Heel Bolsward staat vanavond op zijn kop AEG BUITENLANDSE SERIES - 3 GINGEN IN PREMIERE Sauna Inwoners staan klaar om stad en stadhuis op stelten te zetten Bij de PkviD is het goed sparen. TV - VANAVOND MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 L.P. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO'EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. N.C.R.V.-televisiespel „Eén tegen allen (Van onze Groningse correspondent) VOOR HET OOG van heel Nederland gooit het Friese stadje Bolsward vanavond zodra de klok tien voor half tien wijst alle remmen los om met man en macht de vreemdste en onzinnigste opdrachten uit te voeren. De degelijke Bolswarders staan klaar om eigen stad en stadhuis op stelten te zetten, zodra een -eenzame vreemdeling" in de t.v.-studio in Bussum daartoe op de één of andere wijze opdracht geeft. Alle 8000 inwoners (de 720 aller kleinsten niet meegeteld) zijn erop gebrand als eerste gemeente in Nederland in ,,één tegen allen een vertoning weg te geven voor de camera's, waarover nog heel lang zal worden gepraat. Ter grotere glorie en bekendheid van het aloude en pittoreske Bolsward. dat graag toeristen vangt met folklore en historie. Straks gaat het (NCRV-)spel be ginnen en in afwachting daarvan kijkt men wat rond in het Hanze stad je, waar velen rondlopen met 'n gezicht van „wij zijn op alles voorbe reid. niets is te gek, maar wij zeggen niets. Wij in het onzekere? Dan zij (in de studio) ook!" 9 Vervolg van pag. 1 HOOVER (90) OVERLEDEN In de eerste wereldoorlog boekte Hoover met een steuncomité ten be hoeve van 200.000 in Europa ge strande Amerikaanse toeristen zo'n succes, dat hem ook de voedselvoor ziening van bezet België werd opge dragen. In die tjjd lenigde hij de nood van 10 miljoen mensen in Bel gië en noord-Frankrijk, een werk dat hij na de oorlog voortzette in mid den- en oost-Europa. Hij organiseer de de „America Relief Expedition", die de Amerikaanse voedseloverschot- ten naar Europa bracht. Na de over stromingsramp van de Mississippi in 1927 zette „mensenvriend nr. 1" ook daar een grootscheepse hulpactie op touw. Intussen was hjj al minister van Handel geworden onder de pre sidenten Harding (in 1920) en Coo- lidge. Aan het eind van de jaren '20 werd hjj Republikeins kandidaat voor het presidentschap. Hjj werd met een overweldigende meerderheid gekozen. Zjjn ambtstermijn viel sa men met de wereldcrisis en was een van de moeilijkste in de Amerikaan se geschiedenis. Ondanks alle maat regelen om de kritieke toestand het hoofd te bieden bleef de economische situatie achteruitgaan. Hoover werd opgevolgd door de Democraat Frank lin D. Roosevelt (1932). Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog organiseerde hij weer grootscheepse voedselacties ten bate van de bewoners van de door Duits land bezette gebieden, waarbij zich de netelige kwestie voordeed hoe dit kon geschieden zonder de Duitsers te helpen. Ook na de oorlog bleef Hoover op hetzelfde terrein werk zaam. Op verzoek van president Tru man nam hij de coördinatie van de voedselvoorziening in 38 landen op zich. Daarna had hij nog tal van jaren zitting in overheidscommissies en ook gaf hij blijk van zijn belang stelling voor de internationale poli tiek. Zowel president Johnson als de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap Barry Goldwater heb ben Herbert Hoover, toen zij hoor den van zijn overlijden, een patriot genoemd en een man, die veel ge daan heeft voor het mensdom. „In Hoover waren de beste prin cipes en kwaliteiten belichaamd waarvoor ons land op de bres staat", aldus Goldwater. „Zijn levenswerk was dat van de ware mens die veel voor de mensen doet, want zijn po gingen om het mensdom te helpen kwamen niet voort uit persoonlijke ambitie maar uit een oprecht mede leven en een diep geloof in het god delijk doel. Adlai E. Stevenson, de Amerikaan se ambassadeur bij de VN, noemde de dood van Hoover een feit, dat universele droefenis verwekt". „Zijn iêven werd gekenmerkt door grote belangstelling en vele constructieve bijdragen". Wie In Bolsward het goederentrein tje ziet rjjden fluitend en wel, voornamelijk ten behoeve van de ex port van de zuiverfabriek Hollandia, dwars door de stad en pal voor het stadhuis langs denkt onmiddellijk: „Die komt vanavond hoe dan ook in het beeld". En wie als vreemdeling aanschouwt, hoe direct naast het stadhuis een deel van de stadsgracht is droogge legd en hoe werkers bezig zijn de wallen te herstellen, zegt: „Aha! Voorbereidingen voor het geval dat het zuivelstadje de opdracht krygt: water uit de gracht laten lopen en melk erin. Veilig gesteld In zijn fraaie, historievolle kamer in het stadhuis wuift burgemeester mr. J. A. Geukers deze veronderstel ling weg. „We hebben ons veilig ge steld, dat er niet met eten geknoeid gaat worden", zegt hij. Wat er dan wel van de z.g. „doe-vragen" ver wacht wordt, kan en wil mr. Geukers onder geen voorbehoud zeggen. (Er zullen in het spel vijf „doe-vragen" en vijf „weet-vragen" worden ge steld, die Bolsward binnen 45 minu ten moet oplossen). Stel dat de opdracht komt: zorg dat er 500 koeien op de markt ko men? Op zo'n vraag weigert de bur gemeester in te gaan, omdat hij niets van de getroffen maatregelen wil verraden en ook niet kan verraden, omdat hij zich niet met de voorbe reiding op de praktische vragen heeft bemoeid. Wel zal mr. Geukers te zien zijn in de zeer fraaie raadzaal als voor zitter van de raad der wijzen (in dit geval een raad van elf), waarin de knappe koppen van de gemeente zit ting hebben voor het oplossen van de „weet-vragen". En als het erom spant, als er geestelijke of materiële steun van „buiten" moet komen, zal hij naar voren treden om die met nadruk te vragen. Feest Burgemeester Geukers wéét wat hij met zijn gemeentenaren is begonnen en hü houdt niet van half werk. Voor alle Bolswarders is het parool ge weest: zeg vergaderingen, wedstrij den, cursussen, lessen of wat dan ook af, om zonodig klaar te staan. En hoe de uitslag ook wordt, of de „eenzame vreemdeling" (iemand uit Zierikzee) nu wint óf Bolsward, de muziek gaat voorop, er wórdt feestgevierd, omdat men dan toch door het dolle heen is. De café's die anders om 11 uur slui ten, mogen tot 1 uur vannacht open blijven ter verhoging van de feest vreugde. Burgemeester Geukers weet wat hfj Is begonnen. Alle vertrekken in het stadhuis zijn dienstbaar gemaakt aan „Een tegen allen", er zijn telefoons met geheime nummers voor uitgaan de gesprekken, die dus niet geblok keerd kunnen worden. Er zijn koe riers en walkie-talkies. Er is een perscentrum in de openbare leeszaal. Er zitten in het hele land deskundi gen (relaties van de burgemeester) op wacht om de gemeente in nood gevallen te hulp te komen. Verkopen De burgemeester (43 jaar, geboren in Haarlem, oud-advocaat, al een klein woordje Fries sprekend na 7 jaar Bolsward) wilde de stad van de Dick van Rulerdie moet trachten het televisiespel „Eén tegen allen" in goede banen te leiden. Geen gemakkelijke taak. eerbiedwaardige Wijsbert Japicx best eens op zijn kop zetten, terwille van die gemeenschappelijke pret, dwars door alle groeperingen heen, terwille van de gemeenschapszindie in Bols ward sterk is, en terwille van de pu bliciteit: „Je'moet je zaakje toch ook kunnen verkopen". Bolsward heeft een naam te verlie zen als organisator van een interna tionaal folkloristisch festival, van hoogtijdagen voor de provincie en als de plaats, waar de „Fryske Bodke- wike" wordt geopend. Het wil van avond een naam winnen als stad, NCRV gaat weer geld inzamelen De NCRV, die in november haar 40-jarig bestaan viert met een her- denkingsweek, welke 8 november be gint met „Koning David" in een t.v.- bewerking en zaterdagavond 14 no vember eindigt met een t.v.-musical, heeft aan dit jubileum tevens een actie verbonden om geld bijeen te krijgen voor de start van een fonds ten behoeve van internationaal radio- en televisiewerk op christelijke grondslag. Dit fonds zal dan het op 1 januari 1964 opgerichte WACB (World Association Christian Broad casting) steun kunnen verlenen in de pogingen om over de gehele wereld de christelijke omroepen te steunen en te helpen bij hun oprichting. De NCRV heeft een begin gemaakt met dit fonds door er f 40.000,in te storten. Men zal via de gids de leden oproepen dit fonds verder te verster ken door bijdragen. Zoals de heer G. Hoek zei: „Uit dankbaarheid, dat we hier al zolang een christelijke omroep hebben" (de oudste ter wereld, aldus mr. Roosjen, voorzitter NCRV). „We hopen, dat er nu net zoveel reacties komen als wanneer we een foutje maken in ons sterprogramma. Dan krijgen we meestal ongeveer 30.000 brieven binnen" Radioactieve wolk Het grootste gedeelte van de radio actieve wolk, veroorzaakt door de eerste Chinese kernontploffing is over de V.S. getrokken zonder dat de Amerikaanse meterologische dien sten een merkbare toeneming van de radioactiviteit in de atmosfeer hebben kunnen constateren, aldu3 is in Washington meegedeeld. De wolk verplaatst zich met een snel heid van 160 km p/u op een hoogte van meer dan 9 km. waar men ook uit de plooi kan ko men en plezier kan maken. Het spel kan beginnen. De televi sieploeg treft die laatste voorzieningen voor een directe (technisch niet een voudige) uitzending van de strijd. Drie camera's zijn opgesteld bij het Broereplein, één voor het raadhuis, één in de raadzaal en nog eens vier in de studio bij de „eenzame vreem deling", bij spelleider Dick van Ruler en bij de jury. TURNAMAT Links de roestvrij edel- L stalen trommel en kuip. Voor 5 kg wasgoed tege- I lijk. Wasmiddel in spe- j; ciaal bakje. Temperatuur 1 instellen. Knop omdraai- en. Wassen gaat nu ge- heel automatisch (inclu- j sief 5x spoelen). Rechts de razendsnelle t centrifuge om de was te drogen. Klaar bent U. j. Fantastisch 'n wascom- binatie te bezitten met de j garantie van degelijkheid en moderne stijl: AEG werkelijk ideaal AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM LA Er viel gisteravond veel te beleven op de t.v., vooral voor de bezitters van beide Nederlanden. Drie nieuwe buitenlandse series gingen in première. ..Hazel" zagen wij. „De schone heks" en de Duitse kriminele serie ..De vijfde kolonne". Het Duitse geval was wat traag, wat simpel, wat naïef, maar er kwamen wel veel mopie meisjes in voor. „De schone heks" echter bleek een grote aanwinst, waarbij wij ons uitstekend hebben vermaakt. Wissewassen Menig dieptepunt is de kijker en de t.v.-criticus al deelachtig gewor den. Daarom is het moeilijk te be palen of „Wissewassen" het diepste punt was van de laatste tijd, of ge woon een onder zijns gelijken. Laten we. de mooie woorden van baron de Coubertin gedachtig, maar beden ken dat het deelnemen aan de tele visie belangrijker is dan het winnen en even afwachten of het volgende programma beter wordt. Paulus: hoog gegrepen Leo Ackermans had hoog gegrepen met zijn idee Paulus te toetsen aan deze tijd. Hoe zouden wij reageren als Paulus nu, in 1964, zijn bood schap zou brengen, was zijn uitgangspunt. Carol Linssen had er zijn handen vol aan, beheerste het kale toneel op knappe wijze, maar toch bleef hij de toneelspeler met de toneelaarzelingen, waardoor het geheel iets kunstmatigs kreeg. Op zichzelf is daar weinig op tegen. Misschien moest dat wel, om toch nog enige afstand te bewaren tus sen Paulus en de dag van vandaag Maar juist die confrontatie met de mens Paulus staand temidden van zijn tijdgenoten, kwam er daardoor niet helemaal uit. Artistieke ontmoetingen: teleurstellend De voortreffelijke Avro-serie „Li teraire ontmoetingen" is vorig jaar stuk gelopen op een „vervoegd werk woord" zoals 't ergens omschreven werd. De Avro stelde er „Artistieke U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! ontmoetingen" voor in de plaats en bracht het programma zekerheids halve naar Nederland 2 over. Er viel dan ook prompt weer een bijbelse term (die in verband zou kunnen worden gebracht met dat „vervoegde werkwoord") in de korte besprekin gen van Sartre's „Eerbiedige lichte kooi". „Artistieke ontmoetingen" is verworden tot een TV-versie van „Artistieke staalkaart", het radio programma van Vara. Zelfs enkele medewerkers aan dat radioprogram ma (Max Dendermonde en Hans Redeker) werden aangetrokken. Deze eerste aflevering was teleurstellend. Ten eerste was het met weinig ge voel voor de visuele mogelijkheden van de kijkers geregisseerd. Toen Lex van Delden cijferlijstjes liet zien waarop de repertoirekeuze voor onze symfonieorkesten was uitgewerkt, (Mozart en Beethoven zijn nog steeds de meeste gespeelde compo nisten) bleven die tekort op het scherm om al die cijfers te kunnen verwerken. Een van de collage-grap jes van Alain Teister in samenstel ling van de Mona Lisa en Sjoukje Dijkstra maai- verloor het effect, doordat wij de foto niet in zijn geheel zagen. Verder blonk het programma uit door vage, algemene vaststellin gen. Hans Redeker constateerde dat het de Galeries in Amsterdam toch niet slecht gaat, maar over wat er te zien was in die Galeries werd nauwelijks iets gezegd, laat staan getoond. De bespreking door Rub Dumee van de film „De butler" met een interview met regisseur Losey viel nog het meest te waarderen in deze rubriek. Opspraak Han Lamm er s, redacteur van „De Groene Amsterdammer", leidde een gesprek over de vraag of de niet- christen in het oog van de christen vandaag de dag al als zijn evenknie wordt beschouwd. Het werd een goed geleid, geanimeerd gesprek in zebrastoelen en met Ikor-kopjes koffie bij de hand, maar glashelder was alles niet. EERSTE NET NCRV 18.15 uur Olympische Spelen Tokio 1964 19.30 uur Barend de Beer, voor de jeugd 19.35 uur Zeg maar Jacco, programma rond Jacco van Reness. =j 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Pa Pinkelman en tante Pollewop 20.25 uur Attentie, actualiteiten H 20.50 uur Stief been en Zoon: Lood om oud ijzer H 21.20 uur Een tegen allen, spel 22.20 uur Dagsluiting 22.25 uur NTS-journaal 22.30 uur Olympische Spelen Tokio 1964. 1 TWEEDE NET VARA 20.00 uur NTS-journaal 20.01 uur Een moeilijk begin, Dick Powell-theater jf 20.50 uur Voor U zingt: Cora Vaucalre 'jf 21.20 uur Documentaire over de Amerikaanse verkiezingen. TV NOORDZEE 18.30 uur Beaver knapt het op, voor de jeugd 18.59 uur Mr. Magoo, tekenfilm 1 19.08 uur Wist u dat?, wetenschappelijk programma 1 19.23 uur Star for today: „Fortuinzoeker" 1 21.00 uur The Saint: „De ongrijpbare mr. Ellshaw". iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii;iiiiiiiiii!Iiiiiiiiii: iiiiiiiiiiiiii: VOOR DONDERDAG 22 OKTOBER I, 403 m. 1 Nws. 7.10 I Ouverture, lich verweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Concilie journaal. 8.25 Ouverture (dl. II). 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klass. en mo derne gram. 11.00 V. d. zieken. VPRO: 13.15 Klass. kamermuz. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Schlager-parade. 14.30 Dit kleine meer, waarin zes klankbeeld (herh. van 4 sept. J.I.). 15.15 Moderne gram. 15.30 Kla vecimbelrecital: klass. muz. 16.00 Ge- 'elvaart: godsd. uitz. 16.30 17.30 Lichte gram. sextet en solist. 17.55 Sportrubrlek. KRO: 18.10 Licht instr. kwartet. 18.30 Sociaal perspectief, lezing. 18.40 Lichte gram. 19.00 Nws. 19.50 Lichte gram. 20.10 Boeren en bur gers ln Buitenveen, hoorspel (dl. 3). 20.40 Samen uit - Samen thuis, gevar. progr. 21.55 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Ochtend- gym. 9.00 De groenteman. 9.05 Olym pische journaal. 9.40 Morgenwijding. zaken, praatje. 11.15 Romantische ka li.45 Vijf eilanden: 1. Het •s, lezing. 12.00 T' x 9 Vervolg van pag. 1 CHR0ESJTSJ0W Volgens het persbureau AP ging Ohroesjtsjow eind september met va. kantie naar Gagra aan de Zwarte Zee, 1400 kilometer ten zuiden van de Russische hoofdstad. Vorige week zondag en maandag begonnen leden van het Centrale Comité zich in Moskou te verzamelen. Zij waren naar de hoofdstad geroepen uit alle plaatsen ter wereld, onder andere uit Nieuw Delhi waar de Russische am bassadeur lid van het comité is. Iemand, misschien Breznjew hoe wel dat niet duidelijk is, heeft Chroesjtsjow opgebeld om hem te zeggen dat hij naar Moskou moest terugkeren voor een vergadering over politieke zaken. Volgens een zegsman werd Ohroesjtsjow toen woedend. Hij was eerste secretaris, hij zou dus be slissen over de te houden vergadering en hij hoefde geen bevelen af te wachten, zou hij per telefoon hebben gezegd. Bijna onmiddellijk daarna versche nen leden van de geheime politie in Gagra. Zij vertelden hem dat hij moest gaan en hij ging. Chroesjtsjow kwam dol van woede in Moskou aan. Maar in een bijeenkomst van het uit elf man bestaande presidium van het uit 170 leden bestaande Centrale Comité werd er tegen zijn politiek ge stemd. Dat gebeurde in 1957 ook, maar toen bracht Chroesjtsjow 't Centrale Comité aan zijn zijde en zette zijn tegenstanders af. Deze tegenstanders werden toen aangeduid met de term „anti-partij groep". Daar hoorden de vroegere premiers Malenkow en Mo- lotow by. BINNENLAND antwoord op vragen van het socialis tische Tweede Kamerlid Vondeling, toegegeven, dat 10.000 abonnees van begroting van de PTT door de Tweede Kamer behandeld is. Aanvankelijk zou dit bericht uitgaan voor de begrotings behandeling van het staatsbedrijf. Efficlency-beurs in RAI In het door de voorzitter durende beurs worden kan toormachines. -meubelen en -uitrus ting. computers, reproductieapparatuur dat hij getroffen werd door een vracht- Onder lorrie gevallen De 59-jarige. is gistermiddag door een personentrein aangereden en op slag gedood. Paul de Groot naar Indonesië De voorzitter van de Nederlandse commu nistische Party, Paul de Groot, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Indonesië, door de Indonesische com munistische partij gedaan, aanvaard. De uitnodiging ls NJoto, i de Indonesische party, tydena het bezoek dat deze onlangs aan Nederland heeft gebracht, aldus het persbureau Antara. Tegen koe gebotst Een niet alle daags verkeersongeval gebeurde ln Ber- Ucum, waar een 21-Jarige bromfietser in volle vaart tegen een loslopende koe botste. De man moest met een hersen schudding naar een ziekenhuis worden gebracht. De koe vervolgde ongestoord brand heeft gist beurs grenzende opslagloods één miljoen gulden zal bedragen. Over de oorzaak ls nog niets bekend. vindt, merkte de Tllburgse chauffeur Wlm van der Linden, die van een dame uit de Amerikaanse stad Indianapolis 30-Jarlge chauffeur, een groep Amerikaanse vakantiegangers door Europa heeft getoerd, BUITENLAND Arrestaties Opnieuw zyn vier per sonen ln staat van beschuldiging ge steld in verband met bomaanslagen op negers ln de Amerikaanse staat Missis sippi. Het aantal beschuldigingen van aanslagen op negerkerken en woningen van ijveraars voor rassengelijkheld be draagt thans negen. Postzegel De Westdultse poste ryen zullen op 22 november ter nage dachtenis van Kennedy een postzegel met de beeltenis van de vermoorde Amerikaanse president uitgeven. De zegel heeft e pfennig. Rechter schuldig Rechter Earl het opperste gerechtshof lkaanse staat Oklahoma ls uldlg bevonden aan ont- de Inkomstenbelasting ln vyf gevallen. Hij zal later veroordeeld worden. Aardgas De potentiële aardgas ramingen van deskundigen ln i triljoen kubieke meter. Indonesische kernreactor Indone sische kernreactor is dezer dagen ln Bandoeng ln werking gesteld. De reactor ls van de Verenigde Staten ge kocht en kost ongeveer eeneneenkwart- miljoen gulden. Hij zal radioactieve isotopen leveren voor gebruik in neeskunde, landbouw en grondon kan tegen betaling van een borg- ht van 2000 dollar voorlopig op vrije solisten. 14.00 Viool, gitaar en pla I" klass. muz. 14.30 Dieren ln en rc het huls. 15.30 Radio-ork.: klass 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vlj dioprogr. ln een Notedop. 17.00 V, jeugd. 17.55 Kasba 64, gesproken 22.40 Act. 23.05 3.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: VPRO: 15.00-15.45 V. d. vrouw. 1 TV-film. NTS. Journaal. VPRO: 20.20 Quadrille, neelspel. 22.05 Oorlog en vrede cumentalr progr. NTS: 22.25 Joura KRO: 20.01 U spreekt met Anneh amusprogr. 20.40 Akademle 63. gefll: progr. over deze Jonge akademle ;ten ln Haarlem 21.0" ur. TV-fllm (dl. 2). i Newyork (-22.10). Nederlandse radi blijft op voor de verkiezing in V.S, Voor het eerst in de geschiede van de Nederlandse radio zal «hel: actualiteitsprogramma de geb rle nacht de ether vullen. Ter gelege k heid van de Amerikaanse presides verkiezingen zullen in de nacht ti 3 op 4 november via de zender h! f}| versum 2 in een gezamenhjk pn gramma reportages, interviews i commentaren over deze verklei gen worden uitgezonden. De radü nieuwdienst zal geregeld uitslag! bekend maken. idr Naast reportages en commentafl ?ei uit Amerikaanse steden zullen reacties worden uitgezonden vans^ Parijs, Londen, Rome, Wenen, Bru L sel, Den Haag, Toronto, Singapa Ju en Djakarta. Jac. Grijpink (K.R.O.) gaat i verslaggever naar Washington, w correspondent Maarten Bolle vb het commentaar zorgt. Max Tak Willebrod Nieuwenhuls lev. en mentaren uit New York. Alle werkdagen geopend Op zaterdag ook massage. Gezondheid - Vermagering Levensvreugde. HUIS TER Dill NOORD WIJK AAN ZEE Inlichtingen en afspraak 01719—2141. iiiiiiiiiiiiimi WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm geh. bew. nbewolkt 14 Luxemburg zwaa Parye mist dordeaux onbe' Grenoble geh. Niet half Beriyn geh. Frankfort geh. Munchen geh Locarno licht Wenen geh. Innsbruck geh. •"lerado geh. 'tome licht Madrid half Mallorca onbe Athene mist ÏUo.) 'ti

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2