1000.- f b- Jf,5 1 fff'ff altijd al de sigaar voor moderne mannen Bisschop cloet felle aanval op de modernistische geestelijken 12 x KANS OP DUBBELE BROS WEDSTRIJD Vrijspraak in proces van Beverloo (de z,g. „rookpot - af f aire") lot ziens in Marina .Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 oktober 1964 Zesde blad no. 31390 TIJDENS HET VATICAANSE CONCILIE Voorstellen over priesters zijn bijna een belediging I De Joegoslavische bisschop Smiljan Cekada van Skopje I heeft gisteren tijdens de zitting van het Vaticaanse Concilie een felle aanval gedaan op de pries- Iters, die het slachtoffer gewor- den zijn van wat hij noemde .mo dernistische fouten", voorname lijk bij delicate morele moeilijk- heden van de biechteling. In dis- jcussie waren de 12 voorstellen over de priesters. Cekada zei, dat een geest van „Laicisme, mo dernisme en secularisme" door [de gelederen van de geestelijken kruipt. In zijn toespraak, die door con- tüiekringen een „donderpreek" ge noemd werd, sprak hij over het ge drag van priesters die volgens hem proberen op eigen gezag de moraal- I theologie te veranderen op de pun ten, die onder 't zesde gebod (seksu eel gedrag) vallen. Ter waarschuwing haalde hij eentekst uit de bijbel Igan: „Onze tegenstander de duivel waart rond als een brullende leeuw". I Aartsbisschop Fernando Gomes Dos Santos van Goinania (Brazilië) jzei uit naam van 112 bisschoppen, dat de voorstellen een grote telurstelling iyn en bijna een belediging van de IN haal nog deze week uw 5-stuks pakket, wedstrijdvoorwaarden staan er op. priesters vormen. Hij merkte op, dat de tekst volledig moet worden her zien en op de vierde bijeenkomst het Vaticaanse Concilie in debat gebracht moet worden. Dit lokte ap- aus uit. Vierde bijeenkomst De vraag of er een vierde bijeen komst moet worden gehouden, wordt in de wandelgangen ijverig bespro ken. Verscheidene conservatieve pre laten willen 't concilie met deze der de bijeenkomst beëindigen. Aartsbisschop Gomes zei, dat in het stuk geen spoor te bekennen is pastorale vernieuwing. Het be staat alleen maar uit vermaningen waarschuwingen, alsof de pries ters daarop zitten te wachten. Kardinaal Ruffini van Palermo en kardinaal Quiroga Y Palacios van Santiago de Compostelia (Spanje) hadden waardering voor de tekst. Mgr. Felici deelde mee, dat het debat over schema 13 over „Kerk wereld" waarschijnlijk vrijdag of maandag gehouden zal worden. Dit schema handelt over brandende kwesties zoals geboorteregeling, co- ciale rechtvaardigheid en kernoorlog. Rechten van kapelaans De Hongaarse bisschop mgr. Bank kwam op voor de rechten van de kapelaan. Deze worden nauwelijks omschreven, zei hij. Men kent in het kerkelijk recht blijkbaar alleen maar de plichten van de kapelaan. Hjj wil de tevens grondige herziening van de beneficiën in de kerk en de „stola belasting", gelden voor begrafenissen huwelijken en doop. Alles waar „een zakelijk luchtje" aan zit, moet zo spoedig mogelijk worden afgeschaft, zei mgr. Bank. Tijdens het debat over de voor stellen over de priesters zei de bis schop van Tampico (Mexico), Ernes to Corripio Ahumada. dat 't concilie „vele opvallende ongelijkheden", ont staan uit het systeem van de benefi ciën (kerkelijke posten met vaste in komsten uit schenkingen) moet op ruimen. HÜ merkte op dat het helemaal niet zeldzaam is priesters aan te treffen die over meer financiële mid delen beschikken dan zij nodig heb ben, terwijl andere, soms hun bureri, op de rand van de honger leven. Voor alle priesters zou een verzekering sociale zekerheid en tegen ziek tekosten moeten worden gesloten. De bisschop stelde tevens voor in elk diocees een fonds op te richten, dat de nood moet lenigen van de priesters die dat nodig hebben. BOUW ANTWOORDKERK VERLOOPT VLOT By de bouw van de Antwoordkerk '64 verlopen de werkzaamheden naar wens. Momenteel wordt in ploegen met in totaal 60 man gewerkt. Het kerkgebouw is thans reeds ge heel gesloten, inclusief het dak. In de klokkestoel, die dinsdag werd op gesteld, hingen gisteren reeds twee klokken van het totaal aantal van negen, dat de stoel zal dragen. De grootte van elke klok wordt bepaald door het ledental der afzonderlijke aangesloten kerken. Inmiddels is bericht ontvangen van de toezegging der kanselbijbel door het Nederl. Bijbelgenootschap. De- - bijbel zal zondag a.s. bij de inge bruikneming worden ingedragen door de oud-katholiek pastoor G. A. van Kleef. Een textielfabriek uit Bostel biedt het avondmaalslinnen aan, dat thans wordt vervaardigd en dat juist op tijd gereed zal kunnen zijn. Een kinderkerk in Charlois heeft de spaar potten geledigd voor de bloemen die de openingsplechtigheid luister zullen bijzetten. Dinsdagavond werd een be zoek gebracht aan het werk door gemeenteraadsleden van Rotterdam talrijke randgemeenten. Bij deze bijeenkomst zei de waarnemend com missaris der Koningin, mevrouw De Ruyber-De Zeeuw, dat van verschil lende kanten kritiek wordt uitgeoe fend over de benadering der mensen bij deze actie. Zij was echter van mening dat men eerst het werk moet voltooien en dat er daarna dan nog tijd genoeg zal zijn om er diepgaande beschouwingen aan te wijden. Van daag bracht de minister van Justitie, Y. J. Scholten, een bezoek aan de bouwplaats. PAUS PAULUS NAAR MONTE CASSINO Paus Paulus zal op 24 oktober naar het in de buurt van Rome gelegen klooster van de Benedictijnen „Mon- te Cassino" reizen om daar de ge heel gerestaureerde abdü in te zege- Bij die gelegenheid zal de paus tevens de Heilige Benedictus tot pa troon van Europa uitroepen. Het be roemde klooster op de Monte Cas sino werd tijdens de oorlog geheel verwoest. Paus overweegt toch reis naar Bombay Ondanks recente ontkenningen an het Vaticaanse staatssecretari aat blijkt thans, dat Paus Paulus overweegt toch nog een bezoek te brengen aan het Internationaal Eu charistisch Congres, dat eind novem ber en begin december in Bombay gehouden wordt. Het zal waarschijn lijk een bezoek van een dag worden. Mgr. P. Marcinkus van het pau selijk staatssecretariaat heeft enkele weken geleden een bezoek aan Bom bay gebracht, om officieel te tonen, dat de paus veel belangstelling dit congres heeft. Op dezelfde wijze werd eind-november vorig jaar bezoek van de paus aan het Nabije Oosten voorbereid'. Het pauselijk staatssecretariaat wilde woensdag niets bevestigen of ontkennen. RUIM 41/2 MILJOEN VOOR KERKBOUW Op het Centraal Bureau van de kerkbouwaofcie Antwoord '64 in Den Haag werd de bezetting gisteren be dolven onder ruim zestienduizend enveloppen en een totale giro-bij schrijving van twee ton: er resul teerde een dagopbrengst aan (ge honoreerde en nog niet gehonoreer de) toezegging uit van 'n klein mil joen. De stand van Antwoord '64 bereikte daarmee een totaal van f4,5 mil joen. Nog moet de grote hoeveelheid toezeggingen binnenkomen. Deze worden vrijdagavond opgehaald door tienduizenden vrijwilligers die maan dagavond al een laatste oproep heb ben bezorgd. Valthermond W. Oost te Minnertsga te Linschoten W. v, Herpen te Kinderdijk. WAALSE GEMEENTEN Aangenomen naar Amsterdam A. R, Arcachon CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te VI aard In gen W. Heerma e Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Z. Passeerhoorn „terug" gestolen Twee gebroeders uit Hazerswoude waren hevig verontwaardigd, omdat de passeerhoorn van hun auto was gesloopt en gestolen. „Dan stelen wij er maar één van een ander," dachten ze. Zy gingen aan het sleutelen en stelden zich op die manier schade loos voor de diefstal. Dat zjj zelf bezig waren diefstal te plegen, realiseerden zij zich ken nelijk niet, doch dat werd hen nu wel duidelijk gemaakt door een pro cesverbaal. Bij de Haagse politie rechter lieten zij evenwel verstek gaan en dat vond de officier van Justitie een kwade kant in het ge val. „Ze stelen er op los en nemen niet de moeite om verantwoording van hun daden af te leggen," zo constateerde hij en daarom luidde de eis tegen ieder van de verdachten vijf weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. De rechter wilde er rekening mee houden dat verdachten nog jong zijn: 19 en 20 jaar, dat zij een blanco strafblad hebben en later toch ook wel erg geschrokken waren van hun daden. Daarom legde de rechter beide verdachten een geld boete op van f 50 benevens een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. NL JÏ/ r;W J** .4*J JÉ J Het ruim 3000 ton metende f Napels. Het schip Is later gezon- Nederlandse vrachtschip Doris kennadat de bemanning in vei- op de rotsen voor de haven van ligheid was gebracht BODEGRAVER E. VAN VULPEN VEERTIG JAAR BUSCHAUFFEUR By „Citosa" in Waddinxveen zal deze week een Bodegraver jubileren, die zyn eerste schreden naar de au tobus vele jaren voor de oorlog deed bü de Bodegraafse firma H. L. van Bunningen. Het is de heer E. van Vulpen, die in 1924 chaffeur by Van Bunningen werd, en die - het auto- busbedryf van deze firma trouw is gebleven toen het in de oorlog over ging in de autobusdienstonderne- ming „De Rijnstreek" en later in „Citosa". By Citosa behoort de heer Van Vulpen tot de oudste garde. Grotere afzet van produkten uit bloemkwekerij De afzet van bloemisteryprodukten in Nederland is in de eerste zeven maanden van dit jaar gestegen met zestien procent. Ook de export ont wikkelt zich gunstig tot en met september voerde ons land voor 93 miljoen gulden aan bloemkwekery- gewassen uit, dat wil zeggen voor tienmiljoen gulden meer dan in de eerste drie kwartalen van 1963. Dit heeft de voorzitter van de vereni ging „De Nederlandse Bloemistery', dr. A. J. Verhage, vanmiddag in Utrecht meegedeeld op de algemene vergadering van deze organisatie. Ondanks grotere produktie en ho gere afzet moet de rentabiliteitsont- wikkeling in de bloemisterij volgens de heer Verhage toch met een zekere zorg tegemoet worden gezien, omdat de conjuncturele ontwikkeling leidt tot een aanzienlijke kostenstijging. Ovei de moeiiykheden in de EEG ten aanzien van het Nederlandse be leid voor bloembollen zei hy, dat op het gehele terrein van de siergewas- senteelt met spoed een gemeenschap pelijke politiek tot stand moet wor den gebracht. Dr. Verhage ging ook in op de kwes tie van de teeltbeheersing. Hy is zich ervan bewust, dat een Neder landse teeltbeheersing in de steeds groeiende internationale samenwer king en by het wegvallen van han delsbelemmeringen, op zichzelf geen waarborg meer kan bieden voor een goede ontwikkeling van de rentabi liteit. Toch meent hy, dat de teeltbe heersing nu nog niet moet worden opgeheden, omdat een dergeiyke maatregel zou kunnen leiden tot een schoksgewyze ontwikkeling, die onge wenst is voor de goede gang van zaken in de bedryven en die het ge vaar van toepassing van veiligheids clausules in internationale verdra gen zou vergroten. Bijna altyd kan men Van Vulpen aantreffen op de UJn Bodegraven- Utrecht Veel van het gemoedelijke van die vroegere jaren is nu veranderd. Toen was het besturen van een bus nog zoiets als pionleren. Luxe als een mobilofoon was iets waarvan men zelfs niet kon dromen. Kreeg de bus onderweg pech, dan moest de vindingrijkheid van de chauffeur het voertuig weer op gang brengen. Moordend was in die eerste jaren de onderlinge concurrentie. Een aar dig voorbeeld uit het chauffeursle- van de heer Van Vulpen is het volgende: Op de lijn Bodegraven- Gouda werd zijn Van Bunningen- eens op enkele meters gevolgd door een concurrent By de Reeu- wijkse burg wilde een passagier uit stappen, maar dat zou betekenen dat de concurrent de bus zou pas- a en de overige passagiers zou oppikken. Goede raad was duur, r Van Vulpen meende slim te zijn. Hij stopte zijn bus midden op de smalle Reeuwijkse brug en ver zocht zyn passagier door de achter deur uit te stappen. Maar helaas bleek de concurrent nog slimmer. Hy zette zyn bus pal achter die van Van Vulpen, zodat de achterdeur niet geopend kon worden en de passagier niet kon uitstappen. Gelukkig zyn die tijden, waarom de jubilaris nu nog gaarne lacht, voorby. Met voldoening zal hy deze week op zijn veertigjarige chauf- feursarbeid terugzien. In de kantine Citosa in Waddinxveen zal hy vrydagmorgen en vrijdagmiddag elk uur recipiëren. MARTINEZ maakt sublieme Senoritas voor de moderne mannen van vandaag! MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! Van rookpot naar doofpot... (Van onze Brusselse correspondent) De twee verdachten In het proces van de „rookpotaffaire" van Bever loo zijn gisteren door de krijgsraad te Luik vrijgesproken. Daarmee is, tenzy een nieuwe aanklacht mocht worden Ingediend, zoals in België al gemeen werd verwacht, de rookpot affaire een doofpotaffaire geworden. Begin oktober had de auditeur militair tegen de verdachten de ka pitein die het commando voerde over de troep, die de oefening hield en de sergeant die het bevel voerde over de 21 jonge rekruten die door een rioolbuis moesten kruipen, waarin de atmosfeer bedorven was door de daarin geworpen rookpot) zes maan den gevangnisstraf geelst. In hot vonnis van gisterochtend werd melding gemaakt van de on wetendheid, waarin een groot aantal officieren en onderofficieren ver keerden met betrekking tot de scha delijke werking van de rookpotten ran het gebrek aan kader in de compagnie van de terecht staande kapitein. De krijgsraad bleek van oordeel, dat deze kapitein zijn ondergeschik- niet voldoende had gewaar schuwd, maar dat zulks te veront schuldigen was, omdat de oefening in kwestie er een was, zoals er da gelijks werden gehouden. Bovendien meent zy, dat deze officier niet op de hoogte kon zyn van dé aanvul lende instructies, welke voor het ge bruik van de rookpot waren gegeven. Ten aanzien van de sergeant is de krijgsraad van oordeel, dat deze niet voldoende ervaring had als instruc teur en dat hy niet genoeg wist van de gevaarlykheid van de rookpot. Hy kon die echter niet hebben, want toen hy zyn opleiding kreeg, werden slechts drie kwartier besteed aan de instructie over het onderwerp in kwestie. De krygsraad meende dan ook, dat hy de gevolgen van het gebeurde niet had kunnen overzien. Het staat nog te bezien of het laatste woord in deze rookpotaffai- thans is gesproken. Van de eerste dag af is het duidelijk geweest, dat het ministerie van Landsverdediging alles eraan heeft gedaan om de pynlijke geschiedenis, die de dood van drie rekruten en misschien nog levenslange invaliditeit van een of twee anderen tengevolge heeft, zo discreet mogeiyk te behandelen. Het weekblad „Pourquoi Pas?" is dezer dagen zelfs zo ver gegaan te veronderstellen, dat het werkelyke proces van Beverloo niet zal plaats vinden en het blad schreef: „Het proces zal de waarheid misschien ra ken, maar haar nooit aan het licht brengen." Uit de twee vryspraken van gisteren kan men afleiden, dat er andere verantwoordelyken zyn, op een hoger niveau dan de twee militairen die onschuldig zyn ver klaard. Het ministerie van landsver dediging zou er trouwens goed aan doen wanneer het bekend zou ma ken hoeveel schadevergoeding het aan de nabestaanden van de over leden slachtoffers en aan de nog levenden heeft uitgekeerd, tenein de te voorkomen dat dezen een civiel proces beginnen. Bevestiging en intrede kand. Dethmers Kandidaat J. Dethmers uit Am sterdam zal zondagmiddag 18 okto ber a.s., na vooraf in de morgen dienst te zyn bevestigd door dr. J. Verkuyl uit Amsterdam, algemeen secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Woubrugge in de classis Rijnland, waar hy beroepen is in de vacature van ds. G.VVJ. van Bleek, die op 24 februari van het vorige Jaar (1963) naar Marken is vertrokken en die daar veertien dagen later intrede heeft gedaan. Kandidaat Dethmers werd op 14 december 1933 in Sneek geboren. Hy bezocht eerst de afdeling hjj.s. B aan het christelyk „Johannes Bo- gennan",- lyceum in Sneek, deed na derhand staatsexamen gymnasium A en studeerde vervolgens nog aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar hy in december 1962 zyn kan didaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer Dethmers kort daar-, na, na praeparatoir examen door de classis Amsterdam was beroepbaar verklaard, in de Gereformeerde Ker ken in Nederland, werd hy op 17 september 1.1. door de classis Ryn- land peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening tier Sacramen ten in genoemde Kerken. Kandidaat Dethmers is ongeveer twee Jaar werkzaam geweest als ad- juncsecretaria voor onderwijs en jeugdwerk van de Nederlandse Zen dingsraad. Op de kippen jacht Twee jongelieden uit Bodegraven, één uit Gouda en één uit Valkenburg, voerden een soort van strafexpeditie uit op een kippenfokker in Alphen aan den Ryn. Ontevreden in verband met een loonkwestie, was een kippen- jacht uitgevoerd en werden ook twee zakken met sierveren gestolen. Daar was het niet by gebleven, want het viertal had het ook op kip pen en konynen van andere bewo ners van Alphen, Bodegraven en Lange Ruige Weide voorzien. Dit alles bracht hen voor de Haag se politierechter, waar de feiten wel werden toegegeven. Hun bezwaar was evenwel, dat zy naar zy meenden reeds voor de gepleegde feiten zyn gestraft. Teneinde dit te onderzoeken, hield de politierechter de verdere behan deling van de zaak enige tyd gele den aan. Thans werd de zaak opnieuw be handeld. Twee van de vier verdach ten waren ter zitting verschenen. De officier van Justitie deelde mee, dat volgens het onderzoek verdach ten inderdaad reeds eerder voor der- gelyk soort diefstallen zyn veroor deeld, doch dat betrof diefstallen in Lange Ruige Weide. De verrekening van de andere diefstallen moest dus nog geschieden. Maar omdat de officier wel in aan merking wilde nemen, dat reeds straffen zyn opgelegd en verdachten overigens wel gunstig bekend staan, luidde de eis f 100 boete of 20 dagen hechtenis. „Maar als het weer gebeurt, wordt het anders, want diefstal van kippen die onbeschermd rondlopen, moet streng worden gestraft", zo luidde de waarschuwing van de officier. De rechter veroordeelde conform de eis. Wintertarieven. De bar is elke dag tot 12 uur geopend, behalve des maandags. Jf Jf Jf Referendum in Oostenrijk Reeds 803.563 Oostenrijkers hebben zich uitgesproken voor hervorming van het Oostenrijkse radio- en tele- visiebestel. Dit blykt uit de eerste resultaten van het referendum dat vorige week daartoe is gehouden. Deze resultaten zyn gisteren door het ministerie van Binnenlandse Za ken bekendgemaakt. Het wetsontwerp was gewenst ge acht door 46 dagbladen en tyd- schriften. Het ontwerp werd opge steld door een commissie van juris ten en deskundigen. Volgens de grondwet zyn. voor dit „volksinitia tief" slechts 200.000 stemmen podig om het ontwerp automatisch door het parlement te doen behandelen. Portugezen wilden priester-arbeider houden: 3 doden De bevolking van het Portugese dorpje Lourosa (300 zielen) heeft zich zodanig opgewonden over het vertrek van haar „priester-arbeider* uit haar midden, dat ztf het tot bloedige incidenten heeft laten ko men, waarbU drie doden zyn ge vallen en 15 gewonden. Het voorwerp van de genegenheid van de bewoners van Louixwa, de 26-jarige pater Damiao Bastos, heeft in de twee jaar dat hy in Lourosa werkzaam is aller harten gewonnen door zyn sociale bewogenheid. Maar enige dagen geleden wees de bis schop van Oporto een nieuwe pas toor voor Lourosa aan, die inmid dels in het plaatsje is aangekomen en daar, in weerwil van het verzet der bevolking, aan de slag poogt te gaan. Maar toen de politie pater Bastos kwam „halen", sloeg het UJdeiyk ver zet over in krachtdadig verzet, bo- dat de politie zich van haar vuur wapens moest bedienen om zich de betogers van het ïyf te houden, die haar de pater wilden ontrukken. De schoten van de politie hadden tot bovengenoemd droevig gevolg. Tran Thien Khiem weggedegradeerd Generaal Tran Thien Khiem, tot voor kort minister van Defensie en opperbevelhebber der Zuidvietnameae strydkrachten, is volgens doorgaans betrouwbare kringen benoemd tot ambassadeur in de Verenigde Staten. De Amerikaanse, regering zou met deze benoeming hebben ingestemd. De vorige week vertrok generaal Khiem uit Saigon voor een goodwill- bezcek aan verscheiden Europese hoofdsteden. Er liepen toen ge ruchten, dat zyn vertrek uit Saigon was geëist door een groep machtige generaals die bekend staat als de „jonge Turken". Premier Ngoejen Khan heeft de functies van generaal Khiem over ge- Moskou wijst twee gezinnen uit Twee gezinnen, bestaande uit drie volwassenen en vtlf Jonge kinderen, moeten binnen 48 uur de Sowjet- Unie verlaten. Het zyn de gezrnnen Berezin en Doebotzew, die na de af gelopen wereldoorlog uit China naar de Scwjet-Unie zyn gegaan en de Russische nationaliteit hebben ge kregen. De uitgewezenen moeten hun identiteitspapieren, waaronder de geboortebewyzen van de kinderen, achterlaten. De twee gezinnen hebben zich tot het Amerikaanse consulaat in Mos kou gewend, dat hun geval in behan deling heeft genomen en de uitgewe zenen verzocht heeft vandaag terug te komen. De Berezins en Doebotzews willen naar de Verenigde Staten emi greren waar zy familie hebben. ONLUSTEN IN PAKISTAN Bij hevige vechtpartyen die zich gisteren te Khoelna in Oost- Pakistan hebben voorgedaan, tussen arbeiders die zyn aangesloten bij el kaar bestrydende vakbonden, zouden 34 mensen om het leven zyn geko- De arbeiders werken in jutespin- neryen. Drie dagen geleden zyn er al onlusten uitgebroken in een spin- nery, die eigendom is van de Isma- elitische Gemeenschap. Er zyn troe pen naar de stad gezonden om de orde te herstellen. Rond 90.000 ar beiders, werkzaam in de ju te- industrie, staken op het ogenblik. Zty eisen hogere lonen. Na de vechtpar* tyen van gisteren zouden 880 arrestaties zyn verricht

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11