rrrrrrrrrrrrrr Van der Laan (Leidschendam) onderhandelt met „VIANDA Vakbonden: met de directie valt niet meer te praten ATTENTIE Oproep aan Leids verenigingsleven Felle ANWB - kritiek op watervervuiling Geheim agent 007 in spectaculaire film Films van deze week in Leiden KEESBRVSSE TREFT ROOS Opgericht 1 maart 1860 Vrydag 16 oktober 1964 Tweede blad no. 31S91 99 OVERNEMING VAN HET PERSONEEL? De directie van de v**s waren fabriek Van der Laan in Leidschen dam voert op dit moment onderhandelingen met de N.V. „Vianda" te Leiden. De onderhandelingen gaan echter niet over de over neming van het Leidse bedrijf, dat zoals bekend in moeilijkheden verkeert. „Wij achten dit bedrijf niet rendabel genoeg", zo deelde I een directielid van de vleeswaren fabriek in Leidschendam ons van- •j^filaag telefonisch mede. De directie wilde niet mededelen waarover onderhandelingen dan wel worden gevoerd. Blijft nu dus de vraag of het hier om de overneming van het „Vianda'-personeel Mlgaat. i Werknemers voor tweede maal in bestaan geschokt De zestig personeelsleden van de WMfce vleeswarenlabriek „Viamda", 'ia r!400 vrle vorige week per 16 'Joktober ontslag werd aangezegd, •intiSveten intussen nog steeds niet waar a aan toe zyn. Vooral niet, nu de rs'. ijtesprekingen, die In de afgelopen P"- ijveek tussen de vertegenwoordigers de drie vakorganisaties (aange laten bt] het NVV, het CNV en net ïéjiKV) en de directie van de NV met veel moeite zijn ge- gewerd, geen enikel positief resultaat z. rifcebben opgeleverd. Volgens de vak bondsbestuurders heeft de directe ir ijesjÖe heer A. Kruger, geweigerd de op ajegtermijn van de werknemers, die Nws-]rUf jaar en langer by het bedrijf werkzaam zijn, te honoreren. „Trou- iwens, wij hebben de besprekingen [over de positie van de ontslagen nemers wel moeten afbreken, it de heer Kruger, die de Duitse naliteit bezit, heeft getoond syllabe af te weten van de cod- :tieve arbeidsovereenkomst voor de [vleeswarenindiustrie", zed een van [de valkbondisbestuurders op een [persconferentie, die gisteren in Lei den werd gehouden. De drie vaik- Ibondsbestuurders verklaarden, dat mj zo spoedig mogelijk contact zuil- [len opnemen met de juridische af delingen van de vakcentrales, omdat hij de mening zijn toegedaan, dat de directeur de wettelijike aanspraken vain het personeel inzake de opzeg termijn in acht dient te nemen. De vakbondsbestuurders zijn daarom zo verontwaardigd, omdat de heer Kru ger enkéle dagen geleden heeft ver zekerd dat de onderhandelingen, die hij met een in zijn bedrijf geïnteres seerde financiële belangengroep voerde, op enkele kleinigheden na, reeds waren geslaagd. „Het wachten Is alleen nog maar op een handteke ning", zou die directeur van het Leldise bedrijf tegen de vakbondsbe stuurders hebben gezegd. „Boven dien heeft deze man otns plechtig beloofd, dat aan de rechten van het personeel in geen geval zal worden getornd", aldus de bondsbestuur- zy hebben zich geen oordeel kunnen vormen over de financiële positie van de N.V. Het staat ln ieder geval vast, dat er in de vleeswaren- fabriek niets meer wordt geprodu- oeerd. De personeelsleden 45 man en 14 vrouwen die tegen het ontslag sdhrifteiyk hebben geprotes teerd, behoefden vandaag niet op het werk te verschijnen. Hun (laatste?) weekloon is gisteren normaal uitbe taald. Toch naar fabriek Hoewel het personeel met ingang in vandaag door de directie is ont slagen, hebben zij van de drie vakor ganisaties het uitdrukkelijke advies gekregen maandag weer naar de fa- HAARLEMMERSTRAAT 207 Onze zaak is GESLOTEN vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. Wy openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Connie, dr van P. W. Saunier en O. P. A. Barreveld; WUhelmlna, dr van M. J. de Bock en C.. Kooien; Henrlcus Christlanus Maria, zn van P. H. v. d. Hulst en C. P. Heemskerk; Harriët. dr l C. Lugthart; i H. Tromp M. Kroon; Anna Maria Gertrudls, dr van J. C. M. v. d. Kroon en A. M. Uyttewaal; Cornells Al- bertua Johannes, zn van J. waart en J. van Dyk; Pieter, A. J. van Llenden en J. Dekker; Jus tine 8Joerdt]e. dr van W. A. Kaasjager «n A. E. Lambers; René, zn van A. No- teboom en M. Vermeulen; Martijn, zn A. H. Haltsma en E. P. van Domselaar; Donka, dr van J. van der Meer en C. J. Hoogenboom; Cornells Paulus, «n tin J. Ouwerkerk en J. M. Vuurpyi. P. C. H. van I ml; J. H. van A. Mulder; A. n A. Fakkel; der Plas; F Overdyk en K. Smit; G. Volbeda er Hansjaar; D. A. van Schagen er Weijden; J. T. W. Pad- A. Ba vel aar sr. W. B. gss; Phülppo i Dyi, 80 Jr, w.v. P. Mlere- Velzen. 76 Jr. vrouw; J. M. man; J. C. van der Schll- ,v. J. O. van Schagen. briek te gaan. De vakorganisaties is, voelen zich voor de tweede maal hebben dit advies gegeven, omdat de I in hun bestaan geschokt, omdat de ontslagaanvrage van de N.V. bij het meeste van hen ook in dienst zijn Gewesteiyk Arbeidsbureau nog steeds geweest bij het reeds vele jaren ge in behandeling is. De werknemers, liquideerde bedrijf van Tieleman en wier gemiddelde leeftyd vyftig jaar Dros. Comité Afscheid Burgemeester Het Comité Afscheid Burgemeester" ontving van verschillende zijden de vraag of nog kon worden deelgeno men aan het afscheidsgeschenk, dat op 31 oktober namens de Leidse bur gerij aan de scheidende burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, zal wor den aangeboden. Het Comité deelt mee dat giften welkom zijn tot uiterlijk genoemde datum en wel door storting of over- schryving op de rekening „Afscheid Burgemeester" by de Amsterdamse Bank in Leiden (giro bank no. 9200). Op zaterdag 31 oktober wordt van 10 tot 12 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis aan de heer en mevr. Van Kinschot een receptie aange boden. Hiervoor worden geen afzon- deriyke uitnodigingen rondgezon den. maar iedereen is van harte wel kom. Diezelfde dag zal om 4.30 uur een défilé plaats hebben voor het Stad huis. Alle organisaties en verenigin gen, waaronder muziek-, sport-, cul turele-, Jeugd- en personeelsvereni gingen kunnen daaraan deelnemen, zy worden daartoe op zaterdag 31 oktober (uiteriyk om 4 uur) met zo veel mogeiyk vaandels, vlaggen en banieren verwacht op het binnen- Recreatie in Randstad-Holland De Nederlandse'wateren zijn op weg een open riool te worden. Hoewel er reeds in 1896 gewezen werd op dit verschijnsel is het nü pas zo ver, dat er een waterverontreinigingswet op stapel staat. In een lezing voor leden van het Nederlands Instituut van Register-ingenieurs en Afgestudeerden van hogere technische scholen (NIRIA) leverde de heer G. van der Weijde, chef Studie dienst Algemeen Toerisme van de ANWB, kritiek op het beleid dat gevolgd wordt ten De heer Van der Weyde, die werd ingeleid door de voorzitter van de NIRIA, de heer W. J. Loeve, wees op het geleideiyk aan verloren gaan het landeiyk karakter van ons land. Vooral in de randstad-Holland is dit verschynsel duideiyk te zien. „We wonen nu by elkaar zo'n 5000 Jaar in steden", zed de heer Van der Weyde", en pas in de laatste 150 Jaar heeft zich een stormachtige ont wikkeling op alle terreinen van het le\en voorgedaan". Dit heeft zyn in vloed bewust of onbewust op nens. Met hun indringendheid roepen de pers en het reclamewezen spanningen op en deze maken dat ïens meer dan ooit behoefte heeft recreatie. Als poliepen breiden steden zich uit tot gewel dige agglomeraten. Nederland is hard op weg een tweede Ruhr-gebied te worden. althans de randstad- Holland. „We kunnen ons gelukkig prijzen dat we nog een echte „rand stad hebben, met een groen hart. Maar steden als Alphen aan den Ryn en Zoetermeer knabbelen nu en in de toekomst steeds meer groen uit dat groene hart Lapwerk Lr is weinig ruimte voor toerisme i ons land. Daarbij komt nog, dat Nederland zoals de heer Van der Weyde het uitdrukte de speelwei- Europa is. Ruim 40 miljoen uit de buurlanden beschou- Nederland als hun recreatiege bied- „Vooral op het gebied van de wegenbouw is sprake van een gebrek aan voortvarendheid van regerings- zyde. Wat er op het ogenblik aan onze wegen gedaan wordt is niet veel meer dan lapwerk", aldus de heer Van der Meyde. De ANWB is van mening dat „snipperverkaveling" moet worden bestreden. Grondbezitters zyn tegen woordig gauw geneigd hun grond aan stadsmensen te verkopen in klei ne stukjes. Grote delen van ons land lopen op die manier de kans op volkstuintjes te gaan ïyken. De vraag van veel mensen naar een eigen stukje grond beschouwt de ANWB toch als reëel, maar die grond moet onttrokken worden aan het landbouw- areaalMinder ge schikte landbouwgronden kunnen zonder enig bezwaar bestemd wor den voor recreatiedoeleinden „En vele boeren zien al in" zei de heer Van der Meyde" dat het houden van toeristen voordeliger is dan het houden van koeien". Weggooi-fles Ook de weggooifles kwam ter spra ke. De ANWB is tevreden over het optreden van overheidswege tegen deze weggooi-manie, maar ziet in de toekomst toch nog wel problemen. i de recreatie in Nederland. De heer Van der Meyde voorziet na melijk een volledig verdwijnen van het statiegeldstelsel binnen vyf k tien jaar. Er wordt iets gedaan aan de recreatie-problemen. Er bestaan ver schillende structuurplannen. die voorzien in de inrichting van re creatiecentra in ons land. De heer Van der Meyde noemde het plan, dat een groene zone van Amsterdam tot Rotterdam beoogt. Ook op andere plaatsen in ons land bestaan derge lijke plannen. Maar zyn er enerzyds deze grootse structuurplannen, an- derzyds is er veel te weinig geld om ze ten uitvoer te brengen. De heer Van der Meyde besloot zijn lezing hy wilde deze zelf meer een „aanstippen van een aan tal problemen" noemen dan ook met de conclusie, dat er een heel an dere vooral financiële aanpak moet komen van het recreatiepro bleem, wil ons land ln de toekomst nog leefbaar zyn. Met lichtbeelden illustreerde de heer Van der Meyde enkele problemen. Na de pauze werd in een discussie dieper ingegaan op een aantal zaken. „RIVAL" LANGS LORELEI „Ik kom me aanmonsteren voor volgend Jaar. 't Is de reis van myn leven". Dat zei de 76-jarige heer J. Ouwerkerk, die samen met zyn vrouw de reis op de .Rival" meemaakt, gis teren tot de directeur van Solglytt. De heer Ouwerkerk is nooit eerder met vakantie geweest. En de 58-jarige mejuffrouw Bonte, die voortdurend in haar handen klapte zei„Hoe is 't mogelijk. Ik hoop volgend jaar weer me ete mogen". „De dag is veel te gauw om", is de verzuchting van alle opvarenden. Hieruit biykt wel, dat de sfeer on der de Solglytters, die gistermorgen om half negen uit Boppardt vertrok ken en 's middags na éér uur in Rüdesheim souventers konden kopen, uitstekend ia. Tijdens de vaart raakte men byna niet uitgekeken op de Lo relei en op het scheepvaartverkeer, dat rustiger schijnt dan vorig jaar. Da opvarenden laten hun familie leden en kennissen hartelijk groeten vanuit Duitsland, waar ze nog één dag blijven. Vandaag gaan ze name lijk nog naar Keulen, voordat ze za terdag naar Arnhem varen. Maan dag wordt het Rotterdam en dinsdag hoopt men ln Lelden terug te keren. plein van de Doelenkazerne aan de Rembrandtstraat, waar de stoet ge formeerd wordt. Vandaar gaat deze langs het Noord- einde, Breestraat, Korevaarstraat de Jan van Houtkade waar de stoet wordt ontbonden. Het Comité hoopt dat door een massale deelname dit afscheid voor burgemeester Van Kinschot onvergeteiyk zal biyven. Zonnige gezichten op „Henv Dunant" De regen en wind hebben de stem ming aan boord van de „J. Henry Dunant" niet kunnen beinvloeden. Allen maken het best en genieten van het wyde uitzicht over het water by de Moerdyk en de Biesbos. Het hospitaalschip vertrok gisteren om 9 uur uit 's Hertogenbosch en voer via de Maas en de Benedenmaas naar Dordrecht, waar het om kwart voor vyf aankwam. De middagrust werd genoten terwül de „Henry Du nant" vlak voor de spoorbrug Moer dyk midden in de rivier voor anker Eike middag leidt broeder Kraan het „toto-lotto-spel", waarbij de pa tiënten namen van bekende Neder landers moeten raden en waarvoor in totaa^ veertig prijzen beschikbaar zyn. Ook vanmiddag werd hierbij weer veel plezier gemaakt. In Dordrecht kwamen dames van de plaatselyke Rode-Kruisafdeling afwassen, leeringen en zusters van twee r.-k. scholen kwamen leuk op gemaakte bakjes fruit rondbrengen en vier meisjes.van de Willem de Zwijger ulo, die samen een bandje vormen, speelden op alle zalen vro- lyke liedjes. Vandaag gaat de „Henry Dunant" naar Alphen aan den Ryn en za terdagmorgen omstreeks 9 uur hcont men weer in Leiden te arriveren. De ontscheping heeft plaats aan de kade by de Touwfabrieken. Dank zij Internationale samen werking (Kaptein en Motobé- beweeglijke. Hoofddealer GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 TELEFOON 31292 LUSTRLMSTLK VAN HUGO CLAUS De Leidse Universitaire Lustrum Commissie 1965 heeft d« schrijver Hugo Claus opdracht gegeven voor het schrijven van een lustrumstuk, gebaseerd op het boek van Charles Coster „Thyl Uylenspiegel". De heer Claus heeft deze opdracht aanvaard. De Universitaire Lustrum Com missie (kortweg ULUCO genaamd) heeft zoals bekend tot taak de Leidse lustrumviering in 1965 tot een voor alle betrokkenen gedenkwaardig evenement te maken. De commissie wordt terzyde gestaan door de lus trumcommissies van de academische senaat, van de wetenschappelyke en de technisch-administratieve staf, en de lustrumcommissies van de Ver- eeniging voor Vrouweiyke Studenten in Leiden, het Leidsche Studenten Corps, Catena en voor diegenen dia niet by een gezelligheidsvereniging zyn aangesloten, de lustrumcommis sie van de Leidse Studenten Facultei ten. „Veel liefs uit Moskou TRIANON Ontploffende ambassade s en helikopters, vech tende zigeunervrouwen, vechtende geheime agenten en brandende schepen: U kunt het deze week allemaal zien in het Trianon-theater in de Breestraat. Met een vaart, die de toeschouwer nauwelijks ge legenheid geeft om op adem te komen, ontrollen zich de meest spec taculaire scènes op het witte doek. Geheim agent 007 beter be kend als.James Bond, de vermaarde schepping van de Kilangs overleden auteur Ian Fleming is de stuwende kracht achter al deze woeste taferelen, die zich afspelen in "From Russia with love" (Veel liefs uit Moskou). Samen met een bijzonder aantrek kelijk jong meisje uit de Sow jet- Unie smokkelt James Bond su bliem gespeeld door Sean Connery een uiterst geheim Russisch code ringsapparaat naar het westen. Op zyn bekende laconieke wyze helpt agent 007 daarby een aantal minder prettige fuguren, die hem het leven zuur willen maken, naar de andere wereld. Het mooie Russische meis je, dat James Bond terzyde staat in zyn heldendaden denkt dat zy werkt voor de Russische geheime dienst, maar in werkelykheid staat zy in dienst van een lugubere or ganisatie, die zich ten doen gesteld heeft munt te slaan uit het in de wielen rijden van zowel de Russi sche als de Engelse geheime diensten. Daarby kykt deze organisatie, „Spec trum" genaamd, niet op een slacht offer meer of minder. Het verhaal begint in Turkije. De Turkse agent WASSENAAR Burgerlijke Stand J, dr van A. Kwestro Martin P. Krijgsman; Monique J. Ta; Smit. Ondertrouwd: G. P. Koelewyn en J. C. Scholten; D. van Berk en J. C. van der Burg; M. Sterk en R. Kramer; G. H. Langeler en C. J. S. Hagenbeek; H. J. Stegeman en J. B. M. van Rossum; A. Bechtum en J. Z wart; H. Steffelaar en N. van der Velden. Getrouwd: J. M. Boers en W. M. Q. Wensveen; R. van Klaveren en W. J. M. Kinderlen; J. Plug en G. C. E. van der Does; G. van Egmond en D. J. F. Gussekloo. Overleden: L. C. Nyp-LooJjestyn, 76 J, James Bond (Sean Connery) en zijn Russische „vriendin" Tata- nia (Daniela Bianchi) redden zich uit vele penibele situaties. voor de Engelsen, Kerim Bey assi steert James Bond in zyn speurtocht naar het coderingsapparaat, dat zich blijkt te bevinden in de Russische ambassade in Istanboel. Kerim Bey staat daardoorbloot aan vele aan slagen op zyn leven. Een van de meest spectaculaire aanslagen wordt op hem gepleegd op een avond in een feestvierend zigeunerkamp, waar- Bond en Bey de gast zyn van een of andere zigeunerpotentaat. Met het mooie Russische meisje en het co deringsapparaat maakt James Bond zich uit de voeten. Maar voor hy zyn opdracht volledig heeft vervuld moet hy eerst nog afrekenen met byna alle partyen die by de zaak betrokken zyn: „Spectrum" en een door de Russen gehuurde moorde naar laten zich niet onbetuigd. Maar Bond staat zyn mannetje en het Russische meisje haar vrouw tje: want zy is inmiddels hoe kan het anders verliefd gewor den op „007" en zy verloochent haar „partyopvoeding" en redt James uit de laatste precaire situatie in de film. De film bezit alles wat een goede ontspanningsfilm moet bieden. Het verbaal is goed misschien iets te gezocht maar door verfilming en vertolking in het geheel een koste- HJKe persiflage geworden op het werk van de diverse geheime dien sten. Zoals gezegd: de film heeft vaart, spectaculaire scènes en niet te vergeten veel vrouwelyk schoon. Bekroonde films in Camera CAMERA In het Hogewoerd- theater draaide gisteren het „naak te eiland", een film die een inzicht geeft in het leven van een Chinese familie op een klein, onherbergzaam eiland. Het was de eerste van de serie van vier bekroon de films, die Camera de komende zes dagen zal vertonen. Vandaag en morgen draait „Amerika zonder mas ker". Regisseur Francois Reichen- bach heeft achttien maanden door de Verenigde Staten gereisd en al lerlei toestanden en misstanden op het gevoelige celluloid vastgelegd. Zondag en maandag wordt het meesterwerk „Orfeu Negro" ver toond. Het is het verhaal van Or pheus en Euridice, dat nu kleur- en klankryk herleeft in het jaarlijkse carnaval in Rio de Janeiro. Regis seur is Marcel Camus. Dinsdag en woensdag kan men kijken naar „De Nacht" van Mi chelangelo Antonioni. Jeanne Mo« reau, Marcello Mastroianni, Monica Vitti en Bernhard Wicki spelen de hoofdrollen om dit werk, dat de on lustgevoelens van een echtpaar in beeld brengt. „Mensen van morgen" LIDO Over „Mensen van morgen" hebben wij gisteren reeds uitvoerig geschreven. Wij hebben er daarbij op gewezen, dat het hier geen film in de normale zin van het woord betreft. Men zou eigenlijk kunnen zeggen, dat de maker Kees Brusse op grootse wijze televisie heeft gedreven. En daarmede gaat hij dan de groot ste concurrent van de film met eigen middelen te lijf, want men kan rustig aannemen, dat Brusse met deze enthousiast onthaalde documentaire van gesprekken met dertien jongeren midden in de roos heeft getroffen. Op byzonder knappe wyze heeft hij deze afzonderiyk opgenomen ge sprekken gemonteerd, zodat men zich nauwelyks aan de indrukken onttrekken, dat men naar een soort ronde-tafelconferentie zit te kijken, waarby de jongeren met elkaar dis cussiëren over alles wat hen kan be zig) oud en. Op verbijsterend openhar tige wyze geven zy hun mening, soms rauw, een enkele keer zelfs plat, maar op andere momenten door dacht, weloverwogen en goed gefor muleerd. Kees Brusse heeft met zyn montage hier en daar voor een be vrijdende lach zorg gedragen, waar door men even kan ontspannen, in deze praatfilm, die veel aandacht vraagt, maar van het begin tot het einde boeit,fascineert en intrigeert. Vanzelfsprekend bestaat het ge vaar, dat de maker van zo'n film zich tot goedkope effecten laat verleiden. Maar dan moet hy een ander mens zyn dan Kees Brusse, die gepoogd heeft en daar ook volgens ons goed in is geslaagd de bedoeling van alle jongeren eerlyk te laten uitkomen. Daarby is hy uitgegaan van een zeer positieve instelling. An ders wellicht dan de makers van het Franse voorbeeld, die geheel in de lyn van vaak gehoorde opvattingen een nogal negatief nihilisme etaleer den De totale indruk van Brusse's werkstuk biyft ondanks de vele pes simistische geluiden een optimistische ZUn aanpak is mild en menseiyk geweest. Dat kan men duidelijk proeven in die anderhalf uur, die on danks al het praten, wonderiyk snel voorby zyn. 99 Nog drie films van Bergman STUDIO Ook deze week draaien in het theater aan de Steenstraat films van de beroemde Zweedse ci neast Ingmar Bergman: vanavond en morgen: Als in een donkere spiegel, zondag en maandag: De Avondmaalgasten en tenslotte op dinsdag en woensdag: De grote stilte. Ook in deze prachtige werken tast Bergman weer naar de diepste ach tergronden van het leven, maar tel kens op een andere wyze. Er zullen ongetwyfeld velen zyn, die deze im ponerende films van de Zweedse meester opnieuw willen zien. Wie nog niet eerder kennismaakte met het oeuvre van Bergman of zyn werk maar ten dele kent, verzuime deze gelegenheid niet. „Te rijk om los te lopen „Luchtige persiflage" LUXOR De film „Te ryk om los te lopen" is in feite één grote persi flage op de enorme rykdom en de overvloedige luxe, waarover kenne- lyk vele Amerikanen de beschikking hebben en die hen verhinderen er ;n normaal, gezellig, persoonlyk le en op na te houden. In de hoofdrol van „Te rijk om los te lopen" speelt de befaamde Shirley MacLaine, bekend uit „The apartment", maar vooral uit „Irma la Douce". Shirley beeldt een meisje uit, dat niets om geld geeft en dat op de vlucht gaat voor al die men sen, die het verzamelen van geld als enig doel in het leven hebben, zy leeft desnoods liever in armoede, maar met gezelligheid dan met een echtgenoot, die door zyn zaken zo in beslag wordt genomen dat hy nau welyks tyd voor haar heeft. Zo nu en dan ontmoet zy een man, die dat principe met haar deelt. Maar al de mannen worden in haar nabyheid in zeer korte tyd schatrijk en werken zich letteriyk en figuur- ïyk dood. Door de vele erfenissen wordt zy multi-miljonaire en al haar pogingen om van het geld af te ko len mislukken. Een heeriyke, luchtige film met naast Shirley MacLaine bekende sterren als Dick van Dyke, Bob Cumminga en Gene Kelly.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3