EIDSCH DAGBLAD rrestatie van mogelijke noordenaars van Johnson Prijsstijging is niet zo van 6 fraai pet. DS. KING KRIJGT EEN NOBELPRIJS Wwee man verdacht van ,moordkomplot9 Spaak en Sa ra gat bepleiten snellere politieke eenheid Waardering geweldloosheid enkele buien (&ucf Qffièn nvs ■^jpgericht 1 maart 1860 srS' DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 No. 31390 jcteur: E A E. van Dl^hoeck ofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Te Corpus Christi in de Amerikaanse staat Texas is een moord - nplot ontdekt tegen president Johnson- die daar zondag a.s. zal toeven tijdens zijn verkiezingscampagne. Gisteravond is een jarige houthakker, Julius Schmidt, aangehouden, die vroeger gens moord in de gevangenis heeft gezeten. Later werd nog tweede man aangehouden, de 28-jarige Harry Bird. In het van Schmidt, die wapenhandelaar is en het wapen aan de jer van de aanslag had moeten leveren, zijn Duitse vlaggen, Formen en helmen uit de laatste wereldoorlog gevonden, als- de wapens en munitie, zoals een machinegeweer, raketwerpers, dragende geweren en handgranaten. BI en Geheime Dienst iaar Corpus Christi berichten uit Corpus Christi Washington nogal wat op- Iding veroorzaakt, omdat het elf maanden geleden is, dat pre- Kennedy in Dallas werd ver- Corpus Christi ligt 500 km zuiden van Dallas. President heeft bovendien zijn lyf- it al verscheidene angstige ogen- bezorgd omdat hij geen ge iheid laat voorbijgaan om zich zijn verkiezingscampagne on- de bevolking te mengen. Zondag /erd op het vliegveld in Phoenix en man gearresteerd, die automatische revolver droeg en dicht bij de presidentiële stoet 4 Zilver en driemaal brons KIOMFENVOOR MZE ROEIERS ZWEMPLOEG (Opnieuw Nederlandse succes- Na de gouden triomf van te wielrenners was het van- de beurt aan de Neder- ;c roeiers. Op de Toda-baan en zij hun uitzending naar Spelen volledig waar ge- ikt. Van de vier oranjeploe- die aan de finales deelna- betraden er drie het ere- lium. Blaisse en Veenemans, Europese kampioen, misten een fractie van een seconde goud. Zij moesten zich ge inen geven voor de Canade- p. Zilver was het resultaat por de Amsterdamse Twee. Brons was er voor de Vier van met als stuurman Marius umperbeek van Njord, brons k sleepte de gestuurde Twee buwé-Hartsuiker (stuurman n Bos) in de wacht. Ook de zwemsters bleven niet ter. De estafetteploeg op de 100 meter vrijeslag behaalde bronzen medaille, achter merika en Australië. Méér nieuws over deze roei- zwemsuccessen op de sport- De gemeenteraad van Win schoten heeft gisteren mr. D. U. Stikker, die in deze plaats ge- haten werd. tot ereburger be noemd. Mr. Stikker en zijn echt genote onthulden daarna een straatnaambordje dat zijn naam bevond. De dag daarop greep de po litie in Casper, in de staat Wyoming, twee jongelieden, die enige uren voor de aankomst van de president had den gedreigd hem te zullen Volgens latere berichten lijkt het niet waarschijnlijk, dat Schmidt en Bird deel uitmaakten van een kom- plot tegen het leven van Johnson, maar hun antecendenten zijn van die aard, dat hun arrestatie, alleszins gerechtvaardigd lijkt. Sheriff John Mitchell van Corpus Christi heeft meegedeeld, dat de po litie meldingen had gekregen van tipgevers over het bijeenbrengen van wapens in Corpus Christi en het om ringende gebied langs de golf van Mexico. De tipgevers hadden ook iets horen zeggen over het vermoorden van de president en verondersteld werd dat deze man (Schmidt) het wapen aan de moordenaar zou leve ren, aldus de sheriff. Schmidt had toegegeven op onwettige wijze wa pens te hebben gekocht maar had ontkend, iets af te weten komplot om de president te den. Het FBI en de Amerikaanse ge heime dienst hebben intussen agen ten naar Corpus Christi gezonden om zich met het onderzoek daar bezig te houden. Overleg in Rome over Europa De ministers van Buitenlandse ken van Italië en België, en Spaak, hebben gisteren in Rome besprekingen gevoerd over de moge lijkheden tot een politieke unie te geraken, zelfs indien Engeland op dit ogenblik niet meedoet. De bespre kingen maken deel uit van een week van intensief overleg over Europese Zaken, dat de Italiaanse minister met de Beneluxlanden voert over plannen om de economische integra tie van Europa vergezeld te doen gaan van politieke eenwording. Na afloop van het overleg tussen Spaak en Saragat werd een commu niqué uitgegeven. Hierin werd gezegd, dat „het opportuun wordt geacht in de komende weken een krachtige poging te doen teneinde vooruitgang te boeken bij de vorming van een Europese politieke unie". Deze moet openstaan voor alle Europese lan den, die bereid zyn de grondslagen van de unie te aanvaarden. Gezaghebbende kringen in Rome zeiden, dat de Italianen bereid zyn een soort overgangsvorm te bestude ren, die gemeenschappelijke richtlij nen voor Europese politieke eenheid dient uit te werken. Deze zou het ka rakter kunnen hebben van geregelde bijeenkomsten van de „Zes" met wel licht een topconferentie in de komen de winter. De houding van Italië tegenover de gedachten van Spaak over een commissie van „drie wijze mannen" werd echter koel genoemd. De Italianen zijn voorstanders van directe verkiezingen voor het Europe se parlement en zij willen dat daar voor een procedure wordt opgesteld. In Rome legde men er de nadruk op dat, welke stappen ook genomen wor den naar een Europese politieke integratie, de deur voor Engeland en andere democratische Europese lan den open zal blyven. Na zijn tweedaags bezoek aan Ro me vliegt minister Spaak naar Bel grado, waar hij de gast van president Tito zal zyn. In het kader van zijn Benelux-overleg sprak minister Sara gat dinsdag met de onder-minister van Buitenlandse Zaken van Luxem burg, Fischbach. Minister Luns wordt zondag in Rome verwacht. Moord op twee rechercheurs in Brooklyn (v.S.) Twee rechercheurs van de New- yorkse politie zyn vannacht in Brook lyn doodgeschoten door een 35-jarige man, naar wiens huis de politieman nen zich hadden begeven op een klacht van zijn vrouw, dat hy haar had aangevallen. De aanslag op de agenten werd gepleegd met een ge weer. Na zjjn daad heeft de dader de hand aan zichzelf geslagen met een van de revolvers van de rechercheurs. Prijzenbeschikking brood ingetrokken De ministers van Economische Za ken en van Landbouw en Visserij hebben na overleg met de Neder landse bakkerij stichting besloten, de prijzenbeschikking brood 1964 in te trekken. Dit besluit is genomen, na dat is gebleken, dat de beschikking in het algemeen op juiste wijze wordt nageleefd en nadat het be stuur van de Nederlandse Bakkerij- stichting, de ministers hebben kun nen verzekeren, dat de uniforme broodprijzen, zoals die tnans gelden, redelijk moeten worden geacht, zo dat er geen aanleiding is van deze prijzen af te wijken. De thans geldende prijzen zijn in de grote steden voor waterwitbrood 55 cent, voor volkswitbrood 53 cent en voor volksbruinbrood 52 cent. In een aantal provincieplaatsen zijn de ze prijzen resp. 56, 54 en 53 cent de rest van het land resp. 57, 55 en 54 cent, alles per achthonderd gram. De Nobelprijs voor de vrede is dit jaar toegekend aan de Amerikaanse negerleider domi nee Martin Luther King, die het aan de prijs verbonden bedrag van bijna 200.000 gulden zal ge bruiken voor intensivering van de campagne voor de burger rechten in Amerika. Zoals be kend wordt de prijs toegekend door een commissie uit het Noorse parlement. Ds. King deelde mee, dat hij de toeken- ninq niet alleen ziet als een per- soo1:ik eerbewijs, maar ook als Piccard gaat met de golfstroom mee De onderzee verser Jacques Piccard heeft gezegd dat hij van plan is zich in zijn bathyscaaf op de Golfstroom van het zuiden naar het noorden van de Atlantische Oceaan te laten dry- ven. De onderzeese reis zal misschien twee maanden duren. Piccard, heeft aan journalisten ge zegd dat hij van plan is zes geleer den met zich mee te nemen om de Golfstroom onder water te bestude ren en monsters van de oceanische flora te nemen. De geleerde, die in zyn duikboot Trieste in de Grote Oceaan tot een diepte van 11.500 m afgedaald is, zei dat hij spoedig voor de kust van Zuid-Amerika zou afdalen om zich op de Golfstroom naar het noorden van de Atlantische Oceaan te laten dryven. MINISTER ANDRIESSEN: (Van onze parlementaire redactie) De prijzen zullen dit jaar een stijging te zien geven van zes pro cent boven het prijsniveau van vorig jaar. In die stijging is evenwel een behoorlijke kwaliteitsverbetering van de produkten vervat. Van januari tot september is het prijsindexcijfer gestegen met 5.7 procent, waarbij in de laatste maanden echter seizoenfactoren van invloed zijn geweest, die later weer wegvallen. Dit heeft minister Andriessen (Eco nomische Zaken) gistermiddag ge zegd in de Tweede Kamer, by de be handeling van zyn prijsbeleid door de vaste commissie van Economische Zaken. De bewindsman noemde de prijsstijging met zes procent een ont wikkeling, die niet zo fraai ls, maar waaraan door de loonstijging van dit voorjaar moeilik valt te ontkomen. Het prijsbeleid als zodanig kan geen prijsstijgingen tegenhouden, en WEERBERICHT Het K.NM.I. verwacht van heden- t morgenavond: veranderlijke be- ölking bet enkele buien. Matige, tij- krachtige wind uit westelijke dingen. Dezelfde of iets hogere topera turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 16 OKTOBER op: 7.06 uur; onder. 17.44 uur ban op: 16.33 uur; onder: 0.43 uur. '°°RWater te Katwijk te 11.45 uur; "8 water te 7.03 en 19.27 uur. 1 nummer bestaat uit 24 pagina's. de prijsontwikkeling is tot dusver be neden de prognoses van het planbu reau gebleven. Dat neemt niet weg, dat voor herhaling in 1965 moet wor den gewaakt, hetgeen alleen mogelijk is als de loonstijging beperkt blijft. Groot begrip •Volgens minster Andriessen heeft het bedrijfsleven in vele gevallen een groot begrip voor hét prijsbeleid ge toond. Het overleg met het bedrijfsle ven heeft in het voorjaar wel enige moeilijkheden gekend, maar het kli maat is thans weer voortreffelijk. De prijsgedragsregels laten dit jaar dan ook ruimte voor aanpassing aan de loonontwikkeling, vooral voor be drijfstakken die in moeilijke omstan digheden verkeren, zoals het midden- en kleinbedrijf. De prijsstijgingen voor melk, brood, margarine, suiker en brandstoffen zyn voor een belangrijk deel (15—20 procent) ten goede van de detailhan del gekomen en ook de winstmarge in de dienstensector en het vervoer is aanzienlijk verbeterd. De bewinds man voorspelde op langere termijn prijsstijgingen in de dienstensector, prijsdalingen voor duurzame con sumptiegoederen en prijsstabiliteit in de sector van de voedings- en genot middelen. Aardgas Het aardgas zal in de komende ja ren slechts geleidelijk gaan voorzien in een kwart van het energiever bruik. De kolen zullen daardoor ze ker niet van de markt worden ver drongen en de brandstoffenhandel wordt dus ook niet in één klap het slachtoffer van het aardgas. Minister Andriessen meende, dat er voor de brandstof felhandel vooriopig geen reden is zich bijzonder ongerust te maken. Hij reageerde daarmee op de som bere toekomstverwachtingen, die on der de brandstoffenhandel leeft. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat in 1975 nog zeker voor 25 procent van het totale energieverbruik aan kolen zal worden afgenomen. Thans voor ziet de steenkool voor 42 procent in het totale energieverbruik, naast aardolie voor 55 procent. De Amerikaanse negerleider ds. ds. Martin Luther King, aan wie de Nobelprijs voor de vrede is toegekend. SOLDAAT DOOR SCHOT GEDOOD Tydens een les schietopleiding-ge weer op het kazemeterrein van de Isabellakazerne in Den Bosch is gis termiddag de 20-jarige dienstplichtig soldaat A. K. van der Mark, door een schot getroffen en gedood. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, woonde in Ryswjjk en was leerling van de kaderschool infanterie in Den Bosch. Na laden, ontladen en herladen met exercitiepatronen werd het rich ten beoefend, waarbij gebruik wordt gemaakt van een richtbord, dat op enkele meters afstand door een me deleerling wordt vastgehouden. Tevo ren dienen de exercitiepatronen te worden verwijderd. Dit was echter verzuimd en bovendien bleek zich tussen de exercitiepatronen een scherpe patroon te bevinden waar door soldaat Van der Mark, die het richtbord vasthield, dodelijk in het hoofd werd getroffen. De Koninklij ke Marechaussee stelt een onder- Nobelprijs geneeskunde De Nobelprijs 1964 voor ge neeskunde is vandaag toegekend aan de Amerikaan Konrad Bloch en de Duitser Feodor Lynen gezamenlijk. De prijs, die ongeveer 190.000 gulden bedraagt, werd deze ge leerden verleend voor hun ont dekkingen betreffende het me chanisme en de regeling van het metabolisme van cholesterol en vetzuur. Bloch is geboren in Duitsland maar in 1944 tot Amerikaan ge naturaliseerd. Prof. Bloch werd 21 januari 1912 in Neisse geboren, ging in 1936 naar de V.S. en werd daar in 1944 genatura- kinderen. Prof. Lynen werd op 6 april liseerd. Hij is gehuwd en heeft twee 1911 in München geboren en is lid van de nationale Akademie van We tenschappen in Washington. een huldeblijk aan de discipline en moed van miljoenen negers en blanken van goede wil, die de weg van geweldloosheid hebben gevolgd bij hun pogin gen een rijk van rechtvaardig heid en liefde in de V.S. te ves tigen". De 35-jarige predikant ls de jong ste. die ooit een Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen. Zyn jongste boek, „Waarom wy niet kunnen wachten", behandeld de stryd van de negers in Amerika voor gelijke rechten en werd de vorige maand in Londen uitgegeven. In de toelichting zegt de Noorse commissie o.m.: „Een bijzonder as pect van Martin Luther Kings acti viteit is, dat hij voortdurend ijvert voor het beginsel van geweldloos heid". De commissie herinnert er verder aan. dat ds. King in 1955 de boycot door de negers van auto bussen te Montgomery, in de staat Alabama, leidde en sindsdien optrad als leider in de stryd voor gelijke burgerrechten, dat hij eerder dit jaar een eredoctoraat van de Yale- universiteit ontving en de John. F. Kennedyprijs kreeg van de r.k. Raad voor samenwerking tussen rassen in Chicago. Tijdens de ongeregeldheden in de Newyorkse negerwij k Harlem van enkele maanden geleden riep King de negers opnieuw op, een einde te maken aan gewelddaden. Ds. King, die Baptistisch predi kant is, heeft eens in een interview met het weekblad „Time" verklaard, dat hij eerst niets voelde voor het predikambt. „Ik kwam in opstand tegen het emotionele karakter van het negergeloof. Ik begreep dat niet en het verwarde mij", zo zei hij. Maar hij was tot de slotsom geko men, dat het predikambt de enige juiste grondslag bood voor zijn denk beelden aangaande sociale protesten. Grote indruk op hem maakten He- gel, Kant en Gandhi. „Van laatst genoemde leerde ik mijn geweldloze werkwijze", aldus King. Medewerker van Johnson in arrest en ontslagen Walter W. Jenkins, die 20 jaar lang medewerker van president Johnson is geweest, is op 7 oktober wegens een zedendelict gearresteerd in het YMCA-gebouw te Washington, aldus een mededling van de politie in Washington. Het Witte Huis heeft zyn ontslag bekendgemaakt. De arrestatie van Jenkins kwam aan het licht nadat Dean Burch, landelyk voorzitter van de Republi keinse party, de nieuwsmedia tele fonisch had meegedeeld „dat het Witte Huis wanhopig probeert be langrijk nieuws op het gebied van de nationale veiligheid achter te hou den". Wat de .nationale veiligheid" met deze affaire te maken heeft, is niet duidelyk. (Advertentie) Bij den on- dergeteekende zijn aangeko men puike Brielsche winter- aardappelen voor fl,90 vrij aan huis, alsmede Zeeuwsche ronde d 1,75 per mud. P. Zandvliet, op de Vliet te Legden 1 Bij de gehouden verkoo- ping op 14 dezer: Een huis en erf en schuurtje, staande en gelegen aan de Breedestraat 1 aan den hoek van de korte Schoolsteeg, wijk IV, kooper E. Noordijk voor f 3996.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1