Mar nix Gij sen wordt op 20 oktober 65 jaar ROXY Expressief oratorium van FRANK MARTIN kunst kaleiöoscoQp Voor verzamelaars! jagraag! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 oktober 1964 Derde blad no. 31390 ,0p grens van autobiografische werkelijkheid en fantasie" Op 20 oktober a.s. hoopt de schrijver Marnix Gijsen zijn 65ste [verjaardag te vieren. J Hoewel hij zeer lang in het buitenland woonde, wist hij de Ne- [derlandse letterkunde steeds weer te verrijken met nieuwe vruchten tan zijn pen. 1 Hij beweegt zich in zijn werk zo dicht op de grens tussen auto biografische werkelijkheid en fantasie, dat de meeste van zijn ro- jnans een nauwelijks verhulde bekentenis lijken te zijn. In een radio-interview heeft hij zelf eens gezegd: „Het verhaal te een kapstok, waaraan ik ophang wat ik te zeggen heb." Zijn fcucces als romancier mag worden toegeschreven zowel aan zijn in- [elligente stijl als aan het feit dat de mens nu eenmaal ongeneeslijk jiieuwsgierig is. Marnix Gijsen, pseudoniem voor tfr. J. A. Goris, was tot 1 juli 1964 irecteur van het Belgisch Bureau Informatie te New York Hij eeft zich thans weer in België ge- estigd. H\j debuteerde in 1925 met een ge- ichtenbundel „Het Huis", waarin ge iten zijn opgenomen die grote .cht trokken. Een van deze verzen werd bekroond met de prijs de Gemeente Amsterdam. Eerst in 1947 publiceerde hü zijn eerste ro- „Joachim van Babylon", die in talen werd vertaald. Sedertdien verschenen van zijn hand verschillende romans en novel len; zoals: Er gebeurt nooit iets (Staatsprijs van België)De man van overmor- j gen; De oudste zoon; De vleespotten van Egypte; Klaaglied om Agnes; Ter wille van Leent je; Allengs, gelijk de spin (novellen)The house by the leaning tree (Nederlandstalige ge- -4 dichten); Joachim van Babyion; Telemachus in het dorp; Goed en kwaad; De kat in den boom; De lan- j ge nacht; Lucinda en de Lotoseter; De Diaspora (novellen)Mijn vriend NAde moordenaar (novellen)Wat de l|dag meebrengt (novellen)Het huis (gedichten). 's Ned. Dans Theater in nieuw ballet van Harkarvy Het Nederlands Dans Theater, dat [er naar streeft ieder jaar een zo groot mogelijk aantal nieuwe ballet ten te dansen, heeft gisteravond in de Kon. Schouwburg in Den Haag de ®erate uitvoering gegeven van een nieuw werk van de eigen choreo graaf Benjamin Harkarvy, gemaakt te opdracht van het ministerie van 0.. K. en W. Het heet „Recital voor cello en acht dansers" en is geschre den op de muziek van de zesde solo- «uite voor violoncel van J. S. Bach. Deze suite bestaat uit Prélude-Al lemande - Courante - Sarabande - Gavotte 1 en 2-Gigue en werd ge speeld door Anner Bijlsma. Op Baohs' muziek ontstond een moder ne choreografie, maar met behoud klassieke stijlelementen. Het ballet werd gedanst door Willy de la Bije, Tiny van Pel, Alexandra Sarstadt, Charles Czamy, Jaap Flier, Gerard Lemaitre en Job San ders. Vooraf werden Harkarvy's „Grand pas Espagol" en „Sonate k fcrois pas" (naar Huis Clos van Sartre) van Maurice Béjart gedanst. Tot slot werd wederom John Butler's „Car olina Burana" uitgevoerd. /ff MARNIX GIJSEN Nog dit najaar zal de 25e druk van „Joachim van Babyion" verschijnen (bij de uitgeverij Meulenhoff). Even eens zal de 10e druk van „De vlees potten van Egypte" verschijnen (bij Nijgh en Van Ditmar). Vrijwel alle boeken van Marnix Gij- ;en zullen nog dit najaar in een ge heel nieuwe presentatie uitkomen. Op de 65e verjaardag van Marnix Gijsen zal de bundel „Candid Opi nions on Sundry Subjects" verschij- i, geschreven onder de eigen naam J. A. Goris. Het is een bundel opstel len, welke in de loop der jaren ver schenen ln de „Belgian Trade Re view, het maandelijks orgaan van de Belgische Kamer van Koophandel in de VS. In november verschijnt de bundel „.Scripta Manent", studies en essays over literaire verschijnselen en per soonlijkheden, i.e. beeldende kunste naars, ingeleid door Jan Greshoff. Tijdens de recent gehouden Frank furter Buchmesse werden besprekin gen geopend met verschillende bui tenlandse uitgevers over vertalingen van de boeken van Marnix Gijsen. Componist Cole Porter ernstig ziek De 71-jarige componist Cole Porter ligt in een ziekenhuis. Zijn toestand Is ernstig. Dinsdagavond is een nier steen, die een infectie veroorzaakte, weggenomen. De operatie is goed ge slaagd, maar Porter is door zijn slechte lichamelijke toestand ernstig ziek gebleven. Porter, componist van hits als „Night and day", „Begin the begin ne" werd op 22 september voor een algemeen onderzoek in het ziekenhuis opgenomen. Zijn hulsarts heeft ver klaard, dat hij last had van zijn nie ren en dat deze kwaal in het zie kenhuis verergerde. De tournee van organist Piet Kee Drs. J. J. Voogd, die voor de PvdA lid is van de Tweede Kamer en voor zitter is van het comité Zuid-Afrika, heeft in zijn kwaliteit van lid van de gemeenteraad van Haarlem vragen gesteld aan B. en W. over de a.s. tournee van de Haarlemse stadsorga- nist Piet Kee naar Zuid-Afrika. Hij informeert of B. en W. kunnen mee delen of de heer Kee inderdaad in de functie van stadsorganist Zuid-Afrika bezoekt en daar ook als zodanig zal worden aangekondigd. Zijn B. en W. zich ervan bewust dat de heer Kee ongewild er ndet aan zal kunnen ontkomen in strument te zijn van de apartsheiids- politiek aldaar, omdat hij slechts in „aparte" gelegenheden zal kunnen Grafkelder in Deurne ontdekt (Van onze correspondent) Tijdens restauratiewerkzaamheden in en aan de zeer oude Sint-Wille- brorduskerk in Deurne heeft men een grafkelder ontdekt van een zeer oude adellijke familie, waarvan de naam bijna overeenstemt met de plaatsnaam Deurne, n.l. de familie Van Doerne, in vroegere tijden aan geduid als de beheerders van de heerlijkheid Deurne. Reeds eerder, nl. in 1881, had men bij herstelwerkzaamheden een graf steen van de familie aangetroffen, maar het graf zelf werd niet gevon den. Dit is nu, min of meer bij toe val, blootgelegd. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is zeer in deze vondst geïnteresseerd en zal een nader onderzoek doen in stellen. In de verborgen kelderruimte, welke een oppervlakte van circa 20 vierkante meter beslaat, bevinden zich tal van beenderen en negen schedels. Alles lig schots en scheef door elkaar en het lijkt ér veel op dat dit graf al lang geleden is ge opend. Nul-groep naar V.S. Het museum voor moderne kunst van Philadelphia opent 22 oktober een tentoonstelling van nieuwe stro mingen in de Europese kunst. De Nederlandse inzending zal bestaan uit een tiental werken van de groep Nul- Armando (Amsterdam), Henk Peeters (Arnhem) en Schoonhoven (Delft). Daarna zal het Museum van Albany to New York dit werk to nen. optreden?" vraagt de heer Voogd, Ook informeet de heer Voogd of B. en W. bereid zijn met de heer Kee in overleg te treden opdat worde voor komen dat hij in Zuid-Afrika in zijn gemeen'telijke functie optreedt. Het hoofdbestuur van de Ned. Toonkunstenaarshond heeft, zoals ge meld Is, een brief gezonden aan B. en W. van Haarlem over dezelfde aangelegenheid, maar deze brief was gisteren nog niet bij het gemeente bestuur binnen gekomen. De wethou der van Kunstzaken, de heer D. A. Geluk, deelde ons mee dat hij in de krant heeft gelezen van het voorne men van Öe heer Kee de reis te ma ken. De organist is in loondienst, zij het voor een beperkt deel van zijn tijd. De twee stadsorga nisten worden echter vrijgelaten in het verrichten van activiteiten en het gemeentebe stuur heeft er geen bezwaar tegen als zjj in binnen- of buitenland optreden. „Persoonlijk zou ik de uitnodiging niet aanvaard hebben", aldus de heer Geluk, „maar bij kunstenaars ligt het mogelijk anders omdat zij minder aandacht besteden aan politieke as pecten". Aangeboden: een zeer bijzonder sigaren bandje. Afkomstig van een zeer bijzondere sigaar: een Jasneva Enorm. Zeldzaam: 27 cent. Kent u de andere nieuwe Jasneva sigaren? Proef de kloeke Parfait (22 cent), de senoritas Vedette (14 cent) of de kleine Vivat (6 cent). Allemaal billijk. Allemaal: licht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Juist als man kun ie dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Standbeeld Erasmus voor universiteit Nijmegen Namens de Nijmeegse historische studentenkring „Dr. Kuybers" zal op 24 okt. aan die aftredende Nijmeeg se hoogleraren mgr. prof. dr. R. R. Post en prof. dr. L. J. Rogier een standbeeld van Erasmus worden aangeboden. Het beeld, van gemalen marmer en cement, is 2.10 meter hoog Het is vervaardigd door Huub Korte- kaas. Het beeld wordt tijdelijk ge plaatst in Winssen bij Nijmegen. T. z.t. krijgt het een plaats binnen het gebouwencomplex van de Nijmeegse universiteit. Onrustige Zenuwen? Mifnhardt's Zenuwtabletten GEHEIME „TOF' OVER JEMEN? i betrouwbare zegsman die contact heeft met beide partij en in Jemen, desconferentie het eind van deze maand om een eind te maken aan de burgeroorlog in Jemen die nu reeds twee jaar duurt. Aan de conferentie zouden verte genwoordigers van de afgezette iimam Mohaimed ai Badlr deelnemen en vertegenwoordigers van presi dent Sallal. Ook Saoedi-Arabië en Egypte zouden op de conferentie worden vertegenwoordigd. Men neemt aan dat 20 oktober de meest waarschijnlijke datum voor de conferentie zou zijn en dat deze vermoedelijk in Beiroet, Asmara of Port Soedan zou worden gehouden. SCENISCHE ACHTERGROND WORDT IN DE UITBEELDING WEL GEMIST De muzikale exodus bij de Omroep zet zich voortniet slechts omdat de radiomusici de ruimte van de orkestzaal boven de beslo- tenheid van de studio prefereren, maar ook omdat de Omroeporga nisaties er een meer gerichte culturele publiciteit in zien. Gisteravond stelde de VPRO zich in de rij van grote concert gevers. zoals de AVRO. KRO, NCRV en VARA dit reeds eerder deden. Ook voor de VPRO waren tal van getrouwen gisteravond naar het Amsterdamse Concertgebouw gekomen, om te zien wat ze tijdens de komende kerstdagen via hun luidspreker thuis kunnen horen, n.l. de uitvoering, die tevens een opname werd, van „Le mystère de la nativité" van de Zwitserse componist Frank Martin. De executanten waren het Radio Filharmonisch Orkest, het Groot Omroepkoor en een negental solisten, gedirigeerd door Jean Four- net. De compositie is een uitgesproken oratorium, maar naarmate we deze muziek meer leerden kennen, prefe reren we er een scenisch werk in zien. Dat heeft de componist zelf reeds tijdens zijn. arbeid gevoeld en er steeds meer en meer naartoe ge werkt. Geen wonder dat het een jaar na de première als oratorium te Ge- nève in 1960, als mysteriespel in Salzburg werd opgevoerd. Trouwens, ook de tekst draagt het scenisch ele ment in zich en Arnoul Greban, die deze omstreeks 1450 schreef, als on derdeel van zijn volledige Mys- tere de la Passion, moet dit heb ben gedaan op de basis van de hem bekende mysteriespelen. Drie tonelen De indeling van de tekst is ook naar de trant van vele toenmalige spelen, met de drie tonelen: de he mel, de aarde en de onderwereld. Frank Martin gaf ze elk een eigen muzikaal beeld, resp. met de oude polytonie, voorts met de menselijke ontvankelijkheid voor romantiek en lyriek en ten derde met de woelende onrust van de duivelse elementen. De tekstschrijver heeft deze in 12 tableaus verdeeld en de componist laat de daarin optredende personen in dubbelrollen van de ene scène in de andere overgaan. Toch heeft Martin dit, ondanks zijn verschei denheid van typeringen, eigenlijk ge heel en al overkoepeld met zijn lang durige wijze van uitwerken, zij het dan uiterst subtiel. Door dit laatste ls deze muziek een zeer persoonlijke expressie van de componist geworden, met alle aspec ten van de door hem gegeven licht- beweegHjke, melodische lijn, de aqua rel-tinten in de orkest- en koorklank en transparante klankweefsel van alle tezamen. Actie verlangd Dit element van Frank Martin, zo zeer gerijpt in zijn 74 levensjaren, noopte ons gisteravond tot gecon centreerd en steeds meer bewonde rend luisteren. Daarbij konden we evenwel niet verhinderen, dat de scenische achtergrond to onze vi suele verbeelding dwingender naar voren trad. Deze muziek op dit mys teriespel verlangt bijgestaan te wor den door actie van acteurs. De con trastwerking van het gloriërende in de hemel, van waaruit Gods bestie- t ring wordt gegeven, het blijde van de geboorte van Christus op aarde en daarvan het feestelijk element te genover het gewroet van het duivels koppel in de onderwereld, is muzikaal tot uitdrukking gebracht. Interes sant in het constructieve van de par tituur en in te geringe mate met scherp gebeitelde dramatische klankexpressies. Dit ligt nu eenmaal niet in de aard van de componist en we verlangen dit ook allerminst van hem, maar het verzwaart onze taak bij het luisteren. Waardering Dit neemt niets weg van onze waardering voor deze uitvoering. Jean Fournet, wiens muzikale lei ding herkenbaar steeds betere ge volgen verraadt voor het spelniveau van het Radio Filharmonische Or kest, heeft dit ensemble prachtig la ten spelen, in al het verfijnde de tailwerk van stemvoeringen en klanktyperingen. Het Omroepkoor, in grote en kleine ensembles verdeeld, zong, gelijk we dit menigmaal in voortreffelijke zin hebben gehoord en graag zullen bleven horen. De solisten waren groot in aantal, te weten, Elly Ameling, Aafje Hey- nis, Ernst Hafliger, Herbert Handt, Serge Maurer, Louis Rondeleux, Leo Ketelaars, André V ess i er es en Guus Hoekman. Allen hadden zich kenne lijk met muzikale vreugde onder Fournets leiding gesteld en zijn zon gen daarnaar. Jaap Plug (Noordwijk) 50 jaar organist De heer J. Plug uit Noordwijk aan Zee viert een zeer bijzonder jubile um. Het is nameüjk 50 jaar geleden, dat hij tot organist van de Geref. Kerk aan de Hoofdstraat werd be noemd. Aan dit feit zal aandacht geschonken worden tijdens een ge meentevergadering, welke vanavond in het Verenigingsgebouw wordt ge houden. Tevens zal dan afscheid worden genomen van de heer Plug, die gis teren zijn 75ste verjaardag vierde en met ingang van 1 november a.s. de orgelbank aan een jongere wenst ver te dragen. De jubilaris is een even muzikaal als bescheiden man, die van zijn gouden trouw aan de eredienst lie ver geen txphef maakt Hij ontving in zijn jonge jaren orgelles van Leo Mens, de vooraanstaande Leidse mu sicus, en daarna van Henny Schou ten en Cor Kee. Op 3 september 1914 ontving hü zijn benoeming en sindsdien heeft hij zondag aan zondag de gemeente zang begeleid. Ook bij trouwdiensten en andere gelegenheden bespeelde hij het orgel van de kerk aan de Hoofdstraat. Twee predikanten, ds. Koers en ds. Bouma heeft hij in deze halve eeuw meegemaakt. Behalve als organist genoot de heer Plug een uitstekende reputatie als muziekonderwijzer. Talrijke Noordwij kers hebben van hem het orgelspel geleerd. Tot zijn leerlingen behoorde de heer Jac. Plug, een neef van de jubilaris, die hem als organist gaat opvolgen. Na zijn op leiding door „Oom Jan", kreeg Jaap Plug les van Dirk Jansz. Zwart, een zoon van wijlen Jan Zwart en een bekend organist en koorleider in Rotterdam, en later van Cor Kee. Hy is reedis 18 jaar organist van die Geref. Kerk in Katwijk aan Zee en een uitstekend musicus, die zich ook door zijn medewerking aan con certen een goede faam verwierf. Warschau krijgt ondergrondse De gemeenteraad van Warschau heeft gisteren besloten een onder grondse stadspoorweg in de hoofd stad aan te leggen. De ondergrond se zal de stad van noord naar zuid doorkruisen en een lengte van bijna 18 km hebben. De lijn, die ruim 400 miljoen gulden zal kosten, moet in 1975 gereed zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5