BELANGRIJKE FASE IN BOUW WILHELMINABRUG I Brugklap binnen kwartier geplaatst Nieuw licht op de menswording Prijsuitreiking van het bloemencorso ATTENTIE Van bruggetje der zuchtentot volwaardige schakel in het moderne verkeerspatroon De mannen in de oliepakken glunderden: de „val" zat! Een een- ime figuur op een gigantische drijvende bok stak zijn duim om- joo.g. Een belangrijke fase in de bouw van de Wilhelminabrug jtó voltooid. Van „bruggetje der zuchten" tot volwaardige scha kel in het moderne verkeer :stap voor stap wordt er aan deze ge daanteverwisseling van een van Leidens meest gebruikte bruggen iwerkt. stromende regen zakte van omstreeks tien uur het 75 ton ide beweegbare brugdeel dat 'kenners „val" noemen centimeter centimeter omlaag. In een per fect samenspel tussen de mannen op de brug en de mannen op de bok rerd het wegdek van de toekomstige Wilhelminabrug op zijn plaats ge- 11 bracht. De „val" hing aan twee tros- I sen, die elk aan een zyde van het - wegdek bevestigd waren. Eerst werd zijde aan de kant van Leiderdorp zachtjes gleden de draai punten in hun lagers. Om tien over tien zat de brug aan één zijde vast. Nu kon de tros aan de andere zijde k ook gevierd worden en precies half w ell was de oeververbinding over de Nieuwe Vaart een feit. Eerder in de morgen was het gevaarte, dat per KWp uit Kinderdijk is aangevoerd, Jongens en 1 dit mooie bij elk potje nieuwe ^pQUAUfi} Maxwell coffee halen I door de drijvende bok ingevaren, zo dat het wegdek ongeveer anderhalve meter boven de bruggehoofden zweef de. Daarvoor was het verkeer over de brug stopgezet. De politie verwacht dat in de loop van de middag de brug weer opengesteld kan worden. Het nieuwe wegdek heeft een breedte van 13 meter. Een aanzienlijke ver betering wanneeer eenmaal ook de andere helft van de nieuwe brug zal zijn gemonteerd. Op een open terrelntje naast de Hoge Rijndijk vlak bU de nieuwe brug ligt het oude wegdek. Een triest gezicht: de regen klettert op Afscheid en intrede ds. L. Kievit Ds. L. Kievit zal zondagavond 25 oktober om zeven uur in de Oude Kerk afscheid nemen van de her vormde gemeente van Putten en zon dagavond 1 november om zeven uur in de Pieterskerk, na vooraf 's mor gens om tien uur in datzelfde kerkge bouw te zijn bevestigd door ds. J. J. van der Krift uit Ermelo, intrede doen als predikant van de Leidse hervormde gemeente, waar hij be roepen is in de vacature van ds. M. Ottevanger aan wie met ingang van 1 mei 1962 emeritaat is verleend. Ds. Kievit werd op 17 augustus 1918 in de hervormde pastorie van Benschop in de provincie Utrecht ge boren Hij bezocht eerst het lyceum te Baam en studeerde daarna theo logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1940 zijn kandi daats- en een jaar later zijn kerke lijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Kievit in 1942 door het provinciaal kerkbestuur van Drenthe was toegelagen tot de evan geliebediening in de Ned Herv Kerk werd hij op 16 augustus van dat zelfde jaar door zijn vader beves tigd als predikant van de hervorm de gemeente van Schoonrewoerd in de classis Gorinchem. Op 26 augus tus 1945 verwisselde ds. Kievit deze gemeente met die van Putten in de classis Harderwijk, vanwaar hij op 31 augustus 1952 naar die van Woer den vertrok. Sinds 8 september 1957 dient ds. Kievit voor de tweede maal de hervormde gemeente van Putten. Ds. Kievit neemt in het kerkelijk leven een vooraanstaande plaats in en heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en com missies. Thans is hij nog lid van de beroepingscommissie van de Ned Herv. Kerk en van het hoofdbestuur van de Geref. Bond in deze Kerk. Van zijn hand verschenen enkele brochures en artikelen, bijdragen en meditaties in verschillende periodie ken. het gevaarte, dat jarenlang zijn trou- diensrt bewees. Nu verguisd met woorden als „te smal", „ouderwets" .verroest" wacht op de sloper. begin „Romeo en Julia" prachtig Film van de maand De eerste film van K. en O. 's se rie „Onze film van de maand" bleek een zeer gelukkige keuze: in Camera draaide gisteravond in twee voorstel lingen „Romeo en Julia" van regis seur Renato Castellani. Een Engelse voorstelling onder leiding van een vermaard Italiaans vakman, waar door zowel sfeer als techniek volko men tot haar recht konden komen. In warme kleuren ontrolt zich het drama, dat na vele eeuwen nog altijd weet te boeien èn te ontroeren. Ook dit laatste, want wie Shakespeare hier melodramatiek zou verwijten, miskent de hevigheid van de gevoe lens van deze twee Jonge mensen, voor wie het leven zonder de an der geen zin meer heeft. Vanzelfspre kend kan de film meer aandacht be steden aan het milieu, waarin de ge beurtenissen zich afspelen. Dit bleek alleen maar winst, want de filmische mogelijkheden konden daardoor uit gebuit worden zonder dat aan Shake speare's bedoelingen ook maar iets te kort werd gedaan. Het filmische fa cet voegde als het ware een dimen sie aan het toneel toe en gaf een le vendigheid, die van begin tot eind wist te boeien. Al bij al een zeer mooi begin van het seizoen! „Henry Dunant": richting Leiden „De hebben vanavond een feest ge had om nooit te vergeten", vertelde onze correspondent op de J. Henry Dunant gisteren door de telefoon. „Er was volop muziek en er is gedanst en gelachen". Het schip is gistermiddag om 5 uur na een voorspoedige tocht (door een groot aantal sluizen) in 's-Hertogen- bosch aangekomen. Op de kade en later ln de zalen speelde het fan farekorps „De kikvorsen" uit Den Bosch folkoristische wijsjes en daar bij voerden de bij het korps behoren de dames (in Brabantse kleder dracht) volksdansen uit. Het perso neel op de Henry Dunant werd daar door aangestoken en danste de po lonaise. De Rode-Kruisgasten geno ten volop van de feestelijke sfeer. Ook gisteren werden de patiënten weer voorzien van geschenken. De dahliavereniging „Vught" zorgde voor bloemen, 25 dames van het vrouwelijke hulpcomité „Zonnebloem" uit Den Bosch deelden zakjes koeken uit en van het gemeentebestuur wa ren er chocoladebollen voor de koffie. Het bestuur van de afdeling Den Bosch van het Rode Kruis, de heren Smits (voorzitter), Van Rljkvorsel (vice-voorzitter) en Recourt (secre taris), en een aantal colonneleden kwamen aan boord met als cadeau tjes voor de patiënten bierglazen met krokusbollen. In de plaats van ds. Schoonheim verzorgde pater Schones uit 's-Her- togenbosch de dagsluiting. Vandaag gaat de J. Henry Dunant weer in de richting van Leiden: men hoopt vanavond in Dordrecht aan te komen. Een opname van de Wilhel- inabrug nadat het oude weg dek verwijderd is. De drijvende bok met het nieuwe wegdek zal van rechts invaren. De verbin ding Leiden-Leiderdorp was een groot deel van de dag verbroken. (Foto L.D./Holvast) Bijbelkioskvereniging hield zangavond In de Chr. Geref. Opstandingskerk aan het Steenschuur werd gisteren een zangavond gehouden onder auspiciën van de Bijbelkioskvereni ging. Medewerking verleenden het Hervormd kerkkoor „De Molenwijk", het Hervormd Evangelisatiekoor en het Geref. Kerkkoor uit Katwijk aan Zee onder leiding van de heer B. Zaalberg. Baritonzanger Kees Deenik leidde de samenzang en zong zelf ook enige liederen. De heer H. van Vliet bespeelde het orgel. Dr. H. J. Westerink, geref. predikant en dr. W. H. Velema, chr.-geref. predikant hielden een toespraak. Eerstgenoemde sprak over „Wat wil de Bijbelkioskvereniging?" en ver telde onder meer van het vele werk, dat deze vereniging bijvoorbeeld in de recreatieoorden verricht. Dr. Vele ma wees er op, dat de bijbel in ons eigen gezin en leven moet worden geopend opdat wordt geluisterd naar de heilzame stem van Jezus Christus. VERLICHTINGSACTIE PERSONENAUTO'S In Leiden en Alphen aan den Rijn De ANWB zal dinsdag ln Hilver sum beginnen met een verlichtings actie. De bedoeling hiervan is de aandacht van de particuliere auto mobilisten te vestigen op de slechte toestand waarin de verlichting van het grootste deel van de Nederland se personenauto's blijkt te verkeren. Dit is thans voor de Bond aanlei ding om met speciale keuringsequi pes, verdeeld over drie mobiele con trolestations. eerst een weeklang in Hilversum de inwoners van het Gooi gelegenheid te bieden de verlichting van hun voertuig zonder kosten te laten controleren en te laten afstel len. Hierna volgen o.a. Leiden en Al phen aan den Rijn in de week van 27 tot 31 oktober. Alleen al in oktober, november en december verwacht de ANWB ten minste 30.000 personenauto's te on derzoeken. De drie ANWB-keuringsequipes, die op 20 oktober aanvangen met een verlichtingsactie op grotere schaal, zullen bestaan uit elk vier technici. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER HaarLstraat 207 heeft hem. Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Oudste „mens": 2 miljoen jaar De mist over het ontstaan van de mens trekt langzaam op. Door ontdekkingen in de laatste decennia is het duidelijk geworden, dat de menswording een integraal onderdeel van de evolutie is. Tot deze conclusie kwam de heer H. R. van Heekeren tijdens een le zing. die hij gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde hield voor de „Vereniging van vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde"De heer Van Heekeren heeft een actief aandeel gehad in belangrijke onderzoekingen in Oost-Afrika en over zijn ervaringen tijdens deze onderzoekingen en de resultaten daarvan wist hij op boeiende wijze te vertellen. Rival nog steeds stroomopwaarts Boppart is een aardige plaats, die de moeite van het bekijken waard is. Dat vonden de passagiers van de „Rival", die in opperbeste stemming en stralend weer een fijne tocht hebben gemaakt. De scheepvaart op de rivier en de bergen aan de oevers wekten eveneens bewondering. Gis termiddag al om half vier arriveer den de paiMëmten van Solglytt in Boppairt. Zij genieten van alles en laten de thuisblijvers hartelijk groe ten. Vandaag vaart het schip naar Rüdesheim, een tocht van vijftig ki lometer. De heer Van Heekeren noemde zijn causerie „Safari in de pre-his- torie van Kenya en Tanganjika". Vanaf 1924 werden er in Transvaal belangrijke ontdekkingen gedaan. Deze hebben een belangrijke rol ge speeld bij het verkrijgen van een inzicht in het ontstaan van de mens de oudste geschiedenis van de mensheid. Algemeen wordt nu dan ook aangenomen, dat de mens niet de aap afstamt, maar aan de zelfde stam ontsproten is. „Op het ogenblik kennen we slechts vier soorten mensapen, maar in het ter tiair moeten er zeer vele soorten ge weest zijn" aldus de heer Van Hee keren. Huidige proeven o.a bloed transfusies bewijzen de nauwe verwantschap tussen aap en mens. Verandering in milieu en klimaat zijn waarschijnlijk de oorzaak van het zich op richten van de aap (mens?) en een toename van het hersenvolume. Deze overgang is een bijzonder belangrijke fase in de menswording. Over de psychische ge steldheid van beide soorten is wei nig bekend. Tegenwoordig is het verschil duide lijk: gezond verstand en de moge lijkheid tot communicatie (taal, ge schrift) onderscheiden de mens van de aap, maar kon de oudste mens ook bogen op deze eigenschappen? Proe ven hebben uitgewezen, dat ook die ren tot op zekere hoogte intelligent kunnen denken en dat mensapen zelfs werktuigen kunnen maken en gebruiken, iets wat altijd voor een IN FLORA TE RIJNSBURG President Lyndon Johnson heeft een bezoek gebracht aan mevr. Jacqueline Kennedy. Op de foto heeft de president de we duwe van zijn voorganger een arm gegeven, terwijl hij haar woning verlaat. De uitreiking van de prijzen voor het corso Rijnsburg—Leiden werd gisteravond in een der Florahallen verricht door burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg. Voordien had de voorzitter van het corso-co mité, de heer G. Leeuwenburg de tal rijke aanwezigen welkom geheten. De heer Leeuwenburg herinnerde aan de contacten met de Duitse ge meente Geisweld, die ertoe geleid hebben dat ook daar eind juli een bescheiden corso reed. De tentoon stelling in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis was artistiek een groot succes, waarvan vele duizenden hebben genoten. Het bezoek tijdens de show van de corsowagene in de Florahallen is weer gestegen. Het concours hippique, dat VVV- Leiden op de zondag na het corso organiseerde was echter geen succes. De heer Leeuwenburg gaf de VVV- Leiden in overweging dit op een za terdag te organiseren. Groot succes was weer weggelegd voor de taptoe in Rijnsburg, op de avond van de corso-zaterdag. De heer Leeuwenburg vroeg de medewer king van de Rijnsburgers door het aanleggen van mooie tuintjes. De heer G. van Delft, voorzitter van veiling Flora reikte de binders- prijzen uit aan de heren C. Kriest te Leidien (gouden anjer), de heer Chr. Koomen te Warmond (zilveren anjer) en de heer G. W. Alberts te Deventer (bronzen anjer). De veilingvoorzitter uitte zijn waar dering voor het werk van het corso- comité en zijn medewerkers. Tot de prijswinnende binders zei de heer Van Delft, dat in de artistieke gaven, die de arrangeurs bezitten iets zit van een godsgeschenk. Ook burgemeester Koomans stek een pluim op de hoed van het corso comité en de medewerkenden. Het corso Rijnsburg—Leiden is de etalage waarin de produkten van het bloe- mencentrum Rijnsburg staan uitge stald. Met een hartelijke gelukwens voor alle prijswinnaars reikte de bur gemeester vervolgens de prijzen uit. De heren J. Zwaan en C. Bisdom zijn de nestors van het medewerkers- korps. Zij ontvingen uit handen van burgemeester Koomans een kist siga- De heer George Kiersch, artistiek - arrangeur, noemde het corso niet al leen een stuk reclame maar ook een uiting van liefde voor het vak en van kunstzinnigheid. Het volgende corso zal 't mooiste en 't moeilijkste wor den, gezien de tekeningen, die reeds zijn gemaakt. Tot slot sprak de heer Harteloh. di recteur van de WV-Leiden. Deze verwachtte een voortdurende harte lijke samenwerking met het comité. privilege van de mens werd versleten. Het wezenlijk verschil moet dan ook volgens de heer Van Heekeren ge zocht worden in het vooruitzien van de mens bij zijn handelen. Deze eigenschap maakte waarschijnlijk ook 't ontstaan van de spraak nood zakelijk. Veel licht in deze prehistori sche duisternis hebben de onderzoe kingen in Zuid- en Oost-Afrika ge bracht. In de kalkgroeven in Trans vaal werd de eerste stap gezet op de lange weg naar het inzicht met de ontdekking van fossiele hom in 1- den. Sedert 1931 is ook Oost-Afrika in het brandpunt van de belangstel ling komen te staan. Dit is vooral te danken aan de werkzaamheden van het echtpaar Leaky. De heer Van Heekeren vertelde 'er zyn samenwerking met dit echt- aar een een drietal vindplaatsen in Midden-Afrika. Een van die plaat sen was Olargesailie. Door erosie zijn daar niet minder dan 17 verschillen den oude landoppervlakken aan het licht gekomen. De sporen van de zg. Acheulmans liggen op de grensvlak ken voor het grijpen. Vuistbijlen, ste nen hakmessen en ook zg bol a's (slin gerstenen) zijn in ongekende hoeveel heden gevonden en hebben veel ge leerd over het ontwikkelingsstadium van deze mensen. Een bezoek van 3 weken aan het Rusinga-eiland in het Victoria-meer werd voornamelijk besteed aan opgravingen. Er werd een schedel van een mensaap ge dolven, die volgens Leaky al enige menselijke trekken vertoonde. Deze mensaap kreeg de naam „proconsul africanus". De derde vindplaats die de heer Van Heekeren bezocht ligt ten zuiden van de evenaar in Tan ganjika. Het probleem van de menswording en van de oudste menselijke ontwik kelingen kwamen door deze ontdek kingen in een geheel nieuw licht te staan. De aanvang van de mens heid kan wel op twee miljoen jaar gesteld worden. De heer Van Hee keren lichtte zijn lezing toe met dia's en een kort kleurenfilmpje. En de ruzie, die duurt voort Daar stond de familie dan maar eer voor de rechter; te ruzleën alsof ze bij elkaar ln de buurt waren Overigens blijft het dttr niet b« ru zie, er wordt bij tijd en wijle een rob bertje gevochten, zoals ook op 3 juni is gebeurd. Schoonmoeder, schoon zusje en andere familieleden, kun- het kennelijk niet te best met elkaar vinden en vliegen elkaar let terlijk in de haren. Eén lid van de familie stond voor het hekje, een ander was getuige charge en' nog ander getuige k decharge. Over veer besohuldfgden zij elkaar van de eerste klap. het eerste scheldwoord, de eerste pluk aan de haren. De mouw van een regenjas was er com pleet uitgescheurd, waarvoor teza- men met nog andere averij, een schadevergoeding van f 30 werd ge- eist. Dodh het „stuk van overtuiging", noch een duidelijke nota werd aan de rechter overgelegd. „De Leidse politie vond dat niet nodig", lichtte de getuige in. In elk geval kon nu de eis tot schadevergoeding niet worden toegekend. Wel werd, na breedvoerige discussie, verdachte veroordeeld tot f 50 boete na een eis f 75. Verdachte kondigde toen ze in hoger beroep zal gaan. „We zien dde hier nog weieens terug", mompelde de officier. HAARLEMMERSTRAAT 207 Onze zaak is GESLOTEN vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. Wij openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. Mevrouw Freudenthal voor „Pedagogiek" Klassikaal systeem bevredigt niet De Vereniging van Pedagogiek heeft haar serie winterlezingen gis teravond in het logegebouw, voort gezet. Voor deze avond was uitge nodigd de Utrechtse mevrouw S. J. C. Freudenthal- Lutter, die, zoals voor al in kringen van het onderwijs be kend zal zijn, secretaresse is van de werkgroep Jenaplan. Mevrouw Freudenthal zag er een gevaar in om haar onderwerp, dat over het klassikale onderwijs ging, te benaderen vanuit een geëmotio neerde discussietrant. Zij gaf veeleer er de voorkeur aan om een uit voerige beschouwing te wijden aan de oorspring van het klassikale on derwijs in ons land. ZU deed dat met behulp van een reeks citaten en pa ragrafen uit de vorige eeuw. Me vrouw Freudenthal verwees ook naar bekende pedagogen uit het nabije verleden, die allen op efficient on derwijs uit waren. Op deze wijze trachtte zij de achtergronden van het klassikale onderwijs duidelijk te maken. Pas tijdens de rondvraag liet zij er zich toe verleiden iets te vertellen over de experimenten op sommige scholen, waarbij prestatie cursussen worden gegeven naast de klassikale vormen van onderwijs. Overigens liet mevrouw Freudenthal, wier woordenstroom onstuitbaar scheen, er geen twijfel over bestaan, dat de wet van het heilige moeten in het onderwijssysteem nog steeds functioneert Haar lezing, die door de aanwezigen met bijzonder veel inspanning werd beluisterd, kwam hier op neer, dat het huidige klassi kale systeem niet bevredigt en dat middelen gezocht moeten worden i het statische karakter van het onderwijs te doen verdwijnen. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 oktober 1964 Tweede blad no. 31390

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3