Zeven meter schoonheid vitamol NIEUWTJES VAN DE BABV- EN KLEUTERVAKBEURS Iedere vrouw kan nu een pantalon dragen Zaterdag 10 oktober 1964 Pagina 3 We zijn altijd grif vóór de lange damesbroek geweest in principe. Waar het echter de lange broek in de praktijk be trof zijn we er vaker tegen dan voor geweest. Omdat veel te veel lange broeken verkeerd worden gedragen: door de ver keerde vrouw, op de verkeerde manier, met het verkeerde on dergoed of bij de verkeerde ge legenheid. Om een lange broek met succes te dragen moet je 1) 'n figuur heb ben dat de proef kan doorstaan, 2) een broek die voor je figuur goed is wat snit en materiaal betreft, 3) ascessoires die by die pantalon en bij dat figuur passen. En nog te- naar uit dat een ieder die die regels Zij die geen broek dragen kennen ze vaak beter. Het ziet er echter nar uit dat een ieder die die regels nog niet kent of niet in praktijk brengt, zich zal moeten omschake len, want, te oordelen naar het broekenndeuws uit Parijs, is de lan ge broek hier om te blijven en., zelfs aanzienlijk terrein te winnen. De pantalon is niet langer alleen maar (Jeugdige) sportieve dracht, maar is op weg een dameskleding stuk voor allen en voor diverse ge legenheden te worden. Net als ny lons, hoeden, japonnen en beha's voor heel het vrouwdom zijn. Laten we bij Courèges, de Pa- rijse couturier die in de vanta lon-voor-allen gelooft, beginnen. Courèges beweert dat zijn beste broekenklanten eerder klein dan groot, eerder dik dan slank en ook niet bepaald jong zijn en, wat meer is, dat ze er in de juiste broek tip-top en beter dan ooit uitzien. Courèdes broeken zijn smal (niet nauw), perfect van coupe met een dot van een vouw (de vouw is de naad), en .maken lang" omdat ze tot wel over de hiel van tie schoen reiken en middenvoor gespleten zijn „Soms", zei vader, die wel eens meer in een wijsgerige bui is, „soms vraag ik mij af, waar voor we eigenlijk op de wereld zijn. Je wordt geboren, groeit op, min of meer toevallig, je kiest een vak, je verandert een keer tje van beroep, je leert wat en vergeet de helft weer, je brengt kinderen groot die óók niet veel te betekenen hebben nou, dat is het dan zo ongeveer. Nie mand ter wereld zou er ooit iets van gemerkt hebben als je er niet rvas geweest. Eén op de mil joen inwoners van dit aardse tranendal is een groot of be langrijk mens, de rest is vulsel", „Nou Ja", zei ik, want niemand vindt het leuk om zó onbelangrijk gevonden te worden, „nou ja, zo met z'n allen heeft het mensdom toch wel wat gepresteerd. We ik bedoel de mensheid, heeft de we reld bewoonbaar gemaakt. Allerlei ontoegankelijke gebieden zijn ont sloten, onvruchtbare stukken land ontgonnen: met zijn allen, zal ik maar zeggen, hebben we bruggen geslagen, moerassen gedempt, dij ken aangelegd, steden gebouwd, machines ontworpen Daarbij vliegen we elkaar dan wel vier maal in een eeuw in de haren en verwoesten weer een groot deel van wat we hadden gebouwd, maar we herstellen het weer en verbeteren het en we worden steeds talrijker en machtiger en, neen, niet beter, maar hopelijk toch wat verstandi ger en knapper en rijker". „Jij praat de boeken na en dan nog de verkeerde boeken", zei va der zwartgallig. „Ik vind dat de mensheid het recht niet heeft zich op de borst te kloppen. De wereld bewoonbaar gemaakt Poeh, 't mocht wat! De wereld was prachtig, maar met al dat regu leren van rivieren, het bouwen van stuwdammen, stations, krachtcen trales en fabrieksschoorstenen ma- Savona, waar het stinkt naar rot te eieren, kwallen en stookolie, Ge nua, die smerige bruine vlek op de mooiste kust van Europa, Odense, waar de saaiheid van de huizen druipt Verslagen keek ik naar buiten, waar de wind de bomen schudde. Bomen „Ja", riep ik opsprin gend. „We hebben wèl iets goeds gedaan aan de wereld, we hebben schoonheid bijgedragen. Daar, vlak voor je neus, vader, dat hebben wij samen gedaan, jaren geleden. We hebben een boom geplant en ver troeteld en is hij nu niet prachtig? Als een bruidje in de lente en uit bundig groen in de zomer en geel bruin in de herfst en 's winters, als het vriest is hij van kant en kris tal Een modelletje van de baby- en kleutervakbeurs waarover u hiernaast kunt lezen. Het is een jurkje van Rame-Enschedo* ken we er alleen maar een rommel tje van. Weet je wel, dat het Roergebied eens een van de mooiste streken in Europa is geweest? En het nóg zou kunnen zijn zonder Krupp of de I. G. Farben? Denk eens aan al die afschuwelijke elektriciteitspa- len in de Alpen, op elke groene berg een ijzeren constructie, bij el ke waterval een krachtstation, in elk dal roetspuitende fabrieken en gore rook. En steden, steden, ste denstenen oerwouden met kale, dorre straten en uitlaatgas sen en stof. Daar zijn we dan nog trots op ook Ben je de gifgroene wolkenkrabbers uit Zagreb verge ten en de vuilroze huurkazernes in Villach en de stalen monsterpalei zen in Neurenberg, neergepoot tus sen de Middeleeuwen? Soms ryd ik langs een fabriek, die het hele landschap bederft en dan realiseer ik me, dat ze daar werken met ma chines die ik heb helpen bouwen. Op de mooiste picknickplekjes vind ik vergeelde stukken krant slinge ren die jy hebt helpen volschrij ven Wees er maar trots op! En waarvoor? Is de wereld daar door beter bewoonbaar geworden? Laat me niet lachen!" „We hebben drie knappe kinde ren op die wereld gezet", riep ik boos uit. „Nou knapZe zijn gezond, ze hebben hersens en zijn recht van lijf en leden, maar uitblinkers zijn het niet, op geen enkel gebied. Wat zal hun bijdrage zijn in de toekomst? Nog meer krantenpapier, roestige blikjes onverteerbare plas tics, daverende machines, uitlaat gassen of ijzerconstructies? Roet, stof, vergif en oxydel Leven de schoonheid!" Het kwam natuurlijk omdat het regende, dat hij zo somber gestemd was. „Een mens moet kunnen wo nen en werken", hield ik vol, want Henk heeft zijn debateerlust niet van een vreemde, ook ik vind het heerlijk om te worden tegengespro ken. „Akkoord, maar moet hij daarom alle schoonheid om zich heen ver woesten en bij voorkeur lelijke din gen ervoor in de plaats zetten?" zei vader koppig. Ik zweeg, want al spreek ik nog zo graag tegen, hij had gelijk. El ke zomer ontdekten we het weer: hoe mooi de wereld is op plaatsen waar weinig mensen komen en hoe lelijk het wordt, zodra die mensen zich inspannen om gezamenlijk iets tot stand te brengen: een industrie terrein, een stad, een stadion. Dan geven ze aan de afschuwelijkste oorden de verleidelijkste nament Wij hebben dat armetierige, kwijnende stekje in de aarde gezet en opgekweekt en nu staat daar zeven meter schoonheid. Misschien zullen onze kinderen later roet en zwavel en ijzercon structies produceren, maar ik zal ze ook leren om minstens één boom te plantenl" THEA BECKMAN over een laaggehakt, enkellaarsje van bijpassende kleur. Bovendien wordt die broek aangevuld met een tuniek tot op het dijbeen of een Jas tot bo ven de knie waarmee de meest moeilijke anatomische regionen van het niet perfecte figuur op slag ge camoufleerd zijn. Courèges weet wat elke broekendraagster al sinds lang had móeten weten: er zyn maar. heel weinig (slanke) vrouwen tiie een korte blouse by een lange broek kunnen dragen. De damesbroek staat en g&èt en zit! nu een maal het best wanneer hij tot min stens op- het dybeen aan het ge zicht onttrokken is. Niet alle moderne broeken zyn geschikt voor de minder slanke vrouwen. Aan de andere kant van de modeschaal staan de broek pakken uit een stuk van wol, mouwloos meestal, en met een ceintuur. Ze zyn bepaald al leen voor de slanke en goed ge proportioneerde figuren. Ook in kniebroeklengte zyn dergeiyke speelpakken modieus. Chanel denkt vooral aan de wel gevormde vrouw, ofschoon haar rechte, ruime (maar niet wyde) pantalons wel enige djjbeenonge- rechtigheden kunnen verdoezelen. Chanel bracht dit Jaar voor de eer ste maal pantalons ten tonele en het leidt geen twyfel of ze zullen even snel de wereld veroveren als haar bekende tailleurtjes dat heb ben gedaan. Chanel oompleteert haar pantalons met een los, recht jasje van dezelfde stof en een blouse-in-de-broek van contras terende stof en kleur. De lange broek is niet alleen voor overdag. Ook in avondkleding maakt hy furore. Courèges maakt de al eerder beschreven ultra-lange pantalon ook van lamé, satyn of pailletten en combineert hem dan met een satynen of fluwelen avond mantel-tot-op-de-grond, plus een satynen capuchonhoedje, hand schoenen en platgehakte enkellaars- jes. Het geheel is bepaald geen kos tuum om mee thuis te zitten. Ook andere Parijse couturiers geven hun interpretatie van de lange vroek voor de feestelijke avond. Bij Laroche is de aange- rimpelde, matig wijde rok van een avondjapon niets anders dan twee ruime broekspijpen. Bij Grès laat een cape-achtige gebrocheerde avondjapon aan de voorkant de pijpen van een lange zijden onderbroek zien. En onder de vele luxueuze, mooie avondpantalon is er tenminste één die verbouwer eert: de hier geschetste kantstrokenbroek van Castitlo. Tot slot heeft ook de kniebroek dit jaar alle recht van spreken. Hy vervangt de rok in tailleurtjes of is rokachtige broekrok, hy komt voor in speelpakken-in-één-stuk of is een ingewikkeld onderdeel van manteljaponnen. Als .onderbroek' is hy de nieuwste winteraccessoire by rok of japon, en in deze laatste hoe danigheid is hy al dan niet een ietsje langer dan de rok. Hy is wyd of nauw, van wol, van bont (althans voor zover hij zichtbaar is), van zyde of van kant. De couturiers hebben het dit maal onomwonden aangetoond de lange damesbroek is niet lan ger uitsluitend een sportieve dracht voor thuis of de vrije natuur, ze hébben hem van een paspoort voorzien voor de stad en meer feestelijke gelegenhe den. J. V. Bewaar uw jeugdige charme ff et succes van Vitamol is het beste bewijs voor de doelmatigheid van vitamine-huidverzorging Door het ontbreken van vitaminen verslapt de huid; zij gaat schilferen en verwelkt Vitamol crèmesmet de onmisbare „leven" gevende vitaminen, dringen snel en diep in de huid door garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid jong en gezond, DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratante, ten wonder van fijnheid, maakt uw huid Jeugdig Crème Cellulaire, doet *s nachts haar werk als een goede fee Vitamol vitamine-huidverzorging tuben en flacons 4.75 tot 6.75 Niet alleen tieners en twens, ook baby's hebben een eigen mode. Baby's hebben het zelfs al verder gebracht: ze hebben al vier jaar een eigen vakbeurs. Voor de achtste keer is deze week in Hilversum gehouden, zonder baby's, maar met een uitgebreide collectie kleding, meubels speelgoed en andere babyzaken, van ongeveer twee- Baby- en Kleutervakbeurs deze honderd firma's» De nadruk viel wel op de kin dermode, waarin de synthetische vezels een hoofdrol speelden. Ter- lenka, draion en nu ook crylor zyn kostelyk om te zien en praktisch in het gebruik. Bad- en strandkleding uitgebreid en vaak origineel, soms verwerkt ln combinatiesets. Grappig de strandpakjes met bypassend mutsje, welkome vervanging voor die eeuwige witte hoeden. De veranderingen in de „kleine mode" zyn maar heel geleideiyk en meestal weinig opvallend, de verschillen in de collecties zyn meer een kwestie van originaliteit. Aan de inkoop van de stoffen wordt minstens zoveel aandacht besteed als aan de ontwerpen en niet iedereen beperkt zich daarby tot Nederlands fabrikaat. Zo waren er jurkjes en brassières van Ita liaanse wollen mousse met rayon, allemaal met de hand geborduurd. Beeldig om te zien en leuk om ca deau te geven, ook voor de winter. Veel mutsen met oorkleppen, zo wel in eenvoudige uitvoeringen als in modellen met veel frutsels. Verder wiegen (van smeedyzer tot „oud-hollands")bedjes, kin derstoelen, boxen en wagens. Speel goed, o.a. van draion, wasbaar en niet pluizend, maar nog niet veel keus, pouffes in de vorm van die ren, handgeappliceerde wandver sieringen, vrijstaand met spelden op het behang te prikken, muziek- dieren, een luieremmer met reuk- verdry ver (wie koopt zoiets!!) al lerlei veillgheidsdekentjes en trap pelzakken (ook zelf te maken) wan- delwagencapes voor plotselinge plensbuien, houden baby en wan delwagen droog. Kortom er wach ten heel wat mooie en aardige ar tikelen op baby's en kleuters het komend voorjaar, maar er zyn toch ook nog minder geslaagde en onpraktische zaken. Wat zouden de heren fabrikanten van de woningbouw zeggen van moeders-adviescommissie Boven een model van Hygia Sassenheim: een rood jurkje met grijs-wit gestreept rokje. Links aan Sfvencartje van crylor, da nleuiva kunstvezel.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11