Prof. Pomeau over: umanisme 20e eeuw Marktberichten Laatste nieuws uit TOKIO Zoeterwoudsesingel weer afgesloten ALLERGROOTSTE EENDRACHT NOODZAKELIJK Echtpaar Meskers te Warmond in het goud van LABOUR is te klein MINISTER TOONT INTERESSE VOOR BOUW ANTWOORD KERK BEURS VAN AMSTERDAM „De mens moet keuze bepalen" J5 eerste der zes sprekers, die in het winterseizoen voor de jfde Culturel Francais de Leyde" een voordracht houden, trad pomeau in de Universiteit op om enige beschouwingen te flover het humanisme in de 20ste eeuw. Het welkom werd hem jeroepen door prof. Dresden, die hem herinnerde aan zijn ver- iide werk over de 18de eeuw en in dit verband zijn Franse col- jnoemde „een groot hoogleraar over een grote eeuw". LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 ging uit van het woord „pros- jjj», daarmee een houding bedoe len morele houding die de blik ,1e toekomst heeft gericht. Een pectae, humanitair door vertrou- m de macht van de daad. De lean de levensomstandigheden loeden, in de meest opvallende technisch en demografisch en In een s teeds versnellende trans itie. tf. Pomeau stelde vervolgens 'n eeiiws schilderwerk van Verone- dus uit het glanstijdperk van het jnisme en waarin die levens- gde hoogtij viert (Bruiloft van lan), tegenover een suifrealis- werk in New York van Marcel eveneens een huwelijk tot ^dragend, waarin we de afbraak de menselijke verschijningsvorm ons hebben. Wat we daar zien vormenspel niet meer te defi- j: de moderne kunst heeft met 'traditionele radicaal gebroken. Eulke kunst vinden we de crisis dmkt van de idee mens. van deze is en deze zijn moet. r andere tegenstelling om de ge- ten te bepalen werd gegeven r. het baccalaureaat in Frank- örca 1885 (humanisme op klas- grondslag, cultuur gereserveerd een elite, minachting voor de rmet de studiebeurs) en de om- njs-demooratisering van heden, [ffite-begrip ven toen evolueerde assa-cuituur. dit verband verwees spr., met a contra, ook naar een opinie - oek inzake de leesstof der be- r. de voorkeursrubrleken in de Wen, de Interesse's by solda- [tt onder de laatsten had cul- belangstelling!) Ten andere bffld dat sport en cinema, beide te denken van de lndustria- produceren en de geweldige den kükers, die de moderne nnlcatiemlddelen opbrengen, I büv. destUds een klucht van vermoedelijk tot slechts kon opklimmen! jf. Pomeau toonde zich een driftig voorstander van zg. clubs", die als een geweten km op de filmiproduktie. Na de ütioneerde reflexen van het te hebben beschouwd volgens de Pavlow, formuleerde hij fe voor de mens om keuze te be- Medische diensten derdorp dotafcer De Bruyne, listraat 8, Leiderdorp, telefoon Zr Hoogvliet, Kom v. Aaiweg Sderdorp, tel. 24909, b.g.g. 31297. iptgeest dokter Retertnk, tel. «schoten dokter v. Schalk, Stolberglaan 62, tel. 3344. i Manschot, Pauwenstraat 1, Apotheek Centraal, Bree- #74, Leiden, tel. 01710—20662. J dokter Watenkamp, 6711—220. Zr. Muhlhaus, Dr. pa-laan 3, Voorhout, tel. 02632 er dokter Oosterbaan, Marielaan 14a, tel. 3056. Dokter [bllngen, wllhelminapleln 1, tel. Wassenaarse Apotheek, Schou- 37, tel. 2402. DEN, 16 okt. Veemarkt: aan- itleren 16. melkkoeien 95, vette 760. vare koelen 30. pinken 11. tateren 16, vette kalveren 99, tere kalveren 4, vette schapen 70, etapen 60, vette lamm. 147, var- (zeugen) 29. schrammen 87, blg- 173, Veulens 2. geiten 20. totaal Ireafstleren f 8.60-9.25-9.75 p. kg gsw.. melkkoeien r 1000-1275- p. st„ vette koelen 12.90-3.60-4.20 kg schoon gew., vare koelen f 600- 1250 p. st., pinken f 500-600-675 ld., toveren f 300-375-425 ld., vette «ren f 3-3.40-3.65 per kg lev. gew., schapen f 90-105-116 p. et., fok- kpen f 125-150-165 ld., vette lamm. M36-145 ld., drachtige zeugen {•875-425 ld., schrammen f90-100- tfld.. biggen f 50-56-60 ld. ttdel: stieren tamelijk, melkkoeien koelen matig, lapEN, 16 okt. Coöp. Groente- ftultvelllng: appelen 13-15, andijvie t pronkbonen 72-96, snijbonen 96- i stambonen 64-112, kroten 11-14, "kool 7, gr oenekool 6-11. postelein 12-17, spinazie 16-44, spruiten •va, ld. B 20-66. tomaten A 25-90, «•M, C 25-8, CC 25-40. uien plck- 17-21, witlof 68-171 per 100 kg, ttkool A 12-66, knolselderij 11-18, pkommers A 10-40, sla A 5-6 per frt.. selderij 9-17 per 100 bos. MJNSBURG, 15 okt. Bloemenvel- l: 8hocklng Pink 28-32, Dusty 28- 'Blaabeth 25-28, Tangerlna 27-30, *£olt 30-32. Sim wit 25-30, Sün rood roze 28-30, Chrysanten: Medall- 52-60, Jacob Marls 47. Preludium per 100, Reveil 75-80, Dauphlne g Escort 100-110. Suze 95-100. Men Orfé 96-100, Grace 110-110, Ju- «Je 85-105. Eikeblad 25-31 p. bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 okt. Groenteveiling: waspeen per kist A- 890-4.60. Al 2.60-4.40. A2 3.20- 8-extra 4.40-5, BI 3.70-4.90, Cl LÜ». C2 2.40-2.50, bospeen per 100 «;39. bloemkool per 100 st.. 6 st. bak Al 32-44, A2 21-25, 8 st. per ,41 24. A2 16-22, BI 17. B2 12. an- 9-12. prei 23. gelekool 10-13, ««kool 10-12. rodekool 11-20, spits- ■knolselderie per 100 st. 18-24, sel- "«Per 100 bos 11, peterselie per 100 ?H0. krulpeterselle per 100 bos 8 5*1200°Waspeen 98 000 kg' bloem" ^JJMAAR, 16 okt. Kaasmarkt: ~V- fabrleksedammer f 2.59-2.64, volvette 12.67. Handel goed. palen en daarnaast te leren oorde len en onderscheiden. De inhoud van het modierne humanisme is geogra fisch uitgebreid, interesse voor de mensheid, generaal en niet abstract. Tenslotte braoht die Franse hoog leraar de plaats van de mens sinds de wereldoorlogen te berde in de vi sies van Mato-aux, Camus en Sartre, met aandacht voor de begrippen angst, kwaad, dood en aandacht voor het wegvallen van de steun, die eerder de transcendentale waarden nog verschaffen. Prof. Pomeau stelde, dat angst 'n stadium is dat opgeheven kan worden door de daad, door het geven van een zin aan het leven in welbegrepen verantwoordelijkheid voor de noden van de mensheid, door zich te weer te stellen tegen de wil het beest dat in ons woont. Ds. Charensol bracht spreker hulde voor zyn for muleringen en aller warme dank. De Amerikaanse zwemploeg ver overde de gouden medaille op het nummer 4x100 m wisselsag. Het viertal bestaande uit Thompson Mann (rugslag), Craig (schoolslag". Richardson (vlinderslag) en Clark (vrije slag) triomfeerde in de tijd van 3.58.4, hetgeen 1.7 sec. onder het bestaande wereldrecord is. De zilveren medialle werd uitge reikt aan de Duitse ploeg, het brons aan Australië. De Amerikaanse he ren hebben in het zwem toernooi nu zeven van de acht gehouden num mers gewonnen. In de series van de 1500 m vrije slag werd de snelste tijd gezwom men door Australië Robert Windle: 17.15.P, een nieuw Olympisch record. Tijden van de andere kanshebbers: Nelson (V.S.) 17.22.4, Wood (Austr.) 17.20.3 en Saari (V.S.) 1.26.3 Tafeltje-dek-je-actie Nog dit jaar )zal in Leddien een zo genaamde „tafeltje-dek-je-actie" worden begonnen. Het Leids Vrou wencontact doet een dringend; beroep op alle leden van de vrouwengroepen om zich besohikibaar te stellen voor het aan huis bezorgen van warme maaltijden bij ouden van dagen. Dit gebeurt per auto op geregelde tijden, voornamelijk tussen 12 en 2 uur. In lichtingen zijn verkrijgbaar bij me vrouw A. W. Gijsman, ZoeüerwoudSe- singel 32. Na ongeluk met tankauto Het gedeelte van de Zoeterwoudse- Singel, dat deze week is voorzien van een nieuwe a&faltlaag, is wederom afgesloten voor al het ryverkeer. Het Leidse gemeentebestuur heeft deze maatregel genomen na het ongeluk van gistermorgen, waarby een grote tankauto in het water van de singel is gereden. „De regen", zo zei men ons vanmorgen in het Stadhuis, „maakt het ryden op dit nieuwe wegdek zeer gevaariyk". „Het weg dek moet eerst en dan by droog weer goed worden ingereden". Desge vraagd deelde men ons mee, dat deze afsluiting tot maandag a,s. duurt. Bovendien zullen op de Zoeter- woudse singel bordjes met „slipge vaar" worden aangebracht. Het heeft gisteren tot laat in de avond geduurd, voordat men er in Acht jaar wegens poging tot doodslag De rechtbank in Zutphen heeft vanmorgen een 23-Jarige Apeldoorn- se elektricien wegens poging tot doodslag, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De of ficier van Justitie, mr. dr. H. van Buuren had twee weken geleden twaalf jaar met aftrek geëist. De elektricien heeft begin decem ber vorig jaar toen hij werd betrapt bU een nachtelijke Inbraak ln een fabriek ln Apeldoorn met een pistool- mitrailleur geschoten op een hoofd agent, die hem staande wilde hou den. De politieman werd daarbij zeer zwaar gewond. Hij Is Inmiddels her steld. Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zyn benoemd of herbenoemd: drs. C. J. den Otter, wetenschappehjk ambtenaar ln tydeiyke dienst by de experimentele zoologie tot weten- schappeiyk ambtenaar in vaste dienst: mej. E. C. Rodbard, tot we tenschappelijk ambtenaar in tydeiy- ke dienst by de psychiatrie; dr. C. de Hartog, wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tüdeiyke dienst by het Ryksherbarium, tot wetenschappehjk hoofdambtenaar in vaste dienst; drs. H. J. M. Duller, tot wetenschappehjk ambtenaar in tijdelijke dienst by de faculteit der sociale wetenschappen; drs. H. A. Wage, tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar in tijdehjke dienst bij de faculteit der letteren; drs. D. H. D. MacGillavry, tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bü de psychodiagnostiek; dr. A. de Groot, tot wetenschappeiyk ambte naar lste-klasse in tydeljjke dienst by de bibliotheek; dr. M. S. H. G. Heerma van Voss, wetenschappehjk ambtenaar in tydeiyke dienst by de faculteit der letteren, tot weten schappeiyk ambt. in vaste dienst; dr. Voorhoeve, tot wetenschappehjk hoofdambtenaar in tydeiyke dienst bij de faculteit der letteren; drs. G. J. de Bruyn, wetenschappelijk amb tenaar in tydehjke dienst by de al gemene zoologie tot wetenschappehjk ambtenaar in vaste dienst; drs. G. J. de Bruyn. tot wetenschappehjk ambtenaar in tydehjke dienst by de algemene zoologie; mevr. drs. E. Kraak-Cramer, tot wetenschappehjk ambtenaar in tydelyke dienst by de natuurkunde; dr. J. van Thuyi, tot wetenschappehjk ambtenaar lste- klasse in tydelyke dienst by de or ganische chemie; jkvr. mr. M. H. Bas Backer, tot wetenschappehjk ambtenaar in tydelyke dienst by de faculteit der rechtsgeleerdheid; dr. D. P. de Os, tot wetenschappelyke hoofdambtenaar in tydelyke dienst by de anorganische chemie; de heer J. Kunnen, tot wetenschappelyke hoofdambtenaar in tydelyke dienst by de faculteit der rechtsgeleerdheid. slaagde de tankauto, die met zeven duizend liter olie was geladen, op het droge te krijgen. Twee grote kraan wagens kwamen daar aan te pas, echter nadat de duizenden liters ohe in een andere tankauto waren ge pompt. Het spectaculaire karwei werd vrij wel de gehele dag; door vele belang stellenden gadegeslagen. Prof. dr. A. Vondeling sprak in Leiden De heer G. P. Meskers (76) en mevr. P. Meskers-v. Houten (74) ho pen 27 oktober de dag te gedenken, waarop zy 50 jaar geleden in het huwehjk traden. Het gouden echt paar, dat nog buitengewoon vitaal is, heeft drie kinderen, elf kleinkinde ren en 2 achterkleinkinderen. Zoals in veler leven waren er ook in hun leven vele ups and downs, maar dank zy hun levensbiyheid, wilskracht en doorzettingsvermogen, wisten zy de tegenslagen glansrijk te doorstaan en kunnen zy thans terugzien op wat men noemt een geslaagd leven. De bruidegom is van de oprichting van de RE. Volksbond, thans NVK af, lid van deze organisatie geweest en al neemt hy nu niet meer daad- werkeRjk deel aan het arbeidsproces, de sociale ontwikkeling ln het land heeft nog steeds zyn volle aandacht. Thans heeft hy meer tyd voor zyn hobbies, te weten tuinieren en vissen, WASSENAAR Jaarvergadering van het Rode Kruis De afdeling Wassenaar van het Nederlandsche Roode Kruis houdt op donderdagavond 19 november a.s. te 8 uur in Huize Den Deyl de jaar- ïykse algemene ledenvergadering. Onder meer zal het jaarverslag over 1963 worden uitgebracht. Historische Vereniging Voor de Historische Vereniging „Oud Wassenaar" zal op dinsdag avond 20 oktober a.s., kwart over acht in Kasteel Oud Wassenaar de heer C. Hoek spreken over „Onopge loste problemen in de middeleeuwse geschiedenis van Wassenaar". De heer Hoek is archeoloog van de ge meente Rotterdam. Reclasseringscollecte De onlangs in Wassenaar gehou den collecte ten bate van de reclas- seringsinstellingen van allerlei ge zindten heeft dit jaar een record opbrengst opgeleverd. Een bedrag van byna f4000.- kwam byeen. Spaanse dansgroep voor het Nut Hedenavond kwart over 8 zal in het Verenigingsgebouw in de Kerk straat voor de Mij. tot Nut van het Algemeen de bekende Spaanse dans groep Antonio y Marino optreden. Feestavond van de Vrienden van Wassenaar De supportervereniging „Vrienden van Wassenaar" organiseert ter ge legenheid van het 12% -jarig bestaan op zaterdag 24 oktober a.s. in het clubgebouw in het Kerkehout een feestavond, die verzorgd zal worden door het gezelschap van John Kel ly. Het feestprogramma begint om kwart over 8. waarby hy zich een deskundige by uitstek toont. Ondanks de veel huis- houdeiyke beslommeringen vond de bruid toch nog de tyd om het hare by te dragen in het sociale werk. vooral de blindenzorg had haar gro te belangstelling. Wanneer de blin den vereniging „St. Odilia" haar jaarlykse uitvoering geeft is zy be last met de organisatie hiervan en dat doet zy dan op voortreffeiyke wyze. Als trouwe bezoekers van de be- jaardensocieteit belasten zy zich met de verzorging van de theekoepel voor bejaarden in het wandelpark „Groot Leerust", waardoor zy steeds nauw kontakt hebben met hun leeftijdge noten. Ter gelegenheid van dit gouden feest zal op dinsdag 27 okt., 's mor gens om 10 uur, in de parochiekerk een H. Mis worden op gedragen. Voorts is er die dag van drie uur tot half vyf in de Stad Rome ge legenheid het bruidspaar te felicite- nationale organen. Een king in SER-verband heeft er toe ge leid, dat het „verzuildie bedrijfsleven" dichter by elkaar is gekomen. Spre ker aohtte dit een winstpunt. Prin cipiële verschillen blyken in de prak tijk niet zover van elkaar af te lig gen. Prof. Vondeling gaf hierna een in zicht van de samenstelling van de Om invloed in wereld vast te houden „Indien wij iets van onze invloed in de wereld willen vasthou den, dan is de allergrootste eendracht noodzakelijk". Tot deze con clusie kwam prof. dr. A. Vondeling, lid van de Tweede Kamer en fractievoorzitter van de P.v.d.A., toen hij hedenmiddag tijdens de in restaurant Van der Heijden gehouden lunchbijeenkomst van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel het woord voerde. Prof. Vondeling sprak deze middag over het onderwerp „Het voor en te gen van produkt- en bedryfsschappen en betrok daarin vooral de PBO en de betekenis en invloed van de SER. Spreker gaf toe, dat de PBO een omstreden zaak is. Gebleken is ook, dat de regering nog niet precies weet hoe zij er mede aanmoet. Het onder werp blyft echter actueel. Het staat echter wel vast, dat er een stuk orde ning in het sociaal-economische leven moet plaats vinden. Algemeen wordt het standpunt aanvaard, dat een stukje gezamenlyke maatregelen wenselük is. Volgens spreker is het goed. dat de werknemers binnen een bepaalde be drijfstak meedenken, adviseren en fi losoferen over problemen Vervolgens wees prof. Vondeling erop, dat de SER een gezaghebbend orgaan is, dat over belangrijke vraag stukken een advies uitbrengt. Be faamd is het adres over de beste dingsbeperking. 'n Bezwaar is echter, dat het binnen d'e SER zo lang duurt eer soms een advies uitkomt en dat er veelal naar het compromis wordt gezocht. Volgens sprekers mening wordt de SER te veel gebruikt als een kapstok, waaraan men de moei- ïyke problemen ophangt. Men legt 'n probleem voor zonder te weten hoe of de regering erover denkt. Spreker had er bezwaar tegen, dat soms ad viezen van de SER worden opgesteld zonder voorafgaande openbare dis cussie. Meer openbaarheid achtte hy gewenst. De schuld ligt hier voor een deel ook aan de regering. De SER: „een drieluik van werkgevers, werk nemers en kroomledew" zag spreker als een blijvend instituut, al zal aan de structuur nog wei iets moeten veranderen. Een sterke verschuiving in het ka der van de SER is, volgens prof. Von deling waar te nemen naar inter- produkt-" en bedryfsschappen, die reeds nuttig en belangrijk werk heb ben gedaan. Een aantal taken is, vol gens spreker wel iets verwaarloosd, t.w. de opleiding, normalisering en standaardisering. Een moeiiyk punt is ook de vraag of de consument, vooral in de voedingssector, wel vol doende aan zyn trekken komt. Spreker achtte het van belang, dat men in de toekomst wat meer geloof hechtte aan het experiment, dat een basis vormt voor een verdere vooruit gang. Aan het begin van de lunchbyeen- komst bracht de voorzitter, de heer A. Ruempol, onder het aanbieden van een langspeelplaat, dank aan het af getreden bestuurslid, ir. M. P. Schut te. Tot zyn opvolger werd benoemd de heer J. B. Schuil te Voorschoten. Meerderheid [Prijs aardgas voor ruimteverwarming mogelijk 9 cent De Labour-meerderheid zal on- getwyfeld te klein zyn voor een doel treffend bestuur door een Labour- regcring. Dit heeft George Woodcock, secretaris-generaal van het machti ge vakverbond „TUC", omstreeks het middaguur verklaard. Als de Labour-meerderheid niet tenminste twintig zetels bedraagt is het beter dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen worden gehou den, aldus Woodcock. Politieke waarnemers vragen zich op grond van de jongste uitslagen af of Harold Wilson wel bruikbare meerderheid zal kunnen beschikken. Volgens pessi mistische schattingen zal de meer derheid niet meer dan acht zetels be dragen. zy wyzen erop dat Winston Churchill ondanks zyn grote gezag na twintig maanden nieuwe verkie zingen moest uitschryven nadat hy in 1950 met een meerderheid van slechts zes zetels had moeten rege- Omstreeks 2.30 uur was de stand: Labour 308 (en 44), Conservatieven 291 (min 53), Liberalen 5 (min 1), overige partyen 0 (min 1). Dat be tekende dus een Labourmeerderheid van slechts 17 zetels. Later op de middag werd bekend dat Wilsons Labour-party 313 zetels had behaald en daarmee de grootste party in het Britse parlement was geworden. BASKETBALLCOMPETITIE TBS tegen The Arrows The Bona Stars staat zaterdag avond in Rotterdam voor één van de zwaarste wedstrijden van de com petitie. De Leidenaars komen tegen The Arrows binnen de ïynen, dat verleden jaar uit de hoogste basket bal-klasse degradeerde. Willen de Leidenaars ook dit jaar weer een rol van betekenis gaan spelen, dan moet gewonnen worden. Of het zover echter zal komen? Opstelling TBS: K. Pey, A. de Jong, C. den Hollander, H. van Ha ver, Th. Bark, H. van Mameren en H. Kaper. Wedstry dprogramma Zaterdag Artus ar-TBS a (14.30), Vodo 1 (d)TBS 1 (d) (19.15), Vodo 2—TBS 2 (20.30), The Arrows 1—TBS 1 (21.15). Zondag: Agrus 2—TBS 8 12.30. REEDS 51/4 MILJOEN GULDEN Op de Zalmplaat by Hoogvliet heeft de minister van Justitie, mr. Y. Scholten zich gisteren op de hoog te gesteld van de vorderingen by de bouw van de Antwoord-kerk. Tege- lyk met de minister waren enkele kamerleden uitgenodigd en vertegen woordigers van synodes. Minister Scholten, onder wiens de partement ook zaken betreffende de erediensten ressorteren, betoonde zich zeer geïnteresseerd ih de bouw, die hem werd toegelicht door de heer A. W. Sabel uit Zaandam, voorzitter van Antwoord'64 ds. H. J. F. Wessel- dyk, voorzitter van het werkcomité en de architect Rein H. Fledderus. Tydens een lunch-byeenkomst heeft prof. dr. ir. H. G. van Beuse- kom de aanwezigen geboeid met een causerie over de moderne kerk in de moderne stadswyk. Hy schetste de ontwikkeling in de denkbeelden be treffende de woongebieden, die door de snelle groei van de bevolking ons land een steeds meer verstedelykt karakter geven. De in de oorlog ontwikkelde wijk-gedachte bleek on vruchtbaar. Dat kon ook niet anders, aldus prof. Van Beusekom: uitgaan de van een romantische visie op dorp en stad trachtte men een onwerke- lyk dorpsstempel op de nieuwe stads- wyken te drukken. Maar het dorp was nooit de ideale gemeenschaps vorm, waar de mens zich werkeiyk tot mens-in-gemeenschap kon ont wikkelen. En de stad ir nooit een plaats by uitstek van eenzamen, ont wortelden en (dus) onkerkelyken ge weest. Vond Domela Nieuwenhuis in zyn eerste aanhang juist op het Friese platteland en niet by de ook toen al ontworteld en troosteloos ge heten stedeling? In tien jaar tyds, aldus prof. Van Beusekom is de visie op de stads wyk totaal veranderd. De wijkge- dachte met haar romantische dorps idee maakte plaats voor de gedachte dat de kaders, die in de nieuwe wyk- bevolking zelf even tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Vertraging in afbouw De bouw van de Antwoord-kerk, die morgen gereed moet zyn voor de ingebruikneming op zondag, onder vindt ernstige vertraging.De eigen- UJke afbouwwerkzaamheden onder vonden geen beslissende hinder van de regen, maar het inzetten van de hoge strook glasramen gaat aanzien- ïyk trager dan was voorzien. De kerkbouwactie Antwoord '64 heeft thans vyf en een kwart mil joen gulden ontvangen aan toezeg gingen. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Margot Chr., dr Esmarla, dr S H. J. VUJi Vuren en J. E. var C., dr van L. Boom Ondertrouwd: P. J. A. Kamper Massee W. M. Poodt; G. van Zuijlen; M. M. J H. Hoffman: P. Gons. Getrouwd: R. M. van Ettlnger en A. M. de Groot; J. Barnhoorn en C A. Nys; R. J. Preenen en E. M. E. 'van Noort: G. H. Heebels en S. H. Akker man; J. de la Rle en D. van den Hoon aard. OverledenJ. F. A. Schenk; C. J. van Egmond; T. de Jong, e.v. P. Grave- Bij de voortgezette behandeling van de begroting 1965 van Econo mische Zaken, heeft minister An- driessen gistermiddag meegedeeld, dat de prijs voor het aardgas voor ruimteverwarming (voor honderd woningen en meer) waarschyniyk zal worden vastgesteld op 9 cent per kubieke meter. Tot dusver werd hiervoor een prys van tien cent aan gehouden. Voor kleinere blokken is het, naar het oordeel van de bewindsman, wel licht verstandiger om niet over te gaan tot ruimteverwarming, maar tot individuele aansluiting op het aardgasnet. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doet. examen Godge leerdheid de heer M. Koopmans (Lei den). Expositie Cebo Detmers Hedenavond wordt in de Kunstzaal Papegracht 6a een expositie geopend van tekeningen van Cebo Detmers door dr. J. Broekman. BEURSO VERZICHT Flink agio nieuwste Staatslening Amsterdam, 16 oktober. Het is vanmiddag in de Staats- fondsenhoek gedurende het eerste beurs half uur, echter ouderwets ge handeld met posten van f 50.000 tot f 100.000. Dit naar aanleiding van de toewijzing op de nieuwste 51/4% staatslening 1964/2, groot f 200 min. waarop gisteren tegen 98% werd ingeschreven. Er wordt op deze in schrijving voor 0,118% ingeschreven. Hieruit büjkt dat voor circa 170 mil jard gulden op deze lening werd in- Alle banken en commissionaires kwamen stukken te kort Die trachtte men zo voordelig mogeiyk te verkrij gen. Gisteren nabeurs werd reeds ge handeld van 99 tot 99%%. Toen het toewyzingspercentage bekend werd liep de prys op tot 100 1/4. Dit werd ook vanochtend voor de stukken be taald, zy het mondjesmaat. De offi ciële beurs opende vanmiddag op 1001/16, waarna 1001/8 werd ge daan. Iets beneden het hoogste ni veau van vanochtend dus. Men bleef vanmiddag wat voorzichtig omdat men in kringen van de Staatsfond sen nog steeds ernstig rekening houdt met een verhoging van het officiële disconto. Dit zou eventueel koersdrukkend op de Staatsfondsen werken. Ook de overige Staatslenin gen lagen goed gedisponeerd. Op de gebeurtenissen in Rusland over het aftreden van premier Chroesjtsjow, reageerde de interna tionale waarden nauwelyks. Van enige nervositeit was absoluut geen sprake. Mede in verband met het na derende weekeinde bleef de handel in de hoofdfondsen gering. Ook de koersfluctuaties op de dag waren aan de krappe kant. Philips, gisteren in Wall Street 3/4 dollar lager gesloten, verloor ten op zichte van het voorgaande slotni- i circa 80 cent op f 159.30. De overige hoofdfondsen schommelden rond het slotniveau van donderdag. Gisteravond gaven de internationale waarden een behoorhjke koersdaling te zien als gevolg van de paniek in Wall Street, waar een scherpe koers daling plaatsvond op de eerste be richten uit Moskou. De koersdaing van gisteravond werd vanmiddag weer geheel teniet gedaan. De ver kiezingen in Engeland hadden ook geen invloed op het koersverloop op het Damrak. De leidende cultures alsmede de scheepvaartaandelen gaven weinig verandering te zien. Turness Scheep vaart lag wederom hoger. Zeer bin nenkort zal het fonds „beleggings- maatschappU interwaarden" ter beurze worden geïntroduceerd. Tot op heden werd dit fonds op de incou rante markt verhandeld. Vrijdag, 16 oktober 1964 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1.000.- vorige slotkoers koers v. heden Ned.'64 6y4 100A 100% 98A 98% Ned. '58 4% 94% 94% Ned. '59 4% 94 93H Ned. '60-1 4% 94% 94% Ned. '60-11 4% 93A 94 Ned. '59 4% 92A 92% Ned. '60 4% 91% 91% Ned. '61 4% 91% 92 y4 Ned. '63 4% 90 90% Ned. '47 3% 82% 82% Ned. -53 3% 88A 88% Ned. '48 3% 79% 79A Ned. '50 I-K 3% 80A 80A Ned. '54 I-H 3% 82% 83y« Ned. '55 I 3% 82% 83% Ned. TO H 8% 85% 85% Ned. *37 3 87 87 Ned. Gb. obi. 3% 86 86 b Ned. dol In. '47 3 89% Ned. Inv. cert. 3 96% 96% 92 Indjë "37 A 3 92% Ned. wonbl. '57 6 103% 103% N. wonbl. '58-'59 93H 93% Ned. wonbl '604% 94A 94% ACTIEVE AANDELEN 106% 140% 485% 121.10 Amst. Rubber Ver. HVA-my. A.K.Ü Dell My cert Hoogovens cert. Philips gem. bez. 159.10 Unilever cert 147.85 Dordtse petr. 756 Kon. P (50 f20) 164.35 Holl. Amer. Lyn 103% Java China Pak. 145% 69.90 Kon. Ned. St.boot 139% Kon. Paket My. 137 Stoomv My Ned 131% Niev Goudr. eert 100 v. Ommeren eert. 249 Kon. Rott. Loyd 137 N. Scheepv, Unie I26ft 106% 139 Va 484% 121.30 586% 158.30 147.35 755% 164.15 103% 149 101% 247% 137% 126% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem.lenlngen Vdam '47 3% 90% 9114 A'dam '48 8% 90% 91 R'dam '52-1 4% 92b idem *37 I-H3 3% 90% Bankwezen Bank N.G 85' 6% 90% dem '58 5 9714 •dem '64 6 97% 1 N.WJ3. -52 4% 93 3VG Rspbr '52 161% 3VG Rspbr f500 140% Indostr. Obligaties VERKLARING OER TEKENS iedaan en laten ledaan en bieden rremleleningen 79% v 79% 110 b 110 b 87 82% 80% 81 84% 84% 85% 84% 83 83% 78 79% 78b 80% 84% 84% 77% 78% 87% 88 87% 87% 89% 89% 86% 87% 86% 86% 100 87% 86% 89 87 Premieleningen Alkmaar '56 2% A'dam '63 3 A'dam *51 I 2% A'dam *56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam 'M UI 2% A'dam *59 2% Breda '54 2% Drodrecht '56 2% Eindhoven '54 2% Enschede "54 2% Den Haag *52 12% Idem n 2% R'dam ^2 I 2% Idem n 2% Idem *57 2% Utrecht -53 2% Z.-HolL 1957 2% Zuid-Holi *59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Cnterunie f60 207.- 206 ,50'" 113 112.5 S0?000 236 236 Unltas f50,- 501 501.5< Ver. Bez. v 94 f50 130.50 130.5 Europa I 10 pb 539 534 Amro 66.70 Cultuur bank 22 22% Holl Bant O eert 245'/. 245), Ned. Handelmfl.. 305 Ned. Mld.bank 105 105 R.V.S. eert765 770 b Industrie Ondernemingen Albert Heijn 640 640 Bertei's Pat212 212 Borsumfl-Wehry 6614 Bronsw175 Calvé Delft eert. 996% 989'; K Pap. v. Gelder 140% K Ned. Grotsm. 117% De Gruyter pref b 143% Holl. Constructie 464 Ing. bur v Bjiyv 159 tnteraatlo 292% v. Kemp en Beg 134 Kon Zout Retjen 920 Leidse Wolspjy 442 MUller en Co. NB 277 Ned. Ka bel fa br. Philips pret Rott Droogd My 254% Ver Machiabr..180 Ver. Touwfabr. 405 Vihamy 164% Walvisvaart 65% Weraink's Betjny 214 Wilton Fyenoord 187 v. Wyk - Heringa 128 Zaalberg 115b Mijnbouw en petroleum Blliton 2de c. 443% Kon. Petr. (120) 163.- Amer. fondsen Janad. Pacific R. 51% Cntera Niccej 91% Anaconda 54 Bethlehem Steel titles Service 3enerai Motors Kennecott Republic steel Shell 01) OnloD Pacific Ua States Steel Bieden Ex dividend Exclaim Laten 56.10 I40y« 119% 143% 40% 75H 100% 91% 91% 48% 53% 44%

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11