INSTRUMENTMAKERS „Jonge Nederlandse knnst" in het museum „De Lakenhal" MIST AAN HET BINNENHOF „Herverdeling" van j onderofficieren SLAGERS en ONGESCHOOLD PERSONEEL LOOPT U MOEILIJK HEEFT U VOETKLACHTEN CORONA voor betere schoenen MEISJE voor de huishouding PRONONCE LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 Terug naar het figuratieve ül Het is verheugend het is zélfs een ware verfrissing! te mogen zien, wat er op het gebied der beeldende kunst door de jongste generatie tot 30 jaar gepresteerd wordt, wat er onder haar leeft en woelt en hoe zij zich weer meer en meer uitgesproken tot het „figuratieve" aangetrokken voelt. De voorliefde voor de abstracte kunst lijkt op de terugtocht. Dit alles kan men constateren op de gisteravond door een-der juryleden, de heer Felix Valk in het museum „De Lakenhal" ge opende expositie „Jonge Nederlandse kunst", voortkomende uit het vroegere „Start', waarop een groot aantal kunstenaars niet min der dan ruim 30! hun werken: schilderijen, tekeningen, etsen gouaches, collages en beelden ten toon stelt. Deze expositie is de eerste onder de nieuwe derlandse kunst": zij zal van Leiden uit nog i andere steden te bezichtigen zijn. Een jury, bestaande uit vroegere deelnemers deskundigen, heeft uit het ingezonden werk eer gemaakt. Het resultaat is in menig opzicht verrassend! i „Jonge Ne- groot aantal i Start en andere srgvuldige keuze Men mag van vele namen nog onkundög zijn: op deze expositie leert men ze terdege kennen. Dan treffen o.a. de bewooderens- wardige aquarellen van de eerst 20- jarige Maarten Kemper uit Rotter dam, düe o.a. met zijn gezicht op Dordrecht en Alblasserdam (de laatste impressie beelden wij hierbij af), blijk geeft van een reeds ver bazingwekkende groei. Er zijn ook anderen te signaleren, wier werk met grote waardering valt te signalerenwü denken aan Ronald Abram (26) uit Parijs, wiens droge naald etsen „Lettre a moi même" en „Malgré mod"de aan dacht verdienen, aan Paul Basart (25), uit Rotterdam, vertegenwoor digd met twee olieverven „Composi torisch stilleven" en „Bij een ven ster", aan Kee Okx (25) uit Haar lem, die enige etsen in quatint en aquatint (Morning after blues" en (Solemn meditation") toont, aan Ton van Os (23) uit Rotterdam (etsen in aquatint - „Vrouwen" en „Spanje"), aan Zoltin Peeter (22) uit Antwerpen (etsen), aan Marte Bordewijk 80 jaar Vandaag is de auteur F. Borde wijk 80 jaar. Zijn nieuwste verha lenbundel, „Lente", is heden bU Nijgh en Van Ditmar verschenen. De heer Bordewijk, die advocaat is en naast zijn dagelüke werkkring veel schrijft, heeft een nieuwe ro man in voorbereiding. Onder de naam „Ton Ven" pu bliceerde hij bovendien enkele bun deltjes. De auteur, die nog niet geheel van een zware griep is hersteld, kan nié mand ontvangen of te woord staan. Literatuurprijzen Van Kuilenburg Bij het aftreden van de heer Her man van Kuilenburg als directeur van de V.N. De Arbeiderspers we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, heeft de direc tie van de Arbeiderspers besloten te zijner ere drie litteratuurprijzen uit te loven. Een bedrag van f 10.000 wordt m totaal ter beschikking gesteld, te ver delen over een prijs van f 5.000 voor een roman, een prijs van f 3.000 voor een novelle en een prijs van f2.000 voor een gedichtenbundel. Mededinging staat uitsluitend open voor auteurs van wie tot dusver geen werk van eenzelfde karakter in boek vorm is verschenen. De inzendter mijn sluit 1 juni 1965. Voor de beoordeling van de inge zonden manuscripten is een onaf hankelijke jury samengesteld, be staande uit de volgende leden: Aya Zikken, Louis Paul Boon, Simon Car- miggelt, Cees Nooteboom en Gerard Kornelis van het Reve. Een regle ment van deelneming dient aange vraagd te worden bij het secreta riaatsadres van de jury: mevrouw Aya Zikken, Palestrinastraat 7b Am sterdam. De uitspraak van de jury kan binnen 4 maanden na sluiting van de inzendtermijn worden tege- Röling (25) uit Amsterdam (etsen ,De wachtende" en „Vlaggen"), Cees Vlag (28) uit Den Haag, met zijn Japanse plaatjes herinnerende Landaal overleden Ten gevolge van een hartverlam ming is vannacht in Apeldoorn over leden de heer E. (Ety) Landaal, lid de technische commissie van de KNVB, van diverse arbitragecommis- es en van de Zwaluwen-organisatie. De heer Landaal, die woensdag a.s. de 60-jarige leeftijd zou hebben be reikt, speelde omstreeks 1925 in het eerste elftal van AGOW. Van 1941 tot '60 was hij voorzitter van deze vereniging. Toen hij om gezond heidsredenen aftrad, werd hij be noemd tot ere-voorzitter. VOETBAL Jong Oranje tegen NEC in Nijmegen Het elftal van Jong Oranje, dat voensdag 14 oktober een oefenwed strijd speelt tegen de eerste-divisie- club NEC, is als volgt samengesteld. Doel: Thie (ADO), achter: De Groot (Sparta) en Pijlman (DWS), midden: Burgers (DWS), Eyken- broek (Sparta) en Van der Bogert (DOS), voor: Geurtsen (DWS), Nu- ninga (Ajax), Van der Kuylen (PSV) Lenz (DWS) en Kleinjan (DFC) Reserves: Stuy (Telstar), Van Gorp (NAC), De Vries (SC Ensche de), Koens (PSV) en Van der Vall (Feijenoord) De wedstrijd wordt in het Goffert- stadion in Nijmegen gespeeld. Nieuw wereldrecord 100 meter rugslag Thompson Mann onder minuut De Amerikaanse rugslagzwemmer Thompson Mann heeft als eerste de 100 meter rugslag binnen de minuut afgelegd. Mann zwom in Tokio tij dens de selecties voor een plaats in de Amerikaanse estafetteploeg de af stand in 59.8 seconden. Het oude we reldrecord stond reeds op naam van de 21-jarlge student in de medicijnen. Op 3 september was hij in New York tot een minuut precies gekomen. Sportsplinters Anton Ebben is gisteren met Kairouan tijdens de in Londen ge houden „Horse of the year show" winnaar geworden van het spring concours van de William Hanson- trofee. Van de 98 te halen punten veroverde hij er 95. De Italiaan Fortunato Manca is gisteravond in Rome Europees kam pioen in het weltergewicht geworden door de Franse titelhouder Pavilla te verslaan. De strijd werd in de zesde ronde gestaakt, toen één van de hel pers van Pavilla de handdoek in de ring gooide. Aquarel van Maarten Kemper: .Gezicht op Alblasserdam" (Foto L.D./Holvast) kleurenlino's („Stilleven met hia- cinthen", „Ronde tafel met schelp" .Bruins tafel, blauwe schotel) en Aufce de Vries (27) uit Den Haag met een aantal etsen. Frans Kohier (29) is een der weinigen, die met zijn moderne collages ken progressieve richting inslaat. Het is niet mogelyk alle anderen bü name te noemen, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat hun wer ken zich op minder niveau zou be wegen. Nog één willen wU noemen, één wiens werken te laat werden inge zonden om in de catalogus vermeld te worden: dat is onze stadgenoot Fer Hakkaart, die in een tweetal vitrines een aantal prachtige etsen in aquatint presenteert, o.a. een uit 1963 daterend „Zelfportret", waaruit diens opvallende groei duidelijk valt af te lezen. Een klein aantal bronzen beelden verhoogt de versobeddenheid van deze bezienswaardige expositie: t.w. van Remco van der Gugten (26) uit Heemstede, met „Omhelzing", Jannes Limberg uit Amsterdam, wiens „Kippen" „Twee vechtende hanen" zijn baöbtólajik kunnen en realistische visie duidelijk demonstreren Gérard Schoffelen (27) uit Buch- tenBorn (L.) met „Vreugde „Kompositie". Wij zouden graag meer gedetaü leerd op aller werk willen ingaan, doch gebrek aan plaatsruimte hindert zulks helaas. Wie er echter getuige van wil zijn, dat de jongeren zich een eer plaats veroveren, zich bovendien van hun artistieke verantwoorde lijkheid en van de noodzakelijkheid ener in de ruimste betekenis vai het woord grondige technische ont wikkeling weer bewust zijn, moge zich daarvan op deze uiterst varieerde expositie gaan overtuigen en er zijn vreugde aan beleven Men heeft daartoe tot 2 november de gelegenheid. Nieuw pleidooi in zaak-Cobb De verdediger van de 18-jarige Preston Cob'b jr. heeft gisteren voor het Federale Hof van appel bepaal de juridische punten aangevoerd:, ter wijl zijn cliënt, een negerjongen, zijn 1.145ste dag in de dodencel door bracht. Sinds augustus 1961 zit de jonge Cobb in een dodencel van 2,10 bij 2,70 meter en wel in de staatsge vangenis te Reidsville. Hij werd ter dood veroordeeld, omdat hij zijn blanke werkgever, de 70-jarige Frank Coleman Dumas vermoordde. Zijn advocaat D. L. Hollewell heeft gisteren voor de zevende maal voor een nieuw- proces voor Cobb gepleit, die ter dood veroordeeld werd toen hij 15 jaar oud was. „Deze jongen zit thans ruim drie jaar in de gevangenis", zei Holloweli tegen de drie rechters van het hof van appèl van het vijfde Amerikaan se arrondissement. Hij vroeg om een nieuw proces omdat negers door Jury's systematisch ter dood veroor deeld worden. Volksuniversiteiten kampen met geldgebrek Dr. L. M. van Dis, vice-voorzitter van de Bond van Nederlandse Volks universiteiten, heeft gisteren by het gouden jubileum van de Vereniging Volksuniversiteit Groningen zyn gerustheid uitgesproken over het ringe bedrag, dat uit de openbare kassen ter beschikking van de volks universiteiten wordt gesteld. Een aantal volksuniversiteiten in kleinere plaatsen heeft gebrek aan financiële middelen, omdat de plaatseiyke en provinciale overheden het belang van een goed- functionerende volksuniver siteit voor de inwoners nog te weinig inzien. Deze jubileumbyeenkomst in de aula van de Groninger universiteit werd bygewoond dooi- de commissaris der Koningin in Groningen, mr. C. L. W. Fock, en burgemeester J. Tuin. Prof. jhr. dr. P. J. van Winter weidde üit over geschiedenis van de jubile rende Groninger Volksuniversiteit. Ook sprak dr. J. Ariens Kappers, voorzitter van de Bond van Neder landse Volksuniversiteiten. Daarna hield het bestuur een ontvangst. Alle beroepsonderofficieren van de Koninklijke Landmacht hebben gisteren een brief ge kregen van de opperofficier per soneel. Hierin wordt uiteenge zet, welke consequenties de per 1 juli bij de Landmacht doorge voerde reorganisatie heeft voor het beroepskader. De maatregel die de legerleiding van zins is te nemen, komen in hoofdzaak hierop neer, dat men 600 onderofficieren, die by de Luchtdoel artillerie overcompleet zyn gewor den, wil herverdelen over andere wa pens en dienstvakken. PAUS ONTVANGT SOEKARNO Paus Paulus zal maandag 12 okto ber president Soekarno van Indo nesië in een officiële audiëntie ont vangen. Dit wordt medegedeeld in een bekendmaking uit Vaticaanstad. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Uitwyk A. de -Leeuw, kand. de Jong GEREF. 1 Boechout (België) A'dam-W.) CHR. GEREF. KERKEN Vlaardingen H. C. Nunspeet. Aangen Centrum C. Verhage Beroepen te Kampen Zeist. Bedankt voor Bradford (Onta rio - Canada) C. Hogeman te Sloux Center (voorheen te Genemuiden) (Van onze parlementaire redactie) Het was een mistig debat deze week in de Tweede Kamer. Het begon al met-de mist, die minister Luns ver hinderde om tydig achter de rege ringstafel te gaan zitten. „Hy cir kelt nog in zijn vliegtuig boven Luxemburg en zal zo gauw moge- ïyk komen als het weer het toe laat", deelde de kamervoorzitter Van Thiel dinsdagmiddag om één uur mee. Om vyf uur was Luns er. Met moeite was er voor hem nog een plaatsje te vinden aan de toch wel erg kleine regeringstafel. De mist had gelukkig niet lang ge duurd. Norberfs première Maar er was een andere mist, die veel langer duurde. De politieke mist, die drie dagen lang opsteeg uit de fractiebanken van de KVP. Het was een prachtig decor voor de première van de katholieke staatsman Norbert Schmelzer, die helemaal in de traditie van zyn grote voorganger en leermeester Romme veel zei en weinig duide- ïyk maakte. Het was door de bank genomen een aardig debuut, na de aarzelende volzinnetjes, die drs. Schmelzer vorig jaar zo nu en dan in de Kamer had losgelaten, zyn grote betoog op dinsdag was goed in elkaar getimmerd. Er zaten niet veel grapjes in, maar de KVP be staat nu eenmaal niet uit lolbroe ken (behalve dan minister Luns, maar die is in de eerste plaats mi nister van Buitenlandse Zaken en pas een hele tyd later toevallig ook nog eens lid van de KVP). Beter nog was de KVP-chef op don derdagmiddag, toen hy na het „neen" van het duo Marijnen— Witteveen tegen de vervroegde be lastingverlaging een heel mistgor- dyn legde om het standpunt van de KVP. „wy handhaven onze wensen" zei hy. En men mocht raden, welke wensen dat zyn. Aan de uitleggers van zyn politiek gaf hy nog een paar handleidingen mee, maar ze waren nogal vrijbiy- vend. Drs. Schmelzer zal er later veel, zo niet alle kanten mee uit kunnen. Afwachten dus maar hoe het loopt als de wetsontwerpen voor de be lastingverlaging, de AOW, de weg gelden, de collegegelden, de benzi nebelasting en de sigarettenbelas- ting aan de orde komen. Niets nieuws Laat niemand nu iets slechts den ken van de katholieke leider. Hy heeft een immens grote fractie met heel wat wilde jongens. Om die club by elkaar te houden is een nodig. En die dosis heeft Norbert Schmelzer. Romme kan tevreden zyn. zyn socialistische opponent Anne Vondeling vond het optreden van Schmelzer weer een typisch staaltje van de vertroebeling, waartoe het bestaan van confessio nele partyen leidt. Die kritiek is niets nieuws. Dat de heer Vondeling iets tegen confes sionele partyen heeft weten we al lang en men reageert in de con fessionele partyen dan ook nog maar nauwelyks op dit socialisti sche axioma. Vondeling keek weer eens terug naar de doorbraak van de generatie-Drees, zoals Schmel zer het mistige kleed van Romme weer aantrok. Er verandert niet zo erg veel in onze valerlandse poli tiek. Wat ook niet veranderd biykt te zyn is de afkeer, die de Anti- Revolutionairen hebben van de li beralen. Toen in de Kamer weer eens onze omróepnarigheid ter sprake kwam, beklom Jan Smal- lenbroek met bekwame spoed het oude strijdros, waarop zelfs Abra ham Kuiper nog tegen de libera len ten strijde trok. Toen niet voor de omroep, maar voor de bijzon dere school „Ik ben bereid de handschoen weer op te nemen", gromde de heer J. Smallenbroek. „Lachen accepteer ik niet", toornde hy toen de liberalen begonnen te grinniken. Ze werden op slag stil. Men kon wel merken, dat de strijdvaardige geest van Oud de liberalen niet meer bezielt. By de WD leven de her inneringen aan vroeger kennel yk Rustig weekje Voor de CHU was het een rustig weekje. Unie chef Beernink hield zich op de achtergrond. Hy zat wat somber te staren in zyn bankje en bleef volgens de unieiyn helemaal gouvernementeel. Hy hield zelfs een zedepreek tegen de liberalen, die zo ondeugend waren geweest om tegen de REM-wet te stem men. „Niet meer uit de boot val len", zei hy. „Eén keer mag, maar dan moet het uit wezen". Een vreemde uitlating voor een po liticus, die koud vier weken gele den de regering de stuipen op het iyf joeg door te zeggen, dat je best voor de REM-wet kon stemmen en dan later eventueel tegen de uitvoe ringsmaatregelen. „Je weet met Beernink nooit, waar je aan toe bent", zeggen ze nu aan het Bin nenhof. „Je weet alleen wat hy niet wil: samen met de Anti-Revo lutionairen in één party". Voor de regering behalve dan voor de woordvoerders Marynen en Witteveen moeten het taaie dagen zyn geweest. Er valt niet zo gek veel te zien in de Kamer, voor al niet voor de staatssecretarissen, die tweede rang zitten, geperst tus sen hun ministers en de witge- verfde muur. Gelukkig had minis ter Luns een paar Amerikaanse weekbladen meegebracht om de tyd te slaan. Ze gingen van hand „Droedelen" Een paar ministers gingen de drie dagen van het debat gewoon door met regeren. Dat is een leuk ge zicht van boven. Ze schrijven veel briefjes, die dan door de bode aan de kamerleden worden rondge deeld. De kamerleden lezen en knikken naar de afzender, die dan weer terugknikt. Soms moet er een briefje terug en dan wordt er weer geknikt. Heel soms verdwy- nen een minister en een kamerlid achter de groene gordynen. Dat is dan grote politiek. Tegen een uur of vyf werden er dikke tassen naar de ministers tafel gezeuld, vol met officiële stukken, die getekend moeten wor den. Sommige ministers telefone ren door het overjarige toestel op de regeringstafel, andere ministers discussiëren achter de rug van hun collega. Weer andere ministers krassen op een stukje papier. „Droedelen" noemen Amerikanen dat. Daar kunt u om lachen, maar toen de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles een groot „droedelaar" bleek te zyn stonden er tientallen psycho logen klaar om te zeggen, „droedelen" gezond voor de f was. Het geeft rust en bevordert de aandacht van de droedelaar. Veel beter dus dan nagelbyten, si garetten roken en pepermuntjes eten. Vrijwillig Om dit te verwerkeiyken is aan L bepaalde categorieën onderofficieren e i formulier toegezonden, waarop kenbaar kunnen maken of ze wen- i te worden overgeplaatst en zo ja j*' ar' welk wapen of dienstvak. In L eerste instantie tracht de legerleiding. 1 dus te kómen tot een vry willig „over4# stappen" naar een ander wapen of||r: dienstvak. Voor omscholing zal wor-jï den gezorgd. Indien de „herverdeling van on-|i- derofficieren over de wapens en dienstvakken" verloopt zoals de leger- II leiding wenselyk acht, zal ook he® grootste deel van de nu met reorga-H nisatieverlof naar huis gestuurde! onderofficieren weer in een daad®' werkelyke functie geplaatst kunnenlf: worden. ELEKTRICIEN f HET HAASJE In het huis van een Utrechtse 42-j jarige elektriciën trof de politie i deze week een jachtgeweer, twee buksen en een grote hoeveelheid munitie aan. Her en der in het jl huis verspreid tussen het speelgoed:! van de kinderen vond men 'zelfj® kogels. In een forse glazen kast troonde eetij j uitgebreide collectie (besohermdetB 1 vogels. Er waren zeldzame exen)*;iï plaren by, twee buizerds, een bos-j[ en een steenuil, een wielewaal, eenjI purper-reiger, een torenvalk, eenlr j i kemphaan, een sperwer, een bonte]! j én éeh groene specht én een smel-4 i leken. De hele vogelfamilie was] r door de elektricien eigenhandig^:1 byeemgebracht. Hy had de vogels] geschoten of gevangen met behulp I. van een kooi. Voorts schoot hy nog»;1 wei eens een haasje voor eigen! consumptie. Dit alles kwam hem voorlopig op een serie processen-verbaal te staan, L voor overtredingen van de jacht- wet, de vogelwet, de vuurwapen- wet en wegens het opzetten van vo- IF gels zonder vergunning. De man bleek louter .en alleen voor zyn eigen collectie te hebben geschoten. Bewaring opgeheven f Leiding faillerend automobielbedrijf weer naar huis De leiding van het Haagse-auto- a' mobiel- garagebedrijf, is gistermid- ei dag naar huis gestuurd na te zyn e, aangehouden, verdacht van frau duleus handelen, waarmee een be- drag van vier tot vyf ton gemoeid J zou zyn. ij De drie broers en directeuren, die bedrijven hebben in Scheveningen, ei Den Haag en Wassenaar en hun, administrateur werden op 5 oktober door de Haagse politie aangehouden, u' verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting en verduistering Op 1 ok-J; tofcer was het bedrijf door de Haag-1 se rechtbank failliet verklaard. De f politie arresteerde de leiding nadat zij een paar weken de gang van zaken in het bedryf had nagegaan, i Tegenover de politie bekende het - viertal frauduleus te hebben gehan-.'j dels Het onderzoek zal nog enige i», maanden vergen. Gistermorgen wer- m den de drie broers en hun admini- L, strateur voor de officier van justi-, tie geleid, die hun bewaring vorder de. De rechter-oommissaris achtte geen termen aanwezig oir verdere bewaring van het viertal te bevelen gedurende het vooronderzoek. N.V. Vleeswaren- en Conservenfabriek VAN DEN BERG (o. Wassenaar vraagt Aanmelden dagelijks van 85 uur Rijksstraatweg 103 (Maal drift) Wassenaar, telefoon 01751—3141. E(j het LABORATORIUM VOOR ELEKTRONISCHE ONTWIKKELINGEN VOOR DE KRIJGSMACHT, Haarlemmeratr&atweg 7 te Oegstgeest kunnen worden geplaatst enige De werkzaamheden houden onder meer in het vervaardigen van fynmechanische apparatuur voor ontwikkelingen op H. F. gebied, automatische besturingen en rekenapparatuur. OPLEIDING: diploma A of B van de Leidse Instrumentmakersschool of geiyk- waardige opleiding. Salaris: max. f703.— bruto per maand (incl. huurcompensatie) afhankeiyk van leef tyd en ervaring. vyfdaagse werkweek; gunstige vakantieregeling; vakantie-uitkering van 4% van het jaarsalaris; na max. 2 jaar opneming in pensioenregeling; in bepaalde gevallen vergoeding van reis-, verbiyf- en verhuiskosten; mogeiykheid deel te nemen aan de premiespaarregeling voor Rijks ambtenaren; A.O.W.-premie voor Ryksregeling. i genoemd labora- Op MAANDAG 12 OKTOBER a.s. heeft onze voetkundige weer zitting in onze zaak. GEHEEL GRATIS VOETONDERZOEK ADVIES voor het dragen van LUXE SCHOENEN met voetkundig verantwoorde pas-: vorm, Naar uw voet gemaakte STEUNZOLEN passend in modieus schoeisel. Breestraat 165/167 Leiden Mevr. HARTMAN, Piet Heinlaan 25, Oegstgeest, vraagt f voor hele dagen. 5-daagse werkweek. Aanmelden 's avonds tussen 7.30 en 8.30 uur vl TELEFOON 50408. FLINKE VERKOOPSTER bij voorkeur met het vak bekend. Sollicitaties schriftelijk of mondeling Breestraat 65, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8