LEIDSCH mDAGBLAD Communistische wrevel over Chroesjtsjows val GOUD VOOR TRIOZON TABLETTEN (§tfc/ êffte temvs alles Vlieland Ex-premier ontving al een jaar geleden een 5waarschuwing9 GEESINK TOCH TURKSE AFLOSSING OP CYPRUS Europees centrum ruimte - technologie komt in Noordwijk Groot complex voor 800 man ZES MAANDEN voor Katwijkse bankdirecteur HIMALAJA EXPEDITIE GEEFT HET OP Bonden dagvaarden patrooiisvereiiigiiigen POES EN HOND KASTEN Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 No. 31397 ptrecteur: E. A. E. van Dlshoeck f. 10.05 per Kwartaal, t.3.35 per maand, f.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Zijn ze gezond? Fijn. Houden zo De winter vraagt extra zorg. Lever traan, vitamine A en D. gistvlokken, kalk enz. houden Uw lievelingsdier en perfecte winterconditie Met de nu al sinds jaren beproefde géén gekrab, géén gejeuk, géén gebijt. Kom maar praten. Wij adviseren graag. Hogewoerd 99 - Telef. 22536 Nieuwe Rijn 50. Tel. 2 08 24 (01 1 dit het Leldsch Dagblad 25 October 1864: In de nabijheid van Vaals (Limburg) heeft j.l. Woens- i dag een duel plaats gehad tussen Pruissische officieren; een van beiden heeft een kogel in den buik ontvangen "i moet overleden zijn. Het Pruissische leger heeft t van den president der repu- bliek Paraguay 5000 pond i thee gekregen. WEERBERICHT BUIEN Het KNMI verwacht van heden- *4 morgenavondnu en dan buien, "mniige met hagel ol onweer, afge beld door enkele opklaringen. Ma- fee tot krachtige, aan de kust af en k stormachtige noordwestelijke •tod. Koud weer (Opgemaakt om "•15 uur). 24 OKTOBER Zon op: 7.20 uur; onder: 17.28 uur. "aan op: 19.36 uur; onder: 11.25 uur. «oogwater te Katwijk te 4.58 en 17.15 laagwater te 0.55 en 13.08 uur. Ut nummer bestaat uit 24 pagina's. I Behalve ex-premier Chroesjtsjow die onder toezicht in een indhuis bij Moskou zou verblijven en zich onder medische be handeling zou hebben geplaatst is nog een andere Russische tider van het toneel verdwenen: Frol Kozlow, eenmaal naaste ncdewerker van de gevallen premier. Gisteren ontbrak de naam van dit 56-jarige lid van het presidium (dat sinds april vorig jaar, toen hij een beroerte kreeg, niet meer actief is geweest) onder ten vin memoriam" gewijd aan maarschalk Birjoezow, die maan dag bij de vliegramp in Joego-Slavië om het leven kwam. Hieruit is de gevolgtrekking gemaakt, dat Kozlow niet meer tot het pre sidium behoort. Hij werd tot zijn ziekte in april 1963 als de waar- ^hijnlijkste opvolger van Chroesjtsjow beschouwd. „Zelfoverschatting" was druppel die de emmer deed overlopen Het is gelukt Judoreus Anton Geesink heeft andaag in de uitverkochte Nip- »n Budokan Hal, de trots van tt Japansen judo, Akiro Kami- aga, verslagen. Tweemaal, rst in de voorronde, daarna de finale. Tweemaal kreeg ieesink in de eindstrijd zijn [genstander in een houdgreep, lit de eerste kon Kaminaga zich bevrijden, tegen de tweede a negen minuten vond de spanner geen verweer meer. Na het gevecht, dat Geesink i gouden medaille opleverde i tevens een prolongatie bete- tnde van zijn wereldkampioen- j, brachten de duizenden «schouwers, onder wie Prins ernhard en Prinses Beatrix, de Nederlander een ovatie. Méér nieuws over dit hoog- Itpunt van de Spelen op de iportpagina's. Intussen heerst er nog steeds on tevredenheid in diverse communisti sche partfjen over de geheimzinnig heid rondom het ontslag Chroesjtsjow. Zo zal binnenkort delegatie van de Italiaanse com nisten naar Moskou gaan om achtergronden te vernemen Chroesjtsjows vervanging. Zowel de Italiaanse, Joegoslavische als Tsje chische communisten hebben laten weten, dat zij bewondering hebben voor wat Chroesjtsjow in het verle den heeft gedaan, met name op het gebied van het vreedzaam naast el kaar bestaan met de Westelijke mo gendheden. Met name de Italiaanse communisten zyn van mening, dat het onjuist zou zyn alle tekortko mingen op rekening van de ex-pre- tier te schryven. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft giste ren voorgesteld, dat aan Chroesjtsjow toegestaan wordt een openbare ver klaring af te leggen over de toe stand, die tot zyn vervanging heeft geleid, aangenomen, dat de afgezette premier dit zou willen. Chroesjtsjow, aldus Oe Thant, zal de geschiedenis ingaan als de man, die er tot op zekere hoogte in geslaagd is een po- De aflossing van Turkse troepen op Cyprus welke indertyd tot een crisis in de betrekkingen tussen Grie kenland, Turkye en Cyprus leidde, is aanstaande en een Turks contin gent vertrekt waarschijnlijk zaterdag reeds naar het eiland. Dit is gisteren van officiële zyde in Ankara mee gedeeld. Er is overeenstemming be reikt over de aflossing en over efen ander geschilpunt: het openstellen de weg van Nicosia naar Kyre- ivoor het burgerlijk verkeer. Deze weg stond onder, toezicht van de Turken. f litiek van vreedzaam naast elkaar bestaan te voeren en een belangrijk deel van de openbare mening in het Westen te overtuigen van oprecht heid. Oe Thant, die verklaarde de nieuwe leiders persooniyk te kennen, gelooft overigens niet, dat Brezjnew en Kosigin zullen trachten terug te keren naar de politiek van vóór 1953 (onder Stalin). Hy verwacht veeleer voortzetting van de politiek van vreedzame coëxistentie. Hy heeft van VNrambassadeur Fedorenko de verzekering gekregen, dat het nieu we regime inzake wereldvraagstuk ken dezelfde koers zal volgen. Het verzet tegen Chroesjtsjow on der de leiders van het Kremlin is al anderhalf jaar geleden begonnen, al dus verneemt Reuter uit communis tische kringen in Moskou. De afge zette leider zou ongeveer een jaar ge leden gewaarschuwd zyn zich te be teren, een aantal van zyn landbouw- theorieën over boord te zetten, zich inzake China in acht te nemen, het beginsel van collectief leiderschap na te leven en zich te matigen in zyn taalgebruik. In februari van het vo rig jaar kwam Chroesjtsjow nog als overwinnaar te voorschyn uit een krachtig tegen hem gerichte actie binnen het partypresidium. De defi nitieve breuk kwam drie weken gele den na een memorandum, dat Chroesjtsjow iri zyn vakantieverblijf had opgesteld en dat bedoeld was als basis voor een nieuwe reorganisa tie van de landbouw. In bedoeld memorandum zou Chroesjtsjow plannen hebben ont vouwd voor een óp industriële leest geschoeide landbouw en reusachtige „boerdery-fabrieken" voor de pro- duktie van vlees, eieren en pluimvee. Het is niet duidelijk of deze denk beelden de overige leiders te radi caal waren dan wel als voorwendsel golden om Chroesjtsjow naar Mos kou te ontbieden. In elk geval vloog j hy op 13 oktober terug naar de hoofdstad, waar hy ongezouten kri tiek te horen kreeg. Er waren aller lei grieven, maar wat de emmer had doen overlopen was het feit, dat hy voor zyn schoonzoon, Adzjoebei, de post van party secretaris opeiste. Chroesjtsjow schynt toen zyn zelf beheersing te hebben verloren en zyn partygenoten allerlei beledigin gen naar het hoofd te hebben ge slingerd. De volgende dag viel de stemming in het centrale comité in zyn nadeel uit: Chroesjtsjow was vermoeid en verslagen, toen de mees te leden ervoor waren hem af te zet ten. Intussen hebben de Russische partyleiders gisteren van hun afkeu ring doen blyken ten aanzien van de „persoonsverheeriyking". „Geen enkele communist en geen enkel par ty-orgaan heeft het recht oogluikend toe te zien wanneer iemand zich hooghartig toont, geen acht meer slaat op de mening van kameraden en zich niet stoort aan kritiek of dej meningsvorming op vergaderingen en conferenties. In dit geval moet elk collectief orgaan onverzoenlijk zyn en in staat zijn de eigenmach tige persoon tijdig aan te pakken". Het Europese centrum voor ruimte-technologie (Setec) zal Noordwijk worden gevestigd. De raad van de Eurouese Orga: satie voor Ruimte-onderzoek (Esro) heeft een daartoe strekkend Nederlandse voorstel gisteren aangenomen. Het ligt in het voor nemen in de naaste toekomst met de bouw van Estec een begin te maken. Een stuk grond van ongeveer 40 hectare* gelegen in Noordwijk, nabij de duinen, enige kilometers bezuiden de be bouwde kom, is voor dit doel aangewezen, Het complex, dat binnen enige ja ren voltooid moet zyn, zal o.m. la boratoria, werkplaatsen en proef- terreinen omvatten ten behoeve van het Europese ruimteonderzoek en zal een internationale taf van ca. 800 man personeel te werk stellen. Momenteel is Estec tydelyk geves tigd in een gebouw van de Tech nische Hogeschool in Delft. De raad van de Esro was gisteren samengesteld uit afgevaardigden ran de negen aangesloten landen België, Denemarken, W.-Duitsland, Engeland, Frankryk, Nederland, Spanje, Zweden en Zwitserland) on der voorzitterschap van Sir Harrie Massey. Tevens woonde een dele gatie van Italië, welk land de con ventie van Esro al heeft getekend doch nog niet geratificeerd, de ver gadering by. (Van onze Haagse correspondent) Het Haagse Gerechtshof heeft van morgen de 65-jarige ex-directeur van de Twentsche bank in Katwyk, die door frauduleuze handelingen dit by- kantoor benadeelde voor f 350.000, veroordeeld tot de straf die hy ook door de Haagse rechtbank kreeg op gelegd: Zes maanden gevangenisstraf met aftrek wegens valsheid in ge schrifte. Ongeveer 3000 bouwvakar beiders hebben gisteren in Am sterdam gedemonstreerd tegen de tariefstop in de bouw-CAO. Klaas Staphorst, de secretaris van het actie-comité, sprak de demonstranten toe op het Am- stelveld. Naar het ministerie 'van Bui tenlandse Zaken van Nepal heeft medegedeeld, heeft de vijf leden tellende Nederlandse Hi- malaja-expeditie haar pogingep om de tot dusver niet bedwong' top van de Himloeng Himal te beklimmen, opgegeven. Jan Boon, de leider der expe ditie, heeft verklaard, dat de zeer slechte weersomstandigh den de expeditie hadden genood zaakt de pogingen om de top te bereiken, op te geven. Op 4 oktober kort na de inrichting van het basiskamp, meldde Boon dat de Himloeng Himal veel moeilyker te beklimmen was dan men gedacht had. Men zou een andere route ken. In Moskou werd deze unieke foto gemaakt van de negen Rus sische ruimtevaarders, die tot nu toe vluchten om de aarde hebben gemaakt .Het was de eerste maal dat de ruimtevaarders allen te zamen waren. Bovenste rij van links naar rechts Bikowski (81 omwentelingen), Titow (17), Gagarin (1), Nikolajew (64) en Popowitsj (48) onderste rij van links naar rechts Jegorow (16), Feoktistow (16), Valentina Ni- kolajew~~Teresjkowa (48) en Komarow (16). Tezamen maakten deze Russen 307 „rondjes" om de aarde, waarin zij ongeveer 13.5 miljoen kilome ter aflegden. bouw vakdemonstratie in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Ruim drieduizend bouwvakarbeiders hebben gistermiddag in Amsterdam een van de grootste demonstraties van de laatste jaren gehouden. Na een korte bijeenkomst op het Amstelveld liepen zy in een lange stoet door de binnenstad naar de Westermarkt. De demonstratie, waaraan een kwart van alle Amsterdamse bouwvakkers deelnam, droeg een rustig karakter. De mars was georganiseerd door het „wilde" Amsterdamse Bouwvak- comité. Een vain de belangrijkste co mité-leden, de heer K. Staphorst, sprak de demonstranten toe op het Amstelveld. Hij richtte zich voorna melijk tegen de tarief stop in de CAO. Tijdens de protestmars werden span doeken meegedragen met opschriften als „Loon naar werken zal de bouw versterken". Op de Westermarkt, waar de stoet werd ontbonden, werd het woord ge voerd door de heer Koopman van het Bouwvakcomité, die de bouwvakkers opriep steun te verlenen aan de sta kers van Van de Vorm N.V., die wei geren het bevel van de rechter op te volgen om het werk te hervatten. Voorts richtte hij zich tegen de uit sluiting door de patroons van de door Texel NV ontslagen bouwvakkers. Als de patroons niet snel op him be sluit terugkomen, zal het Bouwvak comité een actie beramen, aldus liet hy weten. Kort geding De vakbonden hebben gistermiddag laten weten dat zy de Samenwerken de Patroonsverenigingen in Amster dam (SPV) in kort geding voor de president van de Rechtbank zullen dagvaarden om te eisen, dat de brief, die de partoons verbiedt om de door Texel ontslagen arbeiders in dienst emen, wordt ingetrokken. Deze Een andere brief, die in Amsterdam kwaad bloed heeft gezet is die welke minister Bogaers aan de bouwvakkers heeft geschreven. Tydens de demon stratie van gistermiddag zeiden vele arbeiders het schryven te hebben ge retourneerd. zy ^yn van mening, dat het beroep van de minister op over werk zinloos is zolang de tariefstop een juiste beloning van de prestaties in de weg staat. Geen bemiddeling De Amsterdamse bouwvakpatroons houden zich nu strikt aan de onder ling gemaakte afspraken om geen, als gevolg van de staking ontslagen bouwvakarbeiders, in dienst te ne men. Het Gewestelijk Arbeidsbureau merkt dat zeer duideiyk. Van de on geveer 400 door Texel N.V. ontslagen arbeiders meldde zich een deel by het GAB. Een kleine honderd man kon den snel worden geplaatst. Maar, nadat de brief van de Samenwerken de Patroonsverenigingen vorige week vrijdag was rondgestuurd zijn er thans circa 200 bouwvakarbeiders voor wie geen bemiddeling mogelijk is. Zelfs zyn er al arbeiders, die by een nieuwe patroon op proef wa ren aangenomen, naar aanleiding van deze brief ontslagen, zy zyn zich op nieuw by het GAB komen melden. Harris Tweed COLBERTS met vest f 118, Kamgaren PANTALONS in diverse prijzen. MAARSMANSSTEEG 2—6, LEIDEN VOLAUTOMATISCHE

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1