na Achtervolgers sprint goed voor felle brons Aangeslagen hockeyploeg verliest ook van Kenva TANDEM VIERDE EEF KAMERBEEK TELEURGESTELD èijQÖP VERDELING MEDAILLES AUSTRALIË MET 0.43 SECONDE VERSLAGEN RUIM VERSCHIL „Het is verschrikkelijk" DISTRICTSTEAM HOCKEYFINALE India-Pakistan NA SIT-DOWN STAKING Ook Koreaanse bokser drie jaar geschorst Karstens en Zoet worden maandag gehuldigd GEKSTE BRIEVEN UIT NEDERLAND Nerveuze praat en GEESINK praat maar Tweede gouden judomedailles voor JAPAN Met 3-1 in verlenging SLECHTE PARTIJ goud zilver brons Verenigde Staten Rusland Japan Hongarije Italië Australië Duitsland Bulgarije Polen Finland Turkije Tsjecho-Slowakije Roemenië België Nederland Canada Joego-Slavië Denemarken Nw.-Zeeland Frankrijk Zweden Zwitserland Trinidad-Tobago Argentinië Korea Cuba Tunesië Iran Kenia De resultaten va deze stand nog n TOKIO, woensdag De Nederlandse ach- tervolgingsploeg heeft op verrassende wijze de bronzen medaille veroverd. In de strijd om de derde en vierde plaats werd Australië met bij zonder klein verschil verslagen (4.39.99 tegen 4.39.42). Het tandem-duo Aad de GraafPiet van der Touw was minder gelukkig. Nadat zij ritten de sterke Bussen versloeg. zich in drie ritten tegen Tsjecho-Slowakije bij de j 'J*"* .'\het llnd; f in dil -ill i i olympische wielertoemooi twee gou- laatste vier hadden geplaatst, werd eerst van den medailles heeft veroverd. Rusland en later van Duitsland verloren. Meer dan een vierde plaats zat er voor de Oranjeman nen toen niet in. langszij bij het ingaan van de laat ste bocht De tweede rit hadden De Graaf en Van der Touw bijzonder tactisch gereden. zy gingen van kop Nederland en Australië hadden in de strijd om de bronzen me- wS^d^i^^^tactiek daïlle een snelle start en na de eerste ronde was er nauwelijks ver- fc de ochtend was ee- schil. Toen begonnen de Nederlanders echter uit te lo-pen. Het werd dat de kracht van de Tsje- één meter na twee ronden, acht meter na drie ronden, tien meter chen lag een lange spurt na vier ronden en twaalf meter op de helft van de race. Daarna In de eerste van de strijd on^ de kwamen de Australiërs terug. Toen zij na zeven ronden Brislin los- derde plaats zetten de Neder- ten kreeg Nederland weer een iets grotere voorsprong, maar in de landers drlehonderd meter voor de laatste twee ronden - toen had ook Koel gelost - werkten de Austra- finlsh de de DuItse liërs hun achterstand bijna geheel weg. Tot grote vreugde van de |ploeg ^ter kundig pareerde. By het de laatste bocht lagen Nederlandse kolonie bleken Oudkerk, Schuuring en Cornelisse echter I uitkomen voldoende kracht in reserve te hébben het brons veilig te stellen. met een fikse eindspurt In de halve finale had het Ne derlandse kwartet het daarvoor niet tegen het geduchte Italië kunnen redden. De Nederlanders namen aan vankelijk wel een kleine voorsprong, maar in de derde ronde werd deze ongedaan gemaakt Twee ronden la ter was de strijd eigenlijk al be slist. De Azzurri's hadden vijf me ter voorsprong veroverd en wonnen, nadat Koel loste, met ruim verschil (&S7.98 tegen 4.41.02). Duitsland is de eerste wereldkam pioen, die by deze Spelen geen re- vanche toestond. Het verschil met de Italianen was echter bijzonder klein. Slechts 7/100 seconde Sensa tioneel was deze finale echter wel. Italië, in het wereldkampioenschap in Parijs als derde geëindigd, verover de tegen de Duitsers, dragers van de regenboogtruien na zes ronden een voorsprong van 15 meter. De Azzur- ri hadden echter teveel gegeven, ter wijl de perfecte Duitse „machine" bleef doordraaien. Op de eindstreep was het verschil niet met het blote oog te zien. Maar de finishfoto's brachten uitsluitsel: de eerste van iedere ploeg was op hetzelfde moment over de streep gegaan, maar de der de Duitser was net iets eerder dan de derde Italiaan: 4.35:67—4.35.74 Het Nederlandse tandempaar Aad de Graaf en Piet van der Touw duidelijk het zwakste van de laatste vier. Rusland versloeg de Ne derlanders ln twee ritten en ook Duitsland schakelde het Oranje-duo gedecideerd uit voor het brons. Tactisch In de serie wonnen zy na een tactische race van Groot Brittannië en de Ver. Staten en in de kwartfi nales schakelden de Nederlanders Tsjechoslowakye uit. Zy hadden daarvoor echter drie ritten nodig, want de Tsjechen had den in de eerste ontmoeting geen gaatje vrij gelaten om ln te krui pen en het is op deze baan byzonder moeiiyk om uit tweede positie te winnen. Dat lukte de Nederlanders toch in de belle, maar toen kwamen zy al de Nederlanders al in geslagen posi tie. In de tweede rit ging het byna op dezelfde wyze. De Graaf en Van der Touw kwamen gelijk met hun tegenstanders op snelheid en werden met meer dan een lengte verschil De Quick Boys-speler Leo Pluim graaf is gekozen voor het gewesteiyk voetbalelftal, diat zaterdagmiddag in Nunspeet tijdens de üistrictswedstry- den tegen Noord uitkomt. De blonde Piet van der Lippe (Noordwyk) is als reserve aangewezen. Na de wedstrij den zal die centrale trainingsploeg worden samengesteld. De opstelling van West luidt: Beu kers (Spakenburg)Van der Giezen (Zwart Wit), Visser (Heerjansdam), Koelewyn (IJsselmeervoge'jst en Van Kooten (RWH); Korving fScheve- ningen) en Van Loon (RWH)Hei- (IJsselm eervogels)Nieuwstrafcen (Zwart Wit) Pluimgraaf (Quick Boys) en Slagboom (De Zwerver). Reserves: Van der Lippe (Noordwyk) Van Elderen (Zwart Wit). TOKIO, woensdag De eindstryd om de Olympische hockey-titel 1964 zal vrydag gaan tnssen India en Pakistan. Deze onde rivalen, buiten het sport veld op politiek en religieus gebied zelfs vijanden, wonnen in de halve finales beide gemakkelijk met resp. 31 van Australië en met 30 van Spanje. Vooral de wedstrijd India—Austra lië was een prachtige wedstrijd, waarby het harde spel van de twee ploegen op voortreffelijke wyze werd ingetoomd door de Nederlandse scheidsrechter Lathouwers en diens Duitse collega Schinner. Al vele malen is in Tokio beweerd, dat het hockeyspel kapot wordt ge maakt door het harde spel van ploe gen als Australië en Duitsland, maar wanneer twee goede scheidsrechters de wedstrijd werkeiyk onder controle hebben, valt er voor het hockey niets te vrezen. Dat ls nu wel weer ge bleken. De Koreaanse vlieggewichtbokser1 Oong-Kih Cho, die in sit-down sta king was gegaan toen hy door de Australische scheidsrechter Archie Tanner na ruim een minuut boksen werd gediskwalificeerd, is voor drie jaar geschorst. Cho weigerde de ring te verlaten, ging in zyn hoek rustig op het stoeltje zitten en kwam pas ia drie kwartier tot het inzicht, dat hy zyn zaak op deze manier ook niet redde. De A.I.B.A. de inter nationale amateur boksbond heeft na deze affaire twee stappen geno men. Het protest van Korea tegen de diskwalificatie werd terzyde ge legd want „Tanner was zonder blaam" en Cho werd evenals zyn chef d'equipe en twee helpers, die ervan beschuldigd werden de sta king te hebben aangemoedigd, voor drie jaar geschorst. „Als Korea zyn eigen boksers niet in de hand kan houden moet het maar buiten de internationale competitie biyven", zei de Britse voorzitter van de A.IB.A., kolonel Russell. Tokio, dinsdagavond Eef Kamer beek is een teleurgesteld man. Hy die jaren serieus getraind heeft om in Tokio tot een grote prestatie te bomen. Zoals wy reeds meldden, is na een slechte eerste dag waarop al duidelyk bleek dat de ischias-ont- stcking hem parten speelde niet meer aan de start verschenen. Na een gesprek met de doktoren Wille- brand en Mosterd, die hem nauw keurig hebben onderzocht, wilde Eef Kamerbeek dinsdag toch aan de tienkamp deelnemen, maar dat was echt niet mogelyk. In de vroege ochtenduren, toen hy onder het wakend oog van de Duitse trainer Gert Bode nog wat trainde, kon hy door de pyn zyn been eenvoudig niet hoog opheffen. „Het is verschrikkeiyk", zei een timide Kamerbeek, later in de dag op de tribune zittend. „Moet je je voorstellen, dat ik onder nor male omstandigheden de Duitsers en de Russen had kunnen byhouden en zeker zou zyn geweest van ten minste 8000 punten. En nu hier te zitten, terwyl daar je rivalen vech ten om een van de belangrykste ti tels Het is verschrikkeiyk." Jammer voor Kamerbeek (30). Jammer, omdat dit zyn laatste Olympische Spelen zyn. Evenals Cees Koch en Gerda Kraan, is nu moment gekomen de internationale wedstrijdsport vaarwel te zeggen. Hy zelf wil nog wel doorgaan, „in leuke Hoe volledig de winnaar van de tienkamp, de Duitser Willi Holdorf, zijn krachten heeft moeten aanspreken, blijkt uit het feit. dat hij na het laatste onder deel. de 1500 metertotaal aan het eind van zijn latijn was. wedstrijden", zoals hy het zelf noemt, maar het wordt nu belangrij ker zich een goede positie in de maatschappy te verschaffen en die gedachte klinkt steeds weer in de gesprekken door. De uitslag van de tienkamp (vol gens nieuwe puntentelling) luidt: 1. Willi Holdorf (Did.) 7887 pnt. (100 m: 10.7, ver: 7.00 m, kogel: 14.95 m, hoog: 1.84 m, 400 m: 48.2. 110 m h: 15.2, discus: 46.05 m, polshoog: 4.20 m speer 57.37 m. 1500 m: 4.34.3), 2. Rein Aun (Rusl) 7842 pnt. (10.9 - 7.22 - 13.82 - 1.93 - 48.8 - 15.0 - 44.19 - 4.20 - 59.06 - 4.22.3), 3 Hans Joachim Walde (Did) 7809 (11.0 - 7.21 - 14.45 - 1.96 - 49.5 - 15.3 - 43 15 - 4.10 - 62.90 - 4.37.0), 4. Paul Herman (VS) 7787 pnt., 5. Yang Chuang Kwang (Formosa) 7670 pnt., 6. Horst Beyer (Did.) 7647, 7. Vas- sily Kuznetsov (Rusl) 7569, 8. Mi- chale Storozenhko (Rusl.) 7464, 9. Russel Hodge (VS) 7325, 10. Richard Emberger (VS) 7292. Twee „gouden" Tokio-gangers zullen maandagavond in Leiden een onge- twyfeld grootse huldiging ten deel vallen. G er ben Karstens en Bart Zoet, de twee renners van de Leld- se Swift-comblnatie, die de motor vormden van de Nederlandse tjjd- ritploeg op de weg, zullen door het thuisfront op uitbundige wyze worden binnengehaald. Omstreeks half zeven zullen de twee renners met coach Joop Middelink by het Leidse station aankomen, waar de open landauers klaar staan om hen in triomf naar het stadhuis te brengen. Burgmeester Van Kin schot zal het Swift-duo hier om zeven uur namens B en W toe spreken. Na de officiële ontvangst op het stadhuis volgt omstreeks kwart voor acht in de feestelijk versierde foyer van de Stadsgehoorzaal de receptie, die niet voor elf uut zyn geëindigd. De Amerikaanse boksveteraan Nat Fleisher verklaarde naar aanleiding deze geschiedenis, dat hy nog nooit by een Olympisch bokstoer- nooi zoveel slechte scheidsrechters heeft gezien. „De angst niet i in de ring te mogen komen verleidt aantal scheidsrechters tot het en van overdreven beslissingen. Men zal het systeem, waarby ieder land een scheidsrechter naar spelen mag zendeh, moeten opheffen tien, twaalf goede scheidsrechters moeten aanwijzen. Het gaat niet aan een scheidsrechter zonder interna tionale ervaring op de Olympische Spelen los te laten". Tot een van de betere scheidsrechter rekent Fleisher onze landgenoot Bennie Bril. ♦voelbaar meer warmte ♦merkbaarmeerservice PAM voor zorgeloos warm wonen INLICHTINGEN Bil: PAM DISTRICTSKANTOOR 'S-GRAVENHAGE 3e VAN DER KUNSTRAAT 20 - DEN HAAG - TEL 070 - 117471 Gongschaakwedstrijd voor de schooljeugd De Leidse Schaakbond houdt op maandag 2 november een gong- schaakwedstrijd voor de schooljeugd. Aan deze wedstrijden, die in het Logegebouw aan het Steenschuur worden gehouden, kan de Jeugd vanaf elf jaar deelnemen By gong- wedstryden zyn de spelers verplicht direct na elke gongslag om beurten te zetten. De grootste aandacht in het judo toernooi gaat voor Nederland en voor Japan natuuriyk uit naar de „vaste" finale van Anton Gee- sink en Akio Kaminaga, Anton Geesink, die zich sterk op deze wedstrydenreeks concentreert, is nerveus en zon liever vandaag dan morgen beginnen. „Wy krygen de gekste brieven uit Nederland, waarin ons moed wordt Ingespro ken. In totaal hebben wy meer dan 800 kaarten ontvangen. Een fyne brief kreeg ik van de zeven voudige Europese kampioen, de Fransman Jacques de Herd, die my nu al gelukwenste met de Olympische titel. Al die mensen geloven in my en dat is een zwaar te dragen last, want denk erom die Japanners zyn niet voor de poes". En Anton Gees ink praat maar en praat maar, enkel en alleen om een uitlaatklep te vinden voor zyn nervositeit. Zijn vrouw zit er nog Anton Geesink en echtgenote volgen in de Budochan met grote belangstelling de strijd der licht gewichten. rustig by en laat hem maar be gaan, maar straks, wanneer in de avonduren van vrydag de finale tussen Anton Geesink en Akio Kaminaga daar rekent Iedereen immers al op zal plaats vinden, dan zal zy op het uiterste randje van haar stoel zitten om toch maar niets te missen van het grote ge vecht. Twee giganten. De een uit het land van de leermeesters, die nog steeds niet kan verkroppen dat hy in 1961 in de kwart-finales van de wereld kampioenschappen in Parys werd verslagen en lydelyk moest toe zien hoe vervolgens zyn landge noten Koga en Sone met een nchl mata en een houdgreep smadelijk op de mat terechtkwamen. De an- TOKIO, woensdag De Japanner Isao Okano heeft voor zyn land de tweede gouden judomedaille veroverd door ln de finale van de middenge- wichtklasse te winnen van de Duitse judoka Wolfgang Hofmann. Hof- mann won zilver, de twee bronzen medailles gingen naar de verliezen der halve finales, de Amerikaan Jim Bregman en de Koreaan Eul-Tae Kim. De Nederlander Peter Snijders was doorgedrongen tot de kwartfinales. Daarin werd hy uitgeschakeld door Wolfgang Hofmann. Peter Snyders had in de eerste ronde gewonnen van Pipat Sinhasema en bleef vervolgens ook de baas over de Engelsman Hoare. Ook Jan Snyders won van de Brit, maar dolf het onderspit tegen de Fransman Grossain, die daarmee Jan Snyders de toegang tot de kwart finales versperde. In de halve eind stryd versloeg Hofmann de Ameri kaan Bregman en bleek Okano een onneembare hindernis voor Kim. der, die naar Tokio is gekomen om nog eenmaal in zyn carrière in het judoland by uitstek de hoog ste eer te behalen. Iedereen, die Nederlands denkt, ziet naar deze stryd uit. Anton Geesink nog het meest, want hy voelt zich pas in zyn element als hy zyn tegenstander by de kraag van zyn judopak kan vatten. Dan immers gaat het erop >f eronder. TOKIO, woensdag De Nederlandse hockeyploeg heeft niet meer de vechtlust en strijdbaarheid kunnen opbren gen, die nodig was, om een plaats in de officiële eindklasse ring van zes landen te verdie nen. De ploeg was door de on gelukkige wedstrijd tegen India, die een einde maakte aan de kansen op Olympische medail les, klaarblijkelijk zo zeer aan geslagen, dat tegen Kenya geen normaal spel meer kon worden ontwikkeld. Kenya won in de verlenging met 3-1, nadat Ne derland in de rust met 1-0 de leiding had gehad en de regle mentaire speeltijd met de stand 1-1 was geëindigd. Het was, met uitzondering van en kele vlagen met aardige aanvalsac ties, een ronduit slechte party die door de oranjeploeg ten beste werd gegeven. De verdediging en de mid denlinie speelden onzeker en slordig en alleen doelman Boks kon zich lange tyd in grote styi handhaven. Dat twee van de doelpunten van Kenya in buitenspelpositie werden gescoord, doet niets af aan het feit. dat Nederland in deze trieste ont moeting nauweiyks boven het spel van een promotie-klasser uitkwam. Er werd slecht geplaatst, slecht ge stopt en het positiespel op het mid denveld was in tactisch opzicht zwak. Kenya nam al vroeg in de eerste helft het centrum volledig in bezit en handhaafde die overmacht tot het einde toe. In de 17de minuut werd een zuiver doelpunt van Kenya af gekeurd en van dat ogenblik af had het Nederlandse elftal een tydlang het beste van het spel. Vier minu ten voor rust opende midvoor Frank Zweerts de score met een mooie goal, nadat het eerste schot uit de lange hoekslag was afgeweerd. In de 3de minuut van de tweede helft kwam de geiykmaker van de snel doorgelopen midvoor Egbol Fernandez. Frank Zweerts passeerde even later met een schitterende solo drie, vier verdedi gers, maar zyn schot werd gestopt. Weer een minuut later hield de rechtsback van Kenya een bal uit een strafcomer van Nederland met de voet tegen, maar de Indiase sch Isrechter had deze overtreding niet gezien. Verschoten Daarmee was alle kruit verscho ten. Kenya werd sterker en kon door de vele dekkingsfouten in de Neder landse defensie steeds verder op dringen. De verlenging bracht een snelle beslissing. Eerst scoorde rechtsbinnen Leo Fernandez in de eerste minuut uit een voorzet van rechts, daarna maakte zyn broer Egbol Fernandez er. nadat van helft was verwisseld nog 3—1 van. De Nederlanders hielden vol, maar de ijver ging dit keer niet gepaard aan kwaliteit en enkele minuten later was het Olympische toernooi 1964 voor Nederland voorbij. By de overhandiging van het cadeau aan Theo van Vroonhoven, di? zijn 60ste interland speelde, was de stemming in de kleedkamer beneden het nul punt. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 oktober 1964 Vierde blad no. 3139S

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7