Jean Paul Sartre heeft de Nobelprijs geweigerd Verstopte neus kunst kalei öoscqqp Wil niet blootstaan aan ongewenste druk Nobelprijs heeft een politieke bijsmaak BESLUIT IN OVEREENSTEMMING MET ZIJN DOELSTELLINGEN New York bracht première van „The Comforter" HOEST KHAN NOG NIET AFGETREDEN Met wat slagroom doet ie wonderen! ZENDING VRAAGT 11/2 MILJOEN VOOR INTERNATIONALE TAAK TRUMAN UIT EN EISENHOWER IN ZIEKENHUIS HEREN 5P0RTTRUI -17,25 - Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 oktober 1964 Derde blad no. 31397 De beroemde 59-jarige Franse auteur en filosoof Jean Paul Sartre heeft gelijk gisteren nog in een gedeelte van onze op lage kort vermeld de hem toegekende Nobelprijs voor de lite ratuur geweigerd. De Zweedse Academie kende Sartre de prijs toe voor „zijn van gedachten overvloeiend oeuvre, dat voor de geest van vrijheid en het zoeken naar de waarheid waarvan het getuigt, een veelomvattende invloed op ons tijdperk heeft uitge oefend". De Zweedse Academie schonk hem de prijs, ondanks de bezwaren, welke hij tevoren had geuit. De prijs bedraagt het recordbedrag van 273.000 kronen 190.000). Deze som zal nu in het Nobelfonds gestort worden. Sartre is de elfde Fransman, aan wie de Nobelprijs voor lite ratuur is toegekend. Eerder ontvingen deze o.a. St. John Perse (1960), Albert Camus (1957), Francois Mauriac (1952) en An- dréGide (1947). De enige, die indertijd ook vrijwillig de Nobelprijs voor letter kunde heeft geweigerd is Bernard Shaw. Waarom hij weigerde Sartre motiveerde zijn weigering met de verklaring dat hy steeds offi ciële onderscheidingen, zoals in 1945 het Franse Legioen van Eer, van de hand heeft gewezen. Deze houding is gebaseerd op mijn opvatting over de taak van de schrijver. Een schrijver, die politiek, sociaal of literair een standpunt kiest kan slechts hande ten via zijn eigen medium, het ge schreven woord. Elke onderscheiding die hij ontvangt stelt zijn lezers aan een z.i. „ongewenste druk bloot". Het is niet gelijk of ik teken Jean-Paul Sartre of Jean-Paul Sartre, Nobel prijswinnaar", zo zei hij. Hij betreurde dat zijn besluit de vorm van een schandaal heeft aan genomen. Toen ik vernam dat ik waarschijnlijk voor de prijs in aan merking kwam dacht ik dat het vol doende was de Zweedse Academie te schrijven dat ik er geen prijs op stelde en dat daarmee de zaak afge daan was. Ik wist niet dat de Nobel prijs wordt toegewezen zonder de kandidaat naar zijn mening te vra gen. Sartre zette nog uiteen dat hij niets tegen de Nobelprijs zelf heeft doch dat hij om louter persoonlijke redenen heeft geweigerd. Mijn sym pathie voor de Venezolaanse opstan delingen raakt bijv. uitsluitend mij zelf. Maar wanneer Nobelprijswin naar Sartre zich aan de zijde van dit verzet schaart, zou hij de Nobel prijs als instituut erbij betrekken, zo zei hij. Dit hield geen kritiek op andere Nobelprijswinnaars in. „Mijn sympathie is' voor het socia lisme", aldus Sartre, maar ik werd in een burgerlijk gezin groot ge bracht Dit stelt mij in staat samen te werken met allen die deze twee op vreedzame wijze tot elkaar wil brengen. Daarom kan ik ook geen onderscheiding aanvaarden die door een hoge culturele instantie wordt toegekend, of die nu van het Ooste lijke of het Westerse blok is. Even- Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven: Nu hoeft u niet langer te suk- keten met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be-' etanddelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij iaat ademen... vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó in zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. Verlicht verstopte Vader van het existentialisme Voor het grote puoliek is Jean- Paul Sartre de vader van het exis tentialisme die zitting houdt in de schryverscafé's en kelders van Sint- Germain-des-Près, voor anderen de politicus die manifesten opstelt, een links-georiënteerd tijdschrift be en op vergaderingen spreekt, r hjj is ook de filosoof die ergens en stille huurkamer mediteert. Dat zijn zo de gezichten varf deze romanschrijver, dramaturg en es sayist. Sartre is op 21 juni 1905 In Parijs geboren. Zijn vader, <*en marine-of ficier, stierf toen Jean-Paul twee was. Zijn grootvader, leraar Duits, bracht hem de liefde voor het schrijven bij. Op zesjarige leeftijd schreef Jean Paul al verhalen om, zoals hij zelf zegt, zijn bestaan te ihtvaardigen. Het geschrevene was toen voor hem het enige werkelijke. In 1938 verscheen zijn eerste ro man, La Nausseé (De walging). In zijn studententijd was hij een vurig aanhanger van de existentie-filosofie de Duitser Martin Heidegger, die op zijn beurt een leerling was van de Deen Kierkegaard. Op 29- jarige leeftijd ontmoette Sartre in Berlijn de filosoof Edmund Husserl, de stichter van de fenomenologie, in wie hij stellingen overnam. Sartre noemt zich humanistisch Marxist. Het Marxisme van de com munisten vindt hij „versteend Mar- risme". Zijn toneelstukken trekken veel publiek. Hij schreef o.a. „Huis Clos (1945)", La Putadne respectue- r (1945), Les mains sales (1947) i „Le diable et le bon dieu" (1951). „Vrij" zijn In al zijn werken staat de strijd om inzicht en vrijheid in het middel punt. De mens is, zoals de stoffelijke dingen zijn. Hij „bestaat" vanaf het ogenblik dat hij kiest wat hij zal zijn, wat hij zal doen. Er zijn vol gens Sartre twee soorten mensen: de „verlichten", dat zijn zij die heb ben gekozen en weten dat zij dat gedaan hebben, en de „beroerlingen" (salauds), die niet willen kiezen of het doen in zelfbedrog. Intendant Maurice Huisman naar Rome De Italiaanse regering heeft Mau rice Huisman uitgenodigd om in Ro de Italiaanse parlementsleden >r te lichten bij de behandeling i een wetsontwerp voor een nieu- subsidieregeling voor de Italiaan opera. Maurice Huisman, direc teur van de Koninklijke Munt schouwburg in Brussel, werd gelijk bekend kortgeleden benoemd tot In tendant van de Nederlandse Opera. Volgens een mededeling van de Muntschouwburg zijn, behalve de heer Huisman de intendanten van een vijftal grote opera's in West- Europa voor hetzelfde doel uitgeno digd. Schenking voor museum Kröller-Müller Baron Lambert, in Brussel heeft onlangs namens zijn familie het kalkstenen beeld „Femme voilée debout" van Frits Wotruba ten ge schenke aangeboden aan de Staat der Nederlanden, ter plaatsing ln het Rijksmuseum Kroller-Muller, te Otterlo. Mede als herinnering aan baro nesse Lambert en aan het langdurig verblijf van een deel van haar col lectie in het Rijksmuseum Kröller Müller, heeft de staatssecretaris O., K. en W. drs. L. J. M. vai Laar dit geschenk gaarne aanvaard en de familie Lambert daarvoor zijn oprechte dank betuigd. Miep Diekmann krijgt Duitse prijs I De Nederlandse schrijfster var jeugdboeken Miep Diekmann uit Dordrecht zal 11 november in Han nover uit handen van de Westduitse minister voor het gezin, de heer Bruno Heck, de Duitse Jeugdprijs 1964 ontvangen voor heer boek „En vele groeten van Wancho". JEAN PAUL SARTRE Sartre werd ingelicht over het in Stockholm genomen besluit toen hij met zijn oude vriendin Simone de Beauvoir, zat te lunchen in een res taurant op de linker Seine oever. Toen een Journalist hem het nieuws meedeelde zei hij: „Ik kan u niets zeggen. Ik weiger de prijs". Daarna hervatte Sartre zijn ge sprek met mile de Beauvoir, zelf een bekend schrijfster, en stak in af wachting van de kaas een sigaret op. Sartre verklaart (Van onze Parijse correspondent) Sartre, de vader van het existentialisme heeft uitgelegd waarom hij de Nobelprijs meende te moeten afwijzen. Eerstens Sartres antl- academisme en zijn afkeer van iedere officiële onderscheiding. Zo heeft hij men zie ook elders in 1945 ook het Legioen van Eer geweigerd en sloeg hij later alle Sowjet-onderscheidingen af. Maar de Nobelprijs had in zijn ogen bovendien nog een sterke politieke bijsmaak, die Sartre beslist niet voor zijn rekening wenste te nemen. De Zweedse Academie, zo ver klaart Sartre, heeft de laatste jaren duidelijk de indruk gewekt haar prfl- met politieke oogmerken uit te delen. De Academie heeft steeds ge poogd, zo zegt Sartre, de weegschaal in evenwicht te houden tussen re bellen als Pasternak in het Oostelijke kamp en figuren die juist bereid rijn zich aan zekere burgerlijke normen te binden, aan de Westelijke zijde. Sartre vreesde dat de Nobelprijs in zijn geval vooral wel zou worden uit gelegd als zijn onderwerping aan die criteria der bestaande burgerlijke or de. die hij met dezelfde standvastig heid echter af wil blijven wijzen. Niettemin erkent de schrijver dat de omvang van de prijs van 25.000 Zweedse kronen, ofwel ruim 2 ton, hem wel een moment had doen aar zelen. Hy had overwogen deze enor me som aan het Londense comité, dat tegen de Zuid-Afrikaanse apart heid strijdt, over te dragen. Uitein delijk hadden aldus Sartre, de prin cipiële bezwaren echter het zwaarst gewogen. Dé motivering van de weigering de Nobelprijs te aanvaarden, die zijn achter-grootvader, de zendeling organist prof. Albert Schweitzer voor zun bijdrage aan het welzijn van de mensheid destijds wel had aangeno men. is zeker geheel in harmonie met de filosofische en politieke doel stellingen die Sartre altijd heeft ver dedigd. De filosofie die het existentialisme heet, is gegrondvest op de principes van luciditeit en vrijheid die, in Sar tres denken, alle mensen plaatsten voor hun verantwoordelijkheid als „geëngageerd lldi" van een gemeen schap. Naar dat uitgangspunt, dat wel eens als humanistisoh-marxisties werd omschreven, heeft Sartre zich altijd pogen te gedragen. Hy heeft zyn oeuvre als romancier en als toneel schrijver met werken als „Les mains sales, „Huis Clos", en „Le diable et le bon dieu" („De duivel en de goede God) nooit willen scheiden van zyn politieke acties, waarby hy nette- min by herhaling in botsing kwam met de communisten wier beweegre denen zoniet doelstellingen hy in grote Ujnen toch onderschreef. Voor al zijn toneelstuk „Les mains sales" („Vuile handen") waarin hy het vraagstuk van geweld en misdaad in het raam der communistische actie belichtte, heeft in ultra-linkse krin gen lange tyd veel kwaad bloed ge zet. Sartre heeft dit stuk dan ook enige tdjd uit de circulatie gehaald. De weigering van de Nobelprijs komt by Sartre dus vooral wel voort uit rijn vrees de indruk te wekken als politiek strijder te willen deserteren. Contra „Der Stellvertreter" De première van „The comforter" (De trooster) geschreven door de r.k. priester van de orde der Redemp toristen, Edward A Molloy, als reac tie op „der Stellvertreter" is in New York opgevoerd door het ,31ack- fliars Guild", een semi-professionele groep van katholieke leken. Uit het stuk spreekt heel duide- iyk een ernstige poging om de kritiek op de pauselijke politiek tydens de tweede wereldoorlog, welke in „Der Stellvertreter" van de Duitser Rolf Hochhuth wordt uitgeoefend, met lo gica en feiten te weerleggen. Pater Molloy begon aan zyn „The Comforter" na „Der Stellvertreter" te hebben gezien en de oorsspronke- lyke versie van zeven uur te hebben bestudeerd. In het programma, dat voor de opvoering werd uitgereikt, staat o.m.; „Wanneer een toneelschryver tracht te oordelen over de innerlyke motie ven van een man, die langer dan 30 jaar voor de wereld heeft gestaan met zyn talrijke uitspraken en om vangrijke geschriften en een karika tuur voorschildert, waarin wij 20 mi nuten toneel een Pius XII te zien krijgen, die pro-nazi is en meer be langstelling koestert voor zyn inves teringen dan voor het lyden van mensen, Christenen of joden, ont staat er een botsing tussen feiten, die miljoenen mensen bekend zyn de onnauwkeurige conclusies van i auteur, die een vals beeld op roept". Alhoewel het „The comforter" aan beroeps-afwerking onbreekt, maakt het stuk grote indruk door de ernst en overtuiging van zyn argumenten. Constantin-Weyer - 83 - overleden Maurice ConsfcantinWeyer (83) de Franse romanschrijver en toneel schrijver is vandaag in zyn woning overleden. Oonstantüv—Weyer kreeg die Prix Gonoourt in 1928 voor zyn roman ,Mn homme se penche sur san passe" (Een man denkt na over zyn ver- lenden). Hy schreef 46 romans, drie i toneelstukken en twee films. Poolse schrijver staat volgende week terecht De bekende Poolse schrijver Mel- chior Wankowicz, die twee weken geleden in Warschau gearresteerd werd, zal volgende week terechtstaan voor de arrondissementsrechtbank van Warchau, zo hébben Poolse rech terlijke functionarissen meegedeeld. Het is niet bekend of t proces open baar zal zyn. De 72-jarige Wanko wicz, die een aantal jaren geleden als Amerikaanse staatsburger naar Polen terugkeerde na een langdu rig verbiyf ln de V.S., wordt ervan beschuldigd in het buitenland be richten te hebben verspreid, die „lasteriyk" waren voor Polen. Hy was een van de 34 Poolse intellec tuelen die in maart van dit jaar een brief aan premier Cyrankiewicz on dertekenden, waarin op grotere cul turele vrybeld werd aangedrongen. 't helpt en., 't Is lekker Gezaghebbende kringen in Saigon hebben gisteren berichten tegenge sproken, als zou de regering van pre mier Ngoejen Khan zyn afgetreden. Wel is reeds een ontslagaanvrage op gesteld, doch deze zal niet worden ingediend alvorens de hoge nationale raad een nieuw staatshoofd zal hebben gekozen. Het nieuwe staats hoofd zal dan een nieuwe premier moeten aanwyzen. De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de militaire situatie in Vietnam ernstig is. De communistiscne Vietcong- stryders waren doende hun „terro ristische aanvallen" in getal en kracht te vergroten. Cake, koffie, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nog lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook. met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiseiyk" flesje slagroom aan uw melkman! De Nederlandse Zendingsraad gaat op grote schaal in de protestantse kerk in ons land een pamflet verspreiden over: de steeds groeiende internationale taak der Nederlandse zending. Het bevat een uiteenzetting over en een toe lichting op een gezamenlyke actie der Nederlandse kerken voor missionaire oecumenische taken. christelyke lectuur gesticht (uitgaan de van de commissie voor wereldzen ding en evangelisatie). De Zendings raad hoopt op medewerking van de christenen in Nederland om voor dit fonds in vyf jaar f 1.000.000 by een te brengen. En tenslotte wordt voorgesteld, dat de Nederlandse zending met f 10.800 per jaar gedurende vyf jaar zal deel nemen in het programmafonds. Cir ca 50 procent van dit fonds is be stemd voor het steunen van de regio nale organisatie der kerken in Oost* Azié, Afrika en de Pacific. Het an dere deel Is bestemd voor allerlei on voorziene taken waarin acuut ge holpen moet worden. Ten aanzien van de taak in Indo nesië merkt de Zendingsraad op, „Wy zullen ln de komende jaren hebben te rekenen met een vrij grote vermeerdering van het aantal zen dingsarbeiders in Indonesië en voorts met een vermeerdering van de geldeiyke steun aan allerlei soorten van nieuwe arbeid, die in Indonesië behoort te worden aangepakt in sa menwerking met de kerken aldaar^ Meer samen werken „Er is echter niet alleen een roe ping van de Nederlandse christen om deel te nemen aan missionaire taken in wereldverband, maar er is ook roe ping om meer samen te werken by de vervulling van bepaalde gemeen- schappelyke taken in Indonesië. Zo wordt in het pamflet gezegd. In de week na „Antwoord 64" wordt ge vraagd: „Hebt u ook hier een ant woord op deze gemeenschappeiyke taken?" zo zei de algemeen secreta- van de Nederlandse Zen dingsraad, dr. J. Verkuyl, in zyn toe lichting op het pamflet. De wereldzendingsconferentie in Mexico City (december 1963) deed beroep op de kerken en zen dingsgenootschappen in Europa en Amerika om het wereldfonds voor theologische opleiding voor de ko mende vyf jaar van middelen te voorzien. De Nederlandse Zendings raad stelt voor, dat de Nederlandse zending met f54.000 per jaar gedu rende vyf jaar in dit fonds zal doel en. Op genoemde zendingscon ferentie werd een wereldfonds voor NIVEAU OPVOEREN Britse kerken over huwelijksbureaus D« Britse raad van kerken heeft rich uitgesproken voor wetten om het niveau van de huwelijksbureaus op te voeren. Een werkcommissie, die in het le ven werd geroepen om de mogelijke behoefte aan een huweiyksbureau met christelyke beginselen te onder zoeken, is tot de conclusie gekomen dat „er weinig huwelijksbureaus zijn, zo die wel bestaan, die niet voor verbetering vatbaar zyn". In Engeland zyn er naar schat ting tussen de 100 en 1000 huwe- ïyksbureaus. Hun aantal neemt bo vendien steeds toe. Verleden jaar maakten naar zeer lage schatting van de commissie on geveer 25.000 mensen gebruik van deze bureaus. De cliënten vertegen woordigen alle maatschappeiy ke en economische groepen van de be volking. Het waren meest een zame mensen; voorts Is gebleken dat de Britse vrouwen zich op Jongere leeftyd tot de huweiyksbureaus wen den dan de mannen. De kerken wilden de huweffiksbu- -iaus aan de navolgende eisen bin den: bevoegd personeel, geen cliën ten aanvaarden zonder een vooraf gaand onderhoud, opgave van refe renties en gezondheidsverklaring van de cliënten, volledige discretie van de zyde van het bureau. De huidige cliënt mag bUJ zyn op het moment een bureau te vinden, dat aan twee van deze vyf vereisten voldoet Oud-president Eisenhower is gis teren in het Walter Reed ziekenhuis in Washington opgenomen wegens ontsteking van de bronchiën en luchtpyp. Hy spreekt moeffijk en ïydt aan een pynlyke hoest, zyn al gemene toestand is echter bevredi gend, zo is van de zyde van het zie kenhuis meegedeeld. Eisenhower, die 74 jaar is, zal het ziekenhuis naar verwachting over een week weer verlaten. Oud-president Truman, die 13 ok tober in een ziekenhuis in Kansas City werd opgenomen na een val ln zyn badkamer, is gisteren naar zyn woning teruggekeerd. De 80-jarige Truman had onder meer verwondin- aan het hoofd opgelopen. Twee ribben waren gebroken. Kerkelijk Leven dlaconessenhuia te Voorburg da. J. B. Weener te Assen. Bedankt voor Surhuisterveen Tb. A. C. v. Drunen te Twisk voor Waar* der P. J. Bos te Sprang voor Ooit* gensplaat R. C. Cupenis te Rouveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-N. (3e pred - pl.) J. v. d. Zanten te Zwolle. Aange nomen naar Zutphen (vac. B. Schol ten) P. Popma te Londen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Vrouwenpolder T. Dek ker, kand. te Hattem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gorlnchem A. Hofman te Zeist te Zaandam C. Harinck té Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Urk M. Baan te Zeist en B. Bijleveld te Bussum. Tweetal te Ermelo W. Heerma te Nunspeet en W. de Joode te Zwaag- REM. BROEDERSCHAP Beroepen te Vlaardlngen C. Beukman voorganger Ned. Prot. Bond te Ede- EEN STERK STAALTJE Moderne Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5