EIDSCH ifift DAGBLAD AUTOPARADE Chroesjtsjow moet zich vandaag verantwoorden Hoofdprijs in toto naar 100.000guldenschoon' Demonstratie bouwvakkers ÏERBERT HOOVER (90) OVERLEDEN Door geheime politie van huis gehaald WEERBERICHT MINDER KOUD MAFFIA-LEIDER ONTVOERD gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 No. 31393 directeurE. A. E. van Dishoeck f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Nikita Chroestjsjow is vandaag, praktisch gesproken onder rrest, naar Moskou teruggebracht om daar te worden gecon~ ronteerd met het Centrale Comité van de Russische communis- sche partij, dat hem een week geleden heeft afgezet. De bijeen- omst zou zorgvuldig zijn voorbereid. Er zijn beschuldigingen pgesteld: het „geknoei" in het geschil met China, de mislukkin- tn in de industrie en de landbouw, persoonlijke uitspattingen en icrsoonsverheerlijking". Van betrouwbare zijde in de ussische hoofdstad is verno- en, dat vijf functionarissen van commissie voor staatsveilig- eid (geheime politie) uit Mos waren vertrokken om iroesjtsjow op te halen- nadat ze per telefoon te kennen had egeven de vergadering van het entrale Comité niet te willen wonen. iroesjtsjows bewegingsvrijheid was -perkt. Men nam aan dat hij in de /an Moskou verbleef, maar was niet over eens waar precies. Volgens deMoskouse correspondent het Deense communistische dag- ad Land og Folk had Chroestjsjow februari reeds zijn ontslag aange- oden, nadat hij in het Centrale bmlté een kleine nederlaag had ge leden. Chroesjtsjow had verzocht om onmiddellijke publikatie in de Praw- da van een belangrijke rede, die par tijtheoreticus Soeslow voor het co mité had uitgesproken. „Bij de stem ming bleek Chroesjtsjow in de min derheid te' zijn", aldus het Deense blad, „de meerderheid wilde eerst met de Chinese leiders onderhande len. Dit gebeurde door bilaterale con tacten en via een Roemeense delega tie die toen juist naar China zou gaan. Het is bekend dat die onder handelingen in Peking zonder resul taat bleven daarop werd de rede van Soeslow gepubliceerd." Tijdens die februarizitting zou Chroesjtsjow overwogen hebben de vertrouwenskwestie te stellen. Hij bood het volgende alternatief aan: hij zou zijn functie van eerste partij secretaris opgeven en aanblijven als premier of hij zou op zijn verjaardag (17 april) tot president worden be Amerikaanse oud-president Her- et Hoover is gisteren in de ouder- n 90 jaar in het Waldorf storiahotel in New York, waar hij suite bewoonde, aan een in wen- !ge bloeding overleden. Zijn beide aren aan zijn sterfbed. Hoo- van 1929 tot '33 de 31ste pre- an de Ver. Staten. Het stof- flijk overschot zal twee dagen opge- wrd liggen in een protestantse kerk New York. Daarna wordt het over bracht naar Washington, waar het het Kapitool wordt opgebaard. De jrafenis vindt met militaire eer lafs in West Branch in Iowa. Ge- arende dertig dagen zal van de ge- penbare gebouwen in de Ver. Staten ilfstok worden gevlagd. Hoover is kort voor zijn dood werkzaam weest en had acht secretaressen dienst voor het uitwerken van i correspondentie en memoires. Er i nu nog twee oud-presidenten in :n: Truman (80) en Eisenhower H). fcerbert Clark Hoover zal de ge- ihiedenis ingaan als de grote or- inisator van de voedselverdelingen, in de twee wereldoorlogen de mgersnood van miljoenen mensen Hij stond bekend om zijn Bcyclopedische kennis, een verbazing fkkend inzicht in financiële aange- jenheden en een buitengewoon or- aisatietalent, dat hem de bijnaam liiciency-Hoover' bezorgde. Zijn te- astanders noemden hem reactio- alr, zijn vrienden zagen in hem de its te hoop op een verstandig libe- Rllsme. voor z^jn veertigste jaar was wver, die op 10 augustus 1874 in 'est Branch in de staat Iowa als ,n een smid was geboren en teds als jongen zijn ouders afstam- elingen van de Quakers uit Enge- nd) verloor, een beroemd, alom ge en rijk man. In 1891 was h« de Stanford-universiteit in Ca- fomië gegaan, waar hij in vier jaar it diploma van mijnbouwkundig in- Mieur behaalde. Het geld voor zijn Odie bracht hij bijeen door in een «inrichting te werken. Eenmaal lenieur geworden lachte het geluk e, hij werd assistent van een to de bekendste mijnbouwinge- Het KNMI verwacht van heden- morgenavond: aanvankelijk plaat- enige regen of motregen, mor- overdag enkele opklaringen, toakke tot matige wind tussen west noord. Minder koud (Opgemaakt *11.15 uur). 22 OKTOBER knop. 7.17 uur; onder: 17.32 ui kan op: 18.30 uur; onder: 3.35 Oogwater te Katwijk te 3.56 en 16.01 to, laagwater te 11.53 uur. noemd en aftreden als secretaris en premier. Geen van beide voorstellen werd aanvaard. Naderhand spitsten de meningsver schillen in het presidium zich toe, „voornamelijk over de industrie en landbouw, maar ook over de tactiek jegens China". De interne strijd be reikte vorige week haar climax met het aftreden van Chroesjtsjow. Vol gens Land og Folk zijn er toen twee vergaderingen van het Centrale Co mité geweest. Op de eerste was Chroesjtsjow niet aanwezig, hij woonde alleen de laatste fase van de tweede vergadering bij. Verscheidene Deense bladen be richtten vanochtend, dat de nieuwe leiders van de Sowjet-Unie de anti- Chroesjtsjow campagne heeft stop gezet, omdat zij volkomen verrast zijn door de ongunstige reacties van de meeste communistische partijen in Europa (ook in de satellietlanden) op de afzetting van Chroesjtsjow. „Wij weten zeker dat Chroesjtsjow, na dit aanvankelijk te hebben gewei gerd, op 13 oktober 's avonds in het partijpresidium te Moskou is ver schenen, dat toen bijna zonder on derbreking bijeen was", aldus het or gaan van de Italiaanse communisti sche partij lTJnita in een verslag van zijn Moskouse correspondent. Men begon een discussie en kriti seerde Chroesjtsjow op een aantal algemene punten, zoals de landbouw politiek, het zenden van zyn schoon zoon Adzjoebei naar Bonn zonder de andere leiders te raadplegen en on gerechtvaardigde inmenging op cul tureel gebied. Er waren volgens het blad aanlei dingen genoeg om Chroestsjow toen te ontslaan. „Er moet zich dus een nieuw, ernstig feit hebben voorge daan de druppel die de emmer deed overlopen dat de leden van het presidium deze buitengewone be slissing deed nemen", aldus l'Unita. Zoals bekend werd de vervanging van Chroesjtsjow op 15 oktober bekend- Slot pag2 Minister Luns in Londen in gesprek met de nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken Patrick Gordon Walker. Hij was de eerste buitenlandse colle ga, met wie de nieuwe minister in een persoonlijk gesprek con tact had. MAXIMUM INZET f2,80 (35 CENT PER KOLOM) (V an onze parlementaire redactie) Zowel in de voetbaltoto als in de Staatsloterij zal de hoofdprijs worden gesteld op honderdduizend gulden belastingvrij, zo heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. De hoofdprijs in de toto bedraagt nu nog vijftigduizend gulden belastingvrij, die in de staatsloterij f. 100.000 bruto. Dat is f. 85.000 „schoon". De Amerikaanse oud-president Herbert Hoover, die gisteren op negentigjarige leeftijd is over leden. nieurs van Amerika, maakte reizen Australië en China en riep zelf internationale organisatie op mynbouwgebied in het leven. 9 Slot pag. 2 De Kamer heeft deze beslissingen met grote meerderheid van stemmen genomen. Tegen de verdubbeling van de hoofdprijs van de toto stemden slechts de Antirevolutionairen, de S.G.P. en G.P.V. en de socialisten Vermooten en Scheps. De honderd- durend gulden schoon uit de staats loterij had ook de instemming van de beidé socialisten zodat daar alleen de Antirevolutionairen, de S.G.P. en het G.P.V. tegen waren. Veranderingen De Kamer heeft gisteren nog twee kleinere veranderingen in de voet baltoto aangebracht: de maximale inzet nu twee gulden per formu lier wordt gebracht op 2,80 (35 cent per kolom) en op afgelaste wed strijden zal toch gegokt kunnen wor den, omdat een commissie van drie deskundigen voortaan de uitslag van niet-gespeelde wedstrijden zal voor spellen. Dit stelsel van fictieve uit slagen maximaal vyf wedstrijden per voetbalzondag heeft het voor deel, dat de regelmaat van de toto behouden biyft ook als het aantal gespeelde wedstryden beneden het minimum biyft. De commissie, waarvoor de minister van Justitie en 0 K. en W. richtlynen zullen moe ten geven zal de uitslagen moeten 1 schatten op grond van bestaande 1 verwachtingen. Dit stelsel van fictieve uitslagen as het enige voorstel uit de Kamer, dat op duideiyke tegenstand stuitte de drie bewindslieden, die de wy- zigingen van de voetbaltoto en de staatslotery gisteren in de Kamer verdedigden: minister Scholten (Jus titie) en de staatssecretarissen Van den Berge (Financiën) en Van de Laar (O. K. en W.). Minister Schol ten had er „zeer overwegende" be- •en togen, omdat de toto dan te veel zou gaan ïyken op een zuivere lotery. Hü werd daarin gesteund door de C.H.-fractie in de Kamer, die met de principiële tegenstanders de voetbaltoto tegen de fictieve uitslagen stemde. De verschillende vakbonden voor het bouwbedrijf hebben gis teren in Amsterdam een pers conferentie belegd over de moei lijkheden in de hoofdstedelijke bouwwereld. Van links naar rechts de heren D. Commanee van de Ned. Chr. Bond van Werkers in de Bouwbedrijven, A. Janmaat van de Katholieke Bond St. Joseph, en H. van Genderen van de Algemene Ne derlandse Bond van Werker de Bouwbedrijven, Hoofdschotels Voetbaltoto en staatsloterij wer den gisteren de hoofdschotels van het debat, dat officieel handelde over de we wet op de kansspelen, waar in de nu nogal verspreide voorschrif ten inzake loterijen, voetbal- en paardetoto zyn samengebracht. Deze nieuwe wet haalde de eind streep met de stemmen van de ARP, de SGP en het GPV tegen. Ook het deelnemen buiten landse loterijen is gisteren vrij uit voerig besproken. Het deelnemen zelf is niet strafbaar, maar het „bevor deren van deelneming' 'wel. Minister Schol ten vond dat dit zo moest bhj- maar hy beloofde de Kamer wel, dat de Justitie scherper zal op treden tegen de contactpersonen, die het spelen in buitenlandse loterijen hier te lande bevorderen. Enkele ka merleden meenden, dat de PTT de buitenlandse pooLformulieren zou moeten terugsturen naar de buiten landse afzenders. Minister Scholten vond het een middel, waarmee men erg voorzichtig moest zyn, omdat het zou kunnen uitdraaien op aantas ting van het briefgeheim. Maar hy beloofde toch de mogeiykheid nog eens te zullen bespreken met de nister van Verkeer en Waterstaat Spelen om geld De principiële vraag: spelen om geld, is gisteren weer uitvoerig ter discussie geweest Zelfs minister Schol ten bleek er „persooniyk" geen voorstander van te zyn. Het is kwestie van ethiek, vond hy. Toch was hy wel te spreken over het feit, dat wy in Nederland „geen Engelse toestanden" hebben. Eigeniyk was de bewindsman het volkomen met de socialist Scheps, die in bewogen betoog had verklaard, dat men wel tegen spelen om geld kon ziin, maar dat men ook rekening te houden had met de realiteit. Daarom zag mr. Scholten het wets ontwerp ook als een compromis tus sen wensen en mogelijkheden. De voorstellen wakkeren en elk geval de speelzin niet aan, vond hy. Maar het verzoek van de liberale woord- voerdster mevrouw Van Someren- Downer om het met de roulette in Nederland eens te proberen, byvoor- beeld voor liefdadige doeleinden, ging hem toch te ver. Dan wordt de grens van het compromis overschreden, v-ond hy. Staatssecretaris Van den Berge kreeg nog een paar boze op merkingen te horen over zyn hou ding tegenover de collecteurs en col- lectrices van de staatsloterij- Men vond, dat er iets mankeerde aan de verstandhouding en dat de staats secretaris zich in de memorie van antwoord by na feodaal had uitgela ten over de collecteurs en collec- trices. In dit stuk had de bewinds man gesproken van „provisie opstrij ken" en hy gaf toe, dat deze term een gevoelswaarde had, die beter I vermeden had kunnen worden. Morgen in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse bouwvakar beiders zullen morgenmiddag om één uur het werk neerleggen r een massale demonstratie, die de gehele middag zal duren. Hiermee zal de els worden onder streept, dat de zogenaamde tariefs stop moet worden opgeheven. De bouwvakkers zijn zich ervan bewust dat deze eis in strijd is met het in de C.A.O. bepaalde, maar menen, dat dan maar de situatie van enkele weken geleden het betalen van zwarte lonen moet worden her steld. Het besluit tot het houden van een demonstratie is gisteravond genomen en vergadering van het Amster damse Bouwvakcomité, die werd be zocht door vertegenwoordigers van 36 Amsterdamse bouwprojecten. Het bouwvakcomité verwierp de voor stellen om in staking te gaan en vond zelfs een 24 uur staking te lang, omdat hierdoor de produktie nodeloos zou stagneren. Protestmars In de afgelopen maanden hebben de Amsterdamse bouwvakkers tot twee maal toe een grote protestmars gehouden. Uit vrees voor verdere ac ties hebben de werkgevers toen de verzuimde uren uitbetaald. Tydens de vergadering heeft het Amster dams Bouwvakcomité nogmaals dui- deiyk gemaakt, dat moet worden ge streefd naar een herstel van oude bouwvakionen in Amsterdam. Deze zouden sinds de in werkingtreding van de laatste C.A.O. lager zyn dan vorig jaar. Aanvankeiyk hebben de werkgevers de oude lonen door extra uitkeringen gehandhaafd. De loon- controledienst maakte hieraan einde. Joseph Bonanno („Joe Bananas"), een van de leiders van het onderwe reldsyndicaat Coca Nostra in New York, is vanochtend vroeg voor een huis in Park Avenue door twee ge wapende mannen uit een geparkeer de auto gesleurd, in een andere wa gen gegooid en ontvoerd. De 59-jarige Joe Bananas, die by getuigenissen in de Amerikaanse senaat is geïdentifi ceerd als de leider van een van de vyf Maffia-families, zou zich volgens de New York Times hebben bezigge houden met handel in verdovende middelen, gokken en afpersing. Bonanno is op Sicilië geboren en staat te boek als een van de meest gevreesde leiders van de Maffia. Hij was gedagvaard om te verschynen voor een federale jury in Manhattan. Hy was al herhaalde malen gearres teerd, maar heeft nooit gevangenis straf gekregen. In 1924 werd hy ver dacht van het leveren van wapens aan de bende van de beruchte „Al Capone". Bonanno's misdadigheid werd nog eens duideiyk in het licht gesteld door Joseph Valachi, die door een senaatscommissie een zeer be zwarende verklaring aflegde over de Amerikaanse onderwereld. Kassen open De districtsbesturen van de bon den van bouwvakarbeiders, die zyn aangesloten by de erkende vakbon den, hebben by de verbondsbesturen aangedrongen om de 430 door de bouwmaatschappy Texel N.V. ont slagen werknemers te ondersteunen. De ontslagenen dreigden de dupe te worden van een beslissing van de samenwerkende patroonsverenigin- om de door Texel ontslagen bouwvakkers van alle werk buiten te sluiten. De Vakbonden hebben nog geen besluit genomen om voor dit doel de weerstandskas te openen. Er wordt nog onderzocht of een derge- ïyke uitkering al dan niet in strijd is met de C.A.O.-bepalingen. Het merendeel van de stakers op het werkproject van Van de Vorm N.V, aan wie de president van de recht bank hervatting van het werk heeft bevolen heeft het werk vanmorgen niet hervat. Hierdoor kan een dwangsom van f25,- per dag wor den opgeeist. De arbeiders zijn van mening, dat dit niet zo'n vaart sa! lo pen. Zij willen met de opheffing van de staking wachten, tot het overleg met hun werkgever resultaat heeft opgeleverd. Dit blad bestaat alt 18 pagina'! zie advertentie donderdag 22 oktober Voor goed auto-onderhoud (9uc/ viernvs Uit het Leidsch Dagblad van 22 October 1864: Te Zwolle is op den 18en dezer een vrouw bevallen van 4 kinderen, die, hoewel zeer i klein, welgeschapen en tot 1 heden nog in leven zijn. i Door de ijverige bemoeijin- gen der politie alhier is het i gelukt om eenige fabrieks- i meiden, werkende op onder- scheidene fabrieken, te ont- i dekken die knutten sajet sta- len en verkochten bij uit- i draagsters. Dievegge en heel- sters zijn veroordeeld tot een jaar cellulair. i Confrontatiemet Centrale Comité

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1