Componist Peter doet (zak)boekje Schat open Gijs de Lange w >b IE RUMOER ROND „LABYRINT Totaal theater met gelijktijdig ervaren SNELLE rSERVICE KAMSTEEG 'S Na zevenentwintig jaar LDWS-secretaris af.... GEEN TIJD Voor een prik de winter in! D" Uw geld kan meer rente opbrengen! ONGEHOORD.. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 oktober 1964 Vierde blad no. 31386 tem VIJF jonge Nederlandse kunstenaars maken een muziek-drama- tisch werk. Deskundigen prijzen het. „Een datum in de mu ziekgeschiedenis", zeggen sommigen. Iets voor het Holland-Festival? Misschien maart 1963: eer ste besprekingen. Er volgen er vele, naast audities en briefwisselin gen eindeloos. Vage toezeggingen, „aangeklede" weigeringen vrees voor risico's, vrees voor „opspraak" (het oude liedje: de filmbeelden die in het werk een functie hebben, vertonen wat bloots). Anderhalf jaar loodzware onderhandelingen. Juli 1964: definitieve afwijzing. Een werkelijk moderne Nederlands kunstwerk is vastgelopen in het labyrint van duistere beleidsgangen in de Nederlandse cultuurpo litiek. Ironie van deze geschiedenis: de naam van het stuk is „Laby rint". En inmiddels zijn hierover vragen gesteld aan de minister door het Tweede Kamerlid Willems (PvdA) en vragen aan B. en W. van Amsterdam door- een raadslid. Aanbevelingen Componist van deze „opera" is de 29-jarige Peter Schat. De vijf makers kregen voor hun werk aanbevelingen van niet geringe huize:van de componist Kees van Baaren, vooraanstaande figuur in de hedendaagse muziek en directeur van het Kon. Conservatorium in Den Haag, van de artistieke leiding van het Concertgebouworkest die enthousiast was en het werk wel wil- Jtf de uitvoeren, van Ernest Bour, op volger van Hans Rosbaud in Baden- Baden en bij de Duitse Süd-West Funk, die Labyrint zou dirigeren en uit Buenos Aires voorwilde laten 1 er zelfs een aanlokkeluke uitnodiging kem; schieten en niet te vergeten van de es I dirigent Pierre Boulez, die schreef „een dergelijk initiatief zou bij uit- stek een Festival als het Holland Festival waardig zijn, dat daarmee de eer op zich zou laden experimenteel schouwspel, dat niet alleen van curieus belang is ma •n belangrijke datum kan betekenen de ontwikkeling van het hedendaagse muziektheater". Het heeft allemaal ïwjniet mogen baten vani Behalve de componist Peter Schat onet hebben aan het stuk meegewerkt: Lodewük de Boer, die de tekst ge- ad 1 schreven heeft (gebaseerd op gege vens uit het boek „De Paradijsvogel" Vo« van de Vlaamse schrijver Louis Paul Boon), Koert Stuyf voor de dansen, aec'i| Albert Seelen die de filmbeelden maakte, en Peter Oosthoek als re- vrii gisseur. Bezetting: orkest van 70 man (geen violen), 3 zangers, een koor van 40 stemmen, 5 acteurs, 6 dansers en 1 schilder (het totstand- komen van décorschilderingen is als da handeling in het stuk opgenomen), i dlll Totale uitvoeringskosten: f 150.000. Oprechtheid „Ik vind het fout", zegt Peter ideij Schat componist van het door het Holland Festival geweigerde muziek drama Labyrint „Ik vind het fout om je met de reacties van het pu- or f bliek te bemoeien. Dat bedoel ik niet arrogant, integendeel, ik vind het teil lo'st arrogant om op grond van die dl: reacties het publiek te onderschatten. 1Cwl m»eten eens wat minder aan de oprechtheid van het publiek twjj- felen. Je moet de mensen volkomen Ma£ accepteren". p«| Peter Schat is voorstander van de ndijl vorming van een spialistengroep van I muzikanten. „Zoiets als het Danzi Kwintet, maar dan in groter ver- j°gï band. We hebben geen gevormde mensen, die qua instelling en scho- geschikt zijn om de moderne muziek te spelen. Dat is een be- leidsfout van de overheid. Als je ziet wat een geld er gaat naar bijv. pl een Beethovencyclus.Vraag: l, „Maar er is de laatste jaren toch a een grote bevolkingsgroep aan de 'muziek toegekomen die vrijwel al- lbei les wat er is nog moet horen ïj' Peter Schat: En die er mis- a f schien haar onbevangenheid bij zal f verliezen. Men gaat uit van een ver- \i keerd standpunt, kunst is het aan- eefij bod dat de vraag schept". Als je eerlijk bent met jezelf, contact hebt ngïmet: jezelf, dan geloof ik dat je op den duur het publiek voor je zult winnen". Wat is eerlijk met jezelf? 3 »>0precht subjectief zijn en niet it j luasie-objectief dan pas kun je Werkelijk objectief zijn. Je weet al- k'leen maar wat je niet wilt, omdat beJ je dat allemaal al verwerkt hebt, ldt- omdat het beladen is met expressie, V.l en omdat het jouw belast, dat bèn je niet". „In Nederland word ik bijna niet uitgevoerd", zegt Peter Schat. „Dat ligt aan de orkesten en de dirigenten, die mijn werk niet kunnen spelen, uitgezonderd Poslaw- ski in Den Haag. Zelfs Bernard Haitink zegt dat hij nog niet in de moderne muziek gelooft. Is misschien Wel begrijpelijk in zijn positie. Het Concertgebouw laat Boulez altijd de moderne muziek dirigeren". .59 Geen pose 5 e.' is niet de minste pose in de houding van Peter Schat. Geen op geschroefde ergernis of superieure i vrolijkheid. Louter nuchter vaststel- ak len van d° feiten, haast verwonder- i H)k voor zijn 29 jaren. Niet eens de „boze jongeman", die wel eens even voor een „lekker" verhaal in krant zal zorgen. Maar natuurlijk is hij boos. An ders zou hij niet niet een (zak) boek je hebben opengedaan over de gang van zaken rond Labyrint. „Ik vecht er alleen maar voor, net als de anderen, natuurlijk", zegt hij. „En als het werk in Nederland niet wordt opgevoerd, gaan we er mee naar het buitenland. Niet uit rancune, maar het lijkt me belang rijk voor de ontwikkeling van de muziek. In Duitsland bestaat er veel belangstelling voor". „De mensen weten niets van de achtergrond van de nieuwe muziek, niets van de wordingsgeschiedenis de „reeksenmuziek". In de beel dende kunsten is dat anders. Je kunt naar een museum gaan, daar zie je de hele zaak naar iets toe groeien. Er zou een museum voor moderne muziek moeten zijn. We zijn er met de Stichting Gaudeamus hard over aan 't denken. In de eerste plaats weten de mensen veel te weinig van de Weense school (Schönberg, Alban Berg, Webern). Men beseft niet ge noeg dat de moderne muziek 'n veel groter gebied in de klank betrekt dan vroeger het geval was". „Daar is verder de opkomst van het slagwerk. Zoals Strawinsky de blazers naar vo ren haalde, zo heeft Pierre Boulez het slagwerk een meer vitale func tie toebedacht". PETER SCHAT Niet getergd Peter Schat vroege pianoleerling m Jaap Callenbach is de zoon ui een Utrechtse bakker. De hele familie is na de oorlog naar Ameri ka geëmigreerd. Peter bleef in Ne derland. „Mijn vader was heel muzikaal, aar dat is een wat triest verhaal. Die familie van me, dat is eigen een hele Dostojewsky-geschiede- maar die houd ik liever voor me zelf". if ze wel eens van mijn muziek horen?" „Ze hebben daar die gram mofoonplaat gekocht met mijn „Im provisations and symphonies" door het Danzi Kwintet". Toen hij 22 jaar was, in 1957, kreeg voor het eerst een werk van hem een open bare uitvoering: Septet voor 4 blazers cello, piano en slagwerk (1956). De Stichting Gaudeamus in Bilthoven, welke jaarlijks muziekweken orga niseert voor hedendaagse muziek uil/ binnen- en buitenland, zorgde dat het stuk werd gespeeld. Later ging het in Straatsburg en in Engeland. In 1960 dirigeerde Hans Rosbaud in Keulen „Mozaieken voor orkest" .Signalement" voor zes slagwerkers en drie contrabassen (zonder dirigent) werd in 1961 in Parijs gespeeld. Dit werk zal men over enige maanden o.a. in Amsterdam, Den Haag en Groningen kunnen horen door de burg. Pierre Boulez speelde „Entele gie" in 1963 met het Concertgebouw orkest en datzelfde jaar dirigeerde Peter Schat zelf „Entelegie H" in de Gaudeamusweek. Men ziet: hij hoeft niet echt te klagen. En dat doet hij dan ook niet. HU werkt, zoals hU méént te moeten werken, zonder het publicistisch exhibitionisme van de „getergde" moderne kunstenaar. De publiciteit heeft voor hem slechts waarde als men de ander ook serieus neemt. Geen uitzonderingspositie in nemen. Het gewone „gewoon-doen". Het ambachtelUke? „Ja graag: ieder zUn plaats. De een bouwt hui zen. de ander is chauffeur en ik maak muziek". Een drieluik Het muziekdrama Labyrint wordt gekenschetst als een drieluik de vrouw. De partituur is opgebouwd uit drie hoofdlagen: de muziek, die het idologische beeld geeft (N oema)de acteurs, die de alledaagse kant beelden (Beauty Kitt), en de film de lichamelijkheid. „Moeilijkheden met dit laatste?" „En of. O.K. en W. trok meteen een gezicht. De filmkeuring, hè. de filmbeelden zijn eigenlijk een ont- persoonlijking: geen hoofd, geen „Het bUzondere is", zegt de com ponist, „dat afle drie genoemde ele menten zich los van elkaar gelijk tijdig ontwikkelen. De andere ele menten zijn de dansers, elektronische muziek (te onderscheiden dus van de orkestmuziek) en het décorschil- deren, dat tijdens de opvoering ge beurt". „Het is wat je noemt: „totaal thea ter". Dat is een vorm van theater waarin verschillende expressiemidde len hun eigen verloop hebben. Het effect is een gelijktijtdig ervaren. Dat is iets zeer reëels. Intense beleving „Het gaat in Labyrint" om het intens beleven van verschillende ge beurtenissen, maar onafhankelijk elkaar. Daar ontstaat spanning tussen, en die spanning wordt niet geduld, er wordt geen bekentenis aan gegeven. Dat is iets wat het publiek zelf interpreteert, en dus zal het creatief aanwezig zijn. Men ziet hoe alles op het moment is geconcen treerd. Ook de muziek is op het mo ment geconcentreerd, niet op het verloop". „Er komt een koor in de zaal, dat bootdiensten die werden onder- bassadeur In Montevideo. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. NOG WEL IN TWEE COMMISSIES (Van één onzer redacteuren) „Is het zo ongewoon dat ik het zevenentwintig jaar zuiver en alleen voor mijn plezier heb gedaan? Nee toch zeker?" Bedacht zaam strijkt Gijs de Langevoordat hij verder gaat, door het haar. „Ik heb het als secretaris van LDWS steeds enorm leuk gevonden en waarom zou je het dan niet doen? Een prestatie vind ik het beslist niet 14 augustus 1964. Het is de datum waarop Gijs de Lange de vijf kruisjes reeds ge passeerd en op weg naar het zesde zijn tijd gekomen vond. „Het is niet omdat ik me te oud ging voelen. Echt niet. Ik heb er door mijn dagelijks werk geen tijd meer voor. Het werd veel te veel. Want behalve LDWS heb ik in de Leidse voetballerij nog twee andere func ties, lid van de scheidsrechters- en technische commissie, waarin ik trouwens nu nog steeds zitting heb." Het geheim van die bestuurscar- ère van Gijis de Laoge is bijzonder eenvoudig. „Het moet gewoon een sport voor je zijn, dat je zo weinig mogelijk boetes krijgt opgelegd, dat alles fijn da-aait. En, dat is misschien wel het belangrijkste, het moet geen .moeten" worden. De samenwerking in een bestuur is daarbij o< Weinig veranderd Veel is er sinds 1937, toen Gijs de Lange tot bestuurslid werd ge bom bar cfleerd, niet veranderd. „Het zijn nog steeds een drietal mensen waar op de verenigingen draait en dat zal zo wel in veel verenigingen zijn. Het werkt overigens het prettigst en bijzonder vlot." „In die ruim dertig jaar, dat ik nu het Leidse voetbal volg, is er betrek kelijk weinig veranderd. Goed, de modernisering en de vooruitgang van de techniek hebben natuurlijk hun invloed gehad, terwijl ook de jeugd gemakkelijker is geworden en beslist niet meer weer en wind trot seert om te trainen. Desondanks is 't voetbal er toch stukken op vooruit gegaan. Het "komt natuurlijk omdat alles veel beter is geregeld. Stel je voor, dat je eerst lijnen moet kalken voordat je kan spelen Conflict Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks en loopt dan de kans om bekritiseerd te worden en menings verschillen te krijgen. Eén van die conflicten was de kwestie, die de Leidse scheidsrechterscommissie zo'n „Groupe des percussions" uit Straats I commentaar levert. Ook weer als zelfstandig element dat gelijktijdig wordt ervaren. Het stuk is niet „op het publiek" geschreven. Het wil niets op het publiek projecteren. Hef is een ding, een object, dat midder in het publiek wordt geplaatst. Hei is niet, zoals by zoveel kunst, iets waarin een tendens wordt geponeerd. Het is zelfs zó, dat ik in „Labyrint" den tendens-in-de-kunst belachelijk DE winter is in aantocht. Hij eist speciale voorzie ningen, want iedereen is in z'n hart als de dood voor kou en andere ellende. Ergens heb ik een „koud'e" winter op komst is. Waar de profeten die weten schap vandiaan hebben is raad selachtig, maar t houdt ver band met de bewegingen der trekvogels of zo. 't Is gelukkig altijd: de vraag of zulke voorspellingen uitko- rpzfy N ieder geval: een gewaar- Ischuiwd man geldt voor twee. Zo zijn velen dus nu al bezig zich tegen düe komende kou te beschermen. Niet alle mensen mogen bogen op 't bezit van centrale verwarming, oldestook of wat voor andere fraaie zaken de moderne tijd voor hen in petto heeft. Er zijn er nog genoeg, die al met een eenvoudig potkacheltje best tevreden zijn en ook zij trekken er bijtijds op uit, om iets van hun gading te vindien, opdat ze straks niet in hun buizen hoeven te rillen.... kooplui wachten hun Dede tijd af. e weten precies, dat éénmaal het ogenblik komt. vaarop de zorgzame huisvrouw baar keus gaat doen. Nu mogen er nog op dit plaatje vijf potkacheltjes staan, atraks is er beslist geen enkele neer over en prijken ze hóe oud ze ook mogen zijn in het ekker warm gestookte kamer tje. Ze doen dan i vinterplicht, z léél wat jaren gedaan hebben. - hun geijkte deze dagen op het Amsterdamse Wa- terlooplein waar Alles te krijgen Is! ziet staan, merkt dus, dat er véél verstan- lige lieden zijn, die vooruit tijken en zich de kans niet aten ontgaan om tegen een >rik goede waar in te pikken. En géén handelaar is zo on verstandig om z'n cliënten te >edotten, want als de kachel In locember niet gloeiend snort, 'tan hij wel inpakken. Een Hollandse huisvrouw laat ioh immers de kaas niet van t brood eten, ze weet altijd de man te vinden, die haar een vaardeloos prul heeft aange praat. Nee: ze weet wAt ze koopt. Ze krijgt er misschien nog alls «xtraatje die prachtige autoped voor haar zoontje tegen een ïabbekrats bij. Dan kan ze helemAAl de win ter gerust ingaan! FANTASIO. Toen Gijs de Lange in het LDWS- bestuur kwam was hij geen onbeken de in de voetbalwereld. Hij had als speler zijn sporen reeds verdiend bij UVS, waarin hij als junlocrtje begon opklom tot het eerste. Hij hierin samen met Kante been, Wallaart en al die andere sterke UVS-spelers en bevocht met hen het kampioenschap en de pro motie naar de tweede klasse. Daar naast was hij ook op atletiekgebïed geen beginneling. De interne moei lijkheden bij de blauwwitten deden hem UVS verlaten en hij werd trai ner bij LDWS. Tot 50 jaar „Het beviel mij uitstekend bij LDWS en wat doe je dan als zij vragen of je wilt spelen. Je accep teert het en tot mijn vijftigste heb Ik gespeeld. Met zeer veel plezier. Beleg uw geld veilig en met hoog rendement in het RENTE-FONDS Dit rijk gevarieerde beleg gingsfonds is samengesteld uit de beste obligaties uit binnen- en buitenland. Vraagt inlichtingen aan uw bankier, uw commissionair of aan Rente-Fonds, Postbus 160, Amsterdam. GIfS DE LANGE een prestatie vind ik het niet (Foto L.D./Holvast) twee jaar geleden met „Den Haag" had. „We zouden zonder meer een groot aantal van onze beste scheids rechters zonder voorafgaand overleg moeten afstaan en daar voelden wij in de commissie niets voor. We hebben toen met aftreden moeten dreigen voordat „Den Haag" met onze plannen instemde. Maar ondanks deze en andere kleine schermutselingetjes, denk ik nog steeds met veel plezier terug aan al die Jaren. Of ik het, nu ik die be stuursfunctie kwijt ben, zal missen? Ik verwacht het niet. De tijd, die ik nu extra krijg, zal ik best kunnen gebruiken. En. wat het voetbal len betreft, dat blijf ik tóch wel volgen. „Men zegt wel eens dat alle begin moeilijk is, maar als dat gezegde ooit eens goed van toe-passing -was, dan wel bij het begin van mijn voet balloopbaan. Sport is, ver telde men bij ons thuis, dwaasheid en voetballen op zondag zonder meer onge hoord. Maar ja, wat wil je als alle jongens met wie je da gelijks optrekt, wèl spelen? Je probeert natuurlijk van alles te verzinnen om er toch stiekem tussenuit te glippen en vroeg of laat vind je wat. Ik ging daarom op zondagochtend, als mijn ouders dachten dat ik naar de kerk was, naar m'n vrien den. Zij bewaarden altijd mijn voetbalspulletjes. Het heeft zo heel wat jaartjes geduurd en ik heb ook nog heel wat andere uitvluchten moeten verzinnen. Het lekte natuurlijk toch uit. Mijn naam kwam wel eens in de krant

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7