100 10.0 iZfQftP Zilver en tweemaal brons voor Nederlandse roeiers Zeer Bob snelle Hayes m van sec. [begrepen.... ffilligfschat eerste klasse Blaisse en Veenemans komen voor goud taf je te kort CANADEZEN PAS 4 WEKEN SAMEN overtuigend waterp0l0t0ern00i Nederland-België was traditioneel rommelig Verdeling medailles ft ft w Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 oktober 1964 Vierde blad no. 31390 Gelukwensen van Prins en Prinses Prins Bernhard en Prinses Beatrix hebben aan elk van de leden van de wielerploeg, die woensdag in de tijd rit op de weg op zo verrassende wijze het Olympisch kampioenschap ver overde, een telegram van de volgen de inhoud gezonden: „onze hartelijke gelukwensen met de behaalde Olym pische titel". Gelukwensen van staatssecretaris Staatssecretaris drs. J. L. M. van de Laar (O, K en W) heeft de Ne derlandse wielerploeg in Tokio telegram gestuurd met de volgende inhoud: „Hartelijke gelukwensen aan de overwinnaars in de ploegentijdrit op de weg die u in Tokio en ons f Nederland met trots heeft vervuld". Ook de burgemeester Van Kinschot heeft telegrafisch zijn gelukwensen overgebracht aan de Nederlandse wielerploeg, in het bijzonder aa stadgenoot Gerben Karstens. Nadat alle andere lopers op de 10.000 meter reeds door de finish gegaan waren en het midden veld verlaten hadden, bemerkte men in het Olympisch Stadion dat startnummer 67 nog steeds volop in de running was. Moederziel alleen, maar onder i een hartverwarmend applaus van de 75.000 mensen in het stadion, draaide R. Karoenanda f nog drie ronden, zette toen i eindspurt in en ging van geluk stralend door de finish. Met op geheven handen dankte Karoe nanda voor het applaus. Hij en de mensen in het stadion had den de woorden van De Couber- tin begrepen. Avery Brundage, de Amerikaanse I president van het Internationaal Olympisch Comité, is onderscheiden door de Japanse regering met „tie Heilige Schat Eerste Klasse" wegens zjjn verdiensten voor die Tokiose Spe len. De orde tweede klasse ontvangt vice-president Armand Massard Frankrijk en de derde klasse Marcello Garroni, secretaris-generaal vf Spelen van Rome in 1960. TOKIO, DONDERDAG Hoewel Blaisse en Veenemans, de favorieten in de Ongestuurde Twee, het goud op een fractie van een seconde misten, is het vandaag op de Toda-roeibaan toch een gloriedag voor de Nederlandse roei- sport geworden. Drie van de vier oranje ploegen, die zich voor de finales hadden gekwalificeerd, veroverden zich een plaats op het erepodium. Blaisse en Veenemans veroverden zilver, de gestuurde vier van Laga met de Leidse stuurman Marius Klumperbeek brons en op ditzelfde eremetaal werd ook beslag gelegd door de gestuurde Twee Rouwé-Hartsuiker. Prinses Beatrix, die op de ere-tribune had plaats genomen heeft helaas geen „gouden" gloriedag meegemaakt. Blaisse en Veenemans, de Europese kampioene van Amsterdam werden bij verrassing door de bijsonder sterk roeiende Canadezen George Hungerjord en Roger Jackson geklopt. Geen goud voor Nederland, dat in 1924 precies veertig jaar ge leden - door een overwinning in de dubbel twee voor de laatste keer een Olympische roeititel behaalde. Canada startte overtuigend en nam direct al een kleine halve lengte voorsprong op de Nederlanders. Mi chael Schwan en Wolfgang Hotten- rott van Duitsland, die in Amster dam door de ongelofelijke eindsprint van Blaisse en Veenemenas in de laatste tweehonderd meter nog juist hun voorsprong van twee lengten verspeelden, volgden in vierde po sitie, achter Finland. De ploeg uit Karlsruhe kwam echter kort voor het 1500 meter-merkteken naar voren en het werd duidelijk dat Canada, Ne derland en Duitsland het Olympisch metaal zouden gaan verdelen. Opnieuw was alle hoop gevestigd op de venijnige eindsprint van de Amsterdammers, die daarmee zo vaak onverwachte successen heb ben gezorgd. En die sprint kwam: de Nederlanders liepen snel in op Ca nada en op de 1900 meter-lijn scheer, het goud zelfs binnen bereik. Maar de Amsterdamse studenten kwamen helaas juist iets te kort en moesten de Olympische titel, waar voor zij sterk favoriet waren, met een taflengte aan de imponerende Canadese twee laten. Vier weken „Vier weken roeien we pas samen", waren de eerste woorden die Ernst Veenemans hoorde toen hij die Cana dees George Hungerford bij het bo tenhuis gelukwenste met diens on verwachte overwinning bij de onge stuurde tweeën. Hungerford was kort geleden door ziekte zijn plaats als slagroeier vai de Canadese acht kwijtgeraakt er hij werd toen maar met reserve Ro ger Jackson in een ongestuurde twee geplaatst. De resultaten, die de nieuwe com binatie een kleine maand geleden op de Todabaan bereikte, waren zó rassend dat Canada, dat wel een gestuurde twee had aangemeld doch de inschrijving achteraf niet gestand wilde doen, alsnog de équipe Hunger- ford-Jackson liet deelnemen. Pas twee echte races de series m de Olympische roeiregatta inbe grepen hadden de Canadezen pas geroeid toen ze bij verrassing olympisch goud veroverden. Precies jaar nadat zij hun roeicarrière m begonnenEen bijzon dere prestatie, zelfs als in aanmer king wordt genomen dat de ploeg uit Ottawa beslist door het boeienver- schil aanmerkelijk in het voordeel Sensatie De vier met stuurman van het Delftse Laga zorgde in de eerste fi nale van de Olympische roeiregatta voor een sensatie. De Nederlanders, die pas in tweede instantie voor uit zending naar Tokio werden aangewe zen, behaalden in een keihard ge vecht bij verrassing een bronzen me daille. Vrijwel vanaf de start hebben de Delftenaren in derde positie gelegen, achter de gerenommeerde Italiaanse en Duitse vieren. Rusland,. Europees kampioen in Amsterdam, viel al snel terug. Halverwege de race had het leidende drietal, waarvan Nederland in derde positie roeide, al vele leng ten voorsprong op Rusland, Frank rijk en Polen. Een tussensprint op de 1500 meter toen het tempo tot 38 slagen omhoog ging, gaf de enthou siaste Nederlandse toeschouwers zelfs nog even de hoop op zilver. De ster ke Duitsers en Italianen vingen de aanval echter pp. Duitsland zag ten slotte kans Italië op een lengte te brengen en Nederland finishte, met een kleine lengt» achterstand op Ita lië, als derde. Enerverend Het zou, tot veler verbazing, niet de laatste roei-medaille voor Neder land zijn. Ook de Triton-twee met stuurman veroverde, in een race met een enerverend slot, Olympisch me taal. In felle strijd met Frankrijk en Rusland gingen de Utrechters in een hoog tempo op de finish aan. Het gevecht zou. aangezien Amerika al zeker was van het goud een duel worden om zilver en brons. Rusland, dat tot ongeveer 1700 meter had ge leid, kon het moordende tempo niet langer volgen en viel op enkele tien tallen meters van de eindstreep terug. Toen de laatste meters werden afgelegd lagen de ploegen van Frankrijk en Nederland vrijwel ge lijk. Het zilver werd net gemist. George en Jacques Morel hadden juist iets meer reserves dan Rouwé en Hartsuiker en finishten met een ver schil van enkele decimeters. Neder land had tenslotte nog een ruime taflengte voorsprong op de Russen. Ook de ongestuurde Nereus-Willem 3 combinatie scheen in de laatste „Nederlandse" finale voor grote vreugde te zullen gaan zorgen. Bij na 1500 meter leidde de Amsterdam se coalitie met een kleine lengte, dankzij een tempo dat opliep tot 39 slagen per minuut. Maar in de slot fase bleek dat het gevecht toch teveel van de krachten had gevergd. On weerstaanbaar kwamen Denemarken, Groot Brittannië en Amerika naar vcien en de Nederlanders dreigden zelfs geheel terug te vallen. Maar de ploeg herstelde zich op tijd en ein digde nog als een goede vierde. De overwinning was voor de sublie me Deense vier, die in Amsterdam door een reeks van indrukwekkende „snoeken" de Europese titel vrijwel op de finish verspeelde. Duitsland, toen bij verrassing kampioen, kwam nu niet verder cüan een teleur stellende zesde plaats. Tokio, donderdag De wa- terpolowedstrijd Nederland- België op Olympisch niveau heeft geen uitzondering gemaakt op de lange reeks interlandont- moetingen, die er tussen beide landen reeds hebben plaatsge had. Het was een rommelig ge heel, waaruit tenslotte Neder land als winnaar tevoorschijn kwam met 7-5 na vrijwel de gehele wedstrijd de leiding te hebben gehad. De tussenstanden 2-1, 3-2 en 0-1. Hot begin van onze landgenoten was veelbelovend. Al na korte tijd leidden zij met 20 door doelpunten van Bram Leonards en Harry Vriend, maar toen Pickers een vrije kans uit buitte en later nog profiteerde van een Belgische numerieke meerder heid Hermsen was uit het water gestuurd en Hans Muller had zijn taak als doelman overgenomen voor de tweede maal feilloos inschoot (2—2), werden onze landgenoten on zeker. Het verband raakte uit de ploeg en het moest nu voornamelijk nog komen van incidentele acties. Een daarvan had succes: Fred van Dorp bracht na aangeven van Leenards, de stand op 32. Nieuwe perspectieven ontstonden er toen de Belg De Wilde het water uit moest. Het duurde echter tot in de tweede speelperiode voor Nico van der Vbet scoorde: 4—2. Logisch Toen aan Nederlandse zijde Jan Bultman naar de kant moest was min of meer de logische gang van za ken dat de Belgen hun achterstand tot 4—3 zouden terugbrengen, d'Oos terling kreeg daarvoor de kans maar zijn schot stuitte af op de paal. Het evenwicht werd hersteld toen de Belg Caufrier Bultman gezelschap moest houden. Maar het zou toch 4-3 worden. Door een misverstand in de Nederlandse verdediging kwam Van der Steen geheel vrij te liggen en tegen zijn schot had Hermsen geen De Belgen kregen de mogelijkheden om opnieuw een gelijke stand, toen Bultman voor de tweede maal door de scheidsrechter uit het veld werd ge stuurd. Het pakte echter anders uit. Nederland kreeg door een vrije worp IN HALVE FINALE (GEJAAGD DOOR DE WIND) AL BENEDEN HET WERELDRECORD: 9.9 SECONDEN de kans het spel over te nemen. Nico van der Voet handelde snel en werkte de situatie met een voortreffelijk schot resoluut af: 53. In de derde periode werd begon nen met zes tegen zes man, waarna de Belgen weer een man meer in het water kregen (de Nederlanders Van Spingelen en Harry Vriend zaten aan de kant hun zonden te overdenken) België kon in de derde periode dus weer iets van haar achterstand te rugnemen, ditmaal door d'Oosterling: 54. Steeds meer moest het spel we gens overtredingen worden onderbro ken en zo gebeurde het, dat beide partijen de laatste periode met vijf man begonnen. Beslissend De eerste kans was voor De Wilde. Kniest lag in verslagen positie, maar het geluk was met hem: de bal ketste af op de paal. Dit moment is beslis send geweest. Onze landgenoten kre gen de gelegenheid het initiatief over te nemen en met een doelpunt van Nico van der Voet, na aangeven van Harry Vriend, kreeg Nederland weer marge van twee doelpunten: Nog éénmaal kwamen de Belgen terug, door Du Mont, die een straf- worp benutte (6—5). Toen Van Dorp van grote afstand een schot afvuurde dat de Belgische doelman kansloos liet, was de eindstand van 7—5 be reikt. Nederland is door deze zege als derde geëindigd in de halve finale poule en België, zonder winst, werd vierde. Het was een verdiende, maar stellig geen grootse overwinning. Daarvoor kleefden er aan het spel teveel fouten, zowel bij de Nederlan ders, als bij de Belgen, die vooral zwak waren in de afwerking van hun aanvallen. Hockeyprogramma Heren: promotieklasse B: Ring PassLeiden 2; HGC 2Aeolus; HDS—Victoria 2; Hillegersberg—Leo- nidas. Tweede klasse DSHC 4—Leaden 3; HLC—Groen Geel 2; HDS S—Vic toria 4; TOGO 4—Tempo '34. den 4; Te Werve—Rijswijk; HHIJC t —Kieviten 2; HBS 2—BMHC 3. Dames, eerste klasse west: Alliance RBC; Gooi—Amsterdam; Be Fair— Kieviten; HDM—BDHC. Tweede klasse B: Rood Wit 2— HBS 2; Hudito—Groen Geel 2; Lei den—Ever Swift; HDM 2—BDHC 8. Het elftal van Jong Oranje heeft woensdagavond in het Goffert- stadion te Nijmegen de oefenwedstrijd tegen NEC met 3—1 gewonnen. De jonge oranjehemden, die bij de rust ai een 2—1 voorsprong hadden, waren veel sneller met de bal, dan NEC, dat bovendien schutters miste. De tioelpunten voor Jong Oranje werden voor de rust gemaakt door Koens en Van der Kuylen (beiden PSV) en na de hervatting door Burgers (DWS), DoorneveJd scoorde vlak voor rust uit een strafschop tegen. Tilly van der Zwaard (r.) I werd tweede achter de niet op passeert de finish in haar serie de foto zichtbare Hongaarse An- •100 meterOnze landgenote tonia Mtinkacsi. 1. Verenigde Staten 2. Rusland i 3. Japan 4. Bulgarije 5. Polen 6. Turkije 7. Duitsland 8. Groot Brittannië 9. Australië 10. Tsjecho-Slowaküe 11. Finland 12. Nederland 13. Frankrijk 14. Hongarije 15. Italië 16. Korea 17. Tunesië 18. Iran 19. Zweden In deze stand zijn de vanda nummers een Olympisch kampioen medailles als volgt: goud zilv er brons totaal 7 7 6 20 4 3 5 12 4 0 3 7 2 2 1 5 2 1 2 5 1 3 1 5 1 2 2 5 1 1 0 2 1 0 2 3 1 0 0 1 1 0 0 1 1 0 0 1 1 2 1 3 0 2 0 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 2 2 1 1 verde medailles nog NIET opgenomen! TOKIO - donderdag TIEN SECONDEN PRECIESDat was de formida bele tijd' die de Amerikaan Robert Hayes (21) nodig had om de finale 100 meter een der hoofdnummers op de Spelen te winnen. Hij won met duidelijk waarneembaar verschil op zijn concurrenten, Jerome (Canada) en Fiquerola (Cuba). De tijd van Hayes betekende een nieuw Olympisch record en een evenaring van het wereldrecord, dat op naam staat van de Duitsers Hary en Jerome. In de halve finale had Hayes alle atle- teik-experts versteld doen staan door tot e entijd van 9.9 sec. te komen, maar op dat moment blies de wind hem met een snelheid van 5 m/u in de rug. Het record zal dan ook niet kunnen worden erkend. Hayes zidh een voorsprong verwor ven (he hij met zijn zeer krachtige pas verder vergrootte. Jerome en Fi- guerola streden achter de Amerikaan verwoed om de tweede plaats. De Cu baan won het duel om zilver met ge ring verschil. Figuerola zowel als Je rome kreeg 10.2 toegewezen. De PooJ Maniak werd vierde in 10.4. Zeer gespannen In het stadion hing een uiterst ge spannen en nerveuze sfeer toen de acht finalisten (Hayes, VS; Maniak, Polen; Robinson, Bahama's; Sdhu- man, Did; Jerome, Canada; Kone, Ivoorkust; Figuerola, Cuba; Pender, VS) aan de start werden geroepen. Het startschot „trof" Hayes en Fi guerola eerder dan alle anderen. Je rome moest al direct enkele decame ters prijs geven. Na dertig meter had -mrmrri BOB HAYES Krachtloper Hayes (1.88 m lang, 86 kg) heeft een nieuwe dimensie toegevoegd aan het korps van elite-atleten. Waren Owens, Patton, Willard, Sime, Mor row mannen met een sublieme sprinttechniek en elegante stijl, hun opvolger Hayes maakt voor alles in druk door zijn enorme kracht. Zijn benen zijn aan de korte kant, van daar dat zijn pas een roffelend ritme krijgt. Hij heeft geen mooie stijl, maar dat vergeet men al gauw als Hayes op zijn typische wijze demar reert. Na afloop van de finale toonde hij zich teleurgesteld niet sneller te heb ben gelopen tian 10 sec. rond. Zijn doel was een nieuw wereldrecord ge weest. Hij was al voor de start over tuigd dat het goud hem niet kon ontgaan. „Ik ben nog nooit in zo'n goede conditie geweest" zei hij tegen verslaggevers. Op de tribunes volgde zijn moeder de strijd met grote span ning. Zij zag haar zoon voor de eerste keer tijdens haar verblijf in Japan. Hayes had haar niet willen ontmoe ten „om mij geheel op de wedstrijd en niets anders te kunnen treren". Bevroren zij De Amerikaan veroverde namelijk evenals in 1956 en 1960 tie gouden medaille op 't nummer discuswerpen. „Elke keer, dit ik de discus wierp", zo zei Oerter na de ceremonie, „had ik het gevoel of iemand trachtte mij een rib te ontnemen". De Olympische kampioen had een stukje kraakbeen in een der ribben gescheurd. Van ochtend voor de wedstrijd werd zijn zij bevroren. Zwaar verbonden ver scheen hij in de ring. „Ik wil niet de held uit hangen, maar de pijn was vreselijk" zo zei hij. In de vijfde worp (61 m) vernietigde hij zijn eigen Olympisch record, waarna hij maar van de zesde afzag. De Tsjech Danek, wereldrecordhouder met ruim 64 me ter kwam niet verder dan de tweede plaats. Bij de training had hij opzien gebaard door enkele keren tegen de 65 meter te werpen, maar in de fi nale deed hij dat niet. Bij slingerde de schijf slechts even over de 60 me ter. Cees Koch bleef steken in de kwalificatie-ronde. Voor een finale plaats eisten de organisatoren een worp van 55.00 meter en dat wa« te veel voor de Rotterdammer, die een te gespannen indruk maakte. Kochs beste worp was 52.57, die hij in zijn tweede beurt liet aantekenen. Zijn eerste poging in trainingsbroek leverde 51.20 m op. Niet geplaatst Joke BiJleveW heeft zich niet ge plaatst voor de kwartfinales van de 100 meter, hoewel haar opgave toch niet te zwaar was. Zij behoefde In haar serie slechts als vijfde te eindi gen, maar bijzonder zwak lopend fi nishte zij als zesde in de matige tijd van 12,3 seconden. Eigenlijk had zij niet moeten starten. Want toen zij naar de baan liep hinkte zdj zodanig dat wij vreesden haar tijdens de race t» zien uitvallen. Geen kwart-finaleplaats dus voor Joke, wel voor snelle meisjes als de Amerikaanse Yyama Tyus (11»3 sec.), Edith MoGuire (11,4 sec.) die wel eens de rol van Wilma Rudolph in Rome zou kunnen overnemen en Ma rilyn Whit» (11.4 seconden. In do kwart-finale kwam Tyus bot 11.2 sec. een evenaring van het wereldrecord. De grootste deceptie beleefde de Duitse ploeg: topsprintster Erika Polmann werd door twee valse starts uitgeschakeld. Verstandig Tilly van der Zwaard liep op de 400 meter dames een verstandige race en plaatst» zich voor de halve finales, die morgen zullen worden ge houden. In de eerst» serie beaett» zU oen bijzonder goede tweede plaats in 54,8 seconden, achter de Hongaarse Antonla Munkacsi, die won ln 64.4 seconden. Tilly trok in de eerste hon derd meter zeer snel weg en bezette bij het uitgaan van de bocht al de tweede plaats, well» zij de gehele verdere race goed verdedigde. Zij hield daarbij de Australische Betty Cuthbert drievoudig gouden me daille-winnares in Melbourne-1956 en de Britse Joy Grieveson achter zich, doch beitien liepen niet voluit en van een werkelijke krachtmeting was geen sprake. De snelst» tijd in de series bereikt» de Britse Ann Packer met 53,1 se- sonden. De Russische Maria ItMna liep in 54,0 seconden zeer „Ingehou den" naar de halve finales. Er gebeurde op deze dag nog aan zienlijk meer. Yolanda Balsa won, zo al» iedereen van haar verwachtte het hoogspringen met een sprong van 1.90 m. De Australische Michele Brown werd een sterke tweede met 1.80 m en de Russische Chenchik derde met 1.78 m. De prestatie van Balas was (uiteraard) een nieuw Olympisch record. De Brit Ken Matthews was de snelst» bij het snelwandelen over 20 km. Hjj was na 1 uur 29 min. en 34 sec. al terug om zich het goud te la ten uitreiken. Tweede werd Linder (Did) en derde Golubnichy (RusL), de winnaar in Rome. Op de 800 meter Imponeerde de Nleuwzeelander SneU en de Jamal- caan Kerr, die in zUn halve finale tot een Olympisch record van 1.46.1 kwam. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de afdeling Den Haag en Amsterdam van de KNVB speelden op het ADO-terrein de semi-prof- elftallen van beide steden een Jubi leum-lichtwedstrijd, die door Den Haag met 21 werd gewonnen. De Roemeense hoogspringster Yolanda Balas die haar Olym pische titel met glans prolon geerde.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7