Feestelijk jubileumconcert: Handels „Judas Maccabaeus" kunst laleiöosQggp 45 JAREN EX ANIMO Enthousiaste en beschaafde zang Krijgt SARTRE toch de NOBELPRIJS Velerlei speculaties Een Picasso in Zürich ontvreemd CONCILIE OVER POSITIE VAN KERK IN HEDENDAAGSE WERELD Muziek overstemde schoten en kreten „(OP) WEG MET DE POLITIE" LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 Dat de Chr. Oratorum Vereniging „Ex Animo"- bekend door haar traditionele jaarlijkse „Matthaeus Passion"-uitvoeringen, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan, teruggegrepen heeft op een van Handels door de jaren heen succesrijkste oratoria, n.l. diens „Judas Maccabaeus", stemt tot verheugenis, ook al bereikt een man als hij bij lange na niet de geestelijke diepte en de godsdien stige bezinning, eigen aan die van zijn tijdgenoot Bach of zijn Belangrijke voorganger Heinrich Schütz. Hetgeen overigens voor een oorspronkelijk in wezen door en door met de opera verbonden componist ook niet te verwonderen valt. Maar wat wèl voor een dilettanten- vereniging primair aanwezig is en waaraan het zich met overgave kan wijden, is Handels vruchtbaar-melo dieuze, weergaloos doeltreffende, uit- gblopemde schrijfwijze voor de koor- vaarvan bijv. de in hun homo- jone structuur eenvoudige en in hun «lyfone opbouw meesterlijk gevon- len expressieve Halleluja- en Amen- koren overduidelijk getuigen,. Daarmee wordt ook de „Judas Maccabaeus" glorieus besloten. Gun uzelf een najaars belevenis: ga nu naar Londén. Prachtige kleuren. Nu in alle theaters hoog seizoen. De Londense sfeer op z'n best. Plaats in overvloed. GA PER COMFORTABELE DAGBOOT VAN DE STOOMVAART Mli.ZEELAND Gezellige, goedverzorgde overtocht. 5 en 8-daagse hotelreizen naar Londen reeds vanaf .f 142.- n geheel verzorgde week- endreis naar Londen per nachtboot donderdag- of vrijdagnacht heen, maandagochtend thuis f 165.- resp. f135.- Inclusief. dag- of nachtdienst. Kunstwerken te Palermo verdwenen De Italiaanse politie zoekt nat 'wee kostbare 14e-eeuwse kunstwer ken welke verdwenen zijn uit het der Noormannen, het Sici- Uaanse Parlementsgebouw te Paler mo De schatten zijn ongeveer 20 dagen Weden verdwenen toen het Parle ment met reces was en het paleis foor het publiek open was. Een van de vermiste werken «en tapijt van 30 x 25 cm met afbeelding van Christus die het graf ïerlaat. Het andere is een kleine triptiek van de Drieenheid, welke in het bureau van de voorzitter va Assemblée hing. Zo kan men bij voorbaat reeds vaststellen, dat dit juichende orato rium dank zal oogsten van het auditorium, dat niet geconfronteerd wordt met het „ingewikkelde", doch verstaanbare zij het veelal pom peuze taal mag meeleven met het boeiende gegeven, gewijd aan Israëls vrijheidsstrijd, zoals deze te lezen valt In die opocriefe boeken der Mac. cabeën. Het oratorium werd geschreven ere van de overwinning in 1746 de Hertog van Cumberland wie het werk is opgedragen op The young Pretender (Charles Edward), die trachtte de heerschap pij der Stuarts te herstellen. En Han del, die het werk zelf dirigeerde, oogstte er onmiddellijk triomfen mee. Het valt niet te verwonderen, dat dit oratorium naast bijv. de Mes sias, altijd tot de meest geliefde van de dilettantenkoren die him gren- kennen! behoord1 hoeft en nog behoort. Zowel voor de koorleden, de solis ten als het orkest valt er veel genoe- aan te beleven. Ook voor de toe hoorder, die mede in musicologisch opzicht geboeid wordt door interes sante contrastrijke vondsten, al stond Handel op 61-jarige leeftijd toch stellig niet meer op het hoogtepunt zijn geïnspireerd en fantasierijk kunnen en al kan men herhaaldelijk opmerken hoe hij by anderen Vivaldi „leentje-buur" gespeeld heeft. Een overigens zelfs by ge nieën merkwaardig veel voorko mend verschynsel! Dat dirigent Herman de Wolff zich in korte tijd met een verantwoorde Handelstyi vertrouwd had gemaakt, dat hy voorts niet dan na zorgvuldige studie tot voor de moderne tijd al 1 verantwoorde coupures overgegaan, waardoor de duur sterk bekort werd. en dat hy zijn koor, het ontroerende „Klagt Söhne Juda's, klagt um Zion's Lied", gedurende de ganse avond met opmerkeiyk enthou siasme, grote frisheid en opgewekt enthousiasme in heldere en steeds beschaafde zang en in voorbeeldige homogeniteit liet zingen, strekt hem tot eer. Er waren nauweiyks inzin kingen in de voortvarende tempi te bespeuren, noch feilen in de exacte inzetten, tevens ruim voldoende aan- wijzingen, dat dit werk zijn liefde be. zit. Openings- en slotkoor vormden wel de hoogtepunten, dooh ook de wijze waarop hy het befaamde, aan „Josua" ontleende „Séht, er kommt, mit Preis gekrönt" liet zingen eerst door de „Jongelingen", dan door die „meisjes" en tenslotte in trotse zelfverzekerdheid door het volle koor verdient bewondering. En zelfs in de meest massale koor- fragmenten, herhaaldeiyk uitmun tend door Handels frappant fugatiach kunnen, wist hy de vereiste door zichtigheid te bewaren. Zeker een niet gemakkeiyke opgave voor deze dirigent, die echter zyn volle aan dacht aan zyn zangers en zangeres sen kon wijden, omdat hy zich ge steund wist door een voortreffelijk instrumentaal apparaat als het „Re sidentie-Kamerorkest", met Hans Schouwman aan het klavecimbel, 4at geen steek liet vallen en in bijzonder betrouwbare harmonie zijn medewer king verleende. Dat de uitspraak het Duits niet altyd foutloos was, moeten wij het koor maar niet al te kwaiyk nemen. Van de solisten stond de bas Max ui Egmond, die in de laatste tyd vorderingen heeft gemaakt, zyn zang verloopt moeite loos tot in de meest veeleisende colo raturen, de sonoriteit van zyn stem is aanmerkeiyk toegenomen en hy zingt doorleefd en suggestief. Op deze wyze voortgaand, zal hy bin nenkort zeker tot de meest vooraan staande internationale vocalisten behoren. De wyze, waarop hy bijv. de fantastisch moeilijke aria „Durch Wundertaten" (No. 41) gezongen heeft, was een indrukwekkend staal- e van zyn huidig kunnen. De sopraan Nelly van der Spek be vestigde de uitnemende indrukken, die wy na haar optreden in Bachs „Hohe Messe" ontvingen. Haar stem bezit het voor Handel vereiste timbre zü heeft in de aan haar toever trouwde aria's (o.a. het „Dann tönt der Laut' und Harfe Klang") bewe- tegen de hoge eisen volkomen opgewassen te zyn. De alt Wilhelmine Matthès had clementie laten inroepen in verband met verkoudheid, doch slechts een héél deskundige toehoorder kon ho- dat haar prestaties niet op volle kracht naar voren kwamen. In haar bezit de oratoriumwereld ongetwy- feld een zangeres, die onder de wer kelyk uitgesproken alten, die z< schaars gezaaid zyn, e< staande plaats mag innemen. De twee tenoren Charles Holland Ruth Pos stonden, hoewel verddensteiyk zingend, toch niet op geiyike hoogte: de eerste zong wel met kernachtig, metalen geluid doch voelde zich in de Handelsfeer toch kemnelyk niet volkomen thuis en leek zekere nervositeit niet te kunnen overwinnen. De laatste zingt te open. week en vlak, dan dat wy hem ge noegzaam konden waarderen, ook al ïyken verdere ontwikkelingsmogelijk heden niet uitgesloten. Met deze uitvoering heeft „Ex Animo" zeker bewezen, dat de afwis seling voor dit koor een welkome is geweest. Het staat met toewyding voor nieuwe taken open. Ook de toe hoorders helaas was de zaal slechts gedeeltelijk bezet hebben met dankbaarheid kennis genomen van het feit, dat niet Bach met zyn „Matthaeus Passion" het uitsluitend domein van deze vereniging behoeft te zyn. Dat zy zich met volle toewyding aan Handel heeft gegeven, in volle overeenstemming met haar gedenk waardig jubileum, mag met erkente- ïykheid gememoreerd worden. Het concert is geopend met een sympathiek woord van de bejaarde ere-voorzitter dr. J. Riemens, die ge waagde van de animo waarmee „Ex Animo" door de jaren heen biyft zin gen, in tegenstelling tot vele andere zangverenigingen, die helaas ver dwenen zyn. De damessolisten werden na het prachtig gezongen slotkoor en het welgemeende, enthousiaste dankbe- toon, met bloemen gehuldigd. Solisten en dirigent tijdens de jubileumuitvoering van „Ex Ani mo". V.l.n.r. Max van Egmond (bas), Nelly van der Spek (so praan), dirigent Herman de Wolff, Wilhelmina Matthès (alt), Ruth Pos (tenor) en Charles Holland tenor) (Foto L.D Holvast) Museumdirecteur naar Leningrad Gistermiddag zyn de heren H. P. Baard en J. C. Ebbinge Wubben, de directeuren van het Frans Halsmu seum in Haarlem en het museum Boymans van Beuningen in Rotter dam, van Schiphol naar Leningrad in de Sowj et-Unie vertrokken, waar zij Nederland zullen vertegenwoordi gen by de officiële viering van het 200-jarig bestaan van het beroemde museum van Leningrad, de „Hermi tage". De museum-directeuren zullen de hele week in Rusland biyven. Vier concerten van elektronische muziek In de expositiezaal N9 van de Utrechtse Kring wordt, onder auspi ciën van het Contactorgaan voor elektronische muziek een serie van vier concerten van elektronisch mu ziek georganiseerd. Deze concerten vinden plaats op de dinsdagen 3 no vember. 19 januari, 23 maart en 11 mei. des avonds om 8.15 uur. Tot uit voering komen werken van Bruno Maderna. Luciano Berio, Ton de Leeuw, Dick Raymakers, Tom Disse- velt, Gottfried Michale Koenig, Ed gar Varèse, Pierre Schaffer, Bulent A rei, Herbert Eimert en Karlheinz Stockhausen, allen progressieve figu- en in het huidige muziekleven. Ethery Pagava danst Juliette Ethery Pagava, destyds verbon den aan het ballet van de Markies de Cuevas, thans gast-soliste by het Nationale Ballet, danst op 26 en 27 oktcber in het Concertgebouw in Amsterdam voor de eerste maal in Nederland „Juliette" in de pas de deux uit Romeo en Julia in de cho reografie van Serge Lifar en op mu ziek van Tsjaikowsky. Demonstratie voor dichter Alvarez In Kopenhagen hebben gister avond ongeveer 300 jongelui voor de Spaanse ambassade een betoging ge houden als protest tegen de drie jaar gevangenisstraf die onlangs op gelegd is aan de Spaanse dichter Carlos Alvarez. De demonstratie verliep ordelyk. De demonstranten droegen toort sen by zich en borden waarop vrij lating van de dichter werd geëist. Vyftig politieagenten zagen toe zon der in te grypen. In Uw eigen tijd - naar Uw eigen smaak thuis zelf Uw haar verzorgen met POLY-Color Kleurshampoo Was Uw haar thuis zelf met POLY-Color Kleursham poo en zie hoe prachtig Uw haarkleur opgefrist wordt - en hoe de eerste grijze haar tjes hun oorspronkelijke kleur helemaal terugkrij gen. Even gemakkelijk kunt U Uw haar ook een andere, modieuze tint geven. Keus uit 20 nuances, f2.25. Verkrijgbaar bij Uw dro gist of parfumerie-zaak. Jean Paul Sartre, de Franse toneel- en romanschrijver kan morgen de Nobelprijs voor let terkunde krijgen of hij wil of niet. Sartre, die de grootste favoriet voor de prijs genoemd wordt, zou gelijk gemeld aan de Zweedse Nobel-autoriteiten ge schreven hebben, dat hij een mo gelijke prijs niet zal aannemen. Er werd geen motief voor op gegeven, alleen dat Sartre de Zweedse Akademie niet in onge legenheid wenst te brengen of andere mogelijke kandidaten in de weg wil staan. Woordvoerders voor de Akademie hebben gisteravond meegedeeld geen brief van Sartre ontvangen te heb ben, die echter geschreven kan zUn aan de Nobelstichting, waarvan de directeur elk commentaar weigerde. Een woordvoerder voor de Akade mie legde er gisteravond de nadruk op dat winnaars van Nobelprijzen niet tevoren op de hoogte gesteld worden van de beslissing en dat geen inlichtingen voor of na de keuze ge geven worden. De Akademie voor letteren heeft gisteren onverwacht haar byeen- komst van morgen enige uren uit gesteld, mogeiyk om de nieuwe ont wikkeling te bestuderen. Een Zweedse criticus heeft gister avond voor de Zweedse TV verklaard dat de Akademie, over wier keuze het dit jaar algemeen eens schynt te zyn, Sartre had gekozen, en dat het niet waarschynlyk is dat zy gedachten zal veranderen, als zy dit eenmaal besloten heeft. Hy zei. dat de Akademie vermoed el yk toch Sar tre zal kiezen ook als hy weigert de prijs van ruim f183.000 aan te De criticus zinspeelde er verder op dat Sartre mogeiyk het geld in ont vangst neemt, maar niet voor zich- maar voor de een of andere zaak die hij het waardig acht Intussen zouden vrienden Sartre bevestigd hebben dat hy de Nobelprijs voor letterkunde gewei gerd heeft. Zij zeiden dat zyn rede van objectieve en persooniyke aard zijn". Leden van de redactie van Sar tre's tydschrift „Le temps modemes" zeiden dat zy zouden proberen Sar tre tot andere gedachten te brengen. Het schilderij van Picasso, „Spaanse vrouw" geheten, is giste ren in Zürich by een schilderijen handelaar ontvreemd. De han delswaarde van het doek wordt op ruim f 40.000 geraamd- (Van onze correspondent) Het lang verbeide schema XIII, over de kerk in de hedendaagse wereld, is dan eindelijk voor het eerst gisteren in discussie ge komen. Het schema bestaat uit vier hoofdstukken waarvan het vierde stellig aanleiding zal geven tot een langdurige discussie, omdat er tal van punten van zeer uiteenlopende aard worden behandeld. WAARDERING EN KRITIEK Acbt sprekers hebben gisteren het woord gevoerd. De eerste, kardinaal Lienart uit Lille, die woorden van lof uitte voor de commissie die een buitengewoon moeiiyke taak heeft gehad en een zo uitstekend werkstuk aan de concilievaders heeft voorgelegd, vond het een werkeiyk evangelisch antwoord op vragen christenen en niet-christenen. Het gaat hier om een poging een gesprek te voeren met de wereld, de bu i tenkerkeiy ken. Kardinaal Spellman, aartsbisschop tn New York, een zeer conserva tieve kardinaal, meende dat de voor naamste voorwaarden voor een le vend en vruchtbaar gesprek bestaat in de gehoorzaamheid van degene tot wie de kerk zich richt. Andere sprekers gingen dieper in op de tekst. Men vond dat sommi ge gedeelten volkomen onbegrijpe- lyk zyn. Hier en daar krijgt men de indruk dat deze tekst vooral waar het gaat om zeer delicate vraag stukken, de valse moraal van de huidige tyd zou willen aanvaarden. Het is nodig, dat men deze zaken zeer duidelyk uiteenzet en dat de kerk niet in haar eigen vlees gaat snijden. De kerk heeft door mid del van haar bisschoppen, geesteiy- ken en leken getoond dat zy de moeder en leermeesteres is van alle werker, die ooit ter wereld zyn ont staan om de menseiyke noden te lenigen. Een andere spreker vond het no dig. dat nog gedurende de lopende zitting van het concilie begonnen zal worden met de discussies over dit schema en de huidige tekst te aan vaarden als basis hiervoor. Hy meen de evenwel, dat het onmogelijk zou zyn om dit zeer ingewikkelde sche ma geheel te behandelen binnen het tydsbestek van deze derde concilie zitting. Een belangrijk spreker was nog kardinaal Döpfner, de aartsbisschop van München, die sprak uit naam van 83 bisschoppen, die meende dat het schema niet voldoende uiteen zet wat eigenlyk het vraagstuk is van het atheïsme. En wat de oor zaak is dat bepaalde personen geen btgrip kunnen opbrengen voor de heilsboodschap. Wordt dat niet dui delyk uiteengezet dan loopt men ge vaar dat het schema wordt terug gebracht tot een soort alleenspraak. Men moet, wil men tot de wereld spreken, eerst nauwkeurig weten welke de ideëen zyn die deze wereld beheersen, tot zover onze correspon dent. In 1965 geen zitting Er waren vandaag tekenen die er op wezen dat het Vaticaanse conci lie zyn volgende zitting misschien in 1966 zal houden en gedurende het gehele komende jaar niet byeen zal komen. Men neemt aan dat de huidige zitting, de derde zitting van dit con cilie, op ongeveer 21 november zal worden verdaagd. Het is zeer on- waarschynlyk dat deze zitting de laatste zal biyken te zyn. Kerkelijk Leven Utrecht te Hars kamp B. Haverkamp te Groenekan. Aangenomen naar Kolder- en Dinx- een A. de Leeuw. kand. te Utrecht, bedankte voor Beuslchem en voor Uitwijk. Bedankt voor Klazlenaveen Ver maat te St.-Nlcolaasga it W. F. v. d. Staat te Zevenhulzen I.) voor St.-Annaland H. A. v. Slooten te Voorthulzen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nleuw-Weerdlnge J. A. Kwast te Rulnerwold-Koekange. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag J. C. v. Ra- venswaay te Scheveningen. Bedankt "oor Klundert B. BIJleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te HJ. Ambacht A. Hofman te Zeist. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Leeuwarden A. J. Buur- PASTOOR NAAR CONCILIE Onder grote belangstelling ls de parochieherder van het Brabantse dorpje Esch, pastoor Harry Beex, vanmorgen als enige Nederlandse pastoor-auditor naar het concilie in Rome vertrokken. „Ik geloof, dat niemand van al die 2.000 bisschoppen by zyn ver trek naar het concüie in Rome uit geleide is gedaan door de schooljeugd, fanfare, de Schuts, de burgeriyke overheid en de bevolking van zyn diocees", merkte pastoor Beex op, toen de gehele parochiegemeenschap vanmorgen in alle vroegte feesteiyk afscheid van hem nam. Die belangstelling bewees volgens pastoor Beex, dat de pastoors er wel degeiyk by horen, zy leven era wer ken temidden van de mensen en kennen beter dan wie ook hun ver langens en problemen. Keiharde muziek uit radio of grammofoon overstemde de knallende schoten en de kreten als in het vernietigingskamp Sachsenhausen Russische krijgs gevangenen een nekschot kre gen. By het proces tegen tien voorma lige bewakers van het beruchte kamp kwam aan het licht dat de gevangenen in een lokaal werden gebracht waar zy zogenaamd onder zocht zouden worden. Als zij tegen de meetlat stonden, liepen de SS-ers achter hen en schoten de gevange nen in de nek. Op deze wyze werden meer dan tienduizend mensen ver moord. De SS-er Kurt Hickl werd als de voornaamste schuldige gebrand merkt. De andere SS-er, Otto Kaiser, zou uit louter moordzucht persooniyk 105 gevangenen hebben omgebracht. Hy wist daarvoor de meest weerzinwek kende manieren te bedenken. Zo stak hy gevangenen een slang in de mond waarna hy hen liet stikken door de slang op de water leiding aan te sluiten. Anderen liet hy in de winter zo lang onder een koude douche staan tot zy geen levenstekenen meer ga ven. Hy gaf gevangenen bevel zich zelf te doden. Als zy dit weigerden, trapte hy hen dood. Foto's Tien van de voormalige bewakers van het Triblinka-vernietigingskamp zagen gisteren beelden uit de tyd toen zy daar de scepter zwaaiden. De in de gerechtszaal geprojecteerde fo to s lieten groepen vrouwen zien die zich aan haar kinderen vastklamp ten voordat zy naar de gaskamer werden gesleurd. De verdachten, die worden be schuldigd van medeplichtigheid aan moord op 700.000 Poolse joden, ver klaarden dat dergelyke tonelen da- geiyks in het kamp voorkwamen. De meeste foto's waren afkomstig uit een album van de voornaamste ver dachte, Kurt Franz. Positief politie-boekje: (Van onze Haagse corrrespondent) „Weg met de politie" staat op de omslag van een nieuwe pocket, waar van gistermiddag het eerste exem plaar is aangeboden aan de Haagse hoofdcommissaris J. H. A. K. Gual- therie van Weezel. De ware titel luidt „Op weg met de politie", maar „op" is weggedrukt op de rug van het kaft. De gezagsondermijnende kreet is de commerciële vlag die een uiter mate politie-positief gerichte lading dekt. „De opdracht was een geïllustreer de pocket over het moeiiyke onder werp politie, maar beslist zonder sen satie en absoluut zonder „nare din gen", zei de directeur van de uit geverij Nygh en van Dittmar. de heer E W. P. van Dam van Isselt. „De samenstellers hebben het da gelijks werk in alle sectoren van het politie-vak belicht, zy schetsen de mannen van de politie ook als mensen die óók wel eens boos kunnen wor den, en die wel eens te snel kunnen zyn met het uitdelen van een klap. De samenstellers van het boekje zyn het hoofd van het bureau voor lichting van de Haagse politie, de hoofdinspecteur W. M. van Andel en zijn medewerker, inspecteur J. van Straten. Beiden politieman in hart en nieren, hebben het boekje bedoeld als een tegenwicht van boeken als „Kamer dertien", „De commissaris i vertelt" en „Slaags met de politie".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13