Is UW UUIO weerloos overgeleverd aan de weergoden? In Australië bestaat een lijst van verboden boeken 'residenten uit vele van VS stamden bevolkingslagen 'Amerika had al een negerpresident Reserveer een stukje lente! Toestand is thans „verwarrend en zelfs belachelijk W m m ingericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 oktober 1964 Zesde blad no. 31391 (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse verkiezingen voor een nieuwe president staan weer vot it deur en dat houdt voor velen in: hernieuwde belangstelling voor de hui- dige en vroegere bewoners van het Witte Huis. Wat waren dat voor n Ui die in de afgelopen twee eeuwen de VS stuurden naar de situatie thins, waarin Amerika's president het wel en wee bestiert van bijna twee honderd miljoen mensen, 2.5 miljoen ambtenaren onder zich heeft en büna brie miljoen militairen en verantwoordelijk is voor de jaarlijkse uitgave het recordbedrag van een kleine honderd miljard dollar? En wat zijn voor mensen, die dit jaar een gooi doen naar het ambt, dat volgens ve- het hoogste en zwaarste ter wereld is? De geschiedenis geeft antwoord de eerste vragen. Amerika's eers waren welgestelde [eigenaren van Engelse of Schot- afstamming. Met Andrew Jack- kwam in 1829 voor het eerst man van eenvoudige afkomst bod, overigens bijzonder vlug bedenkt hoe de hoogste po- In de staat in delen van Europa tot de twintigste eeuw gesloten voor mensen uit minder be- milieus. Op Jackson volgde de uit Neder- indse ouders geboren boer Martin ran Buren, die van 1837 tot 1841 in et Witte Huis woonde. Op hem volg- hele rij bgels-Schots-Ierse afkomst, onder Ie zulke grootheden als Lincoln wa rn aar ook relatief vergeten man zoals Millard Fillmore (1850- en Chester Alan Arthur (1881- bijift). Opvallend is echter dat zij alle maal zogenaamde WASP's waren: „white Anglo-Saxon protestants" en tot aan de burgeroorlog vaak uit het oude koloniale deel van Ame rika in het zuiden kwamen. De staat Virginia bijvoorbeeld verwierf zich de naam van „moeder der presidenten", omdat zij tot aan de burgeroorlog zeven presidenten aan de VS schonk: Washington, Jefferson, Madison, Monroe, Har rison, Tyler en Taylor. Sinds de burgeroorlog van een euw geleden hadden de noordelijke (Advertentie! t 45°A> WOl Een rijke keuze aan kleuren en dessins, in sportieve en geklede, modellen. 119.-, 139.-, 159.-, 179.-, 20S-- gld. 1 Rotterdam 1 «otterdam 1 «otterdam «otterdam i Haarlemmerstraat West-Kroltkade Korte Hoogstraat Katendr. tagedlik Winkelcentrum 1VIAARDINGEN: liesveld ZEIST s Slot taan Yankees meer de teugels in handen. Maar het patroon van de blanke Angelsaksische protestanten bleef voortbestaan tot diep in de twintigste eeuw. De enigen die dit patroon wis ten te doorbreken waren.mannen van Nederlandse afstamming. Ten eerste de algenoemde Martin van Buren en daarna in 1901 Theodor Roosevelt, die een verre neef was van president Franklin Delano Roo sevelt. zy stamden af van zekere Claes Martenszoon van Roosenvelt, die in 1649 uit Nederland naar het toenmalige Nieuw-Amsterdam kwam. Men kan zeggen, dat sinds de Ame rikaanse onafhankelijkheid in 1782 tot 1929 toe de Amerikaanse presi denten steeds voortkwamen uit de bevolkingslagen der oude kolonisten: Engelsen, Schotten en Nederlanders. Pas in 1929 kwam er iemand voor het Witte Huis aan bod, die uit nieuwere emigrantenstromen was voortgekomen. Toen werd n.L Herbert Hoover geïnaugureerd, die ondanks zijn Engelse klinkende naam van Duitse origine was. Zijn voorouders kwamen uit de Palts, waren Menno nieten en vestigden zich in Pennsyl vania. Gevarieerder Sinds Hoover zijn de bewoners ge varieerder geworden wat hun her komst betreft. F. D. Roosevelt (1933- 1945) heb ik al genoemd. Zijn op volger Harry Truman had een ge mengd Iers-Schots-Engelse achter grond. Generaal Dwigt Eisenhower daarentegen had Duitse voorouders, ook al Mennonieten die zich 'in Penn sylvania gevestigd hadden, fei John Fitzgerald Kennedy doorbrak ten slotte op alle fronten het geijkte pre sidentenpatroon. Ten eerste was hij 100 procent Iers van afstamming, ten tweede was hij rooms-katholiek ten derde was hij slechts eenderde generatie Amerikaan: zijn grootva der was als straatarme emigrant uit Ierland gekomen. De huidige president Lydon Bai- nes Johnson, is weliswaar wee Engelse afkomst en protestant, hij is de eerste Amerikaanse presi dent in 94 jaar die uit een zuidelijke staat, nl. Texas, afkomstig is. Welis waar zijn ook Eisenhower en Wilson in zuidelijke staten geboren, historici tellen hen ook niet zuidelijke politici, omdat zij beiden in noordelijker staten opgroeiden e ter woonden. Johnsons tegenstander bij de kiezingen dit Jaar, Barry Goldwater, zou overigens alle tradities der Witte Huisbewoners doorbreken als hij ge kozen werd. Barry is van vaders kant Pools en joods en hij is voorts geboren en getogen in de kleine Wes telijke staat Arizona, die nog niet zo heel lang tot de unie behoort en nog nimmer een president heeft voort gebracht. De verkiezing van de katholieke Ier Kennedy en de kandidatuur half-joodse Goldwater tonen het presidentschap na twee in principe voor bijna iedere Ameri kaan openstaat. Vooroordelen tegen afstamming en religie blijken min als traditionele verheerlijking van het Angelsaksische erfgoed nog beslissend te zijn bij verkiezingen. Weliswaar zijn er in de zuidelijke staten nog veel Amerikanen die hun afkeer van kleurlingen en sterk traditioneel vasthouden aan An gelsaksisch protestants erfgoed pa ren, maar uitgerekend die conserva tieven staan dit jaar klaar te stem men op de Republikeinse kandida ten voor het presidentschap en vice- presidentschap, de halfjoodse, „Pool se" Goldwater en de rooms-katholie- ke William Miller. Waaraan men maar zien kan dat religieuze en ra- cistisch-ethnologische overwegingen geen grote rol meer spelen in de Amerikaanse politiek. Uitzondering Er Is één uitzondering. Een neger zou op dit moment nog geen enkele kans maken presidentieel kandidaat te worden van één der twee grote partijen, laat staan kans hebben het Witte Huis te bereiken, ai heeft Bob by Kennedy, die als minister van Justitie jarenlang gevochten heeft een burgerrechtenwet die kleur lingen volledige gelijkstelling met blanken zou bezorgen, gezegd te ver wachten dat nog in deze eeuw een neger het hoogste ambt zal bereiken. Komiek is nu dat vanuit een zekere gezichtshoek dit allang gebeurd is. In vele zuidelijke Amerikaanse sta ten definieert men nl. een neger als iemand die tenminste éénachtste ne- gerbloed in zijn aderen heeft. His- oh nu staat vast, dat president Warren Gamaliel Harding (1921 tot 1923) een kwart neger was. Zijn grootvader Harding trouwde als eer ste uit deze negerfamilie met blank meisje en Hardings vader, plattelandsarts, deed hetzelfde. Uiter lijk leek Harding daardoor weinig op zijn negerneven en nichten, die tot op de dag van vandaag in New York en andere delen van Amerika te vin den zyn. Merkwaardig is echter, dat deze gegevens over Hardings afstamming in ziin tijd nooit geloofd werden dat tijdens de verkiezingscampagne van 1920 zijn Democratische tegen standers consequent weigerden deze kwestie uit te buiten als propaganda- argument tegen hem. Men liet dit na, niet uit fatsoen of uit de oveo ging dat Hardings negerbloed niets met politiek te maken had, maar om dat men het eenvoudig niet geloof- Man veroorzaakte reeks ongelukken De 65-jarige M. van der Hoek uit Loosduinen is gisternacht in zijn woonplaats door een auto in het ka naal langs de Haagweg geduwd en verdronken. De heer Van der Hoek reed op zijn fiets, toen hij door de auto van een 27-jarige koopman uit Den Haag werd aangereden, die ijlings op weg was naar een zieken huis om vier gewonden, te laten be handelen. Nachts om kwart over één reed de koopman met zijn wagen twee passerende personenauto's aan, waar van de één kantelde. Een derde wa gen, geen geparkeerde auto, werd vervolgens geramd. Bij deze reeks botsingen verloor de koopman zijn moeder uit de wagen. Zijn vader had zijn linkerarm gebroken. Twee ande inzittenden kregen een hersen schudding en letsel aan de wervel kolom. Na zijn moeder weer in de wa gen te hebben gezet, had de koop man haast om naar het ziekenhuis Westeinde te komen. Bij de manoeu- om de auto te keren, ramde hij lichtmast-. Daarna moet hij, vol gens de politie, de wielrijder heb ben aangereden, die in het kanaal terecht kwam. Drie gewonden moesten in 't zieken huis worden opgenomen. De koop- liet zijn auto bij het ziekenhuis staan. Te voet vertrok hij om familie leden in te lichten. de. Een boek, dat in die tijd gepu bliceerd werd en waarin Hardings familierelaties haarfijn uit de doe ken werden gedaan, werd verboden en de auteur werd wegens laaghar tige laster aangeklaagd. Want niets achtte men veertig jaar geleden las- terlijker dan de aantijging tegen een blanke dat hij negerbloed zou heb ben. Minderheden Bobby Kennedy's negerpresident is er in zekere zin dus al geweest, ook al wist niemand het. Hoe meer de in tegratie van Amerika's gekleurde minderheden doorzet, des te groter wordt inderdaad de kans dat eens een president uit deze minderheden zal stammen. Er zijn trouwens be halve de negers nog andere minder heden in Amerika, die door gebrek aan integratie en veramerikanisering ook in de politiek maar zelden aan bod komen. De Italianen en de Polen zyn daarvan voorbeelden, evenals de Por- toricanen. Hun probleem is niet de huidskleur, maar hun geringe aan passing aan de Amerikaanse samen leving, tendele veroorzaakt door hun neiging sterk aan elkaar te klitten, ten dele door hun recente aankomst in dit nieuwe land en tenslotte ook door hun gebrekkige opleidingen en economische basis. Maar desondanks is er toch al een prominente „Ita liaanse" senator, John Pastore, en een „Poolse" minister van Posteryen, GronoeskL Amerika is nog steeds een smelt kroes van volkeren en rassen en nog altyd staat de stroom van emigran ten naar de Nieuwe Wereld niet stiL De nieuwe gevarieerdheid van de be woners van Washingtons Witte Huis laat echter zien dat het hoogste ambt steeds meer bereikbaar wordt voor iedere talentvolle politicus van welke achtergrond ook, mits hij maar vol doet aan de constitutionele eis: ge boren te zyn als Amerikaans staats- De winter wordt wat! 't Kan vriezen of dooien, maar sneeuw en pekel zullen in elk geval van de partij zijn. En dan staat uw auto daar op straat. Dag en nacht! Ten prooi aan miezerige roest- vormende ijzel. Bedolven onder een pak sneeuw. Midden in de pekel. Wat 'n vooruitzicht! Maar is dat kapitaal, dat kostbare bezit waarvoor u jarenlang hebt gespaard, dan wérkelijk weerloos overgeleverd aan de weergoden? Néé!, zeggen de automobilisten die het Vaima ABC kennen, er is wel degelijk een afdoende en glansrijke bescherming voor uw kostbare auto. Die glansrijke bescherming in weer en wind is onbetwist het Valma ABC VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de waslaag niet aan, roestwerend. Iedere 1 a 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkelnieuw, voorkomt roestaanslag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert showroomglans en duur zame bescherming; voor nieuwe auto's 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 a 3 maanden. Dat is het Valma ABC van a tot z. Volmaakt eenvoudig en een voudig volmaakt. En beslist niet duur! De garagist levert u het Valma ABC voor f 10.40 totaal. Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma, afdeling voorlichting, Amersfoort. UW KAPITAAL DAT AUTO HEET, GLANSRIJK BESCHERMD VOOR WEINIG GELD Soms is hoger beroep nog wel mogelijk (Van onze correspondent in Sydney) Fanny Hill, de memoires van een meisje van plezier", de ro man van de Engelse schrijve John Cleland, heeft in Europ< de gemoederen bezig gehouden (pornografie of literatuur?) maar niet in Australië. In het vijfde werelddeel heeft men zich op officieel niveau nauwelijks zorgen gegeven om de hierboven gestelde vraag te beantwoorden De roman is eenvoudig „op de lijst" geplaatst, en daarmee is althans voor zekere tijd en wat de overheid betreft de kous af. „De lijst" is namelijk een lijst van „verboden boeken", die niet ingevoerd mogen wor den. Natuuriyk zU*n niet alle Austra liërs het met deze methode van uur eens. Zelfs de federale rege ring zou graag een betere oplos sing zien van het probleem hoe schadeiyke boeken uit het land te houden, maar ziet voor het ogenblik geen andere mogeUjkheid dan „de lust". Voor het lezend publiek wordt het probleem opgelost door de „cen sor": op grond van de douanewet hebben de minister voor de douane zyn ambtenaren het recht de invoer van boeken te verbieden, die „godslasteriyk, onwelvoegiyk of obs- >en" zyn. De wet geeft geen omschrijving m laatstgenoemd woord en dus kan alles er onder vallen wat de minister zyn ambtenaren onwelvoegiyk vinden. Bovendien geeft een nadere uitleg van de wet in een uitvoerend besluit de douane het recht elk boek te verbieden, dat woorden of afbeel dingen bevat, die „op onbehooriyke wyae" de nadruk leggen op „seks, ge weld of misdaad" en die „zeer waar- schyniyk onzedeiykheid aanwakke- Dit betekent, dat de douane elk boek, dat haar verdacht voor komt (al was het alleen maar door de titel), voor onbepaalde tyd kan vasthouden voor de importerende boekhandelaar het krygt, als die het ooit krygt.Eerst, moet de douane het lezen. Op „de lyst" komen titels voor in boeken, waarvan al by voor baat is vastgesteld, dat zy „porno grafisch" of schadeiyk voor het mo reel van de Australiërs worden ge acht. In gevallen van literaire kwali teiten is er weliswaar een letter kundige censuurraad, die a< aan de minister uitbrengt, maa minister heeft het laatste woord, zelfs al kan een boekhandelaar in beroep gaan. Is een boek eenmaal verboden, dan kan ieder, die boek in z'n bezit heeft, gerechteiyk worden vervolgd. Toch zyn er zulke boeken, die wel toegelaten worden, maar alleen voo; studie-doeleinden of om parlements leden in de gelegenheid te stel len ze te lezen. De gewone man, een dergeiyk boek wil lezen, moet daartoe een verzoek by de minister Indienen. De aanvrager moet aller lei vragen beantwoorden, o.a. ove plaats waar hy het boek zal bewa ren, en hy moet beloven het boek na hoogstens zes maanden terug te sturen naar het departement. Par lementsleden mogen zo'n boek alleen lezen in die bibliotheek van het par lementsgebouw en mogen het niet mee naar huis of kantoor ner Een hoogleraar aan een Austra lische universiteit heeft een verboden boek (n.l. „Lolita" van Wladimir Na- bokow) op de literatuuriyst ge plaatst voor zyn studenten (als een verplicht boek om te lezen voor Amerikaanse literatuur-studie). Of ficieel is het boek niet te krügen (het is natuuriyk clandestien in om loop) en officieel is de professor het verzoek om het boek via een boekhandel te mogen invoeren, ge weigerd. Tal van instanties De regeling van censuur, zoals zl) thans is, heeft kritiek opgewekt door het feit, dat naast deze federale re geling, de verschillende Australische staten elk him eigen regeling heb ben, waardoor byv. een officieel Invoer toegelaten boek toch als verboden lectuur in een bepaalde staat wordt beschouwd. Zo is er In Nieuw Zuid Wales een wet, die meer beperkingen stelt dan de federale wet al doet en voorts bepaalt, dat de staatsregering zelf ofwel de po litie ofwel de rechter elk op zichzelf kunnen bepalen of een boek porno grafisch is en onder de verboden boeken valt. Soortgebjke wetten be staan in Victoria. Zo heeft een Vic toriaanse rechter onlangs het boek „The song of the ruby" van de Noorse romanschrijver Agnar Myke pornografie genoemd en opdracht gegeven aan de boekhandelaar, die het had ingevoerd, alle in zyn bezit zynde excemplaren te vernietigen. (De federale regeling eist, dat de douane in beslag genomen verboden boeken eens per maand verbrandt) Debat voor televisie In Victoria heeft een minister kortgeleden in het parlement stuk ken voorgelezen uit het in die staat verboden boek „The Group" (van de romanschrijfster Mary McCarthy). De geciteerde stukken werden opge nomen in het kamerverslag en nu kan iedereen dus bedoelde citaten lezen buiten het verband van het gehele boek. De minister heeft zyn standpunt ook voor de televisie dedigd. Het was een warm en heftig debat. Al deze maatregelen die de vrij heid van lezen bedreigen, hebben toe geleid, dat er een „Vereniging tot vrijheid van lezen" is opgericht onder voorzitterschap van prof. D. H. Monro, hoogleraar in de filosofie aan de Monash universiteit te Mel bourne. De Australische federale overheid heeft haar lyst van ver boden boeken tot 1958 geheim ge houden en in genoemd jaar pas voor het eerst openbaar gemaakt. In 1963 stonden er nog meer dan tweehonderd titels op, alle boeken van Henry Miller, Lolita, The ginger man (J. P. Dunlevy), en The Mint (T. E. Lawrence), „79 park ave: van Harold Robinson, dat in 1955 werd gepubliceerd, is pas in 1963 toe gelaten (in een gezuiverde editie) en boeken van Emile Zola, die wy in Nederland op onze literatuuriyst van de middelbare school hadden staan, zyn hier verboden geweest tot een jaar of zeven geleden, zy versche nen toen plotseling in de boekwin kels. Hetzelfde was het geval met „Forever Amber", dat in Nederland al tientallen jaren geleden de aan dacht trok. Centralisatie nodig De drang naar centralisatie van censuur (waarbU de afzonderiyke staten in hun politiek ten aanzien van de invoer en verspreiding van verboden boeken één gedragsiyn zul len volgen) is groeiende. Nu is zo'n centralisatie wel aanvaardbaar, r de regering eist, dat de rege- Zigeunerkoning" vrijgesproken „Zigeunerkoning" Koos Petaio kan biyven „regeren" over de 2 >2 miljoen onderdanen, die hy naar zyn eigen verklaring onder zich heeft. De recht bank in Amsterdam heeft hem by gebrek aan bewys vrijgesproken van de hem ten laste gelegde diefstal, subs, verduistering van een contact sleuteltje, autopapieren en een voor voldaan getekende factuur betreffen de de koop van een personenauto van de autohandelaar J. H. Lokhorst. De officier van Justitie had een maand gevangenisstraf geëist De diefstal zou in de woonwagen in de „zigeunerkoning" zyn ge pleegd, toen deze aan de heer Lok horst 8.000 gulden zou betalen voor gekochte personenwagen- Vol gens de verklaring van de „koning" die op de rechtzitting niet was ver schenen, had hy de autohandelaar reeds 7900 gulden betaald. ling beantwoordt aan de beginselen, welke door de Victoriaanse regering worden gehuldigd. Het Ujkt er niet op, dat de staten en de federale re gering spoedig tot overeenstemming zullen komen, ook al oordeelt zelfs de Australische minister-president Sir Robert Menzies, die huidige toe stand „verwarrend, gevaariyk en zelfs belacheiyk". De Australische schrijver Dal Stl- vens tot voor kort voorzitter van de Australische Vereniging van Au teurs beweert dat de overheid meer dan een miljoen gulden per jaar spendeert aan „het zoeken naar vuiligheid in boeken": alle douane- inspecteurs hebben speciale lessen genomen in vluglezen om de grote stroom van verdachte boeken te kunnen verwerken. Een inspecteur moet wel eens vüftig boeken per maand lezen. De douane heeft eens het boek „Between man and man" (van de grote joodse theoloog en moralist, Martin Burber!) een theo logische filosofisch werk, vastgehou den. Vermoedeiyk vreesde de douane dat het iets te maken had met homoseksualiteit. Hetzelfde ge beurde met „The enduring mo ment", een boek overolifanten. Ontdek de nieuwe manier- van slapen Ontdek de Erres Ekktto- deken. Onder eeft teder, licht dek slaapt u 20 ge zond en comfortabel els u dat altijd wenste. Elke Enes deken is gegaran deerd, betrouwbaar, veilig en degelijk want achter uw Erres elektrodeken staat meer dan IS jaar ervaring. ELEKTRODEKENS vanaf f. 92,50

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19