LEIDSCH DAGBLAD DE GAULLE DREIGT UIT EEG TE TREDEN Waarschuwing geldt vooral Bonn „CHROESJTSJO W LIET TEUGELS TE VEEL Russisch ruimteschip „Woschod" hleef bij landing volkomen in tact Brief van S.P. V. moet worden ingetrokken UITGERUST! DRAKACELE9 éw a Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 No. 3139$ Directeur: B. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 President De Gaulle heeft verklaard, dat Frankrijk zich uit de Europese Economische Gemeenschap zal terugtrekken, indien niet voor het einde van dit jaar de gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten tot stand wordt gebracht. Dit deelde de mi nister van Voorlichting, Peyrefitte, gisteren mee na een vergade- van het Franse kabinet. 5? nng De Franse minister van Landbouw, Pisani, had in de kabinetsvergade ring verslag uitgebracht over de be sprekingen in Brussel van de EEG- ministers van Landbouw, welke dins- jig opnieuw in een impasse wa- geraakt. Het Brusselse overleg strandde voornamelijk door het ver- West-Duitsland tegen de roorgestelde geljjktrekking der paanprljzen. Frankrijk heeft reeds eerder ge- jreigd uit de EEG te treden, indien ;een voortgang naar een gemeen- chappelijk landbouwbeleid werd ge naakt. Nadat weer enkele kleine vor deringen waren geboekt, werd deze franse pressie minder. Niet zo heet Men neemt voorlopig in bevoegde kringen in Parijs aan, dat de soep heet zal worden gegeten als tons door De Gaulle is opgediend, aldus onze correspondent in Parijs. werd in de Franse öofdstad te verstaan gegeven, dat het besluit van de generaal niet moet worden opgevat als een ulti- f matum, maar veel meer als een ern stige waarschuwing. Twee overwegingen spelen bij De Gaulle een rol: een nationale en internationale. Internationaal Leeft hij in Brussel de meeste moei- met de Westduitse rege- tag, die in verband met de nade- verkiezingen de boeren wil ont- De Duitsers verkeren na Chroesjtsjows val in een delicate po- zij zijn naar De Gaulles vaste overtuiging in hun hart toch bang voor een breuk met Frank rijk. De Gaulle speculeert er op, dat khard na het Franse dreigement rat toeschietelijker zal worden op landbouwgebied. Op nationaal niveau heeft ge- eraal De Gaulle al geruime tijd rote moeilijkheden met de boeren melkoorlog!) Nu kan hij fcggen: wij willen de landbouwprij- wel verhogen, maar Brussel niet! Probleem EEG-kringen te Brussel ziet ien het Franse ultimatum vooral als waarschuwing aan Bonn aldus mze correspondent in de Belgische hoofdstad, Of een uittreden van frankrijk uit de EEG juridische mo- tlijk zou zijn, is een probleem waar- ffer de specialisten het nog niet eens .lort geding over Kees Brasses film (Van onze Amsterdamse correspondent) De president van de Amsterdamse zal zich maandagmorgen Boeten bezig houden met Kees Brus- film „Mensen van morgen". De Weder van Loek, de Amsterdamse Wksjongen, die in de film geen blad 'oor de mond neemt, heeft de Am- terdamse advocaat mr. J. H. Jonker fczocht de producent van de film, kpphire Filmproduktie N.V., in tot geding te dagvaarden. Hoewel zij haar advocaat weigeren bijzonder der het geding mee te delen, Boet worden aangenomen, dan zal 'orden geëist, dat het gesprek van tok dat over zijn ouders gaat, wordt prt. De moeder van de jongen heeft totijds schriftelijk toestemming ge- Pen voor de medewerking van haar minderjarige zoon, aan de film. De Smmaatschappij heeft hiervoor het Wttuikelijke honorarium uitgekeerd. zijn. Het Verdrag van Rome is niet opzegbaar en vormt daarmee een uni cum bij de internationale verdragen. Maar het is natuurlijk voor Frank rijk mogelijk de vergaderingen van de EEG-ministerraad te saboteren. Voorlopig verwacht men in Brussel dergelijke complicaties echter niet en ziet men in de Franse verklaring eerder een herhaling van hetgeen ook vorig jaar reeds is gebeurd. Er zijn echter ook stemmen die vragen of het nu geen tijd wordt, dat de andere vijf landen zich nauw gaan sluiten om de Franse chantage die elk jaar weer opduikt, te weren. De grote initiatieven, desnoods voor een geheel nieuwe EEG zonder Frank rijk en met Engeland, zouden kun nen worden overwogen. Zo langza merhand is het bewijs geleverd, dat het Frankrijk van generaal De Gaul le niet thuishoort in de EEG. Con clusie; dat Frankrijk van De Gaulle moet een ander Frankrijk worden of de EEG moet een andere Euro pese bondgenoot opnemen. De Rusland-kenner bij uitstek George Kennan, voormalig Ameri kaans ambassadeur in Moskou en thans hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Princeton heeft in het blad van deze univer siteit verklaard, dat de onafhanke lijkheid die Chroesjtsjow heeft toe gestaan aan de communistische par tijen van de satellietlanden en de landen van het Westen, de diepste reden vormt van zijn ontslag. Kennan meent, dat geen enkele Russische leider in staat zal zijn om zo'n grote invloed op deze partijen uit te oefenen als Chroesjtsjow. De voormalige 'ambassadeur meent verder, dat Michael Soeslow, de grote theoreticus van de Sowjetrussische communistische partij, de meeste kans maakt om Chroesjtsjow defini tief op te volgen. Soeslow, aldus Kennan, neemt al lange tijd een sterke positie in de boezem van de Russische partij en heeft een zeer belangrijke rol gespeeld bij de ver wijdering van Chroesjtsjow. De Franse communistische partij verlangt opheldering over de wijzi gingen die in de Russische rege- rings- en partijleiding zijn aange bracht. „Het politieke bureau van de Franse communistische partij wenst vollediger inlichtingen en de nodige toelichtingen te krijgen met betrek king tot de omstandigheden en de methoden van de tenuitvoerlegging van de wijzigingen, waartoe het Cen trale Comité van de communis tische partij van de Sowjet-Unie be sloten had", zo staat in een gisteren uitgegeven communiqué. Daarom heeft het politieke bureau het Cen trale Comité van de Russische com munistische partij verzocht, een de legatie van de Franse communis tische partij te ontvangen". Volgens berichten uit Oost-Duits- land heerst er in de communistische partij aldaar aanzienlijke onrust over de val van Chroesjtsjow. In een De drie Russische ruimtevaar ders van de Woschodzijn gis teren in Moskou gehuldigd door de Russische Akademie van Wetenschappen. Van links naar rechts Komarow, de president van de Akademie KeldisjFeok- tistow en Jegorow. officieel communiqué, dat gisteren door het persbureau ADN werd uit gegeven, staat dat het lot van Chroesjtsjow aanleiding is geweest tot een „levendige discussie" tijdens een vergadering van partijfunctio narissen en vertegenwoordigers van de grote organisaties in dat land. Een officieuze Westerse inlichtingen dienst weet te melden, dat propa gandisten van de partij een harde dobber hebben met het beantwoor den van moeilijke vragen die door sommige discussie-groepen worden Slot pag. 2 Kritiek Intussen is van vele zijden scherpe kritiek geleverd op het Franse ulti matum. Dr. Mansholt, de vice-voor- zitter van de EEG-commissie, noem de het „kortzichtig". Het EEG-ver- drag is onherroepelijk, aldus Mans- holt, en ook al heeft een EEG-land nog zoveel bezwaar tegen de ont wikkeling, het moet er zich aan houden. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Landbouw ver klaarde, dat president De Gaulle "zichzelf schade zal berokkenen" als hij Franlrijk uit de EEG terugtrekt. De Nederlandse minister van Land bouw, mr. B. Biesheuvel, zed in Brussel: „Dergelijke verklaringen, buiten de EEG-ministerraad afge legd, doen de goede samenwerking in de raad eerder afbreuk dan dat deze wordt bevorderd". Minister Biesheuvel merkte voorts oup, dat het „te ver gaat" indien Frankrijk zich opwerpt als de „kam pioen van de Europese landbouwpo litiek". Hij wees er daarbij op, dat Nederland bij de belangrijke kwes tie vah de aanpassing van de graan prijzen meer heeft gedaan om een Europese oplossing te bereiken dan Frankrijk. Liberale en socialistische woord voerders hebben gisteren in het Euro pese Parlement in Straatsburg het Franse ultimatum zonder meer af gewezen als een methode die in strijd is met de geest van de Europese gemeenschap. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag noemde De Gaulles ver klaring „niet bevordelijk voor het scheppen van een sfeer, waarin het bereiken van overeenstemming wordt vergemakkelijkt". Prinses Beatrix in gesprek met kroonprinses Michido van Japan tijdens de turnwedstrijden in To kio. Hoger beroep in rookpot-affaire (Van i correspondent in Brussel) Het krijgsauditoraat in Luik heeft besloten in beroep te gaan tegen de vrijspraak van de kapitein en de sergeant van het Belgische leger, die betrokken waren bij de rookpot- affaire. Zij waren verantwoordelijk gesteld voor het ongeluk tijdens een oefening in februari jl., waarbij drie rekruten om het leven zijn gekomen en van wie anderen nog steeds de nadelige gevolgen ondervinden. De krijgsraad in Luik had hen vrijge sproken. Tegen het einde van het jaar zul len de twee betrokken militairen voor de krijgsraad in Brussel te recht moeten staan. Veel hoger dan ooit tevoren Ionen-motor De drie Russische ruimtevaarders, die vorige week gedurende een etmaal in hun Woschod om de aarde cirkelden, zijn gisteren gehuldigd door de Russische Akademie van Wetenschappen. Tij- dens deze huldiging en een persconferentie hebben zij vele bijzon- j derheden over hun vlucht en hun ruimteschip verteld. Zij verklaarden, dat de Woschod zo zacht op aarde was geland, dat het ruimtevaartuig volledig intact is gebleven en onmiddellijk bruikbaar is voor een nieuwe ruimtevlucht. men de zekerheid had, dat de Wo schod weer naar de aarde zou kun nen terugkeren. Bij de zes voorgaande Russische ruimtereizen (met Wostoksatellieten) werd een maximum-hoogte van on geveer 200 tot 300 kilometer bereikt. Volgens Feoktostow waren de banen van deze satellieten dusdanig bere kend, dat de atmosferische vertra ging de ruimteschepen binnen 10 da gen in de dampkring zouden terug vallen, mochten de remraketten fa len hen volgens schema naar de aar de te doen terug keren. Te hoog of te laag De „besturing" van de Woschod en de vertraging voor de daling ge schiedden, aldus de gezagvoerder Ko marow, met behulp van een „inonen- raketmotor", een motortype dat Amerika thans ontwikkelt voor lang durige en verre ruimtevluchten. In zeer eenvoudige en kleine uitvoering is een dergelijke motor inderdaad ge schikt voor manoeuvres als die van de Woschod. Het ruimteschip heeft zijn beman ning van drie koppen hoger boven de aarde kunnen brengen dan een mens ooit tevoren was geweest, dank zij een extra remraket, waardoor eerste niet volgens schema zou wor den afgevuurd. Hiervoor was het mo gelijk het ruimteschip in een baan te brengen, welke niet zo snel onder in vloed van atmosferische vertraging u komen. (Deze uiteenzetting klinkt vrij ongeloofwaardig, want in het laagste punt van de baan (178 km) was de vertraging door de atmosfeer zoda nig, dat een langdurige vlucht on waarschijnlijk was, ook al zouden er geen remraketten aanwezig zijn. Red. L.D.) W aarnemingen Gezagvoerder Komarow vertelde voorts dat zijn voornaamste taak be stond uit het beproeven van het nieuwe besturingssysteem. Men be keek wat vloeistof doet bij gewicht loosheid, en of men op de sterren zou kunnen koersen voor het geval dat men de omgeving van de aarde gaat verlaten. Er werden waarnemin gen gedaan aan aardoppervlak, at mosfeer, auroro borealis en andere verschijnselen, waarbij veel foto'; werden gemaakt. 9 Slot pag. 2 IfEER BERICHT MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot togenavondveranderlijke bewol- tog met enkele buien. Matige tot tochtige, aan de kust mogelijk har- zuidwestelijke wind. Dezelfde tem- toaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 OKTOBER Zon op: 7.18 uur; onder: 17.30 uur. Maan op: 1858 uur; onder: 10.01 u. Hoogwater te Katwijk te 4.19 en 1635 uur, laagwater te 0.15 en 12.30 «ur. Dit blad bestaat alt 22 pagina's VAKBONDEN EISEN: Moeizaam overleg in bouweonflict (Van onze Amsterdamse correspondent) De werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf hebben giste ren vijf lange uren nodig gehad om de conflictsituatie in de Am sterdamse bouw te bespreken. Tenslotte is men niet verder ge komen dat het behandelen van de brief, waarin de samenwerkende pa troonsvereniging in Amsterdam (S.V.P.) de patroons verbieden de ar beiders in dienst te nemen, die door de bouwmaatschappij Texel N.V. zün ontslagen. De vakbonden had den intrekking van deze brief geëist Het resultaat van de bespreking was Auto tegen boom: twee doden Op de Luikerweg In Valkenswaard is de afgelopen nacht een auto tegen boom gereden en in brand gevlo gen. De twee inzittenden, de 35-ja- rige Amsterdammers W. van Gisber- en de even oude S. Herben uit Soestdijk, moeten al door de klap tegen de boom om het leven zijn ge komen. De stoffelijke overschotten naar het St.-Josephziekenhuis in Eindhoven gebracht. Gespannen sfeer Zo gespannen is de sfeer in de Amsterdamse bouwwereld dat een ge sprek tussen de plaatselijke patroons organisaties en de vakbondsafdelingen onmogelijk is geworden. Gisteren werd besloten tot een overleg op lan delijk niveau, namelijk tussen de Centrale Commissie Bouwnijverheid (werknemers) en de Raad van Be stuur Bouwbedrijf (werkgevers), die ook de gesprekspartners in de c.a.o.- onderhandelingen plegen te zijn. De vertegenwoordigers van de vakbon den brachten de brief van de S.P.V. ter sprake, die volgens hen onrecht matig is, omdat het verbod aan de patroons om ontslagen arbeiders in dienst te nemen, neerkomt op een overtreding van de c.a.o.-bepaUngen. Zij eisten intrekking Van de brief. Geen stap verder De vergadering, die om half vier begon, werd om half zeven ,n ogen blik geschorst. Op dat moment waren de partijen nog geen stap tot elkaar gekomen. Om half negen werd het overleg beëindigd. Meegedeeld werd, dat het bestuur van de S.P.V. zal worden verzocht de omstreden brief in beraad te nemen en het resultaat zo spoedig mogelijk bekend te ma ken. De vakbonden hebben reeds aan gekondigd dat zij een kort geding bij de president van de rechtbank aanhangig zullen maken, als de SP.V. de uitsluiting van de arbeiders niet opheft Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met L00NRAPP0RT S.E.R. KOMT OP 30 OKTOBER De Sociaal Economische Raad zal op 30 oktober bijeenkomen om haar halfjaarlijkse rapport op te stellen over de algemene econo mische situatie voor de eerste helft van 1965. Het rapport in het tegenwoordige systeem van loonpolitiek die basis voor de loon stijgingen zal ditmaal waar schijnlijk geen cijfers bevatten. De vakcentrales weigeren zich na melijk op een concreet stijgings percentage vast te leggen. Zij we ten, dat er op basis van de gege vens van het Centraal Planbureau nauwelijks of geen mogelijkheid is voor reële loonstijgingen. Rege ring en werkgevers willen de lo nen immers zoveel mogelijk pas op de plaats laten maken. De vakcentrales willen derhalve het loongevecht ditmaal volledig ver plaatsen naar de Stichting van de Arbeid. Zy gaan er van uit dat, gezien de exportstyging en de groei van de investeringen, er nog wel mogelijkheden zyn voor ho gere lonen, zy verklaren het on juist te achten om het tekort op de betalingsbalans in éénmaal weg te werken, zoals de regering wil. In 1957 is zo de Nederlandse economie over zijn doel heengeschoten, menen zy, daarom is geleideiyk- heid de weg. Het eerste loongevecht in de Stich ting van de Arbeid tussen werk gevers en werknemers is bepaald op 6 november, een week dus na dat het halfjaartytose SER-rap- port is opgesteld. VERLOVINGSRINGEN modern-en klassiek PIERROT JUWELIER HORLDGER maarsmansteeg 21 leiden teL20778 tvs f Z.M. heeft het eereteeken f tot belooning van eervolle f' J langdurige werkelijke dienst f bij de Schutterijen toegekend aan den kapitein A. N. Hu- J brecht, bij de dienstd. schut- terij te Leiden. f In de tuin van Wezenberg f te IJsselmuiden heeft men J van een enkelen aardappel- f struik 100 groote aardappels f gerooid, waarvan 13 personen J een maaltijd maakten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1