DE ZWARTE TULP oogstte een regen van open doekjes Geestdrift op toneel sloeg over op zaal alles kan met CEtabEI/d ZANGERSAVOND IN KATWIJK IN TEKEN VAN HET KORAAL Station Warmond wordt gesloopt FEEST VAN REMBRANDT LYCEUM Portemonnee gevonden ANWB keek reeds 450 auto's na ONDER VAN VLIET EN SIEREVELD Vergane glorie COSTER echte franse cognac 1 e i d c. BLOEDBAD IN VOORTHUIZEN Broers laten ELF honden neerschieten Verdediger van Jack Ruby vraagt ontheffing ft** richt 1 maart 1860 Donderdag 29 oktober 1964 Zesde blad no. 31403 Eén van de vele feestelijkheden, waarmee het 100-jarig bestaan van de gemeente-HBS/Rerpbrandt Lyceum wordt gevierd, is de opvoering van Alexander Vi'.v's' ,.De zwarte tulp", als musical show vrij bewerkt door mr. Harm Smedes (muziek) en Ben van Eysselsteyn (tekst), indertijd reeds in onze stad door de studenten opgevoerd met groot succes. Om tegemoet te komen aan de enorme aanvraag van learlingen vanandere middelbare scholen in deze stad slaagde men er in op het laatste ogenblik een vóór-première te organiseren die dinsdagavond plaats vond. Gisteravond was de schouwburg tot in de nok gevuld met voor het merendeel leerlingen van het Rembrandt-Lyceum, die met ge spannen verwachting het ogenblik verbeidden waarop het open- t doek hun de geheimen van ,,De zwarte tulp" zou onthullen. p- Gebeurtenissen rond tulpenhandel De musical speelt ten ty de van de moord op de gebroeders De Wit (1672). In die rumoerige dagen was de tulpenteelt In opkomst en leverde reusachtige winsten op, wat die ge meente Haarlem deed besluiten een belangrijke prijs beschikbaar te stel len voor de kweker die erin slaagde een zwarte tulp te telen. Eén der mededingers, Cornells van Baerle was een neef van de De Witten. Zijn sterkste concurrent, Dirk Boxtel trachtte munt te slaan uit het feit dtat de gebroeders De Witt in onge nade waren gevallen, dooi- Van Baerle verdacht te maken als zijnde eveneens politiek onbetrouwbaar. Op grond van Boxtel's aanklacht ADVERTENTIE Dit Is een der nieuwe modellen uit de serie. s/upta CJcrua. In oxblood en bruin juchten. Maten28t/m 40 v.a.f 19.90. Met 6 maanden schrifte lijke garantie op de zool, wordt Van Baerle gevangen geno men en opgesloten in het slot Loeve- stein. Nu Van Baerle uit de weg is geruimd denkt Boxtel diens bollen in handen te kunnen krijgen om zo doende de grote prijs van Haarlem te bemachtigen. Hij maakt echter een fatale misrekening omdat Rosa, de dochter van de hoofdcipier Grij- phers haar hart aan Van Baerle verloren heeft. Zij komt hem te hulp door de bollen die hij kweekte en naar Loevestein heeft meegenomen, van hem over te nemen om deze als zij in bloei staan naar Haarlem voor de jury te brengen. Van de drie bol len wordt één vertrapt, een tweede gestolen door Boxtel, die hem in middels in Haarlem heeft ingele verd. Hij is reeds gedoodverfd als triomfator als Rosa met Van Baerle's tulp verschijnt. Daar zij hem, de ge vangene, niet als de kweker durft noemen probeert zü zichzelf als de kweekster te doen doorgaan. Zij valt edhter door de mand en er ontstaat een verwarde toestand als zij Boxtel van diefstal beschuldigt. Op dat mo ment grijpt de Prins van Oranje, die bij de prijsuitreiking tegenwoor dig is in, en stelt uiteindelijk Boxtel als bedrieger en dief aan de kaak. Op dit ogenblik verstart het gehele tafreel in een tableau vivant, waar na Amerikaanse toeristen die onder leiding van een gids ditpanop ticum bezoeken, de figuren door aanraking als het ware tot leven brengen. Waarna het spel zijn einde vindt in een rondedans waarin verleden en heden samensmelten. jam. De soli werden, een enkel onzuiver toontje d'aiar gelaten, met vaak goede actie gezongen. Aan die vleugels de componist Harm Smedes die de koren strak in de hand hield, en de amateur dis. Wiri -itrenbe i,i'1 zich kundig en geestdriftig van zijn zware taak kweet. Vlot spel Van de 15 sprekende rellen die vol doende gespeeld werden maar die wij niet stuk voor stuk kunnen be handelen onderscheidde zich Henk Fuchs, die zijn liedjes met warme, gevoelige stem voordroeg en overi gens een sympatieke Comelis van E?erl? te zien gaf Watze Tiesema als Dirk Boxtel, die als danseur, zanger, acteur èn als acrobaat zijn taak uitnemend vervulde, even waar van der Spek als zijn huisplaag. Verder Herman Frentzen, die duide lijk zijn toneelroutine demonstreer de als burgemeester Systens en zijn liedjes dieovereenkomstig aan de man bracht, daarbij terdege gesteund door de oud-docent de heer J. Veen- hof als secretaris Bruyms, Louky Crama die docr haar charmant op treden en natuurlijk spel als Rosa opviel, Syb. v. Aggelen die slaagde in de uitbeelding van de ongure ci pier Gryphers en Bob Hageman, die naast zijn taak als spelregisseur, zich volledig uitleefde in het creëren van de dikbuikige, druk bezige waard. Tenlotte vermelden wij nog Kees Nix, die die rollen van Rem brandt's geest en de Prins van Oranje waardig vervulde, en het op- Een beeld van het kleurrijke slottafereel van de musical „De Zwarte Tulp", die deze week ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Rembrandt-lyceum in de Schouwburg wordt opgevoerd. (Foto L.D./Holvast) rieden van de vier jury-leden die hun zangnummers zeer goed brach ten en vermakelijk kruidden met markante bewegingen en gebaren. Grondige voorbereiding O Het opmerkelijke van deze voor stelling was, behalve dan de duide lijk waarneembare grondige voorbe reiding, de „mentale training" waar aan de drie leiders hun volgelingen hebben onderworpen. De onuitput telijke geestdrift die voortdurend op het toneel heerste, sloeg direct over op het publiek zodat zelfs de meest kritische toeschouwer zich liet mee slepen, ijat hem blind maakte voor foutjes en tekortkomingen. De in moderne srij'l gebouwde decors, vooral de gevangenis op Loe vestein was zeer stemmingsvol, wer den ontwerpen door Bob Hageman, door enkele leerlingen onder leiding van de heer J. H. B. Kroon vervaar digd, en geschilderd door F. W. He- merik en Lies Ouwerkerk. Zoals gezegd leefde het publiek volkomen mee. Er moest een paar maal gebisseerd worden en het re gende open doekjes. Aan het slot bracht het publiek de spelers, de lei ders en de musici een enthousiaste ovatie die minutenlang aanhield. Toen een 50-jarige Leidse huis- 'ouw zich in een groot magazijn be vond, zag zij een portemonnee op de toonbank liggen. Die na.m ze mee en verdween. Wegens diefstal, subs, ver duistering van de portemonnee, had ze zich nu voor de Haagse politie rechter te verantwoorden, want ze had van de vondst geen aangifte ge daan. „Ik wilde wachten of er soms een advertentie in de krant zou komen", zo luidde haar verweer. De rechter keek erg ongelovig en ook de officier scheen weinig waarde aan die mededeling te hechten. „U was drie minuten lopen van het politiebureau vandaan, wat was er eenvoudiger om daar even de porte monnee te brengen als u zo eerlijk wilde zijn", stelde de officier vast. „De kinderen konden uit school ko men", aldus verdachte. De officier geloofde niets van het verhaal van verdachte en eiste we gens verduistering f 75,boete. De rechter liet het blanco strafblad gel den en legde f 50 boete op. Politieke rondblik Verlichtingsactie Leiden Het via de televisie op stelten ge zette stadhuis van Oudewater ver mocht gisteravond blijkbaar meer be langstelling te trekken dan de jaar vergadering van de Centrale A.R. Kiesvereniging in Leiden. De voor zitter, dr. N. G. Geelkerken, kon, met inbegrip van het bestuur, in het wijk- gebouw aan het Levendaal slechts 16 leden welkom heten. Na afhandeling van enige huishou delijke punten gaf dr. Geelkerken, die lid der Tweede Kamer is, een politie ke rondblik. Hij vertelde onder meer, dat de behandeling der landsbegro- ting ten opzichte van vroeger met succes is vereenvoudigd. Voorts schonk hij aandacht aan Prinsjesdag en dat als Insider want dit jaar zat hij in de commisie van in- en uitge leide en aan actuele zaken als de R.E.M. en het Continentaal plat. De bazaar die gisteren tan bate van de Rembrandtwijk gehouden werd heeft bruto f 2000,— opgebracht. Vele automobilisten uit Leiden en omgeving hebben reeds gebruik ge maakt van de gelegenheid, die de ANWB in twee tenten op het Schut tersveld biedt om de verlichting van hun auto's te laten controleren. Hoe wel de technici en wegenwachters of ficieel om acht uur 's avonds met hun werkzaamheden stoppen, zijn zjj dinsdag de eerste dag van deze verlichtingsactie tot half elf door gegaan. Toen waren 242 auto's gecon troleerd. Daarvan moesten er 210 op nieuw worden afgesteld. Gisteren heeft men er inderdaad om acht uur een punt achter gezet. Daardoor kon den er wat minder wagens worden afgehandeld. Maar toch altijd reden er nog 212 auto's door de tenten, waarbij bleek dat er 187 verkeerde verlichting voerden. Ook vandaag, morgen (van 12 tot 20 uur) en zater* dag (van 10 tot 17 uur) gaat deze succesvolle actie van de ANWB nog door. Vier koren hebben in Katwijk aan den Rijn een gewijde zangers avond verzorgd. Zij waren uit Rijnsburg, Katwijk, Zoeterwoude en Zwammerdam. Het eerste onder leiding van Dirk van Vliet, de overige onder Bas Siereveld. ,,Zet de televisie eens uit" stond op de verzonden oproep. Welnu, de Herv. Kerk liep vol: een kerk, waar het goed luisteren is door de gunstige akoestiek, die niets ver doezelt en niets wegdrukt. De samenkomst heeft haast geheel in het teken van het koraal gestaan. Niet alleen voor de vier koren, ook in öe uitgebreide samenzang met de toegestroomde kerkgangers. We heb ben wel eens gewezen op de vraag van de grote r.-k. componist Max Reger, of de protestant wel genoeg zaam beseft welk een rijkdom aan melodieën hij in zijn koralenschat bezit. O.i. groeit dat besef echter aan houdend. Zang als deze voorziet in een reële behoefte. De kerkganger vindt dit zingen ook buiten de eredienst heer lijk. Door de medewerking der kerk koren, die zijn zingen opwekken en verlevendigen, voelt hij zich ge steund. Het sleurzingen is niet meer van deze tijd. Ds. Makkenze zag in zijn openings toespraak de vier registers van de menselijke stem, die tezamen de kunstgemeenschapszang opbouwen, figuurlijk en symbolisch voor het sa menspel der christenen in het dage lijks leven. „Gemeentezang" van Zwammer dam begon het eerst met een eigen optreden, waarbij hun beschaafde wijze van verklanken terstond: opviel Alzo toverden leiders en spelers „De zwarte tulp" om tot een lauwer krans voor de viering van het 100- jarig bestaan van de H.B.S./Rem- brandt Lyceum. B. H. Verrassingen De door Harm Smedes gecompo neerde muziek spreekt gemakkelijk aan en telt enige verrassende vond sten, o.a. het kwartet Rosa - Van Baerle - Katrijn en Dirk Boxtel, en het grote koor, met op de achter grond als tegenmelodie het Io vivat. De tekst van Van Eysselsteyn is geestig en vlot. Wanneer wij d<e waarde van een voorstelling als deze willen bepalen dienen wij uit te gaan van enkele nuchtere feiten. De bestanddelen van een musical zijn: Toneelspel zang (soli en koren) en muziek. De leiding bestaande uit mr. Harm Smedes. Dzjobs Ising en ir. Bob Hagemian, had de beschikking over 70 leerlingen en oud-leerlingen van wie 5 of 6 over routine beschik ken. De overigen betraden voor het eerst de „grote planken". Een op gave die men geneigd is onuitvoer baar te achten. Wat die zang betreft schonken de koren grote voldoening. Er werd enthousiast en zuiver gezongen en Dzjobs Ising zorgde voor levendige actie. Wij brengen haar, als verant woordelijk voor de choreografie, gaarne hulde voor de zéér geslaagde balletten, waaronder de dans der geesten in de gevangenis een grote het zoveel doenlijk weggewist zijn i het te individuele in de samen zang der stemmen. Over hun Psalm 138 mogen we zelfs van klankschoon gewagen. Ondanks de drie tenoren, waarvan minstens een niet uit Zwammerdan, wist de dirigent de doorzichtigheid toch in evenwicht te houden. „Zingt den Heer" van Zoe terwoude vertoonde gelijke kenmer ken, zij het dat de soepelheid iets ge ringer bleek. Het Chr. Gem. Koor van Katwijk- Rijn, vergezeld van een goed ge schoold meisjeskoor, bewees echter terstond een meer gevorderde en meer betekenende polyfonie machtig te zijn. Dit is een fijn koor, dat de dingen spontaner en geroutineerder en over de gehele lijn egaler en ge wichtlozer aanvat. Hier kwamen na men als Mendelssohn, Schuurman en Gerling aan de orde. Het Herv. Kerkkoor van Rijnsburg ging daar nog boven uit. Misschien wordt de kern van de tonen hier nog vaster getroffen. Het melodisch gol ven en aftekenen verloopt bewogener en met name in het lied van Irvine bepaald heel mooi. De toonkleur is verzadigder en substantiëler. Namen zijn hier nog Goudimel, Praetorius en het Canctus van Van Vliet, dat steeds weer opnieuw zijn bruikbaar heid' bewijst. Tot slot is nog het woord gevoerd door de koorvoorzitter Kees Barn- noorn en door ds. A. C. van Beek. HECTOR VALIANT CO. p. ft. ateohte 10.95 V STEENSTRAAT J HERENSTRAAT i HAARLEMMERSTR. 204 (Van correspondent) Op de boerderij van de gebroeders Brons in Voorthuizen zijn dinsdag op verzoek van de beide broers door een jager zeker elf honden met" schoten hagel in koelen bloede neergeschoten. Toen de politie te zamen met de dierenbescherming arriveerde trof men de kadavers in een vers gedolven graf aan. De slachting geschiedde, omdat de broers Brons hun boerderij hadden verkocht en in een burgerhuisje wilden gaan wonen. Het aantal honden op het bedrijf schommelde rond de twintig. Zij vermenigvuldigden zich met een grote regelmaat, omdat daar op geen enkele wijze tegen werd ge waakt. De dieren hadden hun ho- I len in hooimijten. Actief De politie van Barneveld, waaronder j Voorthuizen ressorteert, had de voorzitter van de officieel nog niet erkende, maar zeer actieve afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren erop ge wezen, dat men bij de verhuizing vermoedelijk niet zou weten, wat er met de honden diende te ge- beuren. j Intussen hadden de gebroeders Brons reeds een dierenarts in de arm ge nomen, om de dieren met een spuitje te laten afmaken. De arts I weigerde echter, omdat de boeren j de honden niet bijeen konden krij- I gen. De voorzitter van de plaatse lijke dierenbescherming, de heer Kamphorst, nam daarop contact op J met de broers en zei de dieren af I te halen. Nadat hij een schuurtje als tijdelijk verblijf had laten in richten, ging hij opnieuw naar de De sneltreinen op het traject Amsterdam-Den Haag-Rotter dam stoppen al sedert jaren niet meer bij het station in Warmond. Warmond is door de Nederlandse Spoorivegen op een dood spoor gezet. Er bestaat te weinig be langstelling van treinreizigers om in Warmond in of uit te stappen om er ooit nog een halte van te maken. Reeds lang ivas men van plan het oude stationsgebouw, waar nog één vroegere employe met zijn vrouw van zijn pensioen genoot, te slopen. Dit gebeurt nu daadiuerkelijk en binnenkort zal het station alleen nog maar in de gedachten van de Warmonders voortleven. Het station heeft in de jaren hoeve. voor en vlak na de oorlog op som mige dagen een geweldige drukte gekend, vooral van beoefenaars Toe^ van de watersport op de Kaag. Auto- en busvervoer hebben nu het station echter overbodig ge maakt. Vals (Foto L.D./Holvast) nen daar met een vrachtauto eerde, bleken er nog slechts vier honden rond te lopen, waar van enkele zo vals, dat zij hun red ders door de handschoenen heen in de hand beten. De broers ver klaarden toen, dat zij „er 's och tends enkele hadden laten dood- elf in een Toen de heer Kamphorst zijn hand in een hol in de hooimijt stak, voel de hij vers bloed. Men vermoedt, dat de jager de loop van zijn ge weer voor het hol heeft gehouden en toen een schot heeft afgevuurd. Vandaag zou de hooiberg worden afgegraven. Wanneer er doodge schoten of gewonde honden worden aangetroffen wordt een gerechte lijke vervolging ingesteld. Men ziet tot nog toe in het neerschieten van de dieren geen strafbare dieren mishandeling. Achter de schuur werd nog een dood varken gevonden dat daar reeds lange tijd had gelegen. Enkele ver waarloosde kalkoenen zonder ogen liepen over het erf Clayton Fowler, de verdediger van Jack Ruby, en een van zijn assi stenten, hebben de rechtbank ge vraagd hen te ontheffen van de ver dediging van Ruby, die ter dood ver oordeeld is wegens moord op Lee Harvey Oswald. Ruby's zuster had na de vorige week gevraagd, dat alle advocaten met uitzondering van Phil Burleson, ontheven zouden worden van de verdediging van haar broer. Burle son en Joe Tonahill hebben ver klaard, dat zij van plan zijn de ver dediging van Ruby te blijven voe- Tot nu toe is het een komen en gaan van verdedigers van Ruby ge weest. Zeker nog acht advocaten heb ben Ruby gedurende enige tijd ver tegenwoordigd sinds hij op 24 novem ber, twee dagen na de moord op president Kennedy, Oswald nee^ schoot.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11