LEIDSCH DAGBLAD iDRIE RUSSEN SAMEN m EEN RUIMTESCHIP Prinses Irene is teleurgesteld Ontvangst in Quebec „hoon voor vorstin" DRAKACELË3 ^fVoschod" met piloot, medicus - en technicus gelanceerd NU VIJFTIEN RUIMTEVAARDERS Woschod zichtbaar Liberale winst in de Belgische gemeenten Prins en prinses in TOKIO PIONIERS VAN DE RUIMTE PRINSES IRENE GEEN GETUIGE Britten fel verontwaardigd: UITGERUST! Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 OKTOBER 1964 No. 3138T Ijxecteur: E. A. E. van Dlshoeck "loofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 1 Hedenochtend om half negen Nederlandse jljd hebben de Russen het eerste ruimtevaartuig I' iet meer dan één man aan boord gelanceerd: iet met twee bemanningsleden zoals de Ameri- anen volgend jaar met de Gemini gaan probe- 31, maar met liefst drie personen aan boord: >n piloot, een medicus en een technicus. Vol lens de eerste berichten is de kunstmaan, die de [aam „Woschod" (opgang van het gesternte) Braagt, dicht b^ het daarvoor vastgestelde punt De bemanning van het ruimteschip bestaat uit de 37-jarlge gezagvoerder piloot ingenieur kolonel Wladimir Komarow, de 27-jarige medicus Boris ïegorow en de 38-jarige geleerde in de technische wetenschappen Konstan- jni Feoktistow. Zij zyn de dertiende, veertiende en vijftiende ruimtevaarders In de geschiedenis nadat Jori Gagarin op 12 april 1961, dus rum drie jaar geleden, als eerste mens de aarde verliet voor een vlucht door de ruimte. Zes van de vijftien ruimtevaarders zijn Amerikanen, negen Russen. meer dan twee weken, aangezien dat dit de grens is,' waartoe men zonder verdere maatregelen durft te gaan. in een baan om de aarde gekomen. De ruimte vaarders voelen zich volgens radio Moskou uit stekend. Er is niet bekend gemaakt, hoelang men de „Woschod" in de ruimte hoopt te houden, maar een opgave van de doelstellingen van de lance ring doet vermoeden dat het om een vlucht van langere duur gaat, waarschijnlijk langer dan vijf dagen maar korter dan twee weken. Vijf doeleinden De Woschod beschrijft in 90.1 aan om de aarde. Het i punt van deze baan ten op- de aarde bevindt zich op kilometer hoogte (opmerkelijk het verst verwijderde op 3 km. De baan van de Woschod hoek van ongeveer 65 gra- i opzichte van de evenaar. De Russen komen hoger boven de dan ooit een mens is geweest: bereikte tot dusver de groot- e hoogte met 302 kilometer. De Russen willen met deze lance- volgens de eerste berichten uit i vijftal doeleinden berei- 1. Beproeving van het nieuwe ruim- feschip, dat door de bemanning kan Borden bestuurd. (In welke mate die besturing mogelijk is, werd niet me degedeeld, maar in wezen waren in leder geval ook de Amerikaanse Mer cury-capsules in beperkte mate be- 2. Men wil nagaan hoe een groep uimtevaarders, onder wie zich spe- lialisten op verschillende gebieden 'an wetenschap en technologie be- 'inden, gedurende een ruimtevlucht unnen samenwerken. 3. Het verrichten van wetenschap pelijk onderzoek onder meer op na tuurkundig en technologisch gebied. 4, Voortgezette bestudering van de Uitwerking van verschillende aan een ïuimtevlucht verbonden factoren op het menselijk lichaam. 5. Uitgebreide bestudering van de imstandigheden op geneeskundig en liologisch gebied, die zich gedurende ruimtevlucht van lange duur Medische problemen burige vlucht gaat, minstens even lang als de vlucht van Bykowski in juni 1963, de laatste bemande Rus- ïische vlucht voor die van vandaag. Bykowski maakte een vlucht van Vijf dagen. Na zijn terugkeer hebben de Russen bekend gemaakt, dat de ""langdurige periode heid van tijdelijke invloed Q op de bloeddruk van de ruimtevaar per, terwijl hij voorts leed aan ver- Opoeidheid en emotionele en even wichtsstoornissen. Bovendien deden 'h enkele verandering voor in zijn lichamelijke afscheidingsprocessen. 'rtgelijke problemen waren gere zen bij eerdere Amerikaanse en Rus sische ruimtevluchten. li Een diepgaand onderzoek naar de oorzaken en mogelijkheden tot voor koming van dergelijke verstoring van het lichamelijk evenwicht is no dig voordat men tot langduriger vluchten, bv. naar de maan kan over- Igaan. Het is daarom waarschijnlijk, dat de vandaag aangevangen vlucht minstens de duur van die van By kowski (vijf dagen) heeft maar niet .WEERBERICHT - MINDER BUIEN I Het KNMI verwacht van hedon ist morgenavond: Wisselende bewolking met aan hankelijk enkele buien. Vannacht ,®n morgenochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit weste- Ajke richtingen en dezelfde tempe ruren als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 um") 13 OKTOBER onder: 17.51 i 14.56 um-; onder: 22.32 i te Katwijk te 7.49 7.01 20.13 uur; laagwater te 3.15 nummer bestaat uit 18 pagina's Zeer zware raket Bijzonder belangwekkend zouden Russische gegevens zijn omtrent de zwaarte van het driemans-ruimte- schip. Dit gewicht moet aanzienlijk groter zijn dan dat van de tot dus ver gebruikte capsules en de lance ring zou door een veel krachitger ra ket hebben moeten plaats vinden. In de loop van dit jaar hebben de Rus sen herhaaldelijk raketproeven geno men naar een doelgebied in de Stille Oceaan. Het ligt voor de hand, dat toen geëxperimenteerd is met de zware raket, die voor de lancering van vandaag moet zijn gebruikt. Deze raket zal vermoedelijk krachti ger zyn dan de tot dusver beproefde Volgens de sterrenwacht te Utrecht zal het Russische ruim tevoertuig Woschod bij avond te zien zijn, als de hemel tenminste helder is. Vanavond zou de Woschod in ons land te zien zijn omstreeks 19.30 uur, gaande van noordwest naar zuidoost door het zenith. De helderheid zal on geveer die van een heldere ster zijn. Regeringspartijenverlies (Van onze Brusselse correspondent) Belangrijke zetelwinst voor de liberalen ten koste van de ka tholieken (Christelijke Volkspartij) en in minderer mate van ds socialisten (BSP), dat is de eerste voorlopige conclusie, welke men vanochtend vroeg kon trekken uit de uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen, welke gisteren in België zijn gehouden. Daarbij komt, dat in het Vlaamse land ook de extreem-rechtse Volksunie successen heeft behaald (in Antwerpen veroverde zij bijv. 5 van de 43 gemeenteraadszetels) en in Wallonië meer zetels aan de communisten toevielen. Opvallend is bij deze laatsten, dat de Belgische communisten zich blijkbaar meer aangetrokken voe len tot de richting-Moskou dan tot die van Peking. Waar deze laatste met een eigen lijst uitkwam, kon zij weinig stemmen ver overen. Men kan wel zeggen, dat de (libe rale) Party voor vryheid en vooruit gang als de grote overwinnaar uit de stembusstrijd tevoorschün is geko men, ook al hebben de leidende per- sooniykheden van de andere party'en reeds dadelyk verklaard, dat de libe ralen nog niet zo sterk zijn als voor de verkiezingen van 1958. De PVV gaf haar campagne by deze gemeen teraadsverkiezingen duidelyk de vorm van protest togen het huidige regeringsbeleid van de coalitie tussen de socialisten en katholieken. Die politiek heeft dus een voor haar be- langryk resultaat opgeleverd, dat men echter voorlopig niet mag over schatten. Ook in de Belgische politiek is de oppositie lonend en vele kiezers zyn zeker vergeten dat de regerings coalitie maatregelen heeft moeten nemen die het gevolg waren van het minder gelukkige beleid van de libe raal-katholieke coalitie van voor de jongste parlementaire verkiezingen van 1961, De CVP heeft stemmen verloren, enerzijds aan de PVV (en dat geldt vooral voor Brussel-stad, waar deze laatste volgens de voorlopige uitsla gen met 36 zetels er thans zoveel heeft als socialisten en katholieken samen, en voor Wallonië) en ander zijds aan de Volksunie, dat is ook al weer een beweging die de landspoli- t.iek, met name de Vlaamse kwestie, op de voorgrond heeft geplaatst bij de stembusstrijd. Of de socialisten, die er thans trots op zijn de grootste politieke partij inBelgië te vormen, althans volgens de zetelverdeling in de gemeenteraden, veel zetels hebben verloren aan de liberalen en de Volksunie, blijft nog te bezien. In Brussel menen politieke waarnemers, de vroeger op de socialisten uit gebrachte stemmen eerder aan de linkerzijde zullen zijn gebleven en de communisten ten goede zullen zijn gekomen, evenals in het Waalse land de formaties die zich beroepen op de ideeën van wijlen André Re- nard. In datzelfde Wallonië heeft de CVP ook stemmen en zetels moeten afstaan aan haar dissidente vleugel, die zich de Christelijk-Democratische Unie noemt. Omer Vanaudenhoven, de voorzit ter van de PVV, die zondagnacht uiteraard een stralende indruk maak te, heeft met enige bescheidenheid verklaard, dat zijn partij „de wind in de zeilen" had gekregen omdat zij aan de kiezers had gevraagd. „Spreekt u uit over de wijze waarop ait land ZV2 jaar is geregeerd". Maar, zo voegde hij eraan toe, de regering zal moeten inzien, dat zij niet meer de morele macht heeft belangrijke problemen op te lossen. De PW wenst dat de ontbinding der Kamers snel zal gebeuren, maar zij hoopt dat er eerst tussen de drie grote partijen een vergelijk mogelijk zal zijn o' de Vlaams-Waalse verhoudingen", Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vandaag onder grote belangstel ling van de Nederlandse kolonie met het KLM-toestel „Sir Alexander Fle ming" op het vliegveld Haneda bij Tokio aangekomen. De prins en de prinses zullen op uitnodiging van het organisatiecomité diverse evenemen- van de Olympische Spelen bij - an. Prins Bernhard is in elk ge- van 16 t/m 20 oktober in zijn kwaliteit van voorzitter van de in ternationale hippische sportbond bij de ruiterwedstrijden bij Karuizawa aanwezig. Tientallen Japanse fotografen en filmers namen de prins en prinses onder vuur, toen zij van de trap daal den. De prins vertrok met de ambas sadeur naar het Imperial-hotel, waar hij zijn intrek zal nemen. Prinses Beatrix ging met haar gevolg in het gezelschap van mevrouw De Voogd de Nederlandse ambassade, haar residentie in Tokio. De prins en prinses zijn gisteren van Schiphol vertrokken, waar Ko ningin Juliana hun uitgeleide zwaarste Amerikaanse Saturnus-\ sie, waarmee men volgend jaar tweemans Gemini-capsule in ruimte wil brengen. Met Joeri Gagarin meegere kend, de Rus die op 12 april 1961als eerste mens de ruimte koos en toen met zijn ruimte voertuig één baan om de aarde beschreef in de tijd van 1 uur en 18 minuten zijn nu, de Russi sche lancering van vandaag in- >egrepen, in totaal 15 mensen in ie ruimte geweest. Twee van ien, de Amerikanen Alan She- pard en Virgil Grinssom, maak ten resp. op 5 mei 1961 en 21 juli 1961 (slechts) een ballisti sche ruimtesprong. Na hen was de Rus Gherman Titow op 6 augustus 1961 de tweede die een ruimtevlucht maakte en wel van 17 banen in 25 uur en 18 minu ten 24 mei 1962: Malcolm Scott Carpenter (VS), drie banen in 4 uur 56 min; 11 augustus 1962: Adrian Gri- garewitsj Nikolajew (Rusl.) 64 banen in drie dagen, 22 uur 25 min; 12 augustus 1962: Pavel Ro- manowitsj Popovitsj (Rusl.) 48 banen in twee diagen, 23 uur 59 14 juni 1963: Valeri Bykovsiky (Rusl.) en kort diaarop de eerste vrouwelijke ruimtevaarder, de Russin Valentina Teresjkova, die resp. in de Wostok V en de Wostok VI een vlucht van 81 en van 48 omwentelingen maak ten. (Van onze A'damse correspondent) Carel Briels heeft afgezien van zijn plan om prinses Irene als ge tuige te dagvaarden als hy zich straks voor de Arnhemse politierech ter moet verantwoorden wegens mis handeling van de Nijmeegse journa list J. Eilander. Aanvankelijk meen de Briels, dat zijn zaak zou zijn ge diend met een verklaring van de prinses over de gang van zaken bij de opvoering van het openluchtspel in Nijmegen tijdens de viering 150 jaar Koninkrijk. Sociale boycot in Madrid (Van onze correspondent in Bonn) Zou prinses Irene's echtgenoot (zoals wy onlangs reeds in het kort berichten, Red. L.D.) erover denken zyn plannen voor de troonopvolging Deze foto van de drie ruimte- 1 van het ruimteschip. V.l.n.r.: vaarders werd op het Rode Plein FeoktistowKomarow en Jego- gemaakt kort voor de lancering row. De bevolking van de Frans-Canadese stad Quebec heeft Konin gin Elizabeth duidelijk te verstaan gegeven, dat zij daar niet als koningin van Canada wordt erkend. De ontvangst is zaterdag en zondag buitengewoon koel geweest en de Engelse kranten spreken derhalve van een vernedering en belediging voor de vorstin. Haar bezoek aan de stad der separatisten is thans voorbij zij is door gevlogen naar Ottawa. De Koningin was naar Quebec ge komen voor de viering van de hon derdste verjaardag van de overeen komst van de „fathers of confedera tion". In de wetgevende Vergade ring hebben premier Jean Lesage Quebec en de Koningin gespro ken over dat eeuwfeest, maar de voornaamste plechtigheid tijdens het bezoek aan de stad was de 50ste ver- 1 de stichting van het 22ste koninklijke regiment. Er was geen enkele plechtigheid die de grondlegging van de confederatie markeerde. Politieke verslaggevers verwachtten verbitterde reacties in het Lagerhuis in Ottawa en in de gelederen van Quebecs politici. Oppositieleider John Diefenbaker had reeds tevoren ge vraagd of de federale regering het bezoek aan Quebec zou afgelasten in verband met dreigementen aan het adres van de Koningin. Quebec heeft de ouders der Konin gin George VI en Koningin-moeder Elizabeth, in 1939 buitengewoon har telijk begroet. Toen de Koningin in 1951 als Prinses Elizabeth een bezoek de stad bracht, was de ontvangst hartelijk. En hetzelfde kan izegd worden van het bezoek, dat I in 1959 als constitutioneel konin- n aan Canada bracht. Weinig publiek Maar ditmaal kwam de bevolking m Quebec voor haar als Koningin m Canada slechts in uiterst kleine aantallen op straat. In het centrum de stad was buiten het gebouw yan de Wetgevende Vergadering al leen Price House, zetel van een pa pierfabriek, met vlaggen versierd. Hoewel het bezoek van de Konin gin niet als een daverend succes kan worden beschouwd, zyn de an ti-royalistische demonstraties even min een grootse overwinning voor de separatisten geweest. Spijkerhard De demonstraties werden geleid door een spijkerharde groep jonge ren, die probeerden kleine aantallen toeschouwers op te zwepen tot en thousiasme voor hun zaak. De toe schouwers deden er meestal het zwij gen toe, terwijl de gemeentepolitie ingreep om de demonstraties uiteen te slaan. In totaal werden tijdens het be zoek van de Koningin 34 personen gearresteerd. De meesten hunner zul len zich vandaag voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens ver storing van de openbare orde en landloperij. Opwinding De Engelse kranten zijn in alle staten van opwinding. Zij achten de ontvangst die hun koningin In Que bec te beurt is gevallen, beledigend en vernederend. Volgens de corres pondenten heeft de Koningin de spanning dapper doorstaan, maar vertoonde zij tenslotte toch tekenen van Irritatie. De Daily Mail schrijft: „De stad die de Koningin beledigde en de toe komst van de Canadese confederatie in gevaar bracht, ging deze mooie zondagmorgen naar de kerk alsof er niets gebeurd was. Eigenlijk was er voor de grote meerderheid van Que becs 220.000 inwoners ook niets ge beurd. De Koningin was gekomen. Zij waren thuis gebleven. Het was zonder twijfel de grootste, grievend- ste belediging ooit een vorst aange- De Daily Telegraph schryft: „De Koningin onderging de vernedering van een bewaking door een dichte massa soldaten, matrozen, vliegers en politiemannen, zoals zelfs Hitier niet nodig had". De Guardian schryft daarover: „De veiligheids maatregelen weerspiegelden byna een paniek". De Daily Mirror: „Het moet de Koningin duidelyk zyn ge worden, dat de Canadese regering een fout gemaakt heeft door haar toe te staan of te adviseren een be zoek aan Quebec te brengen. De Franse Canadezen weigeren haar als Koningin van Canada te aanvaar den". De Daily Express tenslotte noemt Quebec een „Stad der schande". Uitgeslapen? neen... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. in Spanje op te geven? Dit !s de vraag die de Bonner „Generalanzei- ger" heeft beziggehouden. Het blad meldt, onder vermelding van „eigen berichtgeving" Madrid: De beloften die Charles Hugues en prinses Irene enige maanden geleden door de Spaanse carlisten zyn gedaan, gin gen zeer ver: men had verzekerd, dat niet alleen de aanhangers in de Carlistische beweging de kandida tuur van de prins zouden ondersteu nen, maar dat ook onder de gehele bevclking voor hen beii'en een bewe ging op gang zou worden gebracht. In de eerste plaats had men de prins verzekerd, dat hij binnen het Spaanse kabinet op grote medewer king kon rekenen. In verband met deze beloften en toezeggingen had de prins duidelijk op een snel succes gerekend. Al deze beloften bleken echter al spoedig een volledige mis rekening te zyn: generaal Franco toonde zich vanaf het begin niet zeer geneigd een carlistische troonopvol ger aan te nemen. De in het kabinet in Madrid hier en daar aanwezige vriendschappelijke gevoelens voor Huguvs verdwenen met deze hou ding van Franco als sneeuw voor de zon. En de voorzichtige politiek van de Koninklijke familie in Soestdijk, die de financiële mogelijkheden van prinses Irene danig inperkte om een actieve interventie van het prinselijk paar in de Spaanse politiek zo mo gelijk te vermijden, sloeg de hoop van de Carlisten op een grote aan was van financiële middelen voor de propaganda de bodem in. De prins en de prinses hadden in middels hun domicilie gekozen in Ma drid, maar de voorname geslachten in Madrid, zoals de hertog van Osuna, van Alba en van Monbellano, die zich vóór de verloving met Charles Hugues bijzonder met prinses Irene hadden ingelaten, sloten hun huizen voor haar nu zy met Hugues getrouwd is. De sociale boycot is byna absoluut. Zelfs by de opening van de grote operaweek, die in Madrid werd ge houden, kreeg de prins geen plaats- kaarten meer met de mededeling dat alle stoelen helaas waren gere serveerd Deze sociale boycot en de teleurstellingen hebben by prinses Irene een zware depressie veroorzaakt en zy en haar man hebben op het ogenblik heel weinig hoop, dat zy het op den duur in Madrid kunnen uit houden. Zelfs toen een van de mede arbeiders van de prins, Manuel Pe- reda de Regura een boek uitgaf, dat „Carlos en Irene" heet, vond men in Madrid bijna geen boekwinkels die het wilden verkopen. Het is in verband met deze ont wikkeling zeer waarschijnlijk dat prins Charles Hugues en prinses Irene, ongacht alle ontkenningen, toch vroeger of later hun huis in Madrid zullen opgeven en zich in het buitenland of in de Spaanse provin- zullen vestigen, waar de prins po litiek een grotere bewegingsvrijheid kunnen verkrijgen dan hy op het ogenblik in Madrid geniet. Buitenlandse bezwaren tegen centrale antenne Tussen de P.T.T. en de Europese Radio Unie zal binnenkort overleg plaats hebben in verband met de P.T.T.-plannen tot doorgifte van buitenlandse televisieprogramma's via het centraal antenne systeem, waarmee de P.T.T. reeds geruime tyd experimenteert in het Haagse Bezuidenhout. Zoals gemeld zal dit systeem gelei- delyk worden ingevoerd, te beginnen in de grote steden. De Europese Ra dio Unie meent, dat voor het door geven van buitenlandse t.v.- programma's auteurs- en andere rechten moeten worden betaald, de P.T.T. is het daarmee niet eens, om dat zo zegt zy er geen sprake m heruitzending. teiavs Voor het prov. gerechtshof in Z.-Holland werd heden behandeld de zaak tegen G. R., aangeklaagd van het in het publiek dragen van de Militaire Willemsorde zonder daartoe gerechtigd te zijn. Beklaagde werd veroordeeld ton 6 maanden gevangenis straf. Een geneesheer te St.- Etienne ontving dezer dagen bezoek van een zonderlinge patiënte, een meisje van 18 jaren die leed aan nyctalope, dat is: zij is blind, wanneer de zon schijnt, maar kan in het duister zeer goed zien. De 1 ziekte is ongeneeslijk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1