LEIDSCH DAGBLAD CHROESJTSJOW ONTTROOND KRAPPE ZEGE VOOR LABOUR Si: Brezjnew partijsecretaris en Kosigin eerste minister ZWAKKE GEZONDHEID IS EEN NOGAL TWIJFELACHTIG MOTIEF RUSSEN WEER! f DE EERSTE... I Vrijstelling van dienstplicht voor politi ie Vier kinderen bij brand omgekomen Snelheidsrecord N.V. S alles Vlieland j Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 No. 31391 plrecteur: E. A. E, van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. «7055 Nikita Sergejewitsch Chroesjtsjow, de 70' jarige premier en partijleider in de Sowjet-Unie, lig van zijn functie als eerste secretaris van het centrale comité van de Russische communisti sche partij en voorzitter van de ministerraad ontheven. Leonid Brezjnew (57) volgt hem op eerste partijsecretaris en Alexei Kosigin (60) is thans premier van de Sowjet-Unie. Dit grote nieuws meldden gisteravond de Russische pérsbureaus en het werd vanochtend bevestigd door het regeringsblad Izwestia, dat gewoonlijk 's avonds verschijnt- maar zijn editie Westelijke waarnemers in Moskou achten het veelbetekenend, dat het persbureau Tass in zijn berichten over Chroesjtsjows aftreden met geen woord heeft gerept over zijn verdiensten gedurende de afgelopen periode Tan bijna tien jaar en zich van eerbetoon heeft onthouden. Zelfs heeft men rich gehaast zijn portret op het dak van het hotel Moskwa, dicht bij het Kremlin, gisteravond tussen negen en elf uur te verwijderen. Opmerkelijk Is voorts, dat Chroesjtsjow niet alleen zijn partij- en regeringsfuncties heeft verloren, maar volledig uit de leiding is verdwenen. Zou leeftijd of gezond heid de voornaamste reden van het aftreden zijn geweest, dan zou hij toch heel goed als lid van de heersende groep gehandhaafd kunnen zijn. Voorts heeft het de aandacht getrokken, dat zijn schoonzoon, Alexis Adzjoebei, de bekende hoofdredacteur van de Izwestia, zijn functie met ingang van gis teren heeft neergelegd. Ook de hoofdredacteur van de „Prawda", Satioekow, en de directeur van radio en t.v., Karlamow zijn ontslagen. recente ontwikkeling schijnt zich m snel tempo te hebben voltrokken: Chroesjtsjow zou een paar dagen ge leden niet hebben verwacht dat zijn aftreden zo nabij was. In Washing ton wijst men op zijn opmerking tot de ruimtevaarders, dat hij hen per soonlijk zou komen begroeten. Verrassing over heengaan is groot Gisteren werd Chroesjtsjow juist terugverwaoht van een korte va kantie aan de Zwarte Zee om aan wezig te kunnen zijn bij de huldiging van de drie Russische ruimtevaar ders, maar het had al verwondering gewekt, dat hij niet aanwezig was bij de lunch, welke gisteren aan de Cubaanse president Dorticos werd aangeboden, terwijl alle andere ne- 1 gen leden van het partijpresidium er wèl waren. Voorts was het opgeval len, dat Chroesjtsjows naam gister- oohtend niet meer voorkwam in de Prawda bij de berichten over geluk wensen voor de ruimtevaarders. De WEERBERICHT AFNEMENDE WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond. Half tot zwaar be wolkt met enkele buien. Aanvankelijk overwegend krachtige, later matige wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 OKTOBER Zon op: 7.08 uur; onder: 17.42 uur Maan op: 16.54 uur; onder: 1.55 uur Hoogwater te Katwijk te 0.17 en 12.47 uur, laagwater te 8.24 en 20.36 uur. Dit blad bestaat uit 28 pagina's Ook de communistische partijen in diverse landen zijn volkomen verrast door het heengaan van Chroesjtsjow. Zeer belangwekkend is de reactie van de machtige Italiaanse partij, die een weliswaar indirecte, maar toch zeer duidelijke waarschuwing tot de opvolgers heeft gericht: zij zal onder geen beding steun verle nen aan een eventuele terugkeer naar de „harde lijn van Stalin". De ze waarschuwing is vervat in een communiqué van de Italiaanse partij leiders, die blijkbaar zelf nog on zeker zijn ten aanzien van de ach tergronden en gevolgen. Ten op zichte van Chroesjtsjows politiek van vreedzaam samenleven en econo mische politiek zeggen de Italianen, dat die „een essentieel en onver vangbaar onderdeel van het algeme ne inzicht van de Italiaanse party vormen en als de basis worden be schouwd voor de eenheid van de in ternationale arbeiders en communis tische beweging" Zoals bekend heeft de Italiaanse partij zich vorige maand in feite onafhankelijk ver klaard van Moskou'en het Krem lin heeft verweten niet „liberaal" eenoeg te zijn. Maar de nartii bleek Moskou trouw. Hoewel zij het niet eens was met C.hrnesjtsjows plan nen voor het bijeenroepen van een communistische conferentie, was zü wel bereid een voorbereidende bij eenkomst in december a.s. bij te wo- van gisteren uitstelde tot vanochtend, w; door deze samenviel met die van het partijblad Prawda. Deze gelijktijdige publikatie is gebrui kelijk wanneer bekendmakingen van het groot ste belang worden gedaan. Tot Chroesjtsjows onverwachte aftocht is besloten tijdens bijeen komsten van het centrale comité van de partij, die maandag begonnen. Chroesjtsjow zou ge wezen hebben op zijn vèrgevorderde leeftijd en de verslechtering van zijn gezondheid. Volgi de Prawda zal de politiek van destalinisering en economische verbeteringen onder de nieuwe leiding worden voortgezet. Belangrijke geschillen In officiële Amerikaanse kringen werd gisteravond de mogelijkheid opengehouden, dat Chroesjtsjow als gevolg van „belangrijke politieke ge schillen" gediwongen werd heen te gaan. De andere leiders van de Sowjet-Unie zouden voornamelijk ontevreden zijn over de wijze, waar op hij het probleem van de betrek kingen met het communistische blok heeft behandeld. En verder zouden zijn critici van mening zijn geweest, dat de Sowjet-Unie teveel invloed heeft verloren by de communis tische landen van Oost-Europa, die zioh hoe langer hoe onafhankelijker hebben getoond. Hetzelfde geldt ook voor andere communistische par tijen: woensdag nog verklaarde de Franse partij zich onafhankelijk van elke andere partij. De thans beklon ken reconstructie doet ernstige vra gen rijzen, aldus de mening in Washington, ten aanzien van de toe komst van de Amerikaans-Russische betrekkingen, de relaties tussen Mos kou en Peking en over de buiten landse politiek in het algemeen. Gelet op de kritiek, die Chroes jtsjows houding jegens de Chinezen heeft ondervonden, is het allerminst onmogelijk, dat aan Chroesjtsjows liberale politiek jegens communistisch Oost-Europa tijdelyk een halt zal worden toegeroepen; dat Moskou en poging tot toena dering tot Rood-China zal onder nemen, waardoor de onafhanke lijkheid, welke de Oosteuropese landen zich hebben veroverd, ook om deze reden aan banden zal worden gelegd; dat symptomen In Oost-Europa, die op een nieuwe koers wezen, zoals Hongarije's overeenkomst met de r.-k. Kerk, tot het verle den behoren dat, nu Chroesjtsjow in elk geval niet naar Bonn zal komen zoals was afgesproken, het Duits- Russische topgesprek, dat aardig op gang was gekomen, zoal niet ernstig, dan toch in elk geval enigermate vertraagd zal wor den. „Ernstige hartkwaal" De meningen over de gezondheid van Chroesjtsjow, welke als motief voor zijn aftreden is opgegeven, lo pen intussen nogal sterk uiteen, i De drie Russische leidersdie gisteravond geheel onverwacht in het nieuws kwamen: links Chroesjtsjow, die is afgetreden als premier en partijleider, in het ntidden Leonid Breznjew, die hem als partijleider is opgevolg en rechts Alexei Kosigin, die premier is geworden. Voordiat hij twee weken geleden naar die Kaukaeus ging, zag hy er volgens Westelijke waarnemers in Moskou opmerkelijk goed uit. Hy verkeerde bovendien in de beste stemming. Ook de Franse minister voor Atoomon derzoek, Palewski, die dezer dagen in Kiew een gesprek met Chroes jtsjow heeft gehad, heeft toen niets van een ziekte bespeurd. Daar staat dan tegenover, dat Chroesjtsjow op 25 april 1963, dus een week nadat hij 69 jaar was geworden, verklaarde': „Ik ben reeds 69 en ik heb het recht om dit te zeggen. Want iedereen be grijpt, dat ik niet eeuwig de positie kan behouden, welke ik nu heb in partdj en regering". Volgens het doorgaans betrouw bare en goed ingelichte Noorse re geringsblad „Arbeiderbladet" leed Chroesjtsjow reeds aan een ernstige hartkwaal, toen hy in juni van dit jaar een bezoek aan Noorwegen bracht. Hy droeg een brief met me dische gegevens by zich, toen hy, aan het slot van een tournee van drie weken door Scandinavië, voor een bezoek van zeven dagen in Os lo aankwam. „Deze brief werd aan de Noorse medische autoriteiten getoond voor het geval Chroesjtsjow iets zou overkomen tijdens zyh ver blijf in Noorwegen", aldus het Noor se blad. „Uit die medische informatie bleek, dat hy toen reeds aan een ernstige hartkwaal leed". En volgens welingelichte zegslieden waren, als gevolg van deze brief, zowel in Oslo als tydens zijn tweedaagse reis door de provincie, uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Ziekenhuizen waren gealarmeerd en overal was Chroesjtsjows bloedsoort aanwezig voor het geval hy een transfusie no dig mocht hebben. „We zyn wéér voor geweest op 4 J Amerika en Engeland", merkte a een geestige Rus vanochtend op 4 i tegenover de correspondent van i Ass. Press. „Wij hebben onze re- a gering voordat de Amerikanen i en Britten klaar zijn met hun verkiezingen" De r.-k. politiebond St.-Michael is voorstander van vrijstelling van mi litaire dienstplicht voor politieperso neel, om in de nog steeds bestaande tekorten aan mankracht te kunnen voorzien en om de grote geboortegol ven van na de oorlog een kans by de politie te kunnen bieden. De heer G. J. van Bavel, hoofd bestuurslid van St.-Michael, pleit in een open brief aan de volksvertegen woordiging, die is afgedrukt in het gisteren verschenen nummer van „De Katholieke Politie-ambtenaar", voor een forse aanpak van de wer ving. Hy gelooft voorts, dat wanneer de Nederlandse politie tussen nu en het einde van deze eeuw haar taak 1 behoren zal willen en kunnen vol brengen, de ontwikkeling op maat schappelijk en bestuurlijk gebied zal moeten doorwerken in de organisatie erkwyze van de Nederlandse po litie. Dat betekent naar zijn oordeel, dat de huidige politiewet niet bruik- is tot het jaar 2000. Visie, door zettingsvermogen en moed zijn no- om tijdig de bakens te verzetten, meent de heer Van Bavel. (Van onze Groningse correspondent) By een brand in een arbeiderswo ning aan de Oosterkade in Sneeh zjjn gisteravond vier kinderen van de familie Post om het leven geko men. De ouders waren afwezig. Toen de heer en mevrouw Post om even over tien uur thuis kwamen, zagen ze dat de woning in lichter laaie stond. In een bedstee in de woonkamer en op zolder lagen vier kinderen. Zy zijn door verstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat 'n koffiepot op 'n elektrisch komfoortje droog kookte, waar door een theetafel vlamvatte. Politie nen hebben nog geprobeerd de kinderen te redden. Twee van hen liepen daarby verbrande kleren en brandwonden op. De slachtoffers zyn drie meisjes van vyf,drie en twee jaar en een jongetje van één jaar. Verwachting op g rond van voorlopige stand Labour heeft gezegevierd, maar het is een Pyrrhus-overwinning geworden. Omstreeks het middaguur verwachtten elektronische breinen en politieke deskundigen op grond van de voorlopige stand dat Labour in het Lagerhuis een meerderheid van slechts zeventien zetels zou krijgen. Deze meerderheid is zo klein, dat1 in dat geval een politieke crisis niet zou kunnen uitblijven. Rassenkwestie De uitslagen van ruim tweederde van de 630 kiesdistricten is: Labour (248 winst 49), conservatieven 181 (v?.rlies 46), liberalen 2 (veries 2) en overige 0 (verlies 1). De einduitslag zou tegen de avond bekend zyn. Ondanks de winst van Labour gaf het conservatieve hoofdkwartier van ochtend nog steeds niet de nederlaag toe, omdat het zeker was dat de van daag nog binnen te komen uitslagen de voorsprong van 67 zetels voor Labour ernstig zouden aantasten. De verwachte record-opkomst van de kiezers is uitgebleven. Waarschijn lijk hebben nog geen 26 miljoen van de bna 36 miljoen kiesgerechtigden hun stem uitgebracht. Indien de meerderheid van Labour beneden de voorspelde 17 zetels daalt, dan zal de nieuwe regering het moeilijk in het Lagerhuis krijgen dat de conservatieven dan steeds stemmingen kunnen afdwingen wanneer weinig Labour-afgevaardig- den in het Huis zyn. De regering zou op de wip zitten, hetgeen zeer ongewenst is gezien de periode van internationale onzekerheid welke ze ker zal volgen op de wijziging in het Kremlin. Zware slag Labour heeft de conservatieve een zware slag toegebracht in de belang rijkste „marginale" districten welke de Tories slechts met kleine meer derheden hadden veroverd. In Lon den, waar de hoge prijzen van grond en huizen de voornaamste kwesties waren, ontviel de regering de ene zetel na de andere. Labour heeft ook grote winsten geboekt in de in dustriegebieden langs de Mersey en rond Glasgow. De kiezers hebben zich daar herinnerd dat er twee jaar ge leden ernstige werkloosheid heerste. De twee winnaars van de No belprijs voor geneeskundeLinks prof. Konrad Bloch van de Ame rikaanse universiteit van Cam bridge. rechts prof. Fedor Lynen uit München. De prijs werd aan deze geleerden toegekend voor hun werk op het gebied van lyet mechanisme en de regulatie van cholesterol en het metabolisme van vetzuren. Verder heeft voor het eerst ook het rassenbeleid een rol in de Britse po litiek gespeeld. De toevloed van im migranten uit Pakistan en de daar uit voortvloeiende sociale spanningen hebben Labour de zetel van Patrick Gordon Walker in Smethwick gekost, een 57 jaar oude historicus die Wil son als minister van Buitenlandse Zaken heeft voorbestemd. De ten dens hier en in het westen van de Midlands heeft Wilson een veilige meerderheid in het Lagerhuis ge kost. Wilson heeft verklaard dat de uit slag van Smethwick het gevolg is van een conservatieve campagne die „een ontering van de Britse democratie" is. De uitslag doet niets aan de positie van Gordon Walker in een toekomstige Labourregering. Er zal voor hem wel een Lagerhuiszetel worden gevonden, aldus Wilson. Niet minder dan vijf conservatieve ministers zijn tot dusver verslagen, onder hen was de bekendste en mi nister voor Economische' Zaken, Mau rice Macmillan, een zoon van oud premier Julian Amreij, min. v. Lucht vaart en schoonzoon van Macmillan, kwam in Preston met de hakken over de sloot: een meerderheid van slechts 14 stemmen. Ook in de meer derheid van Henry Brooke, de mi nister van Binnenlandse Zaken, werd hét mes gezet: in 1800 in plaats van de 12.000 in 1959. VOLAUTOMATISCHE Geweldig Wilson deed het zelf geweldig. In Huyton, het district dat hjj in het Beatle-land van Liverpool vertegen woordigt, kreeg hy een driemaal zo grote meerderheid als in 1959. Ver wacht werd dat koningin Elizabeth hem vandaag zou uitnodigen een nieuwe regering te vormen. Wilson zou met zijn 48 jaren de jongste Britse premier zyn sinds de graaf van Roseberry bijna zeventig jaar ge leden op 47-jarige leeftijd deze hoge funetie aanvaardde. Slot pag. 2 Craig Breedlove heeft gisteren in Bonneville Salt Rats opnieuw zijn eigen wereldrecord verbeterd met een snelheid van 846.515 km per uur. Daarop verloor hij de macht over het stuur van zijn drie- wielig voertuig met straalaandrijving. Het voertuig werd hierbij vernield. Breedlove werd niet gewond. Aan het eind van de tweede rit om zijn gemiddelde snelheid op 846.515 km per uur te stellen zag Breedlove geen kans om zijn machine tot stilstand te brengen en raakte hij meer dan negen kilometer van zijn koers. De machine is daarna in een kanaal terecht gekomen. Het ongeluk had echter geen invloed op het record omdat de ma chine reeds het punt was gepasseerd waarop de snelheid werd gemeten. IN GEUREN EN KLEUREN Uw tuin in het voorjaar een lust voor het oog. Een kleurrijk lentefeest. tulpen - narcissen - hyacinten krokussen - blauwe druifjes sneeuwklokjes - scilla's winteraconieten Nieuwe Rijn 50 - tel. 2 08 24 (01710) Advertentie WINTERJASSEN LODEN JASSEN REGENJASSEN K L AA(S) SENS (0ue/ teuws y dit het Leidsch Dagblad van 18 October 1864: De arrondissements-recht- bank alhier heeft een wedu- ve hier ter stede woonachtig, schuldig verklaard aan de be vordering van zedeloosheid bij meisjes beneden de 18 ja ren, en haar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 ja ren. Te Ambt Almelo beviel l iezer dagen van tweelingen f ie schoondochter van f Iemand, wiens vrouw, zuster f en dochter reeds van twee- J lingen bevallen waren. Allen J zijn nog in leven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1