Verstopte neus*? Wilson: ambitieus man met bijzonder verstand „Spannend was het wel" SPIJKERBROEKEN 11.90 WAT LABOUR WIL Landbouwschap wil hogere heffingen GEEN HOOP OP REDDING VIER MIJNWERKERS DUET ±\YJLO\S NOTA INDUSTRIESPREIDING IS CONTINUERING VAN BELEID Jonge hulpbestellers wierpen duizenden poststukken weg Gijzelaars in Kongo met de dood bedreigd Passagiers van Doris' terug op Schiphol Echtpaar Sokolow naar Praag LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 DE UPPER TEN VAN LABOUR De toekomstige premier Engeland, (James) Harold Wil- dle geboren is uit een gezin :ot de kleine middenstand jiehoorde, heeft zijn hele leven gevochten om het toppunt van politieke macht te bereiken. Zijn schitterende verstand hielp hem jestadig promotie te maken in de elederen van Labour, tot hij op februari 1963 als opvolgei an wijlen Hugh Gaitskell tot aar leider werd gekozen. Hij zette zich onmiddellijk aan erk om de wonden die de partij aren toegebracht te helen er "TVjleningsverschillen uit de weg te rui- J3! men, ten einde Labour in staat te tellen de macht aan de regerende onservatieven te ontworstelen emzelf tot premier te maken. Wilson is geboren in Huddersfield, >n industriestad in Yorkshire, op 1 maart 1916 als zoon van een schei- mdige. Van de grammar school loiets als een gymnasium) ging hij aar Oxford, waar hij met groot acces filosofie, politieke wetenschap- I m en economie studeerde, Zijn eerste regeringsfunctie kreeg 1 in 1945, toen hij parlementair sretaris werd van de minister rE ipenbare Werken in de Labourrege- die de coalitie uit de oorlogs an Winston Churchill verdrong, 'wee jaar later werd hij minister Handel, een portefeuille, die hij ehield tot Labour in 1951 ten val Sinds 1950 is hij parlements- r Huyton bij Liverpool. Broivn George Brown, 50 jaar en plaats- irvangend leider van Labour, is her- aaldelijk de ergste vijand van zich- !lf genoemd. Zijn impulsieve vecht- ïst heeft hem dikwijls parten ge- leeld. Men neemt aan, dat dit een oorzaken is geweest, dat Wilson i in de strijd om de opvolging in Gaitskell als partijleider heeft erslagen. [Zijn politieke loopbaan begon toen acht jaar was en propaganda- ctuur van Labour verspreidde. Op _._ui-Jarige leeftijd verliet hij de school PJ n jongste bediende op een kantoor ^worden, maar 'savonds zette hij studie voort. In 1945 kwam hij in t parlement en hij werd evenals ilson opgenomen in de regering- tlee. Brown staat op de nominatie om eventuele Labourregering mi- van Economische Zaken te Hrden. Gordon Walker Patrick Gordon Walker (57), een istig, bedachtzaam man, die graag pijp rookt, is de man, die in een abourregering minister van Buiten- ndse Zaken zou worden. Hij heeft leze functie gewonnen van Brown, idat Brown de post van partijlei- had verloren aan Wilson. Walker, die verschillende talen ireekt, heeft vaak als journalist of ternationale organisaties in Euro- gewerkt Hij heeft in Oxford een raad in de geschiedenis behaald en erd in 1945 in het parlement ge- i..Het jaar daarop maakte hij intrede in de regering, hoofd- voor de behandeling van Ge- jnebestzaken. Healy De jongste van de upper ten van abour is de 47-jarige Denis Winston aaly, in de eerste plaats intellec- 53feel en in de tweede plaats politicus. I zal de minister van Defensie van 'partij worden. lealy, die zich sinds lange tijd flg houdt met de beoefening van militaire wetenschap, voelt zich Jlgens collega's 't gelukkigste, als hij lieerde publikaties geleerde artike- r kernpolitiek kan schrijven. Callaghan (Leonard) James Callaghan Is de Eüflerde man" in de partijhiëarchie Labour. Hij was twee jaar ge GERUITE WINTER voor jongens. Leeftijd 5 jaar, vanaf HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Midza leden de derde in de strijd orr leiding van de partij en vervolgens de derde in de strijd om de post van plaatsvervangend leider. Callag han zal minister van Financiën den. Hij werd geboren op 27 maart 1912 en kreeg lager en middelbaar onder wijs te Portsmouth, waarna hij in 1929 ambtenaar bij de belastingdienst werd. Hij werd in 1945 in het parle ment gekozen en kwam in 1947 in de regering. Crossman Richard Howard Stafford Crossman is de voornaamste intellectueel van Labour. Hij is „don" (zoiets als hoofd Het program dat Labour wil uit- >eren, omvat een achttal punten: Vervanging van het Britse kern- zwaard door een nieuwe overeen komst, waardoor de NAVO-landen meer zeggenschap krijgen bij het vaststellen van de politiek op kernwapengebied en het toezicht op het gebruik van de kernwa pens. Streven naar een nieuwe door braak bij het ontwapeningsoverleg tussen Oost en West, hetgeen ge steund moet worden door de be noeming van een speciale minis ter voor Ontwapeningskwesties. Daadwerkelijke pogingen om com munistisch- China in d'e Verenigde Naties te brengen. Engelands vertegenwoordiging bij de VN op ministerieel niveau brengen. Vergroting van Engelands hulp aan die in ontwikkeling zijnde landen en instelling van een mi nisterie voor de ontwikkeling in deze landen dat zich met deze hulp mioet bezighouden. Reorganisatie van Engelands eco nomie aan de hand van een na tionaal plan dat moet worden uitgevoerd door een nieuw minis terie van Economische Zaken. Nationalisering van de staalindus trie en de watervoorziening. Instelling van een ministerie voor Technologie om het onderzoek en de ontwikkeling te stimuleren. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft in de ontwerp -begroting 1965 voorgesteld een aan tal heffingen te verhogen om de be groting sluitend te maken. De ver hogingen hebben betrekking op het basisbedrag per hectare bouw- of grasand (van f4,— tot f5,--), vol- legrondsteelt groenten en fruit f10,- (is thans f8,50) per ha. vollegronds- teelt bloemen- boomkwkerjj f 25,-- (f20,--) per ha. boembolen f 40,— (f32,--) per had, tuinbouw onder glas f60,-- (f48,—) per ha. griend riet f 1,88 (f 1,50) per ha. van een college) in Oxford geweest en dat kan men nog goed aan hem zien. Ondanks een vroeger menings verschil over een voorstel inzake het onderwijs zou partijleider Wilson Crossman hebben uitverkoren om de minister van Onderwijs en Weten schappen van Labour te worden. Zijn reputatie van intellectueel heeft hem evenwel in sommige krin gen van administratieve functiona rissen van de party en by een aantal Labourleden van het parle ment onpopulair gemaakt. Hy werd op 15 dec. 1907 geboren en ontving zyn opleiding aan de be roemde public school te Winschester en te Oxford. Hy is sinds 1945 lid van het parlement. De directie van de Franse kolen mijn „Sanoesa" naby Valencia, heeft gisteren bekendgemaakt, dat er wei nig hoop bestaat op redding van vier Spaanse mynwerkers, die van de buitenwereld werden afgesloten door een explosie, waarby water pompen en andere installaties in de myn zyn verwoest. Brandweerlieden en andere des kundigen zetten hun reddingspo gingen voort. Men vreest echter dat het stygende water van in de myn de ingeslotenen reeds heeft bereikt en dat zy alle vier zyn verdronken, indien zy reeds niet by de explosie zyn omgekomen. Enige mynwerkers die by de ex plosie brandwonden opliepen, zyn er in geslaagd de oppervlakte te berei ken. Proces in Saigon tegen samenzweerders Voor een krijgsraad in Saigon is gisteren een proces begonnen tegen dertien hoge militairen en zeven burgers, die van samenzwering te gen de staat worden beschuldigd. De twintig beklaagden hebben op 13 september j.L een vergeefse poging gedaan om de Zuidvietnamese rege ring uit het zadel te werpen. Hun voornemen werd verijdeld door een groep jeugdige generaals, die sinds dien onder de naam „jonge Turken" bekend staat. Men verwacht dat de openbare aanklager tegen enige vooraanstaande beklaagden de dood straf zal eisen. Een der voornaamste beklaagden is Tran Qoeoc Boeoe, voozitter van het Zuidvietnamese verbond van vak verenigingen. Hy heeft op een woensdag door hem belegde perscon ferentie verklaard dat hy niet by de samenzwering was betrokken. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Staatssecretaris Bakker: (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Bakker van Economische Zaken heeft gis termiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat hij in zijn indus- triespreidingsnota de lijn, die van 1959 af is uitgestippeld, con sequent heeft willen doortrek ken. „Ik bouw voort op de keus, die mijn voorganger in nauw overleg met de provinciale besturen heeft gemaakt", zei hij. (Van onze Hilversumse correspondent) Vier jeugdige hulpbestellers, jongens van 16 en 17 jaar uit Weesp en Nigtevegt, die in verband met het personeelstekort tijdelijk in Naarden waren tewerk gesteld bij de P.T.T., hebben zich ernstig misdragen. In een periode, die zich uitstrekt van medio september tot 10 oktober, hebben zij van de hun ter bestelling toevertrouwde poststukken enige duizenden eenvoudig laten verdwijnen: weggeworpen tussen het riet en in het water achter de Vestingsgracht rond Naorden. De zaak is uitgekomen toen een 8- jarig meisje langs deze weg een aantal brieven vond, die zy by de Door de communisten gesteun de opstandelingen in Oost-Kongo dreigen blanke gijzelaars te doden, aldus heeft de regering in Leopold- stad bekendgemaakt. In een rege ringscommuniqué wordt meegedeeld, een boodschap is onderschept een rebellenhoofdman, waarin verlof gevraagd wordt de blanke gij zelaars af te slachten. De Kongolese regering heeft via de radio „een plechtig beroep" gedaan op de re bellen geen daad ten uitvoer te bren gen „die schande over het Kongolese land brengt". Op het ogenblik bevinden zich eer dan achthonderd blanken in handen van de opstandelingen. On der hen zyn ongeveer zestig Ameri kanen. De afzender van de boodschap is volgens het communiqué „kolonel" Opepe, een voormalige majoor uit het Kongolese leger die overliep naar de rebellen. De boodschap was ge richt aan „luitenant-generaal" Nico las Olenga, hoofd van het „Volks- bevrijdingsleger" van de opstandelin gen. Het is niet bekend waar Opepe zoch bevond toen hy de boodschap verzond. Totnutoe zyn represailles tegen blanken in de rebellenzona slechts sporadisch voorgekomen. De leiders van de rebellen hebben verklaard, dat zy hen als gy zeiaars vasthouden tegen het bombarderen en beschie ten door de Kongolese luchtmacht. „Angstig is te veel maar spannend was het wel", vertelde gisteren bij zijn terug keer in het vaderland dr. S. Ver- wey uit De Meern, één van de drie passagiers van het bij Na pels gezonken Nederlandse vrachtschip „Doris". Met zijn vrouw en met de 61-jarige Delft- se internist, dr. F. A. Mèlchior, kwam hij op Schiphol aan. Als oud-directeur van de zeevaart school in Amsterdam maakte hy zyn vakantiereis van vier weken aan boord van het 3891 ton metende schip van de KNSM, onder leiding van een van zyn eigen oud-leerlingen de kapitein van 't schip J. C. Schoo- temeyer. „Eigeniyk weten wy niet, hoe het precies is gebeurd en ik zou niet durven zeggen of er door de ge zagvoerder fouten zyn gemaakt. Hy was een goede leerling", aldus de reeds jaren gepensioneerde directeur. Van de persoonlyke bezittingen van de drie passagiers is vrywel niets overgebleven. „Wat ons voor de hand lag hebben we aangetrokken", ver telde de echtgenote van de heer Ver De drie enige passagiers van het Nederlandse vrachtschip „Doris", dat bij Napels is gezon ken, zijn gisteren op Schiphol te ruggekeerd. Van links naar rechts dr. S. Ver wy uit De Meern, diens echtgenote en de Delftse internist dr. F. A. Mèl chior. wey. „Verder hebben we alles achter gelaten". Het enige wat dr. Melchior nog had kunnen redden, was een aantal filmpjes, die hy van zyn tocht had gemaakt. 'De bemanning van de „Doris" is gisteren naar Milaan vertrokken. Vandaar zullen zy naar Nederland terugreizen. Alleen de kapitein biyft in Napels met het oog op het onder zoek, dat door het Nederlandse con sulaat in Napels en door de haven dienst wordt verrricht. politie bracht. Bjj het onderzoek kwamen tussen het riet nog veel meer poststukken te voorschijn. Uit de poststempels kon men aflei den, dat er stukken by waren, die medio september al bezorgd had den moeten worden. Brieven, brief kaarten, drukwerken, maar ook re keningen, giro-afrekeningen en zelfs cheques en spaarbankboekjes waren aldus tussen het riet of in de gracht aan de invloed van het water, weer en wind blootgesteld geweest en vaak zeer ernstig be schadigd. Bij de drukwerken be vonden zich ook enige kostbare plaatwerken. Zelfs vond men gis teren hele bundels poststukken met het touw er nog omheen. De stukken zyn thans nog In han den van de P.T.T.-opsporingsdienst en de politie. Zodra ze vrijgegeven worden, zal de P.T.T. ze verder moeten drogen en reconstrueren ei weer bij de geadresseerden bezor gen. De post was uitsluitend vooi enige wijken van Naarden bestemd. Israëlische ambassade in Caracas beschoten Drie onbekenden, waarschijnlijk behorende.tot een antisemitische ter roristenbende, hebben woensdag avond de Israëlische ambassade in de Venezolaanse hoofdstad Caracas met mitrailleurvuur beschoten. Een lid van het ambassadepersoneel werd hierbij getroffen. Op een Israëlische school hadden onbekenden woensdag hakenkruis- tekens en SS-runen geklad. De laatste tyd hebben zich in Ve nezuela verscheidene antisemitische incidenten voorgedaan, die georga niseerd zouden zyn door een zich anti-communistisch en anti-joods noemende organisatie die de letters F.A.A.C. voert. Het Venezolaanse blad El Nacional schryft, dat de re cente serie aanvallen samenvalt met een propaganda-actie tegen de jo den die waarschyniyk door een am bassade van een Arabisch land in Caracas is geïnspireerd. Drie bewakers neergeschoten en ontvlucht Een 23-jarige arrestant, die de hand boeien aan had, heeft gisteren in de gang van een gerechtsgebouw te Mors in de Westduitse deelstaat Noordryn-Westfalen een wacht meester doodgeschoten en twee be wakers levensgevaariyk verwond. De getroffenen kregen alle drie scho ten in de buik. Daarna schoot de arrestant een vrouw, die toevallig uit de deur kwam, in het been. Na dit schot vluchtte hy. De jongeman, die verhoord was ge worden omdat men hem ervan ver dacht lid van een dievenbende te zyn, zou naar zyn cel teruggebracht worden. In de gang trok hy een pistool uit zy n zak en begon daar mee te schieten. De politie heeft een grootscheepse achtervolging in gezet. ITU-conferentie niet meer openbar De voorzitter van de conferentie in Genève van de Internationale Te lecommunicatie Unie (ITU) heeft gisteren de persvertegenwoordigers gevraagd de vergaderzaal te verlaten. De voorzitter, de Guinees Diallo, gaf geen reden voor zyn verzoek. Aan wezig waren slechts de gedelegeer den van Afrikaanse, Arabische en Oosteuropese landen, alsmede die van Cyprus en Israël. De Westeuro- pese afgevaardigden verlieten woens dag de vergadering, tezamen met Portugal en Zuid-Afrika, omdat zy het besluit deze laatste twee landen van deelneming uit te sluiten on wettig vonden. stryding van de structurele werkloos heid. Behalve de achttien primaire ker nen die toen werden aangewezen ter spreiding van de bevolking en de welvaart, werd nog een serie se cundaire kernen gecreëerd in gebie den met een groot arbeidsaanbod. Maar toen al is duideiyk gesteld, dat die secundaire kernen een af lopend karakter zouden krygen, al dus drs. Bakker. Er is naar het oor deel van de staatssecretaris geen sprake van dat men dit in de be trokken gebieden niet heeft kunnen weten. De achtste industrialisatieno ta laat in dit opzicht niets aan dui- deiykheid te wensen. Het aflopend karakter van de hulp aan de secun daire kernen is ook in het overleg met het parlement herhaaldeiyk dui- delyk gesteld. Vanuit de beide Ka mers is trouwens herhaaldeiyk om concentratie van kernaanwyzing ge pleit. Staatssecretaris Bakker zei dat het accent van het beleid nu niet meer zo zeer ligt op de bestrijding van de werkloosheid, maar meer op de ruim- teiyke ordening. Volgens hem zyn de contouren van het ruimteiyke ordeningsbeleid inmiddels toch wel degeiyk te zien. In dat beleid wil de staatssecretaris met zyn nota slechts een bouwsteen bydragen. Van de bestaande pro bleemgebieden is niets afgehaald. Slechts het aantal kernen is inge krompen, zoals altyd in de bedoeling heeft gelegen. Van een doorbreking der continuiteit is dus geen sprake. Staatssecretaris Bakker verklaarde, dat hy zyn plannen, om 28 ge meenten van de kernlyst te schrap pen, nog eens in het kabinet aan de orde zo ustellen. Hy wil op die ma nier nagaan, of er nog een opening voor de wensen van de Kamer kan worden gevonden. Advertentie Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven: Nu hoeft u niet langer t* tuk- kelen met een verstopte neus.1 Omdat Vlcks vijf doeltreffende be-* standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler,! die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht - maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik Is het verstopte gevoel wegl Vlcks Inhaler kan zó In zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vlcks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. Verlicht verstopte neus snel Het echtpaar Sokolow dat door de Verenigde Staten is uitgewezen, is gisteravond in New York aan boord van een vliegtuig gezet, met bestem ming Ts j echo- Slowaky e. Alexandre Sokolow en zyn vrouw werden beschuldigd van spionage ten behoeve van de Sowjet-Unie, doch kort na de opening van het strafpro ces trok de Amerikaanse regering zonder nadere uitleg de aanklacht in. Algemeen werd aangenomen, dat de regering niet wilde dat geheimen over de binnenlandse veiligheid ty- dens de openbare terechtzitting zou den worden onthuld. Advies over uitbreiding teeltrecht bloemisterij De algemene vergadering van de Vereniging „De Nederlandse Bloe- misiery" heeft gistermiddag in Utrecht besloten, het Produktschap voor Siergewassen te adviseren, het teeltrecht voor bloemkwekerij pro- dukten in 1965 opnieuw uit te brei den. Deze uitbreiding zou voor be- dryven tot een oppervlakte van 5000 vlerkante meter tien procent moe ten bedragen en voor bedryven van 5000 vierkante meter of meer, zeven procent. Als basis voor de berekening geldt het per 31 december 1964 in eigendom toebehorende teeltrecht.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9