Schandaal - Jenkins kan Johnson stemmen kosten Diverse commentaren op nieuws uit Moskou BREZJNEW BEDACHTZAMER )AN NIKITA CHROESJTSJOW Voor rijkswegen 257 miljoen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Kosigin zeer populair oncler arbeiders in de industrie drukke programma van bezoeken aan fabrieken voor zyn assistenten, die soms zes of zeven uur onafgebroken in touw waren, te veel werd. Twee mannen, die zich langzaam omhoogwerkten conid Brezjnew, de nieuwe party - elaris in de Sowjet-Unie, is op 18 tmber 1906 in een arbeidersgezit Oekraine geboren. In de jaren ie oorlog werkte hy als techni- de Oeral, daarna als ingenieur, rijn terugkeer in 1938 in de Oe- werd hij in het partijapparaat imen. Als chef van de politieke ig van een legergroep en later het vierde Oekrainse front nam de tweede wereldoorlog deel. werd bevorderd tot luitenant-ge- al. Na de oorlog werd hij achter- olgens: eerste secretaris van de in Moldavië, adjunct-hoofd de politieke leiding van de strijd- hten, eerste partijsecretaris van ichstan. Na Stalin werd hij in gekozen tot toegevoegd lid van presidium en secretaris van het rale comité. verwijdering van de „anti- ijgroep" werd Brezjnew benoemd ïolledig lid van het presidium. Op verving hij de oude maar- dk Kliment Worosjilow, die be- as bij de activiteiten van anti-partijgroep", als voorzitter het presidium van de Opperste Jet (staatshoofd). Sinds dat ogen heeft hij getracht zijn functies staatshoofd te verenigen met die iet partij-apparaat, zonder daarin «1 te slagen. Op 16 juli 1960 rit hij ontheven van zijn functie secretaris van het centrale comi- !or hij; verscheidene officie- eizen k*.n maken, waarvan de maamste in januari 1961 naar Marokko. Zijn laatste itsbezoek legae hij af in de herfst 1963 aan Afghanistan en Perzië. maart 1963 werd hij herkozen secretaris van de centrale partij daardoor gedwongen vanaf ogenblik zijn functie van staats- "1 steeds meer aan zijn onderge- ten over te laten. Na de verdwy- van het politieke toneel van Kozlow in mei 1963 werd Brezj- algemeen beschouwd als moge opvolger van Chroesjtsjow. HU nride geen erefuncties meer en rechtstreeks gemengd zowel in ontspanning in de betrekkingen de Sowjet-Unie en het Westen 1563 en 1964 als in 't steeds scher- 'conflict met China. (Advertentie) Zeg het met bloemen Begin april 1964 ging Brezjnew persoonlijk naar Kazakhstan en Oez bekistan om aan de leiders in cen traal-Azië de draagwijdte van de be sluiten, die in februari door het cen trale comité genomen waren ter ver oordeling van „de Chinese scheur makers", uiteen te zetten. Op 15 juli 1964, tijdens een bijeen komst van de Opperste Sow jet, werd Brezjnew als president van de Sow jet-Unie vervangen door Anastas Mikojan om zich beter te kunnen wijden aan zijn functie in het secre tariaat van het centrale comité van de partij. Brezjnew, gereserveerder en be dachtzamer dan Chroesjtsjow, heeft zich terdege ingewerkt in de machts structuur van de Sowjet-Unie, het hoogste niveau van de communis tische partijmachine. Chroesjtsjow stelde zelf voor Brezjnew dat werk te laten doen en hem op dezelfde spring plank te brengen, die Chroesjtsjow en Stalin naar de top brao ht. Brezjnew heeft zich echter afzijdig gehouden van bepaalde punten in de politiek van Chroesjtsjow. Hij hield zich buiten het lopende ideologische debat met Peking, waardoor hy vrij" bleef voor een poging tot verzoening met de Chinezen. Alex Kosigin is op 20 februari 1904 in Petrograd in een arbeidersgezin geboren. Hij is een van de grote „technocraten" van de regering en sleutelposten bezetten na de grote zuvering van 1937-1938. Op 15-jarige leeftyd, in 1919, nam Kosigin dienst in het rode leger. In 1927 werd hij lid van de communis tische partij en in 1935 voltooide hij zijn studie aan het textielinstituut in Leningrad. Zijn politieke loopbaan begon even voor de tweede wereldoorlog. Nadat hij. op het 18de partijcongres (1938) tot lid van het centrale comité was gekozen, werd hij korte tijd later volkscommissaris in de textielindus trie. Daarna vervulde hij verscheide ne posten in de leiding van techni sche ministeries,met name in de lichte industrie. Na de oorlog werd Kosigin in het kabinet van Stalin opgenomen als "Vice-premier zonder portefeuille. Hij werd tevens lid van het „politbureau van Stalin". Na de dood van Stalin schijnt zijn politieke loopbaan enige tijd op en neer gegaan te zijn. In de nieuwe groep verschijnt hij pas in 1957, na de val van de „anti-party groep" van Molotow en Malenkow, waarbij hij opnieuw deel ging uitmaken van het presidium van het centrale comité, waaruit hij in. 1953 was verwijderd. In maart 1959 verd hij tot voorzitter van het „Gosplan" benoemd. Als zo danig vergezelde hy Chroesjtsjow in maart-april 1960 naar Frankrijk en nam hy actief deel aan de economi sche onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en Frankrijk. Op 5 mei J960 werd hij, in het ka der van een grote reorganisatie, aan de zijde van de eerste vice-premier Anastas Mikojan geplaatst, waarna hij werd beschouwd als de grote chef van de Sowjetrussische industrie, de verdedigingsindustrie uitgezonderd. Kosigin is buitengewoon populair onder de arbeiders in de industrie, voor wie hy jarenlang heeft gewerkt. Hy kent het land zeer goed en heeft alle industriegebieden van het Verre Oosten tot aan de Oostzeerepublieken bezocht. De arbeiders van tientallen fabrieken hebben hem gezien. Kosi- gins assistenten zeggen, dat hij ter dege op de hoogte is van veel econo mische en technische vraagstukken en met de bijzonderheden van veel technologische processen. Zyn kennis is steeds verrykt door zyn bezoeken aan ondernemingen en gesprekken met specialisten. Hy werkt hard en is onvermoeibaar. Zo zelfs, dat het king van Stalin" aan de kaak en treft voorbereidingen voor het Rus- sisch-Chinese geschil waardoor een breuk in het communistische kamp ontstaat; 1957: staat aan het hoofd van de party als de Sowjet-Unie de Spoet nik lanceert en de leiding neemt in de ruimte; 1958: wordt voorzitter van de raad van ministers (premier), waardoor In de zeven jaar, dat Chroesjtsjow aa nde macht was, is hy 88 keer bui ten Moskou geweest voor een totale tijd van twee en driekwart jaar. Hiervan was hy 55 keer in het bui tenland voor een totale duur van een en driekwart jaar en in de eerste zes maanden van 1964 is hy tien keer uit Moskou geweest voor een totale duur van drie maanden. In Washington gebruikte men deze cijfers om te to- buit. 66 chroesjtsjov afgstreden '06-14= moscow,15/10rtr/afp- s j t s j o e L d t hst get t a s s dd/mh)'O Chroesjtsjows leven in data Nikita Sergejeurty Chroesjtsjow, de mynwerkerszoon en vroegere schaap herdersjongen, bereikte in 1958 de top van de macht door zowel de functies over te nemen van eerste secretaris van de communistische party als van de regering. De belangrijkste data in zyn rière zyn: april 17, 1894: geboren in het dorp Kalinowka in het hart van Europees Rusland; 1911—1917: werkt in fabrieken mynen; 1918: sluit zich aan by de comr nistische partij, een jaar nadat de bolsjewisten in Rusland de macht grepen: 1922—1925: studeert aan een ar beidersinstituut, beëindigd zyn oplei ding in 1931 aan de techische acade mie Stalin; 1923—1934: werkt zich omhoog in de Moskouse partij organisatie; 1935: gekozen tot eerste secretaris van de commissie! van de party in 't gebied van Moskou en de stad Mos kou: 1938: wordt eerste secretaris van het centrale comité van de Oekrainse communistische party en maakt een einde aan de zuiveringen van Stalin in de Oekraine; 1953wordt eerste secretaris van de communistische party van de Sow jet-Unie en neemt deel aan ed machtsworsteling na de dood van Stalin; .1956: stelt de „persoonsverheeriy- als part ijl Ier van de sowjet-.unie ssische pers Taxichauffeur wagen afhandig gemaakt Twee kooplieden uit Den Haag hebben gistemaoht een Haagse taxi chauffeur zyn wagen afhandig ge maakt. zy kwamen er niet ver mee: tegen 'n lantaarnpaal kwam de auto tot stilstand. De politie heeft de belde mannen aangehouden, zy verkeerden onder invloed van sterke drank. De kooplieden hadden rond één uur in de binnenstad een taxi geno men. In de Orionstraat moest en zou de chauffeur de auto van één van de passagiers bekyken. Terug by de taxi werd de chauffeur neergeslagen, waarop de beide mannen er met de taxi vandoor gingen. hy zowel de party als de regering in handen heeft; 1962: installeert raketten op Cuba en trekt ze terug na gewaarschuwd te zyn, dat Amerika een aanval van Cuba zal beschouwen als een aanval va nde Sowjet-Unie; 1964: dringt aan op een wereldcon ferentie van communistische partyen in 1965. ter behandeling van het Rus- sisch-Chinese geschil, stuit op oppo sitie van verscheidene Oosteuropese partyen alsmede op die van een pro- Chinese vleugel. Zo kwam gisteravondna een stroom van geruchten uit vele steden en via allerlei persbureaus op de ANP-felex. de eerste offi ciële bevestiging binnen van de onttroning van Chroesjtsjow. nen, dat Chroesjtsjow betrekkeiyk weinig tyd besteedde aan het leiden van de regering, hoewel hy, naar men mocht aannemen de belangryk- ste beleidvormer in de Sowjet-Unie De begroting voor 1965 van het in te stellen rijkswegen fonds voorziet tot een bedrag van 257 miljoen gulden in de aanleg en uit breiding van rijkswegen en oeververbindingen. Tien miljoen gulden wordt bestemd voor versnelling van werken in stimuleringsgebie den. Van dit bedrag zal de helft in 1965 worden verwerkt. Krachtens de begroting van Ver keer en Waterstaat zal 190 miljoen gulden voor de wegenaanleg beschik baar komen. Uit weggeld en admini stratieve boeten wordt 75 miljoen aan inkomsten verwacht. In de Memorie van Toelichting wordt het plan geschetst, om in de komende 10 tot 15 jaar het rijks we gennet uit te breiden van 500 km tot 2000 k 3000 km autosnelweg. Voor wegen, deel uitmakend van het Europese wegennet, wordt voor 1965 150 miljoen gulden uitgetrokken, voor oeververbindingen in die wegen dertien miljoen gulden. Voor overige wegen en oeververbindingen wordt resp. tachtig en veertien miljoen gul den uitgetrokken. In en om Amsterdam zal voor de Coentunnel met toeleidingswegen dertig miljoen gulden worden be steed. Veertig miljoen gulden is be stemd voor de verbinding Amster dam-Hoevelaken, voor de omlegging van de weg om Schiphol, voor een nieuwe verbinding Amsterdam Johnson: Vastberaden maar gematigd" A m e r i k a 's president Johnson verklaarde gisteravond dat de ver vanging van premier Chroesjtsjow misschien wel, misschien niet een teken is van een grote onrust of van komende wyzigingen, maar dat het Amerikaanse volk standvastig zal biyven. „Wy zullen vastberaden maar gematigd blijven", zei hy. „Wy kun nen aan elke beproeving weerstaan, maar ons streven is altyd de vrede. Wy moeten onze ogen op de sterren geves tigd houden, maar met beide voeten op de grond biyven. Wy wil len niemand wie dan ook en waar dan ook, begraven en wy zyn even min van plan onszelf te begraven". De „New York Herald Tribune" schrRft o.m.: „De wereld kan zich Nieuwe uitgaven Tijdschrift „Contour" By A. W. sytlhoff's Uitgeversmaat schappij N.V. in Leiden versoheen het eerste nummer van het twee- maandeiyks tydschrift voor litera tuur, onder redactie van Bert Jans- ma, Jan Willem Overeem, Jan van der Vegt en Ger van wyck. „Con tour" is opgericht, nadat de tyd- schriften Fase en Trans tot een fu sie waren gekomen. De redacties van beide bladen hebben zich verenigd. Het tydschrift zal zich bezighou den met poëzie, proza en kritiek. Er zyn in dit nummer bydragen van Jan van der Vegt over „De stroom van het gedicht", Michele Ondei over „Polariteit als bron van inspi ratie", Ger van wyck over „Relati viteitstheorie of een grapje dat mag". R. J. M. Mulder bespreekt de critici Fens en Gomperts (literatuurweten schap of literatuurkritiek)Voorts zyn er diverse bydragen in de ru briek „Tribune-Tribunaal". niet voldaan gevoelen over Chroesjt- sjowsonttronlng. Het schynt vrijwel zeker dat het Kremlin van plan is de teugels van het internationale com munisme steviger in handen te ne men. Het is ook mogelyk, dat Moskou nu zal gaan streven naar een rege ling van zyn geschil met Peking. Doch er bestaat een gerede kans dat het op beide fronten zal falen. Het schynt dat de toekomst voor het Westen en met name voor de Ver enigde Staten, gevaren inhoudt van een omvang, als de wereld nog nim mer heeft gekend. De komende dagen kunnen echter ook mogelijkheden bieden". Verscheidene Britse ochtendbla den besteedden meer aandacht aan het aftreden van Chroesjtsjow dan aan de Britse verkiezingen! De (om- afhankelyke) „Times" schreef o.m. „Voor zover bekend zullen de nieuwe mannen in het Kremlin de grote hj- neci van Chroesjtsjows politiek aan houden. Men zou kunnen zeggen, dat er geen grote veranderingen in de Sowjetrussische politiek in het ver schiet liggen. Het is mogeiyk dat het geschil met Peking nu wat gemakke- Ujker op te lossen zal zijn, omdat het „zwarte schaap" der Chinese commu nisten thans van het Russische poli tieke toneel is verdwenen". De P a r ij s e ochtendbladen brach ten vanochtend het grote nieuws on der grote koppen als „Val van Chroesjtsjow", „Chroesjtsjow door het centrale comité aan de dyk ge zet" en „Chroesjtsjow regeringsleider af". En Roger Massip, medewerker van de conservatieve „Le Figaro", zegt: „Chroesjtsjows aftreden is mogelyk veroorzaakt door een aanzieniyk ver lies aan invloed in de laatste maan den. Er zyn berichten geweest, vol gens welke tegenstanders van Advertentie SCHUDEL s CITROEN N.V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Chroesjtsjow in de afgelopen tien da gen vergeefse pogingen hebben aan gewend om hem ervan te overtuigen, dat het noodzakeiyk was de voor de cember bepaalde bijeenkomst van communistische partyen, waarop het Chinees-Russische geschil aan de orde zou worden gesteld, uit te stel len". Herbert Wehner, vice-voorzitter van de Westduitse sociaal-de mocraten, verklaarde: „Ik ben er zeker van dat Chroesjtsjows opvol gers Stalin in de communistische wereld niet kunnen doen herleven". Wehner, die zelf lid is geweest van de communistische party alvorens sociaal-democraat te worden, zei ook te geloven „dat de wisseling in de Russische leiding de veranderingen in het communistische blok, die al merkbaar waren onder Chroesjtsjow zouden versnellen. Als het Westen waakzaam biyft dan kan het nieuwe mogeiykheden vinden om als resul taat van de Moskouse veranderingen de vrede te waarborgen". Rood-China heeft gisteren met ongewone snelheid het nieuws van Chroesjtsjows aftreden wereldkundig gemaakt en onmiddellyk daarop veel aandacht besteed aan een Albanese aanval op de „Renegaten" van de groep-Chroesjtsjow. Hoewel de Chinezen nog geen com mentaar op deze gebeurtenis hebben geleverd, lijkt de Albanese kritiek op de Sowjetrussische leiding erop te wyzen, dat het bewind in Peking niet veel heü ziet in de wyziging. Schiphol en voor de weg Velsen-— Schiphol—Muiderberg. Rond Rotterdam zal 60 miljoen gulden worden besteed. Voor de E-9 van Maastricht via Eindhoven en Utrecht naar Amsterdam is 29 mil joen gulden bestemd. Twaalf miljoen gulden zal worden besteed voor tra jecten in de weg Den HaagUtrecht —Apeldoorn—Oldenzaal. Brand snel geblust Duizenden liters benzine stroomden uit tanker (Van onze R'damse correspondent) Superbenzine stroomde vanmorgen met duizenden liters uit de aange varen Zwitserse tanker „Erika" op de Nieuwe Maas. Er was even na half zeven ook een begin van brand geweest. Meters hoge vlammen en een zwarte rookwolk stegen uit het schip op. Maar met een .geluksschot' had de gealarmeerde brandweer van de wal af het vuur al gedoofd, vóór de speciaal voor dergelyke branden arriveerd. Het schip was witheet, toen de brandweerlieden aan boord konden gaan. De vierkoppige bemanning kon met grote moeite worden gered. Op de kop Waalhaven-Sluisjeedyk was de tanker in aanvaring geko men met een overstekend schip. Met zeven waterkanonnen werd de tan ker afgekoeld. Gevaar voor brand bleef aanwezig, omdat elke vonk opnieuw vuur zou kunnen veroor zaken. Het stortregende de gehele tyd, wat de kans op explosie ver kleinde. De tanker, tot in de gang borden geladen, had flinke sohade aan bakboord opgelopen. Maar door dat het schip uit 16 tanks bestaat, stroomde het niet geheel leeg. De scheepvaart op de Nieuwe Maas gaat, zy het met een flinke boog om het schip heen, normaal door. De lading benzine zal wel moe? ten worden overgepompt in een an der schip. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand M. Kerkvliet: Oscar M„ Prins en I. J. Streefland; Elisabeth M., dr van W. J. Steen; Petronella Th. E. W. P. Dee ge - zn van B. D. i Leeuwen; Erie P. j. M. Konings en A. Ondertrouwd: E. H. C. Lemaire t Getrouwd: J. A. Meijer Naar een hechtere wetenschappelijke samenwerking Nederland-Indonesië Uitwisseling op basis wederkerigheid By de ambteiyke besprekingen die de Indonesische minister van natio naal wetenschappeiyk speurwerk (Van onze correspondent in Washington) Er is een lelijke domper gezet op de tot nu toe triomfale verkie zingscampagne van president Johnson, door dat zijn intiemste en belangrijkste medewerker, Walter Jenkins, ontslag heeft moeten verband met een zedenschandaal. te overtuigen dat in het Witte Huis een hoge moraal heerst. Uit alles biykt nameiyk dat de vraagtekens, die miljoenen Amerikanen zetten by Johnsons op miraculeuze wijze ver gaarde fortuin van ruim tien mil joen dollar en by zyn relaties met de dubieuze vroegere Democratische fractiesecretaris Bobby Baker, de be- langrykste barrières vormen voor een overweldigende verkiezingsover winning van Johnson op 3 november Het schandaal-Jenkins zal er nu zeker toe by dragen die vraagte kens te vergroten, vooral ook om dat de nu juist afgetreden presi dentiële assistent Johnsons rech terhand was, over elk detail der staatszaken was ingelicht en zelfs meer dan eens onmisbaar werd ge noemd. Jenkins, 46 jaar oud en vader van is kinderen, blykt nameiyk al twee maal gearresteerd te zyn wegens ho moseksuele handelingen in 't Wash- ingtonse gebouw van de YMCE, dat by het Witte Huis ligt. De eerste keer werd Jenkins gearresteerd in 1959, maar de zaak kwam niet in de pers. Op 6 oktober liep Jenkins even wel opnieuw tegen de lamp en dit maal was het schandaal niet meer stil te houden. Jenkins liet zich dezer dagen, nadat journalisten in het Witte Huis hadden geïnformeerd naar de kwestie, in een ziekenhuis opnemen wegens overwerkt te zijn. Hy nam zelf zyn ontslag, na precies 25 jaar van trouwe arbeid voor pre sident Johnson. Het zedenschandaal van een van de hoogste ambtenaren in het Witte Huis komt hoogst ongunstig voor president Johnson, die toch al moeite genoeg heeft de kiezers ervan toenmalige lid van het Huis van Af gevaardigden Johnson, was boven dien ook nauw betrokken by de iet wat ondoorzichtige privé-zaken van de president. Een tydlang werkte hy voor het televisiestation van de pre sident, dat zich van een slecht gaand zaakje in korte tyd tot een miljoenenaffaire ontwikkelde. Ook in diverse merkwaardige transacties van onroerend goed door de John sons in Texas speelde Jenkins een rol. En bovendien bleek de presiden tiële assistent ook betrokken te zyn geweest by een nog steeds niet op gehelderd onderdeel van de Bobby Baker-zaak, waarby Jenkins een ver zekeringsagent onder druk zou heb ben gezet reclametyd te kopen op het televisiestation van de Johnsons in ruil voor een levensverzekerings polis op het leven van de toenmalige vice-president. De Republikeinen wrijven zich na- tuuriyk in de handen over het schandaal. Het is koren op hun mo len, die trouwens toch al byna alleen nog maar draait op de nadruk te leg gen op het gebrek aan moraal en eerlykheid In het Witte Huis. Dat betekent evenwel niet dat se nator Barry Goldwater van plan is op het aambeeld-Jenkins te gaan ha meren. Hy ïykt te willen bbjven bij Bobby Baker en Billy sol Estes, een andere dubieuze figuur uit Texas, die kans zag in transacties met de re- gegerlng in Washington miljoenen achterover te drukken. Goldwater wil alleen op het schan daal-Jenkin ingaan voorzover de nationale veiligheid ermee in het ge ding is. En die is in het geding, dat staat wel als een paal boven water. Jenkins beschikte nameiyk over de geheimste informaties en nam waar- schynlijk ook deel aan de zittingen van de nationale veiligheidsraad. In elk geval had hy inzage in uiterst geheime inlichtingen over kernwa pens. Een man die in de afgelopen vyf jaar tot tweemaal toe voor een zeden delict werd gearresteerd, zou echter bloot kunnen staan aan chantage en ïykt uiteraard niet de aangewezen figuur voor een positie, waarin hy toegang heeft tot de hoogste staats geheimen der Verenigde Staten. zyn delegatie met Nederlandse auto riteiten hebben gevoerd is veel aan dacht besteed aan de mogeiykheid van Nederlands-Indonesische sa menwerking op wetenschappeiyk ge bied. Ook viel de nadruk op de wen- seiykheid van uitwisseling op basis van wederkerigheid van afgestudeer den en wetenschappeiyke onderzoe kers in het belang van de bevorde ring van de wetenschap in Neder land en in Indonesië, aldus heeft hefc Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gisteravond mee gedeeld. Zoals gemeld, werd minister Sudjo- no vergezeld door zyn plaatsvervan gend onderminister dr. W. Makagian- sar, en de directeur van het nationaal instituut voor geologie en mynbouw, prof. dr. J. A. KatilL Het doel van het bezoek was bespreking van de bevordering van de. wetenschappeiy ke samenwerking tussen de twee lan den, In het programma voor de Indo nesische delegatie waren opgenomen bezoeken aan diverse Nederlandse wetenschappeiyke instellingen. Met name is de Indonesische delegatie ontvangen in het Internationaal Luchtkarteringscentrum te Delft, de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek voor de Materie en diverse la boratoria van de Organisatie voor Toegepast NatuurwetenschappeJyk Onderzoek. Vandaag bracht de de legatie nog een bezoek aan Eind hoven voor ontvangsten by Philips en de Technische Hogeschool. MARKTBERICHTEN Noteringen: Goudse 25-33, O. J. 22- 32, Fanfare 30-37, Gemengd 25-31, Or- 59. Parel 80. Dr. Verhac Montezuma 18-33, Pink Sensation 25- 4, Carol 10-22, Garnet 10-20, T Bright 40-56 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13