DA ONTHULLEND INTERVIEW OVER HANDEL IN KITSCH Wilson wil Smith dringend spreken LIB-] ETHER TV - VANAVOND EUROPESE PARLEMENT REBELLEERT MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 Bijna even verrassend als het af zetten van premier Chroesjt- sjow is het besluit van de Ita liaanse communisten een delegatie naar Moskou te zenden om reken schap (officieel heet het: „inlich tingen") te vragen over de plotse linge regeringswisseling. Een duide lijker bewijs, dat er sinds Stalin en mede door de (betrekkelijk) ruime opvattingen van de verdwenen pre mier wel héél veel veranderd is ach ter het ijzeren gordijn, kan men zich nauwelijks indenken. De Ita liaanse kameraden (die overigens de grootste communistische partij in West-Europa achter zich weten) ver vullen op deze wijze de kritische functie, die het Russische volk-zèlf vrijv/el onthouden blijft. Het is in tussen de vraag of de Italianen, een- maai teruggekeerd, precies zullen vertellen wat zij in en om het Krem lin hebben gehoord en misschien wordt het, met het oog op het partij belang, niet meer dan een praatje voor de vaak. Hoe dan ook, vermoe delijk zullen de - bezwaren tegen Chroesjtsjow over enige weken kun nen worden samengevat in twee ca tegorieën, persoonlijke en zakelijke. Wat- de eerste groep aangaat: zo juist heeft de Russische vice-premier, Roednew, in Brussel op een bijeen komst van de Vereniging voor Bel gisch-Russische vriendschap nadruk kelijk verklaard, dat Chroesjtsjows leeftijd een obstakel was geworden en dat hij niet langer in staat was het land te besturen. Ook is hem .persoonsverheerlijkingten laste gelegd en nepotisme, d.i. begunsti ging van familieleden. Dit laatste zal wel slaan op de poging zijn schoonoon Adzjoebei tot zijn opvol ger als partijsecretaris benoemd te krijgen. Het merkwaardige bij de be schuldigingen jegens de ex-premier is, dat de waarschijnlijk zeer zwaar wegende zakelijke bezwaren tegen zijn politiek slechts terloops worden genoemd. Toch is het veelzeggend, dat de Prawda dinsdag jl een rege ringsrapport publiceerde, waaruit bleek, dat het tempo van de indu striële groei in het derde kwartaal van dit jaar sterk is gedaald. Als commentaar verbindt het blad hier aan de opmerking, dat alleen een hogere produktie per arbeider tot een betere levensstandaard zal kunnen voeren. En die hogere produktie is alleen te bereiken door betere pro- duktie-methoden en een ruimer ge bruik van de resultaten van weten schap en techniek. Tot zover de bin nenlandse omstandigheden. Wat het buitenland betreft zal het geschil met China en vooral ook Chroesjt sjows toenadering tot West-Duits- land eveneens een rol van belang hebben gespeeld, al wordt daar niet of nauwelijks van gerept. Een van Pekmgs voornaamste grieven tegen Chroesjtsjow was namelijk, dat hij in de laatste, tijd bezig was Oost- Duttsland aan Bonn te „verkopen", of althans zó handelde, dat hij de schijn' tegen zich had. Plet zal dan ook geen verbazing mogen wekken, indien zou blijken, dat de Oostduitse leider Ulbricht, via Peking, in belang rijke mate tot de val van de Rus- siche premier heeft bijgedragen. MEN most tot 1847 teruggaan om een Engels kabinet te vin den, dat op een zo kleine meerderheid in het Lagerhuis kan steunen als thans de regering van de socialist Wilson. Toen hadden de Whigs (liberalen) een meerderheid van slechts twee zetels op de (con servatieve) Tories. Nu heeft Labour maar vier zetels méér dan conser vatieven en litoera-len samen, waarbij het de vraag is in hoeverre men een conservatief-liberale combinatie poli- tiek-reëeel kan noemen. Hoe dat zij, een meerderheid van vier zetels is te klein om krachtig te regeren. Dat is althans de opvatting van de La- bour-afgevaardigden Woodrow Wyatt en Desmond Donnelly, die reeds ge pleit hebben voor samengaan van socialisten en liberalen, waardoor de meerderheid van 4 op 22 zou komen (de liberalen hebben namelijk 9 zetels, welke dan aan de Tories ont trokken zouden worden en bij La bour bijgeteld). Wat zou echter het gevolg zijn van deze „lib-lab com binatie"? In de eerste plaats, dat voor de liberale leider Jo Grimond een plaatsje in het kabinet inge ruimd zou moeten worden, maar óók, dat Labour moet afzien van bijv. de nationalisering van de staatsbedrij ven, waar de liberalen togen zijn. Nu zou een lib-lab kabinet weliswaar in overeenstemming zijn met het feit, dat de kleinste van deze twee part ners bij de recente verkiezingen het aantal stemmen met 6% zag groeien, doch daartegenover staat, dat La- bourleider Wilson het liever alleen doet en dat de actie van Wyatt en Donnelly dus eigenlijk de eerste in terne aanval op zijn beleid is. Maar waaróm is Wilson „tegen"? In de eerste plaats omdat hij binnen de partij reeds met vrij sterk uiteen lopende inzichten moet rekenen. Samenwerking met de liberalen zou zijn positie in het parlement wel ver stevigen maar hij zou er de linker vleugel van Labour mee voor het hoofd stoten. Bovendien herinnert Wilson aan 1929, toen Labour af ham kelijk was van sterk wisselvallige liberale medewerking. De Labour- leider zoekt het dan ook, zowel tegenover de sterke conservatieve oppositie als tegenover Wyatt en Donnelly, in een andere richting: hij wil zo snel mogelijk als het kan in de eerste drie maanden („honderd dagen") tot resultaten komen, die .de sympathie onder de kiezers doen groeien. Mocht het dan gewenst zijn tot nieuwe verkiezingen over te gaan, dan zou hij met een ruimere meerderheid uit de bus kunnen komen. Tot zolang echter wenst hij, ongeaoht alle obstakels, het hem door de kiezers verleende mandaat in daden om te zetten. Zo nodig zal hij een nederlaag naast zich neerleggen, want dat hij leider is van een „taxicab"-kabinet ligt hem niet al te zwaar op de maag. Die uitdrukking dankt haar ontstaan aan de veronderstelling, dat een on geluk met een taxi, waarin vijf La- LD. OVER RADIÓ JEN T V. LD. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. De Rudi Carrellshow was weer een échte Rudi Carrellshow. In een omgeving van allerhand automaten, scharrelden Carrell en de Mounties en wat los volk behendig rond, met als gast de nieuwe Italiaanse teenagerster Bobby Solo en als gebruikelijke sur prise het zingende schaatspaar Marika Zahn-Kilius en Hans-Jür- gen Baumler. Jacht op Christiansen „Achter het nieuws" joeg Dik Verkijk jr. als een fret achter het nieuws aan over het ereburgerschap en de naar hem genoemde straat van General der Flieger Christiansen aan. Zoals bekend maakte Christiansen met een 12-motorige Dornier een Atlantische vlucht, reden waarom hij in 1918 in Wyk tot ereburger be noemd werd, waarna in 1932 een straat naar hem werd vernoemd. In 1945 werd diit door de geallieerden teniet gedaan, maar onlangs werden zowel Christiansen als de straat weer in ;,ere" hersteld. Christiansen zelf wilde niet voor de camera komen. Tot Verkijk zei hij„Gaat u nu maar, want u wilt mij toch geen hand ge ven". De voorzitter van de gemeenteraad. Preisier, wilde aanvankelijk ook geen interview toestaan, maar ging ten slotte door de knieën. Verkijk ver raste hem met de Bekanntmachung, waarin Christiansen enige doodvon- a bekend maakte. Verkijk ver staat de kunst onaangename vragen op een neutrale, zakelijke toon te stel len, zo, dat de in een hoek gedreven ondervraagden toch bereidwillig blij ven te antwoorden of een antwoord te ontwijken, zonder er op los te gaan slaan Tulpenhandel in msasaschihlerijen In „Signalement" interviewde Henk de By de betrokkenen by de verbluf fende tulpenhandel in massa-schil derijen, die in ons land zo welig tiert. We zagen een schilder, die da gelijks een 20 schilderijen in elkaar flanst voor een paar rijksdaalders, die dan voor 10 dollar per stuk naar Amerikaanse groothandelaars gaan, meestal ongesigneerd. Dat doet de „kunsthandel" ginds wel, waarbij „le vensbeschrijvingen met tentoonstel lingen overal ter wereld" van de kunstenaars worden gefingeerd, zodat de uiteindelijke verkoopprijs op enige honderden dollars komt te liggen (een zo'n schilderij, door de schilder voor f 7,50 verkocht, bracht uitein delijk 900 dollar op!). Elk schilderij blijkt ook een code nummer te hebben: 39f wil zeggen: „schepen" van schilder „nummer 39". Zo deden alle letters van het alfabet bij de schilderijenhandel Wemelsfel- der in ïtotterdam dienst voor de ru bricering (A is bossen, M is bergen enz.) behalve, betekenisvol genoeg de letters I. en Q. Drie jongelui vertel den hoe zij werkzaam waren geweest in zo'n schilderijenfabriekje (de een tekende de neuzen, die dan door de „meester" zelf van een liohtvlekje werden voorzien). Opmerkelijk was de openhartigheid waarmee zowel de schilders als de handelaar deze schil derijenhandel uit de doeken deden. De NCRV zendt zondag het televisiespel „Interview tussen nul en zero" uit. Het stuk behandelt het thema van een ondergedoken joods kind, wiens ouders werden wegge voerd, een kind dat plotseling werd afgesneden van de ouderlijke liefde. In dit door Stefan Felsenthal geregiseerde spel zijn 17 minuten film ver werkt, opgenomen op Schip hol, aan de Amsteloevers, in de Amsterdamse jodenbuurt en op andere hoofdstedelijke plaatsen. Bert Garthoff zal zondagoch tend voor de radio in „Weer of geen weer" verslag doen van zijn eigen ervaring bij het afleggen van het ANWB-exa- men, rijproef voor gevorder den. De intelligentie von honden is zondagavond het onderwerp van het duo George Noordhof en Dick van Ruler in hun po pulair-wetenschappelijke tv- uitzending „Hoe bestaat het". Negen honden treden in dit programma op, waaronder een Sint Bernard en een Chihua hua. Honden van de Rijkspoli- tie-speurhondenschool zullen er een demonstratie geven van selectiepro even. Voorts worden twee Russische proeven op een filmpje vertoond. Een blinde- geleidehond ontbreekt uiteraard niet. „Ernst met Marianne" heet het programma dat Ernst van Al- tema met ingang van zondag voortaan één keer per maand voor' de AVRO-radio gaat brengen. Het wordt een half uurtje met door hem vertaalde (Franse) chansons. In de eer ste aflevering wordt de schijn- iverper gericht op Mireille Francis Lemarque en Boris Vi- van, die als tekstschrijvers hun succes te danken hébben aan de sterren van het Franse lied. Bjj het bekyken van zulke schil deringen op de televisie moet men er wel rekening mee houden dat ze er geflatteerd op komen, doordat men de vaak ondraaglijke kleuren verr vaagd ziet tot zwarte, witte en grijze tinten. Het was een kostelijk pro gramma, waarbij ogen en oren om het hardst tuitten! Acht i jaar wegens poging tot doodslag De rechtbank in Zutphen heeft gis teren een 39-jarige betonwerker uit Amsterdam veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek voor een poging tot doodslag op een elfjarig meisje. Veertien dagen geleden was eis van de officier van justitie tien jaar met aftreg. De betonwerker volgens de psychi atrische rapporten een sterk vermin derd toerekeningsvatbare epilepticus heeft reeds enkele malen moordaan slagen gepleegd. In 1956 trachtte hij zijn toenmalige hospita van tachtig jaar om het leven te brengen. In 1957 wist hij de kamer van een klein meisje'binnen te dringen, maar door dat net kind ging gillen was hij genoodzaakt te vluchten. In 1958, tijdens een proefver of, trok hij een achttienjarig meisje van de fiets en takelde haar toe. Op 29 mei van dit jaar, toen hij in de richting „Het hoge land" in Beekbergen vertoefde, lokte hij een elfjarig meisje mee. In een korenveld trachtte hy het kind te wurgen. Zeer verdienstelijk werd tenslotte in het Frans de novelle „Het schot" van Alexander Poesjkin (1799-1837) gespeeld. Een navrant verhaal, omdat Poesjkin tenslotte zelf de dood zou vinden door een, vrij zinloos, duel. Nog navranter was misschien dat de ze volmaakte novelle (zijn verhalen zyn onlangs in een pocket versche nen) zoals gebruikelijk op verschil lende punten sterk afweek van de oorspronkelijke versie Radioberichten over verletbestrijding In de periode 15 november tot en met 26 maart zullen via de radio be richten worden uitgezonden over de verletbestrijding bij de bouwnijver heid. Indien de volgende dag niet als normale werkdag voor de bouwbe drijven geldt, zal het KNMI hiervan mededeling doen aan de radionieuws dienst. De nieuwsdienst zal dan een bericht opgeven of de volgende dag een verplichte of vrijwillige door werkdag voor de vier bouwdistricten is. Als de volgende dag wel een nor male werkdag is zal de radionieuws dienst geen mededeling doen. De uitzendingen vinden tot 1 ja nuari plaats over de zender Hilver sum 2, daarna via de zender Hilver sum 1. KWESTIE-ZUID-RHODESIE De nieuwe Britse premier, Ha rold Wilson, heeft premier Ian Smith van Zuid-Rhodesië ver zocht begin volgende week naar Londen te komen voor dringende besprekingen. Inmiddels is uit de Zuidrhodesische hoofdstad Salisbury gemeld, dat de stamhoofden die daar bijeen zijn om een oordeel te vellen over het onaf hankelijk worden van Zuid-Rhodesië onder de huidige grondwet (met een regering van een blanke minder heid), hun beslissing die gisteren werd verwacht, hebben* uitgesteld. Premier Smith heeft zijn aanhan gers laten weten, dat zijn regering vastbesloten op onafhankelijkheid aanstuurt, of Groot-Brittannië nu waarnemers naar zijn land zendt of niet. ~te Afrikaan heeft een plaats in dit land en er is plaats voor ons samen", aldus de premier. De Britse regering wenst overleg op hoog niveau om te trachten een breuk tussen de twee landen te voor komen. De betrekkingen zyn op het ogenblik byzonder gespannen. Lon- Fred Rombouts presenteert vanavond op Nederland 1 zijn nieu we reeks T.V.-showprogramma s „Vier maten van nu"Deze show biedt ook gastvrijheid aan buitenlandse artiesten, zoals de Engelse zangeres Rosemary Squires, hierboven afgebeeld. den wees deze week een uitnodiging van premier Smith om waarnemers naar Salisbury te zenden ter bijwo ning van de besprekingen met Afri kaanse stamhoofden van de hand. Het standpunt van de Britse regering is dat de uitkomst van deze bespre kingen op geen enkele wyze de me ning van de vier miljoen Afrikanen in Zuid-Rhodesië kan weergeven. De regering van Smith heeft gis teren de commandant van de Zuid rhodesische strijdkrachten, de 50-ja- rige generaal-majoor John Anderson, ontslagen. In een brief van het departement van Defensie aan Anderson werd ge zegd, dat hij in verband met zijn leeftijd is gepensioneerd. In een vraaggesprek heeft Anderson echten de beschuldiging uitgesproken dat zijn pensionering een gevolg is van zijn weigering om een eventuele een zijdige onafhankelijkheidsverklaring van Smiths regering te aanvaarden. iiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiat EERSTE NET KRO 15.00 uur NTS-weekoverzicht 15.25 uur Hardy's logboek 16.00 uur Intermezzo, filmimpressie over Spanje 16.15 uur Huisje, boompje beestje 17.00 uur Het mysterie van de arend, voor de jeugd 18.15 uur Olympische Spelen Tokio 1964 19.30 uur Barend de Beer, voor de jeugd 19.35 uur Sir Lancelot, ridder van de koningin 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Brandpunt, actualiteiten 20.50 uur Vier maten van nu, showprogramma 21.30 uur - Bonanza 22.20 uur Conciliejournaal 22.25 uur NTS-journaal 22.30 uur Olympische Spelen Tokio 1964. TWEEDE NET AVRO 20.00 uur NTS-journaal 20.01 uur Zoo Zoo, dierenprogramma 20.30 uur Combo, tienerprogramma 20.55 uur Dick van Dyke-show 21.20 uur Hoe maakt U het? 22.10 uur Sluiting. TV NOORDZEE 18.30 uur Charlie Chaplin Festival 18.59 uur Mr. Magoo, tekenfilm 19.05 uur Lastige gevallen 19.17 uur Blue Jeans en kimono's, Japan van vandaag 22.00 uur Citizen Kane, speelfilm. TV ZONDAG EERSTE NET NCRV 18.30 uur Olympische Spelen Tokio 1964 19.55 uur Aandacht voor gehoorgestoorden 20.00 uur NTS-journaal 20.95 uur Sport in beeld 20.30 uur Pa Pinkelman en tante Pollewop 20.35 uur Hoe bestaat het, wetenschappelijk programma 21.05 uur Interview tussen nul en zero, televisiespel 22.00 uur Gerichte klank, muziekbeoefening en koorklank 22.25 uur NTS-journaal. TWEEDE NET NTS 19.30 uur De tydcapsule, voor de jeugd 19.50 uur Popeye, tekenfilm 20.00 uur NTS-journaal 20.05 uur Tom Ewell Show, autorijles 20.30 uur Staatsbezoek aan Washington 21.20 uur Momentopname, tv-fantasie 22.00 uur Sport in Beeld. TV NOORDZEE 18.30 uur Voetbaluitslagen 18.35 uur Robin Hood: „Schaakmat" 18.58 uur Popeye, tekenfilm 19.05 uur Voetbal, Ajax 19.21 uur Music Box, filmklucht 22.00 uur Dr. Ben Casey, Vals alarm. 7—::2J 1 VOOR ZONDAG 25 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Klass. gram. 8,25 Inl. hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.30 Klass. gram. 9.45 Nws. Convent van kerken: 10.00 Geref. kerkdienst. KRO: 11.15 Medaillon: klankrijk portret aan de hand van wetenswaardige feiten uit de muziekgeschiedenis. 12.10 Boekbe spreking. 12.20 De springplank: jonge artiesten. 12.45 Lichte gram. 12.50 Bui tenlands comm. 13.00 Nws. 13.10 De drie Musketiers: licht progr. 13.30 V. d. Jeugd. 14.00 Klass. kamérmuz. 14.35 Kerkorgelconc.oude en moderne wer- De moeilijkheden met de Europese graanprijs hebben het Europese Par lement er gisteren toe gebracht voor lopig te weigeren een advies uit te brengen over een ontwerp voor ge leidelijke invoering van E.E.G.-re- gels voor de suikermarkt. Men wil, zoals de Nederlandse af gevaardigde Vredeling als vicevoor- zitter van de landbouwcommissie van het parlement verklaarde, wachten tot de kruitdamp rondom de Euro pese graanprijs wat is opgetrokken. Het parlement heeft er kennelijk ge noeg van als maar marktverordenin gen voor landbouwprodukten goed te keuren zonder dat bekend is, welk prijsniveau deze marktmechanismen gaan dienen. Dr. S. L. Mansholt, de vice-voor- zltter van de E.E.G.-commissie die met de landbouwzaken is belast, heeft in een korte, krachtige verklaring er geen twijfel aan laten bestaan dat men met de landbouwpolitiek vast loopt als men niet komt tot het vast stellen van de Europese prijzen. Voor een aantal produkten, granen, rund vlees, gevogelte, eieren, groente en fruit, zijn reeds twee jaar E.E.G.-re- gels van kracht, doch het nieuwe stelsel werkt niet zolang een gemeen schappelijk prijspeil voor deze pro dukten ontbreekt. In feite worden de E.E.G.-regels misbruikt voor voortzetting van de oude nationale protectie, zodat de ontwikkeling naar een echte gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten yolledig stagneert. ken. 15.00 De hand aan de ploeg, le zing. 15.05 Lichte gram., sportreporta- ges en -uitslagen. (16.25-16.30 Toto uitslagen). 16.30 Radiokamerorkest en solisten: moderne muz, 16.45 Nws. over het Concilie. IKOR: 17.00 Herv. kerk dienst. 18.00 Vraag en* antwoord. 18.10 Zingt het voorbedachte lied. 18.30 Her vorming van de reformatie?: enkele aspecten van het onderwijs over de kerkhervorming. 18.45 Gram. 18.50 De kerk aan het werk: act. van het kerke lijk erf. 19.00 De Open Deur. NCRV; 19.30 Veel gevraagde gewijde muz. 20.00 Nws. 20.07 Reflex: een wekelijkse be spiegeling over leven en samenleven. KRO: 20.15 Internationale volksliede ren. 20.40 Ziggy en Habooba, hoorspel. 21.30 Klass. strijkkwartet. 22.05 Wlsse- wassen, licht progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.50 Licht klass. muz. 23.10 Muziek van de Lage Landen, muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uxy ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toorn vliet - uitzending dienst voor belang stellenden gehouden op zondag 18 ok tober 1964; 3.15 uur Kinderdienst; 4 u ds. P. N. Kruyswljk. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws., sportmeded. en soc. strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Klassieke muz. 10.30 Qulzprogr. 10.50 Promenade- ork. en solist: hmus.muz. 11.25 Zang en voordr. AVRO: 12.00 Licht muz.- progr. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Knipperlicht, progr. voor alle weggebruikers. 13.55 Lichte muz. 14.55 Interland voetbal wedstrijd: AlbaniëNederland - voor ronde wereldkampioenschap. 16.45 Sportrevue. VARA: 17.00 Discobal: dansmuz. v. d. tieners. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport journaal. VPRO: De kerkdienst, lezing. 18.45 Parlando: licht progr. 19.30 Korte herv. kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork., radiokoor en so listen: Die lustige Wltwe, operette. 21.15 Weet ik veel, quiz. 21.35 Het wassen beeld, hoorspel. 22.00 Gitaar- duo: klass. en moderne muziek. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sport uitsl. 2e klas voetbal. 23.00 Franse chansons. 23.30 Metropole-ork.: amus.- muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 18.30 Olympische Spelen Tokio 1964: Sluitingsplechtig heid. 19.30 Bangkok bij elektrisch licht, film-documentaire. 19.55 Even aan dacht voor de gehoor-gestoorden. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. NCRV: 20.30 Pa Pinkelman en Tante Polle wop, beeldverhaal. 20.35 Hoe bestaat 't: Over honden gesproken, populair- wetensch. progr. 21.05 Interview tus sen Nul en Zero, TV-spel. 22,00 Koor zang. NTS: 22.25-22.30 Journaal. Nederland II: NTS: 19.30 De TJJds- capsulc, TV-fllm v. d. Jeugd. 19.50 Popeye, tekenfilm. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show, TV-film. 20.30 Staats bezoek Washington, documentaire. 21.20 Momentopname, TV-fantasle. 22.00- 22.10 Sport in beeld. BINNENLAND het passa- Rotterdam van de Holland- Amerikafijn is een man over boord ge vallen. Het schip bevindt zich op on geveer zeven mijl ten zuidwesten van Kaap Gris Nez. ïtji langdurig zoeken naar de drenkeling, zonder resultaat, heeft het schip de thuisreis hervat. Aanvaring Het Nederlandse tank schip „Naess Commander", groot 39.500 dwt. eigendom van de Norness Scheep vaart Maatschappij N.V. in Amsterdam, is woensdag bij de Straat van Gibral tar in aanvaring gekomen met de Li beriaanse turbine tanker „Altanln. De .Naess Commander" kreeg vrij ernstige schade. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Brand op schip Op een aan de afbouwkade van Verolmes werf op Ro zenburg liggende tanker hebben gis termiddag twee constructieschilders ernstige Brandwonden opgelopen. Van één van hen is de toestand zeer ernstig. De mannen, J. van Hengst en I. C, van Deurloo, beiden uit Rotterdam, waren met nog drie andere arbeiders aan het werk in de voorplek, toen vermoedelijk als gevolg van een ontploffing brand uitbrak. De mannen slaagden erin zelf de brandende ruimte te verlaten. De drie andere arbeiders konden, na op de werf verzorgd te zijn, naar huls terugkeren. l'it. raam gevallen Het 3>/2-jarige zoontje van de familie Wallet uit de Davldstraat in Veenendaal is gister middag uit een raam van de boven verdieping van zijn ouderlijke woning gevallen. Hij werd in ernstige toestand de Labour-opvattmgen ln wetten om J reedftetlji bourleden zouden zitten, de regering een stemming kan kosten. Maar Wil son aarzelt niet en zal door krach tig aanvallen en door een soort over rompelingstactiek, althans proberen te zetten. Van brug gevalle») Bij de bouw van een brug over het Amsterdam-Rijnka naal in Tiel is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 27-jarige betonwerker H. van de Weerd uit Mau- rik het leven heeft gekost. Van de Weerd verloor op een gegeven moment zijn evenwicht en viel van grote hoog te. HIJ is ter plaatse overleden. Nietig De commissie van beroep van de schoolraad voor de „School met de Bijbel" heeft uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van het geschors te schoolhoofd in Veenendaal. Het be sluit van het schoolbestuur, waarbij begin september het schoolhoofd dr. J. G. Thoomes voor enkele dagen werd geschorst, is door de commissie nietig verklaard. Dr. Thoomes was geschorst wegens het gebruik van de schoolzolder voor privé doeleinden. A.M.X.'ers doen het goed Bij de herfstmanoeuvres van de vierde divi sie in Hohne in Duitsland duidelijk aangetoond, dat de A.M.X,-tanks over hun kinderziekten heen zijn. De ge pantserde personeelsvoertulgen en de vuurmonden van dit type zijn weer volledig in gebruik, en van de scheuren in de ophangsteun die de legerleiding deze zomer zoveel hoofd brekens hebben bezorgd, is niets meer te bemerken. B() spel gedood De elfjarige H. M. Schelten is in zijn ouderlijke woning ln Barendrecht aan een hersenbloeding overleden. Deze verwonding had hij op gelopen, toen hij spélende met een ne- I genjarlg vriendje, met het hoofd tegen I een lantaarnpaal was gehold. Onderzoek De centrale recherche van de Amsterdamse politie houdt zich op het ogenblik op verzoek van de of ficier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H. E. van Renesse be zig met een onderzoek naar de werk zaamheden, die de 76-jarige dr. J. Sa muels verricht ln de centrale instelling voor de Samuelstherapie. Het onder zoek is een gevolg van de beledigings zaak, die na een klacht van dr. Sa muels tegen de hoofdredacteur van de Haagse Post, voor de rechtbank diende. Italianen uitgewezen Twee Italia nen van omstreeks dertig Jaar, die hier als arbeider zijn gekomen, zijn over de grens gezet. Inpïaats van te werken hielden de mannen zich onledig met bezoek aan dancings, bars e.d. in Rot terdam. Zij legden daarbij zeer Intieme et n contacten met meisje» 16, 17 jaar. Weggeld onaanvaardbaar De Ne derlandse Wegverkeers- en Vervoers organisatie „Centraal Overleg", heeft zich in een brief tot de leden van de Tweede Kamer gericht over het wets voorstel voor een Rijkswegenfonds. „Centraal Overleg" is voldaan over de mogelijkheid van een forse aanpak van de wegenbouw, maar onvoldaan over het slechts ten dele volgen van het wegenplan, zoals dat in Juli van dit jaar al is voorgesteld door de federatie. Het heeft „Centraal Overleg" uitermate teleurgesteld, dat ter financiering van het wegenfonds wederom een extra last on het motorwegverkeer is voorgesteld. Dit onderdeel van het voorstel acht men volkomen onaanvaardbaar. BUITENLAND NAVO-vergaderlng De conferentie van de ministerraad van de NAVO, die als 'gebruikelijk ln december wordt houden, begint de vijftiende en zal drie tot vier dagen duren, zo is ln Parijs, de plaats van samenkomst, officieel meegedeeld. Spionage Een in Bern wonende Argentijn zal aldaar terecht staan we gens spionage voor de Sowjet-Unie. Hij heeft aan Russische agenten bulten Zwitserland economische en politieke inlichtingen en andere staten doorge geven. Schatgravers In Cotabambas, een plaats ten zuiden van de Peruaanse hoofdstad Lima, trachten honderden mensen met alle soorten uitrusting, va riërend van een gewone spade tot dy namiet, de schat van de laatste keizer der Inca's op te sporen, welke volgens verklaringen van Peruaanse en tenlandse oudheidkundigen in de geving van deze stad is begraven. De schat zou bestaan uit staven zilver die volgens de overlevering door de volge lingen van keizer Atahualpa werden begraven. Vechtpartijen Een honderdtal leer lingen van een middelbare school in New York heeft gisteravond een vecht partij geleverd in de gangen van eer station van de ondergrondse. Volgens de politie was de herrie ontstaan over een rassenkwestie op school. Verschei dene reizigers liepen verwondingen op. Vijftien leerlingen, onder wie vijï blan ken, zijn gearresteerd. In een ander station van de ondergrondse vochten •tweehonderd leerlingen van twee buurtscholen met elkaar. Hierbij wer den zeven scholleren in hechtenis ge nomen. VOOR MAANDAG 26 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-b: 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. 1 Sportuitsl. van zaterdag. 7.45 Radl krant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muzte 8.30 Lichte gram. 9.00 Verzoekprcc v. d. zieken. 9.35 Waterstanden, 9; V. d. vrouw.' 10.10 Klass. gram. 101 Rondom het Woord: theol. etheriet gang. 11.05 Lichte gram. 12.05 Lit) ork. en zangsoliste. 12.25 Voor boeri tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. land- tuinb. 12.33 Orgelspel: amus.ir n., event, act. 13.00 N\ Musette-ens. en zangsollst. 13.40 Mi uit Amerikaanse en Engelse musici 14,05 De man achter het Marshallpli hoorspel over de Tweede Wereldoorl: 14.30 Geestelijke muz. 15.00 Als del van huis is,..<(herh. van de uitzendt van 15 oktober j.115.40 Balletmi 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Vocaal ens. zangsoliste. 16.50 Klass. pianomuö 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. je»i 17.30 Lichte gram. v. d. teenagerp. II Regerlngsuitz.Suriname journ. Sp: ker: mr. dr. H. J. Roethof. NCRV: 18.00 Marinierskapel der ft Marine. 18.20 Ultz. van de P.v.d 18.30 Klass. gram. 19.00 Nws. praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Met pole ork. 19.55 Op de man af, praal 20.00 Lichte gram. 20.30 Adam, wie: Gij?: De Europese mens, zoals hij vc andert en zichzelf gelijk blijft. 21. Klass gram 21.50 Wereldpanoran 22.00 Licht ens.: Italiaanse volksllf Jes. 22.20 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 Avondoverd. 22.55 Aan de bronnen c de muz., muz. lez. 23.20 Lichte gte 23.35 Licht pianospel. 23.55-24.00 W Hilversum II, 298 m, VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgj 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gra (7.30 Van de voorpag., praatje).?; Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte I 8.50 Gym. v. d. vrouw. 9.00 Balletw VPRO: 9.40 Droom en werkeH|khii overdenking. VARA: 10.00 V. d. vros 11.00 Nws. 11.02 Voordr. 11.20 Londa Symf. ork.: moderne muz. 11.45 Sep klass. pianospel. 12.00 Lichte muzi! 12.25 Act. 12.30 Meded. t.b.v. land-i tuinbouw. 12.33 Voor het plattel»! 12.38 Licht instr. trio. 13.00 Nws. 13 V. d. Middenstand. 13.20 Elektronlï orgelspel. 13.45 Wikken en praatje. 14.00 Grepen uit de muzli geschiedenis, muz. lezing. 14.30 B flat bij het station, hoorspel. 15.500 rillon-bespeling. 16.00 Nws. 16.02 Zf tig minuten voor boven de zestig, 11 Oude liedjes. 17.15 Pianospel. 1" Voordr. van gedichten in de Friese te 17.50 Militair comm. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18 Licht instr. trio. 18.50 Openbaar Kut' bezit. 19.00 Onder de afwas, licht pr« 19.30 Pari. overz. 19.45 RegerlngsulÊ Samenwerking met Ontwikkelingsli: den. Paul de Waart in gesprek met<? J. Meijer, directeur-generaal Internat! nale Samenwerking. 20.00 Nws. 20 Instr. ens. en zangsollsten. 20.30 Etfc forum: vragenbeantw. 21.00 Klein f drukt: licht progr. 21.20 Het hangt de muur en het tikt, quiz. 21.40 Ri- Filharm. ork. en solist: moderne rui In de pauze: 22.30 Nws. 23.35 Lte ork.muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAltB DRAADOMROEP (Over de 4e l(|n van 18-20 uur) I. Darius Milhaud. 1. „La Créatl) du Monde", ballet. Orkest v Conservatorium van Parijs o.l.v. ges Prêtre. 2. Suite Provengale. Orkf van het Conservatorium vf o.l.v. Serge Baudo. II. Francis Poulenc. 1. „Les BichK balletsuite. Rondeau. Adagietto. 1"? Mazurka. Andantino. Final. Orkest*; het Conservatorium van Parijs o! Georges Prêtre. 2. „Aubade". concP chorégraphiaue. Toccata - Caden« Les compagnons de Diane - Entrée- Diane - Sortie de Diane - Introduit!' 5. la variation de Diane - Variation' Diane - Désespoir de Diane - Adlf' et départ de Diane. Jacques Févrl piano: Orkest van het Conservator!! van ParUs o.l.v. Serge Baudo. III. Arthur Honegger. 1 Pacific 23 Orkest van het Conservatorium Pariis o.l.v. Ernest Ansermet. 2 Ctf certino voor piano en orkest. Alle" molt.o moderato - Larghetto soste' - Allegro. Margrit Weber, plano: S nhonië Orkest van Radio Berliln o Far en o Fricsay. 3. Svmnbonio nr. BIJ t.re re). Grave. Allegretto. Adagio- lefrretto, Allegro moderato. Lamautf Orkest van Parijs o.l.v. Igor Mart vitch. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland i: CVK/IKOR/RKK: IS Dromenkonlng. bijbelverhaal voor deren. 19.35 Kenmerk, veert.lendfl»» kroniek van de kerken. NTS: Journaal en weeroverz. 20.20 Poll® uitz.: VVD. 20.30 Sapphire, het m»? uit de Tulip-bar. film. (Beide ke"tf gen 14 jaar). 22.00 Filmreportage Joego-Slavië. 22.25-22.30 Journ. 225 22.45 Filmverslag landenwedstr. Alt' niëNederland in de voorronde wer kampioenschap voetballen. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuw»? 't kort. KRO: 20.01 Waauw, eigen;!? danste hitparade. NTS: 20.25 CBS-reportage. KRO: 21.05 Kun» maandork.: moderne rnuz. 21.35 FR? intermezzo. 21.45-22.10 Onze man- Keulen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2