wol Bent u vergelen vw ouie beeft gekost? Marianne waarheen? MEER KOPER VOOR AUTOGARNERING? Veertien jaar geëist in moordzaak Nes Geen impulsen om de sleur te doorbreken Rilanzahoogtepunt in Londen Verkiezingen in drie Duitse deelstaten Verolme gaat werf bouwen in Indonesië Reserveer een stukje lente I Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 oktober 1964 Zesde blad no. 31397 FRANSE AUTO-INDUSTRIE HEEFT NU AANZIENLIJKE ACHTERSTAND De eerste autotentoonstelling van dit seizoen, die in de Franse hoofdstad, is al weer achter de rug en de tweede, die in de Engelse hoofdstad, is nog volop aan de gang. Twee exposities met een zeer uiteenlopend karakter: Op de Parijse salon heerste een mineurstemming, zo niet een crisisstem ming. Op de Londense show worden trots recordcijfers uitge bazuind. Dit laatste is geheel in overeenstemming met de bijna overal in Europa tiog steeds stijgende autoverkopen. Dus moet er iets mis zijn met Ma rianne en haar industrie, die als bondgenoot in de misère eigenlijk alleen maar de hand kan reiken aan Italië, waar men de werkuren in de auto- fabrieken ook drastisch heeft moeten beperken. het grote Franse Beide landen hebben tegen het kopen van auto's op afbetaling een dam opgeworpen door het percen tage van de contante betaling te verhogen en door de afbetalingspe riode te bekorten hetgeen een ge voelige terugslag heeft gehad op de autoverkopen op de thuismarkt. Voor Frankrijk komt daar nog bij, dat de benzneprijs buitensporig hoog is en da met name voor Parijzenaars «e mogelijkheid en de lust om autote rijden in hoge mate worden getertperd, omdat het rijden en het parkren in de Franse hoofd stad tengevlge van de grote auto- f dichtheid 'ijna onmogelijk wordt. Italië heft onlangs weer fiscale I barrières opgeworpen om de import van autcs tegen te gaan ten gunste van de .igen industrie. Renault, die eei export van 50.000 wagens r Itlië in 1963 tot de topleve- rancier behoorde, is daarvan jaar voral de dupe geworden. Maar dit veKlaart toch niet alléén de pro- „umiimmmm Witte stpen op dak en mo- torkap voi*11 het onderscheid tussen de'enault R8 van zijn snellere ber- de Gordini, die 170 km/tf kan halenVoor ral lyrijders 9 aantrekkelijkMaar te weini&m de Franse auto- industrieen nieuwe impuls te geven. duktiedaling autobedrijf. Diverse Duitse leveranciers hebben hun export naar Italië namelijk wèl kunnen verhogen ondanks de grotere moeilijkheden. Geen aanvalskracht De grondoorzaak van de moeilijk heden in de Franse auto-industrie moet dan ook gezocht worden in on voldoende aanvalskracht om de bui tenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Met name de Duits-Ameri kaanse produkten van Ford en Opel vormen geduchte concurrenten, zo wel op de exportmarkten als op de thuismarkt en is het vooral Renault, die hiervan de dupe is geworden. In het afgelopen jaar daalden de Re nault-verkopen in Frankrijk van 341.000 tot 279.000, waardoor het merk Citroën met 282.000 stuks nummer één op de thuismarkt is geworden. Ford-Keulen daarentegen kon de afzet naar Frankrijk in dezelfde pe riode vergroten van 21.000 tot 27.000 Opel 10.000 tot 22.000 De hoge tariefmuren, die de Franse auto-industrie altijd kunst matig hebben beschermd, maar die door het E.E.G.-verdrag geleidelijk aan worden geslecht, laten nu hun fatale invloed gelden. De import auto's op de Franse markt, die vijf jaar geleden nog geen 10.000 stuks bedroeg, is inmiddels gestegen tot 135.000 stuks, het zevende deel van de totale auto-afzet in Frankrijk. Te lang heeft de Franse auto industrie de pas gemarkeerd, op de troon geheven als zij werd door de eigen regering. De achterstand gaat zich nu wreken. Geen nieuwe typen Terwijl de omringende landen de Parijse salon overstelpen met r we typen, zoals de Fiat 850, de nieuwe Taunussen 17 en 20 M, de grote Opeis, de nieuwe Vauxhall, Velox en Cresta, terwijl van achter het IJzeren Gordijn de nieuwe Skoda 1000 MB voor het eerst het Westeuropese voetlicht werd ge bracht en terwijl de Hinofabriek voor het eerst een zeer acceptabele kleine Japanse auto, de Contessa 1300 presenteerde, vergenoegde Frankrijk zich met wat technische bijschavingen van de bestaande dellen en uitbreiding van haar pro gramma's met enkele combinatie wagens en wat luxer uitgevoerde typen. Geen krachtige impulsen dus de sleur te doorbreken. Wederom werden de salonbezoekers, onder wie vele toekomstige autokopers, de wer kelijke nieuwe typen, zoals de Peu- Na de gezamenlijke acties om meer fruit, vlees, bier, melk en wijn te consumeren, of om gezellig naar bios of restaurant te gaan, zijn nu ook de verenigde Amerikaanse kopermagnaten met een tam-tam cam pagne begonnen om koper als sierend element voor de auto's te propa geren in plaats van al dit chroom. Beginpunt van deze propaganda was de Parijse salon, waar een won derlijk gevormd voertuig met een overdaad aan koper was uitgemon sterd En we moeten eerlijk beken nen, dat het warm kleurige metaal zeker niet misstaat als men zich ten minste bij een praktische toepassing wat meer beperking oplegt. Nu moet men niet denken dat het een verschrikkelijk poetskarwei gaat worden, want de koperleveranciers brengen gelijktijdig een nieuw con serveringsmiddel, genaamd Incralac, aan de markt, die al deze koper spullen langdurig tegen weerinvloe- den beschermt en hun warme glans doet behouden. De koningen van dit gele metaal hebben hun propaganda niet kinder achtig aangepakt. Ze namen de De- troitse stylist Virgil Exner in de arm om een opvallende auto te ontwer pen, die de schoonheid van het koper als sierend automateriaal waardig kon uitdragen. Zo ontstond de Mer cer-Cobra, een combinatie van oud en nieuw, want voor het koetswerk volgde de ontwerper de lijnen van de Amerikaanse sportwagen Mercer 35 uit 1911, plaatste deze carrosserie op het gewijzigde chassis van een Ford- Cobra en voor de aandrijvingskracht moest een Ford-motor zorgen. Toen Exner dit op papier allemaal had uitgedokterd, kreeg de Italiaan se koetswerkarchitect Sibona-Basano uit Turijn de opdracht het idee ge stalte te geven. Zo konden de salon bezoekers dit produkt van veel hoofd brekens voor het eerst aanschouwen, waaraan weliswaar niet alles goud is wat er blinkt, maar wel goudkleurig is. De brede radiateurrand, de kop- lampranden, de spaakwielen, de klokkeranden van de meters op het dashbord, de sierstrips en zelfs de deurpanelen. Of van deze Mercer-Cobra de ko per-victorie begint, weten we niet. Maar als zo'n uitmonstering niet duurder is en niet meer onderhoud vergt, zit er wel een kans is. Al is het alleen maar voor de mensen, die met hun auto willen opvallen. En dat zijn er heel wat, als men de autostuurlieden op de boulevards Ei van de hoogtepunten van de Lojjnse show was de introductie Ta^e geheel nieuwe Austin 1800 gjiza, de derde in de reeks van B>-wagens met dwars voorin ge giste motor en voorwielaandrij- I 'e hydrolastic-vloeistof vering, die J Austin Morris 1100 en de Austin j|P0 hebben is tegen bijbetaling nu k leverbaar op de BMC Mini's, nl. Austin Seven, de Morris 850, de seley Hornet, de Rily Elf, als- op de Austin-Morris Cooper t 1275 cc motor. Deze typen werden tevens voorzien t de vierversnellingsbak van de itin/Morris Cooper met 997 motor, i deze wisselbak zijn de 2de, 3de 1de gesynchroniseerd. Bootes kwam o.a. met een ver- 'de Singer Vogue, die heel wat motor heeft gekregen, nl. 84 pk inplaats van 62 pk. Voorts deze wagen een geheel nieuwe, 1 gesynchroniseerde vierver- ngsbak. leuningen van de voorste zetels to thans volledig achteroverklap- De topsnelheid Is gestegen tot B km/u. w<i 'ood. Uit de IMP fabriek in Lin reeds 100.000 Imps zijn -Produceerd, komt thans ook vefl* leine Singer, de Singer Chamois, 'kleinste wagen die Singer na de Jtog heeft gemaakt. Het heeft zeer componenten met de Imp ge- en en heeft een topsnelheid van 130 km/u. De Hillman Super Mix, kreeg een scherpere daklijn en een grotere voorruit. Het interieur werd luxueu zer en de leuningen der voorzetsels kunnen ook hier volledig worden neergeklapt. Een geheel gesynchroni seerde vierbak en een schotelveer- koppeling behoren ook bij dit model tot de technische veranderingen. Behalve de Vauxhall Victor wer den ook de Velox en Cresta mo dellen gewijzigd. De 2.6 liter motor van deze zes-cilindermodellen werd vervangen door een van 3.3 liter, waardoor het vermogen steeg van 115 tot 130 pk. De Cresta kreeg voor 1965 ge scheiden voorzetels, waarvan de leu ningen ook al achteroverklapbaar zijn. Op de gisteren door Prinses Mar griet geopende show blijkt ook, dat onze pittige, prettig zittende DAF thans in Engeland is ingeburgerd. Vele jaren van taai doorzetten op de Britse markt zijn eindelijk beloond. Dankzij DAF's showroom in het hart je van Londen en een verkoopnet van 70 dealers plus een service-station, bedraagt de verkoop thans 1.000 Daf jes per jaar, welke men in de naaste toekomst tot 2500 of zelfs 3000 hoopt te kunnen opvoeren. De grote aan trekkingskracht van de DAF is niet alleen de aantrekkelijke vorm en de ruimte groter dan die van de mini's maar vooral natuurlijk het twee pedalen-systeem, waarvan de DAF in de gewone klasse nog altijd de primeur heeft behouden. geot 204 en de Renault 1500, ont houden. Marianne dient op heel ander kompas te gaan varen, wil ze niet ondergaan in de zwaarste concur rentiestrijd, die sinds tientallen ja ren in de autowereld Is ontbrand. Telefoontarieven in W.-Duitsland nu weer omlaag (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier dr. Ludwig Erhard, die in augustus een fikse stijging van de Westduitse telefoontarieven v-oor absoluut noodzakelijk hield en deze maatregelen ondanks de druk van de publieke opinie doorzette, is op zijn mening teruggekomen. Het heette diat de minister van Financiën plotseling een gaatje in de begroting heeft ontdekt, maar het zijn ongetwijfeld politieke motieven geweest die Erhard ertoe bewogen naar dat gaatje te laten zoeken. By de enkele weken geleden in Noordrijn-Westfalen gehouden ge meenteraadsverkiezingen, kwam regeringspartij, de CDU, er slecht af. De kiezers bleken vooral alles behalve te spreken over het beleid inzake de telefoontarieven, die augustus van 16 naar 20 pfenning stegen, terwijl de kosten sprek in de nacht met liefst 150 pro cent omhoog gingen. Dat dit in het gehele land weinig instemming kon vinden, bleek trouwens gisteren ook uit de cijfers van de Duitse PIT, die na de verhoging 21 percent min der inkomsten heeft ontvangen en negenduizend abonnees van de te lefoonlijst moest afvoeren. De tarieven gaan nu per 1 decem ber van 20 naar 18 pfenning om laag, hetgeen de PTT per maand ongeveer 20 miljoen mark zal kos ten. Maar of het prestige van de Bondskanselier er erg bij gebaat zal zijn, is de vraag. Proces in Pretoria In Pretoria is woensdag het proces voortgezet tegen de blanke onder wijzer John Harris, die wordt be schuldigd van moord Harris wordt ten laste gelegd bomaanslag te hebben gepleegd op het spoorwegstation van Johannes burg, waarbij een oude vrouw werd gedood en meer dan twintig perso nen werden gewond. Harris ver klaarde het leiderschap van de Afri kaanse verzetsbeweging te hebben aanvaard met de bedoeling sabota ge te plegen. ■NEEMT U ONS NIET KWALIJK, MAAR... Dag en nacht staat er een kapitaal op straat. Uw kapitaal! Een auto van drie, vier, zes, misschien wel tien mille. Het weer trekt zich niets Van uw auto aan. Stortbuien of stekende zon, mist en ijzel, sneeuw en pekel doen voortdurend aanvallen op de lak van uw auto, op het chroómwerk van uw auto. Uw auto staat daar maar, onbeschermd in weer en wind. Ofbent u één van de autobezitters die weten dat er tóch een afdoende en glansrijke bescherming voor de lak en het chroom bestaat? Dan kent u - tien tegen een - het Valma ABC: 3 'aansluitende' Valma produk ten geven uw auto wérkelijk de bescherming die hij nodig heeft. Valma maakt uw auto niet alleen mooi schoon, maar beschermt de lak met een sterke, glanzende-water- en vuilafstotende was- laag en beschermt het chroom met een roestwerende glans. VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de waslaag niet aan, roestwerend. Iedere 1 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkelnieuw, voorkomt roestaanslag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert showroomglans en duur zame bescherming; voor nieuwe auto's 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 a 3 maanden. Voor f 10.40 totaal hebt u alle 3 Valma produkten die samen het Valma ABC vormen, in uw bezit. Voor f 10.40 totaal koopt u een winter lang afdoende bescherming en vorstelijke glans voor uw auto. Bent u vergeten wat uw auto heeft gekost? U niet! En daarom begint u dit weekend met het Valma ABC! Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma, afdeling voorlichting, Amersfoort. VOOR F 10,40 UW AUTO EEN WINTER LANG GLANSRIJK BESCHERMD! Vrouwelijke whip Voor het eerst in de geschiedenis van het Britse parlement heeft een vrouw de functie van whip gekre gen. Een whip is een fractielid dat voortdurend op zijn hoede moet zijn voor „verrassingen" van de kant van de oppositie, die wel eens een motie van wantrouwen zou kunnen in dienen terwijl niet voldoende leden de regeringspartij bijtijds voor de stemming aanwezig kunnen zijn. Met de geringe meerderheid van de huidige sociaaldemocratische rege ring is deze kans bijzonder groot. De Labourfractie telt verscheide- o whips. Deze zorgen ook voor het handhaven van de discipline in de fractie. De pas aangestelde ordebe waarder is een zestigjarige onder wijzeres, mevrouw Harriet Slater, die sedert 1953 voor Labour in het par lement zit. In Hessen, Rijnland Paltz en Saar land gaan aanstaande zondag bijna 11 miljoen kiezers naar de stem bus op nieuwe gemeenteraden te kie- HENKES JONGE De vernieuwde Singer Vogu 84 pk) kan een topsnelheid v. 145 km/uur bereiken. Hoewel de campagnes in deze sta ten grotendeels gebaseerd zijn op plaatselijke kwesties, bestaat toch grote belangstelling voor de uitsla gen. Die belangstelling is een gevolg van de opzienbarende tegenslag, die de christen-democraten van kanse lier Ludwig Erhard in september bij gemeenteraadsverkiezingen in Noordrijn West falen hebben geleden. De socialisten kregen daar absolute meerderheden in 24 van de 38 grote steden. Daarbij was o.m. Keulen, dat van oudsher een christen-democra tisch bolwerk was. De verkiezingen in Hessen, Rijn- land-Paltz en Saarland zijn de laat ste belangrijke peiling van de stem ming bij het kiezersvolk voor de vol gend jaar te houden algemene ver kiezingen. Veertien jaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Leeuwarden ge ëist tegen de hoofdverdachte in de moordzaak-Nes, een 28-jari ge boerenarbeider uit Ginswol- de. Hij heeft toegegeven op 31 oktober 1963 in Nes (gemeente Akkrum) de 67-jarige boerenvrouw F. Peenstra- Vellinga te hebben gewurgd, nadat hij haar f 500 had afgeperst. Ook gaf hij toe na de moord de boerderij in brand te hebben gestoken om de spo- m van het misdrijf uit te wissen. Een neef van de boerenarbeider, sn 25-jarige fabrieksarbeider, zou volgens de hoofdverdachte de roof tocht hebben meegemaakt en bij de brandstichting hebben geholpen. Maar de fabrieksarbeider heeft dit ontkend. Ook woensdag, tijdens de openbare zitting, doorstond hij een urenlang spervuur van vragen. De of ficier van Justitie achtte evenwel het aandeel van de fabrieksarbeider be- •n en eiste tegen hem een gevan genisstraf van drie jaar. Schulden De toedracht van het misdrijf was als volgt: de boerenarbeider had zich ir in de schulden gewerkt. Hij zei sen gegeven moment tegen zijn w, dat hij nog een potje had en dat wel eens zou ophalen. De man ging in de vroege morgen van 31 ok tober naar de boerderij van Peenstra, waar hij werkte, en nadat hij eerst beneden naar geld had gezocht (boer Peenstra was aan het melken) ging hij vervolgens naar boven. Daar bleek de vrouw nog in bed te liggen. Zij werd wakker en ging op bevel van de boerenarbeider naar beneden, waar zij geld uit een lade heeft gepakt. Toeii de arbeider meende Peenstra te horen, schrok hij zo vreselijk dat Verolme gaat een werf bouwen in Indonesië. Op 17 januari 1965 wordt in Tandjong Priok de eerste paal geslagen. Het eerste schip, dat ge- bouwd zal worden, zal plus minus 50.000 ton dw groot zijn. De nieuwe werf in Tandjong Pri ok wordt geen Verolmewerf, maar een Indonesische. Wel zal de werf met medewerking van het Verolme- concern worden gebouwd. En zijn in overleg met Verolme volledige plan nen uitgewerkt, die in etappes zul len worden uitgevoerd. Beslissingen over de wijze en het tempo van de uitvoering van deze plannen liggen Nieuwe uitgaven dus bij de Indonesische autoriteiten. Ook beslissingen over de financiering van deze projecten is uiteraard in de eerste plaats een zaak van In donesië. Dit geldt ook voor de eerste opdracht voor de bouw van een schip, waarvan in „Verolme Nieuws" werd gemeld, dat het plus minus 50.000 ton cLw. zal meten. Op een vraag of er verdere activi teiten van de heer Verolme in Indo nesië zijn te verwachten werd door een woordvoerder van het concern geantwoord: Indonesië is bezig eigen industrieën op te bouwen, waarbij Verolme technische medewerking zal verlenen. De aard en omvang hier van is geheel afhankelijk van de Indonesische wensen. Besprekingen over deze zaken worden gevoerd met de Indonesische regering, die de uit voering van de plannen in handen zal leggen van door haar aan te wijzen organisaties of maatschap hij de vrouw met beide handen bU de keel greep en wurgde. Vervolgens stak hij, volgens zijn zeggen, samen met de fabrieksarbeider de boerderij in brand.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11