„Yianda"-personeel wil niet in Gouda werken Leids vuil wordt in de Roomburgerput gestort kunst kaleiöoscoQp ZANGEN EN SPELEN Telegram naar de directie DE „NIEUWE'' FRANS HALS NAAR DUITSLAND VERKOCHT ATTENTIE Tweede blad no. 31395 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 19 oktober 1964 „WE LATEN ONS NIET KOPPELEN' Mahalia Jackson uit ziekenhuis De negerzangeres Mahalia Jackson heeft zaterdag het zie kenhuis in Chicago waarin zij op 15 september was opgenomen in verband met een hartkwaal, ver laten. De 50-jarige zangeres moet zich echter tot december nog van elke activiteit onthou den. Lezers schrijven Busdiensten N.Z.H. de superieure HALF ZWARE SHAG van DOUWE EGBERTS Première Marius Flothuis: (Van kunstredactie) Het moet verscheidene jaren zijn geleden dat het Concertgebouworkest de ouverture „Donna Diana" van Reznicek speelde. Bernard Haitink had deze sprankelende partituur waarvan de opera zelf in de vergetelheid is geraakt te voorschijn gehaald en de bezoekers van het concert van gistermiddag door het Concertgebouworkest een bijzonder muzikaal ge noegen bereid met een zeer toegewijde uitvoering van deze muziek met melodisch gestemde romantische thematiek en tintelende ritmiek. Het personeel van de N.V. Vleeswarenfabriek „Vianda" in Leiden heeft geweigerd om in opdracht van de directie werk te verrichten bij de Goudse vlees warenfabriek „Compaxo". De bus, die de ,,Vjanda"-werkers •vanmorgen vroeg naar Gouda moest brengen, is leeg vertrok ken. „We laten ons niet koppe len", zo lichtte de werknemers hun vastberaden houding toe. Toen de personeelsleden van „Vian da" vanmorgen om zeven uur in de fabriek kwamen werd hun namens de directie verzocht om de produktie by het Goudse vleeswarenbedryf te helpen verhogen. Zij zouden ech ter in dienst van „Vianda" blijven. Hun woordvoerder vroeg daarop of dit een opdracht was. Toen het ant woord bevestigend luidde, weigerde de werknemers de opdracht uit te voeren. Na telefonisch contact met de heer A. Kruger, de in Amsterdam wonende directeur, gaf de algemeen procuratiehouder van „Vianda" het personeel opdracht om in de bus te stappen. „Het is een mooie bus, maar we stappen niet in", zeiden de werk nemers, nadat zij enkele ogenblikken met hun vakbondsleiders op straat overleg hadden gepleegd. Weer ging Wy openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. Den Burcht 4 wint bekerfinale: 5-4 Het vierde team van de Leidse ta feltennisvereniging Den Burcht heeft de bekerfinale van de derde en vier de klasse van de Afdeling Den Haag gewonnen. Van de 64 teams, die had- de ingeschreven kwamen Dbc 6 en ,Den Burcht 4 in de finale, die door de Leidenaars met 5—4 werd gewon nen. BIJNA f170.000 VOOR ANTWOORD '64 Hoewel onmogeiyk het bedrag is te ramen, dat rechtstreeks op de Haag se giro-rekening van het comité Ant woord '64 in de afgelopen dagen is overgemaakt, is vastkomen te staan, dat Leiden by de grote inzamelings actie voor een bedrag van byna f170.000 heeft ingetekend. Uit her vormde kring is dit een bedrag van circa f86.000, de Geref. Kerk volgt dan met een totaalcyfer van f 66.000, voorts de Doopsgezinde Gemeente met plm. f12.748, de Evang. Luth. Kerk met f2.885 en de Oud Kath. Kerk met circa f3000. er een telefoontje naar de directeur in Amsterdam. „Als u niet instapt wordt dat beschouwd als werkweige- ring", zo werd de werknemers te ver staan gegeven. Op de vraag van één van de vakbondsbestuurders of het personeel zich hiermee als op staande voet ontslagen kon beschouwen werd geen commentaar geleverd. Het per soneel bleef bij zijn standpunt en stapte niet in de bus. Deze reed om tien minuten voor acht leeg weg. Voor de zoveelste maal werd hierna de directeur opgebeld. Deze gaf zün personeel toen opdracht om het be- Klaverjascompetitie In het kader van de federatieve klaverjascompetitie 1964'65 werden in de eerste ronden de navolgende resultaten bereikt: Ereklasse: P. v. H. I-T. en D. I 164—180; Zaalberg I—P. v. H. I 176— 161; SLF I—Zaalberg 158—161; Groenoord I-Sportief I 159 -176 T. en D. I—SLF I 186—144; MDS I— Sportief 1 167—165; Oosthoek I—MDS I 174164; T en D. I—Sportief I 160—170; Sportief I—Zaalberg I 170 138; Zaalberg IOosthoek I 159 160; Groenoord I—SLF I 181—153; SLF I—MDS I 171—166. lste klasse: T. en D. 2—AWS I 188—145; 4 Azen I—MDS 2 144—176; Centrum I—SLF 2 144—176; T. en D. 2—MDS 2 167—166; Oosthoek 2— Sportief 2 174%—168%Zuiderkwar tier I-Oosthoek 2 167—163; AWS I— Sportief 2 173—163; Sportief 2—Cen trum I 157%—166%; Sportief 2— SLF 2 179—146 4 Azen I—Centrum I 167%—166%; Zuiderkwartier I— 4 Azen I 159%—171%; MDS 2—Zui derkwartier I 164—154; AWS 1—4 Azen I 159%—162%. 2de klasse: P. v. H. 2—T. en D. 3 131189; Oosthoek 3Groenoord 2 170—174; 4 Azen 2—Oosthoek 3 163— 169; Centrum 2—Oosthoek 3 164— 174; P. v. H. 2—4 Azen 2 151—162. Sinds vanochtend rijden op de kunstmatig aangelegde dük rond de Roomburgerput in Zoeterwoude de Leidse vuilniswagens af en aan. zy storten in deze veelomstreden, ty- delyke put het stadsvuil, dat tot 1 september j.l. naar Noordwyk en daarna naar Katwük werd gebracht. Alle protestacties ten spyt is vorige De „Vianda"-werknemers ver zamelen zich bij de bus, die hen naar Gouda moest brengen. (Foto L.D./Holvast) drijf te verlaten en zich morgenoch tend om half acht weer te melden. „De bus zal dan weer voorryden" zo werd het personeel meegedeeld. Op advies van de vakbonden stuurden de werknemers later op de dag een tele gram naar de directie, waarin zy zich bereid verklaarden om „de bedongen arbeid in de Leidse fabriek te biyven verrichten". Met handgranaat in de hand Een Leidse opkoper uit de Janvos- sensteeg kreeg de sohriik van zyn le ven toen een van zyn kinderen met een grote handgranaat in de hand aan kwam draven. Na onderzoek bleek, dat de op koper op zaterdag 10 oktober ge bruikte goederen had binnengekre gen, waaronder zich een doos met handgranaten, fosforbommen en landmynen bevond. Deze doos was afkomstig uit de woning van de familie Smit aan de Burgemeester Warnaarkade te Ha- zerswoude. De opkoper had in op dracht van mevrouw Smit de zol der opgeruimd. Bij de goederen, die daar lagen opgeslagen, bevond zich dus ook de doos met het levensge- vaariyke goed. Waarschyniyk is een en ander als „souvenir" bewaard ge bleven uit de oorlogsjaren. Burge meester A. Smit immers (vorig jaar is hy te Hozerswoude overleden) nam in de oorlogsjaren actief deel aan het verzet in Noord-Brabant. Wat het oorlogsmateriaal nog be treft: onmiddellyk nadat het doch tertje van de,Leidse opkoper met de vondst by haar vader aankwam, is de politie gewaarschuwd. Opmerkelyk is nog, dat de kinderen van de op koper vaak in de opslagplaats speel- week de lang verwachte hinderwet vergunning afgekomen, zodat de ge- meenteiyke reinigingsdienst, tot het gereedkomen van de vuilverbran dingsinstallatie in 1966, gebruik kan maken van deze nieuwe vuilstort plaats. Er wordt dageiyks op het terrein in de Roomburgerpolder dat zeven hectare groot is, ruim zes Ondergetekende verzoekt voor de volgende klachten uw aandacht. En kele maanden geleden heeft de direc tie der NZH een nm.m. drastische wyziging ingevoerd in tydschema's, j halteplaatsen en trajecten. De eerste dagen werd het een volkomen chaos. Details moge ik u besparen, indachtig aan mogelyke kinderziekten bleef die chaos echter bestaan, trots myn ge- j voel voor overmacht of onvoorziene omstandigheden. Opgemerkt moge i worden dat de oorzaak NIET ligt aan de dienstverlening der chauffeurs, I maar elders, het wordt hein in feite opgedrongen. De klachten meen ik onder nummering te mogen rang schikken als volgt: le. De halteplaatsen staan te dicht op elkaar, vooral by het station. Dit sticht verwarring en veroorzaakt bus sen op een kluitje by de verkeerde halteplaatsen, ook een eeuwigdurend gevraag tussen personeel en passa giers 2e. Hieruit is voortgesproten dait het pas gerestaureerde halte-sta tionsgebouw niet door de passagiers kan gebruikt worden, uit angst de bus te missen. Dit is met slecht weer fu nest voor de passagiers, want de overdekten ter plaatse bieden geen bescherming. 3e. Het doet zich voor dat ritten niet worden uitgevoerd, drie keer heb ik ondervonden dat lyn 13 af station, tyd 18.40 uur, niet heeft gereden. Deze bus staat dan zonder chauffeur gesloten voor het stationsgebouw. 4e. Het doet zich voor dat een chauffeur zyn traject niet kent en zich laat loodsen door de passagiers, (eveneens lyn 3 nu 13). 5e. Nm.m. had men nimmer de streek- en stadsdiensten mogen com bineren, doch gescheiden moeten houden. Onder meer is nu lyn 42 op Noordwyk doorgetrokken door de stad Hoge Rijndijk, Lammenschans St.- Korevaarstraat. Misschien leuk voor de Noord wy kers, maar het merendeel der Leidenaars wordt ernstig gedu peerd. Men houdt geen rekening met de oponthouden veroorzaakt door ver- keersknopen, bruggen e.d. In de week van 12-16 oktober is lijn 42 variërend van enkele tot 15 min. te laat van het station, richting Noordwyk vertrok ken. Dit onder flinke slagregens en een temperatuur van 8° C. met nage noeg geen bescherming. Deze klacht meen dan ik ook te doen namens myn medepassagiers. Vermoedelyk hebben de diverse controleurs er ook genoeg van, naar him gezichten te oordelen. Immers zy staan hier ook machteloos tegen over. Mogen deze klachten aanleiding zyn tot verbetering zodat het weer mogelijk wordt van het stiations- wachtlokaal gebruik te maken, iets wat in de winterse periode toch wel wemseiyk zou zyn. Hoogachtend. H. de Vries Margrietstraat 2. den. Een wonder dus, dat er geen ernstige gevolgen uit zyn voortge vloeid met die gevaariyke „oorlogs doos". honderd kubieke meter vuil gestort. Het vuil verdwynt in lange sleuven, die met een dikke laag aarde zullen worden afgedekt zodra deze, na onge veer tien dagen, vol zyn. De foto laat zien hoe twee wagens van de reinigingsdienst het Leidse stadsvuil in de eerste sleuf stort. (Foto LD/Holvaat) Brabantse monumenten verdwijnen geruisloos (Van onze oorrespondent) Pre-historische grafheuvels uit de bronstijd zyn in de afgelopen twee jaar geruisloos verdwenen in Bra bant, Op het vliegveld Welscïfap in Eindhoven, in Veldhoven, Westel- bcers en Middelbeers, Someren, Nu- nen, Meerlo, Riethoven en Bergeyk heeft een aantal grafheuvels en ur nenvelden plaats moeten maken voor woningen en sportterreinen. De heer G. Beex, die in Brabants „Heem" een opsomming geeft van verdwenen oudheidkundige vondsten, wyst erop dat men in sommige Bra bantse gemeentehuizen kenneiyk niets weet van het bestaan van de Monumentenwet. Verder meent de heer Beex, dat er soms sprake is van ongemotiveerde angst om oude vondsten aan te geven, omdat men meent dat hierdoor werkzaamheden vertraging zouden ondervinden. De Amerikaanse 71-jarige compo nist, Cole Porter, heeft zyn bezittin gen ter waarde van miljoenen dol lars nagelaten aan een volle neef, Jules Omar Cole, en diens zoon. Zyn testament bepaalt voorts dat alle piano's in zyn Newyorkse woning naar de muziekschool Julliard in New York gaan, zyn kleren naar het Leger des Heils en zijn muzikale werken, boeken en manuscripten die zich in New York bevinden naar de Yale Universiteit. Grammofoonplaten, boeken en piano's in zyn woning in Los Ange les. gaan naar de universiteit van Calilforoië, terwyi zyn onroerend' goed en persooniyke bezittingen in Williamstown (Massachusetts) aan heit Williams College worden gege- Porter heeft zyn porselein nage laten aian de Hertog van Verdura en een diamanten speld aan de ac teur Douglas Fairbanks jr. De doch ter van Fred Astaire, Ava, heeft een halssnoer van aquamarijnen en ro bijnen geërfd, welke voorheen toe behoorde aan Linda Porter, de echt genote van de overledene. Algemene Bond van kunstenaars Tydens een congres in Amster dam heeft dit weekeinde de defini tieve oprichting plaatsgevonden van de by het N.V.V. aangesloten Alge mene Bond van Kunstenaars (ABK) De statuten en het huishoudeiyk reglement werden vastgesteld en men besloot tot aanvragen van Konink- lyke goedkeuring en aansluiting by het ln oprichting zyndè, by het In ternationaal Verbond van vrye vak verenigingen aangesloten Interna tionale Beroepssecretariaat. Het hoofdbestuur werd als volgt samengesteld: C. M. r. <L Berg (Rot- De daarop aansluitend allereerste uitvoering van „Canti e Giuochi" van Marius Flothuis ademde dezelfde musische geest, waartoe de artistieke leider van het Concertgebouworkest zich heeft laten leiden. In het Neder, lands vertaald wil dit zeggen met „Zangen en spelen". Het is ons niet duidelyk waarom Flothuis op de op- De algemene conferentie der Ne derlandse Letteren heeft zater dagmiddag in Den Haag een groot aantal resoluties aangenomen be treffende letterkunde, toneel, biblio theekwezen, uitgeverij en boekhan del, radio en televisie. De conferen tie dringt er o.a. op aan, dat in Ne derland een einde wordt gemaakt aan de omzetbelasting op het werk van schryvers en dat in België een eind komt aan de overdracht-taks op boeken en tydschriften. Dit laat ste is niet alleen van belang voor de letterkunde en de letterkundigen, meent de conferentie, maar ook ge wenst met het oog op het brengen van eenheid in het belastingrecht in de Europese Gemeenschap. De conferentie, stond onder leiding van Julien K'uypers (België) en prof. dr. G. Stuiveling (Nederland). De conferentie dringt er voorts by de regeringen van Nederland en Bel gië op aan, dat met ingang van 1965, een belangrijke theatermani festatie wordt verbonden aan de driejaarlykse grote algemene confe rentie der Nederlandse Letteren. De voorkeur gaat uit naar de eerste opvoering van een werk, dat in op dracht van de beide regeringen is ontworpen. De conferentie stelde ook voor de üteraire kritiek en de toneelkritiek als centraal onderwerp te kiezen van de volgende conferentie. De sectie letteren zou in dit geval versterkt moeten worden met personen, die zich speciaal met litaratuur- en to neelkritiek bezighouden. terdam), voorzitter; S. Bonn (Am sterdam), secretaris-penningmeester; F. Hamsdarfer (Hilversum)G. Beekhuyzen (Apeldoorn)H. die Groot (Naarden); W. J. Hobby (Hilversum)J. Schaap (Haarlem) M. G. Smit (Ensohede); J. Veen (Grondingen). De drie eersbgenoem- den vormen het dagelijks bestuur. .dracht van O. K. en W. met een I compositie met een Italiaanse titel moest reageren. Flothuis heeft deze muziek geïn spireerd geschreven met opmerkelyk fyngevoelige melodieën voor zyn thematiek en met een goed oor voor de klank van een blazers-ensemble: fluit, hobo, klarinet en hoorn, voor wie hy niet alleen onderling een goed klankkleur creëerde, maar ook menigmaal een verrassend contrast in het samenspel met het orkest. Er was een hoog percentage inspiratie, maar helaas soms een nog hoger percentage bezorgdheid by de com ponist dat hy niet voldoende zou laten biyken hoe uitnemend hy zyn métier van componeren verstaat. Daarvan kregen we enige ogenblik ken zo veel getuigenis, dat deze de geïnspireerde momenten verdoezel den, om evenwel nadien gelukkig weer in alle rijkdom van muzikale gevoeligheid en subtiele klanken sfeer terug te keren. Enkele coupu res aan het einde van het le deel en in de finale van het 2e gedeelte. Wy behouden met vreugde deze compositie als een welluidend stuk hedendaagse muziek op ons orkest repertoire. Voor het overige speelde het Con certgebouworkest het pianoconcert in C. gr. t. van Mozart (K V 467) met Hans Henkemans aan de vleu gel: zeer verfynd afgewerkt maar jammer genoeg te zeer in een dus danig doorgevoerde detaillering, dat de muziek zelve wel eens verloren ging. ook daar waar Haitink deze op een puur musicerend niveau trachtte terug te voeren. Het programma van dit zondag- middagconcert werd besloten met Brahms Vierde Symfonie, die Ber nard Haitink met expressieve wils kracht leidde. Ook Russen naar PEN-conferentie Op de conferentie van PEN-clubs te Boedapest is de Sowjet-UnJe ver welkomd als waarnemer. David Carver, de secretaris-gene raal van de oanfarenitiie, zei dat die in 1922 opgerichte internationale or ganisatie van schryvers reeds ge ruime tyd betrekkingen had onder houden met vertegenwoordigers van de Russische letterkundige wereld en uitte de hoop dat de toekomstige contacten vruchten zouden afwer pen. Hy kondigde aan dat de tweede conferentie van Aziatische schryvers van 24 tot 27 november in Bangkok zou worden gehouden. De volgende PEN-conferentie zal in juli 1965 plaatshebben in Bied, Joego-Slavië, de internationale PEN-conferentie van 1966 zal worden gehouden in 1 New York. leiding geweest van de aarzeling of de twyfel, die enkele deskundi gen hebben getoond ten aanzien van de toeschrijving aan Frans Hals. De nieuwe eigenares van het portret heeft, alvorens tot definitieve aan koop te besluiten, het schilderij la ten openleggen door de restaurateur van het Frans Hals Museum, de heer Han Bolte. Dit openleggen hield in. dat het protret deskundig werd ont daan van zyn oude en recente on onoordeelkundige overschilderin gen. Na deze behandeling bleek, dat het schilderij in feite weinig had geleden. Behoudens kleine bescha digingen vertoonde het portret zich ln de luister, die de heer Baard en tal van deskundigen onder de ont luisterende overschilderingen had den vermoed. Met de restauratie van het por tret zal nog geruime tyd gemoeid zyn. Het portret zal in herboren staat worden geexposeerd In het Frans Hals Museum, alvorens het naar Duitsland gaat, Binnenkort in herboren staat HAARLEMMERSTRAAT 207 Onze zaak is GESLOTEN vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. PROF. SLIVE VERKLAART HET ONVOORWAARDEUJK „ECHT" Het enige tijd geleden in de publiciteit gekomen mansportret, dat door de heer Baard, directeur van het Frans Hals museum ln Haarlem en andere deskundigen aan Frans Hals wordt toege schreven, is naar Duotsland verkocht. Dit is door de directeur van het museum meegedeeld. Prof. Slive acht het uitgesloten, dat het portret zou zyn geschilderd door Jan Hals, van wie de Amerikaanse deskundige een speciale studie heeft gemaakt. Hiermede, aldus de direc teur van het Frans Hals Museum, sluit prof. Slive zich aan by de over grote meerderheid der deskundigen, die van de juistheid van de toeschrij ving aan Frans Hals overtuigd zyn. Volgens de heer Baard is de on vakkundige restauratie van het schilderij, waarvan de oudheid in middels is bewezen door Röntgen- en verf onderzoek, de voornaamste aan Het schilderij is door sela Kemperdick gekocht, nadat een Amerikaans Frans Halsdeskundige prof. Seymour Slive, hoogleraar aan de Harvard Universiteit te Cambrid ge in Massachusetts, zaterdag zyn oordeel over het portret had uitge sproken. Prof. Slive was er, op ver zoek van de eigenaren en de gega digde, speciaal voor naar Haarlem gekomen. Hy sprak zich, zo deelde de heer Baard mee, in positieve zin uit en verklaarde er onvoorwaarde lijk van overtuigd te zyn, dat het portret van Frans Hals is van on- streekfl 1645. Testament van Cole Porter Resoluties conferentie der Ned. Letteren

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3