49.000 geveild. Twee schilderyen van Springer, stadsgezichten in Duitse steden, brachten f23.000 en f25.000 op. De kopers waren Nederlandse particulie ren. Een gezicht op het kasteel Ny en- rode a. d. Vecht van Jacobus Storck kwam voor tien mille in het bezit van een Nederlands verzamelaar. Een gezicht op een vissersdorp aar Hollandse kust van Andreas Schelf hout bracht f8.200 op, en een schil derij van J. H. Verheyen f6.000. Een doek van Nicolaes Maes, „Lezende vrouw in een interieur", werd f9.600 gekocM en een schilderij de Fransman Henry de Waroquier f3.200. Er waren geen Engelse ko pers, vermoedelijk als gevolg van d< verhoging van de invoerrechten met 15%. Zuid-Amerikanen, Russen, Japan ners, Chinezen enz. Bij elkaar zo'n iarmen en vrouwen met als pri- ballerina de Nederlandse Tania Bari, die haar talent zo langzamer hand te Brussel tot grote hoogte heeft ontwikkeld. Haar „Pas de deux" met Jorge Lefcbre in het Ada gio is een wonder van precisie en beweging. Precisie is trouwens het woord dat men steeds weer wil gebruiken om Béj arts choreografie en de verwezen lijking ervan te kenschetsen, en dat men voor de muzikale vertolking van Beethoven althans bij de première wel thuis kon laten. Béjart heeft zich een eigen ballettaai geschapen maar daarin zfjn vondsten die al- tfjd opnieuw weer boeien. Een krachtproef Zo het sombere begin met hun lig gende figuren, later in het Scherzo de schitterende, zorgeloze „Pas de deux" van Paola Bortoluzzi, een prachtige danser, met Duska Sifinos, begeleid door vijf andere paren. En de Finale met het gehele ballet is tenslotte een choreografische krachtproef tegen welke het ballet van de XXe eeuw voluit bestand bleek, maar nogmaals: Beethoven heeft met zijn muziek al zoveel ge zegd dat het toevoegen van het ele ment „ballet" aan de beide elemen ten orkest en koor nauwelijks nodig is, wanneer dat element niet iets buitengewoons brengt Piet Kee toch naar Zuid-Afrika Naar wjj vernemen zal het gemeen tebestuur van Haarlem de organist Piet Kee niet verhinderen in novem- sen tournee door Zuid-Afrika te gaan maken. Naar men weet had de Nederland- Toonkunstenaarsbond hiertegen geprotesteerd. De bond noemde deze tournee een „aanvaarding van de afschuwelijke apartheid". Wy hebben destijds als onze mening kennen gegeven, dat wij zulks •n voorbeeld van onjuiste en erge- lijke terreurmethoden achten. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft zich thans blykbaar op het stand punt geplaatst, dat Piet Kee (die de functie van stadsorganist met Al- bert de Klerk vervult), geen toe stemming van Haarlem nodig heeft een tournee, die hfj In zfjn eigen tyd wil maken. Hij gaat n.I. niet als stadorganist naar Zuid-Afrika, maar als privé-i expositie in Den Haag De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gistermiddag in het Ge meentemuseum in Den Haag de tentoonstelling Stedenspiegel ge opend die daar t/m 6 december wordt gehouden. Deze expositie tracht aan de hand van 700 voorwerpen afkomstig uit onge veer 130 musea, archieven e.a., een beeld te geven van de Ne derlandse beschaving van de Ro meinse tijd tot heden. Het initiatief tot deze expositie is uitgegaan van de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten, die hier mee luister wil bijzetten aan het verkrijgen van een nieuwe huisves ting in een bankgebouw aan de Lan ge Vijverberg in Den Haag en aar haar 50-jarig jubileum. De expositie werd ingericht door de dienst van Schone Kunsten van de gemeente Den Haag in samenwerking met museumdirecteuren en conservatoren uit het gehele land. Minister Toxopeus noemde „Ste denspiegel" o.m. een zinvolle ten toonstelling, omdat er in getoond wordt wat de gemeenten hebben ge presteerd. Mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, bur gemeester van Breda en voorzitter van de tentoonstellingscommissie, wees erop, dat zelden zoveel deskun digen hebben samengewerkt om in een cultuurhistorische overzichtsten toonstelling op het thema „Neder land - Stedenland", het fenomeen „gemeente" te huldigen. De heer A. Vogel, directeur va N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten, kondigde de instelling een fonds aan waardoor exposities als deze, mibs zij het gestelde doel verdieping en verbreding kennis aangaande de gemeenten haar activiteiten kunnen dienen, in de toekomst in wisselende centra i zouden kunnen worden ingericht. Scapinoballet in opblaasbare tent? Het Scapino Ballet heeft het plan opgevat een verplaatsbaar theater te schaffen. Teleurgesteld het feit dat er dit jaar in Den Haag geen zaal te krijgen is, ook in Amsterdam voor de ballet groep voor de jeugd moeilijke si tuatie heeft de directie Scapino Ballet contact opgenomen met de wethouder van kunstzaken in de hoofdstad. Volgende week donderdag zullen ook met de Haagse wethouder Vro lijk besprekingen worden gevoerd de aanschaf van TIEN DODEN BIJ REL IN BOLIVIA Gisteren is in Bolivia opnieuw ge demonstreerd tegen de regering van president Victor vaz Estenssoro. Naar verluidt zijn bij de wanordelijkhe den tien personen om het leven ge komen. De regering schrijft de wan ordelijkheden in het tinmijncentrum Oruro, 250 km. ten zuiden van La Paz, toe aan communisten en link sen. Volgens een communiqué zijn troepen onderweg naar de mijn San Jose bij Oruro, om een groep mili tiemannen te bevrijden, die door de mijnwerkers als gijzelaars wordt vastgehouden. Terwijl de politieke onrust steeds groter wordt heeft het machtige Bo liviaanse verbond van mijnwerkers een landelijke 24-uurstaking uitge schreven. Volgens*het verbond heeft de regering van Paz in de afgelopen dagen tal van vakbondsleiders ge vangen gezet. Voor miljoenen kunstschatten geroofd Een schatrijke aannemer in Saint Louis (Missouri) is beroofd van een groot deel van zijn collectie minia tuurschepen van zilver, ivoor en Jade. De waarde wordt tussen een half en een miljoen dollar geschat. De poli tie denkt dat hier een internationale bende in het spel is. Chroesjtsjow uit het libretto Het wereldberoemde Sowjet 1 i Bolsjoi Theater opende het 'zoen 1964 in La Scala i Milaan met een opvoering i van Moessorgski's opera „Bo- i ris Godoenow". In de vierde acte komt er een feodale Rus in voor ge- i naamd „Chroesjtsjow" die i gevangen genomen wordt i door het volk en bespot om- dat hij trouw bleef aan de Tsaar. Maar in het libretto kwam 1 nu geen Chroesjtsjow voor. 1 Men maakte zich van dit fi- j guur af met alleen maar „De bojaar van Kromy". Het blad „La Hotte" j 1 schreef ironisch: „Chroesj- tsjow eruit gezet in de laat- ste acte". De recensent van de „Cor- riere Lambardo schreef: „Chroesjtsjow nu ook verwij- i derd uit het libretto". tent, waarin plaats zou zijn voor on geveer 700 toeschouwers. De .Haagse" première van het door Jan Rebel in opdracht van het ministerie van O., K. en W. gemaak te ballet „Het meisje met de zwa velstokjes" gaat nu in de Stadsdoe- len in Delft. het superieure Afenolfilter dat anders dan gewone filters) de smaak van de fijne Amerikaanse tabak niet versluiert. Bas Christoff geopereerd De wereldberoemde zanger Boris Christoff, die gerekend wordt onder de beste bassen by de Italiaanse ope razangers, heeft een hersenoperatie ondergaan. Een woordvoerder van het zieken huis in Rome waar de operatie is uit gevoerd, heeft verklaard dat de toe stand van de zanger na de operatie „bijzonder goed" is. De 45-jarige in Boelgarye geboren Christoff is twee dagen geleden in het ziekenhuis opgenomen. De juiste aard van de ziekte is nooit bekend gemaakt maar na een onderzoek door drie doktoren is men bot een operatie overgegaan. Christoff maakte in 1945 zijn ope radebuut in Rome en verwierf zich snel faam. Hij heeft gezongen in het Ccala in Milaan, in Napels, Sam Car. lo en in de opera van Parijs, Wenen, San Francisco en New York. Ook heeft hij opgetreden bü de muziek festivals van Salzburg en Edinburgh. Men gelooft niet, dat zijn carrière door de operatie zal worden ge schaad. Uw muzikale kinderen hebben een picno nodig. Ook U kunt Uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument... desnoods een half jaar op proef. Komt U daarover eens met ons praten. Wij advise ren U graag over onze vele merken (w.o. enkele exclusief voor Bender) en mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Lelden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam deskundig In klank Dit was fantastisch 99 99J TIEN MAAL GING HET DOEK OPEN Els Bolkestein, de Nederlandse sopraan (28), die hals over kop naar Londen moest om in de Royal Opera in te vallen voor Elizabeth Vaughan, die griep heeft, redde op het nippertje de opvoering van „Rigoletto". ..Ik had geen tijd om zenuwachtig te zijn, alles gebeurde te snel", zei de zangeres, na haar zeer geslaagde optreden. Zij ver telde dat zij een schotel ham, boontjes en aardappels in de oven had staan, toen het telefoontje uit Londen kwam. Zij liet dit alles in de steek, ging per vliegtuig naar Londen en werd met een snelle auto naar het operagebouw gebracht. Toen het gordijn viel juichte het publiek en er moest tien keer voor haar gehaald worden. En de zange res had zelfs geen tijd gehad om een kleine repetitie te houden. Zij kwam aan, stapte het toneel op en begon. Toen zij bij het gebouw aan kwam was de voorstelling nota bene al begonnen! Een verrassend cadeau na de voor stelling was een grote fles champag ne van Sir David Webster, de ad ministrateur van het Royal Opera House, Covent Garden. Aanzienlijke .ostenstijging (Advertentie) Wintertarleven. De bar is elke dag tot 12 uur geopend, behalve des maandags. Een functionaris van het theater zei na afloop: „Dit is werkelijk fan tastisch! De rol van Gilda die zjj zong vereist meestal zes repetities die bij elkaar zo'n 14 uur duren". Ongelofelijke avond Onmiddellijk na aankomst ging Els Bolkestein zich kleden. Haar man, Dick Paats, was bij haar. Het was haar eerste optreden in Covent Garden. „Het publiek was geweldig .Het is een ongelofelijke avond voor mij ge weest", zei zij. Els Bolkestein was de tweede die voor iemand moest invallen. De te nor, André Turp, die de Hertog van Mantua moest zingen, had plotseling een aanval van griep. Hij werd ver vanger door de Italiaanse tenor Gianni Jaia, die uit Rome overge komen was. Ook hjj kreeg een grote ovatie. Een woordvoerder van de opera zei, dat het voor hev eerst in de geschie denis was dat twee van de voornaam ste zangers in een stuk niet in staat waren op te treden en op het laatste ogenblik vervangen moesten worden. Vrees voor ernstige gevolgen Er is alle reden voor Den Haag in het algemeen en voor het operaminnend publiek in het bijzonder zich ernstig ongerust te tonen over de plannen met de opera in nieuwe vorm. Dit heeft ons de heer D. W. Walkate in Den Haag verklaard, die zich sinds het einde van de tweede wereldoorlog in zijn vrije tijd actief bezig houdt met het mede-organiseren van kunstmanifestaties in Den Haag. De heer Walkate is o.m. voorzitter der vereniging „Contact Haags personeelsverenigingen", de vereniging die al een 15-tal jaren voor leden van de circa 300 in Den Haag werkzame perso neelsverenigingen toneel-, opera- en balletvoorstellingen en con certen organiseert. Het is wel de bedoeling dat naar uitvoeringen op hoog artistiek ni veau wordt gestreefd. De combinatie van het betrekkelijk kleine totaal en het hoge artistieke niveau, gevoegd bü het voornemen van wisselingen van orkesten, zal welhaast geen an der resultaat kunnen hebben dan een aanzienlijke stijging van de kos ten per voorstelling". Die kostenstijging «ai er ontegen zeglijk mede toe leiden dat de en- tréeprjjzen omhoog moeten. Daar door zal zeker een aantal minnaars vau de opera voortaan verstek moe ten laten gaan. Nijpende zalennood Bij het geven van zijn oordeel is de heer Walkate er van uit gegaan dat met ingang van het seizoen 19G5/ '66 in Den Haag weer beschikt kan worden over het Gebouw voor Kruisten en Wetenschappen. Er is echter geen enkele zekerheid dal. dit gebouw inderdaad beschik baar zal zijn. Dit maakt de te vre zen gevolgen voor Den Haag z.i. nog voel ernstiger. Er is al jarenlang in de stad waar de regering zetelt een ontstellend gebrek aan zalen en het ziet er niet naar uit dat de nood snel zal worden gelenigd. Het duurt nog jaren voor het Congresgebouw, waarmee men dit jaar is begonnen, zijn concertzaal ter beschikking kan stellen. Het komt de heer Walkate on denkbaar voor dat Den Haag zou berusten in de uitvoering van deze operaplannen en de daardoor wel zeer nijpend wordende problemen van de zalennood. Begrip gevraagd Er is ondanks de vele moeilijkhe den nog een bloeiend en rijk ge schakeerd cultureel leven in de resi dentie. Het moet echter tenminste de mogelijkheden houden, om zich te kunnen handhaven en het moet kunnen meeprofiteren van kansen om zich verder te ontplooien. Dat zijn de geringste eisen die men mag stellen in het regeringscentrum waar tevens de vertegenwoordigin gen van buitenlandse mogendheden zijn gevestigd. De heer Walkate vraagt zich af, of thans niet het initiatief geboren moet worden om begrip te vragen voor de grote gevaren die dreigen. Een initiatief uit de bevolking dat de Ryks- en gemeenteoverheid doordringt van het besef dat nu spoedig andere wegen moeten wor den ingeslagen. Naar het oordeel van de heer Wal kate is de vrees gewettigd dat con sequenties zeer ernstig zullen zijn voor het culturele leven. Hij herinnerde er aan dat er in Den Haag een groot operaminnend publiek is. De 25 operavoorstellingen per seizoen zyn steeds met enthou siasme bezocht. Het blijkt, dat voors hands 64 voorstellingen per seizoen worden gegeven. De helft daarvan is voor Amsterdam gereserveerd. „Het is derhalve duidelijk", aldus de heer Walkate, dat Den Haag voortaan geen 25 voorstellingen meer zal kun nen krijgen. Zeker is dat de opera liefhebbers niet meer dan him trek ken komen. Het ziet er niet naar uit dat het totale aantal van 64 voorstellingen voorshands zal worden uitgebreid. De Nederlandse sopraan Els Bolkesteindie een groot succes oogstte in de opera in Londen, waar zij de rol van Gilda in Ver di's Rigoletto zong, keerde met bloemen beladen gistermiddag op Schiphol terug. Ovatie voor Erna Spoorenberg De Nederlandse sopraan Erna Spoorenberg heeft gisteravond in het Bolsjoi Theater een staande ovatie gekregen voor haar interpretatie van de rol van Vloletta in Verdi's „La Traviata". Zij zal verder optreden in Lenin grad, Vilnius en Yerevan tijdens haar tweede concertreis in de Sowjet-Unie

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5