LEXINGTON Volksgericht in Staphorst Kritiek in Amerika op Johnsons miljoenen.... eer kritiek op het Westduitse leger de beste... de eerste! CKETEERS EN HUTTELIERS STELLEN TELEUR Gewiekstheiddie sommige kiezers tegenstand stuit bij op Eerste zege voor LDV-reserves in LDDB-competitie cht 1 maart 1860 Vrijdag 16 oktober 1964 Zevende blad no. 31391 Verkeerde divisies uitgerust niet de verkeerde wapens Antwoord liet niet lang op zich wachten L onze correspondent in Bonn) L Bundeswehr, het Westduitse L, is weer eens het kind van de Ling: het lid van de (liberale) [je Democratische party, de oud- Lrmachtoberst Reinhold Kreit- ter heeft een golf van onrust ver- bakt door zijn verklaring in het htfiinchen verschijnende geïllus- jerde weekblad „Revue" dat de keerde divisies zijn uitgerust met U-keerde wapens". De Bondsdag- Laardigde is hiermee op twee [ten getrouw aan de „mode", dat h tegenwoordig in een geil- freerd sensatieblad zijn politieke [lucht en daarbij dan tegen de jrhigspolitiek tekeerd gaat terwijl [partij waartoe men behoort (in fteval de FDP) coalitiepartner in [elfde regering is. zijn artikel verklaart Kreitmey- al jaren lid van de Bonds- aissie voor verdediging is: j zouden met een defensie leger, [immers afstand doet van wapens atoomkoppen worden gemon- de Sowjet-Unie een belangrijk andawapen uit de hand slaan bereidheid tot ontspanning De Verenigde Staten voortgaan met de ontwik hun moderne wapens, i het vermogen aan atoomwa- in de V.S. ruimschoots vol- moet de Bondsrepubliek [vertrouwen in de conventionele stellen. De nu bestaande di- zijn alleen in geval van een atomaire oorlog bruikbaar, Kreitmeyer verder, en deze komt hooit omdat hij zowel als militair zinloos geworden al de aandacht op het pro- de raketten te concen- j>n wordt de bouw van instruc- en kazernes verwaarloosd, ^kritiek op het artikel van Kreit- liet niet op zich wachten. iter van Verdediging Von Has- eageerde op het C.D.U.-congres zeggen: „Als- de plannen meyer zouden doorgaan wordt ondeswehr gereduceerd tot vrijwillige brandweer. Boven- zouden de doelstellingen YAVO-bondgenootschap in ge komen. De regeringswoord- r Von Hase verklaarde, dat de eswehr niet binnen de NAVO I ïtwikkeling van een eigen or de verdediging kon c hij sprak, evenals minister Hassel, de hoop uit dat nog ar een verdrag zal worden on- tend betreffende de al in sche- bestaande NAVO-atoomstrijd- „Zoveel mogelijk leden vai A.VO moeten tot deze atoom- nacht toetreden", verklaarde geringswoordvoerder Von Hase zaak wordt nog ingewikkelder en de militaire expert vai kfurter Allgemeine Zeitung", ert Weinstein, beluistert. Wein- schreef dezer dagen in rant: „De militair-politieke si- in het Atlantische Bond- tschap is, dat van een strate- conceptie in het geheel niet )kefn. kan worden. Wel hebben we een Britse, een Franse en een Amerikaanse strategie. En als dan een voor alle deelgenoten aanvaard bare verdedigingspolitie ontbreekt is het ogenblik aangebroken dat we in Duitsland zelf een geestelijke bijdra ge leveren tot de discussie over het „hoe" van onze verdediging. Tot slot van zijn uiteenzettingen komt Wein stein tot de oude eis, dat de bonds republiek meer politieke betekenis en een grotere zekerheid moet verlan gen, die beide in verhouding staan tot de bijdrage die het land aan de NAVO-bondgenootschap levert. Hoe deze grotere politieke betekenis moet uitvallen is duidelijk als de expert van de „Frankfuter Allge meine Zeitung" nog eens uiteenzet dat de grootste betekenis van het atomaire wapen een politieke is. Na al deze uitspraken en me ningen staat de Vrije Democraat Kreitmeyer weer alleen. Zijn plan is echter een van de opvallende ver schijnselen in de politiek van de Vrije Democraten, die wijzen op een verzoeningsgezinde houding ten op zichte van de Sowjet-Unie. Hoewel al deze officieuze toena deringspogingen meestal ogenblikke lijk officieel worden ontkend, blijft de herinnering over aan de eens ge dane suggestie, dat Mende's Vrije Democraten als enige politieke groe pering in de bondsrepubliek in be paalde omstandigheden tot een af zonderlijk akkoord met de Sowjet- Unie bereid zou zijn, co begeerde hereniging vorderen. .resultaten van de eerste week Ie districtscompetitie zijn voor teers en Shutteliers nogal te- ellend. Vooral Racketeers stelde door tegen GBC niet verder in 41 spel te komen. In de klasse behaalde Shutteliers 2 4 overwinning op BIOS 2. sh heeft bericht ontvangen. >g twee teams in de districts- titie zijn ingedeeld. Smash 4 itkomen in de afd. 8 van de klasse, Smash 2 in afd. 9. fceteers heeft zich tegen GBC frijwel zekere zege laten glip- Door overwinningen van J. Pi- Duur en en mej. T. Ver- ïadden de Leidenaairs in de en ten een 3—1 voorsprong geno- Het werd 4—1, toen ook het G.D. door mej.- Verweij en tot winst werd gebracht. In storende partijen sloeg GBC terug en won de drie laatste i: 4-4. NIVO beschikt over sterke heeft Shutteliers kunnen er- De toch niet zo zwakke Shut- verloren met 6—3 van de Ha- s. In het eerste H.E. gaf R. Qg (NIVO) H. v. Tongeren geen van kans (1—15, 0—15). Ook verloor in het tweede fjej. Kret, dfie verteden jaar bij pteers speelde, bracht hierna pte D.E. tot winst, maar in het D.E. moest mej. Koolstra in het hoofd buigen. het damesdiubbel leverde nog een punt op. tweede team van Shutteliers et de minste moeite met BIOS en het tweede H.E. ging voor utteliers verloren, ramma: zaterdag: Kortenaer [o (bondscompetitie)Veglo 3 tellerszondag: Drop Shot 4 dinsdag: MVO 4-Veglo 2, DS; woensdag: VEDO— jeers, Shutteliers 2 NIB, 4-^SITA 4; donderdag: Shut- ^GBC; Smash 2—Excelsior 4. (Van correspondent in Washington) De huidige bewoner van het Witte Huis in Washington is een rijk man, daaraan is geen twijfel. Hoe rijk en hoe hij aan het geld gekomen is zijn echter open vragen, die wel dagelijks in gesprekken en courantenartikelen gesteld worden, maar waarop nog steeds geen sluitend antwoord is gegven. Het weekblad Life schat het vermogen van Lyndon, zijn vrouw en zijn twee dochters op een totaal van veertien miljoen dollars, rond 50 miljoen gulden. The Wall Street Journal komt op een bedrag van negen miljoen. Daar entegen noemde Johnsons boezemvriend Moursund in Texas die de presidentiële eigendommen beheert zolang de familie in Het Witte Huis troont, een bedrag van 4,160.000 dollar. Johnson haar vaderlijk erfdeel zo slim investeerde en beheerde dat het goed onweerstaanbaar begon te rol len. Iets daarvan klopt, nl. dat zij in 1943 24.850 dollar uit haar erfe nis gebruikte om genoemde aandelen in het radiostation van Austin in Texas te kopen. In dat jaar beliep haar totale vermogen niet meer dan 64.332 dollar en het gezin van het jonge lid van het Huis van Afgevaar digden stond nog aan het begin van zijn financiële bloei Die zette pas in na 1954, toen Johnson de grote De mocratische leider in de senaat was geworden. Ook in t accountantsrap- Vele vraagtekens bij accountantsrapport Om aan alle onzekerheid een eind te maken gaf Johnson opdracht aan Newyorkse accoutantsfirma zijn vermogen te becijferen en het resul taat te publiceren. Daarmee kwam een lager bedrag uit de bus: 3.484.098 dollar, rond 12,5 miljoen gulden. Natuurlijk nog een lieve som, r wel heel wat minder dan de geschatte negen en veertien miljoen dollar. Het accountantsrapport, dat voor al bedoeld was om republikeinse cri- ran Johnsons particuliere finan ciën de mond te snoeren, laat trou- zoveel vragen onbeantwoord dat het wel eens als een politieke boeme rang tegen Johnson zou kunnen werken. Met geen woord wordt na melijk gerept over de herkomst van de miljoenen en bovendien wordt toe gegeven dat alle bezittingen in de balans zijn opgevoerd voor him aan- koopwaarde. Een klein kind weet echter, dat de waarde bij eventuele verkoop veel ho ger kan liggen, vooral als het onroe rend goed of, zoals bij de Johnsons, radio en televisiezender betreft. De hoeksteen van het fortuin bijv. wordt gevormd door 84 procent van de aandelen in de Texas Broadcas ting Company, een bezit dat voor 2.445.830 dollar geboekt staat. Ken- van de radio- en televisiemarkt beweren evenwel, dat die 84 procent de aandelen bij verkoop de eer ste familie rond zes miljoen dollar opleveren, met andere woorden 3,5 miljoen meer dan het accountants rapport meldt. De grootte van John- vermogen zou niet zulk een ex plosieve materie zijn als Lyndon en Lady Bird hun miljoenen geerfd had den of verdiend in het zakenleven. Maar daarvan is geen sprake. Lydon werd geboren, als een arme boeren jongen in Texas en hij heeft vrij wel geen andere baantjes gehad dan als onderwijzer of in de politiek. Er zit dan ook iets in de uitlating van de Republikeinse senator Dean Burch dezer dagen Johnson de „grootte ondernemer aller tijden" noemde, om dat hij kans heeft gezien miljoenen te maken gedurende een dertigjarige politieke loopbaan met een gemid deld inkomen van rond 12.000 dollar De officiëlé lezing van de herkomst der Johnson-milj oenen is dat mevr. port wordt toegegeven dat de familie in 1954, maar een vijfde bezat van wat zij nu, berekend naar boekwaar de, bezit. Er zijn een paar dubieuze punten in de herkomst van het vermogen en het ziet er naar uit, dat die door de Republikeinen tijdens de verkie zingscampagne overduidelijk naar voren zullen worden gebracht. Ten eerste is er het onomstotelijke feit dat het radio- en televisiestation van de Johnsons in waarde, inkomsten en positie onmetelijk steeg door een aantal beslissingen van de „Federal Communications" commissie in Washington, die tot taak heeft de radio en tv-markt te controleren en ongeoorloofde monopolieposities te gen te gaan. Afhankelijke FCC Tegenover de Johnsons toonde de FCC zich nl. van haar vriendelijk ste kant: alle aanvragen van hun zender werden welwillend beant woord en wat concurrenten en voor gangers van het station in Austin soms werd verboden werd de John- FCC houdt echter vol dat zij nim mer onder druk werd gezet door de toenmalige senator Lyndon Johnson. Aan de andere kant gaf men wel toe dat de naam van een zo pro minente politicus natuurlijk gewicht heeft by de leden der FCC, die voor benoeming en herbenoeming afhan kelijk zijn van president en senaat. Er kunnen dus vraagtekens ge plaatst worden bij de relatie tus sen FCC en Johnsons radiostation, dat tussen 1943 en 1964 van een noodlijdend zendertje een miljoenen zaak werd zonder dater veel kapi taal geinvesteerd werd. Er zijn ook vraagtekens als men zich verdiept in de rest van John sons zakelyk activiteiten. De pre sident bezit namelijk ook nog een aantal boerderijen en onroerende goederen in Texas, die bijna alle maal door hem werden aangeschaft nadat hy in 1961 vice-president was geworden. En de transacties met de ze bezittingen zijn ondoorzichtig en worden angstvallig geheim gehouden Johnson blykt hier samen te spelen met een aantal advocaten en zaken lieden, die van wanten weten en de mazen van de wet kennen. Trans acties, waarbij op één dag allerlei onroerende bezittingen van eigenaar verwisselen zonder dat één buiten staander wordt ingeschakeld, zijn onder deze vriendenschaar geen uit zonderingen. Directe telefoonlijn De Johnson-miljoenen zyn in een trust ondergebracht sinds Lyndon president is geworden. Officieel wor den zijn belangen nu geheel buiten hem om door zijn vriend Moursund in Texas beheerd. Moursund is ech ter een van de weinige stervelingen op deze wereld, die een directe te lefoonlijn hebben naar het Witte Huis zowel als naar de ranch van Johnson in Texas. Men mag dus aannemen, dat de president niet ge heel in het duister wordt gelaten wat betreft zijn bezittingen. Trou wens ook vroeger toen zyn echt genote het zakelijke genie van de familie was, vond Johnson vaak tijd om zich met de zaken te bemoeien. Er zijn zelfs zakenrelaties van het al vaak genoemde radio-station, die beweren nooit iets met mevr. John son te maken te hebben gehad, maar altijd met de senator en later vice- president zelve. Het laatste vraagteken lijkt ten slotte op zijn plaats bij Johnsons liefdadige werkzaamheden. Volgens het accountantsrapport gaf de fami lie in de afgelopen tien jaar 178.578 belastingvrije dollars uit aan lief dadigheid. In feite gingen van dit bedrag 164.000 dollars in de John sons City Foundation, die 't geld zo slim investeerde, dat het nu 317.000 dollars geworden zijn. Voor liefda digheid wordt slechts de opbrengst van dit vermogen gebruikt en dan Oud-wereldkartipioen Arie van Houwelingen gaat weer FIETSEN De Sassenheimer Arie van Houwe lingen, die in 1959 beslag legde op het wereldkampioenschap voor a teur-stayers en drie jaar nadien ge ruisloos van het strijdtoneel dween, gaat weer fietsen. Het ligt in de bedoeling var thans 33-jarige Van Houwelingen om weer als amateur aan de slag te gaan. Met dé training is de Sassen heimer reeds (kalm) begonnen. On langs heeft hij al deelgenomen een rit voor oud-renners van „De Bollenstreek". nog zozeer met mondjesmaat, dat de Foundation de afgelopen jaren steeds enige duizenden heeft overgehouden. De Johnsons zijn handige lieden, dat is zeker. Of deze zakelijke gewiekstheid door de kiezers op prijs wordt gesteld is echter de vraag, vooral om dat zij afsteekt bij de integriteit van de Republikeinse kan- diaat voor het presidentschap Gold- water, die zakelijk niets te verber gen lijkt te hebben: het vermogen van hen en zijn vrouw, in totaal ruim, 1,7 miljoen dollar, is geheel uit erfenissen verkregen. Aan de andere kant zeggen velen in Amerika, dat Johnsons achter grond ondoorzichtig mag zijn, e dat Lyndon nu een toegewijde pre sident is geworden, wiens dorst i geld en macht plaats geeft gemaakt voor werkelijke overtuigingen sinds hij onder zulke dramatische omstan digheden president Kennedy is op gevolgd. Of dit waar is of niet, vast staat dat de herkomst en grootte van het vermogen der Johnsons een rol kunnen spelen in de verkiezings campagne. Tenslotte zou een man, die het nauw nam met financiële manipulaties een gevaar voor staat kunnen zijn, als hij in het hoogste ambt het evenmin n zou nemen met het manipuleren met macht. NOZEMREL GEDURENDE DRIE NACHTEN Herrieschoppers gooien opnieuw naam te grabbel (Van Zwolse correspondent) Een huwelijk tussen een 49-jarige weduwnaar en een 24-jarig meis je, beiden geboren en getogen Staphorsters, is door ongeveer vijf tig Staphorster jongeren aange grepen om het dorp op stelten te zetten. Onder het mom van een volksgericht heeft gedurende drie nachten op de Gemeenteweg de kilometers lange Hoofdstraat van het dorp een nozemrel ge woed, waarbij harde klappen zijn gevallen. Na drie nachten is de stand op dit ogenblik 21 in het voordeel van de politie. De jeugd heeft evenwel gedreigd zich niet bij deze uitslag te zullen neerleg gen. Het is dan ook lang niet ze ker, dat de nachtelijke rust in het dorp is gewaarborgd. Het huwelijk tussen de weduwnaar en het meisje werd vorige week vrijdag in het Staphorster gemeen tehuis gesloten. In de nacht, voor afgaande aan de plechtigheid, trachtte de dorpsjeugd een spaak in het wiel te steken door voor het huis van de bruid een schandboom het zogenaamde zure hout te plaatsen. Dat gebeurde 's nachts na twaalf uur, toen de straatver lichting was gedoofd. De. politie, die van de plannen op de hoogte was gebracht, kon voorko men dat de schandboom weid op gericht. De deelnemers aan de rel zagen echter kaïns de benen te ne men. In de nacht van vrijdag op zaterdag, na de voltrekking van het huwelijk, die door geen enkele gebeurtenis werd verstoord, richt te de jeugd haar aandacht op een Staphorster gescheiden vrouw. Deze vrouw, die in een boerderij aan de gemeenteweg woont, stond op vriendschappelijke voet met de weduwnaar en in de gemeente ging zelfs het gerucht dat er trouwbe loften wai Dit gerucht bood de gelegenheid de nozemrel te huilen in een volksge- riohtkleed: er zou immers een vrouw door haar geliefde in de steek zijn gelaten. En „dus" moes ten er, naar oud gebruik, boeren wagens op haar erf te pronk wor den gezet, opdat de gari&e gemeen schap zou weten welk lot de vrouw had getroffen. Twintig wagens Ongeveer twintig wagens werden over de stille weg naar de boerderij van de vrouw gereden. Dit gebeur de ten aanschouwe van tientallen oudere dorpsgenoten, die thuis vanachter de gordijnen de op tocht zagen passeren. Geen van deze ouderen kwam evenwel op de gedachte de politie te waarschu wen. Als gevolg daarvan arriveer de de politie te laat ter plaatse: de wagens stonden toen al op het erf. Aangemoedigd door dit succes be sloot de jeugd dit optreden met wagens te herhalen. Zondagnacht ging rustig voorbij. Maar in de nacht van maandag op dinsdag laaide de rel weer op. Het slachtoffer was ditmaal een weduwe, die eveneens door de we duwnaar met trouwbeloften zou zijn overladen. Opnieuw reden de boerenwagens door het dorp. Weer lag het in de bedoeling deze wagens te plaatsen op het erf van een in de steek ge laten vrouw. Ditmaal echter had de jeugd buiten de waard gere kend. De politie stond namelijk klaar om op te treden. Die nacht vielen er harde klappen en ingrij pen van de politie voorkwam, dat er aan de plannen uitvoering kon worden gegeven. De wagens wer den dan ook onbeheerd in de berm gereden en de deelnemers aan de rel sloegen op de vlucht. Bromfietsen Een aantal bromfietsen bleef achter. Zij werden door de politie veilig opgeborgen. Wie zijn bromfiets te rug wil hebben, zal de tocht naar het politiebureau moeten maken en zich daarbij moeten blootge ven als deelnemer aan de rel. Burgemeester Haverkamp zei ons: „De herrieschoppers, die in de af gelopen nachten het dorp in op schudding hebben gebracht, be seffen kennelijk niet dat zij op nieuw de naam van Staphorst te grabbel hebben gegooid. Dit besef zal hen bijgebracht worden. De politie heeft opdracht gekregen in het vervolg bij elke verstoring van de orde hardhandig op te treden. Daarbij zal niet worden geaarzeld van de wapenstok gebruik te ma ken". De burgemeester heeft voorts op dracht gegeven, dat de straatver lichting in zijn gemeente ook na middemaoht moet blijven bran den, zodat de jeugd niet meer in het duister kan „opereren". Honkbal World Series voor St. Louis Cardinals De St. Louis Cardinals hebben gis teren, de laatste en beslissende wed strijd tegen de New York Yankees met 7—5 en daarmee tevens de Honkbal World Series 1964 gewon- De ruim dertigduizend toeschou wers, die de wedstrijd bewoonden, waren wild van vreugde toen de Car dinals vier van de zeven games op him naam brachten. Bob Gibson was de grote man bij de Cardinals door zyn fantastische pitchwerk. De Cardinals wonnen de eerste, vierde, vijfde en zevende game van de series: 9—5, 4—3, 5—2 en 7—5. De overige drie waren voor de New York Yankees met 8—3, 2—1 en 8—3. DAMMEN Het reserve tiental van LDV heeft gisteravond een geduchte streep doop de kampioensaspiraties van het Hazerswoudse SS gehaald. De Lei- denaars, die na drie wedstrijden nog puntloos de rij sloten in de over gangsklasse van de LDDB, met 11—9. Vrij spoedig keek LDV 2 tegen een 2—8 achterstand aan en Juist toen niemand meer in een Leidse zege ge loofde, sloeg LDV hard terug. Via 79 sleepten de Leidse reserves met 119 de eerste punten uit het vuur. In de overgangsklasse van de LDDB maken het Rynsburgse RDG en het Leidse DCL de beste kansen op de titel. Beide zijn nog ongeslagen. De kampioen van verleden Jaar, KDC uit Katwijk, bezet de derde plaats met twee punten achterstand. In de eerste klasse heeft het gede gradeerde Lisse duidelijk gemaakt, dat het etr niets voor voelt langer dan één jaar in de eerste klasse te blijven. Met niet minder dan 20—0 werden de reserves van het Leider- dorpse LDC verslagen. De standen luiden: Overgangsklasse: 1. RDC 3—0; 2. DCL 2—4; 3 en 4. KDC en WDG 3—4; 5 t/m 7. LDC, OGB en HDC 2—2; 8. SS 3—j2; 9. LDV 2 4—2; 10 en 11. ADC en SDV 1—0; 12. WDN 2—0. Eerste klasse: 1 en 2. LDV 8 en NGD 3-4; 3 en 4. DCL 2 en WDG 2 2—3; 5 en 6. Lisse en HDC 2 1-2; 7. KDC 2 3—2; 8 en 9. RDC 2 en ADC 2 2—1; 10. Kijk Uit 0-0; 11. SS 2 1-2; 12. LDC 2 2-0. Woensdag 18 november eerste duel tussen DWS en Ski of Lyn DWS-voorzitter Solleveld, die in Brussel by de loting voor de tweede ronde van de Europa Cup aanwezig was, heeft met Ski of Lyn de Noorse tegenstander van de Amsterdam mers, reeds overeenstemming be reikt over de data van de wedstrij den. Het eerste duel vindt plaats op woensdag 18 november in het Olym pisch stadion te Amsterdam. Twee weken later, op woensdag 2 december wordt de retumwedstrijd gespeeld in Oslo. Een eventuele derde, beslissen de, ontmoeting wordt op 15 december in Hamburg gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 21