'Maar' 70 miljoen Amerikanen op 3 november naar de stembus in EEG-landen Wat doet een groenteman hij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Meer vrijheid bouw industriële woningen Stik UW PIJN WEG MET EE "AKKERTJE" Heht u in die groenteman ergens uself herkend Instemming met Nederlands memorandum vervoersbeleid Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 oktober 1964 Derde blad no. 31395 (Van onze correspondent in Brussel) Met betrekking tot het vervoer langs de weg heeft de minister raad van.de Europese Economische Gemeenschap gisteren voor een belangrijk deel ingestemd met het voorstel dat was vastgelegd in het memorandum -.Naar een Europees vervoersbeleid" van de Nederlandse regering. belangrijk deel van het Nederlandse vervoersmemorandum was gewijd is opgedragen aan de permanente ver tegenwoordigers. Zij zullen daarbij enerzijds rekening moeten houden met de voorstellen van de Europese commissie en anderzijds met het Ne derlandse memorandum. Staatssecre taris Keijzer noemde dat „een ge ruststellende omstandigheid" en „het Het principe van de bilaterale ak koorden is aanvaard en zoals Ne derland had voorgesteld zal het com munautaire contingent gebaseerd worden op de prognoses voor een jaar. Staatssecretaris Keijzer heeft het gisteren in de ministerraad nog eens duidelijk naar voren gebracht laat ieder land zijn behoefte aar vervoer opgeven en laten we dan nagaan of dat realistisch is en eerste jaar volgens die cijfers te werk gaan. Het wachten is nog op de instem ming van Frankrijk dat als enig land voorbehoud heeft gemaakt, waarschijnlijk omdat het hoopt an dere voordelen in compensatie voor zijn toestemming te verkrijgen. Men verwacht echter dat de regeling 1 januari of anders 1 juli 1965 zal kunnen ingaan. Het ligt in de bedoeling die proef periode eventueel tot vier jaar uit te breiden, wanneer de zes het in derdaad akkoord kunnen worden over de criteria. In de tweede week van december zullen de ministers opnieuw bijeenkomen. De bilaterale contingenten zullen worden aange past aan de behoeften; de Europese commissie zal daarbij een adviseren de stem krijgen. Het vrije verkeer binnen de Benelux en enkele be staande regelingen voor het vervoer tussen Nederland en Italië zullen gehandhaafd blijven. Het commu nautaire contingent zal voorlopig een omvang hebben van bijvoorbeeld 750 of desnoods meer transporteenheden per jaar. De verdeling ervan zal naar behoefte geschieden, ongeacht de nationaliteit. Zolang de methode nog niet vaststaat, zal een verdeling over de landen worden toegepast, die met de werkelijke behoefte overeen zou komen. Daarvoor zijn dan echter de objectieve criteria nodig. Maten en gewichten Een tweede onderwerp van dis cussie is het probleem van de afme tingen en gewichten van de vracht auto's geweest. Vijf landen hebben zich akkoord verklaard met de „ma gische" formule: 101838. Dat be tekent: maximale asdruk 10 ton, maximum lengte van voertuig of complex van voertuigen 18 meter en maximum gewicht van in totaal 38 ton. Alleen Frankrijk blijft vasthou den aan een maximum asdruk van 13 ton. De Europese commissie heeft van de ministerraad opdracht gekregen vast te stellen op welke wegen in Europa buiten Frankrijk, Luxemburg en België die druk van 13 ton even tueel zou kunnen worden toegelaten. Daarna zal Franrijk dan een beslis sing nemen. In elk geval gaat de regeling 10— 18—38 op 1 januari aanstaande in voor de vijf landen. Voor Nederland betekent dat ongeveer 90 procent van het goederenverkeer langs de weg: 70 procent is namelijk van en naar Duitsland, 20 procent van en naar de twee andere Benelux-landen. Rijnvaart begin van de mogelijkheid tot een gesprek". Minister Seebohm, de Duit se minister van Verkeer, die tevens de ministerraad presideerde, heeft gezegd dat hij hoopte dat via mo daliteiten een deel van de Neder landse bezwaren zou kunnen worden verzacht. Hij toonde zich trouwens deze keer bijzonder constructief ten aanzien van ons land. Zee- en luchtvaart De raad van ministers heeft zich ook nog bezig gehouden met eei voorstel van de Luxemburgse minis ter Schanss om in een gemeenschap pelijk optreden van de E.E.G.h missie ook op het gebied van de vaart en de luchtvaart te Van dat document is niet veel Voor wat de zeevaart betreft, is namelijk overleg enerzijds tussen de tien zeevarende Europese landen plus Japan en anderzijds met Ame rika binnen de O.E.CJD. Men is reeds enkele ja^en bezig daar een gemeen schappelijk politiek te vormen en er is geen enkele behoefte zulks bin nen de E.E.G. nog eens te gaan doen. Duitsland en Nederland vonden elkaar in de discussie erover in de ministerraad van gisteren. Zoals staatssecretaris Keijzer zich uitdruk te: „Duitsland en Nederland zijn beide allergisch voor andere lan- Gold water krijgt geen zendtijd Een verzoek van de Republikeinse partij aan de grote Amerikaanse om- roepmaatschappijen om zendtijd be schikbaar te stellen aan senator Goldwater is gisteren verworpen. De federale commissie voor v bindingen steunde de weigering 1 de maatschappijen zendtijd voor dio en televisie aan Goldwater af te staan, nadat de voorzitter van de Republikeinse partij, Dean Burch, gevraagd had Goldwater de gelegen heid te geven te antwoorden op pre sident Johnsons toespraak van zon dagavond over de veranderingen in Moskou en over de eerste Chinese kernontploffing. Alle kandidaten voor het Ameri kaanse presidentschap hebben recht op zendtijd, indien een van hen de ze toegewezen krijgt. De commissie voor verbindingen was echter van oordeel dat de andere kandidaten in dit geval geen recht op zendtijd hebben. Goldwater is van mening, dat dit besluit .een nieuw voorbeeld is, dat president Johnson de regering ge bruikt voor eigen politieke voordeeL den die zich met onze zeevaart wil len bezighouden". Van dit deel van het voorstel-Schauss is dan ook niets overgebleven. Voor wat betreft de luchtvaart meenden de ministers dat het volslagen ongewenst is, er juist zaterdag jl. is besloten ministerconferentie over Air Union te houden, dat de E.E.G.-commissie zich met de luchtvaart zou gaan be- Wel heeft de raad de commissie beloofd haar voortaan over Air Uni on op de hoogte te houden („zodat zij het nieuws niet alleen uit de kran ten behoeft te weten") en wanneer de Air Union conventie wordt ge sloten mag de Europese .commissie controleren of er wellicht moeilijk heden kunnen ontstaan met betrek king tot het verdrag van Rome, die niet door de Air Union-ministers zijn voorzien. n de Nederlandse ,Ik ben minder pes simistisch dan gewoonlijk na een raad van de E.E.G.-verkeersministers, Wij zijn er nog lang niet, maar er zijn positieve punten: bij het weg verkeer zijn de Nederlandse voorstel len aardig gevolgd, bij de kwestie van maten en gewichten is een langrijke vooruitgang geboekt, die voor de Nederlandse vervoerder economische bedrijfsvoering reeds nu mogelijk maakt". SPIONERENDE SATELLIETEN Amerikaanse militaire deskun digen zijn er zeker van, dat Russi sche Kosmos-satellieten gebruikt wor den voor spionage boven de VS. De Sowjet-Unie heeft vorige week woensdag de 48-ste Kosmos-satelliet gelanceerd. Deze Kosmos-satellieten worden door de Russen beschreven als onbemande wetenschappelijke ruimtevoertuigen, die de stralingsgor dels en andere verschijnselen onder zoeken. In 1962 zijn de Russen begonnen met de huidige reeks van Kosmos-sa tellieten. Sommige beschrijven nog steeds banen welke op een hoogte van 3400 tot 450 km boven de VS liggen. Op dergelijke hoogten kun nen de modernste camera's duidelijke en gedetailleerde foto's van de grond maken. Van de andere kant wordt het gelijk geacht, dat de Amerikaanse Samos-verkenningssatellieten een rol gespeeld hebben om de VS te waar schuwen, dat spoedig de eerste Chi nese A-ontploffing verwacht kon worden. De afgevaardigde Ohet Ho- lifield heeft verder gezegd dat U2- vliegtuigen reeds 13 jaar lang foto's leveren van heigeen beschouwd wordt als de Chinese fabriek voor splijt baar materiaal Holifield is vice-voor- zitter van de Congrescommissie voor atoomenergie. Vergiftigd eten: 53 doden op Java In Pieren, west Java, zijn 53 men sen gestorven als gevolg van het nuttigen van vergiftigd voedsel. Men gelooft dat door het voedsel een rat- tenverdelgingsmiddel was gemengd. Men onderzoekt thans wie dit ge daan heeft Ait Achmed krijgt openbaar proces De Algerijnse opstandelingenleider Hocine Ait Achmed krijgt een open baar proces voor een revolutionaire rechtbank, aldus heeft Hocine Za- houane, voorzitter van de oriëntatie commissie van de FLN, gisteren op :en persconferentie verklaard. Ait Achmed zal niet voor een krijgs raad verschijnen, aangezien hij niet tot do strijdkrachten behoort. Volgens Zahouane blijkt uit docu menten die bij Alts arrestatie in be slag zijn genomen, dat de .geheime diensten van Israël en Salazar een buitengewoon belang hadden bij de contra-revolutie en daarmee con tacten probeerden te leggen". C. van der Lubbe, rangeerder) Wat doet een groenteman die op een bepaald ogenblik de voorkeur geeft aan de zekerheid van vast werk met geregelde - en goede - inkomsten? Die gaat daarnaar zoeken. En dat hij dat dan bij Hoogovens vindt, is niets om u over te verbazen. Want bij Hoogovens vindt vrijwel iedereen die daar op uit is, de plaats en het werk waar hij zich helemaal thuis voelt. Juist omdat Hoogovens bestaat uit zoveel bedrijven en bedrijfjes met zoveel verschillende soorten werk. De heer van der Lubbe werd rangeerder op het Hoogoven- spoorwegnet en zo te horen volkomen naar zijn zin. „Het is vrij werk in de buitenlucht", zegt hij. „Daar komt bij dat Hoogovens goed betaalt, uitstekende sociale voorzieningen heeft en dat ik door de ploegendienst veel vrije tijd heb voor mijn gezin". Als u nu denkt dat van der Lubbe een uitzondering is, moet u toch eens langskomen. Kikvorsmannen in smokkelbende Een groep kikvorsmannen, die ver moedelijk via het Meer van Lugano miljoenen sigaretten van Zwitserland Italië gesmokkeld heeft, is door de douane te Brisimpiano ont dekt. Een dezer kikvorsmannen werd door douaneboot aan boord genomen, toen hij met een lading sigaretten bij Porto Ceresio aan de Italiaanse zijde van het meer boven water kwam. De smokkelende kikvorsman is de tot dusverre geniaalste poging om munt te slaan uit het bijzonder winstgevende smokkelen van sigaret- n van Zwitserland naar Italië. Eerder dit jaar heeft de douane :n einde gemaakt aan een groep smokkelaars, die grote hoeveelheden sigaretten met helikoptsrs over brachten naar moeilijk toegankelij ke Italiaanse bergstreken. Derdegraads- verhoren Negen personen die in Zuid-Afrika gevangenen hebben gezeten krach tens de zogenoemde 90-dagenwet- hebben gisteren voor het hoogge rechtshof in Pretoria de veiligheids politie beschuldigd van het toepas sen van derdegraadsverhoren op po litieke gevangenen. Veertig bladzijden beëdigde verkla ringen werden ter tafel gebracht. Onder meer werd melding gemaakt van het feit, dat gevangenen ge dwongen werden zestig uur achter een op dezelfde plaats te blijven staan, daarbij werden uitgescholden en soms door de politie werden mis handeld. Het hoofd van de Johannersburg- se politie verklaarde dat de onder zijn bevel staande politiemannen strenge orders hebben nooit een ge vangene te mishandelen. De zaak wordt 3 november voortgezet. Om gelegenheid te openen voor een optimale woningproduktie door fa brieken heeft minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bomvnlj ver heid) de geïndustrialiseerde woning bouw en de additionele woningbouw buiten de verdeling van het woning bouwprogramma voor het jaar 1965 gehouden. Volgend jaar zullen gemeenten of groepen van samenwerkende gemeen ten, die door behoefte of structuur daarvoor in aanmerking komen, in dustriële woningen kunnen bouwen of gelbruik maken van additionele bouwcapaciteit buiten het woning contingent om, dat him door Gede puteerde Staten zal worden toegewe zen. De bewindsman heeft dit aan de gemeentebesturen meegedeeld. Aan enkele voorwaarden zal moeten wor den voldaan. De plannen moeten passen in het algemeen planologisch beleid en de stedenbouwkundige voorschrif ten. De plannen moeten passen in een redelijk spreidingspatroon, zowel ten aanzien van de behoefte als ten aanzien van de overige wo- ningontwikkeling De uitvoering op korte termijn van de plannen moet verzekerd zijn (beschikbaarheid van bouwgrond, tijdig bouwrijp maken van terrei nen, aanleg van wegen voor het vervoer van de woningelementen, enz.). Het grootste deel van deze woning- gen zal moeten worden gereali seerd in de gesubsidieerde secto ren. Een ongesubsidieerd huis mag niet meer dan f35.000 gaan kosten. Advertentie (C. van der Lubbe, rangeerder - zie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze groenteman u dan op een idee •gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de Voeten komt zoalsu dat eigenlijk al zolang wilt. Hoogovens hééftdoorzijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN Sommige kiezers zijn laksanderen mogen niet Verwacht wordt, dat op 3 novem ber a.s. meer dan 70 miljoen Ameri kanen aan de presidentsverkiezingen zullen deelnemen. Dat zou een re cord aantal zjjn, maar nog verre bljjven beneden het aantal poten tiële kiezers. Waar zal de rest blijven? Ongeveer 20 miljoen kiezers zul len wel ingeschreven zijn op de kie zerslijsten, maar om de een of an dere reden over het algemeen laksheid niet opkomen. Miljoenen anderen zullen hebben nagelaten zich op de kiezerslijsten te laten inschrijven. Deze groep zal hoofdzakelijk twee soorten burgers omvatten: hen, die zich hadden kun nen laten inschrijven maar het niet konden, en verder naar schatting 8 miljoen, die zullen struikelen over de bepaling in sommige staten, dat iemand gedurende een zekere perio de inwoner moet zijn geweest voor hü kan stemmen. In 35 staten en het „District of Columbia" (waarin de hoofdstad Washington in gelegen) is de voor naamste vereiste, dat men er een jaar heeft gewoond, in twaalf is het zes maanden en in Alabama, Mis- sissipi en South Carolina twee jaar. Sommige staten staan toe, dat nieuwe of pas vertrokken inwoners althans aan de presidentsverkiezing deelnemen. In geheel bestaat in 18 staten de een of andere combinatie van wet ten over dit onderwerp, maar de nieuwe wetten zijn veelal ingewik keld. In Los Angeles County hebben in 1960 slechts 3600 mensen op de 635.000, die hun stem hebben uit gebracht geprofiteerd van de ver korting van de vereiste termijn van inwoning. Inwoning is echter niet de enige eis, die voor uitoefening van het kies recht wordt gesteld. In 19 staten be staat de een of andere vorm van een examen, waardoor men moet be wijzen geen analfabeet te zijn. En pas de laatste twee jaar is de ver kiezingsbelasting afgeschaft als een vereiste voor deelneming aan fede rale verkiezingen. De staatswetten aangaande het stemmen bij afwezigheid verschillen ook zeer veel en varieren van een volstrekt verbod tot regels, die het betrekkelijk eenvoudig maken. De presidentiële commissie inzake inschrijving op de kiezerslijsten en uitoefening van het stemrecht merk te in een 1963 opgesteld rapport op dat die staten, welke over het alge meen het stemmen het gemakke lijkst maken, ook de staten zijn, waar het drukst wordt gestemd. Zo had Idaho met een groot aan tal wetten om het stemmen betrek kelijk gemakkelijk te maken, in 1960 de leiding in het land met een „op brengst" van 80,7 procent van zijn potentiële kiezers. Mississippi daar- De elf zuidelijke staten, waar ne gers in verschillende mate op ver zet tegen hun inschrijving op de kiezerslijsten stuiten, behoren tot de 13 staten met de laagste opkomst. De staten, waar in 1960 is gestemd door meer dan 75 procent van de bevolking van de kiezersleeftijd, zijn in de juiste volgorde: Idaho, Utah, New Hampshire, North Dakota, South Dakota, West Virginia, Min nesota, Indiana, Connecticut, Iowa Massachusetts Illinois en Rhode Is land. Erhard niet met Brandt voor tv Kanselier Erhard van West-Duits- land heeft gisteren het voorstel van de burgemeester van West-Beriyn, Willi Brandt, om iedere veertien da gen een debat voor de televisie te houden tot aan de verkiezingen in West-Duitsland, van de hand gewe zen. Het bureau van de kanselier heeft een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat dergelijke debatten geen zin hebben. entegen, dat een verkiezingsbelasting en een examen heeft, waar afwezi gen niet mogen stemmen en men twee jaar moet hebben gewoond, kwam helemaal achteraan met niet meer dan 25,5 procent der potentiële kiezers, met inbegrip van de negers. De ideale voeding voor uw hond Vraag de gratis voedingstabel. Postbus 28 Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5