EEMSTROMING Nu in volledige Eucharistisch Congres Eindelijk oplossing W oldouby- mysterie Kom er ACHT-er Eén van de „zwarte zes" Problemen blijven ook na afruilen „Weg naar solotoneel niet bewust gekozen IJSBREKER kunstmatig Het aggregaat bestaat uit een s, -~T~ waterdichte elektromotor, een y4. vleugelpomp, een stroomrichte /-4een ponton en een bevestiging: inrichting. stroomrichter ponton verankering j De stromingsijsbreker vormt in enkele uren.cn in decimeters dik ijs,kunstmatige wakken van een paar hectare, door warmer dicptcwater onder tegen het ijs te stuwen. motor pomp] Zaterdag 24 oktober 1964 Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden?' De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. HOE WERKT HET Steeds tournee's Tournee's.de plaatsnamen rol len uit haar mond. Londen, Edin burgh, het Caraibische gebied, In dia, Mexico, Miami, Washington, Gettysburgh.Nel Oosthout heeft er op het toneel gestaan. In Gettys burgh, het Amerikaanse stadje met de grote historische betekenis uit de burgeroorlog, kreeg zij haar con tact met het „Non-Profit theater bureau", dat alle Amerikaanse uni versiteiten bedient, het z.g. „Arts program college". Dit bureau, ge ïmponeerd door haar kunst, bood aan haar op te nemen in het pro gram met een minimum van zes voorstellingen op Amerikaanse uni versiteiten. „Dat worden er wel meer", zegt Nel Oosthout vol ver trouwen voor haar Amerikaanse reis van 1965. En nieuwe ideeën Dat betekent allemaal niet, dat ik liever in het buitenland zou op treden dan in eigen land. Het Ne derlandse publiek is toch wel héél erg prettig, al heeft het mü nooit verwend, zegt Nel Oosthout. Maar ik merk iedere keer dat er oprechte belangstelling voor mijn werk is, ook bü de jeugd". Belangstelling, weerklank, succes Zonder deze ka,n geen toneel speelster blijvend hoge prestaties leveren. Zij vallen Nel Oosthout toe, die daardoor aangespoord haar volle energie richt op de verwezen lijking van nieuwe ideeën, nieuwe nlannen. Altijd vol plannen repertoire V .Mr. "Mal rkrrc< Nel Oosthout, voorste in het ge lid van die Nederlandse voordracht kunst en solo-toneel heeft altijd plannen. Op het ogenblik concen treert zij zich op haar uitzending door de Nederlandse regering naar het Eucharistisch Congres, dat in november in InJdia plaats vindt. „Alle kardinalen van de wereld ko men er, zelfs de paus wordt ver wacht", zegt Nel Oosthout, die voor *t congres in Bombay Paul Gallico's .Foolish immortals" (De onsterfe- Kom er ACHT-er 1. potlood achter oor weg 2. op bord werd rp 3. reageerbuisje op de grond 4. vlag op helm anders 5. minder vloeistof in reageerbuis in hand 6. linkse kast heeft 3 laden 7. touwtje instrument links achter weg 8. brilletje anders Als Nel Oosthout vertelt, Hikt het alsof deze Nederlandse kunste nares meer in het buitenland is dan in Nederland. Zij heeft dan ook een indrukwekkend repertoire in de Engelse taal opgebouwd, waarin naast het stuk van Paul Gallico o.m. voorkomen Jeanne d'Arc (Saint Jeon) van Bernard Shaw en The chalk circle („De Chinese krijtkring) van Klabund. Het toneelstuk van Bernard Shaw heeft ook een rol gespeeld in het prille begin van Nel Oost- houts carrière. Als jong studentje van de toneelschool van Balthasar Verhagen kon zij figureren bjj het toenmalig Verenigd Toneel van Eduard Verkade. In Jeanne d'Arc stond zü zo de eerste maal op de planken, wat schuchter, wat verlegen misschien maar met de overtuiging dat zü „aan. het toneel" zou gaan. „Ik had misschien ook concert pianiste kunnen worden", meent Nel Oosthout, maar ik heb mijn muziekstudie voor het toneel laten lopen. Dat was in Duitsland, waar i zij als jong meisje voor pianolessen J Onze damrubriek Het was omstreeks het jaar 1910, dat een groep Senegalezen Europa afreisde en te Parus in de Jardin des Plantes domicilie koos. Onder deze groep, die in het levensonder houd voorzag met het werken op tentoonstellingen, was er een die optrad als damspeler. Tegen inzet van enkele franken kon iedere be zoeker een partij met hem spelen. Slaagde men erin van hem te win nen dan werd de inzet verdubbeld terugontvangen. Maar hü was een sterk speler en vrüwel niemand lukte het om hem te verslaan. Na beëindiging van de tournee keerde Woldouby niet meer naar zijn land terug. Hij bleef in Parijs, waarvan hij een keer het kam pioenschap op zijn naam bracht vóór spelers als Weiss, Fabre, Bizot en Ottina. Het was in die tijd, dat in een van zijn partijen een klassieke stand ontstond, die de geschiedenis van ons spel zou ingaan als het Woldouby-mysterie. Zo'n slordige veertig jaar hebben de analytici zich bezig gehouden met het zoe ken naar de winst. Een lawine van varianten was het resultaat van deze jarenlange analyses. Maar de conclusie was altijd: remise. En omdat zwart in deze positie aan merkelijk voordeel heeft, gaf dit al tijd een onbevredigend gevoel. Het betreft de volgende stand: 1 2 8 4 5 We merken nog even op dat Wol douby deze stand wist te winnen, terwijl de destijds aanwezige mees ters van oordeel waren dat hij re mise was. Zoals u ziet, heeft wit hier maar één voortzetting n.l. 1. 34—29, op 2822 volgt: 2328. 32x23 18x40. 35x44; 21x41 en zwart Wint. Dus 1. 34-29, 23x34; 2. 30x29, Wit staat nu zeer moeilijk. Op 34 —30 vólgt 12—17 en zwart wint. Op 2822, 23—28! en zwart wint. Op 35—30, 24x35, 28—22 volgt: 23—28, 22x24, 28x19. Op 34—29, 23x34; 28— 22 volgt: 19—23, 22x13; 12—18, 13x 22; 23—28, 32x33; 21x41 en zwart Wint. Men kwam toen tot het vol gende zeer sterke offer; 4. 2520, 24x15A5. 34—30, het is niet de be doeling, dat wij u een uitgebreid exposé geven van de analyses van deze stand. We willen volstaan met te zeggen dat men nu dacht te win nen door: 5. 12—17; 6. 30—24, 19x30; 7. 28x10. 15x4; 8. 35x24, 17— 22; 9. 24—19, 22x42; 10. 38x47, 21— 27; 11. 32x21, 16x27; 12. 33—28. Kei ler concludeerde hier winst door: 12. 18—23; P. Schaaf weerlegde dit. In een prachtige analyse be wees P. N. Faure de winst-na 12. 27—31; Het was Stanislas Bizot die weer remise vondè In de stand na zwart 5, 12—17; vervolgde hij met; 6. 27—22! 18x27; 7. 30—24, 19x30; 8. 28x10, 15x4; 9. 35x24, en deze stand is onweerlegbaar remise Toch is het ons inziens Bizot ge weest, die dicht bü de winst heeft gebalanceerd maar op een gegeven moment bleef steken. Wij hopen u dit in die volgende rubriek te laten zien en dan tevens aan te tonen hoe wij denken de winst in dit veer tigjarige gevecht van remise of winst te hebben gevonden. F. GORDIJN. De bestuurder, die door de mid denberm tracht te keren, krügt on- getwijfeld de schrik van zijn leven, als hij de massieve tankauto op zich ziet afkomen. De schrik van de chauffeur van die tankauto is zo mogelijk nog groter, want volkomen onverwacht ziet hü een auto tus sen het haagje van de middenberm schieten. Een rampzalige botsing kan het gevolg zün van de grove verkeersfout van de personenauto - bestuurder. Keren door de middenberm is levensgevaarlijk. Dat is ongelukken uitlokken. Dat is één van de „zwarte zes" ernstige fouten. Als u merkt dat u te ver bent ge reden, rijdt dan door tot de vol gende afrit, ver een viaduct of via een onderdoorgang kunt u dan de andere rijbaan weer bereiken en terugkeren. 1. Kbl—a2 zou voor wit verloren zijn n.l. Kf6e5; 2. Ka2—b3. Ke5— d4 enz. Dus: 1. Kbl—cl, Kf6—e5; 2. Kcl—dl, Keöd4; 3. Kdl—e2, Kd4—e4; 4. Ke2—f2, Ke4—f4; 5. Kf2e2, Kf4g3? 6. Ke2— d8 (a) e6e5; 7. Kd3—e3! (op Kxc3 wint e4; Kd2, Kf2 enz)7. Kg3g2; 8. Ke3e2!. e5e4; 9. Ke2—el. Kg2—13; 10. Kei—fl, e4— Wit aan zet maakt remise. Wit: Kgl, pion f7; zwart: Kh3. Th2. CLXXH Wit: Kf3, Th7, Lh8, pion g6; zwart: Kg8, Tf8. Oplossingen uiterlük 13 november aan W. H. van der Nat Acacialaan 25, Leiderdorp. Nel Oosthout verteltconcentratie voor „Ik heb de gekste carrière, die een mens maar kan volgen. Deze verzuchting is van de Nederlandse voordrachtskunstenares en solo-toneelspeelster Nel Oosthout, die zij slaakt als zij een ogen blik rust vindt in de maalstroom van het leven, waarin die car rière haar heeft meegesleept. Optreden in Nederland, tournees maken in verschillende continenten, geheel op eigen kracht haar artistieke en zakelijke belangen behartigen en verdedigen, tijd binden om te kijken naar het toneel van anderen en het eigen re pertoire bij te slijpen, in te studeren, uit te breiden. Haar sluik, rood haar wappert om haar expressief gezicht als een uiterlük teken van haar niet-af latende vitaliteit. „Soms zat ik 's avond sin een stoel om uit te blazen na te denken. Dan wil ik even zitten" Maar de accu, die Nel Oosthout haar energie levert, laadt snel op. Later op zo'n rustavond schrijft zij brieven, handelt haar zakelijke correspondentie af. „Om half één 's nachts stop ik ze in de bus. Fün, klaar". lüke dwazen) in de Engelse taal zal opvoeren. Zü reist in gezelschap van de eveneens naar het congres uitgezonden musici Toos Onderden- wyngaard en Ton Hartsuiker, maar mevrouw Oosthout hoopt er nog een hele tournee door India aan vast te knopen. Dat zou niet haar eerste zün: in 1961 bereisde zü India ook reeds en met groot Indrukwekkend was heengegaan maar met de dra maturg van het „Müncher Hof theater" toneel studeerde. Lelijk jong eendje De weg naar het solotoneel heeft Nel Oosthout niet bewust gekozen. Zü is er als het ware toe gedreven, toen haar bruisende energie en virtuositeit geen emplooi konden vinden op de vaderlandse planken. Misschien zagen ze mij wel als een lelijk jong eendje!, waarmee ik niets ten nadele wil zeggen van de prestaties van Verkade en an deren uit d e periode, maar zü had den kennelijk geen interesse om het er bü mü uit te halen". Jeanne d'Arc werd haar eerste stuk, langzaam bedrijf voor bedrijf ingestudeerd De door Nel Oost- hout als acteur bewonderde Cruys Voorbergh, expert op het ge bied van kostuums, ontwierp haar kleding voor Saint Joan. Nel Oosthout heeft de muziek nooit vergeten en steeds gestudeerd en gespeeld. Haar muzikaal geheu gen legt het echter af tegen dat voor het woord, waarmee zij zich een fenomenale schatkamer heeft opgebouwd. „Uit het hoofd leren is een gave", denkt mevrouw Oosthout, „die je echter zelf voor 'n belangrijk stuk moet ontwikkelen". „Wat u op het toneel dioet is een voort yoga, zei 'n Bombayse Yoga-leraar tegen haar, want het is 100% concentratie. „Jawel", zegt Nel Oosthout, maar het is ook je zaken voor 200% ken nen. Zeker op een tournee waar vermoeidheid, hitte en honderd zor- gpn Darten spelen Wanneer alle stukken gedurende het verloop van de partij, zün af geruild en er nog slechts enige pionnen naast hun koningen zün overgebleven, zou men mogen veronderstellen, dat daarmee aan de meeste moeilükheden een einde is gekomen. Hierin kan men zich echter ernstig vergissen en vaak komt het voor, dat juist dan de uiterste voorzichtigheid geboden is om niet een zekere winst of veilige remise door de schünbare eenvoud te ontgaan. In de volgende stelling, die welis waar een compositie is (van Grigor- jew) maar uit een praktische partü kon zijn ontstaan, heeft zwart een pion meer en kan, bü goed spel van wit desondanks niet winnen. e3; 11. Kfl—el, e3—e2 pat. Op (e) 6. Ke2e3? zou wit verliezen! nl. 6. e6e5; 7. Ke3—e2, Kg3-g2!j 8. Ke2e3, Kg2—fl (of Keö—el, Kg2—f3; 9. Kfl. Ke3j 10. Ke4, ei Grigorjew zond dèee en de voe gende studie, met nog aoht andere in naar een wedstrijd van „La Strategie" In 1935 en cag alle tien studies bekroond! 18—23; 3. 39—34, op 28—22 wint zwart door: 2430 en 2328. Op direct 2328 maakt wit remise door: 32—23, 21—34; 33—29! 19x17; 29x7. 3. 13—18; waarna dan de beroemde positie is ontstaan van waar uit het jarenlang analyseren begon. 1 2 3 4 5 Ladderwedstrijd CLXXI irp=r Het is voor schaatslief hebbers gelukkig, dat water soortelijk het zwaarst is bij +4°C, zodat water van 0°C drijft op iets warmer water; anders zouden plassen, meren enz. veel trager dichtvriezen. Nu kan water bij de bodem aanmerkelijk warmer zijn dan vlak onder het ijs. Wit 1. Kd4 j dworsversteller igteverstellc Voor het ijsvrij houden van o.a. aanlegsteigers I wordt een vaste opstel-1 ling gebruikt. In andere gevallen wordt de stromingsvormer onder water vertuid.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 12