LEIDSCH DAGBLAD Toxopeus verslagen met een kleine meerderheid Aannemer wil per dag f 25.- van stakers innen Politieke situatie onduidelijk TIEN UUR W.- Duitsland wacht massaal bezoek van Oostduitse bejaarden KASTEN Gerlinde vrij, moeder blijft in hechtenis TWAALFDE WURGMOOJ1D IN BOSTON v teutvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 No. 31401 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 TWEEDE KAMER WIL TOCH DE BIJLMERMEER BIJ AMSTERDAM (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft vannacht de regering in ernstige moeilijkheden gebracht door de zijde van Amsterdam te kiezen in het geschil om de Bijl mermeer. Met een kleine meerderheid nam de Kamer het amendement- Scheps aan waarin wordt voorgesteld de Bijlmermeer aan het grondgebied van Amsterdam toe te voegen. Debat niet meer dan een spiegelgevecht De Tweede Kamer torpedeerde daarmee het voorstel van minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken), die dit gebied had willen op- '.men in een nieuwe sterke randgemeente. De minister zal zijn voorstel wel intrekken. Of hij ook zal af treden is nog niet zeker. De politieke situatie is onduidelijk. De Kamer sprak 2ïich na een iebat van tien uur, vannacht om r met 74 tegen 67 stem men uit voor het amendement van de socialist Scheps, die daarmee een grote persoonlijke overwinning boek- Tot op de laatste minuut bleef de uitslag onzeker, omdat niemand wist hoe de katholieke fractie zou stern en. Toen bleek dat behalve de ge le linkse oppositie (socialisten, pa cifisten, communisten) en een libe- twee Christelijk Historischen, twee Antirevolutionairen en ook nog negentien KVP-ers voor het amen dement stemden stond de nederlaag Toxopeus vast. Zijn stand- cunt verwierf de steun van de over ste meerderheid van liberalen, /hristelijk Historischen, Antirevo- ijtionairen, het grootste deel van de a van de boeren, de SGP en iet GPV. Vastgebeten De politieke -gevolgen van deze aederlaag zijn niet duidelijk. Ver moedelijk zal hij zijn voorstel terug- nu gebleken is, dat de ka mermeerderheid 't niet met hem eens Mr. Toxopeus heeft zich echter :o vastgebeten in zijn eigen stand- >unt, dat hij nauwelijks met een an- kansrijker voorstel kan komen, kan vermoedelijk alleen een an- minister van Binnënlandse Za- Maar toen mr. Toxopeus gis- eravond voor de stemming werd ge raagd of hij na een nederlaag zou iftreden hield hij een slag om de „Met mijn collega van Volks- uisvesting minister Bogaers noet ik mij beraden om een houd- oplossing te vinden, zodat de oningbouw voor Amsterdam geen ertraging ondervindt", zo was de (rekking van zijn antwoord. Dit be- aad zal zo verklaarde hij voorts uige weken in beslag nemen. Het debat dat zich gisteren in de voor de stemming afspeelde Weer Oostduitser overgelopen Gisteren is een Oostduitse toerist met een gezelschap een bezoek Cyprus bracht, overgelopen en de Westduitse ambassade per iegtuig naar Franfort overge- fecht. In de afgelopen twee we- zijn nog twee Oostduitsers naar t-Duitsland overgelopen. Giste- betrof het de 26-jarige natuur- ®dige Herman Schulz wetenschap- iük assistent van de Oostduitse ademie van wetenschap. /EER BERICHT RUSTIG WEER Het KNMI verwacht van heden morgenavond: aanvankelijk veel ïïolking met hier en daar wat «tregen, later enkele verspreid orkomende opklaringen. Zwakke matige wind uit oostelijke rich ten. Weinig verandering in tem- ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 OKTOBER op: 7.29 uur; onder: 17.18 uur. &n op: -.- uur; onder: 15.44 uur. oogwater in Katwijk te 10.02 en ir; laagwater te 5.16 en 17.53 Dit blad bestaat uit 16 pagina's was een jjdel spiegelgevecht. De me ningen van voor- en tegenstanders stonden vrijwel onherroepelijk vast. Met zijn scherpe indrukwekkende betoog slaagde mr. Toxopeus er slechts in om één lid van de Kamer tot andere gedachten te brengen. Da.t was de liberaal Visser, die te elf der ure zijn steun aan het amende- ment-Scheps introk. De enige voor stander van dit amendement in de liberale fractie bleef toen nog de Amsterdamse afgevaardigde me vrouw Van SomerenDowner, Commentaar Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam was vannacht na afloop van het kamerdebat direct bereid tot het geven van commentaar. „Wij zijn dankbaar, dat de meer derheid v. d. Tweede Kamer ons in zicht deelt, dat de weg van het amendement-Scheps een snellere op lossing biedt voor de Amsterdamse woningnood dan het voorstel van de minister", zo zei hij. „Op dit moment kunnen wij ech ter nog niet juichen. Eerst moet nog blijken, wat de regering gaat doen nu het amendement is aangenomen". Mr. Van Hall zei te hopen, dat de regering het belangrijke punt van de woningbouw zal laten prevaleren bo ven elke andere weg en dat de be handeling van het wetsontwerp spoe dig kan worden hervat. „Wij hopen, Ongeveer 1,6 miljoen Oostduitse bejaarden zullen, naar verwacht wordt, de volgende maand een bezoek brengen aan familieleden in West- Duitsland, wanneer de Oostduitse re gering de grenzen van haar land tijdelijk openstelt voor het eerst sedert de bouw van de Muur, nu Na watersnood dreigt tyfus in Zagreb Medische diensten vechten op het ogenblik tegen de dreiging van ty fus, terwyl van officiële zjjde is be kendgemaakt dat er vjjf mensen zjjn omgekomen en 45.000 zijn geëvacueerd na de ergste overstro ming die het gebied rond Zagreb in noordelijk Joego-Slavië ooit heeft ge troffen. -De regering in Belgrado heeft op dracht gegeven tot grootscheepse hulp aan de bevolking van het ge troffen gebied. Bijna 200.000 van de 500.000 inwoners van Zagreb wonen in het laaggelegen zuidelijk deel van de stad die het zwaarst is getroffen toen de Sava maandag door haar dij ken brak. Dr. Vladimir Bakaric, secretaris van de Kroatische communistische par tij die naar Belgrado is gevlogen om rapport over de toestand uit te bren gen, noemde het de ergste overstro ming die Zagreb ooit heeft getroffen. Hij zei dat de schade „enorm groot" Het water van de Sava, dat op sommige plaatsen drie meter hoog in de straten stond, zakt nu langzaam. Maar regenval in het oosten heeft nieuwe vrees doen ontstaan. Militairen zijn belast met hulp- verlenings- en reddingswerk en brengen voedsel naar mensen die nog geisoleerd zitten op daken en op bo venste verdiepingen van huizen. Advertentie Hogewoerd 99 - Telef. 22536 drie jaar geleden. Dit hebben func tionarissen van de Westduitse spoor wegen gisteren bekendgemaakt. Het zal het grootste aantal Oost duitsers zyn dat naar het Westen gaat sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Teneinde het vervoer te vergemak kelijken zullen de Oostduitse spoor wegen zestien extra-treinen laten rij den tussen de meeste grote Oost duitse steden en West-Duitsland. De Oostduitse regering heeft ver leden maand beslist, dat de gepen sioneerde mannen boven de 65 en vrouwen boven de 60 jaar met in gang van 2 november familieleden in West-Duitsland en West-Berlijn eens per jaar mogen bezoeken voor een periode van vier weken. Naar Westerse schatting komen ongeveer drie miljoen Oostduitsers hiervoor, in aanmerking, van wie velen hun familieleden in het Wes ten al jaren niet hebben gezien. Het verschil tussen minister Toxo- ppus en het Amsterdamse gemeen tebestuur is volgens mr. Van Hall een uiteenlopende beoordeling ge weest van de vraag langs welke weg de woningnood in de hoofdstad het snelst kan worden opgeheven. „Wij waren er zo absoluut van overtuigd, dat onze weg de enig goede weg was, dat wij hard voor ons standpunt hebben gevochten", zei hij. De bur gemeester vertrouwde er op, dat ook de Eerste Kamer in meerderheid het Amsterdamse standpunt zal steunen. Slot pag. 2 Arbeiders hervatten werk niet (Van onze Amsterdamse correspondent) Het aannemersbedrijf Van de Vorm N.V. zal overgaan tot inning van de f25,- dwangsom voor elke dag, dat de 90 tot het bouwproject aan^de Amsterdamse Sloterplas behorende bouwvak kers blijven staken. Deze mogelijkheid is verleden week gegeven door de president van de Amsterdamse rechtbank. Van de Vorm zal de dwangsom inhouden op het loon, zodra de arbeiders het werk zullen hervatten. De werknemers hebben van morgen het werk n i e t hervat. Onder de arbeiders heerste aan vankelijk de overtuiging dat de dwangsom niet zou worden opgeëist. Er wordt reeds sedert 21 september gestaakt. Het besluit van de directie van Van de Vorm is gisteren geno men na een bespreking met de raad van bestuur van de Samenwerkende Patroonsverenigingen m Amsterdam (SPV). Aangenomen wordt dat dit op aandrang van de SPV is gebeurd. Besprekingen Het Amsterdamse Bouwvakcomité onder welks leiding de meeste van de acties in de Amsterdamse bouw zijn gevoerd, is vanmorgen bijeen geko men om zich over eventuele tegen- stappen te beraden. Inmiddels zijn er tussen de erken de bonden van bouwvakkers en de SPV besprekingen begonnen, die be ogen het korte geding te voorkomen dat de bonden tegen de patroons aanhangig hebben gemaakt, wegens de uitsluiting van werk van de door de bouwmaatschappij Texel ontslagen arbeiders. Het geding zal morgenmid dag voor de president van de Am sterdamse rechtbank dienen. Nauwelijks was Prinses Bea trix gisteren uit Tokio terugge keerd of zij hervatte haar repre sentatieve taken. In Utrecht werd zij verwelkomd door bur gemeester De Ranitz. toen zij daar de viering van het 150- jarig bestaan van de Kon. Mare chaussee bijwoonde. Nadat de Prinses 's ochtends een défilé had afgenomen, was er 's mid dags voor circa 600 manschap pen van de Koninklijke Mare chaussee een herdenkingsdienst in de Domkerk. Voorschotten De Amsterdamse Justitie zet inmid dels haar optreden voort tegen aan nemers, die zich niet strikt aan de bouw-CAO 1964 houden. Gisteren meest een onderaannemer van Texel (gebr. Van der Meyden) zich voor de economische politierechter verant woorden voor het uitkeren in juli van voorschotten aan zijn 68 werknemers tot een totaalbedrag van f 12.000, zonder dat het College van Rijksbe middelaars hem daartoe toestemming had verleend. De uitkering zou be doeld zijn als een voorschot op een winstdelingsregeling. Het onderaan nemingsbedrijf werd veroordeeld tot een boete van f 500 de onderaanne mer zelf tot een boete van f 500. Juwelenroof Heiligetveg Gerlinde Kreuzer, vriendin van Pe trus Dominas, onder wiens leiding de juwelenroof op de Heiligeweg in Amsterdam zou hebben plaatsgehad, is vrfj. Dit heeft de raadkamer van de Amsterdamse rechtbank beslist. De 21-jarige opticien-assistente, die de dag na de overval op 26 september werd gearresteerd en sindsdien in het Huis van Bewaring heeft gezeten wordt als ongewenste vreemdelinge over de grens gezet. Haai' moeder, de 55jarige advocate Marianne Kreuzer uit Essen, blijft in voorlopige hechtenis. De raadka mer heeft de eerste termijn van 30 dagen, die volgende week eindigt, verlengd. De officier van Justitie in Dortmund heeft tegen de 55-jarige advocate een hechtenisbevel uitge vaardigd. Het kan echter pas wor den uitgevoerd, als zij de Duitse bo dem betreedt. In West-Duitsand wordt de advocate bevrijding van ge vangenen, het niet aangeven van misdadige plannen en heling ten las te ge' Pool gegrepen Inmiddels is in Duitsland nog een bendelid van Dominas gegrepen. Het is de 43-jarige Pool Edward Lach- macki, alias Elias Kowalski. Lach- In Lynn, een voorstad van de Amerikaanse stad Boston, is gisteren het lijk gevonden van een 83-jarige weduwe, die gewurgd bleek te zijn met een nylonkous. Dit schijnt op nieuw het werk te zfjn van de moor denaar die bekend staat als de „wur ger van Boston", die sinds juni 1962 nu al twaalf van dergelijke moorden heeft gepleegd. In de flat, waar de weduwe alleen woonde, werd ook een 21-jarige, vrouwelijke agent v. politie bewuste loos aangetroffen. Volgens de politie had het meisje waarschijnlijk een te grote hoeveelheid aspirine-tabletten geslikt. Zij wordt thans in een zie kenhuis behandeld. Het is nog niet duidelijk, in hoeverre zij wat met deze moordzaak uitstaande heeft. macki zou aan de overval op een juwelier in de Heiligeweg niet heb ben deelgenomen, maar wel aan soorfgeljjke roofovervallen op juwe liers in West-Duitsland. Bovendien wordt de Pool verdacht van poging tot moord. Hfj zou bjj verscheidene overvallen hebben geschoten, waarbjj personen gewond werden. POGING TOT STAATSGREEP IN ALBANIË? Het Griekse dagblad „Ianine" meldt van uit Albanië uitgeweken Griekse vluchtelingen te hebben ver nomen, dat kortgeleden in Albanië een poging tot omverwerping van het communistische regime van presi dent Enver Hodja heeft plaats ge had. In verband daarmede zouden talrijke officieren zijn terechtgesteld, gepaard met het instellen van een bewind van terreur en onderdruk king. Pas uit psychiatrische inrichting ontslagen Man vermoordde zijn vrouw Een 43-jarige pupfitter heeft gis teravond zijn 38-jarige vrouw in hun woning aan de Bankasingel in Vlaar- dingen met messteken in de rug gedood. Een poging tot zelfmoord van de dader werd door buren verijdeld. De man was gisteren uit de psychia trische inrichting in Roozenburg ont slagen. De man stak zijn vrouw neer in de slaapkamer en zette daarna de gaskraan open. De buren hadden echter gemerkt, dat er iets aan de hand was. Zij riepen een arts te hulp en verschaften zich toegang tot de woning. De politie, die na de ontdekking van de moord werd gewaarschuwd, bracht de dader naar het hoofdbu reau. Familieleden hebben zich over de vijf jonge kinderen van het ge zin ontfermd. Burgemeester Van Hall van Amsterdam en zijn wethouder Den Uyl op de publieke tribune tijdens de Kamerbehandeling van de kwestie-Bijlmermeer. OPENING 25-jarag jubileum Haarlemmerstraat 181 MORGENMIDDAG 3 UUR wordt het modernste bedrijf voor Leiden en omgeving op het ge bied van juwelen, goud en zilver, horloges, klokken, verlovings ringen, Gero cassettes, geopend, lste klas ateliers voor reparaties en nieuw werk. Voor juwelen, gouden en zilveren sieraden, alsmede horloges- en klokken- reparatie. Iedere koper ontvangt de eerste maand een speciale jubileum-openingssurprise. v. d. WATER Juwelier - Horloger Altijd voordelig Haarlemmerstraat 181 (hoek Hoogl. Kerksteeg) Reeds meer dan 25 jaar Uw adres. klassieke KLOKKEN PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden lel 20778 [Jit het Leidsch Dagblad van 29 October 1864: Het 50-jarig bestaan van het NecL. Bijbel Genootschap werd Donderdagavond in de Pieterskerk alhier door de i Leidsche afdeeling plegtig i herdacht met het houden i eener feestrede door Prof. i J. Prins. (Advertentie) In een der vuilnisbakken in Wijk VII, is gevonden een zilver theele- peltje. De eigenaar kan na opgave der kenteekenen, het- zelve terug bekomen bij den Eersten Commissaris van Po litie.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1