LEIDSCH DAGBLAD RUIMTESCHIP REEDS NA 24 UUR GELAND Smolen vrij Toch moeilijkheden met pasjes in Berlijn BAMI e HASh Ging vlucht niet volgens plan COSMODROME" BIJ BAIKONOER Ook Macmillan overschreeuwd REL IN PRAAG: 47 JONGELUI GEARRESTEERD Landbouwer ontkent vogelvergiftiging Proces-verbaal opgemaakt Bepaalde dagen zijn volgeboekt TERRORISTEN KRENKTEN AMERIKAAN GEEN HAAR Verkeer in Londen is een chaos ©üc/ ïmws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 OKTOBER 1964 No. 31388 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck goofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Twee van de drie Russische ruimtevaarders in hun cabine tijdens hun vlucht door de ruimte. Links Wladimir Kamarow, rechts Konstantin Feoktistow. De foto werd radio- grafisch uit de ruimte naar een Russisch ontvang ststatioi gezonden. i Het Russische ruimtevaartuig met drie man pn boord is tegen de verwachting in reeds een paal na de start weer geland: een opmerkelijk jorte duur voor een zo spectaculair begonnen lucht. Het ruimteschip maakte in 24 uur en 17 pinuten zestien omwentelingen om de aarde, al- Gedurende de afgelopen nacht werden in Moskou herhaaldelijk berichten slanceerd over de vlucht, die geheel volgens het plan zou verlopen. Er werd borts meegedeeld, dat de start had plaats gevonden vanaf een „cosmo- le" by Baikonoer in Kazakhistan op 2000 km ten zuidoosten van Mos- en 352 km ten noordoosten van het Aralmeer. Vanaf deze basis zyn Is eerder bemande Russische ruimtevaartuigen gelanceerd, doch een offi- e bevestiging was daarvan nimmer gegeven. De plaats van landing is hog net door de Russen bekend gemaakt, doch vermoedeiyk zal dit de om- i genoemde basis zyn geweest, omdat er gezien de opgegeven tijd- n start en landing in de omwentelingstyd van 90.1 minuut vrüwel :ecies 16 omwentelingen werden gemaakt in slechts iets meer dan 24 uur Ie de aarde nodig had om onder de baan van het ruimtevaartuig door te hedenochtend om 8.47 uur Nederlandse tijd ,,op de vooraf vastgestelde plaats" te lan den. De drie bemanningsleden verkeren volgens berichten van Tass in goede welstand. Tijdens de vlucht van een etmaal zouden belangrijke we tenschappelijke waarnemingen zijn gedaan. De eerste berichten uit Moskou over de landing vermelden dan ook dat het wetenschappelijke onderzoe kingsprogramma „dat voor een vlucht van 24 uur was vastgesteld", volledig is voltooid. Wanneer men dit goed leest, staat er niet dat een vlucht voor 24 uur was vastgesteld, maar alleen dat de ruimtevaarders in de vierentwintig uur van hun vlucht niet hebben stilgezeten. Het geen ook zonder deze mededeling wel duidelijk was Vermoedelijk dwong afwijking in baan tot snelle terugkeer opmerkelijk korte duur van de icht doet vermoeden, dat deze niet ilgens plan is verlopen. Er waren, sien de uitvoerige doelstelling van vlucht en vooral de aanwezigheid medicus, die vermoedelijk pas ïen langdurige vlucht nuttig irk zou kunnen verrichten recht- ardigen de mening dat het nvankelyk in de bedoeling heeft een vlucht van om- reeks een week te maken. Opvallend was echter reeds van fet af aan, dat de kleinste hoogte de baan boven de aarde slechts kilometer bedroeg, een hoogte tarop de snelheid by iedere twenteling in dit perigeum niet on- nzienlyk wordt verminderd door ijlste lagen van de atmosfeer, aardoor kunnen afwijkingen in de an optreden, die een landing bin- beperkt gebied moeiiyk zo it onmogelyk maken, tn dit verband is het opmerkelyk, de Russen reeds direct na de Kering spraken over het „byna be ken van de beoogde baan". Ver- oedelyk is een te sterk elliptische n de baan met een te laag rigeum en te hoog apogeum (408 aanleiding geweest, het ruimte- fop reeds na 24 uur te'laten lan- zolang dit nog mogeiyk was 'Pder het risico, dat een gedwon- VEER BERICHT Dezelfd' e temperatuur !t KNMI in De Bilt verwacht van Wen- tot morgenavond: verander- ®bewolking met plaatselijk enkele vooral in de kustgebieden. In e. nacht en ochtend hier en daar Zwakke tot matige wind uit ^lopende richtingen. Ongeveer temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 OKTOBER nop: 7.03 uur; onder: 17.49 uur. n °P: 15.35 uur; onder: 23.34 uur. *water in Katwijk te 8.55 en 21.27 r- laagwater te 4.07 en 16.31 uur. D't nammei bestaat alt 18 pagina's gen landing op een later tydstip zou moeten plaats vinden buiten het Russische gebied of in minder ge wenste (bv. moeilijk bereikbare) ge bieden. Speculaties In dit geval zou het spektakelstuk van het lanceren van een driemans cabine inderdaad wel geslaagd zijn, maar zouden de doeleinden van de vlucht niet zijn bereikt. Zoals het echter met de voorlichting in Rus land pleegt te gaan: zekerheid hier omtrent zal men uit Russische bron bezwaarlijk kunnen verwachten, en de rest blijft al of niet goed ge fundeerde speculatie. Dieven zijn smokkelaars te glad af in Tilburg (Van onze Tilburgse correspondent) De politie in Tilburg staat voor een moeilijk karwei. Uit een auto werd voor f 10.000 aan sigaretten ge stolen en voor f 2000,- aan contanten Maar als de daders zijn gegrepen, en de buit is achterhaald dan moet de politie opnieuw aan het werk. De sigaretten waren namelijk van smok kel afkomstig en de contanten had den de smokkelaars in de wagen lig gen om enkelen van hun handlangers uit te betalen. De man, die de Til burgse politie tipte over de diefstal in de smokkelauto, vertelde er nog bij, dat zowel dieven als mokkelaars met wapens zouden hebben gedreigd. Tydens een verkiezingsbijeenkomst in Doncaster, in het noorden van En geland, heeft de voormalige Britse premier Harold Macmillan zelfs een korte terugkeer op het politieke strijdtoneel zien mislukken. Zijn toespraak werd ernstig verstoord door een groep politieke tegenstan ders die veel lawaai maakte. De politie moest eraan te pas komen om een aantal vai. de lawaaima kers de zaal uit te werken. Macmil lan onderbrak zijn toespraak ge durende enige tijd toen er op di verse plaatsen in de zaal gevechten uitbraken. Toen de orde weer was hersteld, ga ven de aanwezigen Macmillan een staande ovatie. Maar toen de oud premier goed bewaakt, het gebouw verliet, kreeg hij een zeer gemengde ontvangst van de menigte die zich buiten het gebouw had verzameld. In de Tsjechische hoofdstad Praag zijn naar pas gisteren in Wenen werd vernomen zondag avond ongeveer tweehonderd jonge lui in botsing gekomen met de po litie op het grote Vaclavske-plein. De wanordeiykheden begonnen toen een grote menigte zich verzameld had om een gevecht tussen twee jon gelui gade te slaan. De menigte werd steeds groter, waardoor het verkeer tot stilstand kwam. De politie ver zocht het publiek door te lopen, waarop een groep jongeren van een steiger yzeren voorwerpen naar de politie begon te gooien De ordebe wakers waren daardoor gedwongen van de gummistok gebruik te ma ken. In totaal werden 47 jonge Tsje chen gearresteerd, onder wie twee Op 1 mei van dit jaar vonden eveneens wanordelijkheden plaats op een plein in Praag. De autoriteiten zeiden toen, dat de ordeverstoorders belhamels waren. Zij ontkenden westelijke berichten, dat het stu denten v/aren, die tegen het regime demonstreerden. Een Tsjechisch blad deelde kort geleden mee, dat het aantal misda den in 1963 met 11.4 procent is ge stegen in vergelijking met het jaar daarvoor. Het aantal excessen onder de invloed van sterke drank nam met 41.7% toe vergeleken bij 1962. (Van onze Roermondse correspondent) Tegen een 53-jarige landbou wer in Nieuwenhagen, op wiens akker honderden dode vogels zijn aangetroffen, is gisteren proces-verhaal opgemaakt we gens het onwettig gebruik van vergif. Dit gebeurde nadat de directeur van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag aan de groepscomman dant van de Rijkspolitie in Nieuwen hagen telefonisch had meegedeeld, dat in de dode vogels overvloedige sporen van parathion waren aange troffen. Ook is vastgesteld dat de tarwekorrels, die met rijke hand wa ren uitgestrooid, in Parathion wa ren gedrenkt. De boer, die hierdoor een massa le vogelvernietiging in de oostelij ke mijnstreek heeft veroorzaakt, blijft hardnekkig ontkennen dat hij zelf de tarwekorrels over zijn land bouwgrond in Waubach en Nieuwen hagen heeft gestrooid. (Van onze correspondent in Bonn) In Oost-Berlijn probeert men de gigantische bezoekersstroom die vanaf 30 oktober uit West-Berlijn door de Muur zal „breken" wat te reguleren. In de lokalen waar de Westberlijners hun aanvraagformu lieren invullen, deelden Oostberlijnse postbeambten gisteren gedrukte papieren uit waarop stond te lezen dat voor 19 december (een werk dag) en 27 december (een zondag) geen bezoeken meer kunnen worden aangevraagd. Een paar dagen geleden al waren op deze ma nier van Oostduitse zijde 30 en 31 oktober, 31 december en 2 januari voor nieuwe reislustigen gesloten. De Oostduitsers beroepen zich ter rechtvaardiging van deze maatregel een memorandum dat aan de pasjesregeling is vastgehecht en rin te lezen staat: in elke be zoekersperiode kan het bezoek op een daarvoor bepaalde dag plaatsvinden. Het gaat daarby om een tweetal bezoekersperioden: die van 30 okto ber tot 12 november en die van de 19 december tot 3 januari. De „contingentering" door de Oostberiyners verwekte in West- Berlijn en in Bonn veel onrust en leidde tot verwarrende tegen spraken Zo verklaarde gisteren de regerings woordvoerder Von Hase en Bonn dat van contingentering geen sprake zou kunnen zijn. Het ging veel meer om het zoeken van evenwicht in de frequentie voor de periode rond de kerstdagen, waartegen de Bondsre gering geen maatregelen kon nemen. In West-Berlijn liet burgemeester Willy Brandt een ander geluid ho ren. Brandt verklaarde dat de on derhandelaars ervan op de hoogte waren dat gedurende de grootste drukte rond de jaarwisseling om „technische redenen" de aanvragen niet altijd zouden kunnen worden ingewilligd op de verlangde dag. „Wy hebben ons misrekend", ging Brandt verder, ,toen we dachten de zich eventueel voordoende moeilijkheden door gesprekken te kunnen oplossen zoals dat rond de kerstdagen van 1963 ook gebeurde, wy hebben het publiek op deze complicaties niet ge wezen om geen slapende honden wakker te maken", verklaarde Brandt. zDe burgemeester wees erop dat de gesprekken die tot nu toe met Oost- Beriyn over de zogenaamde contin gentering zyn gevoerd, op niets zyn uitgelopen. Vandaag zou nog een der de gesprek volgen. Brandt wees er echter op dat de stemming niet gun stig was voor een succes. Na de vlucht door een onderaard se gang van 57 Oostberiyners naar het Westen en het neerschieten van de Vopo Egon Schulz vorige week, doet de regering in Oost-Berlyn al les om de in het memorandium neer gelegde regels zo consequent moge- lyk toe te passen. Tot op dit ogenblik worden rond 600.000 vergunningen door ongeveer 300.000 Westberlyners aangevraagd. In dringende gevallen konden nu al 200. Westberlyners hun Oostelyke stadgenoten bezoeken Omploegen Burgemeester mr. J. G. Smeet Nieuwenhagen heeft, onmiddellyk dat bekend was dat men inderdaad met parathion te doen had, overleg gepleegd met de inspecteur van volksgezondheid in Maastricht met de officier van Justitie aldaar. De burgemeester tracht hierdoor wettelyke basis te verkrijgen on landeryen, desnoods onder toezicht van de politie, te laten omploegen. Ook gisteren zyn nog tal van do de vogels gevonden. Daaronder wa ren leeuweriken, sysjes, vinken, mussen en ook elf patryzen. Luitenant-kolonel Michael Smolen van het Amerikaanse le ger is door de Venezolaanse ter roristen die hem hadden ont voerd, gisteravond vrijgelaten. Hem was geen haar gekrenkt. Dit nieuws is door de Ameri kaanse ambassade in Caracas bekendgemaakt. Luitenant-kolonel Smolen werd vrijdag ontvoerd. Hy is gisteravond met een auto teruggekomen en deel de de ambassade telefonisch mee dat hy in goede gezondheid verkeerde. De Amerikaanse zaakgelastigde John Hill prees het werk van de Venezolaanse politie in verband met de vrylating van Smolen, vier dagen nadat deze werd ontvoerd. Een ande re Amerikaanse officier, kolonel Ja mes Chenault, werd in november vo rig jaar acht dagen vastgehouden. De politie had gisteren al eerder twee terroristen gearresteerd in een flat, waaruit volgens de politie Smo len kenneiyk werd verwyderd, een uur voordat de inval werd gedaan. Gisteravond is van betrouwbare zyde vernomen dat nog negen an dere terroristen zyn gearresteerd, on der wie een hooggeplaatst lid van de buiten de wet gestelde Strydkrach ten voor de nationale bevryding (FALN) en een beroepsdanseres, de vriendin van een van de twee man nen die in de flat zyn aangehouden. Minister van Binnenlandse Zaken Gonzalo Barrios heeft verklaard, dat de beide mannen die in de flat zyn gearresteerd, lid zyn geweest van een bende van vyf man die Smolen heeft ontvoerd. Smolen heeft na zyn vrylating de Amerikaanse ambassade opgebeld vanuit het militaire hoofdkwartier in La Coliza, vlak buiten Caracas. Hy verldaarde voor een persconferentie en een verslag aan de politie naar de ambassade te zullen komen. Smolen verklaarde tegenover jour nalisten dat hij onmiddellyk na zijn ontvoering is geblinddoekt en dat hy pas weer mocht zien toen hy in de schuilplaats van de bende was ge bracht. Hy verklaarde goed te zijn behandeld en dat hy hamburgers, frisdranken en kip heeft gekregen. Toen hem gisteravond werd ver teld dat hy zou worden vrygelaten, werd luj opnieuw geblinddoekt. Hem werd gezegd dat hy geen weerstand moest bieden. Smolen had zijn ontvoerders ge- irom zij hem hadden mee genomen. „Zy vertelden my dat za propaganda wensten en dat dit een manier was om die te krygen", al dus Smolen. Hy meende dat hy door drie mannen was ontvoerd. Hy ver klaarde dat er voortdurend minstens twee mannen by hem waren. (Van onze Londense correspondent) Er heerst in Londen een grote verkeerschaos door een wilde staking en langzaam-aan-actie van een groot deel van het personeel van de on dergrondse uit protest tegen de nieu we winterdienstregeling, welke een aantal functionarissen overbodig schynt te maken of overplaatsing naar andere depots met zich mee brengt. Op sommige lynen reden gisteren helemaal geen treinen, de meeste andere hadden grote vertra ging. De toch al sinds jaren slecht) werkende bussen waren overbelast. Gedurende het avondspitsuur ont stonden er in de city ongewone scè nes: in het gedrang werden er kle ren aan flarden gescheurd en men sen kregen schoppen tegen de enkel3 meisjes verloren haar schoenen, man nen hun bolhoeden. Vandaag traden er noodmaatrege len in werking om het extra aantal auto's, dat als gevolg van het opont houd Londen binnenkomt, te kunnen verwerken. Men mag daarom koste loos en gedurende onbeperkte tyd gebruik maken van parkeermeters en er zijn andere, eveneens koste loze, parkeerterreinen ingericht. Dit is het zoveelste conflict dat op de ruggen van het publiek wordt uitgevochten Deze staking kan een spaak in het wiel steken van Labours hoopvolle vooruitzichten op een ver kiezingsoverwinning wegens de irri tatie van het forensenpubliek uit de Londense voorsteden, waar het lot van de conservatieven soms aan een zyden draad hangt. Want stakingen brengen in verkiezingstyd de natuur lijke terugslag met zich mee voor de zo nauw met de vakbonden optrek kende Labourpartij, al staan by wil de acties de bonden volkomen mach teloos. Prins Bern hard en Prinses Beatrix zijn gisteren in Tokio aangekomen voor het bijwonen van de Olympische Spelen. Op het vliegveld werden zij begroet door de heer K. Harada, opper- ceremoniemeester van de keizer lijke hofhouding. Advertentie ?eet U graag" Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten 2ijn reeds toegevoegd. Drie minuten In de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, mét verkoop uit gekoelde toonbank. VERPAKTE K l MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keuken- In Nederland. £Qdia&l£N 27 f C6N HAAG T|L 9 1 Uit het Leidsch Dagblad van 14 October 1864: Dezer dagen werden te Haarlem de examens voor de t onderwijzers der lagere I school gehouden. De uitslag i was zeer ongunstig want van i de 35 adspiranten slaagden i er slechts 2. Te Londen beoogt men een schouwburg op te rigten, waarin niets dan godsdien- stige, aan den bijbel ontleen- I de stukken zullen worden op- gevoerd. fl (Advertentie) Stoomboot fi Volharding. Winterdienst be- ginnende op 24 October. Van Leyden ten 4 ure. Van Am- (- sterdam namiddags ten 2 ure. De directie.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1