LEIDSCH DAGBLAD SOEKARNO VAN PLAN AF TE TREDEN? Frontale aanval op Andriessen 53S KREMLIN WIL COMBINATIE VAN FUNCTIES BEEINDIGEN Nederlandse werd op zee geboren tweeling Opvallende rede van dr. Soehandrio UITGERUST! A.N.W.B. fel tegen weggeld Will U of MOET U Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 OKTOBER 1964 No. 31402 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Speculatie in de Daily Mail (Van onze correspondent in Londen) Volgens de Daily Mail bestaat er kans op een spoedig aftreden van president Soekarno (63) van Indonesië. De correspondent in Singapore van dit blad heeft dit geconcludeerd uit een rede, welke dr. Soebandrio dinsdag op west-Java heeft gehouden. Soebandrio zei, dat de dag komt dat Soekarno het land niet meer zal kunnen leiden. Hij deed een beroep op iedereen om een .vreedzame" over gang tot het nieuwe leiderschap mogelijk te maken. Radio-Djakarta maakte gisteren bekend, dat Soebandrio, die minister Tan Buitenlandse Zaken en tevens eerste vice-premier is, dinsdagavond een onderhoud heeft gehad met de leiders van twee invloedrijke partijen, te weten Sastroamidjojo van de Na tionalistische Partij Indonesia en Aidit van de communistische partij. De besprekingen hadden betrekking op de nationale eenheid. De Indonesische ambassade in Lon den had vanochtend slechts frag menten van de tekst van Soeban- drio's rede ontvangen, maar zei dat de opmerking over Soekarno's aftre den een journalistiek proefballetje is en „niet waard om er commentaar op te leveren". Soebandrio zou slechts hebben gezinspeeld op de zuiver menselijke mogelijkheid dat eens de dag zal aanbreken dat Soekarna za-1 heengaan. De correspondent van Daily Mail schreef dat bij Soekarno, die allang door moordenaars zou worden ge dreigd, de wens leeft terwijl hij nog In leven is het politieke toneel te ver laten. In Singapore vrezen Westelijke di plomaten, echter dat Soekarno's ver trek weieens het signaal zou kunnen lijn voor de communisten om te po gen de macht over te nemen. De In donesische communistische partij, de grootste partij buiten het Ijzeren SMERIG EN MEEDOGENLOOS De Republikeinse senator van New York, Kenneth Keating, heeft zijn democratische tegenstander in de Terkiezingsstrijd voor de senator- van New York, Robert Ken nedy, ervan beschuldigd dat deze de reputatie van Keating probeert te vernietigen in een smerige, meedo genloze verkiezingscampagne. Ken nedy heeft hierop geantwoord dat hjj bcwjjzen heeft voor alles, wat hij over Keating heeft gezegd. De beide mannen zjjn dinsdag avond in afzonderlijke uitzendingen een half uur lang voor de televisie geweest. Een voorstel voor een ge zamenlijk programma waarin over de zaken zou worden gedebatteerd Werd niet aangenomen. Kennedy zei dat hij er de voorkeur aan gaf dat tijdens het programma ook vragen journalisten zouden worden be- IH Keating wees in zijn programma op de lege stoel naast de zijne en zei, dat Kennedy zijn diepe verachting voor de kiezers van New York had getoond door niet aan een debat Biet hem te willen deelnemen. La ter zei Kennedy dat hij naar de studio was gegaan maar dat men hem niet had toegelaten. Het programma van Keating blijkt «n half acht te zijn begonnen. Op dat moment verscheen Robert Ken nedy bij de studio en zei „Ik sta klaar ïee te doen aan het program ma". Een functionaris van de om- roepmaatschappij (C3S) maakte Kennedy er tóen op attent, dat het programma al begonnen was en dat men hem eerder op de dag had la ten weten, dat Kennedy in verband met technische kwesties vooraf moest zeggen of hij mee wilde doen of niet. WEERBERICHT DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond overwegend droog weer met over het algemeen veel bewol king en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke oostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 u) 30 OKTOBER Zon op: 7.31 uur, onder: 17.16 uur. Maan op: 1.18 uur, onder: 16.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.34 uur, laagwater te 6.58 en 19.27 uur. bestaat uit 24 pagina's. gordijn, heeft Soekarno tot een roe keloze politiek gedreven, met inbe grip van zijn „confrontatie" met Ma- Nederland het minst getroffen door invoerrecht Nederland wordt volgens gegevens an de Euromarkt-commissie in Brussel het minst getroffen door de Brilse maatregelen tot bepeyking de invoer om te komen tot het herstel van het evenwicht op de be talingsbalans. Naar vandaag in kringen van de commissie werd ver en valt niet meer dan 40 pro van de Nederlandse export naar Engeland onder de verhoging van de Britse invoerrechten. De Duitse ex port daarentegen valt er voor 84 pro- t onder, die van Frankrijk voor procent, van Italië voor 63 pro cent en van België cn Luxemburg 62 procent. Volgens voorlopige gegevens van de Europese Commissie valt gemiddeld 63 procent van de >er van de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap onder de Britse maatregelen. Ongeveer anderhalf procent (d.i. 285 miljoen gulden) van de totale Nederlandse export is in direct ge- gekomen door de jongste En gelse maatregelen: voor het bedrijfs leven zullen deze maatregelen van aanzienlijke invloed zijn; sommige Nederlandse produkten zullen hier door zelfs geheel van de Britse kt worden verdrongen. Dit ver klaarde minister Andriessen (Econo mische Zaken) gisteren in de verga- ïg van de vaste commissie voor Economische Zaken in de Tweede Kamer leisië,» welke het land vrijwel van de buitenwereld heeft afgesneden en de economie vernietigd. Soekarno weet dat het leger, de zakenlieden en de boeren hem de ernstige toestand waarin het land verkeert verwijten. Nieuive landing In zuidwest-Malakka zijn verschei dene gewapende Indonesiërs in uni form gevangen genomen, nadat zij vanochtend vroeg met boten aan land waren gekomen. De Maleisische pre mier, Abdoel Rahman, zei later op de dag in een televisie-interview, dat de toestand „geheel onder controle" was. Volgens officieuze berichten gaat het om een groep van zestig In donesiërs. Er zijn vijf boten gevon den. Maleisische nachtwachten sloegen alarm, toen zij op de rivier de Ke- sang onbekende vaartuigen zagen. Prompt kwamen veiligheidstroepen in actie. Het kwam enkele uren later tot een gewapend treffen, waarbij geen slachtoffers vielen. Wel gaven verscheidene Indonesiërs zich over. In augustus en september waren 204 Indonesiërs op Malakka geland. Zevenenveertig van hen zijn inmid dels gedood en 133 gevangen geno- Gedeelde Nobelprijs natuurkunde De Nobelprijs 1964 voor natuur kunde is gezamenlijk toegekend aan de Amerikaan Charles Townes en de Russen Nikolai Basow en A lexander Protjorow, beiden uit Moskou. Prof. Charles Townes van het Technologisch Instituut van Massa- chussetts ontvangt de helft van de prijs, die 273.000 kronen groot is. De onderscheiding is toegekend op grond van „fundamenteel werk op het ge bied van quantum-elektronica, dat heeft geleid tot de constructie van oscillatoren en versterkers gebaseerd op het maser-laser-principe". ■J. In Austerlitz heeft Koningin Juliana gisteren het tehuis voor oud-verpleegsters ,Meyenhaghe' officieel geopend. De Koningin verwijderde een doek voor de naam van het flatgebouw, aan gebracht bij de hoofdingang van het complex. Italiaans blad citeert rapport-Soeslow Het is niet onmogelijk, dat het aangeboden. In zijn eerste openbare hiertoe vooraf de vereiste toestem- Kremlin binnenkort een einde rzal maken aan de combinatie van de twee functies van eerste secretaris van het centrale co mité van de communistische partij en leider van de regering, zoals bij Chroesjtsjow nog het geval was. Zoals bekend is Brezjnew thans partijsecretaris en Kosigin premier, hetgeen zou wijzen op een ontwikkeling, die dan definitief zou worden. Dit besluit zou gedekt worden als „terugkeer naar de leninistische normen", die voor de eerste maal door Stalin werden over treden, toen hij beide functies combineerde in mei 1941, aan de vooravond van de Duitse inval. Chroesjtsjow combineerde beide functies in maart 1958 na maar schalk Boelganin te hebben uit geschakeld. Volgens de leider van de Poolse communistische partij, Gomoelka, heeft Chroesjtsjow zelf zijn ontslag De Amerikaanse ruimtevaar der John Glenn werd in het Wit te Huis door president Johnson ontvangen, die hem bevorderde tot kolonel bij de mariniers. Glenn kreeg deze promotie voordat hij binnenkort de dienst verlaat om een functie in het par ticuliere bedrijfsleven te aan aarden. Glenn was de eerste Amerikaanse ruimtevaarder, die februari 1962 vluchten om de aarde maakte rede na zijn ontmoeting met de we Russische leiders, vorige week, Gomoelka, dat de veranderingen in Moskou tot stand zijn gebracht „met volledige eerbieding van de leninis tische beginselen en de interne de mocratie van de party', een reeks holle woorden, die het ontslag in geen enkel opzicht duidelijker maken. Intussen heeft het Italiaanse blad „L'Espresso", een orgaan van linkse signatuur, een korte samenvatting gepubliceerd van het rapport van Soeslcw, dat reeds verspreid is „ten behoeve van het werk der commu nistische partij", maar nog niet of ficieel is gepubliceerd. De voornaam ste punten van het rapport van par tijtheoreticus Soeslow zijn de vol gende Chroesjtsjow heeft herhaaldelijk de beginselen van het collectieve lei derschap met voeten getreden. Uit zijn gedrag kwamen de typische ver schijnselen van de persoonsverheer lijking naar voren; Chroesjtsjow werd hierop gewezen tijdens een vergadering van het cen trale comité. Hy zei het met het beginsel van collectief leiderschap ms te zijn, maar met het verstrij- sn van de tijd trad hij het op- ieuw met voeten: dit bleek in het bijzonder uit de betrekkingen met andere landen: Vanaf 1962 werden vele van zijn bui tenlandse reizen gemaakt zonder over leg met andere partijfunctionarissen. Hetzelfde gebeurde met de buiten landse missies van Chroesjtsjows vrienden en verwanten, die niet het reent hadden de moeilijke, hun op gedragen taken op zich te nemen; dikwijls strookten de resulta- n van deze missies niet met de Sowjetrussische belangen; tijdens zijn reis naar Egypte be noemde Chroesjtsjow president Nas- i-president Amer tót „hel den der Sowjet-Unie" zonder dat het presidium van de Opperste Sowjet ming had gegeven Verscheidene malen heeft Chroes jtsjow moeilijke buitenlandse takeh opgedragen aan zijn schoonzoon Adzjoebei zonder het centrale comi té daarvan in kennis te stellen. De laatste van die missies was er een in Bonn. Het centrale comité heeft niet vernomen van het resultaat van de besprekingen aldaar en heeft uit sluitend uit de Westelijke pers ver nomen, dat Adzjoebei mogelijkheden ter zake van de Duitse en Berlijnse kwestie heeft geformuleerd, die vcor de partij onaanvaardbaar zijn. Chroesjtsjow heeft op demonstra tieve wijze zijn steun aan India toe gezegd in een periode, dat het grens geschil tussen India en Rood China bijzonder netelig was; Chroesits.jows recente verklaring, dat de Sowjet-Unie een wapen In Kamercommissie Kritiek op verbod vaste Nvinkelprijs (Van onze parlementaire redacteur) Ook een deel van de socialistische fractie blijkt er ernstige bezwaren tegen te hebben. De beide bewinds lieden kregen gisteren in de commis sievergadering van Economische Za- i verschillende kanten het dringende verzoek om in deze kabi- totale vernietiging bezit, heef? alarm I netfPenode seen nieuwe algemene verwarring veroorzaakt een duidelijk voorbeeld van zijn eenzijdige manier van handelen zon der acht te slaan op de meningen van anderen; de zwaarste schade heeft hij echter vanaf 1962 aangericht op het gebied van de partij-organisatie alsmede van de industriële en agrarische pro- duktie. Chroesjtsjow heeft zovele adviseurs van buitenaf naar de vergaderingen van het centrale co mité ontboden, dat deze vergaderin gen volkomen ondoeltreffend werden ceen resultaten opleverden zijn landbouwbeleid werd uitge voerd en gewijzigd zonder voldoende overdenking en voorbereiding; zonder enige toelichting bracht hij reeds toegestane investeringen over de ene tak van nijverheid naar de andere. Daardoor vertraagde hij samenhangende ontwikkeling de economische plannen. On danks herhaalde publieke verklarin- heeft de sector der lichte in dustrie hiervan het meeste geleden. Op Noors schip Een Nederlandse vrouw heeft gisteren aan boord van het Noorse schip .Roland" (9.403 ton) het leven ge schonken aan een tweeling. Het sohip liet snel het anker vallen b(j Southend in de monding van de Theems. Per radio werd om me dische bijstand gevraagd. In allerijl vertrokken artsen en ver pleegsters van de wal naar het schip. Maar de twee jongetjes wil den niet wachten. Zij kwamen tien weken te vroeg op de wereld. De moeder, de 24-jarige vrouw van de 25-jarige radiotelegrafist Cornelis Breur uit St.-Maartensdijk werd tot de komst van de artsen bijgestaan door de vrouw van kapitein Hen- sen van de „Roland" en twee be manningsleden. Later werd de moeder op een draag baar gebonden en aan boord van een loodsboot gebracht. De baby's werden naar een andere boot ge bracht, waar een couveuse aanwezig was. Beide vaartuigen vertrokken met spoed naar de pier van South end, ongeveer 3 kilometer varen. Vandaar ging het snel door naar het Rochford ziekenhuis in Southend. Een arts in dit ziekenhuis verklaar de: „Gezien het feit, dat de kinderen zo vroegtijdig geboren zijn, maken zij het uitzonderlijk goed. De moeder en de jongens maken het uitste kend". Nu rest nog de vraag van welke na tionaliteit de kinderen zijn. De ouders zijn Nederlanders, het schip is Noors en de kinderen zyn in En gelse territoriale wateren geboren. „Daar zullen wij het later nog wel eens over hebben," aldus de over gelukkige vader. verboden meer uit te vaardigen. Hoewel reeds tevoren te ver wachten was, dat de beide bewinds lieden het hard te verduren zouden krijgen, kwam de aanval gisteren toch nog harder aan dan men had verwacht, omdat niet alleen de uit voering maar ook het principe van het beleid werd aangevochten. Ernstige slag De regering had de vrijheid het bedrijfsleven primair moeten stellen en slechts tegen misbruiken op moeten treden ip.v. een alge meen verbod in te stellen, zo meen de men. Vrij algemeen was het oor deel, dat er een ernstige slag is toe gebracht aan het vertrouwen van de middenstand in de regering, omdat tevoren geen overleg is geweest. Ook het ontbreken van een beroeps- mogelijkheid in de beschikking, waarbij het verbod is afgekondigd, werd de minister en de staatssecre taris kwalijk genomen. Voorts had Woordvoerders van de vier regeringsfracties in de Tweede Kamer hebben gisteren frontale aanval uitgevoerd op het algemene verbod van vaste winkelprijzen, dat minister An- men ^w^r tegen-de ingangsdHtrrm--- van 1 december, omdat er juist in de driessen en staatssecretaris Bak ker (Economische Zaken) per 1 december voor bepaalde groe pen van artikelen willen invoe ren. tijd, waarin de middenstand grotere omzetten maakt een flinke ko persstaking is uitgebroken. De omzetten van de produkten, waar voor het verbod zou gelden voor namelijk elektrotechnische gebruiks goederen zijn beduidend vermin derd. Slechte keuze Ook conjunctureel acht men de ingangsdatum onjuist omdat de mid denstand toch al in een moeilijke situatie verkeert. Tenslotte bestond groot bezwaar tegen de keuze van de goederen waarvoor het verbod zou gelden. „Men heeft de indruk, dat de staatssecretaris langs de etalages gegaan en hier en daar een greep heeft gedaan", zo drukte de katho lieke woordvoerder Van Son het uit. Minister Andriessen en staatsse cretaris Bakker kwamen gisteren het woord. Zij kunnen dinsdag op de kritiek ant woorden. Advertentie Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Dc ruim 650.000 leden tellende A.N.W.B. heeft zich in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer vierkant tegen het regeringsvoorne men om een weggeld te gaan hef fen verklaard. In zijn brief noemt de bond dat weggeld een discriminerende tolhef fing, waar hjj volstrekt afwijzend tegenover staat. Hjj dringt er met klem op aan van het plan tot hef fen van weggeld af te zien. Wel is de A.N.W.B. verheugd over het rege ringsplan om een wegenfonds in het i te roepen. De bond vindt dat overigens „de hoogste tijd". Maar de regering had voor deze noodzakelijke ersuelling van het tempo van de egenbouw niet moeten grijpen naar het middel van de verzwaring van de financiële druk op het gebruik motorrijtuigen. Advertentie buitenshuis eten. Probeert U het dan eens in restaurant (lste etage) Snackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. Ook voor partijen tot 45 personen, s Zondags geopend van 12—24 uur. (§uc/ f (Jit het Leidsch Dagblad van U October 1864: j (Advertentie) Zomerzorg. Ondanks alle aangewende pogingen kunnen de voorge- nomen winter concerten, door ji ongenoegzame deelneming, ^een doorgang hebben. De eerste vergadering met t dames van het Dept. Leiden j der Mij. tot Nut van 't Alge- I meen zal op 3 Nov. a.s. wor- den gehouden, en alsdan de j spreekbeurt door Ds. B. j Koopmans van Boekeren worden vervuld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1