wat is wijsheid? Holl. Constructie Werkplaatsen bestaan zaterdag halve eeuw UILTJE Van éénmanszaak groot bedrijf naar EXPORT OVER GEHELE WERELD BELANGRIJKE OPDRACHTEN Eine Nacht in Venedig Melkresultaten van Vita Nova-dochters Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 oktober 1964 Tweede blad no. 31402 MANNENWERK Het gemeentebestuur van Leiden heeft die oorlog verklaard aan de toenemende sfcadsvervuiling. Het gisteren gepubliceerde ultimatum omvat acht stringente maatregelen. Met als stok achter de deur een boete van maximaal driehonderd gulden of twee maanden gevangenis. Het lijdt geen twijfel, het is de ge meente ernst. Maar goed ook, want straatvuil ontsiert ons mooie oude Leiden. We vragen ons alleen af of het ge meentebestuur in zijn ijver om paal en perk te stellen niet wat te ver is gegaan. We denken daarbij aan de maatregel, die als nummer twee op het lijstje stond. „Tussen zeven uur 's avonds en ze ven uur 's morgens mogen geen vuil nisemmers aan de openbare weg zijn of worden geplaatst", zo begint dit artikel. Daar kunnen we vrede mee hebben. Moeilijker valt ons dat wat be treft het verdere gedeelte van deze bepaling. „Overdag mag het huisvuil pas worden aangeboden, na dat een belsignaal de komst van de vuilnisauto heeft aangekondigd". Wij vinden namelijk, dat vooral in flat gebouwen het sjouwen met vuilnis emmers mannenwerk is. Men kan toch van huismoeders niet verlangen, dat zij twee, drie of zelfs vier trappen af gaan zeulen met een tot de rand toe gevulde vuilnisbak. En die bak ken zijn tegenwoordig met het toene mend aantal verpakte levensmidde len stééds tot de rand toe gevuld. Dan hebben wij het nog niet eens over zieke en zwakke huismoeders of vrouwen, die om andere redenen geen zware dingen mogen tillen en over de onmogelijkheid om aan deze voor waarde te voldoen indien man en vrouw (zonder kinderen) reeds in de vroege ochtend hun woning verlaten en daarin eerst 's avonds terugkeren. In de bejaardencentra zijn de vuil nisemmers niet voor niets tot het halve formaat teruggebracht. Neen, het dragen van volle em mers is de taak van de man. En die kan gezien zijn werk niet achter de deur staan als de mannen van de Reinigingsdienst door middel van een bel hun komst aankondigen. Het is een mooi doel, dat de gemeente na streeft. Het verdient aller medewer king. Maar dit punt van de verorde ning is voor velen vrijwel onuit voerbaar. De gemeente zal er genoe gen mee moeten nemen, dat de man, als hij naar zijn werk gaat, de vuil nisemmer buiten zet. En een veror dening, die in de praktijk niet is te realiseren, is een paskwil. Het lijkt ons dus beter, dat het gemeentebe stuur in deze ten halve keert. PROMOTIES De heer T. de Roo, geboren in Soe- rabaja en thans wonende in Leiden, promoverde aan de Leidse Universi teit tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Lympho- grafie (een studie van de diagnos tische en therapeutische mogelijk heden in de praktijk)". Promotor was prof. dr. J. R. von Ronnen. De pro motie geschiedde cum laude. De heer A. van Es, geboren en wo nende in Delft, promoveerde tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift getiteld "Acetic formic anhydride (a highly selective formylating agent)". Pro- motor was prof. dr. E. C. Kooyman. Gouden doctoraten Morgen zal het 50 jaar geleden zijn dat mevr. mr. A. E. van der Steur de Brauw, geboren in Breda en thans wonende in Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Woensdag 4 november as. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. E. G. van Bisselinck, geboren in Breda en thans wonende in Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. 1—I ïK \<0.v SfiflLis 1 Geef uw lievelingsvogel het beste: OlUiS verpakte vogelvoeders! ORCHIDEEËN IN DE HORTUS In enkele kassen van de Hortus wordt vrijdag en zaterdag de najaars tentoonstelling gehouden van de Ne derlandse Orchideeën Vereniging. De door de leden van deze vereniging in gezonden planten zullen door de vaste keuringscommissie van de Kon. Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde worden beoor deeld. Hoewel deze tentoonstelling georganiseerd wordt door en voor de leden van deze Vereniging, is er voor orchideeën-liefhebbers ook gelegen heid de kweekprodukten van deze amateurs te l^ezichtigen. De kassen Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30.— en f40.—. Of het allerbeste van f 200.en f 400. Horloger v. d. WATER, Haarlemmerstraat 181 heeft het. Eterna - Cortina - Het is zaterdag vijftig jaar geleden, dat de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen in Leiden werd opgericht. Een aanvankelijk klein bedrijf, de Machinefabriek en grof smederij Van Egmond, bij de oudere Leidenaars nog bekend ,,als de zaak van Van Egmond", kreeg toen de vorm van een naam loze vennootschap. De heer Van Egmond bleef de eerste paar jaren nog als directeur aan het bedrijf verbonden. De fabriek was gunstig gelegen aan breed vaarwater met aan sluiting aan de spoorlijn Leiden— Utrecht. Dat de jonge Maatschappij moeilijkheden niet bespaard bleven, behoeft wel geen betoog, indien men zich herinnert, dat drie maan den te voren de eerste Wereldoorlog was uitgebroken. Bijzondere vermelding verdient de opdracht van de regering van Letland in oktober 1918, voor het leveren van de bruggen voor de spoorweg-oever verbinding over de rivier de Aa op 15 km afstand van Riga; alsmede de opdracht van de Rijkswaterstaat, kort daarna, voor de levering van vier grote spoorwegbruggen met een over spanning van 60 m elk over het Wil- helmlnakanaal bij Tilburg. Nu begon ook de export meer op gang te komen en werden er vele be langrijke opdrachten uitgevoerd, o.a. de bouw en installaties voor steenko lenmijnen op Spitsbergen in de Noor delijke IJszee. In het begin der twintiger jaren ontstond een felle concurrentie, waardoor het verkrijgen van lonende opdrachten veel inspanning vergde. Men wist echter de moeilijkheden het hoofd te bieden en men projecteerde nieuw fabriekscomplex, waardoor grotere uitbreidingsmogelijkheid werd verkregen. Dit kwam tot stand in het jaar 1927 onder leiding van de toen malige directie ing. J. E. Colin en ir. F. H. E. Gul jé. De oppervlakte van de fabrieksruimte werd belangrijk vergroot. Veel pionierswerk Omstreeks die tijd begon ook het elektrisch lasprocedé meer en meer toepassing te vinden. Dit bracht de leiding ertoe om in de maand augus- het jaar 1929 een dochter maatschappij de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij op te rich- naast geklonken ook elek trisch gelaste constructies te kunnen uitvoeren. Op dit gebied moest nog veel pionierswerk verricht worden, daar het lasprocedé nog in een begin stadium verkeerde en uiteraard di verse kinderziekten moesten worden Tot de eerste werkzaamheden be hoorde de vervaardiging van bruggen en goederenwagons voor de Spoor wegmaatschappijen en de toenmalige departementen van Koloniën en Wa terstaat. Vormde het verkrijgen van grond stoffen aanvankelijk een probleem, de grootste moeilijkheden traden op ge durende de laatste oorlogsjaren (1917 1918) bij de verscheping van de goederen naar het voormalige Neder lands Oost Indlë. Operette voor militairen Een groot aantal ln Leiden gele gerde militairen heeft zich gister avond ondergedompeld in een stroom van meeslepende melodieën. Melo dieën van de beroemde walskoning Johann Strauss, die ook de operette „Eine Nacht in Venedig" schip. Deze operette werd in de Stadsge hoorzaal opgevoerd door leden van de Ontspanningsvereniging van het ministerie van Defensie. Het verhaal van de lichtzinnige hertog en de een voudige vissersdochter Annina kreeg de vertolking, welke van amateurs verwacht mag worden. De hertog, Rudi Ruivenkamp, was wat aarzelend en schuchter ln zijn voordracht, de gastsoliste, Mary Josée, meer gerou tineerd in het optreden. Haar goed geschoolde stem klonk af en toe wat scherp maar deed geen afbreuk aan de vrolijkheid van deze avond. Aan het slagen van de voorstelling droeg ook het operetteorkest onder leiding van Frans W. v. d. Heyden in be langrijke mate bij. De kostuums en de decors waren zonder meer een lust xxxtr het oog. Bovendien trad er in enkele tafereeltjes een ballet groepje op. Tenslotte nog een woord van hulde voor het gedisciplineerde koor, dat zich voortreffelijk van taak kweet. In nauw overleg met de Ned. Spoorwegen werd de eerste elektrisch gelaste spoorbrug in samenwerking van HCW en NEM vervaardigd. Aan deze dochtermaatschappij werd aan het einde van het jaar 1931 uitbreiding gegeven, doordat, onder leiding van Ing. A. Prinsen, een staf van medewerkers toetrad, welke reeds jaren was gespecialiseerd op het gebied van hogedrukpijpleidingen, apparatenbouw, complete ketelhuls- installaties, waterzuivering enz. Het jaar 1929 was een echt „bouw jaar", want naast de reeds genoemde uitbreidingen kwamen toen tot stand diverse nieuwe gebouwen en verbou wingen; o.a. een nieuwe lasloods, een smederij gebouw, een voorbewerkings- loods, een autogarage, een betonnen kluis voor het opbergen van de chieven. Eveneens werd doorgegaan met de uitbreiding en de moderni sering van het machinepark. Diepe depressie De jaren 1928 en 1929 waren voor de vennootschap zeer gunstig, doch daarna volgde, door de algemene ver slechtering van de conjunctuur, een ?gang in het bedrijfsleven, welke later leidde tot een diepe depressie, z.g. crisisjaren. Hoewel deze ook aan de vennoot schap niet ongemerkt voorbijgingen en de felle concurrentie in de staal- branche het moeilijk maakte om het bedrijf op voldoende capaciteit op gang te houden, zat men niet bij de pakken neer en werd er regelmatig, zij het in verminderde mate, doorge gaan met investeren, teneinde tot een steeds meer efficiënte produktie te komen. De onderneming groeide ge- 'ig tegen de druk in. Het verbruik staal nam steeds toe en het aan tal werknemers bleef groeien. Een bijzondere vermelding verdient een in deze jaren uitgevoerde op dracht van een Engels-Amerikaans consortium, n.l. de bouw van instal laties voor oliewinning in Abadan aan de Perzische Golf. In het jaar 1937 verwierf de ven nootschap een meerderheidsbelang bij een Belgische Constructiewerk plaats, waardoor de exportmogelijk heden gunstig werden beïnvloed. Deze dochtermaatschappij, de AwansT Frangois te Bierset ontwikkelde zich tot een fabriek met een programma soortgelijk aan dat van de HCW en NEM. In 1940 kwara met het uitbreken van de tweede wereldoorlog tijdelijk een einde aan de groei van de ven nootschap. Gedurende de bezettings jaren werd het steeds moeilijker om het bedrijf intact en op gang te hou den. De benodigde grondstoffen wer den steeds moeilijker verkrijgbaar. Tenslotte lag het bedrijf in het laat ste bezettingsjaar vrijwel stil. Bo vendien werd door de bezetter, kort de bevrijding, aan de fabrieks gebouwen en installaties belangrijke schade toegebracht. Export naar vele landen Na de bevrijding kwam het bedrijf eerst geleidelijk weer op gang en eerst in 1948 kon het potentieel vermogen van het bedrijf belangrijk worden op gevoerd. Van de werkzaamheden welke in deze en daarop volgende jaren wer den uitgevoerd noemen wij o.a. het herstel van door de oorlogshandelin gen vernielde bruggen over verkeers- en waterwegen, wederopbouw van fa brieksgebouwen in staalconstructie, zowel hoog- als laagbouw, gashou ders, tanks enz. Ook werd en wordt nog veel werk verricht voor de petroleumindustrie. Export heeft plaatsgevonden over de gehele wereld. Hier noemen wij o.a. Pakistan, Venezuela Curasao, Trini dad, Noord-Borneo, Suriname, Aus tralië, Indonesië, Philippijnen, Thai land enz. Ten behoeve van olieboringen in zee werden stalen platforms vervaar digd, welke door middel van lange stalen palen op de zeebodem kwamen te rusten. Ook voor de binnenlandse industrie werden vele, belangrijke werken uitgevoerd. Het huidige fabriekscomplex van het jubilerende bedrijf. (Foto KLM - Aerocarto) Door vele werken nam, vooral ln de laatste tien Jaren, de omzet met dui zenden tonnen per jaar toe. Deze groei heeft zich tot op heden door gezet, doch de spanningen op de ar beidsmarkt van de laatste jaren zijn ook in het jubilerende bedrijf zeer goed merkbaar. Hoewel dit met de nodig zorg gepaard ging, heeft de vennootschap echter steeds aan haar verplichtingen ten aanzien van de leveringstijden kunnen voldoen. De belangrijke toename van uitge voerde werken in de laatste tien jaren heeft uiteraard ook een belang, rijke uitbreiding van de fabrieks ruimte noodzakelijk gemaakt. De bebouwde fabrieksoppervlakte bedroeg in het jaar 1914 slechts 3620 m2, en het jaar 1954 16.500 m2 en thans 30.900 m2. Alleen ln de laatste tien jaren werd een bedrag van circa 7 miljoen gul den in het bedrijf geïnvesteerd. Invloed breidde zich steeds meer uit In 1945 werd tezamen met de NEM opgericht het advies- en constructie bureau „NV Nederlandsch Technisch Bureau voor ontwikkeling der Indus trie" te 's-Gravenhage. Het doel van deze N.V. is: Raadgevende Ingenieurs en constructeurs te zijn voor com plete chemische fabrieken, elektro techniek, beton- en bouwkundige werken, staalconstructie, hijs- en transportinrichtingen en lange af standsleidingen. Dit bureau heeft zich inmiddels ontwikkeld tot één van de belangrijkste ingenieursbureaus van het land en telt ca. 300 medewerkers. In 1953 werd, eveneens tezamen met de NEM, opgericht de NV Han delmaatschappij Elascon te Leiden, met als doel de handel in technische en aanverwante artikelen en alles wat daarmee samenhangt. In 1954 werd deelgenomen aan de oprichting van de NV Rijnlandse Me- taalbeschermings Maatschappij te Leiden. Deze vennootschap heeft ten doel het beschermen van metalen en andere bouwstoffen. De werkzaamheden van deze N.V. breidde zich voortdurend sterk uit, terwijl een door haar opgerichte dochteronderneming de N.V. Rijn- landse-Rotterdam zich belast met de behandeling van werken bulten de fabrieken te Leiden, zoals schepen, sluisdeuren en andere werken ter plaatse van de opstelling. O.a. werden zeer belangrijke opdrachten verkre gen van de Rijkswaterstaat ten be hoeve van de Deltawerken met name de afsluitingsschuiven van het Ha ringvliet. In 1959 werd verworven de con- structiefabriek N.V. Starako te Oos terhout (N-B). Deze vennootschap is voornamelijk gespecialiseerd op de fabricage van stalen ramen, deuren en wanden en maakt daarnaast nog licht plaatwerk en staalconstructies van kleinere omvang. In 1961 werd tezamen met de NEM opgericht het Elektrotechnisch Inge nieursbureau „Elcontor" N.V. in 's-Gravenhage met als doel het ont werpen. uitvoeren en leveren van elektrotechnische en aanverwante in- stallaties. Financiële positie kerngezond Geef uw lleveling8vogel het beste: Oluls verpakte vogelvoederel Culinaire horoscoop D Gestoofde runderlap, rode kool, aardappelpuree W Gebraden rarkenshaasje, snijbonen, pommes frites D Kalfslever, paprika roomsaus, doperwten, droge rijst V Gebakken kabeljauw, gesloofde bietjes, aardappelpuree, botersaus Z Bami Goreng, gebakken banaan, gebakken ananas, kroepoek, spiegelei Er staat u deze week veel verandering van spijs te wachten. En dat doet eten. U zult _X vlot worden bediend en veel geld sparen, want eten in Albert's Corner is voordelig. CORNER Stationsplein 24 Leiden Jaarverslag K.I. stieren in Zuid-Holland (Van een deskundige medewerker) In het jaarverslag van K. I. stieren uit Zuid-Holland komen ook de re sultaten van de stieren van het K.I.- station „Vita Nova" ln Hazerswoude voor. Voor veehouders ln Leiden en omstreken ls het van belang deze re sultaten te kennen. Zij kunnen daar mee rekening houden bij de keuze van de te gebruiken stier in het ko mend seizoen. Melkbaarheid is een erfelijke kwes tie en iedere veehouder zal er naar Zilveren zakenjubileum E. J. van de Water Groot was vandaag de belangstel ling, welke de heer E. J. v. d. Water tijdens 'n geanimeerde receptie in zijn bedrijfspand aan de Haarlemmer straat 181 mocht ontvangen ter ge legenheid van zijn zilveren zaken- jubileum. Een belangstelling, waarin vooral ook zijn 76-jarige vader, mede-oprichter en oudste firmant, deelde. In 1939 legden beiden in het pand Haarlemmerstraat 185 als goud- en zilversmeden de grondslag voor dit bedrijf, dat zich de laatste tijd ook gespecialiseerd heeft in ju welen. Reeds kort na de vestiging werden de ateliers uitgebreid met een horlogewerkplaats, waarvan de leiding in handen werd gelegd van de heer H. van de Water. Bij het berei ken van de 70-jarige leeftijd trok de oudste firmant zich uit het zaken leven terug. In de loop der jaren is het bedrijf vele malen uitgebreid en gemoderniseerd. Voor het grootste geschenk er werden vandaag vele aangeboden zorgde de Jubilerende zakenman zelfeen nieuw en modern bedrijfspand, met daarboven gelegen werkplaatsen. Dat ook het personeel, uitgegroeid tot twaalf leden, deze dag in zijn waardering en gelukwensen niet achterbleef, laat zich begrijpen. Wederkerig deelde het personeel in de hulde vandaag aan drie onder nemende zakenlieden gebracht. Anti-Hongeractie Twintig jaar geleden stond het westen van ons land voor een hon- gerperiode, die een half Jaar duurde. Vandaag de dag lijden nog miljoenen mensen gebrek aan voedsel en niet slechts gedurende één half jaar in hun leven maar al jaren vaak gevolgd door de hongerdood. Zaterdag kunt u de honger helpen bestrijden: er zal gecollecteerd wor den en uw gave zal bijzonder welkom zijn. U kunt ook gireren op postreke ning nr. 100200 t.n.v. de Anti-Honger actie 1964, Den Haag. het uitstaande kapitaal; in 1952 van 100% en in 1958 nogmaals van 50%. De financiële positie is dan ook kern gezond te noemen. Ter behartiging van de personeels belangen is een afzonderlijke sociale afdeling in het leven geroepen. Als gevolg hiervan heeft de vennootschap zich bezig gehouden met de bouw van woningen en aankoop van be wonings rechten; het stichten van een kliniek met eigen bedrijfsarts; de bouw van een recreatiezaal voor 500 personen en verder met diverse sociale maat regelen. Op heden zijn er 13 medewerkers, die 40 jaren of langer aan de ven nootschap verbonden zijn of zijn ge weest en 92 met een dienstverband van 25 jaren of meer. Het directeurschap werd vervuld door de heren: H. G. van Egmond van 1914—1918; ir. J. M. Rademaker van 1918—1923; ing. J. E. Colin van 1923—1925 en 1927—1951ir. F. H. E. Guljé van 19251946; ing. A. Prinsen van 19511956 (tevens directeur NEM van 1931—1956); ir. E. F. E. Bongaerts van 1951 tot heden en ir. O. J. Schreuders van 19561961 ad junctdirecteur en van 1961 tot heden directeur. Viering van gouden feest De viering van dit gouden feest zet reeds morgenmiddag in. In het be drijf vindt dan een Intieme samen komst plaats. Vrijdag 6 november volgt dan van 4.30 tot 6 uur in „De Lakenhal" een receptie. De volgende dag is er voor het personeel eer groot feest in de Haagse Dierentuin, streven koeien te fokken, die gemak» kelijk melken. Daarvoor is in Neder» land het melkbaarheidsonderzoek van dochters van stieren van vier jaar en ouder ingesteld. Dit onder» zoek geschiedt in het hele land op dezelfde wijze: met het „vierkwartie» renapparaat" waarbij de melk uit Iedere speen afzonderlijk wordt opge vangen. Hierbij wordt de maximum gecorrigeerde melksnelheid, het per centage melk uit de voorkwartieren en de hoeveelheid namelk berekend. Het belangrijkste punt is de melk snelheid. Indien er geen afwijking ia by voorkwartieren en namelk, zullen wij dan ook volstaan met het vermel den van de maximum gecorrigeerde melksnelheid. Onderzocht werden de dochter- groepen van de volgende K.I. stieren van „Vita Nova": Arnold. 51051 S. De gecorrigeerde maximum melk snelheid (in kg per minuut) was 2.44, Het gemiddelde over heel Zuid-Hol land was in 1964 2.21. De melkbaar heid van dochters van deze stier la dus goed. Het gedrag tijdens het proef melken was rustig. De stier kan aanbevolen worden. Bernard. 5724 8. Bij de dochters van deze stier was de gecorrigeerde maximum melksnel heid 2.66. De melkbaarheid is dua zeer goed en ook het gedrag van da vaarzen tijdens het melken was rus tig. Deze stier kan aanbevolen wor den. Jochem van Meyenhorst 6698 S. De maximum gecorrigeerde melk snelheid van de dochters van deza stier was 2.23 en het gedrag tijdena het melken was rustig. De melkbaar heid is voldoende. Het resultaat op exterieur bij de keuring op afstam melingen was echter niet van dien aard dat deze stier aanbevolen kan worden voor de fokkerij. Van ander stieren kan nog geen rapport worden uitgebracht omdat nog te weinig dochters gemolken werden. Advertentie senoritas van 12 V2 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3