supra koffie SPAANSE DEGEN VOOR K. EN G Oratie prof. dr. C. J. Lammers als gewoon Leids hoogleraar Europese conferentie van kerken gesloten sDOKTER R00DENBURG VERMAAT I LEGT PRAKTIJK NEER Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Kritiek schema over lekenapostolaat Tot strabTl bij luipaard Vjppschoob VANNELLE'S Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 oktober 1964 Tweede blad no. 31386 4000 M2 VOLLEDIG INGERICHTE INTERIEURS, EXPOSANTEN O.A. Artifort Zitmeubelen Fristho Meubelen DessoTapijten/v.d.Bovenkamp Furniture Ster Meubelen/ K.V.T. Tapijten/Luxaflex Heugafelt Bergoss Tapijt Ploegstoffen Bredero B2-blokken Formule Meubelen Linoleum Krommenie/Indoor Verlichting Heilbron Zitmeubelen Pastoe Meubelen 's Spectrum Meubelen Kompas Stoffen Royal Systeem Plieger Keuken Kers bergen Radio en televisie Mah Jongg Wandmeubelen COLLECTIEVE INZENDINGEN UIT ZWEDEN (BRA BOHAG GROEP) EN DENEMARKEN ELAM-personeel 5 jaar verenigd De personeelsvereniging vai Elam bestaat vijf jaar. Dit eerste lustrum werd gisteravond in „De Kleine Burcht" gevierd. Het bestuur van de bijna honderd leden tellende vereniging had voor deze gelegenheid een cabaretprogrammaatje samenge steld met veel muziek en zang. Voor dat de artiesten op de planken ver schenen richtte de heer A. de Krom sich zowel in zijn kwaliteit van onder directeur als van ere-voorzitter met enkele woorden van waardering tot de heer J. Blom en zijn echtgenote. Uit zijn toespraak bleek, dat de heer Blom Elams personeelsvereniging niet alleen mede heeft opgericht, maar reeds gedurende vijf jaar in stand heeft weten te houden. De heer De Krom beschouwde hem als de stu wende kracht, die voor de personeels vereniging onontbeerlijk is. Wat de vereniging zelf betreft deze is, aldus de heer De Krom, onontbeerlijk voor het persoonlijke contact en voor de onderlinge band, welke er door wordt verstevigd. Hjj bood het echtpaar Blom een grote fruitmand aan als blijk van erkentelijkheid. Later op de avond verraste de directeur van de Elam, de heer L. Timmerman, het be stuur van de personeelsvereniging met een geschenk onder couvert. JAARBEURSGEBOUW VREDENBURG UTRECHT DAGELIJKS VAN 10-10 UUR: J AARLIJ K'S-E BEURS- VOOR PAR Tl CULIEREN KINDERCRÈCHE, Ingericht door Nanna Ditzel, waar uw kinderen rustig spelen tijdens uw bezoek aan de beurs. GEHEEL INGERICHTE BUNGA LOW, die in de praktijk laat zien wat de mogelijkheden zijn voor hetinrichtenvanmoderne huizen WONEN 1965 WORDT GEORGANISEERD DOOR H.H.DE KLERK ZN Tor De artiesten, die tijdens deze feest- ^jiavond optraden, brachten veel vro- 4 ,'lijkheid. De Fratelli's lieten bekende accordeonklanken horen, de Globe- 'g trotters zongen doldwaze liedjes, Jos- 0 h sie en Co. maakten een muzikale >ei Wereldreis. jjfsj Het programma vermeldde verder Si nog een evenwichtsnummer en het pi (bevatte ook kolderachtige schetsjes. i1j'Als conferencier trad John van Haar klein op. Om diens grapjes werd hoe zou het anders kunnen op zo'n iapn avond hartelijk gelachen. De feest- il.>avond werd met een gezellig samen- SS besloten, tijdens welk gelegenheid aw«tot dansen was. Duizendste bezoeker j visserij-archief Ruim een maand eerder dan, vorig jaar werd vrijdag de duizendste be sweker genoteerd in het Visserij- en Scheepvaart Archief Arie van der r'Veer in de Keizer Wilhelmstraat in uIJmuiden. De duizendste was Jan fSeeuw, die een boekwerk kreeg aan geboden. Vorig jaar hebben in totaal Ül.174 personen een bezoek aan de col- llectie gebracht. 4 De uitgebreide bibliotheek op ma ritiem gebied, de honderden tijd schriften, de duizenden foto's en de lcvele tekeningen, mogen zich steeds Verheugen in de grote belangstelling, Sn het bijzonder van de jeugd, die de collectie vrij mag inzien. Fervnlle vermeldinw I™1 deze opzet' worden gelukkig uit- iiitiumg zonderingen en zullen eerlang geheel Instrumentmakersschool v Met het groeiend aantal deelne mende verenigingen en dank zfj het betere begrip, nemen ook de moei lijkheden inzake de toekenning van de Spaanse-degenwisselprys voor de Taptoecommissie toe. Toch kon dit jaar de beslissing spoedig, met algemene stemmen en zonder aarzeling vallen. Voor 1964/65 is de Spaanse degen toegekend aan het Chr. Tambour- en Pijpercorps „Kunst en Genoegen" te Leiden. De wijze, waarop dit korps musiceerde de defileerde (zowel bjj het Stadhuis als voor het bestuur van de 3 October-Vereeniging bij het Monument) was, volgens de Taptoe- commissie, onbetwist de beste. Een eervolle vermelding werd toe gekend aan de „V.L.I.S." (Vereniging Leerlingen Instrumentmakersschool, Leiden), die met de originele R.E.M. wagen een alleraardigste, actuele en leverde. NDSM: Boete voor weigeren overwerk (Van onze A'damse correspondent) Enkele tientallen arbeiders van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam zijn gis teren geconfronteerd met een nieuwe maatregel van de directie: het wei geren van overwerk werd bestraft met een boete van tien gulden. Met deze maatregel wil de N.D.S.M. directie een eind maken aan de ge zagscrisis die een maand geleden is ontstaan door de activiteiten van een communistisch actiecomité. Een door dit actiecomité geleide staking had tot gevolg dat er vier arbeiders werden ontslagen. Kort daarop begon het comité een actie tegen het c werk. Omdat overwerken op 1 vrijwilligheid niet mogelijk bleek had de directie 125 arbeiders, in over eenstemming met het hierover in de C.A.O. bepaalde, voor overwerk i gewezen. Slechts 40 arbeiders schenen op het werk. Precies om half acht startte in de avond van vrijdag 2 oktober de poli tieauto met daarin hoofdinspecteur D. J. Verzijden, als eerste van de zeer lange taptoestoet. Hoeveel verenigingen en hoe veel deelnemers? We weten het niet precies. Wel weten we, dat niet alleen vele Leidse verenigingen deelna- doch ook steeds meer groepen r.o. drumbands en muziekkorp- uit de omgeving van de partij willen zijn. En tevens consta teerden we dat men meer en beter begrip krijgt van de betekenis van deze taptoe. Hulde te brengen aan de nagedachtenis van Van der Werf, Jan van Hout, Van der Does, Louis de Boisot en Willem van Oranje. De ordeloze grapjassen met feestneuzen, die blijk gaven, niets te begrijpen Dr. E. Emmen lid van presidium Nauwe verbindingen tot stand gebracht In de voltallige bijeenkomst, welk de „Europese Conferentie van Ker ken" vrijdag aan boord van het „Bornholm" in internationale ren buiten Denemarken heeft gehouden, zijn de zeven leden van het presidium der conferentie gekozen. Vier van hen zjjn afkomstig uit West- en drie yit Oost-Europa. Ge- n werden dr. E. Emmen van de Ned. Herv. Kerk, Leslie Hunter van dc Engelse (Anglicaanse) Kerk, bis schop Hanns Lilje uit Hannover, bis schop dr. Ferdinand Sigg der Zwit- 3 Grote belangstelling bij afscheid 'jyj Zoals bekend heeft dokter D. Roo- rtfdenburg Vermaat, huisarts in Leiden ^.Zuid-West, in verband met drukke ^werkzaamheden op medisch terrein, w lieh genoodzaakt gezien per 1 sep- i tetnber j.L zjjn praktijk neer te leg- f: *en- Öj Teneinde dokter Roodenburg Ver- t maat namens zijn oud-patiënten een r» afscheidsgeschenk te kunnen aanbie- den, had zich met dit doel voor ogen, cea comité gevormd. Dat de schei- ift dende huisarts bij zijn patiënten zeer N: gezien was, bleek uit de vele bijdra- 1(1 gen, die het comité mocht ontvan gen. Ook kwam dit gisteravond nog l* eens nadrukkelijk tot uiting in de s' grote bijzaal van de Bevrijdingskerk, w&ar dokter Roodenburg Vermaat, p vergezeld van zijn echtgenote een afscheidsreceptie hield. Het aantal afscheid nemende oud-patiënten was dermate groot, dat de geraamde tijdsduur van de receptie met ruim 1 ®eh uur moest worden verlengd. Van de gelegenheid om, na ruim 7 Jaar afscheid van dokter Rooden- u burg Vermaat te nemen, heeft een grote stroom van oud-patiënten ge bruik gemaakt. Zowel uit de zeer vele handen, die dokter Roodenburg Vermaat en met hem zijn echt genote ten afscheid heeft gedrukt als uit de mak ontroerende af scheidswoorden, bleek duidelijk, wel ke gevoelens zijn oud-patiënten voor hem koesteren. De heer H. J. Beijne rechts biedt dokter D. Roodenburg- Vermaat een projector aan. In het midden: mevrouw Rooden burg Vermaat. (Foto L.D./Holvast) De afscheidsgeschenken waren hiervan een meer stoffelijk blijk. Na mens alle oud-patiënten bood de voorzitter van het comité, de heer H. J. Beijne, de scheidende huisarts een projector met toebehoren en een gouden polshorloge aan. Mevrouw Roodenburg Vermaat mocht in de hulde delen met een gouden broche en een fraai boeket bloemen. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen serse Methodistische Kerk, aarts bisschop Alexei van de Russische Orthodoxe Kerk, aartsbisschop Jus tin van de Roemeense Orthodoxe Kerk en aartsbisschop Kiivit der Estlandse Evangelisch- Luther se Kerk. Tevens werd besloten sie van deskundigen in het leven te roepen, die de mogelijkheden moet nagaan betreffende de aankoop van een kasteel in Oostenrijk, dat als een toekomstig conferentiecentrum zou kunnen worden gebruikt. Dit in Oost Oostenrijk gelegen paleis heeft de be kende sterrenkundige Johannes Keppler van 1597 tot 1599 als wo ning gediend. Het is de conferentie hetzii als gift, hetzij tegen een symbolische betaling, aangeboden. De „Bornholm" is vrijdagavond de haven van Kopenhagen binnenge lopen De vijftien Oostduitse kerke lijke afgevaardigden waren voordien per schip naar Malmö, in het neu trale Zweden, vertrokken. Dr. Glen Garfield Williams, die de bijeenkomst aan boord van de „Bornholm" heeft geleid, verklaarde dat er in de vergaderingen bijna niets was te bespeuren van de span ning tussen Oost en West. Er is ge durende het overleg, dat vijf dagen heeft geduurd, onder meer over eenstemming bereikt over het uit wisselen van kerkelijk personeel van kerken in Oos- en West-Europa. Dr. Williams besloot: „Ik acht het een van de belangrijkste resultaten van de bijeenkomst der „Europese Conferentie van Kerken" dat, over de nationale grenzen heen, nauwe verbindingen tot stand zijn gebracht. Dit zal een stevige basis voor de toe komst Voor de sociologie van de organisatie Gistermiddag heeft prof. dr. C. J. Lammers met een oratie in het Groot Auditorium het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de Sociologie van de organisatie aanvaard. Prof. Lammers sprak over „Uiterlijke samenhang en bindingskracht van de organisa tie". Prof. Lammers maakte een onder scheid tussen uiterlijke samenhang (het formeel lid zijn en blijven van een organisatie, of wel het daadwer kelijke deelnemen aan de activitei- van de organisatie in kwestie) innerlijke samenhang of bindings kracht. Deze bindingskracht berust op de aantrekkelijkheid van de doeleinden, de activiteiten of van het „so ciaal klimaat" van de organisatie, de leden. Een organisatie kan zekere uiterlijke samenhang ver tonen niet slechts op grond van een dergelijke bindingskracht, maar ook Advertentie Zoekt U een GERO-CASSETTE van f40.— of f400.—. d. WATER, Haarlstraat 207 ïeft het. De Gero-specialist In het Vaticaanse Concilie LAMMERMARKT 3 LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop engros. Kardinaal Suenens, moderator van het Vaticaanse Concilie en Aarts bisschop van Mechelen-Brussel, heeft gisteravond bij de besprekingen van het schema over het lekenapostolaat gezegd, dat men de leken geen be nauwde structuren en vormen mag -ipdringen. Hjj voelde er niets voor m van lekenapostolaat wel katholieke actie te noemen en andere vorm niet. Dit is discri minatie, vond hjj. De bisschop van Boekoba in Tan- ganjika kardinaal Roegambwa, stel de uitspraken over de leken in het schema over de kerk de schema's over het leken- over kerk en wereld, te vatten in een nieuw docu ment. Dit zou de hele problematiek ten goede komen. Ook andere sprekers kritiseerden het schema over het lekenapostolaat omdat dit naar hun mening de le ken te weinig vrijheid bij hun actie biedt ten aanzien van het episcopaat. Kardinaal Caggiano, aartsbisschop van Buenos Aires, vond het nodig dat het lekenapostolaat op een solide theologische basis wordt geplaatst en ook op wederzijdse vertrouwen tussen priesters en leken komt te berusten. Een grondige opleiding was ook nood zakelijk. Mgr. Barbero, bisschop van het Italiaanse Vigevano, zei, dat de roe ping tot het apostolaat een uitvloei sel is van doopsel en vormsel en dat het zich onafhankelijk van het episcopaat kan ontplooien. Hij maakte voorts onderscheid tussen apostolaat in het algeemeen, bestaan de in het dagelijks nakomen van de plichten van staat in gezin en werk, en de meer speciale vorm van aposto laat waartoe, naar de woorden van Paus Pius XII, niet alle christenen in staat zfjn. Mgr. Capucci, de algemeen over ste van de Basilianen, herinnerde er aan, dat in het oosten het lekendom nauw met het werk van de hiërar chie verbonden is en zelfs deelneemt aan de verkiezing van bisschoppen. De kerk in het westen zou haar „cle- ricalisme" moeten laten varen. De Argentijnse bisschop Quarraci- no van Nueve de Julio merkte op, dat in het schema niet gesproken wordt over de kwestie van de publie ke opinie in de kerk. op grond van dwang- en lokmidde len. De sociologie van de organisatie nu tracht regelmatigheden op te spo ren welke opgaan voor uiteenlopende typen organisatie. Zo kan men in de ontwikkeling, in de oorzaken en de gevolgen van uiterlijke of innerlijke organisatiesamenhang bepaalde alge meenheden ontwaren, die gelden voor allerlei soorten organisaties. Het is bijvoorbeeld opmerkelijk dat non participatie niet alleen in kerken, po litieke verbanden en vakbonden, maar ook in de krijgsmacht, in be drijven en in scholen verband houdt met het sociaal milieu van de or ganisatiegenoten. Over het geheel ge nomen geldt: hoe hoger het sociaal milieu, waartoe men behoort, hoe ac tiever men is als kerklid en staats burger, hoe minder men „verzuimt" in bedrijf, school en leger, hoe meer men participeert in de vakbond. Zo ook blijkt in uiteenlopende organi saties de ledenactiviteit terug te lo pen naarmate de organisatie in kwes tie groter is. Prof. Lammers besloot zijn rede met enige beschouwingen over het nu van de organisatie sociologie. Hierbij werd geaccentueerd dat het belang van de wetenschappelijke stu die van massale organisaties vooral gelegen is in het inzicht dat een dergelijke studie vermag te bieden in tal van problemen waarmee de mo derne samenleving zich geconfron teerd ziet. Onze tijd immers kenmerkt zich door een toenemende inkapseling van het maatschappelijk leven in orga- Diploma's voor amateurregisseurs In het jeugdbuitencentrum „Korte Vliet" in Leiden had gisteravond eer diploma-uitreiking plaats voor regis seurs bij het amateurtoneel. Dertien cursisten uit Zuid-Holland en 4 sisten uit Noord-Holland hebben met gunstig resultaat deelgenomen de cursussen van de basisopleiding voor amateurregisseurs, welke de Ne derlandse Amateur Toneel Unie (NATU) en het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel gedurende de jaren 1961 t/m 1964 hebben georga niseerd. De cursussen werden gegeven in Velsen en Leiden. De NATU was tegenwoordigd in de persoon vai heer A. H. van Duren, provinciaal vertegenwoordiger van de unie Zuid-Holland, terwijl de heer J. Kor ting namens de WKA aanwezig De directeur van de Culturele Raad Zuid-Holland, mr. P. C. E. Spran- gers reikte de Leidse cursisten de diploma's uit. Degenen die in Velsen de cursus gevolgd hadden ontvingen hun diploma uit handen van de con sulent van de Culturele Raad Noord- Holland, mr. H. van Ree. De heer A. Hauer, landelijk toneeladviseur, sprak een kort woord ter sluiting van de De amateurregisseurs, die in Lei den met succes de cursus hebben ge volgd, zijn: J. Chr. Bartelsman, Lei den; A. D. F. Brouwers, Leiden; G. Elburg, Warmond; P. A. J. van Graas, Leimuiden; B. P. Hageman, Zoeterwoude; A. E. Harteveld, Lei den; F. v. d. Meyden, Leiden; J. J. d. Rest, Rijswyk; mevr. H. Cool Stek, Oegstgeest; A. C. v. d. Poll, Lisse; W. C. van Buuren, Delft; C. W. Schutte, Leiden j B. Theewis, RUswyk. Prof. dr. D. J. Kuenen (links) feliciteert voor de eerste maal als rector-magnificus prof. dr C. Lammers. (Foto L-D./Holvast) nisatorische verbanden. De verwezen lijking van een aantal saillante waar den zoals vrijheid, gelijkberechtigd- heid en democratie wordt volgens verschillende auteurs bedreigd door deze „ver-organisering" van de sa menleving. Met behulp van theoreti sche inzichten en het onderzoek van die tak van de sociologie welke zich toelegt op de analyse van organisa ties. kan worden nagegaan in welke mate en op welke punten deze be duchtheid gegrond is. Na de oratie, die met de gebruike lijke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Lammers in de ont vangstzaal van de Academie. Advertentie geniet dubbel met brandvers gemalen vacuum verpakt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3