I PIERROT j LEIDEN zegt zijn burgemeester vaarwel Maatregelen tegen de stadsverontreiniging Zij deden mijn was waar ik bij stond... Raadszitting, receptie burgerij en dag voor Défilé Leids Groene Kruis krijgt „baby-bus Emmers binnen halen honden aan de lijn Schouls bouwt aan Oudenrijn ,MENEBA' EN SLEUTELS' ONDERHANDELEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 oktober 1964 Tweede blad no. 31401 Nu het uur van afscheid slaat De Leidse bevolking neemt zaterdag 31 oktober afscheid van haar burgervader, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Er is op deze dag 's morgens van half elf tot half twaalf uur voor een ieder gelegenheid om de scheidende burgemeester in de Burgerzaal van het Stadhuis de hand te drukken, 's Middags om half vijf volgt het défilé van verenigingen, dat door de familie Van Kinschot voor de trappen van het Stadhuis zal worden af genomen. Aan dit défilé nemen tien muziek korpsen en een groot aantal sport en jeugdverenigingen met vlaggen ei vaandels deel. Ook de brandweer, de politie en de Geneeskundige en Ge zondheidsdienst zullen in deze stoet vertegenwoordigd zijn. Verenigingen of deputaties daar van, die alsnog mee willen doen, kun nen tot uiterlijk vier uur zaterdag middag op de binnenplaats var Doelenkazerne terecht. De stoet, die om kwart over vier van het kazerne- terrein vertrekt, gaat langs de vol gende route: Rembrandtstraat, Noordeinde, Breestraat, Korevaar- straat. Wat de burgerij-receptie betreft, het ligt beslist niet in de bedoeling, dat er tijdens deze ontvangst rede voeringen worden gehouden. Alleen de voorzitter van het burgerijcomité, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, zal op deze ochtend-bijeenkomst het woord voeren. Hij zal ook, namens de ge hele Leidse bevolking, het afscheids cadeau aan de burgemeester c handigen. Het moet men zal het kunnen begrijpen een verrassing blijven waaruit dit geschenk bestaat. Raadszitting Zoals bekend wordt vrijdagmiddag om twee uur in het Stadhuis een zondere raadsvergadering gehouden, waarin officieel afscheid van de bur gemeester wordt genomen. Deze bij zondere raadszitting wordt om drie uur gevolgd door een besloten ont vangst in de Burgerzaal. Vermeldenswaard is voorts nog, dat de burgemeester morgenochtend om half elf officieel afscheid van de po litie neemt en een uur later, om half (Advertentie) U geeft uw kinderen Sanatogen Natuurlijk! Welke toegewijde ouders, die zich bewust zijn wat deze tijd - en die nog komen gaat - van de zenuwen eist, zouden hierin te kort willen schieten? En bent U zich eigenlijk wel bewust hoezeer ook Uw eigen gestel Sanatogen nodig heeft? Sanatogen om een gezond veerkrachtig zenuwgestel op te bouwen en... in stand te houden. Sanatogen Het zenuwsterkend tonicum Officiële publikatie WIJZIGING VERORDENING OP DE STRAATPOLITIE. Burgemeester en Wethouders van rende drie maanden zijn nedergelegd een tweetal dodr de raad dier gemeen te in zijn vergadering van 25 mei 1964, vastgestelde verordeningen, houdende wijziging van de verordening de openbare weg nabij winkels, hallen, kramen e.d., drinkwaren worden het algemeenn nabij bedrijven, die 2. het zich 8 a. het los laten lopen of los hebben van honden op de openbare weg of in openbare parken en plantsoe- houders of honden er op toe te hen geleide dier Burgemeester en Wethouders ti) hebben besloten: bij wijze van proef 1 honden is toegestaan Morssingel, Rljnsburgerslngel. Mare- Ineel Herensingel, Zijlsingel, Zoeter- Slngel en Witte Singel, met hen besluiten tot aanwijzing van parken en plantsoenen, waarin het treedt in werking op 81 Personeel Morgenmiddag om half rijf is er een afscheidsreceptie voor al het ge- meentepersoneel in de Burgerzaal. Het gemeentepersoneel zal ook van daag op de afscheidsavond in het Stadhuis vertegenwoordigd zijn, voor ^lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Natuurlijk geeft de radio j de juiste lijd. j maar veel handiger is toch S een eigen KLOK, welke U tot op de seconde nauwkeurig elk ogenblik van de dag kan inlichten. I KLOKKEN te kust en te keur, ook voor Uw interieur. U WEET T HORLOGEE - JUWELIER j MAARSMANSSTEEG 21 j LEIDEN - TEL. 20778 i %lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli welke avond een programma van muziek en toneel is samengesteld. De burgemeester krijgt ook op deze bij eenkomst van het personeel een ge schenk. Het ziet er al met al wel naar uit, dat de burgemeester in de komende dagen, hoewel hjj in Lelden blijft wonen, een hartelijk „uitgeleide" zal worden gedaan! ONDERDRUKKING EN VERZET In verband met de grote belang stelling, welke bestaat voor de ten toonstelling „Homo homini lupus?" Onderdrukking en -Verzet 19401945, in 't Rijksmuseum voor Volkenkunde, zal deze expositie t/m. zaterdag 7 vember geopend blijven. Tot die datum is ook dagelijks (be halve zondag 1 november) om uur de documentaire film „Toteslager Sachsenhausen" in de filmzaal het te 5 Ziekenverpleging Bij de in het Diaconessenhuis ge houden examens, slaagden voor het diploma Ziekenverpleging A de zus ters: E. H. S. Schuil, F. C. Terpstra C. Westmaas, B. Arrindell, D. Baart, J. M. A. Aaron en M. E. Westmaas. Rijdend consultatiebureau 99 Leiden krijgt een rijdend consultatiebureau. Op initiatief van het Leidse Groene Kruis zal dit bureau op maandagmiddag een standplaats in gaan nemen respectievelijk op het Schuttersveld en in de Mozartlaan. Het bestuur van het Groene Kruis verwacht, dat het rijdend bureau in de loop van november in gebruik kan worden genomen. Andere plannen of liever ,,werken in uit voering" van het Leidse Groene Kruis zijn de inrichting van een tweetal nieuwe consultatiebureaus en de verbouwing van een pand aan de Marislaan. De nieuwe consultatiebureaus ko en in Leiderdorp en in de Profes soren buurt. In Leiderdorp wordt een w gebouwtje opgetrokken, waar in overleg met het Leiderdorpse Groene Kruis ook door Leiden ge bruik gemaakt kan worden. In de aanbouw zijnde Vredeskerk op de hoek van de Burggravenlaan en de De Sitterlaan komt een ruimte ter beschikking van het Groene Kruis het pand in de Marislaan wacht alleen nog op rijksgoedkeuring voor de verbouwing. Tekort Deze uitbreiding van de activitei- n van 't Groene Kruis en de stij ging van kosten en lasten maken contributieverhoging onvermij delijk. Op de begroting var het Groe- Kruis over 1964 komt al een aan zienlijk tekort voor. In een gister avond gehouden tussentijdse leden vergadering heeft het bestuur be sloten de contributie te brengen van 8 cp 12 gulden. Een aanzienlijke verhoging. Maar daarbij dient men te bedenken, dat dit de eerste con tributieverhoging is in zes jaar. In die jaar zijn alle salarissen omhoog gegaan, de prijzen stegen en het on derhoud van de gebouwen werd duurder. De verwezenlijking van de genoemde plannen vereist ook aan zienlijke bedragen. Het voorstel van de voorzitter, dokter C. G. J. van Alphen, werd dan ook met algemene stemmen aanvaard. De contributie verhoging geschiedt in overleg met het Leidse Wit Gele Kruis en het Cranje Groene Kruis. Ook deze ver enigingen zien zich genoodzaakt de contributie te verhogen. Baby-bus Het aantal leden van het Groene Kruis in Leiden bedraagt op het ogenblik ruim 10 V000. Het aantal consultatiebureaus Is gestegen tot tien waarbij inbegrepen het ge bouwtje in Leiderdorp en het rij dende bureau, de „baby-bus". Deze bus heeft een lengte van 13 meter, een breedte van 2.40 meter en be vat naast een wachtkamer en een dokterskamer acht boxen. De bus wordt op zaterdagmiddag 14 novem ber door de Zuidhollandse Vereni ging „Het Groene Kruis" aan het be stuur van de afdeling Leiden ge- Aankondiging van het gemeentebestuur Het gemeentebestuur van Lei den begint vandaag een actie ter bestrijding van de stadsvervui- ling. Huis aan huis wordt van avond een brochure bezorgd, waarin een beroep op de burgerij wordt gedaan om de gemeente reiniging de helpende hand toe te steken bij haar pogingen de stad een wat netter aanzien te geven. Het Leidse gemeentebestuur is er overigens van overtuigd, dat de toe nemende verontreiniging van de stad het gevolg is van nonchalance bij het publiek. Het vindt de acties „Houd stoep schoon" en „Opgeruimd staat netjes" wel waardevol, maar lang niet afdoende. De vroede vade- hebben daarom besloten om strafmaatregelen toe te passen in hun strijd tegen de stadsvervuillng. EHBO-diploma Dertien leden van de afdeling Rijnland van het Ned. Roode Kruis legden het examen af voor het diplo- EHBO. Het examen werd afge- nen door dokter J. Bazuin van Gem. Geneeskundige Dienst met assistentie van dokter D. Held uit Aan het einde van de avond ko<n dokter Bazuin mededelen, det allen geslaagd waren. Hij wees erop, dat de gediplomeerden nu niet moeten den ken, dat zij volleerde Eerste Hulpers (stars) waren, maar dat gedurig oefenen geboden blijft. Steeds is er eer wat nieuws te leren. De geslaagden zijn de dames M. G. Schijf, Th. Diemei, J. v. Beek, J. Jonk, M. Jonk, A. Dapper, S. Diemei, H. Diemei en A. v. d. Maat en de heren N. Aukes, A. Jlrka, L. Beek M. Zwetsloot. Nieuwe bepalingen In de politieverordening zijn reeds bepalingen opgenomen, die vandaag worden afgekondigd en met ingang van 1 november zullen ingaan. Over tredingen op het gebied van de stadsreinheid kunnen voortaan een boete van maximaal driehonderd gulden, subsidiair twee maanden ge vangenisstraf, tot gevolg hebben. Gezien het belang van de nieuwe bepalingen, die ook op hondenbezit ters van toepassing zullen zijn, is het wellicht verstandig om deze hierbij volledig af te drukken. 1. As, vuilnis en afval mogen alleen in gesloten uniforme emmers worden aangeboden, (in afwij king hiervan mogen as, vuilnis, afval, emballage, afgedankt meu bilair of andere losse voorwerpen voor onmiddellijk vervoer met daartoe in het bijzonder bestemde vuilniswagens worden aangebo den). 2. Tussen 7 uur "6 avonds en 7 uur 's morgens mogen geen vuilnisem mers aan de openbare weg zijn of worden geplaatst. Overdag mag het huisvuil pas worden aange boden, nadat een belsignaal de komst van de vuilnisauto heeft 3. De emmers moeten dadelijk na het ledigen weer naar binnen worden gehaald, 4. Het aanbieden van vuil naast de emjmers is niet toegestaan. 5. Honden mogen niet loslopen in het gebied binnen de singels, op de singels zelf en in het park Roomburg, het Sportpark Noord, het Bospark in de Kikkerpolder en de plantsoenen aan de Zoeter- woudsesingel tegenover de Van Disselbrug. 6. Eigenaars of houders van honden dienen er voor te zorgen dat hun hond zich niet op het trottoir van uitwerpselen ontdoet. Ieder, die een bedrijf uitoefent, dat aanleiding geeft tot veront reiniging van de openbare weg is verplicht zorg te dragen dat in de nabijheid van het bedrijf tot op een afstand van 25 meter daar vandaan op de weg achtergeble ven voorwerpen of stoffen voor zover kennelijk uit dat bedrijf afkomstig dan wel daarvoor be stemd,- worden verwijderd. De exploitant van een winkel, hal, kraan e.d., waar eet- en/of drinkwaren worden verkocht om ter plaatse te nuttigen is ver plicht ten behoeve van het pu bliek een mand of iets dergelijks aanwezig te hebben waarin pa pier, etensresten e.d. in kunnen worden achtergelaten. Het Leidse aannemersbedrijf Gebr. Schouls N.V. is de laagste inschrij ver bij de aanbesteding van een ge deelte van de bouw van het z.g. „klaverblad" ter vervanging van het verkeersplein „Oudenrijn" bij Utrecht. De firma Schouls gaat ais het werk gegund wordt de grondwerken en het aanbrengen van de wegverharding uitvoeren. Het bedrag van de inschrijving was f 8.345.000,-. De totale kosten van het project liggen rond de 15 mil joen gulden. Dentalcar voor Rijnsburg, Warmond en Oegstgeest De Stichting Schooltandverzorging Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond i.o. heeft een dentalcar aangeschaft. Deze nieuwe rijdende „kliniek" zal maandag 2 november, 's morgens II uur, in de garage van de Dienst voor Gemeentewerken aan de Dorpsstraat in Oegstgeest officieel aan het be stuur van de stichting worden over- Onlangs deed een Sunil was-team de witter kon zijn, "zei ze. was voor mevrouw J. M. Roodbeen, hebben 't me laten zien. Troelstrastraat 16 te Moordrecht. ik wat ze bedoelen met: l "Ik wist niet dat mijn was toch nog het hoogste wit". Samenwerking met zelfde personeelsbezetting Op het ogenblik zijn besprekingen gaande tussen de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij (Meneba) in Rotterdam en de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co in Leiden om na te gaan of een nauwe samenwerking tussen beide ondernemingen tot stand kan worden gebracht. Het hoofdmotief is daarbij het streven naar versterking van tiepositie binnen de Euromarkt. Er wordt dan ook gezocht naar een samenwerkingsvorm, die enerzijds een gezamenlijk optreden in deze markt mogelijk maakt, doch anderzijds voortzetting der activiteiten van beide ondernemingen met ongewijzigde be- PROMOTIE Onze oud - stadgenoot de heer A. H. Oort uit De Bilt is hedenmid- aan de Rijksuniversiteit in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift: „On the energy cycle in the lower stratosphere". Promotor was prof. dr. W. Bleeker. Binnensportdag Rembrandt-lyceum Op uitbundige wijze hebben de honderden leerlingen van het Rem brandt-lyceum gisteren de binnen- dag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Leidse hbs .gevierd". Met bijzonder veel en thousiasme hebben ze gestreden om de leuke prijsjes van taarten tot vliegreisjes toe. Na afloop reikte dr. W. Blom met een toepasselijk woord de prijzen uit. Drie-kamp (Darts, bal werpen, hersengymnastiek) eerste klasse: ld (74 punten)lb (73 punten)la (58 punten) Vierkamp (Darts, bal werpen, ta feltennis, hersengymnastiek) tweede klasse: 2a (115 punten), 2c (113% punt); 2d (104% punt). Volleybal jongens)derde klasse 3c: vierde klasse: B4b; rijfdte klasse: A5. Klaverjassen: 1. Rob de Roo en Mattie Kantebeen 2. Plet de Bruin Jaap Huber; 3. Joop de Prie en ik van Weizen. Bridge: 1. Dr. Blom en de heer Schalks; 2. de heren Mooren en Van der Steen: 3 en 4. BijleveldNach tegaal en De Groot.Oosterom. Schaken; 1. Evert Leeuwenburgh Peter Linoewics; 3. Marika Kraats; 4. Wlm Duinker. zetting en als zelfstandige eenheden verzekert. Overwogen wordt het gehele Sleu tels-belang om te ruilen tegen certi ficaten Meneba. Verwacht wordt, dat met deze ruil ongeveer f. 7.500.000,- (nominaal) certificaten gemoeid zul len zijn. „De jeugd van Iwan" voor de Filmkring De Russische film „De jeugd van Iwan" was gisteravond de eerste, die in het nieuwe seizoen voor de Film- kring van K. en O. in de filmzaal van de Universiteit werd gedraaid. Dit werk van regisseur Andre Tar- kowsky toonde weer eens het mees terschap van de Russen in het scheppen van sfeer. Het opmerkelijk ste daarbij is, dat met de eenvoudig ste middelen 'n optimaal effect wordt bereikt. En zo groeit een verhaal over een Russische Jongen, die zijn fami lie door de Duitsers heeft zien uit moorden en nadien niets liever wil dan wraak nemen door het uitvoeren van gevaarlijke opdrachten tegen de bezetters, tot een agrfjpend epos, dat een huldebetoon is aan de moed van Jeugdig Rusland. Toch is dit werk geen „propagandafilm" in de slechte zin van het woord. Het gaat Tarkowsky in de eerste plaats om de uitbeelding van een karakter en het schetsen van de sfeer, waarin de jongen zich beweegt. En daarin is hy geslaagd. Zelfs bepaalde trage passages dragen bij tot een positieve indruk van het gehéle werk, omdat de spanning erin behouden bleef. Zelden hebben wij een oorlogsfilm gezien, die met andere dan grof-rea listische middelen zó sterk de tra giek suggereert als in dit werk van Tarkowsky is geschied. In Zagreb, de op één na grootste stad van Joego-Slavië, is grote schade aangedicht door overstro mingen tengevolge van overvloe dige regenval. K. en O.-lezing over Gerrit Achterberg Wegens overgrote belangstelling zal de lezing over de dichter Gerrit Achterberg a.s. vrijdag te houden voor de afdeling Oegstgeest en K en O door de heer A. Middeldorp, met voordracht van de acteur Carol Linssen niet plaatsvinden in het Rijni. Lyceum, maar in Gebouw Irene. Als illustratie bij de lezing wordt door de bibliothecaresse van het Rijnlands Lyceum een kleine exquise tentoonstelling ingericht. Aangezien de nabestaanden van de dichter de bijdragen daartoe leveren, mag men van een unieke collectie spreken, wel ke o.m. zal bevatten: alle eerste druk ken der uitgaven; een twintigtal fo to's en rijmprenten, waaronder ille gale en door de dichter met de hand getekende exemplaren. Stationspostkantoor in Amsterdam wordt grootste ter wereld (Van A'damse correspondent) Het briefpostgebouw dat de P.T.T. an de oostzijde van het Centraal Station in Amsterdam laat bouwen, enkele maanden gereed zijn. Het gebouw zal echter geleidelijk in gebruik worden genomen. De ma chines, noodzakelijk voor het sorte- distribueren van de post, zullen pas over drie jaar alle zijn geinstalleerd. In 1969 zal het brief postgebouw, dat 140 meter lang en 17 meter hoog is, zijn uitgebreid met het thans nog in aanbouw zijnde pakketpostgebouw. Als het complex in zijn geheel in gebruik zal zijn genomen, zal dit het grootste postkantoor ter wereld zijn. Nergens ter wereld zal de automa tisering zo ver zijn doorgevoerd als in dit postale centrum, waar niette min nog 2000 mensen werk zullen vinden. Het briefpostgebouw, dat één der grootste gebouwen van ons land ia (240.000 kubieke meter), wordt uit gerust met een eigen vuilverbran ding, een speciale brandbeveiligings installatie en een enorme rijwiel- kelder. Helaas heeft men er niet op gekkend, dat van het 2000 man tellende personeel steeds meer em ployés per auto naar het werk zullen gaan. Er ls behalve een parkeerter rein voor de bezoekers van het bij kantoor en de postbussenhal geen enkele parkeergelegenheid in de wijde omgevind Soedanese ambassade in Belgrado „bezet" Een zestigtal in Joego-Slavië stu derende Soedanese studenten bezet sinds gistermiddag de hal van de Soedanese ambassade in Belgrado. In een telegram aan president Ab- boed, dat aan de secretaris van de ambassade was overhandigd, protes teren de studenten tegen het huidige „anti - democratische bewind" en eisen zij „het verdwijnen van de terreurregering, terugkeer van de militairen naar hun kazernes, be vrijding van gearresteerden en de instelling van een bewind gegrond vest op democratische beginselen". De studenten willen de ambassade niet eerder verlaten dan nadat zij de zekerheid hebben, dat him tele gram naar Khartoem is verzonden. De Soedanese ambassade heeft geen ingrijpen van de Joegoslavische overheid i BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Pelt; Hermanus Phlllppu M. W. C. Pouw i bus Ernestes. zn van J. de B. Kroon; Astrld Clémence, z: H. Velzel en P. J. Bekkering. GETROUWD D. Nleuwenburg en M. J. OVERLEDEN H. J. Happel. 81 Jr,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3