LEIDSCH DAGBLAD Brezjnew wil verbetering van relaties met Peking Vianda- personeel nam Begroeting van drie ruimtevaarders veel koeler dan voorheen LUNS SPRAK MET GORDON-WALKER staande voet) Olltslag (op We laten ons niet als koopwaar behandelen De stakende bouwers moeten aan het werk ©tic/ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 OKTOBER 1964 No. 31394 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Dc nieuwe leider in de Sowjet-Unie, Leonid Brezjnew, heeft gisteren een politiek van vreedzaam samenleven, ontwapening en gelijkheid onder de communistische partijen geproclameerd. Hij deed dat in een rede op het Rode Plein bij de ontvangst van de drie kosmonauten, die de onderscheiding „held van de Sowjet- Unie" ontvingen. Brezjnew beloofde de politieke lijn van het Leni nisme» die tijdens het bewind van zijn voorganger was uitgestip- beld, te blijven volgen. De partij zal de economie verder ontwik kelen, aldus Brezjnew, en de levensstandaard verhogen. Van het conflict met China maakte hij in veel minder scherpe bewoor dingen melding dan Chroesjtsjow voordien gedaan had. Satellieten zijn Chroesjtsjow nog lang niet vergeten De Russische communistische par- j, aldus Brezjnew, meent dat een inferentie van alle communistische irtüen zou kunnen en moeten lei tot versterking en éénmaking de communistische wereldbewe- jjg. Deze uitlating van Brezjnew erd gezien als een nieuwe poging betrekkingen met Peking te ver- jieren. De eerste secretaris van de party ak zijn rede uit vanaf de top graftombe van Lenin op het Ro- Plein. Tevoren waren de drie itevaarders triomfantelijk inge- i. Langs de 35 km lange weg het vliegveld naar het Rode stonden duizenden Moskovie- die met vlaggetjes zwaaiden en wierpen naar het trio. vas de ontvangst van de 3 ruimtevaarders in Moskou wat men daar gewend is. Samen Chroesjtsjow ontbrak een groot de opgewekte vrolijkheid, anders met dergelijke ontvang- gepaard ging. verschil in sfeer tussen de iet- stijve ontvangst van gisteren en [plechtigheden in het verleden, die geleid door Chroesjtsjow. viel De ontvangst van gisteren volgde precies hetzelfde patroon als die de vorige ruimtevaarders maar [uitbundige warme persoonlijkheid de opper-ceremoniemeester uit Terleden ontbrak. Ditmaal werden drie ruimtevaarders niet door de Qlachende Nikita begroet, maar een rij strakke gezichten. Brezj- kuste de ruimtevaarders welis- op beide wangen maar deze ac- sdes waren niets vergeleken bij Jï jr Vroege vorstdag (Van onze weerkundige medewerker) •e laatste jaren en ook in deze Vermaand is verspreid nacht- rt waargenomen, maar voor 'eerst sinds 1956 werd er van- Wen onder meer in De Bilt 'n tdag in oktober gemeten. poor met het kwik op nor- waarnemingshoogte van meter onder het vriespunt i. In Zuid-Holland, Utrecht, Ierland, Brabant en Limburg v het vanmorgen 2 graden, oor een vroegere vorstdag ten wij voor De Bilt terug- ifof 12 oktober 1952. De laat- oktobernacht met matige was die van 27 oktober 1950, het in ons land op enkele hen zelfs 7 graden vroor. (j blijven in een sterk hoge- tyebied liggen met overdag li zonnig, maar 's nachts koud met vorstkansen. EERBERICHT 5IR00G WEER K.N.M.I. verwacht van heden- 'orgenavond droog weer met op- naar ook wolkenvelden en selijk mist. Vannacht in het weer kans op nachtvorst, tomiddag ongeveer dezelfde ffaturen als vandaag. Zwakke (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 OKTOBER op: 7.15 uur; onder: 17.34 uur. to op: 18.07 uur; onder: 7.10 u. [pater te Katwijk te 3.04 en uur, laagwater te 11.16 en blad bestaat uit 16 pagina's de warme omhelzingen van de beer achtige Chroesjtsjow op dergelijke momenten. En terwijl Chroesjtsjow bij voor gaande gelegenheden niet van de zij de van de held van de dag was weg te slaan en samen met de ruimte vaarders in de open auto door de straten van Moskou reed, waren de ruimtevaarders gisteren samen met hun vrouwen in de open auto en re den de machthebbers in gesloten, haast anonieme wagens achter hen. Ook de toespraak van Brezjnew la ter op de graftombe van Lenin ver toonde geen van de vrolijke losse op merkingen, die zijn voorganger bij feestelijke gelegenheden in zijn rede voeringen placht te verwerken. De naam van Chroesjtsjow werd niet ge noemd. Wel had Brezjnew het over dc „dobbelaarsmentaliteit", die in de ontwikkeling van het ruimtevaarpro gramma de boventoon had gevoerd. Misschien dat Chroesjtsjow de op merking heeft gehoord, ergens in de Sowjet-Unie, bij zijn televisietoestel. Lof voor Nikita De Tsjechoslowaakse communisti sche party heeft gisteren te verstaan gegeven, dat zij niet zal meedoen met een verguizing van Chroesjtsjow en dat zij niet kan geloven, dat zijn „slechte gezondheid" en „hoge leef tijd" de enige redenen voor zijn af zetting zijn. Eerder hadden Polen en Hongarije tot een soortgelijk stand punt besloten. Radio Zagreb (Joego-Slavië) ver klaarde dat Chroesjtsjow in de ge schiedenis zal voortleven als een groot strijder voor de vrede en „de man die de weg van stalinistisch on kruid zuiverde". De spreker koppel de daaraan een waarschuwing voor dc opvolgers van Chroesjtsjow, dat China, dat de voornaamste oorzaak van diens onverwachte val is geweest, nog steeds niet genegen is zijn aspi raties om het wereldcommunisme te leiden, op te geven. „Friheten", het blad van de Noor se communistische partij, heeft de Russische partij er maandag van be schuldigd de „vrije en openlijke be spreking van alle vraagstukken te weigeren". Het blad zegt, dat de Rus sische leiders logen toen zij verklaar den dat Chroesjtsjow zich om ge zondheidsredenen had terugge trokken. In een artikel onder de kop „Niet onfeiblaar" wordt gezegd, dat Cliroesjtsjow thans de schuld krijgt van misstanden, die de Russische lei ders reeds lang bekend waren en die De Nederlandse bewindsman mr. Luns is de eerste minister van Buitenlandse Zaken, die door zijn nieuwe Britse ambtgenoot Patrick Gordon-Walker is ontvangen. Mr. Luns moest vandaag toch in Londen zijn voor het bijwonen van een diner van de Londense Kamer van Koophandel. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om even informeel contact op te nemen met Gordon- Walker. Minister Luns heeft in zijn rol in „padvinder" voor de Zes zo goed als zeker het netelige vraagstuk van de EEG aangesneden. De Zes maken zich bezorgd over de negatieve hou ding van Labour tegenover de EEG, r het zal voor Gordon-Walker waarschijnlijk nog te vroeg zijn ge weest om op de details te kunnen in gaan. In Rome Gisteren sprak mr. Luns over deze zaak nog met zijn Italiaanse ambtgenoot Saragat in Rome. Beiden zijn overtuigde voorstanders van een Europese eenwording. Beiden hopen ook, dat de Britse regering bereid zal zijn daaraan deel te nemen. Blij kens het na de besprekingen in Ro me uitgegeven communiqué zal de samenwerking tussen Italië en Ne derland in verband met die Europese gedachte worden voortgezet en ver diept. Saragat en Luns achten een versterking van het Europese parle ment wenselijk en zijn voorstander van actievere deelneming van de re geringsleden aan het werk van het parlement. Ook kwamen de recente gebeurtenissen in de Sowjet-Unie ter sprake. Gehoopt wordt, dat de ont spanning tussen Oost en West niet zal verminderen. In -een kort inter- dat minister Luns onze corres pondent in Rome toestond, zei hij, dat Italië en Nederland in politiek opzicht zeer eensgezind zijn. Italië is volgens hem, van alle Europese lan- Hoofdprijs toto f 100.000 schoon (Van onze parlementaire redacteur) De kans, dat de hoofdprijs van de voetbaltoto alsnog naar 100.000 gul den zal gaan, is niet uitgesloten. Zes Tweede-Kamerleden (de socia listen Voogd, Oele, de liberalen me- w Van Someren en mevr. Stof- en de KVP-ers Baeten en Aal- berse) hebben een amendement oP de wet op de kansspelen ingediend, waarin voorgesteld wordt de hoofd prijs van 'de voetbaltoto op een ton belastingvrij te stellen. De Tweede Kamer zal zich van daag uitspreken over de verhoging van de hoofdprijs in de voetbal toto. Minister Scholten (Justitie) heeft de Kamer voorgesteld deze prijs te bren gen op f 100.000 zonder aftrek van de belasting, dat betekent ongeveer 5 85.000 schoon. den stellig het land, dat het best het Nederlandse standpunt begrijpt en deelt. Men moet echter van beide landen geen direct initiatief ver wachten. Zeker niet voor begin vol gend jaar. Bij paus Minister Luns heeft gisteren ook bezoek gebracht aan Paus Paulus VI, die daarom had gevraagd. Het onderhoud duurde een half uur. zij niet hadden kunnen ophef fen. „Zij die zijn fouten en zwakhe den niet zagen, dragen nu de groot ste verantwoordelijkheid", aldus „Friheten". Niet ontslagen De hoofdredacteur van de Prawda, Satjoekow, heeft tegengesproken dat hij ontslagen zou zijn. Vorige week werd gemeld, dat behalve de hoofd redacteur van de Izwestia, Adzjoebei en de directeur van de Russische ra dio en televisie, Charlamow, ook Sa tjoekow de laan uitgestuurd, was. „U heeft uw reputatie geschaad door zo iets te berichten", las hü westelijke verslaggevers de les tijdens een re ceptie op het Kremlin. Ook de di recteur van radio en tv. zou in zijn functie zijn gehandhaafd. Na urenlang geharreivar De Vianda-knoop is doorgehakt: na urenlang geharrewar op de drempel van de fabrieksdeur heeft het perso neel van de produktie-afdeling, die zoals bekend reeds geruime tijd stil ligt, vanochtend op staande voet ont slag genomen. Het personeel nam deze beslissing op advies van de vak bondsbestuurders, nadat de directeur van de Leidse vleeswarenfabriek, de heer A. Kruger, om politie-assistentie had verzocht. De ontslagkwestie is inmiddels in handen gegeven van de juridische af delingen van de drie vakbonden (NVV, CNV en NKV) om die vorde ringen te stellen, waarop het fa- briekspersoneel van Vianda recht meent te hebben. Vakbonden stellen vordering in Evenals gisteren weigerden deze werknemers het betreft hier onge veer dertig mannen en vrouwen in de bus te stappen, die hen naar de vleeswarenfabriek Compaxo in Gou- ;ou brengen. „Wij laten ons echt niet als koopwaar behandelen en voor koppelarij voelen we ook weinig", zo luidde het commentaar van de werk- Een autobus reed in Borger in Drente een dameskapsalon bin nen. De bestuurder had geen voorrang gegeven aan een van rechts komende auto en moest toen vreemde capriolen uithalen om een botsing te vermijden. Chauffeur en passagiers bleven ongedeerd, hetgeen niet van de kapsalon gezegd kon worden. nemers, die in opdracht van de Vian- da-directie bij Compaxo moesten wer ken. In tegenstelling tot gisteren, toen er telefonische orders werden verstrekt, verscheen de heer Kruger vanochtend vroeg zelf in het Leidse vleeswarenbedrijf. Hij vroeg de werk nemers uit de produktie-afdelingen of zij bereid waren naar Gouda te gaan. Op de wedervraag van één van de personeelsleden, de heer J. Visser, wat de consequenties zouden zijn als zij de fabriek, waar zij contractueel tewerk zijn gesteld, niet zouden ver laten, wenste de directeur geen ant woord te geven. Het enige wat hij herhaaldelijk uitriep was: „U heeft al twee keer werk geweigerd". Volgens de heer Visser heeft een vertegen woordiger van Compaxo nog ver klaard, dat er vrijdag geen loon wordt uitbetaald als het personeel bij zijn weigering blijft. „Ik heb niets met U te maken" Toen de directeur van Vianda in de deuropening van zijn in moeilijk heden geraakte bedrijf verscheen, riep een vertegenwoordiger van de vakorganisaties, die buiten op straat stond, hem toe: „vertelt U uw men sen nu eindelijk eens waar zij aan toe zijn, kunnen zij zich als ontsla gen beschouwen of niet?" „Ik heb niets met U te maken" ,zei de heer Kruger op zijn beurt tot de vakbond bestuurders, die al sinds het krieken van de dag in Leiden waren om de laatste ontwikkelingen van nabij te kunnen volgen. De directeur gelastte de werkne mers, die niet van hun standpunt wa ren af te brengen, daarop de fabriek te verlaten. Het personeel, dat zich als tewerk gesteld in het Leidse vlees warenbedrijf beschouwde, weigerde dit. Toen om kwart voor negen een surveillance-wagen van de politie de Ryneveststeeg indraaide, vroeg de heer J. Visser, op advies van de vak bondsbestuurders, een onderhoud aan PRIJS VAN HET VARKENSVLEES MOET OMLAAG Tussen functionarissen van het mi nisterie van Economische Zaken en vertegenwoordigers van de sla gersorganisaties heeft vorige week in het departement een bespreking plaatsgehad over het hoge niveau van de winkelprijzen van varkens vlees. Deze prijzen zijn sinds december vo rig jaar maar enkele procenten ge daald. De markt- en groothandels- prijzen zijn in die periode daaren tegen met enige tientallen procen ten omlaag gegaan. De slagersor ganisaties hebben bij de bespre king toegezegd, er bij hun leden op te zullen aandringen, dat de dalende marktprijzen sneller en scherper worden gevolgd dan tot- nutoe het geval is geweest. Zoals gemeld heeft het Consumen ten Contact Orgaan ook dezer da gen aangedrongen op maatregelen tegen de te hoge winkelprijzen voor varkensvlees. met de directeur. „Namens het perso neel, dat op Uw last naar Compaxo moet, nemen wij heden wegens drin gende redenen op staande voet ont slag", zei hy letterlijk tot de direc teur. Het personeel begaf zich daar na naar „Zomerzorg", waar zü met vakbondsbestuurders een vergadering belegden. De directeur wenste op de ze nieuwe ontwikkeling geen enkel commentaar te geven. Naar wij zojuist personeel van Vianda, dat hedenoch tend op staande voet ontslag nam, zich in de loop van de middag naar het vleeswarenbedrijf van T. S. van der Laan te Leidschendam begeven om aldaar ingelicht te worden over de voorwaarden bü een eventuele in diensttreding. De drie Russen, die op 12 en 13 oktober hun gezamenlijke ruimtevlucht in de Woschod maakten, zijn gisteren in Mos kou ontvangen. Op het vliegveld v.l.n.r. op de voorste rij Koma* row, Jegorow en Feoktistow, achter hen de nieuwe Russische top Mikojan, Brezjnew en Ko- sigin. Lanceren van een Blue Streak was een succes Op de raketbasis Woomera in zuid- Australië is vanochtend om 8 uur 30 plaatselijke tyd (gisteravond half twaalf Ned. tüd) de tweede Blue Streak raket gelanceerd. Dit ge schiedde in het kader van de plan nen van de Europese Organisatie voor de ontwikkeling van een lanceerin- richting (ELRO), die er naar streeft een Europese drietrapsraket samen te stellen ten behoeve van het lan ceren van kunstmanen van de basis Woomera. De lancering van de Blue Streak is feilloos verlopen. Rechter beveelt: (Van onze Amsterdamse correspondent) De stakers op het bouwproject van de firma Van de Vorm N.V. in Amsterdam moeten aan het werk. De president van de Amsterdamse rechtbank mr. U. W. H. Stheeman heeft dit bevolen in de uitspraak van het korte geding, dat de bouwfirma tegen 90 stakers aanhangig had ge maakt. De bouwvakkers moeten morgén aan het werk, en dienen ,niet opnieuw in niet te rechtvaardigende staking te gaan', op straffe van f25 voor iedere stakingsdag. Bovendien moeten alle gedaagde stakers de kos ten van het rechtsgeding f75 be talen. De president heeft overwogen, dat zelfs al zouden de arbeiders op recht menen bepaalde aanspraken op hun directie te hebben, daaruit niet de minste rechtvaardiging of veront schuldiging voor werkweigering kun nen putten. Alle punten van meningsverschil len kunnen immers aan het oordeel van de rechter worden onderworpen, aldus mr. Stheeman. Waarom niet Hoewel de gedaagde stakers heb ben aangevoerd ,dat een vordering Zelfs bewakers vreesden „de Pop" Er waren kampbewakers die even als de gevangenen zich angstig schuilhielden als zij SS-luit. Kurt Franz hoorden aankomen. Dit heb ben zyn eigen toenmalige onderge schikten gisteren gezegd tüdens het proces tegen tien beulen uit het ver nietigingskamp Treblinka, die wor den beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op 700.000 Poolse joden. Franz, een thans vijftigjarige kok, was plaatsvervangend kamp commandant. Tijdens het proces ont kende hij deze functie bekleed te hebben. Zijn negen medebeklaagden zeiden, dat Franz. die om zijn elegan te uiterlijk „De Pop" werd genoemd, gewoon was al schietend door het kamp te wandelen, hetgeen iedereen bevreesd deed wegkruipen. Zij be schuldigden hem er voorts van ge vangenen zonder reden te hebben mishandeld. van werkhervatting strijdig is met 't vrijwillig karakter van de arbeids overeenkomst, is het de president niet duidelijk, waarom de werkgever van zijn werknemers niet zou mogen ver langen dat deze laatsten him ar beidsovereenkomst nakomen. Temeer, daar tijdens de terechtzitting de werkgever heeft verklaard, dat zijn arbeiders bij ontslagaanvrage hier voor goedkeuring zouden krijgen. Van de zijde van de stakers was vanmorgen in het streng bewaakte paleis van Justitie weinig belangstel ling. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver t Uit het Leidsch Dagblad van f 21 October 1864: (Advertentie) Wordt te huur gevraagd, een klein huis of bovenhuis, bevattende 3 of meer kamers en keuken, den huurprijs van f130 of f150 (per jaar) niet te boven i gaande. Franco br. Bureau L. Dagblad. De bekende danser met één been, Juliano Donato, be- hoort tot de celebriteiten van den dag, die het meeste geld verdienen. De eigenaar van Krolls etablissement te Ber- lijn betaalt hem f300 per avond.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1